WATERRECREATIE Landelijke bibliotheekdag SUIKERPATIËNTE»! STAAN SAMEN STERKER DRIEJARIGE CAMPAGNE STELT WATERRECREATIE CENTRAAL NIEUWE VAARROUTEGIDS (skoïl Met voordelig T+Tbiljet terug naar Bourgondische tijd Gisteren was een dag om nooit te vergeten. Vloedgolf Bron Praktisch Ontdekkingsreis Monnickendam Knelpunt Rietsnijden Meppel Maasvallei Slecht weer wmmw&mrmammm emmert: Mï In het sfeervolle oude centrum van 's-Hertogenbosch is in een fraai achttien de eeuws stad spaleis het Noordbrabants Museum gevestigd. In deze passen de behuizing kunt u t/m 30 april een grote en unieke collectie kunst uit de Bourgondische tjjd bewonderen. Hier herleeft nog eenmaal het rijke culturele leven en de pracht en praal uit die tijd. Er zyn maar liefst tweehonderd kunstwerken die van oorsprong afkomstig zijn uit het oude 's-Hertogenbosch in de negen zalen van het voormalige Gouvernement bijeengebracht Zoals schilderijen, beelden, tekeningen, grafiek, maar ook altaarstukken, portret ten, wapenschilden, edelsmeedwerk en nog veel meer. Met het speciale T+T biijet van de NS reist u comfortabel naar deze Bourgondische prachtcollectie. 'In Buscoducis' heet deze tentoon stelling die u zal verrassen door het complete overzicht dat gegeven wordt van de rijke Bourgondische tijd. Want 'cleyn Rome' was in de late middeleeuwen een belangrijk centrum van kunst en cultuur en dat ontdekt u in de verzameling. De tientallen kerken en kloosters in de stad voorzagen vele kunste naars, componisten en musici van opdrachten. De ongeveer tweehon derd kunstvoorwerpen zijn dan ook allemaal afkomstig uit het Den Bosch van toen. Zo kunt u hier schilderijen en grafiek bewonderen van en naar Jeroen Bosch, grafiek van Alard du Hameel, beelden van Adriaan van Wesel en de Meester van Koudewater, tekeningen uit 's- Hertogenbosch van Saenredam, maar ook talloze handschriften met Een van de circa tweehonderd fraaie stukken die te zien zijn op de ten toonstelling over de Bourgondische kunst in 's-Hertogenbosch: het cen trale gedeelte van de vleugel van het altaar van de Illustre Lieve Vrouwe Broederschap. De tentoonstelling duurt tot 30 april a.s. en is per trein te bezoeken met een voordelig Trein en Toegangbiljet. schitterende miniaturen. En verder herkent u de hang naar pracht en praal in de vele altaarstukken, por tretten, wapenschilden, edelsmeed werk, textilia en nog veel meer. Kortom, 'In Buscoducis' is voor de kunstliefhebber een bezoek ten volle waard! Voordelig met NS Een heel makkelijke en voordelige manier om in deze wereld vol schoonheid terecht te komen, wordt u geboden door de Neder landse Spoorwegen. Want hét Trein Toegangbiljet geeft u recht op: een treinretourtje 2e klas naar 's-Hertogenbosch, de toegang tot de tentoonstelling en een kopje koffie met Bossche koek. De T+T biljetten zijn verkrijgbaar op nage noeg alle NS-stations, waar u ook een speciale folder over deze ten toonstelling kunt halen. U kunt nog t/m 30 april een bezoek bren gen aan deze historische tentoon stelling in het Noordbrabantse Mu seum. De openingstijden zijn: dins dag t/m vrijdag van 10-17 uur, za terdag, zondag en feestdagen van 12-17 uur. Op alle maandagen is het museum ook de rest van het jaar gesloten. D66 HEILOO HEILOO - De afdeling Heiloo - Lim- men van D66 heeft op woensdag 18 april een openbare afdelingsvergadering gehouden. Aangezien o.a. het verloop van de college onderhandelingen op de agenda stond, was de opkomst van de leden groot. Maar vooral dit onderwerp ter sprake kwam, heeft de afdeling eerst twee nieu we bestuursleden gekozen, te weten Géért de Nekker, en Hans Vlug. Met deze