m NIEUWE VOETGANGERSTUNNEL BEVORDERT VLOTTE DOORSTROOM AUTOVERKEER Kwaliteitsgarantie op nieuwe koopwoningen Treinreis met korting naar kleurenfeest in Keukenhof Met voordelig treinbiljet naar gezellige Lentebeurs 7 De Keukenhof trekt ieder vooijaar weer honderdduizenden liefhebbers die volop genieten van de miljoenen bolgewassen die dan in volle bloei staan. Maar deze grootste bolbloemenshow ter wereld is veel meer dan een kleurig spektakel. Er is een sfeervol park met een totale oppervlakte van ruim 28 hektare met prachtige waterpartijen, oude bomen, bloeiende heesters, model- en rotstuinen. Bovendien is er voor de kinderen een boeiende 'Bollebozen Route'. Kortom, u beleeft hier volop de nieuwe lente temidden van een steeds wisselend kleurrijk decor. En met het speciale T+T Biljet van NS reist u er voor weinig geld op een ontspannen manier naar toe. Al veertig jaar is het landgoed 'De Keukenhof ieder vooijaar de stijl volle omlijsting van een fascineren de bolbloemenshow die inmiddels over de hele wereld grote bekend heid heeft. Maar liefst zo'n 800.000 bezoekers uit binnen- en buiten land komen hier jaarlijks genieten van de fleurige bloempartijen die in volle pracht het oude landgoed sie ren. Over goed onderhouden pa den wandelt u langs de miljoenen bloeiende bolgewassen. En ook bij slecht weer kunt u er altijd terecht, want in de enorme overdekte kas- complexen zijn op meer dan 5000 vierkante meter zo'n 500 verschil lende tulpensoorten te bewonde ren. Bovendien worden er regelma tig speciale overdekte bloemen- shows gehouden. Dat begint dit jaar met de Amaryllis-Freesia-Hya- cinten show van 29 maart t/m 9 april en de Orchideeënparade van 29 maart t/m 16 april. Voordelig T+T Biljet Een heel gemakkelijke en voordeli ge manier om naar de Keukenhof te reizen, is de Trein en Toegangre geling van de Nederlandse Spoor wegen. Want deze speciale T+T biljetten bieden u een combinatie van een treinretour, busretour van NS-station Haarlem of Leiden naar Lisse en natuurlijk de toegang tot de Keukenhof. Vanaf Leiden brengt een speciale snelbus u zon der te stoppen in circa twintig mi nuten naar de Keukenhof. Zo reist u dus heel gemakkelijk naar deze bloemenshow. En nog voordelig ook, want vooral op de langere af standen kost het T+T biljet niet veel meer dan een gewoon retour tje. Bovendien kunt u met dit biljet direkt doorlopen en zo wachten bij de kassa vermijden. De Keukenhof is geopend van 29 maart t/m 24 mei, dagelijks van 8.00 uur tot 18.30 uur. Als u meer wilt weten over de reismogelijkheden, vindt u alles overzichtelijk bij elkaar in de spe ciale folder over het T+T biljet voor de Keukenhof. Deze folder is gratis verkrijgbaar bij bijna alle NS- stations. Bij deze stations is ook het T+T biljet zelf te koop. De bonte bolbloemenpracht van De Keukenhof is ook dit jaar weer een fascinerend spektakel. De speciale shows in de kassen van o.a.freesia's zijn oogverblindend mooi. U kunt er terecht van 29 maart tot en met 24 mei a.s. De provincie (Zuid-Holland), de gemeente (Lisse) en Keukenhof deden met de verbetering van de Stationsweg in combinatie met de constructie van een voetgangers tunnel daaronder een flinke in vestering in de toekomst En bete kent een grote verbetering van de toegankelijkheid van Keukenhof. De nieuwe voetgangerstunnel komt rechtstreeks uit bij de hoofdingang van Keukenhof. Bo vendien draagt de tunnel bij - zoals reeds is gebleken - tot een nog vlottere verkeersafwikke ling. Géén fileproblemen en volop ruimte voor parkeren op het 20 hectare grote terrein. Fraaie uitvoering Het eerste plan voor een voetgan