Open dag bij Instituut Blok Computeropleidingen Een cursus creatief schrijven Volksuniversiteit Alkmaar e.o. voor elk wat wils De bibliotheek is een informatiebron Informatie over de Federatieve Vrouwenraad Heiloo Stichting Samenspel Taalcursussen bij De Wester Klassiek en modern bij NBD-dansschool Naailessen voor 55-plussers Er is plaats in de levensmiddelenhandel Cursussen kunstgeschiedenis *Vol wetenswaardigheden UITKIJKPOST 29 AUGUSTUS 1990 KERSTPROJEKT liOLLANDS VOCAAL ENSEMBLE HEILOO - Nu de vakanties voorbij zijn gaat het Hollands Vocaal Ensemble on der leiding van Hugo van Veen weer van start met een prachtig kerstprogramma, uit te voeren met een klein barokorkest. We gaan een Magnificat van Telemann en diens adventskantate 'Machet die Tore weit' instuderen en daarnaast mu ziek van o.a. Sweelinck, Johann Mi chael Bach en Buxtehude. Voor dit projekt kunnen zich nog een aantal ervaren koorzangers melden. Er wordt van hen verwacht dat ze over een goede zangstem beschikken en liefst ook van blad kunnen zingen of handig zijn in het oppikken van hun partij. Als zich meer zangers melden dan geplaatst kunnen worden, wordt er geselecteerd op kwaliteit. Wij repeteren op woensdagavond in de Koogerkerk te Zuid-Scharwoude van 20.00 tot 22.15 uur en geven in ieder ge val twee kerstconcerten: op zondagmid dag 23 december in Heiloo en op kerstnacht, 24 december, in Heems kerk. Na afloop van de concerten kan men bij gebleken geschiktheid opgeno men worden in het basiskoor of bij een later projekt zich opnieuw aanmelden als projektzanger. Voor een korte audi tie kunt u zich aanmelden bij de dirigent Hugo van Veen, Achterdam te Alk maar, tel. 072-151736. Voor meer infor matie kunt u ook de secretaresse bellen, tel. 072-330596. JEUGDSPELERS CLUBKAMPIOENEN BIJ HET VENNEWATER HEILOO - Als de clubkampioenschap pen van tennisvereniging Het Vennewa- ter één ding duidelijk hebben gemaakt, dan is het dat het nu definitief afgelo pen is met de suprematie van de tennis- generatie van twintig- en vooral dertigjarigen. Bij de vrouwen had Petra Donkersloot al eerder de titel opgeëist, bij deheren was Ruud van Toornburg tot vorig jaar nog heerser. Maar ook hij is nu opzij gezet door de jeugd. De 17-jarige Paul Duyvestijn werd club kampioen. Hij versloeg in de finale zijn leeftijdgenoot Rutger Derksen op in drukwekkende manier: 6-4, 4-6 en 6-3. En ook de derde plaats werd opgeëist door een 'jonkie": Jascha de Goede versloeg Arthur Ram, een vertegen woordiger van de twintigers, met 6-0, 2-6 en 7-6. Bij de vrouwen eenzelfde beeld. Hier heerst Petra Donkersloot. Voor de der de keer mocht zij uit handen van voor zitter Willem Oude Essink Nijhuis de kampioensbeker in ontvangst nemen. Dat gebeurde na een 6-1, 6-0 overwin ning op Inge van Soest. Cecile Derksen kon zich nog net staande houden in het tennisgeweld van de jongste jeugd: zij versloeg in de strijd om de derde plaats Darinka Boulonois in drie sets. Bij Het Vennewater werden in de afge lopen twee weken niet minder dan 780 partijen afgewerkt. Iets minder dan de helft van de meer dan duizend senioren leden deden mee aan het clubkampioen schap, dat werd geleid door een voortreffelijk werkende toernooicom- missie onder leiding van TC-voorzitter Gerda de Waard. Even dreigde door een paar dagen met regen, het toernooi met name in de gemengd dubbel uit te lo pen, maar dat kon worden voorkomen. Vanaf donderdag werd intensief gespeeld en dat gebeurde in alle sporti viteit en vaak onder grote spanning en op heel behoorlijk niveau. Paul Duyvestijn werd dus de revelatie- van het toernooi. De ijzig kalme jeugdspeler schakelde vorige week al de kampioen van vorig jaar uit, maar week daarna ook niet voor kwaliteitsspelers als Peter Keeman, Arthur Ram en Rut ger Derksen. In het gemengd dubbel wonnen Inge van Soest en Peter Kee man in twee sets van Cecile Derkseen en Jack Witting, die eerder verrassend het koppel Petra Donkersloot en Jascha de Goede hadden uitgeschakeld. Daarente gen won Petra in het damesdubbel sa men met Mascha de Goede de finale van Inge van Soest en Willeke Wardenburg; 6-3 en 6-2. In het heren dubbbel hielden