twee nieuwe bestuursleden is het afdelingsbestuur weer compleet. Daar na heeft de afdeling een nieuwe voorzit ter moeten kiezen. De huidige voorzit ter, Gert Jan Noort, is per 1 mei in de gemeenteraad gekozen en kan dit niet combineren met het voorzitterschap van de afdeling. Alie Schuurman-de Haan is door de afdelingsvergadering unaniem tot nieuwe voorzitter gekozen. Na een terugblik op de gemeenteraads verkiezingen, kwamen de collegeonder handelingen aan bod. Zoals u weet, is D66 op 9 april uit de onderhandelingen gestapt met betrekking tot het opstellen van een raadsprogramma voor de ko mende vier jaar. D66 is voorstander van een open bestuur. Daarom kon de frac tie zich niet neerleggen bij de volledige beslotenheid van deze vergaderingen. Na intern beraad met de achterban heeft D66 met veel tegenzin besloten ac- coord te gaan met het onderhandelen achter gesloten deuren, mits de fracties een door D66 ingediende verklaring met een drietal minimale eisen zou on dersteunen. Na langdurig telefonisch overleg met de andere fracties over deze waarborgen heeft D66 uiteindelijk een zekere mate van openheid bereikt bij de collegeonderhandelingen. Dat verklaart waarom D66 op 19 april weer aan de onderhandelingstafel heeft plaats genomen. HSV TENNIS HEILOO - Afgelopen weekend was de tweede rond van de competitievoor H.S.V. tennis. De zaterdagteams deden het wederom goed want vier van de zes teams wonnen, één team speelde gelijk en alleen helaas het le team verloor uit tegen 't Woud met 4-2. Het 5e team, welke hun eerste ronde verloren, kwam nu aan de positieve kant van de score te gen Wimmunum (4-2). Het Veteranen team is tot dusverre nog ongeslagen en leidt in hun groep met 8 voor en 0 par tijen tegen. Ook in de zondagcompetitie zijn 2 team nog volledig ongeslagen, te weten ge mengd 1die nu met 8-0 uit wonnen van de Zeswielen, en het gemengd jeugd- team, dat thuis veel te sterk was tegen St. Martinus. Heren 1 kwam thuis tot een puntenverdeling tegen Elkerlijc. Helaas moesten de Heren 35 voor de 2e keer het onderspit delven, nu tegen de Gieteling (1-5). In onze zaterdagcompetitie doen twee jeugdteams mee: de Jongens tot 15 jaar deden het in de 2e ronde zeer goed tegen Nieuwe Niedorp en wonnen ruim met 5-1. Het 2e jeugdteam is gemengde jeugd die helaas verloren met 6-0 uit te gen DEM (0-6). De Damescompetitie-teams hebben vanwege de Paasvakantie nog maar één ronde achter de rug. H.S.V. heeft totaal 8 team en 2 teams zetten een goed resul taat neer in hun eerste ronde. HSV 2 won uit in Egmond aan Zee met 3-1 en HSV 5 won thuis tegen Vennewater met Uitslagen: damescompetitie: HH. Waard - HSV 1 2-2, Egmond - HSV 1-3, Zaterdagcompetitie: 't Woud - HSV 4-2, Castricum 3 - HSV 2 3-3; Jeugdza- terdagcompetitie: Jongens Nw. Niedorp - HSV jongens 1-5, Mixed HSV - DEM 3 0-6; Zondagcompetitie: Heren 1 - El kerlijc 2 3-3, Zeswielen 5 - gem HSV 1 0-8, gem. HSV 2 -Egmond aan Zee 6 5-3, de Gieteling - Heren 35+ 5-1, Jeugd HSV - St. Martinus 1 8-0. De activiteiten ter gelegenheid van de landelijke bibliotheekdag zijn in Heiloo een groot succes geworden. Hoogtepunt was vanzelf de optocht van kinderen, verkleed als boek figuur, van de bibliotheek naar het nieuwe gemeentehuis. Hun uitdos sing werd hier niet alleen gejureerd door de dames Schoof, Willemse- van der Ploeg en Van Nes, maar ook werden zij getracteerd (foto). De dag was begonnen om 10.00 uur met een openingswoord door me vrouw Israëls, bestuurslid van de bi bliotheek. Zij ging in op de functie van de bibliotheek met betrekking tot de bestrijding van het analfabe tisme; 1990 is immers het jaar van (tegen?) het analfabetisme. Na haar inleiding ontving zij bloemen uit handed van de bibliothecaresse me vrouw Timmer (foto). Andere geslaagde programma onderdelen waren het optreden door de HOV als ook de collage van Bruna-figuren. Voor de kinderen was er ook een Bruna- kleurwedstrijd. De prijzen hierbij werden gewonnen door Janneke Se- walt, Nanne Blom en Eveline Hoebe. Tenslotte werd de finale van de (Er kwam iemand 'n mooi boek voorlezen). 