Creatief werken met dromen Middenstandsdiploma basis voor een florerende zaak Cursussen en activiteiten voor 50-plussers Temo-instituut in Alkmaar start weer Hobby-Farm weer van start Benoe, instituut voor kunst, cultuur en reizen Hatha Yoga lessen in Heiloo Een reis langs de Chakra's Lesprogramma bij Noordhollands Balletcentrum weer uitgebried: nu ook callanetics De cursus Samen bevallen9 Beweging is genezing Cursussen van het Nivon Cursussen in De Kapberg Cursussen van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen Meer commerciële talencursussen Kamer van Koophandel UITKIJKPOST 29 AUGUSTUS 1990 De spirituele betekenis van dromen HEILOO - In ons is een heel diep weten van een voller en rijker leven, een paradijs-herinnering. Allemaal willen we bewust of onbewust verbinding met deze bron hebben. We kunnen leven va nuit deze wijsheid in onszelf en deze wijsheid integreren in ons dagelijks le ven. Dit geeft ons meer vrijheid en een grotere liefe. Soms voelen we beperkin gen, die verhinderen dat we ten volle le ven vanuit dit diepere weten. We kunnen inzicht in deze beperkingen krij gen en ze van daaruit opruimen. We kunnen werkelijk vrij zijn door vanuit ons diepste zelf te leven. Elke gebeurtenis, ontmoeting, ervaring in het leven van alle dag kan een hulp middel zijn om tot zelfkennis te komen, De Koningsweg naar zelfkennis is de droom. Dromen zijn als het ware enge len die ons terug willen voeren naar het verloren paradijs. Maar de meesten van ons zijn hun taal vergeten. We moeten leren om deze taal, die een taal in beel den is, opnieuw te gaan begrijpen. Dromen kunnen op verschillende nivo's betekenis hebben. Ze kunnen een direc te weergave van een situatie in het heden of het verleden zijn. Ze kunnen letter lijk uitkomen. Ze kunnen een wens uit drukken. Ze kunnen symbolisch zijn. Dromen maskeren niets. Het zijn spie gels voor onze situatie. Ze vertellen ons hoe het lichamelijk, geestelijk en spiri tueel met ons gaat en hoe we tot een vol ler en rijker leven kunnen komen. Als we bewust met onszelf omgaan kunnen we onze dromen begrijpen. Het droom werk in de praktijk Tijdens het droomwerk zijn we intensief en creatief bezig met onze dromen en de dromen van anderen. We leren heel veel over onze levenshouding en levenssitua tie en krijgen zo steeds meer zelfkennis. We kunnen allerlei problemen, weerstanden en blokkades opsporen en deze transformeren zodat de vastzitten de energie weer gaat stromen. Samen met anderen werken we onze dromen creatief uit door middel van associaties, vrije expressie, droomtekeningen, schrijven, meditatie, uitbeelding, praten met onze innerlijke stemmen, opnieuw in de droom gaan en droomtheater. Door samen te werken in een niet te gro te groep van 4 tot 6 personen en in een gezellige en veilige sfeer van geven en ontvangen kunnen we ervaren dat ver anderingen veel soepeler en sneller ver lopen. Op dinsdag 11 en donderdag 13 september om 20.00 uur en op woens dag 12 september om 9.15 uur beginnen er weer nieuwe cursussen van elk tien lessen. De lessen zijn eens in de twee we ken. Voor inlichtingen en/of opgave: Henk Lambeck, tel. 072-330523. Cursussen Opleidingen HEILOO - De Middenstandsavond school in Heiloo verzorgt al meer dan 25 jaar een opleiding voor het Mid denstandsdiploma. Binnenkort staat er weer een nieuw schooljaar voor de deur. Het