de twintigers zich nog staande: Leo Dijkstra en Bram Meij ontmoetten Re ne de Backer en Arthur Ram, en het wa ren de eersten die ruim wonnen 6-0 en 6-2. In de categorie 35 viel vooral Frans de Waard in de prijzen, met zijn partner Gerda in de gemengd dubbel en met Willem Oude Essink Nijhuis in de heren dubbel. Het Engelse Vennewater-lid Tony Clarke zegevierde in het enkel 35 II door met 6-4 en 6-3 te winnen van Harm Woldering. De uitslagen: GD: A: 1. Inge v. Soest- Peter Keeman, 2 Cecile Derksen-Jack Witting; B 1. Julia en Arno Leffring, 2. Els Timmens en Martin Kers; C 1. Mar- rie Bleeker-Peter Hays, 2. Monica Staubach-Harm Woldering; D 1 Beeke Gert-Paul v.d. Horst, 2 Karin Veldt-Hans Wiebering; 351: 1 Frans en Gerda de Waad, 2 Jacomien Meij-Hans Bechthold; 3511: 1 Ineke Luster Jan Fenger, 2 Kitta en Joop Stoopman DE: A 351: 1 P. Donkersloot, 2. J. v. Soest, 1. Diane Engelsman, 2. Trudy Tervoort; B: 1. J. Krieger, 2. D. Dijk huis; 3511 1. Floor Bennink, 2. Antoi nette Groenewegen; C 1. Ans Zuurbier, 2. Lia Apeldoorn, D 1. Beeke v.d. Horst, 2. Karin Veldt. HE: A 1. Paul Duyvestijn, 2. Rutger Derksen, B 1. Henk v. Musscher, 2. Jan de Geus, C 1. Tony Clarke, 2. Ronald Velseboer; D 1. Gert-Paul v.d. Horst, 2. Ad Nederveen; HE 351 1. Frans de Waard, 2. Hans Bechthold, 3511, 1. Ron v. Zomerens, 2. Harm-Woldering. DD: A 1. Petra Donkersloot-Mascha de Goede, 2. Inge v. Soest-Willeke War denburg; B 1. Gre v. Beek-Brigitte Sau- er; 2. Ria Jansen-Anneke Kers; C 1. Letty Sleifer-Ada de Graaf; 2. Rina Molenaar-Sylvia v. Zonneveld; D 1. Vrenie de Boer-mevr. Hageman, 2. Elly Kooiman-Ineke Schomaker; 351 1 Nel Kersten-Els Timmens, 2. Jacomien Meij-Tineke v. Vliet; 3511 1. Beb v. Dortmont-Antoinette Groenewegen 2. Marian Janssen-Welmoet Buwalda. HD: A 1. Leo Dijkstra-Bram Meij, 2. Rene de Backer-Arthur Ram, B; 1. Rob Versloot-Rik Beentjes, 2. Bert Steenhuijsen-Henk v. Musscher; C 1. Peter Hoorn-Riek v.d. Lee, 2. Ronald Velseboer-Wijnand Visser; HD: D 1. Erwin Piening-Menno Meijer, 2. Frank v.d. Riet-Peter Haijs, 351: 1. Frans de Waard-Willem O.E. Nijhuis, 2. Piet Kaandorp-Jaap v.d. Hoonaard; 3511 1. Tony Clarke-Harm Woldering, 2. Rob Levi-Bert Schellart. SCHAAKVERENIGING OPPOSITIE BEGROET DE JEUGD WEER HEILOO - Vrijdag 31 augustus om 19.30 uur begroet Oppositie haar jeugd leden weer om met elkaar de schaaksport te beoefenen. Onder des kundige leiding van enkele schaaklera ren worden de kleine Kasparors en Timmannetjes geschoold in een sport, die voor hun ontwikkeling en denkwijze een zéér nuttige is. Een sport die zeer zeker niet alleen met talent te maken heeft, maar ook het vele spelen met leeftijdgenoten, waarin vele problemen dienen opgelost te worden, maakt een spelertje tot een sterke scha ker. Voorop moet echte de spelvreugde staan, de hoeksteen voor ieder spel, en dus ook weer de schaaksport. Daarmee is een duurzaam plezier voor de schaaksport gewaarborgd. Afgelopen dinsdag was er een vrije avond schaken voor de seniorleden, die weer uitstekend bezocht werd om samen met de nieuwe leden weer met elkaar op ontspannen wijze het nieuwe seizoen in te gaan. Wij hopen vrijdag om alle jeugdleden weer te begroeten, ook de eventuele nieuwe jeugdleden, in de bo venzaal van Het Open Huis boven Win kelhof 't Loo. HZV ARIS DE WIT HEILOO - Het zaalvoetbalseizoen is weer begonnen is weer begonnen. Na afloop van vorig seizoen is de naam HZV de Viersprong omgedoopt in HZV Aris de Wit. Hetzelfde produkt met een andere naam in een andere verpakking. Keurslagerij Kees Burger heeft ook dit jaar weer twee teams volledig in het nieuw gestoken. Het le en 3e team mochten uit handen van Kees Burger bij de aanvang van de competitie de fraaie tenues in ontvangst nemen. Met de start van de competitie onder vonden de beide kampioenen van vorig jaar dat ze nu een klasse hoger spelen. Het damesteam ging ten onder tegen Telexburo Alkmaar met 6-4. Het derde team probeerde uit alle macht een 3-2 achterstand weg te werken, maar liep in de laatste minuut middels een counter van Sys Quick Boys 2 tegen een 4-2 ne derlaag aan. Het vierde team ging met 6-2 ten onder tegen de vuurtorenachters