't Zijn de kleine dingen die het 'm doen. UW Unie Van Vrijwilligers Telefoon 330956 of 333432 voorleeswedstrijd gehouden. De voorrondes hiervoor waren op de basisscholen in Heiloo gehouden. Tijdens de finale in de bibliotheek kwamen Jeldert de Boer, Bonnie Boutelier, Roderique Niemeyer en Nienke Over als besten naar voren. UITKIJKPOST 25 APRIL 1990 - -.•x,-.vv<;ssss--v- ;'-:vS5 x NEDERLAND WATERLAND Geen land ter wereld biedt zo'n grote verscheidenheid aan water sportfaciliteiten als Nederland. Vrijwel alle vormen van watersport zijn mogelijk in ons waterrijke land. Om het watertoerisme in nog betere banen te leiden, voert het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) de komende drie jaar de campagne "Nederland Waterland". Doel is de kennis over waterrecreatie in al zijn facetten te vergroten en het imago van Nederland-Waterland te verbeteren. Naast het sportieve aspect wordt ook de cultuur niet vergeten. Want Neder land-Waterland is ondenkbaar zonder molens. Deltawerken of ste den en dorpen aan het water. Nederland heeft sinds jaar en dag in binnen- en buitenland het imago van een uniek waterland. Hoe populair de watersport is, blijkt uit het feit dat ons land de grootste bootdichtheid van Europa heeft: per 37 inwoners is er een boot(je). Ook buitenlanders weten onze waterrijkdom te waarde ren: "Holland Wassersportparadies" zeggen de Duitsers. Wat vertier op, om en in het water betreft, biedt Nederland bij wijze van spreken een vloedgolf aan mogelijk heden. Dit is vooral te.danken aan de enorme verscheidenheid aan water, dat geschikt is voor recreatief ge bruik. Nederland kent water in vele gedaantes: meren, plassen, vaarten, beken, rivieren, kanalen, grachten, vennetjes, zeearmen en natuurlijk de zee, inclusief de vroegere Zuiderzee, die nu IJsselmeer heet en waar het op de randmeren goed varen is. Er varen watersporters kunnen hun hart ophalen op de Waddenzee en Noord zee. Al die kleine en grote waters hebben een eigen sfeer en karakter. Deze vele 'watergezichten' geven Nederland- Waterland een ongeëvenaarde ver scheidenheid. Bovendien zijn er nog volop onbekende watersportgebie den, waar het rustig recreëren is. Kijken we naar de diverse waterspor ten, dan zien we dat Nederland bij uitstek geschikt is voor alle soorten waterrecreatie. Zeilen en surfen zijn inmiddels nationale sporten. Daar naast genieten kanovaren en toeren met de motorboot grote populariteit. Maar ook zwemmen, waterskiën, vis sen, duiken, 'fierljeppen' (polsstokver- springen) of met de 'canal bike' door de veel bezongen Amsterdamse grachten pedaleren, zijn in trek. En dan praten we nog niet eens over de bijzondere vormen van watersport, zoals het beroemde 'sKptsjesile' of de Elfstedentocht voor 6urfers in Fries land of het catamaran-zeilen rondom Texel. Doordat de waterrecreant in Nederland bijna alle vormen van wa tersport kan beoefenen, is ons land een onuitputtelijke bron van genoe gens voor watertoeristen uit alle windstreken. De sterke band met het water heeft in Nederland een watersportbranche voortgebracht met een grote reputa tie. Watersporters zijn overal welkom. Wie door Nederland vaart of ergens aan