van Hier en Baar Driessen naar de Friezen? VEILIG VERKEER NEDERLAND ORGANISEERT VOORLICHTING VOOR OUDEREN IN HET VERKEER Een voorbeeld van een fietsproject Een voorbeeld van een rijvaardigheidsrit voor ouderen 6 JUNI 1990 WK ITALIA '90 IN DE UITKIJKPOST O Slotkapel v//// Agenda de fgmanden TI//// VVN Beweging Wat kan een gemeente doen? UITKIJKPOST 23 MEI 1990 TRIO MANKE NELIS EN THE STING IN AKERSLOOT AKERSLOOT - Ter gelegenheid van het tienjarige horeca jubileum van Henk en Riet Levering van café-dancing De Vriendschap in Akersloot zal op He melvaartsdag een fantastische avond worden gehouden met als speciale gast Manke Nelis, samen met zijn maten van Trio Manke Nelis zal hij een drie uur durend gastoptreden verzorgen en deze unieke avond zal vanwege dit jubileum geheel gratis te bezoeken zijn!!! Tevens zal iedere bezoeker een gratis consumptie worden aangeboden. Deze 'grandioze avond begint al om acht uur en vooraf zal de formatie Tax Free voor de nodige muzikale vertier zorgen. Twee dagen later wederom feest in de Vriendschap als op zaterdagavond 26 mei de fantastisch formatie The Sting op het podium zal staan en deze forma tie behoeft eigenlijk geen verdere toe lichting gezien hun enorme reputatie die zij in de loop der jaren hebben opge bouwd. Hun muziek is het beste samen te vatten onder de kreet, Swing with The Sting Back to the sixties, een enor me collectie muziek uit de zestiger ja ren, gebracht op een voortreffelijke ma nier. Ook het optreden van The Sting is geheel gratis en ook op deze avond ont vangen alle bezoekers een gratis con sumptie. Aanvang van deze rockavond is 21.00 uur. TENNISCLUB HOGEDIJK Racketavond jeugd EGMOND - Op vrijdag 25 mei a.s. is er een racketavond voor de jeugd. Voor de jongste jeugd begint de racketavond om 19.00 uur en eindigt om 20.30 uur. De oudere jeugd begint om 20.30 uur en tennist tot ongeveert 23.00 uur. Een dis co en bingo zorgen voor de omlijsting. Competitie-uitslagen: Zondag 20 mei: gemengd: HH. Waard 8 - Hogewijk 1 2-6, Hogedijk 2 - Zes- wielen 2 5-3, Hogedijk 3 - Uitgeest 4 2-6, Uitgeest 6 - Hogedijk 4 6-2, ASVU 5 - Hogedijk 5 8-0; Heren: Bergen - Ho gedijk 1 1-5, Hogedijk 2 - Zaandam 3 3-3, Krommenie 2 - Hogedijk 3 6-0; Ge mengd 35 HSV - Hogedijk 4-1; Heren 35 Hogedijk 1 - DEM 6-0, Hogedijk 2 - Oude Eik 2-4, Hogedijk 3 - Vijfhui zen 2 5-1; Junioren: Hogedijk 1 - HSV 4-4, Hogedijk 2 - Santana 2 1-7, Ursem - Hogedijk 3 4-4, Medemblik 2 - Hoge dijk 4 5-3. Hogedijk gemengd 1 (bijna) kampioen Het le gemengde zondagteam, bestaan de uit de dames Judith Heddes en Fran cis Wesseling en de heren Richard Spit en Erik Kingma is door de overwinning op concurrent HH-Waard 8 zo goed als kampioen van de 6e klas en promoveert naar de 5e klas. Proficiat! JEUGD FILMHUIS AKERSLOOT - Jeugd filmhuis Akersloot presenteert op zaterdag 26 mei Alice in Wonderland (vanaf 8 jaar) in Theater Dibbes, Wilhelminaplein 3, Akersloot, aanvang 19.00 uur, prijs 4,50 (incl. consumptie) inl. en reser veren (02513-13447. SOLE, EEN MODERNE ZAAK VOOR DE STOFFERING VAN UW HUIS HEILOO - Op de hoek van de Laan van Zeeman, hoek Nic. Beetsweg vindt u de zaak „Sole". Vroeger was hier de Lam petkan gevestigd en het adres was toen Kennemerstraatweg. De ingang is nu om de hoek, vandaar het andere adres. Solé, verkoopt alles op het