uit Egmond. De veteranen van Aris de Wit zijn dit seizoen goed begonnen met een 4-3 winst. Het 2e team opende vrijdagavond tegen het team van Koos Alberts 2. Omdat HSV 1 en 2 die vrijdagavond op het veld een wedstrijd moesten spelen was HZV verplicht in een fantasie-opstelling te spelen. Het resultaat was daarom uitste kend te noemen: 3-3 met 2 prachtige doelpunten van Jos Vlaar. Vrijdag 31 augustus HZV Aris de Wit 1 tegen Au tobedrijf Hoedt om 20.40 uur in spor thal Het Vennewater. Cursussen Opleidingen ALKMAAR - Instituut Blok geeft al ja ren cursussen op het gebied van compu tertoepassingen. In een zgn. Oriëntatiecursus leren de ervaren do centen u om te gaan met een computer en met het besturingssysteem MSDOS. Na de Oriëntatiecursus kunt u zich specialiseren. U leert te wer ken met professionele programmatuur, zoals dBase III plus (werken met gege vensbestanden), Wordperfect (tekstver werken) en Multiplan (voor administratieve toepassingen). Elke cur sus kunt u naar wens met een erkend di ploma afsluiten. Zeer interessant voor het midden- en kleinbedrijf is de cursus 'Programme ren in dBase III Plus'. Deze program meertaal is makkerlijker te leren dan de meeste andere programmeertalen. Al snel kunt u zeer handige toepassingen maken, zoals fatureren of adres-stickers j ontwerpen. Met dBase III Plus kunt u programma's maken, waarin u tijdro vende klussen door de computer laat uitvoeren. Ook kunt u leren efficiënter met klantenbestanden te werken. Het is ook mogelijk een speciaal op uw bedrijf toegespitst programma te maken of te laten maken. Uniek is dat Instituut Blok vanaf een bepaalde groepsgrootte en samenstel ling voor één groep twee docenten als begeleider aanstelt. Hierdoor wordt de individuele cursist veel beter begeleid en kan er efficiënter gewerkt worden. Ook het systeem van parallelcursussen draagt hiertoe bij; een cursist die door i ziekte of andere redenen lessen mist, kan deze op een andere avond inhalen. Wilt u eerst kennismaken met de docen- ten en tegelijkertijd 'aan den lijve' on dervinden of de computerkursus voor u geschikt is, dan kunt u geheel vrijblij- I vend de open dag bezoeken en wel op: maandag 10 september van 19.30-20.30 uur in de Bram Daalder Mavo, Rubens laan 14 in Alkmaar. Instituut Blok heeft ook een folder voor u klaar liggen. Als u geïnteresseerd bent, is één telefoontje voldoende om die thuisgestuurd te krij- I gen: tel. 072-125877. JEUGDIGE BOWLERS WELKOM HEILOO - De jeugd van Bowling Bond Heiloo speelt op zaterdagochtend van 11.00-13.00 uur haar wekelijkse compe titie. Daarnaast wordt er eenmaal per week training gegeven door een ervaren trainer. De speelperiode van de compe titie is van begin september tot eind april. Je speelt in trioverband drie ga mes per speeldag. Een paar uurtjes bowlen is een gezellige en sportieve ontspanning. Je bent lek ker actief bezig. Probeer het zelf maar eens. Ben je tussen de 11 en 18 jaar en heb je interesse, bel naar mevr. G. Bak ker, De Wildtlaan 5, 1852 CJ Heiloo, tel. 072-336036 of mevr. M. Roeleveld, Heerenweg 230, 1851 KZ Heiloo, tel. 072-3337#. HEILOOËR BRIDGE CLUB HEILOO - Dinsdag 21 augustus vrij bridgen: Rood, N-Z: 1 ds. v.d. Velden- Visser 55.55, 2 hr. Adams-Gorse 51.39, O-W: 1. d.s Brinkhuis-Meuleman 61.80, 2. mw. Klerk-hr. Koster 49.30, Blauw 1. hr. Noom-Pin 57.64, 2 ds. Brokx-Verhoef 52.77, 1 ds. Boelhouwer-Frugte 54.86, 2. fm. Hap- pe 51.39. Donderdag 23 augustus: Grijs: 1 ds. Lofir-Plas 64.58, 2. hr. Ranzijn-Spruit 54.58, 1. mw. Eichelsheim-hr. Tammin- ga 62.92, 2 mw. Damman-hr. Koster 62.08; Groen: 1 Bijlsma-Roelofs 58.33, 2 fm. Romar 56.25, 1 hr. Lange- Rutgers 62.92, 2 fm. v. Os 53,33. Afzeggen voor de dinsdagavond bij de hr. Happe, tel. 331416; voor de donder dagavond bij de heer Löhr, tel. 330052. DVW AFDELING DAMES HEILOO - Woensdag 22 augustus werd de tweede koppelwedstrijd gehouden in Plan Oost. De uitslagen zijn: 1. mw. Kaandorp en J. van der Wal, 48 st.; 2. mw. Dekker en J. Kleef, 31 st.; 3. mw. Hogenboom en J. Ursem Kleef, 30 st.; 4. mw. Van Willigen en John Kleef, 29 st. Op woensdag 5 september wordt de laatste competitiewedstrijd gehouden. Het