Middenstandsdiploma is de eerste stap naar zelfstandig ondernemerschap. De uit 1954 daterende vestigingswet be drijven eist voldoende Algemene Han delskennis voor vestiging van ambachtelijke, dienstverlenende en ver voersbedrijven. Het Middenstandsdi ploma voorziet in deze bekwaamheid. Voor de Detailhandel wordt sinds 1980 een Ondernemersopleiding vereist. Be zitters van het Middenstandsdiploma kunnen vrijstellingen krijgen voor be paalde vakken. Het Middenstandsonderwijs wordt er kend en gesubsidieerd door het Rijk. Het is de afgelopen jaren een succesvol le vorm van volwassenenonderwijs ge bleken. Het aantal kandidaten stijgt elk jaar en het slagingspercentage ligt ge middeld hoog, waarbij vrouwen stee vast iets beter scoren dan mannen. Het Middenstandsdiploma vormt een goede, basis voor zelfstandige vestiging, het verhoogt de kansen op de ar beidsmarkt, het biedt een gerichte alge mene ontwikkeling en een goede basis voor verdere studie, zoals een Onderne- mersdiploma of het praktijkdiploma Boekhouden. Bovendien kan iemand met een Middenstandsdiploma en vol doende vakbekwaamheid zich vestigen in de drankenhandel en de horeca- sektor. Het Middenstandsdiploma omvat de volgende vakken: bedrijfsadministratie, bedrijfseconomie en bedrijfsecono misch rekenen, verkoopbevordering en rechts- en wetskennis. Deze cursus wordt dus ook in Heiloo gegeven. De lessen vinden plaats op maandag- en donderdagavond van 19.00 tot 21.45 uur. De mogelijkheid bestaat om het in 1 of 2 jaar te doen. Iedereen, ongeacht leeftijd of vooropleiding kan aan de cursus deelnemen. U hoeft dus niet over specifieke voorkennis of ervaring te be schikken. Wilt u meer weten, dan kunt u contact opnemen met A. Boerhave, Boswinde 24, 1852 XH Heiloo, tel. 072-332768. HEILOO - Komend seizoen organiseert de Stichting Ouderenwerk Heiloo weer een aantal cursussen en activiteiten. De kenmerken hiervan zijn ondermeer dat iedereen vanaf 55 jaar kan deelnemen, de activiteiten en cursussen overdag worden georganiseerd. Tevens neemt men deel gezamenlijk met leeftijdgeno ten, terwijl de cursussen niet diploma- gericht en de activiteiten niet prestatie gericht zijn. Men neemt al naar gelang de eigen mogelijkheden deel aan de cur sussen en/of activiteiten, welke alle on der leiding van bevoegde docenten staan. Het betreft de volgende cursussen/acti viteiten: Engels: maandag, dinsdag en woens dag, vanaf 3 september. Inlichtingen: J. Linnenkamp, tel. 333872. Spaans: maandag, vanaf 17 september. Frans: donderdag, vanaf 4 oktober. Duits: op een nader te bepalen dag va naf de tweede week van september. Calligrafie: donderdag en vrijdag, voor beginners en gevorderden, vanaf 4 ok tober. Inlichtingen: J. Dijkstra, tel. 331194. Tekenen en schilderen: vrijdag, vanaf 7 september. Inlichtingen: J. Kuijzer, tel. 336919. Video Werkgroep: eens per maand op vrijdag, eerste keer 28 september. In lichtingen: J. Stein, tel. 150017. Bloemschikken: woensdag en donder dag, gedurende zes weken, vanaf 26 en 27 september. Inlichtingen: A. Wesseli- us, tel. 334822. Zang: dinsdagochtend, vanaf heden. Inlichtingen: J. Kuipers, tel. 337406. Schaken voor Beginners: dinsdagmid dag, vanaf 9 oktober. Inlichtingen: J. de Jong, tel. 331599. Vrij schaken: donderdagmiddag, vanaf 13 september. Inlichtingen: J. de Jong, tel. 331599. Astrologie: cursussen op dinsdag en woensdag, vanaf 18 en 