gebied van gordijnen, vitrage, lamellen, rolluiken, zonneschermen enz. „We hebben mooie spullen en leveren alles wat er op de markt is" zegt de eige naar. „Sunlook is ons eigen merk la- RAAD akersloot AKERSLOOT - Per 1 juli 1989 is de Wet Persoonsregistratie in werking ge treden. De heer Kuijper (PvdA) vroeg of er in kan worden voorzien, dat, in ge val van een oorlog oid, er geen artikel kan komen waardoor het totale bestand gewist (vernietigd) kan worden. Waar nemend burgemeester Terluin kon daar zo direkt geen antwoord ppgeven, maar het idee zou zeker nader bekeken worden. Iedereen in de gemeente Akersloot heeft een informatieblad over de struktuur ontvangen. Het wonen, werken, open- baarvervoer, bevolkingsontwikkeling, woningbouw, ook m.b.t. de toekomst, bereikbaarheid, al dit soort zaken wor den aan de orde gesteld. De huidige struktuurschets geeft aan dat het dorp Akersloot onvoldoende profiteert van de gunstige ligging bij het Alkmaarder- meer. Om hier verandering in te bren gen wil men een deel van de Klaas, Hoorn en Kijfpolder ontgronden. Ook wordt gedacht aan de ontwikkeling van woningbouwplannen in de polders, maar de struktuurvisie doet hierin nog geen uitspraak. Vorige week woensdagavond werd in „de Lelie" een inspraak bijeenkomst gehouden. De Nederlandse jeugdbond voor Natuurstudie kwam daar met een alternatief plan voor de Klaas Hoorn en Kijfpolder, maar de gemeente heeft hierop afwijzend gereageerd. Edwin Kapitein opperde het volgende plan, een pad, voor de wandelaars, over de dijk, langs het handbalveld en dan weer uit komen op de Boschweg. Het voetpad zou dan tijdens het broedseizoen geslo ten moeten worden, 't Hoorntje zou op- mellen en jalouzieën en worden in eigen atelier gemaakt". Er is ook veel in vro lijke moderne kleuren, we zaggen lamel len in stof, geel, rood, zelfs in zwart, hiervan zijn de leukste combinaties te maken. Er zijn ook gebloemde lamel len. Op het gebied van gordijnen biedt Solé een ruime keuze, vitrage is er ka- merhoog. Zonneschermen, markiezen en rolluiken zijn in veel variaties in de collectie van Solé aanwezig. Van klas siek tot modern, voor elke smaak is er wel iets te vinden. Solé heeft gezocht naar een collectie met uitstraling, daarin zijn ze prima geslaagd. gespoten moeten worden met daarbij een surfstrandje waardoor de surfers snel op de Alkmaardermeer komen en ver van de Hempolder blijven. „Het wordt een kwestie van geven en nemen" zei gemeentearchitekt Klein Breteler. De Hempolder is landbouw en natuurge bied, de Alkmaardermeer is natuurge bied. De Klaas Hoorn en Kijfpolder krijgt een rekreatieve funktie, waarook mensen uit de omgeving gebruik van kunnen maken. Op de vraag waarom uit een omgeving, waar al recreatiege bieden zijn, Akersloot een stuk natuur gebied moet opofferen, zei men dat dat een politieke keuze was. De PvdA bij monde van de heer Kuijper zie donderdag in de raadsvergadering, met een rapport te komen waarin het plan van Klaas Hoorn en Kijfpolder kri tisch bekeken zal worden. Bovendien was er nogal wat kritiek op de hoorzit ting, de inleidingen veel te lang iedereen had toch die folder in de bus gehad. Locoburgemeester Terluin merkte op dat het toch nodig was enige toelichting op de struktuur visie te geven. Kuijper ging ook nog in op de beschuldiging van de VVD