I I l O ^NT£ HEILOO Welke weg wil de raad de komende tijd inslaan? 1994 'Langs deze lijnen' zo zegt de raad i/ Raadhuisplein 1 Postbus 1 1850 AA Heiloo Telefoon 072-31 31 31 Openingstijden 8.30 tot 12.30 uur De raad zette de hoofdlijnen uit Grote lijnen Burger meer betrekken Woningen voor lage en hoge inkomens Grondprijzen Milieu Verkeer Maatschappelijk welzijn Gemeentehuis: De prioriteiten van het college Samen Uitdaging Nieuw Terug op vakgebied Burgemeester en wethouders hebben spreekuren!! UITKIJKPOST 16 MEI 1990 De gemeentegang belicht Zoals in de meeste gemeenten in Nederland, heeft ook in Heiloo het startschot geklonken voor de nieuwe raad. Negentien mannen en vrouwen zullen de komende vier jaar, als hoogste orgaan van de gemeente, de belangen behartigen van de inwoners van Heiloo. Grote lijnen hiervoor zijn al uitgezet. In de maand april zaten alle gekozen partijen rondom de tafel om met elkaar van gedachten te wisselen over de plannen voor de komende tijd. Deze plannen zijn samengevat in de beleidsnota die we hieronder nog even uiteenzetten. Burgemeester en wethouders lichten daarna toe welke van al deze plannen voor hen de hoogste prioriteit hebben en op korte termijn uitwerking verdienen. Grote lijnen zo waren de partijen het van meet af aan met elkaar eens. "Een raad moet besturen op hoofdlijnen en dient zich minder met details en uitvoering bezig te houden" zo luidt het uitgangspunt. Het gevolg hiervan is o.a. dat voor bepaalde gebieden er de komende tijd meerjarenplannen gemaakt moeten worden. Plannen dus die je af verder in de tijd uitzet. Bij voorbeeld voor milieu, onderwijs en welzijn wordt in de komende tijd bekeken wat er allemaal zou moeten gebeuren. Allemaal wensen die natuurlijk niet binnen één jaar verwezenlijkt kunnen worden. Maar er kan een soort stappenplan bij gemaakt worden, waaruit je kunt opmaken in welk jaar bepaalde onderdelen aan de beurt zijn. Deze manier van werken geeft niet alleen duidelijkheid voor iedereen, het geeft ook een beter financieel overzicht. De kosten worden meer beheersbaar. Verweven door het hele programma worden voorstellen gedaan die u als burger meer betrekken bij het besturen. Zo wordt er gedacht aan het betrekken van burgers en raadsleden bij de verkeerscommissie, het instellen van een rapportage commissie volkshuisvesting waarin afgevaardigden van allerlei instanties zitting hebben, het taakgebied van de Vrouwen Advies Commissie verder uit te bouwen. En om de behoefte van de burger beter te leren kennen wordt er in het beleidsprogramma gesproken over b.v. een ideeënbus. De eerste stap op weg naar meer betrokkenheid wordt binnenkort al gezet wanneer u, als burger, spreekrecht krijgt in de commissies van advies en bijstand. Welke richting wil Heiloo op? Bij deze vraag hebben de nieuwe bestuurders lang stil gestaan toen zij hun wensen op papier zetten. Met name de koers die je gaat varen op het gebied van volkshuisvesting kan heel bepalend zijn hierin. Heiloo vergrijst. Dat wees een onderzoek onlangs al uit. Met behulp van het woningaanbod kun je dit gegeven beïnvloeden. Bij voorbeeld door meer woningen voor jongeren en lagere inkomens groepen te bouwen. Ook voor dit gebied zullen er dus plannen moeten komen die de richting voor de komende jaren aangeeft. Voodat er een meerjarenplan komt moet er eerst een woningbehoefteonderzoek komen. De nieuwe raad realiseert zich ook dat wanneer de bakens op dit gebied verzet moeten worden dit gevolgen heeft voor de grondprijzen. "De grondprijzen moeten op een aanvaardbaar niveau liggen wanneer je streeft naar meer woningbouw in de sociale sector" zo staat te lezen in de beleidsnota. Over de manier van beïnvloeden van die grondprijzen moet de komende jaren nog een keuze gemaakt worden uit drie mogelijkheden: - Een structurele per groep vast te stellen subsidie op de grondprijs welke uit de algemene middelen gefinancierd dient te worden. - Een subsidie zoals de vorige, maar waarvan het totale bedrag weer omgeslagen wordt over de grondprijs van de 'hogere groepen' teneinde budgettair neutraal te blijven. - Subsidies geput uit een fonds, te vormen uit een van de bestemmingsreserves. Extra aandacht geven aan het milieu doe je op een 'integrale manier', zo hebben de partijen in Heiloo laten weten. Anders gezegd, het is niet iets dat op zichzelf