19 september (reeds volgeboekt) en 12 december (be ginners). Inlichtingen: P. Kloos, tel. 330883. Grafologie: cursus op woensdag, vanaf 12 december (reeds volgeboekt). Inlich tingen: P. Kloos, tel. 330883. Geheugentraining: cursus op donder dag, vanaf 20 september (reeds vol geboekt). Badminton: woensdag, vanaf deze week. Inlichtingen: mw. Van Schalk, tel. 331175. Fitness-training voor mannen: dinsdag, vanaf 4 september. Inlichtingen: C. Nieuwenhuis, tel. 331390. Gymnastiek: maandag, vanaf 3 septem ber, inlichtingen ntw. Mulder, tel. 335700; dinsdag vanaf 4 september, nlichtingen mw. Van Buren, tel. 330004. Trimmen: woensdag, vanaf heden. In lichtingen: S. Lgtenbelt, tel. 119839. Volksdansen: vrijdag, vanaf 7 septem ber. Fitness voor vrouwen. Yoga: dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag, vanaf de eerste week van september. Inlichtingen: mw. M. Kui per, tel. 332980, of mw. M. Terrol, tel. 331825. Sportinstuif: donderdag, vanaf 27 sep tember. Tenzij anders vermeld zijn inlichtingen over de bovenstaande activiteiten ver krijgbaar bij de Stichting Ouderenwerk Heiloo, Westerweg 294, 1852 AS Hei loo, tel. 331297. Openingstijden buro: werkdagen van 9.00-12.30 uur. ALKMAAR - Het Temo-Instituut Ver betering Schoolprestaties LBO-MAVO zal op maandag 10 september weer star ten met haar activiteiten in het gebouw van Scholengemeenschap de Rotonde aan de Arcadialaan 50 te Alkmaar. Vanaf die datum kan iedere leerling die de prestaties op school wil verbeteren op de maandag- woensdagavond terecht bij het Temo-Instituut. Evenals vorig jaar verzorgt het Temo-Instituut huis werkbegeleiding en examentraining Ne derlands. Bijlessen Wiskunde en examentraining Wiskunde heeft het Temo-Instituut toegvoegd aan haar ac tiviteiten voor het komend schooljaar. De huiswerkbegeleiding is vooral "coa chend" van karakter. De leerling moet leren omgaan met het vele huiswerk. Huiswerkplanning, huiswerkadvies en controle zijn vaste gegevens in de bege leiding bij het Temo-Instituut. De ge richte eindexamentraining Nederlands bestaat uit twee cursussen, die beide zes avonden in beslag nemen: Tekstverkla- ren en Functioneel Schrijven. Dit zijn ook de twee onderdelen van het Cen traal Schriftelijk Eindexamen Neder lands voor LBO-MAVO op C en D-nivo. De leerling kan kiezen voor één of voor beide cursussen. De prijzen voor de training, bijles en be geleiding zijn zeer billijk, zodat het Temo-Instituut voor alle leerlingen toe gankelijk blijft. Voor aanmelding of in formatie kan men opbellen (na 18.00 uur) naar H. Sluiter (072-121125) of H. Termaat (02202-2324). HEILOO - Goed nieuws voor alle jonge knutselaars in Heiloo. De eerste week van september start de Hobbyfarm weer, om precies te zijn op woensdag 5 september. De Hobby farm is een gezel lige club waar de basisschool-jeugd zijn creativiteit kan uitleven. Knippen, plak ken en figuurzagen zijn niet alleen mo gelijk, ook technieken als emailleren, gips, werken met brooddeeg, boetseren en solderen behoren tot de mogelijkhe den. Dit gebeurt onder toezicht van ge motiveerde leiders en leidsters. Je zelf gemaakte spulletjes mag je altijd mee naar huis nemen. Alles op knutselge- bied mag, maar één ding moet: oprui men na afloop, maar met z'n allen is dat zo gebeurd. Er zijn drie groepen per week: op woensdag van 14.00-15.30 uur, op vrij dag van 19.00-20.30 uur en