verzamelen is om 18.45 uur bij 't Hoekstuk. WAO-AAW BELANGEN VERENIGING HEILOO HEILOO - Op maandag 3 september vangen onze activiteiten voor het nieu we weer aan. De leden en hopelijk nieu we leden zijn dan op onze contactochtend op de maandagmorgen van 9.00-12.00 uur welkom in het Tref punt, Westerweg 294, om te kaarten bil jarten of zomaar voor een praatje! Op deze morgen is er ook gelegenheid voor het verkrijgen van inlichtingen op het spreekuur, we hebben contacten met verschillende instanties. Ook is er gelegenheid om z'n kennis on der deskundige leiding te verrijken door het volgen van een cursus of cursussen tijdens de wintermaanden. Zoals: En gels beginners/half gevorderden; creati viteit tekenen/schilderen o.a. ook caligraferen; textiele vormgeving zoals knippen/naaien; electriciteit, kennis van electriciteit, eenvoudige reparaties of vernieuwingen waarbij ruim aan dacht wordt besteed aan de veiligheid; astrologie; en houtb«v«rking. De cur sussen gaan alleen dfter bij voldoende deelname. Inlichtingen/opgave op de maandagmorgen in het Trefpunt, of tel. 072-331840, 334861, 02206-5397. HEILOO - Taal is een spiegel, het laat zien wat de schrijver ziet, vertelt wat de schrijver wil vertellen. En vertellen bete kent alle zintuigen benutten, gebruik maken van het instrument woord, en fantasie de vrije hand geven. De cursus creatief schrijven is gebaseerd op deze elementen, maar ook op schrijfplezier en het ontdekken van eigen moge lijkheden. Er wordt uitgegaan van dagelijkse erva ringen, gebeurtenissen en herinnerin gen. Door middel van schrijfopdrachten wordt geleidelijk toe gewerkt naar het schrijven van teksten. Daarbij komt het trainen van fantasie, het uitgebreider waarnemen van de wer kelijkheid, het denken in meerdere oplossingen, en het beter gaan schrijven door oefeningen in verschillende stijlen, genres en prespektieven aan de orde. Resultaat? De ene keer drie regels, de andere keer een verhaal, een gedicht, een imitatie van een geliefd schrijver, een dialoog. De cursus is voor iedereen die van taal, vertellen en woorden houdt. De begelei ding is in handen van Margreet Schou- wenaar. Zij publiceerde o.a. in de Revisor, schreef lesmateriaal voor scho len, en de gedichtenbundel 'Er rijdt een vrouw op de maan'. De cursus wordt gegeven op twintig zaterdagmiddagen van 14.00 tot 16.00 uur in Alkmaar, en start 22 september. Voor opgave en/of inlichtingen kunnen belangstellenden tussen 17.00 en 19.00 uur bellen met Margreet Schouwenaar, telefoon 072-332418. ALKMAAR - De Volksuniversiteit Alk maar en omstreken heeft in de loop der jaren steeds meer bekendheid gekregen als educatief centrum bij uitstek voor volwassenen van 16 jaar en ouder om in een gemoedelijke sfeer hun kennis te verbreden, zowel algemeen vormend als ook in sociaal en cultureel opzicht. Een blik in het programma is voldoende om te zien dat het cursusaanbod zeer veel zijdig is en ook zoveel mogelijk is af gestemd op de behoeften van de deelnemers. Daarnaast biedt de Volksu niversiteit een reeks van interessante le zingen van zeer uiteenlopende aard, met en zonder excursies. Kortom, de Volk suniversiteit biedt u in het komende sei zoen weer een breed scala van mogelijkheden om uw vrije tijd nuttig te besteden en daarbij uw horizon te ver breden. Op zaterdag 1 september houdt de Volksuniversiteit een open dag in het cultureel centrum De Vest in Alkmaar tussen 10.00-16.00 uur. Een ieder is daar van harte welkom om meer over het aanbod voor het komende cursus jaar te weten te komen en eventueel om in te schrijven. Een week later, op zater dag 8 september, zal de Volksuniversi teit van 10.00-15.00 uur aanwezig zijn met een stand in winkelhof 't Loo in Heiloo. Ook daar bent u welkom voor verdere informatie. In het programmaboekje van de Volk suniversiteit worden de volgende cur sussen genoemd: deens, duits, engels, frans, modern grieks, hebreeuws, baha- sa Indonesia, italiaans, joegoslavisch, nederlands, nederlandse literatuur, noors, pools, portugees, russisch, russi- sche conversatie, spaans, tsjechisch, turks, zweeds, astrologie, beleggen, China, land en cultuur, Chinese