staat. Wanneer je een meerjarenplan maakt, moet je ervoor zorgen dat er een samenhang met andere beleidsterreinen is zqals verkeer en ruimtelijke ordening. Ook de nieuwe raad is ervan overtuigd dat er iets moet gebeuren om de verkeersoverlast op sommige punten in Heiloo een halt toe te roepen. De klachten van de burgers geven hier aanleiding toe. Met name aan de grote verkeersdruk in de kom van het dorp moet iets gedaan worden. In ieder geval, zo staat te lezen in het beleidsprogramma, moet het verkeersplan voor Heiloo worden bijgesteld. Het gegeven dat Heiloo vergrijst, speelt ook onder deze noemer een belangrijke rol. De toenemende groep ouderen zal bepaalde voorzieningen eisen. Daarnaast moet de groep jongeren en jonge gezinnen voldoende geboden worden om ze hier te houden. Onder zeer grote belangstelling van het publiek werd het nieuwe gedeelte, ook wel genoemd 'de eerste fase' van het gemeentehuis, onlangs geopend. Het onderkomen van de ambtenaren laat niets meer te wensen over. Maar nu nog de andere kant, het representatieve gedeelte waar bestuurders, raads/trouwzaal in ondergebracht zijn. Hier moet echt nog wel het een en ander aan verbeterd worden. Over de manier waarop is nog niets te zeggen. Maar wel hebben de raadsleden het volgende met elkaar afgesproken: "Bij de discussie over de realisering van de tweede fase van het gemeentehuis dienen de volgende uitgangspunten meegenomen te worden: a. Er moet voldoende financiële reserve zijn om dit te financieren. Het mag niet leiden tot verhoging van de belastingen; b. Er wordt naar gestreefd de huidige kern van het gemeentehuis in tact te laten; c. Het geheel dient te passen in het beeld van de omgeving; de opzet dient functioneel te zijn. De punten uit het beleidsprogramma, zoals dat door de raad is vastgesteld, zijn uiteraard op deze pagina slechts in vogelvlucht weergegeven. Wilt u er meer over weten, dan kunt u een beleids programma krijgen op het gemeentehuis!! Met het beleidsprogramma van de raad in de hand is ook het college van start gegaan. Het team bestaande uit twee mannen en twee vrouwen zal de uitgezette hoofdlijnen moeten oppakken en er een praktische invulling aan gaan geven. Wie zijn zij? Wat kunnen we in de komende periode van ze verwachten? "Weliswaar heeft elk lid van het college de verantwoording voor bepaalde portefeuilles, de klus wordt GEZAMENLIJK geklaard." Zo benadrukt de voorzitter van het college burgemeester N. Schoof de taak van het college. De burgemeester rekent de komende jaren tot zijn taakgebied: financiën, informatie en automati sering, openbare orde en veiligheid, personeelszaken, algemeen bestuurlijke zaken, economische zaken en burgerzaken. Een van de zaken die zijn aandacht krijgt ïs het overleg tussen gemeente en bedrijfsleven verbeteren. De eerste initiatieven hiertoe zijn al genomen. Daarnaast ziet hij het als zijn taak ervoor te zorgen dat het besturen op hoofdlijnen ook daadwerkelijk gerealiseerd wordt. "En het is belangrijk steeds jezelf af te vragen of de 'diensten' of 'produkten' die de gemeente levert steeds van voldoende kwaliteit zijn. Dus eigenlijk het effect meten." Mw. A.A.M. Willemse-van der Ploeg (CDA): Na 12 jaar als wethouder belast met o.a. de portefeuilles Welzijn, Sociale Zaken, Cultuur en Onderwijs, komt er nu een nieuwe uitdaging voor haar. Naast Welzijn, Volksgezondheid en Emancipatie, beheert zij de komende periode de voor haar nieuwe portefeuilles Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting en Voorlichting. Welke op haar vakgebied gerichte onderwerpen zal zij de komende periode oppakken en in overeenstemming met de overige collegeleden aan de raad voorstellen. Om te beginnen met de 'oude liefde' Welzijn. Daarvan meent zij "moeten de initiatieven voor kinderopvang die het afgelopen jaar gestart zijn gerealiseerd worden." En daarnaast moet er voor ouderen op korte termijn zaken opgepakt worden. Uiteraard zal afronding plaatsvinden van de nota OUDERENBELEID, maar op korte termijn zullen voorzieningen als Dagvoorziening voor ouderen ook de aandacht krijgen. Er moeten ook oplossingen gevonden worden voor de knelpunten in het jongerenwerk. Er zal een werkbare organisatievorm moeten komen en we bekijken of het aantal beschikbare urén van de jongerenwerkers niet aan-uitbreiding toe is." Voor haar nieuwe vakgebied