op zaterdag van 9.30-11.00 uur. De ochtend is in eerste instantie bedoeld voor onze jongste leden. Heb je zin gekregen om te komen knutselen, voor niet veel geld, kom dan gerust eens bij één van de groepen kijken. Ons adres is: Pastoor van Muyenweg 14, de voormalige huis houdschool. Wil je je als lid opgeven of wil je meer informatie, bel dan naar Renate IJpe- laan, tel. 338850. Dit telefoonnummer is ook bedoeld voor creatieve tips en/of mensen die het leuk vinden om kinderen op knutselgebied iets bij te brengen. Gek genoeg hebben we hier soms een gebrek aan. Niet alleen de kinderen heb ben na anderhalf uur Hobbyfarm een voldaan gevoel! Denkt u er over na? Te lefoon 338850. HEILOO - Dit instituut in Heiloo - al jaren een begrip op het gebied van cur sussen Kunstgeschiedenis, met excursies en reizen in het verlengde daarvan - start haar nieuwe Benoe-seizoen aan staande vrijdagavond met een zeer in teressante lezing ,Op reis door Yemen', door drs. H. Greve. Deze boeiende ver teller neemt ons mee naar een van de best bewaarde en meest oorspronkelijke islamgebieden ter wereld en laat ons een selectie van zijn beste dia's zien. Het be looft een zeer boeiende avond te worden. Deze avond is bedoeld voor alle (oud)cursisten en wil bovendien ieder ander de gelegenheid geven om eens kennis te maken met Benoe. De lezing begint om 20.00 uur maar vanaf 19.00 uur is het Instituut geopend. U kunt dan - maar ook na afloop van de lezing - in formatie krijgen over hoe Benoe werkt, welke activiteiten er het komende jaar zullen plaats vinden, wat de kosten zijn enz. Na de lezing is er gelegenheid om onder het genot van een drankje nog wat na te pratén, elkaar te ontmoeten of wéér te ontmoeten enz. De cursussen starten weer in de week van 5 september, namelijk met de cur sus filosofie voor beginners (hiervoor zijn nog enkele plaatsen) en de week daarop gaan de cursussen Kunstgeschie denis weer verder, daar waar we geble ven zijn. Op maandagochtend en op maandagavond starten nieuwe cursus sen. Het leukste is altijd om bij het be gin te beginnen, maar bij een bestaande (vervolg)cursus beginnen is in overleg altijd mogelijk. Niet prestatiegericht Benoe, Instituut voor Kunst, Cultuur en Reizen geeft cursussen Kunstgeschiede nis, die niet prestatiegericht zijn, geen huiswerk, en geen examens dus. Een vooropleiding is niet belangrijk. De cur sussen worden gegeven in eigen sfeer volle ruimtes. Lessen mogen altijd worden ingehaald in een volgend jaar, als diezelfde cursus dan weer gegeven wordt en men lid is. Naast cursussen Kunstgeschiedenis organiseert Benoe ook andere cursussen, zoals: Filosofie, Wereldgodsdiensten, Griekse Mytholo gie e.a. Op het gebied van Kunst, Cultuur en Reizen probeert Benoe zoveel mogelijk service te verlenen. Naast cursussen en lezingen organiseert Benoe culturele rei zen en excursies naar landen en culturen van ver weg en dicht bij. De reizen wor den goed voorbereid, namelijk met een voorbereidingsdag en een documenta- tieboek. T e n t oonstelli ngen Nieuw dit seizoen is dat er in verband met een aantal grote tentoonstellingen speciale voorbereidingslezingen gegeven worden, omdat bepaalde, heel bijzon dere tentoonstellingen die dit jaar in ons of in ons buurland gehouden worden, iets meer achtergrond vereisen om er ten volle van te kunnen genieten, c.q. ze te kunnen waarderen (De Inca's, de Ver boden Stad - Hofcultuur der Chinese keizers). Natuurlijk worden er naar de ze tentoonstellingen ook excursies geor ganiseerd. Iedereen die de afgelopen jaren mee is geweest kan tevreden terug blikken op deze excursiedagen (bijvoor beeld Vrouw in het Rijk van Egypte, de Azteken, Art Deco, Van Gogh enz.). Ook nieuw zijn dit jaar de korte cursus sen Kunstgeschiedenis, uitgaande van een stad, c.q. steden, o.a. 