gym nastiek Qigong, Chinese gymnastiek Taijiquan, creatief met kinderen, filo sofie, fotografie, hypnotherapie en ge dragstherapie, kalligrafie, kunstgeschiedenis, moderne geschiede nis, muziektheorie, muziekgeschiede nis, muziek beluisteren, Opera, pech onderweg, persoonlij kheidspsycholo- gie, psychologie, theatergeschiedenis, grote tragedies en voeding. Meer informatie over de cursussen, de lezingen en de excursies is vermeld in het programmaboekje, dat tijdens de open dag in De Vest en bij de stand in 't Loo verkrijgbaar is. De Volksuniver siteit Alkmaar houdt kantoor op het adres Kennemerstraatweg 86 te Alk maar, tel. 072-152069. Het bureau is van 3 tot en met 15 september op alle werkdagen geopënff van 9.00-12.00 uur. De rest van het jaar is het bureau open op donderdag van 14.00-16.00 uur. LIMMEN - Bij alles wat men doet is in formatie nodig. Of men zich nu bezigh houdt met studie, het huishouden (al of niet gecombineerd met een baan), het krijgen en opvoeden van kinderen of het volgen van cursussen: de bibliotheek heeft er informatie over. Sleutelen aan je auto, fiets of brommer, het (ver)bouwen van je huis, voorberei den van je vakantie, het maken van mu ziek, het uitzoeken hoe laat de trein gaat en welke bus je dan moet hebben, het oprichten en managen van een zaak: de bibliotheek heeft er informatie over. Beroepen voorlichting, het maken van scripties, spreekbeurten houden, (onli ne) literatuuronderzoek; de bibliotheek is uw informatiebron. Iedereen kan binnenlopen, rustig aan de leestafel de krant of zijn/haar favoriete tijdschrift lezen, iets opzoeken in de ve le boeken die voor dat doel daar zijn neergezet. De bibliotheek in Limmen heeft mappen met folders van diverse cursussen en opleidingen in de regio ter inzage. Alle materialen zijn gratis te raadple gen. Pas wanneer men materialen mee wil nemen is een kaart nodig. Zo'n kaart is één jaar geldig en kost bij de openbare bibliotheek Limmen, Kapel- weg 6a: niets voor de jeugd tot 18 jaar;/ 13,50 voor 18-26 jaar;/ 23,50 voor 26-65 jaar; 13,50 voor 65 HEILOO - De Federatieve Vrouwen raad Heiloo is een overkoepeling van negen in Heiloo actieve vrouwenorgani saties. Naast het coördineren en begelei- den van een aantal vrijwilligersactiviteiten, zoals de 'rij dende winkeltjes' in de twee bejaarden- j huizen, de jaarlijkse rheuma-collecte en de kledingbeurzen, heeft onze Federatie (sinds 1975) ook de taak de Vrouwene- mancipatie in Heiloo te bevorderen op zich genomen. Dit gebeurt d.m.v. het organiseren van cursussen en themabij eenkomsten. Overheidssubsidie maakt deze activiteiten voor elke beurs toegan kelijk. Voor het komend seizoen zijn de vol- gende cursussen gepland: - Kunst en vrouwbeeld; - Vrouw en bijbel; - Vrouw en filosofie; - Vrouwengeschiedenis; - Vrouw en macht; - Gespreks- en discussietraining; - Vrouw en literatuur. Alle docentes die wij voor deze cursus sen hebben kunnen aantrekken zijn aca demisch geschoold en hebben bovendien een grote ervaring in het om gaan met groepen. En natuurlijk heb ben zij het begrip emancipatie hoog in I het vaandel staan. Voor nadere infor- I matie kunt u bellen naar mw. T. v.d. Boomen (tel. 331552), mw. G. Jansen (tel. 332367) of mw. J. v.d. Neut (tel. 333043). ALKMAAR - Stichting Samenspel brengt drie cursussen waarin centraal staat de gedachte 'Iedere mens heeft de mogelijkheden in zich om zichzelf te ontwikkelen en om zijn eigen proble men op te lossen'. Het doel van de cur sussen is om die eigen mogelijkheden te leren ontdekken en om die te leren ge bruiken. Wat je op de cursus leert kun je gebrui ken om je eigen problemen op te lossen. Je hoeft echter niet persé een probleem te hebben om aan de cursus deel te ne men. Plezier hebben in het leren kennen van je eigen mogelijkheden of gezellig heid zijn al voldoende motieven. We hebben drie cursussen die alle drie als uitgangspunt hebben dat ze zelfkennis, vaardigheid en creatief problemen oplossen hebben. Speels leren leven Dit is een dinsdagavondcursus. In de tien bijeenkomsten ligt het accent op speelse, creatieve en theatrale activitei ten. In het spel ontdek je je eigen moge