gerstunnel dateert overigens al van twintig jaar geleden. Bij de constructie van de nu gereedge komen tunnel is, naar een ont werp van de Kunstenaar Paul de Nooyer uit Middelburg, gekozen voor een betegeling in bordeaux rood en lindegroen, waartussen blauw mozaïek is aangebracht Ook de huiskleuren van Keuken hof - rood en geel - zijn in beide opgangen verwerkt Het geheel biedt een fraaie, eigentijdse aan blik. Wie dit vooijaar frisse ideeën wil opdoen op huishoudgebied kan ook nu weer uitstekend terecht op de Maastrichtse Lentebeurs. Deze wervelende expositie in het Expositie- en Congrescentrum gaat zeker niet alleen over het thema 'Alles voor Eva'. Er valt nog veel meer te zien en beleven. Zo vindt u er van alles over onderwerpen als woninginrichting, recreatie, gezondheid, doe-het- zelf etc. Er is zelfs een compleet bouwplein ingericht waar demonstraties plaatsvinden van de nieuwste bouwtechnieken. Daarnaast is er ook nog een uitgebreide interieur- en keuken expositie. Met het speciale T+T bifiet van NS reist u op een comfortabele en voordelige manier naar deze expositie in het Bourgondisch-gezellige Maastricht met zijn sfeervolle centrum. De Lentebeurs 1990 in Maastricht is een uitgekiende combinatie van boeiende thema's voor het hele ge zin. Zo is er weer veel informatie over alles op huishoudelijk gebied en over tal van zaken die met voe ding te maken hebben. Daarnaast krijgt het onderwerp 'gezondheid' veel aandacht en verzorgt Het Aca demisch Ziekenhuis Maastricht presentaties over de modernste technieken op het gebied van de oogchirurgie en nierdialyse. Boven dien kunt u, als u dat wilt, uw cho- lesterol-gehalte laten bepalen. Een heel ander thema, maar niet min der boeiend, is 'Bouwen en wo nen'. Op een speciaal ingericht bouwplein zijn diverse demonstra ties waar vooral de 'doe-het-zelver' veel van kan leren. Hier worden met behulp van de nieuwste tech nieken o.a. muren gemetseld en kozijnen gesteld. Interieur en keu ken krijgen veel aandacht in een grote expositie waar u kennismaakt met een nieuw verschijnsel: Voor of na uw bezoek aan de Lente beurs (van 27 april t/m 6 mei a.s.) kunt u ook nog genieten van de ty pisch zuidelijke sfeer en bijpassende gastvrijheid in het oude centrum van Maastricht. Dit is de oudste poort van ons land: de Helpoort. keukenleasing. Verder zijn er maar liefst zestig modeshows waar de nieuwste trends te bewonderen zijn en er is een afdeling 'Toerisme en recreatie' waar u zich kunt laten voorlichten over de vele reis- en va kantiemogelijkheden. Kortom, de Lentebeurs is voor iedereen een boeiend dagje uit. Voordelig met NS De Trein Toegang biljetten van de Nederlandse Spoorwegen ma ken het u wel heel gemakkelijk om deze informatieve beurs te bezoe ken. Op bijna alle NS-stations koopt u zo'n biljet, u reist comfor tabel per trein naar station Maas- tricht/Randwyck, en loopt vervol gens in drie minuten naar de Len tebeurs. En daar hoeft u niet te wachten om een kaartje te kopen, want dat hebt u al. Vooral op de wat langere afstanden betaalt u nauwelijks meer dan de prijs van een gewoon retourtje! De Lente beurs is geopend van 27 april t/m 6 mei van 13 tot 22 uur, behalve in het weekend; dan kunt u er van 11 tot 18 uur terecht. Noord- en Zuidhollands landschap HEILOO - De eerste exemplaren van het themanummer eendenkooien van de tijdschriften 'Noordhollands Land schap' en 'Zuidhollands Landschap', uitgegeven door de gelijknamige stich tingen, zijn woensdag 21 maart aange boden aan de heren Van Gelder en Van Heemst, gedeputeerden voor natuurbe scherming en openluchtrecreatie in de beide Hollandse