'Rome' op vier donderdagavonden, start 13 sep tember 1990. De Kunstgeschiedenis vanaf de Etrusken, Romeinse Rijk, vroege Middeleeuwen, Renaissance, Ba rok. Iedereen die ooit in Rome geweest is, er ooit naar toe zal gaan (Benoe or ganiseert van 3 tot en met 10 november een Romereis), of misschien graag „reist vanuit zijn luie stoel", iedereen zal smullen van deze cursus. Russische Steden vanaf januari 1991. Informatiecentrum Nieuw in dit seizoen van Benoe is, dat het Instituut voor alie leden ook een centrum van informatie wil zijn. Wan neer u bijvoorbeeld van plan bent om op eigen gelegenheid een stad of land te gaan bezoeken, kunt u tijdens de kan tooruren terecht bij Benoe om culturele en praktische informatie te verkrijgen, boeken en reisgidsen in te kijken van de rijk voorziene bibliotheek van het In stituut. Het programma van Benoe - inzoverre op dit moment bekend -, uitgebreide in formatie, inschrijvingsformulieren e.d. op aanvraag. Zie ook de folders bij bi bliotheken, boekwinkels e.d. Benoe, In stituut voor Kunst, Cultuur en Reizen, Runxputteweg 28, 1851 PM Heiloo, tel. 02205-3616, privé 072-335181/337086. HEILOO - In de verbouwde Kruiskerk aan de Maasgeester anus weg gaat Rietje Bindt op maandagmiddag en donderda gavond les geven in Hatha-Yoga, te be ginnen op 10 en 13 september. „Hatha Yoga kan iedereen zonder ge vaar doen. Het is niet moeilijk en is ge schikt voor jong en oud, mannen en vrouwen" zegt Rietje Bindt. Hatha Yo ga leert een goed gebruik te maken van de spieren, deze worden daardoor ster ker en verbeterde lichaamshouding. Vooral het oefenen van de ademhaling is belangrijk. Zo wordt er een balans tussen lichaam en geest gezocht. Yoga wil eigenlijk zeggen „Het stilleg gen van de wervelingen van het den ken". Hatha Yoga leert het „lichaamsbewust zijn", het gaat niet om kracht of prestatie. Centraal staat het ontspannen, het laten gebeuren, tij dens en na de oefeningen. Adem speelt hierbij natuurlijk een belangrijke rol en krijgt daarom veel aandacht in de les. Rietje Bindt heeft haar opleiding ge daan bij de Saswitha Stichting voor yo ga en wijsbegeerte te Zeist, haar leraar was Jos Plenckers. Nu is zij nog bezig met een cursus Chakra-psychologie en wijsbegeerte. Het afgelopen jaar heeft zij les gegeven in Limmen. Wie meer in lichtingen wil over deze Hatha-Yoga lessen kan bellen met Rietje Bindt, na 17.00 uur tel. 072-331237. U kunt de eerste les vrijblijvend komen bijwonen. HEILOO - Op 18 september start een voor Heiloo en omstreken unieke cha- kracursus. Chakra's zijn energiecentra van het menselijk lichaam. Ze fungeren als kruispunten voor verschillende soor ten van energie. De acupunctuur maakt onder andere gebruik van deze kruispunten. Door het chakrasysteem te leren ken nen, de werking ervan te ervaren en te onderzoeken kan men de gezondheid van lichaam en geest bevorderen. In de chakracursus wordt de werking van het chakrasysteem behandeld. Er wordt als