die de PvdA .onfatsoenlijke- verkiezingspropaganda' had verweten. „Ik ben altijd tegen de plannen van Klaas Hoorn en Kijfpolder geweest, mijn partijgenoot was er toen voor. Nu is de hele fraktie tegen, mag een mens soms van mening veranderen?" „Dat mag wel, maar dan had u dat bij de ver kiezingen ook duidelijk moeten maken, dat is niet gebeurd" zei de heer T. Dil van de VVD fel. Het ziet er naar uit dat het plan van de Klaas Hoorn en Kijfpolder, alleen nog „KijP'-polder is. BURGERLIJKE STAND AKERSLOOT GEBOREN: Kiki Lust, dochter van J. Lust en M. G. T. van der Eng. OVERLEDEN: Duifje Spaansen, wed. van J. J. Baltus, oud 86 jaar. ONDERTROUWD: Johannes G. Arends en Joyce C. D. Hoogenboom. GETROUWD: Franciscus U. Boom en Cornelia M. Groot. Galerie Wimmenum Tot en met 27 mei: expositie van Sonja Zuurbier (schilderijen) en Fabiënne de Vilder (foto's) in Galerie Wimmenum, Herenweg 270, Egmond aan den Hoef. Openingstijden: vrijdag, zaterdag en zondag van 13.00-17.00 uur. De Commissaris van de Koningin in Friesland, Hans Wiegel, opende het nieuwe pand van de firma Driessen. LIMMEN - Vorige week opende de commissaris van de Koningin in Fries land, de heer Hans Wiegel, het nieuwe pand van de firma Driessen in Bols- ward. Driessen wordt daar met open ar men ontvangen: „Wij zijn blij met uw komst, dit is een opsteker voor Fries land", waren de woorden van de heer Wiegel. „Niet alleen vanwege de werk gelegenheid van 200 mensen, maar ook vanwege de versterking van de ar beidsmarkt in deze regio". Het gaat de firma Driessen voor de wind. „Vijf jaar geleden openden wij de tweede vesti ging, nu zijn we aan de tiende bezig" zegt direkteur Jan Driessen. De produktie in Bolsward richt zich hoofdzakelijk op de vervaardiging van bodems van serveerwagens welke dan in Wieringerwerf verwerkt worden. In to taal werken bij Driessen nu zo'n 750 mensen. „Wij willen niets liever dan ook in Lim- men blijven. Wanneer krijgt de politiek nu toch zijn gezonde verstand terug? al dus Driessen. „We willen er alles aan doen, willen ze een landelijk aanzien van ons bedrijf of juist een modern, dat maakt niet uit, maar we kunnen niet als internationaal bedrijf, in een oude meu belzaak blijven iitten. De bakermat van ons bedrijf is Limmen en daar willen we dolgraag blijven, maar dan moet er aan de huidige situa tie wel iets veranderen", zijn de woor den van direkteur Jan Driessen. JEUGDVISCLUB LIMMEN HET VRAGENBOEK LIMMEN - A.s. zaterdag, 26 mei is het nationale hengeldag. Op deze dag orga niseren allerlei verenigingen en instan ties die iets met vissen te maken hebben allerlei evenementen. De jeugdvisclub van Limmen organiseert die dag de le viswedstrijd. Als je lid bent, mag je zo meedoen. Ben je geen lid, dan kan je dat worden door even te bellen naar P. van der Heijdt, 2437 of J. Zwertbroek, 3134 en voor 10,00 krijg je de vergun ning en een leuke attentie. Deelnemers moeten om 18.30 uur op het parkeerter rein van het voetbalveld staan, we gaan met de fiets. Je vrienden en ouders zijn uiteraard ook van harte weikont. Tot zaterdag. EGMOND - Wij hebben besloten in de gemeente Egmond het Vragenboek (al les over bijstand) uit te brengen. In dit boekje vindt u de vragen die het meest gesteld worden bij de Sociale Diensten en afdelingen Sociale Zaken in Neder land. Er zijn elf hoofdstukken, die elk een bepaald onderwerp behandelen, va riërend van vakantieregels bij de Sociale Dienst tot zien zijn met een uitkering. Het is onze bedoeling dit boekje aan de vertegenwoordigers van diverse in Eg- mond gevestigde dienstverlenende en maatschappelijke instanties, huisartsen, tandartsen, etc. te presenteren en uit te reiken. EGMOND - Aangekondigd in ons pro gramma waren de volgende concerten: 27 mei a.s. 