lijkheden. Je ontdekt hoe jij met mensen en problemen omgaat en je ont dekt allerlei alternatieven. Je kunt din gen anders doen. Vastgelopen situaties leer je anders aanpakken. Je leert weer beweging in je ,leven te brengen. We werken aan de hand van thema's, als macht-onmacht, vrijheid, relaties, keu zen maken, oordeel-vooroordeel enz. Dit is vooral een cursus voor mensen die praktisch bezig willen rijn. Stress hoeft niet Het uitgangspunt is dat stress een nor maal en gezond verschijnsel is. Het hoort bij het leven. Je moet er op de juiste manier mee om leren gaan. Soms gebeuren er dingen in je leven, thuis, op je werk, waardoor je stress niet goed aan kan. Dat leidt tot lichamelijke klachtenen tot typisch slecht functione ren. Het lukt niet meer en er komen al leen verkeerde dingen uit je handen. Deze cursus is gericht op het leren on derkennen van stress, leren ontspannen en leren voorkomen dat je opnieuw in een stress-positie komt. De cursus is ge schikt voor ieder die met stress te maken heeft en hierover meer wil nadenken. Praktische psychologie Dit is een zaterdagcursus. Gedurende de achte bijeenkomsten wordt gewerkt aan de hand van het boek 'Liever leren dan afleren'. Het gaat in deze cursus vooral om inzicht in je eigen ontwikkeling, mo tieven en drijfveren. Door middel van korte inleidingen, gesprekken, opdrach ten en oefeningen ontdek je veel van je eigen persoonlijkheid. Het accent in de ze cursus ligt op zelfonderzoek. Van hieruit kun je je eigen leven opnieuw be palen. De eerstvolgende cursus start op zaterdag 22 september. Alle cursussen starten zodra er voldoen de deelnemers zijn. Als regel worden twee cursussen per jaar gegeven. Infor matie en opgave: Krities Samenspel, Merwedestraat 9, 1823 VK Alkmaar, tel. 072-150897. HEILOO - Vreemde talen leren spreken in een kleine groep en een gezellige sfeer, dat kan bij de De Wester „Het is vooral de ongedwongen sfeer, die je de moed geeft om fouten te maken", schreef een cursiste aan De Wester. „Omdat je op deze manier meer durft, gaan we wekelijks vooruit". Omdat cursisten weliswaar gezelligheid waarderen, maar toch in de eerste plaats de taal goed willen leren, worden de cursussen gegeven door bevoegde en er varen vakleerkrachten, die zelf ook veel plezier hebben in deze vorm van onder wijs. In Frans, Engels, Duits, Spaans, Italiaans en Nederlands worden 's avonds én overdag cursussen verzorgd. Maar bent u, alleen of met een stel vrienden of kennissen, geïnteresseerd in een andere taal, dan regelt De Wester dat voor u. Nieuw is de cursus Nederlands als mo derne vreemde taal, bestemd voor buir tenlanders, die in hun eigen land een middelbare school of meer hebben ge volgd en, eenmaal hier, ook onze taal op een redelijk nivo willen leren be heersen. Hoewel steeds meer cursisten de weg naar De Wester weten te vinden, wor den de groepen wel klein gehouden. Er zijn gewoon méér groepen, die dan ook niet meer allemaal in de lesruimte aan de Westerweg passen. Gelukkig is er on derdak gevonden in de cursusruimte van de Gereformeerde Kerk aan de Noordergeeststraat, achter winkelcen trum 't Loo. Wilt u zich opgeven voor één van deze cursussen of wilt u liever eerst eens pra ten, informatie inwinnen en lesmateri aal inzien, dan is dat mogelijk in winkelcentrum 't Loo op vrijdagavond 31 augustus en zaterdag 1 september tot 15.00 uur. De gele folders waarin alle cursussen worden vermeld, zijn ver krijgbaar bij boekhandel en biblio theek. Op verzoek worden ze u toegezonden. Ook telefonisch krijgt u alle informatie die u maar wenst: 072-128709. Vragen naar Fiorella Martijnse-Visser. ALKMAAR - Een multifunctioneel vrijetijdscentum met een dansstudio, discotheek/dancing, partyzaal, info- theek, fitness-ruimte, café en cocktail bar, waar regelmatig het laatste nieuws bekend gemaakt kan worden, kortom een plaats, waar van alles te beleven is en waar mensen elkaar kunnen ontmoe ten, zo ziet de Nederlandse Bond van Dansleraren (NBD) de dansschool van de toekomst. Onder de naam Danscen trum 2000 werden de concrete resulta ten van dit project gepresenteerd op het internationaal Congres van Danslera ren, dat in