provincies. De mani- festie is georganiseerd door Het Zuid hollands Landschap en Het Noordhol lands Landschap, in samenwerking met de interprovinciale Werkgroep 150 jaar Noord- en Zuid-Holland. Het Noordhollands en Het Zuidhol lands Landschap willen met het thema nummer de eigen achterban, maar ei genlijk iedere natuurliefhebber, kennis laten maken met het belang en de na tuurwaarden van de eendenkooien. De vraag of eendenkooien het beschermen waard zijn wil het. tijdschrift met een volmondig ja beantwoorden. Het belang van bescherming Wie aan natuurgebieden denkt, denkt aan bossen, duinen en heide. Slechts weinigen weten dat ook eendenkooien zondermeer het predikaat natuurgebied verdienen. Waren de kooien vroeger or dinaire vanginrichtingen waar zoveel mogelijk eenden hun einde vonden, te genwoordig zijn het natuurgebieden met grot cultuurhistorische betekenis. In de loop der jaren zijn veel eenden kooien verdwenen, omdat ze commer cieel niet meer rendabel waren. De waarden van nog bestaande eenden kooien dreigen te verdwijnen als gevolg van verstedelijking of door claims van de landbouw. Ook de twee Hollandse Landschappen zetten zich in voor het behoud van de eendenkooien door aan koop en beheer. Van de overgebleven 30 Hollandse kooien is inmiddels 1/3 in bezit van de twee landschappen. Het themanummer In het themanummer wordt dan ook veel aandacht besteed aan de natuur waarden van eendenkooien. Deze zijn hoog; doordat de plas en het kooibos verschillende leefgebieden herbergen, is er plaats voor een groot aantal plante en diersoorten. Dankzij het zogenaam de a fpa lings recht ontstaat er een stilte- gebied in en rond de kooi, waardoor het een geliefd broedgebied is. Ook schuwe dieren kunnen er terecht. Verder komt in het tijdschrift uitgebreid aan de orde hoe een eendenkooi er uit ziet, waar eendenkooien voorkomen, hoe de kooiker te werk gaat en op welke wijze de landschappen de eendenkooien beheren. Daarbij wordt onder andere duidelijk dat de zorg die de kooiker aan zijn bedrijf besteed in hoge mate de na tuurwaarden bepaalt. Het verschijnen van het themanummer verdient een extra feestelijk tintje. Bij de uitgave heeft mede eenrol gespeeld dat de provincies Noord- en Zuid- Holland 150 jaar geleden van elkaar ge scheiden zijn. De verschillen en over eenkomsten tussen de heide Hollanden staan dit jaar dan ook volop in de be langstelling. De realisatie van het geza- melijk themanummer eendenkooien be nadrukt de overeenkomsten in de in spanningen en doelstellingen vande twee Landschappen. Het themanummer laat niet alleen zien hoe belangrijk en waardevol eenden kooien zijn, maar beklemtoont tevens de noodzaak tot gezamenlijke inspan ning van de hele Hollandse bevolking om de Hollandse natuur te behouden. De begunstigers van de beide Stichtin gen Noordhollands Landschap en Zuid- hollands Landschap ontvangen het the manummer in de bus. Het themanum mer is ook los te koop a 7,50 (incl. verzendkosten 10,00). Voor meer in formatie over het lidmaatschap en het themanummer kunt u bellen of schrij ven naar Het Noordhollands Land schap, Postbus 79, 1510 AB Oostzaan, tel. 02984-4155. TIPS VOOR DE TUIN Snoei is groei Groene planten en struiken geven vorm aan de tuin. Zorg voor contrasterend blad, wissel fijnbladig af met grof blad en horizontaal groeiend met vertikaal groeiend. Plant altijd grote groepen. Grijsbladige planten zijn heel geschikt voor de overgang van de ene kleur naar de andere. Laat een hoge solitair tussen lage planten opschieten, het effect is verrassend. B.v. ver- bascum nigrum of een verbe na bona riensis. Planten