's middags om 3 uur in de Slotkapel te Egmond aan den Hoef: The See Seight Singers en op 17 juni a.s. 's middags om 3 uur, eveneens in de Slotkapel het Noord-Hollands Jeugdor kest. Beide concerten kunnen geen doorgang vinden. Zowel de See Seight Singers als het N.H. Jeugdorkest moesten door omstandigheden deze da gen afzeggen, overigens tot onze grote spijt. Maar ja zulke dingen kunnen ge beuren. Ons donateursconcert gaat ge woon door op 10 juni a.s. om 12 uur 's middags in de Slotkapel. Het vrouwen koor .Indigo' zou op 29 juni a.s. om 8 uur 's avonds optreden in de Slotkapel: dit is gewijzigd in 30 juni a.s. zelfde tijd. Deze wijziging vindt plaats door de opening van de tentoonstelling ,Wind en Water' op 30 juni 's middags om 4 uur. Deze tentoonstelling staat in het te ken van de Toer-in. Wij zullen u t.z.t. hierover nog nader berichten. De Vrijmarkt dit jaar weer gehouden in Egmond aan den Hoef op zaterdag 21 juli 1990. Liefhebbers voor deze Vrij markt kunnen zich opgeven bij me vrouw J. Genet, Julianaweg 27 te Eg mond aan den Hoef, tel. 02206-2291. MEDEDELINGEN MOZAÏEKEN-KOMITEE LIMMEN - Vrijdag jl. zijn tijdens de - zeer geslaagde - feestavond de prijzen van tuinen en mozaïeken uitgedeeld. Helaas waren een aantal prijswinnaars niet aanwezig om hun prijs in ontvangst te nemen. A.s. vrijdag, 25 mei, kunt u uw prijs nog afhalen tussen 18.00 en 20.00 uur bij: W. J. Ph. Seignette, Rijksweg 45, tel. 1324. Verder zijn nog niet alle bordjes met deelnamenummer ingeleverd. Wilt u uw bordje zo spoedig mogelijk deponeren in de brievenbus van; H. Segerius, Meidoornlaan 21. ONDER HOGE DRUK, WAST WATER HET BEST HEILOO - Als het op zaterdag mooi weer is, zie je veel mensen hun auto wassen, emmer sop, de tuinslang, spons en zeem en wassen maar! Wist u dat wassen met de tuinslang veel duurder is dan het spuiten onder hoge druk. Onder hoge druk heb je veel minder water no dig om het vuil van de auto te krijgen. Wie het resultaat wil zien moet eens een kijkje nemen bij Super Clean autowas- en poetssalon aan het industrieterrein aan de Oosterzij nr. 2. Voordat uw auto daar door de machine gaat, wordt deze eerst met een hogedruk-spuit schoonge maakt. Alle moeilijke hoekjes worden schoongespoten en pas dan in de machi ne gewassen en (eventueel) in de was ge zet. Uw auto is als nieuw en wat een tijdsbesparing. „Kan allemaal wel zijn, maar ik was toch liever thuis voor de deur!" Daarmee belast u echter onno dig het milieu (fosfaten). Regelmatig wassen voorkomt ook roestvorming, heeft een test uitgewezen. „Zo'n autowasserette kost handen vol geld" hoort men vaak, dat is niet waar, zelf wassen veroorzaakt lelijke krassen op uw kostbare auto. De borstels van de machine zijn zo gemaakt dat de krasjes zo minuscuul klein zijn dat je ze met het blote oog niet ziet en het zelf in de was zetten? Met de machine is het in enkele minuten gedaan. U