het vissen is, merkt al snel hoe hartelijk en gezellig de sfeer is. De praktische kant van de watersport is evenmin vergeten, zoals op vele plaatsen blijkt uit de uitgebreide voorzieningen. Er zijn uitstekende jachthavens, reparatiewerven, goed** aanlegplaatsen, tankmogelijkheden plus de nodige kampeerplaatsen aan het water. Nadat bleek welke veront rustende vormen de waterverontrei niging aannam, zijn in veel jachtha vens betere voorzieningen getroffen voor het storten van chemisch toilet- afval, het legen van vuilwatertanks, het inzamelen van chemisch afval of afgewerkte olie en er kwam goede toiletaccommodatie. Watersporters kunnen op hun gemak ontdekken hoeveel plezierige kanten Nederland vanaf het water bezit. Vaar 'ns rustig een rivier of kanaal af en kies een willekeurige 'zijweg'voor een ontspannen ontdekkingsreis. Een af wisselend landschap trekt voorbij: polders met molens, plassen met rietkragen, romantische eilandjes. Plotseling staat een groepje koeien belangstellend te kijken. Of u glijdt iangs mooie, oude bomen, waarvan de takken een poort over het water vormen. Onderweg komt u aardige dorpen en steden tegen, vaak met een eeuwenoude historie. Strijk 'ns neer op zo'n gezellig terrasje voor een koele dronk. Maak een praatje met een collega-watersporter en er vaar de gastvrijheid en gezelligheid, die onder watersporters leeft en heerst! OPEN DAG Op zaterdag 21 april 1990 heeft de eerste Open Dag Waterrecreatie plaats. Op honderden plaatsen in Nederland kan iedereen dan gratis of tegen een sterk verlaagd tarief kennismaken met alle aspecten van de watersport. Vooral mensen, die het water nog niet hebben ontdekt, worden op deze dag geïnformeerd over de vele mogelijk heden, die ons land op het gebied van de 'natte recreatie' biedt. Het is de bedoeling dat de Open Dag Waterrecreatie een jaarlijks terugkerend evenement wordt. Tijdens de eerste Open Dag Waterre creatie werken talrijke bedrijven, or ganisaties, verenigingen en overhe den eraan mee om de belangstellen den te laten proeven van de vele geneugten van de waterrecreatie. As pecten als milieu, veiligheid en het 'leren varen' komen eveneens aan bod. In Nederland is de surf rage zo aange slagen dat plankzeilen inmiddels een nationale sport is. Nederland-Waterland is vrijwel over al goed op de watersport ingesteld. Dit maakt de recreatie op en rond het water tot een ontspannen genoe gen. Het officiële startsein wordt gegeven in schilderachtig Monnickendam, om dat dit oude vissersstadje een voor Nederland karakteristieke combinatie van cultuur en water herbergt. Met vier jachthavens met zo'n 1500 lig plaatsen is het voorts een moderne watersportgemeente. Bovendien ligt Monnickendam midden in het Natio nale Park Waterland. In Weststelling werf staat een kano- en roeiboten- tocht op het programma. Tevens kan men deelnemen aan recreatieve wa- terspelen, exposities en viswedstrij den. In Kuinre wordt na jaren de sluisver- binding tussen de Linde en de Tjon- ger weer geopend. Hiermee is een knelpunt in het vaarwegennet opge lost. Het is de bedoeling dat de Friese Commissaris van de Koningin, H. Wiegel en zijn collega J. Hendrixks van Overijssel elkaar in de sluis ont moeten. Wiegel zal met het Friese Statenjacht over de Tjonger en Hen drixks vanaf Ossenzijl over de Linde komen varen. In het Nieuwkoopse Plassengebied stelt de Watersportvereniging Noord- Zuid onder meer boten beschikbaar voor het maken van tochtjes langs diverse attracties, zoals rietsnijden. Bovendien zijn er demonstraties bo- tenbouw, een braderie, een speurpuz- zeltocht door het centrum van Nieuw koop en