komen het mooist uit bij een rustige bestrating neem niet meer dan twee, hooguit drie soorten. Muren en bomen laten be groeien, het z.v. verticaal tui nieren, geeft ook heel leuke effekten. Denk eens aan een kleinbloemige clematis, (deze is niet zo vatbaar voor de verwelkingsziekte. Beperk het aantal kleuren in uw tuin, het oog wil niet ver blind worden. In een rustige tuin, word je zelf ook rustig. Roze en oranje staan bij el kaar niet zo mooi, plant er iets grijs tussen. Wie graag met verse kruiden werkt, kan bij de keukendeur een paar tegels verwijderen en daar kruiden kweken, peter selie, selderij, bieslook, thijm, enz. Plant geurende bloemen bij het terras, voor een warme zomeravond. Zorg dat er ook later in het seizoen nog wat in de tuin bloeit, met siergrassen zijn ook leuke effecten te berei ken, b.v. pampusgras. Een badplaats voor de vogels is een bron van plezier. Deze hoeft helemaal niet diep en groot te zijn. Voor wat kleur in de winter tuin zorgt de winterheide, wit en paars. Wie een diepe tuin heeft moet achter voor lichte kleuren kie zen, die komen het beste uit. De tuincentra zijn tegenwoor dig zo ruim gesorteerd. Pro beer eens wat anders dan afri- kaantjes, lobelia's en petu nia's. Het kan uw tuin een heel verfijnd aanzien geven. Zomergoed in sierpotten brengt de kleur daar waar u hem nodig hebt. Als u naast planten, op een droge plaats, een plastic pijp je in de grond stopt en daar wat water in giet, weet u zeker dat het de wortels van de plant bereikt. Hardlopen zonder blessures HEILOO - Ook na een stormachtige winter breekt het voorjaar weer aan. De temperaturen worden aangenamer, het blijft wat langer licht en het wordt tijd om weer eens iets aan sport te doen. Veel Nederlanders denken daar zo over, want april is een topmaand wat betreft sportbeoefening, ruim éénderde van on ze bevolking beoefent dan één of meer sporten. Hardlopen bijvoorbeeld. Een sport die op het eerste gezicht weinig voorbereiding vraagt. Een paar schoe nen, wat sportkleren en iedereen stapt zo de deur uit voor een paar kilometer door het park, over straat of in het bos. De 2,5 miljoen Nederlandse hardlopers komen niet allemaal ongeschonden weer thuis. Jaarlijks loopt een kwart van hen een blessure op; 80% van deze sportletsels is het gevolg van overbe lasting. Andere factoren die een rol spe len bij het ontstaan van hardloopblessu res zijn de trainingsopbouw, de onder grond of het schoeisel. Veel blessures kunnen worden voorko men. Ook bij hardlopen. In het kader van de landelijke campagne 'Blessures blijf ze de baas' worden die hardloop blessures in 1990 aangepakt. De cam pagne, georganiseerd door het Natio naal Instituut voor de Sportgezondheid- zorg en Stichting Consument en Veilig heid, trok al eerder de aandacht met ac tiviteiten voor voetballers en skiërs. Het is natuurlijk geen geringe opgave om 2,5 miljoen hardlopers voor zorgsmaatregelen tegen blessures te la ten nemen. Zeker omdat het grootste deel van de lopers ongeorganiseerd de trainings- of wedstrijdkilometers aflegt. Lang niet elke hardloper is aangesloten bij een atletiekvereniging of trimclub. En ook niet iedere loper krijgt van een trainer of coach te horen hoe ze blessu res zouden moeten voorkomen. Voor deze recreatie-lopers verschijnen daar om artikelen in de krant over de hardloopcampagne. Gratis looptrainingen Hoe ziet een campagne tegen blessures bij hardlopen er precies uit? De kans is groot dat u de campagne 'Blessures blijf ze de baas' ook tegenkomt bij grote loo pevenementen zoals de marathon van Rotterdam (22 april). Er komen cursussen voor looptrainers