kunt bij Superclean uw auto ook van binnen schoon laten maken, met als resultaat dat u uw ogen niet kunt geloven, als nieuw!! Gaat u mar eens praten met Peter Dekker aan de Oosterzij nr. 2, hij weet er werkelijk alles van. Veilig Verkeer Nederland is een onafhankelijke, particuliere vereniging, die zich al ruim 57 jaar ten doel stelt een zo groot mogelijke verkeersveilig heid te bereiken voor alle weggebruikers. Dit gebeurt hoofdzakelijk door voorlichting en onderwijs. Op het Centraal Bureau van Veilig Verkeer Nederland zijn 85 medewerkers in dienst. In de 450 plaatselijke afdelingen dragen VVN-vrij- willigers hun steentje bij om de verkeersveiligheid in hun directe omgeving te bevorderen. Oudere mensen in het verkeer vormen een van de aandachtsgroepen van Veilig Verkeer Nederland. Al vanaf 1983 verzorgt WN voorlichtingsbijeen komsten in het gehele land, die vooral bedoeld zijn voor ouderen die niet (meer) werken, maar nog wel geregeld aan het verkeer deelnemen. „Een mens is zo oud als hij of zij zich voelt" is een bekend gezegde, dat aangeeft dat het oud zijn of oud-voelen van persoon tot persoon ver schilt. Daarom heeft VVN de voorlichtingsbijeen komsten zodanig opgezet dat deze ook bijzonder interessant zijn voor de „jongere oudere". Meer bewegen tfoor ouderen, oude renbonden, gemeenten en andere in stanties die werken voor en met ou deren, maar ook particulieren kunnen deze bijeenkomsten aanvragen. Waar aanvragen? Aanvragen voor een voorlichtingsbij eenkomst voor ouderen kunt u zo wel schriftelijk als telefonisch richten aan: Veilig Verkeer Nederland Postbus 287 1200 AG Hilversum Telefoon: 035-211441. In de loop der jaren is er veel veran derd in het verkeer. Het is drukker, haastiger en jachtiger dan ooit. Veel wegen en kruispunten zijn ingewik kelder geworden. Bestaande ver keersregels zijn gewijzigd. Nieuwe regels kwamen er bij. Er wordt van de verkeersdeelnemers nogal wat ge vraagd: letten op wegverloop, bor den, verkeerslichten en tegelijkertijd letten op de medeweggebruikers. Vaak moet er snel worden gerea geerd. Dat geldt zowel voor automo bilisten als voor fietsers en voetgan gers. Een normaal verschijnsel Met het verstrijken der jaren gaan verschillende lichaamsfuncties bijna ongemerkt achteruit. Het gezichtsver mogen en het gehoor verminderen enigszins en bij veel mensen loopt de reactiesnelheid veelal onopval lend terug. Dat is niets bijzonders: iedereen krijgt daar vroeg of laat mee te maken. Van het grootste be lang echter zijn het op tijd onderken nen van deze onvermijdelijke veran deringen en er in het verkeer reke ning mee houden. Op dit moment bestaat er een lande lijk netwerk van 25 door VVN voor hun taak opgeleide voorlichters. Deze mensen verzorgen op verzoek gratis voorlichtingsbijeenkomsten in dien stencentra, buurthuizen en in minde re mate in verzorgingscentra. Voorlichtingsbijeenkomst over verkeer De deelnemers aan de voorlichtings bijeenkomst bepalen zelf de ver- keersonderwerpen, die de voorlichter aan de hand van dia's behandelt. Om een idee te geven van de verschillen de verkeersonderwerpen vindt u hieronder een overzicht. lopend door het leven (voetgan gersinformatie) wandelen op buitenwegen openbaar vervoer (taxi, bus, tram) kijk, dat zit zo! (zien, medicijnen en alcohol) veilig op de fiets (fiets