Ruimtelijke Ordening legt ze haar prioriteiten bij het maken van een structuurvisie: "Het gemeentebestuur wil een visie ontwikkelen op de toekomst van Hqüoo tot na het jaar 2000. In deze visie moet, meer nog dan voorheen, de samenhang tussen de infrastructuur, de winkelcentra, woningbouwplannen, welzijn etc. tot uiting komen." Het betaalbaar bouwen heeft als portefeuillehouder Volkshuisvesting haar aandacht. De voorstellen uit het beleidsprogramma over de glijdende grondprijzen zullen worden uitgewerkt. En de wens uit het programma tot het instellen van een commissie huisvesting waar allerlei betrokkenen van buiten zitting in zouden moeten nemen, zal naar haar mening spoedig uitgewerkt moeten worden. ECONOMISCHE ZAKEN MILIEU Mw. J. Wuijster-Schuddeboom (VVD): nieuwkomer in het college, maar al 8 jaar lid van de raad waarvan de laatste 4 jaar als fractievoorzitter. Als oud-onderwijzeres en free lance tekstschrijver gespecialiseerd in milieu- onderwerpen denkt zij zich als een vis in het water te voelen op de door haar toebedeelde taakgebieden: Onderwijs, Milieu incl. Reiniging en VVI, Sport en Recreatie, Verkeer en Vervoer. Voor haar staat vast dat milieu op dit moment een hoge prioriteit heeft: "Het milieubeleidsplan moet er uiteraard komen. Daar kan ook binnenkort mee gestart worden. Maar vooruitlopend daarop is het van belang dat zo spoedig mogelijk het gescheiden ophalen van huisvuil uitgewerkt en gerealiseerd wordt." Voor haar taakgebied onderwijs hebben de volgende hoofdlijnen uit het beleidsprogramma prioriteit: "snelle realisering van basisonderwijs in Ypenstein en een goede spreiding van het onderwijs in Heiloo". Voorts zullen haar inspanningen erop gericht zijn het voortgezet onderwijs in Heiloo te houden en eventueel uit te breiden met het voortgezet basisonderwijs wanneer dat van start gaat. Met betrekking tot de Trias-baan hoopt zij het werk van haar voorganger te kunnen afronden. "De provinciale subsidie die we kunnen krijgen mogen we niet mislopen. Alles moet in het werk worden gesteld om het financiële plaatje rond te krijgen." Ten aanzien van de sport is verder het punt van de herschikking van de buitensportaccommodaties, iets dat verder uitgewerkt moet worden. Als portefeuillehouder Verkeer en Vervoer ziet zij als een belangrijke taak het bijstellen van het verkeersplan. De heer J. Borsjes (PvdA): Begint aan zijn derde periode als wethouder. Beheerde tot dusver de portefeuilles Ruimtelijke Ordening, Volkshuisvesting en Sport en Recreatie. Krijgt nu de verantwoording over de portefeuilles Openbare Werken en Sociale Zaken en Kabel-TV/Lokale Omroep. Als oud-stafingenieur van de dienst Stadsontwikkeling en Openbare Werken bij de gemeente Zaanstad is openbare werken voor hem bekend terrein. Sociale Zaken en Werkgelegenheid mag dan in eerste instantie voor hem minder bekend terrein zijn, de wens uit het beleidsprogramma voor een geïntegreerd minimabeleid is een onderwerp dat volgens hem aandacht verdient. Dit beleid is erop gericht mensen die aan een bepaalde kwijtscheldingsnorm voldoen, als vanzelfsprekend aan te merken voor kwijtschelding voor alle mogelijke heffingen e.d., zodat men niet steeds weer hoeft aan te kloppen. Als portefeuillehouder Openbare Werken denkt hij in de verdere ontwikkeling van het plan Zuid-Oost het woon- en bouwrijpmaken volgens plan te realiseren. Wilt u met een van de collegeleden eens van gedachten wisselen over een van de hier genoemde punten, dan kan dat. Of misschien is er iets geheel anders dat u van het hart moet. Maak gebruik van de speciaal hiervoor ingestelde spreekuren van de burgemeester en wethouders. Op de volgende dagen en tijden kunt u bij ze terecht: burgemeester Schoof wil u graag ontvangen op dinsdagmiddag tussen 16.00 uur en 18.00 uur na telefonische afspraak. Mw. Willemse-van der Ploeg. Vanaf 1 juni kunt u elke maandagochtend van 10.00 uur tot 12.00 uur bij haar terecht met allerlei vragen op het gebied van huisvesting. Voor overige onderwerpen kunt u altijd telefonisch een afspraak maken. Mw. Wuijster-Schuddeboom houdt op woensdagmiddag spreekuur van 13.30 uur tot 15.00 uur. Graag eerst even telefonisch afspreken. De heer Borsjes heeft de vrijdagmiddag gereserveerd. Ook hier geldt graag eerst even bellen.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1990 | | pagina 4