van atletiekverenigingen. En diezelfde trainers zullen in oktober gratis trainin gen geven. Juist ook bestemd voor niet- leden van de verenigingen. Op zo'n trai ning krijt u advies over uw looptech niek, de trainingsopbouw of over de juiste loopschoenen. Meer over de gratis looptrainingen leest u in één van de beide campagnefolders. De andere folder geeft doe-het-zelf-tips om blessures te voorkomen. De folders en andere campagnematerialen zijn gra tis verkrijgbaar bij het actieadres, bij de sportraad in uw provincie of bij de sportzaak. Want de sportvakhandel doet ook mee aan de voorlichtingsacatie. Op de plaats van verkoop, en dat kan een zaak van de Federatie Sportzaken zijn of van Runnersworld, wordt u uitgebreid te woord gestaan voor u een sportprodukt aanschaft. Het merk, de uitvoering of het type sportschoen doen er niet zoveel toe. Het is veel belangrijker dat de schoen bij uw voet en uw looptechniek past. Speerpunten En dan gaat het al over de inhoud van de hardloopcampagne. Welke informa tie wordt overgebracht? Wat kunt u zelf doen om blessures te voorkomen? Er is uitvoerig onderzoek gedaan naar de oorzaken van blessures. De geregistreer de ongevallen met hardlopers zijn nader onderzocht en daarnaast zijn ook des kundigen uit de atletiekwereld geraad pleegd. Om scherp in beeld te krijgen hoe blessures ontstaan en wat de beste manieren zijn om ze te voorkomen. Zo blijkt dat de looptechniek en de juiste loopschoenen vaak doorslagge vend zijn bij het optreden en bij het voorkomen van blessures. Vooral jonge hardlopers zouden tijdig een goede techniek moeten aanleren. Ook een ver antwoorde trainingsopbouw zal worden aanbevolen, om overbelasting tegen te gaan. Voor atleten boven de 25 jaar ligt de zaak anders. Voor hen is een regel matige sportkeuring aan te raden maar ook zij moeten aandacht aan het schoei sel besteden. De opzet van de campagne is niet dat ie dereen, geschrokken vande kans op een blessure, de hardloopschoenen netjes in de kast laat staan. Natuurlijk moet er dit seizoen flink worden hardgelopen, misschien nog meer dan vorig jaar. Met de campagne 'Blessures blijf ze de baas' wordt de kans op een plezierig en bles- surevrij seizoen er alleen maar groter op. Folders en campagnematerialen zijn verkrijgbaar bij het actie-adres: Blessu re blijf ze de baas, Postbus 90, 6&60 AB Oosterbeek, tel. 08303-21984. AMSTERDAM - Stand nummer 813 van de Huishoudbeurs, die nog tot en met 8 april in de Amsterdamse RAI wordt gehouden, wordt ingenomen door de Stichting Garantie Instituut Woningbouw. Dit onafhankelijke insti tuut werd indertijd opgericht om kopers van nieuwbouwwoningen een betrouw bare 'verzekeringspolis' (in de vorm van een garantLcertificaat) op hun eigen dom te verschaffen. Aan het begin van jaren zeventig was er grote behoefte aan een dergelijke zeker heid: slechts een handvol grote bouwbe drijven gaf toentertijd een echte garan tie op koopwoningen. Heel wat kopers moesten dus maar afwachten of hun nieuwe woning kwalitatief wel in orde zou blijken te zijn. Zo niet, dan waren de problemen dikwijls niet te overzien. Als de bouwer niet kon worden aan gesproken of, om wat voor reden ook, 'niet thuis' gaf, moest men zelf dus voor eventuele herstel- en reparatiekosten van kwaliteitsgebreken opdraaien, nog afgezien van het langdurig ongemak als gevolg van deze gebreken. Achteraf kan men zich er over verbazen dat kopers in die tijd het ontbreken van goede kwaliteitsgaranties bij nieuwe koopwoningen min of meer voor lief namen. Want bij aanmerkelijk minder kostbare zaken, zoals een koelkast, een televisietoestel