en fiets- voorzieningen) fiets en voorrang (voorrangsre- gels) fietsend alle kanten uit (afslaan op de fiets) woonerf, woonwijk, winkelgebied (woonerf, 30 km zone) veiligheid, u heeft het zelf in de hand u en uw auto onderweg (autogor dels altijd) Praktijkgerichte activiteiten Meer praktijkgericht zijn de activitei ten op het terrein van fietsen en autorijden onder respectievelijk de ti tels „Gezond en veilig fietsen" en de „rijvaardigheidsrit voor ouderen". Op dit moment bestaat er in veel ge meenten belangstelling voor dergelij ke activiteiten. Overweldigende belangstelling voor deelname aan de rijvaardigheidsrit voor ouderen. Voorlichtingsbijeenkomst. De VVN-voorlichter stimuleert het ge sprek en geeft aanvullende informa tie over verkeershandelingen en -ge drag. Het gaat er juist om dat de deelnemers voortdurend meedenken, -praten, -luisteren en -kijken. De voorlichter van VVN gaat in op de veranderingen in het verkeer en de gevolgen van het ouder worden. Zo wel fietsers, voetgangers, automobi listen als gebruikers van het open baar vervoer kunnen zo hun ver- keerskennis opfrissen. Bovendien geeft de voorlichter praktische advie zen en tips, waarmee de oudere ver keersdeelnemer uit de voeten kan. Het veilig en zelfverzekerd deelne men aan het verkeer door ouderen wordt hierdoor bevorderd. Informatie na afloop Na afloop van de bijeenkomst zijn er brochures verkrijgbaar met informa tie over de rollen die men wisselend in het verkeer vervult als fietser, als voetganger, als automobilist en als reiziger met het openbaar vervoer. Hierdoor kunnen de deelnemers de belangrijkste verkeerstips en advie zen thuis nog eens nalezen. Organisatie De voorlichtingsbijeenkomst komt het best tot zijn recht als de groep deelnemers niet groter is dan 25 personen. De VVN-voorlichter be schikt over het nodige materiaal om de bijeenkomst adequaat te verzor gen. Van belang is het dat de aanvra ger zorg draagt voor een geschikte accommodatie, die verduisterd kan worden. Om lokale betrokkenheid te verhogen kan degene die de bijeenkomst heeft aangevraagd, overwegen een ge meente-ambtenaar politiefunctio naris en/of verkeersdeskundige - bij de voorlichting te betrekken. Wie kan aanvragen? Instanties als het Gecoördineerd Ou derenwerk (dienstencentra, buurthui zen), districtsgezondheidsdiensten, In een ontspannen atmosfeer kregen de deelnemers de kans zichzelf te testen. Bovendien ontvingen zij een serie deskundige adviezen, waarmee de deelnemers hun vaak ongemerkt ingeslopen fouten konden verbete ren. Er was hier beslist geen sprake van een herexamen. De deelnemers hoef den dus niet bang te zijn voor in structeurs die de rijstijl probeerden te veranderen en op schoolmeester achtige wijze op allerlei verkeersre gels wezen. Behalve de rijvaardigheidsrit, die de deelnemers in hun eigen auto kon den afleggen, werden er onder lei ding van VVN-voorlichters theoriebij- eenkomsten georganiseerd, waar al- Per jaar komen er in ons land 140 oudere fietsers om het leven. Meer dan 1.500 ouderen raken per jaar als fietser gewond. Daarom werd begin 1988 in Midden-Limburg het regionaal proefpro ject „Gezond en veilig fietsen" uitgevoerd. Met financiële steun van het ministerie van Verkeer en Waterstaat kwam dit proefproject tot stand in een samenwerkingsverband van Veilig