tentoonstellingen. De activiteiten in het Drentse Meppel spelen zich af nabij het stadscentrum. Aan de kaden worden allerlei sche pen afgemeerd: van zeiljacht tot sleepboot en van roeiboot tot motor boot. Op de kaden staan kraampjes waar verenigingen, bedrijven en an dere organisaties zich presenteren. Uiteraard is er ook muziek en zijn er kinderactiviteiten. Op het Meppeler Diep kan men gratis rondvaarten ma ken of demonstraties bijwonen van waterskiën en duiken. In Venlo ligt het zwaartepunt van de Open Dag aan de Maas in de Maas vallei. Er is een tweede-hands markt voor surfartikelen en er zijn surfde- monstraties. Andere sporten zoals zwemmen, zeilen, duiken en henge len komen ook aan bod. Zeeverken ners en jachthavenverenigingen ver zorgen demonstraties. Alle deelnemende gemeenten hou den in hun programmering ook reke ning met slecht weer. Waar mogelijk zijn activiteiten georganiseerd in zwembaden, jachthavengebouwen en musea. Informatie over de eerste Landelijke Open Dag Waterrecreatie is verkrijg baar bij alle VVV- en ANWB-kanto- ren. Vanaf 14 april is bij genoemde kantoren een speciale brochure ver krijgbaar. In het kader van de driejarige campagne Nederland-Waterland is onlangs de Vaarroutegids 'Ne derland Waterland' officieel ten doop gehouden. Het boekje be vat achttien vaarroutes, die met een motorjacht of een zeilboot te bevaren zijn. De gids is bestemd voor de toervaarder en bedoeld om de waterrecreatie te bevorde ren en te wijzen op de gevarieer de vaarmogelijkheden in Neder land. De Vaarroutegids is een gezamenlijke uitgave van het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT), de ANWB en uitgeverij Inmerc. Elke vaarroute wordt uitvoerig beschreven en is voorzien van een overzichtskaartje. Ook worden routegegevens vermeld zoals afstand, aantal sluizen en door- vaarthoogten.Bij elke route worden toeristische impressies gegeven, aan gevuld met informatie over ligplaat sen en VVV-kantoren. De vaarroutes vormen een gesloten circuit, zodat men op ieder willekeurig pynt de route kan beginnen en beëindigen. De volledig in kleur uitgevoerde vaar routegids telt 216 pagina's. Het boek je is voor 19,95 verkrijgbaar bij VVV-kantoren, watersportzaken, jacht havens, ANWB-kantoren en bij de boekhandel. In de nieuwe vaarroutegids 'Neder land Waterland' wordt Nederland be schreven vanaf het water. Toeristi sche tips op en langs het water krijgen ruime aandacht. Als suikerpatiënt staat u niet alleen. Tienduizenden suikerpatiënten hebben zich reeds verenigd in de Diabetes Vereniging Nederland ©VN). De DVN helpt ook u meer van het leven te maken. Tijdens cursussen en voorlichtingsbijeenkomsten doet u prak tische kennis over diabetes op. Regelmatig zijn ergespreksavondenbij u in de buurt waarin u erva ringen met andere diabetici kunt uitwisselen. Zo leert u hoe u op vakantie kunt, een baan kunt aanhouden, kunt sporten, enz. De DVN helpt u tevens met goede raad en individuele hulp bij medische en maatschappelijke problemen. U ontvangt maan delijks het voorlichtingsblad Dl ABC. Word nu lid en vul de bon in. Bellen kan ook: 033 - 630566. Ik geel mij op als lid van de DVN. Stuur mij informatie over wat de DVN voor mij kan betekenen. Woonplaats: Naam: Adres: Postcode: Ik gebruik insuline. Ik gebruik tabletten. Ik houd een dieet. Stuur deze bon in een ongefrankeerde envelop naar: Diabetes Vereniging Nederland, Antwoordnummer 933.3800 VB Amersfoort. 3-1. Ais u ook iemond wilt zijn wooi ouderen, gehondkopten en langdurig zieken op kunnen rekenen, meldt u don aan bij:

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1990 | | pagina 12