Slagharen werd gehouden. Op dit congres worden ieder jaar o.m. de nieuwste dansen gedemonstreerd door internationale bekendheden, lezin gen gehouden, ervaringen uitgewisseld en discussies gevoerd over alle facetten van het fenomeen dansen en vrijetijds besteding. Op het congres werd onder meer uitge breide -aandacht besteed aan de Hip Hop, een moderne dans, die reeds veel vuldig in discotheken wordt beoefend en ook bij de meeste dansscholen in het lesprogramma wordt opgenomen. Ook de allernieuwste trend op dansgebied werd de dansleraren getoond: de zeer sexy Soca. Deze 'spannende' dans is ontstaan uit een samensmelting van twee soorten zwarte muziek: de Noor- damerikaanse Soul (So) en de Calypso (Ca) uit het Caraïbische gebied. Ken ners verwachten van de Soca een minstens evengrote rage als de thans po pulaire Lambada. Vierdaagse werkweek Nederland telt circa 350 erkende dans scholen, waarvan ongeveer 250 zijn aangesloten bij de NBD (jaarlijks goed voor een half miljoen leerlingen). Aan de deelnemers van het congres werd ook een nieuwe campagne gepresenteerd om meer publiek naar de dansschool te trekken. Niet dat het slecht gaat met de dans als vrijetijdsbesteding, integen deel: op de huidige popmuziek wordt meer dan ooit gedanst. Van de jongeren tot 20 jaar heeft nu zelfs 60% wel enige vorm van dansles genoten (in de jaren 60 was dat nog geen 30%). Maar mede met een vierdaagse wer kweek in het vooruitzicht wordt de con currentie tussen dansen en andere vormen van vrijetijdsbesteding steeds heviger. Bovendien kan men zich bij de dansscholen steeds verder bekwamen en zodoende meer plezier aan het dansen beleven. Zoals de dans altijd met zijn tijd is meegegaan, zo zijn ook de dans scholen en hun leraren dat. Alle erkende NBD-dansscholen bieden een uitgebreid programma voor alle mogelijke soorten dansen, voor elke leeftijd (er zijn tegen woordig zelfs kindercursussen voor 7-12 jarigen), voor beginners en voor gevor derden, zowel privé als in groepsver band, van de bekende dansen tot de laatste dans-mode en de nieuwste muziek. Dans Top-40 op CD De nieuwe campagne maakt duidelijk, dat dansen vooral een leuke vorm van vrijetijdsbesteding is en dat dansscholen nieuwe stijl een gezellig trefpunt zijn. Het project Danscentrum 2000 is dan ook een belangrijk onderdeel van de campagne. Om het publiek te laten zien wat er allemaal mogelijk is, selecteerde de NBD over het gehele land verspreid een aantal voorbeeldscholen, die reeds op weg zijn naar zo'n eigentijds multi functioneel vrijetijdscentrum. Om deze projecten te coördineren en te begelei den heeft de NBD inmiddels Fred Bijster tot full time manager benoemd. Samen met de Veronica-omroep heeft de NBD een speciale dans-CD met de top-40 dansmuziek geproduceerd, die het komende seizoen in alle aangesloten dansscholen en bij club Veronica voor de liefhebbers verkrijgbaar is. Nieuwe Veronicaleden en nieuwe leerlingen van de NBD-Dansscholen krijgen een gratis exemplaar van de CD. Alle erkende bij de NBD aangesloten dansscholen zijn te vinden in de Gouden Gids onder 'Dans scholen' (met NBD-vignet). HEILOO - Vanaf september tot en met mei worden er naailessen gegeven om de fijne kneepjes van het naaien te leren o.l.v. een gediplomeerd coupeuse. De lessen worden gegeven op dinsdag- en woensdagochtend van 9.30 tot 11.30 uur in kleine groepen. Er wordt gewerkt met de bekende modebladen, maar deze kunnen onder deskundige leiding veran derd worden voor afwijkingen. Infor matie: Jos Manni, tel. 072-336282. ALKMAAR - Zoals uit recente onder zoeken en mediaberichten blijkt, is er nog steeds een behoefte aan goed opge leide mensen in de levensmiddelende tailhandel. Zoekt u een baan dan kunt u dus daar wellicht terecht. Een goede opleiding is dan wel onmisbaar. Als u de volgende opleiding doorloopt kunt u met het diploma ook zelfstandig onder nemer worden. Dus een eigen zaak be ginnen, als u dat wilt. In Alkmaar kunt u de Ondernemerso pleiding volgen. Deze opleiding geeft u een basis om als werknemer te beginnen of verder te komen, maar ook om zelf een zaak te starten. De opleiding >vordt één of tweemaal per week 