Verkeer Nederland, de Stichting Bejaardenwerk, het Provinciaal Steunpunt Meer Bewe gen Voor Ouderen (MBVO) en de Seniorenvereniging. Er werden in 21 kerkdorpen in Midden-Limburg twaalf informatiebij eenkomsten en zes praktijkdagen voor oudere verkeersdeelnemers gehouden. Doel van dit project was het stimuleren van een veilig fietsgebruik. Het project bestond uit drie delen: theorie, praktijk en beweging. In navolging van de Seniorenrit die in 1988 werd georganiseerd in de provincie Groningen, ontwikkelden de Districts Gezondheids dienst Zuidelijk Zuid-Limburg en het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Limburg en rijvaardigheidsrit. Mensen van 55 jaar en ouder konden door deel te nemen aan deze activiteiten een onafhankelijke beoordeling krijgen van hun rijvaardigheid. Deze initiatieven worden ondersteund door Veilig Verkeer Nederland, de ANWB, de BOVAG en het CBR. lerlei verkeerstips ter sprake kwamen die verband hadden met een veilig rijgedrag. Onder deskundige leiding van een consulent van „Meer bewegen voor ouderen" konden de deelnemers oe feningen uitvoeren, die in directe re latie stonden met het autorijden. Landelijke invoering van de rijvaardigheidsrit voor ouderen? Op dit moment werkt VVN in samen werking met de BOVAG, de ANWB en Rijkswaterstaat aan een plan om te komen tot een landelijke invoering van een rijvaardigheidsrit voor oude ren. Veilig Verkeer Nederland Voorlichtingsbijeenkomst Voorafgaand aan de theoriebijeen komst werd een inventarisatie ge maakt van verkeersonveilige situa ties. Deze onveilige plaatsen werden vervolgens gefotografeerd en in een rapport beschreven. Tijdens de theo riebijeenkomsten was het mogelijk vanuit het rapport verkeerstips te verstrekken die betrekking hebben op de omgeving. Ouderenvoorlichters van VVN verzorgden de bijeenkom sten al of niet in samenwerking met de politie. In groepen werden bewegingsoefe ningen verricht die rechtstreeks te maken hadden met het fietsen, zoals goed achterom kunnen kijken en te gelijkertijd de hand uitsteken. De be geleiding van de oefeningen was in handen van een consulent van „Meer bewegen voor ouderen" en de nadruk werd gelegd op handelin gen die men regelmatig al wandelen, fietsend of per auto uitvoert in diver se verkeerssituaties. Na afloop ont vingen de deelnemers een brochure met daarin een aantal oefenvormen, die thuis zijn uit te voeren en die tot doel hebben de normale achteruit gang in lichamelijke functies te ver tragen. Praktijk Na de oefeningen konden de deelne mers een proef afleggen op een fietsparcours. Tegelijkertijd werden de deelnemers in de gelegenheid ge steld kennis te maken met aangepas te fietsen. Meer dan 500 ouderen bezochten deze praktijkdagen. Een gemeente kan in overleg met plaatselijke vertegenwoordigers van het gecoördineerd ouderenwerk, het MBVO en/of het kruiswerk, een plaat selijke afdeling van Veilig Verkeer Nederland en een seniorenvereni ging een project als „Gezond en vei lig fietsen" van de grond krijgen. Meer weten? Vraag dan bij Veilig Verkeer Neder land, Postbus 287, 1200 AG Hilver sum, tel. 035-211441, meer informa tie aan in de vorm van een beknopt draaiboek. Ouderen testen hun fietsvaardigheid en proberen diverse fietsen uit.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1990 | | pagina 10