of een fotocamera was garantie ook toen al de normaalste zaak van de wereld. Waarom dan niet bij een nieuwe woning, die voor de meeste mensen de grootste uitgave in hun leven is? 300.000 certificaten De bonafide bouwondernemers en de consumentenorganisaties besloten dan ook dit probleem uit de wereld te hel pen. Er moesten goede kwaliteitswaar borgen komen in de vorm van een uni verseel garantiecertificaat, dat beheerd werd door een onafhankelijk instituut: het GIW. Het bestuur werd samen gesteld uit organisaties van bouwonder nemers, vertegenwoordigers van consu mentenorganisaties, en andere deskun digen. Inmiddels heeft het GIW zijn sporen verdiend. Sinds de start van het GIW zijn al bijna 300.000 garantiecertificaten op nieuwe koopwoningen uitgegeven en hebben meer dan 1500 bonafide bouwbedrijven zich.bij het GIW ingeschreven. Die in schrijving vindt trouwens alleen plaats als het bouwbedrijf in kwestie voldoet aan strenge eisen op het punt van onder andere vakmanschap en financiële gegoedheid. Kopers van een nieuwe woning kunnen via het GIW-certificaat 'bouwen' op een kwaliteitsgarantie van 6 jaar en voor bepaalde gebreken zelfs 10 jaar. Het garantiecertificaat heeft zowel be trekking op het risico van faillisement van de bouwer tijdens de bouw, als op het risico, dat gebreken aan de woning niet door de bower worden hersteld. Noodzakelijke reparaties worden dan namelijk in opdracht en voor rekening van het GIW door andere bouwonder nemers uitgevoerd. Geschillen Als er bij klachten over de kwaliteit van de woning geschillen dreigen te ont staan, kunnen kopers bemiddeling vra gen bij de in het GIW vertegenwoordig de ondernemersorganisatie, waarvan het bouwbedrijf lid is. Men kan zich ook rechtstreeks wenden tot het GIW zelf. Blijken de meningsverschillen niet te overbruggen, dan kan men een 'Bin dend Advies' vragen van de onafhanke lijke, juist op dit gebied deskundige 'Bindend Adviseur GIW'. Deze eenvou dige en goedkope procedure is meestal verre te preferen boven een kostbare en slepende rechtszaak voor de burgerlijke rechter. Al met al is het GIW-garantiecertificaat een solide 'verzekeringspolis' tegen eventuele stroppen tijdens de bouw en tegen eventuele kwaliteitsperikelen met een nieuwe koopwoning. Informeer dus steevast, voordat u een nieuwbouw- koopwoning koopt, bij bouwbedrijf of makelaar naar de aanwezigheid van het GIW-garantiecertificaat. Neem geen onnodig risico, want daar kunt u uw le ven lang flinke spijt van overhouden. Wie meer wil weten over de GIW- garantie op nieuwe koopwoningen kan een (gratis) informatieboekje krijgen. Het adres van het GIW is: Postbus 20708, 3001 JA Rotterdam. Telefoon: 010-4332244. DE TUIN Ik heb een tuin, maar ook weer niet. Natuurlijk hoort hij bij mijn huis, met geld gekocht, en wat je ziet: het gras, de bloemen in het perk, zijn inclusief wat rot en luis de vruchten van ons eigen werk, maar toch, zo'n tuin met berenklauw is van de mensen, - niet van jou! Je loopt erin, je zit erin, je doet wat nuttigs met een schop, je werkt erin met tegenzin, dat voel je's avonds in je rug, maar staan de bloemen weer in knop dan wil je in je tuin terug, al weet je: hij is niet van mij, maar van de hele maatschappij! Een tuin is altijd maar geleend. Een huis staat vast, een tuin beweegt. Een huis staat eeuwenlang versteend zichzelf te zijn, verandert niet, een tuin wordt beurtelings geleegd en volgegooid met coloriet, hij is een lap geketend gras dat ooit een deel der wereld was! Nico Scheepmaker UITKIJKPOST 4 APRIL 1990

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1990 | | pagina 16