's avonds ge geven en duurt twee of drie jaar. Dat ligt aan het traject dat u kiest en de mo gelijke vrijstellingen. De cursus bestaat uit vier blokken: Artikelkennis, 15 of 30 lesavonden; Commerciële Vaardighe den, 15 lesavonden; Economische en Administratieve vaardigheden, 15 lesa vonden; en Management, 30 lesavon den. Elk onderdeel wordt afgesloten met een officieel examen. De opleiding wordt door de Overheid gesubsidieerd, daardoor liggen de cur susprijzen in verhouding laag. De oplei ding wordt verzorgd door de opleidingsinstituren COL en OMZ te Driebergen. Deze instituten zijn gespe cialiseerd in opleidingen voor de le vensmiddelendetailhandel (supermarkten) en de gespecialiseerde zaken in de voedings- en genotmidde lendetailhandel (buurtwinkels, rijdende winkels, speciaalzaken in kaas, brood, delicatessen, aardappelen, groente en fruit, reformzaken, drogisterijen e.d.) Bel voor meer inlichtingen naar COL te Driebergen, telefoon 03438-13494. HEILOO - Half september starten voor het eerst in Heiloo de cursussen kunst geschiedenis die door de Vrije Acade mie voor Kunsthistorisch Onderwijs in samenwerking met de Openbare Biblio theek worden georganiseerd. Komend seizoen worden een 'Overzichtscursus Kunstgeschiedenis' gegeven, een cursus 'Moderne Kunst van de 20e eeuw en een cursus 'Meesters van de 16e en 17e eeuw'. Daarnaast kan men zich ook en kel opgeven voor losse excursies. Zowel op de dag als 's avonds worden er cur sussen gegeven. De Vrije Academie De interesse van veel mensen in kunst geschiedenis is de afgelopen jaren fors gegroeid. Stond voorheen de eigen crea tieve ontwikkeling voorop in de vorm van zelf aquarelleren, pottenbakken en macrameeën, nu blijken veel mensen juist geïnteresseerd te zijn in het hoe en waarom van kunst. De groeiende inte resse blijkt overduidelijk uit de enorme bezoekersaantallen die de groots opge zette tentoonstellingen als 'La Grande Parade', 'Nederlandse 17e eeuwse land schapsschilders' en natuurlijk heel re cent 'Van Gogh' trokken. Het publiek neemt niet langer genoegen met het enkel vrijblijvend kijken naar kunst, maar wil ook weten waarom een bepaald kunstwerk er nu juist zo uitziet en wat de bedoelingen van de kunste naar zijn geweest. En waarom de ene kunstenaar belangrijker genoemd kan worden dan de andere. Kortom, er is bij het in kunst geïnteresseerde publiek be hoefte aan kennis en begrip van kunst. De vrije Academie voor Kunsthistorisch Onderwijs sluit direct aan bij deze be hoefte. De Vrije Academie is een stich ting zonder winstoogmerk die zich toelegt op het verzorgen van kunsthisto rische cursussen en excursies door erva ren kunsthistorici. Zy werken in alle plaatsen waar men cursussen organi seert samen met de openbare bibliothe ken, om een zo breed mogelijke ondersteuning van de lessen te kunnen waarborgen. Nieuw voor Heiloo is, dat deze cursus sen nu ook hier georganiseerd worden in samenwerking met de Openbare Bi bliotheek. Omdat de bibliotheek zelf geen geschikte lesruimte bezit, worden de lessen gegeven in een cursusruimte van de Gereformeerde Kerk aan de Noordergeeststraat, achter winkelcen trum 't Loo. De cursussen hebben geen elitair karak ter en voor deelname zijn geen diplo ma's vereist. De opzet is om kwalitatief degelijke en wetenschappelijk verant woorde cursussen te geven, die evenwel toch voor iedereen toegankelijk en be grijpelijk zijn. Daarnaast is het ook be langrijk dat de lessen leuk en gezellig zijn. De lessen duren een kleine twee uur en worden onderbroken door een korte pauze voor koffie of thee. De les wordt gegeven in de vorm van een le zing, aan de hand van dubbel geprojec teerde dia's. U dient zich vóór 10 september in te schrijven via het aanmeldingsformulier in de brochure. De inschrijvingen wor den behandeld op volgorde van binnen komst. De gratis brochure met het cursus- en excursieaanbod is af te halen bij de Openbare Bibliotheek van Hei loo, Alkmaar en Castricum of aan te vragen bij de Vrije Academie voor Kunsthistorisch Onderwijs, Levantkade 8 Amsterdam, tel. 020-249348 of 020-205982.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1990 | | pagina 14