het ware een reis langs de zeven belan grijkste chakra's gemaakt. Elk chakra wordt besproken op functie, werking, verwantschappen en symboliek. Het bijzondere aan deze cursus is dat de chakra's ook op een creatieve wijze zichtbaar en bespreekbaar gemaakt worden. Van elk chakra wordt een sym bolische voorstelling binnen een cirkel getekend: een Mandala. Daarnaast wordt er gewerkt met schrijfopdrach ten, geleide fantasieën, meditaties en andere verrassende oefeningen. De cursus wordt gegeven op twintig dinsdagmiddagen van 13.30 tot 15.30 uur in het gebouw van de Vigulantie aan het Verdronkenoord te Alkmaar/Voor opgave en/of inlichtingen kunnen be langstellenden tussen 17.00 en 19.00 uur bellen met Margreet Schouwenaar, tele foon 072-332418. HEILOO - De lessen bij het Noord- Hollands Balletcentrum zijn vanaf 20 augustus al weer volop van start ge gaan. Er is zoveel keuze in het lespro gramma dat er echt voor iedereen van elke leeftijd een les is om zich thuis te voelen. Met een leerlingen voorstelling in de grote zaal van de Vest in het voor uitzicht is het zeker de moeite waard om naar de mogelijkheden in het rooster te kijken. Voor bijna alle vormen die er gegeven worden zijn er in het lesrooster nieuw te starten lessen te vinden zodat iedereen dit jaar kan beginnen. Vanaf 4 jaar be ginnen de kleuterballet-lessen waarin kinderen spelerderwijs leren omgaan met hun lichaam/houding en de begrip pen van dans die daarmee te maken hebben. Voor 10,00 kunnen de 4- en 5 jarigen 4 keer meedoen om dit bele ven. Daarna volgen de wat meer techni sche klassieke lessen in de leeftijdsgroepen 6-8 en 10 jarigen. Vanaf 8 jaar is er een mogelijkheid om Juniordance te doen. Op eigentijdse muziek allerlei vormen van dance leren. Voor de 11- t/m 14-jarigen noemen wij dit Teen(ager)dance. Vanaf 13 jaar is er de mogelijkheid van jazzballet of musi- cal/showdance, daarna volgen de vol wassen lessen. Trimdance is een speciale vorm van conditietraining geheel op muziek. Er zijn lessen 's avonds zowel als overdag eventueel met oppas. Er is ook een 40+ les. Zelfs Tapdance staat elke week op het programma bij het NoordHollands Balletcentrum. Vanaf de nieuwe start is er nu dan ook Callanetics (al of niet met oppas voor de kinderen). Callanetics is een vorm van bewegen die echt iedereen aankan, waarbij je speciale spieren leert beheer sen en versterken zodanig dat figuurcor rectie optreedt. Zonder springen maar wel met intensief werken, ieder in zijn eigen tempo bereiken velen goede resul taten. Voor informatie over alle lessen en de bijbehorende lestijden van het Noordhollands Balletcentrum in .Heiloo kunt u bellen met: Yvonne van Zoelen, tel. 02208-18462. HEILOO - Zoals de naam al aangeeft is het uitgangspunt dat de zwangere en haar partner zich samen voorbereiden op het baren van hun kind. De voorbe reiding is erop gericht, dat de partner een ondersteunende en stimulerende rol heeft tijdens de bevalling. Hoewel het eigenlijk vanzelfsprekend lijkt dat aan staande ouders de zwangerschap en de bevalling 'samen doen', is de praktijk in veel geyallen anders. De partner kan, omdat de medische be geleiding vanzelfsprekend vooral ge richt is op de zwangere vrouw, ook ondanks zichzelf gemakkelijk een beetje naast de gebeurtenissen koipen te staan. Dit is jammer, omdat het samen beleven van de zwangerschap en de actieve aan wezigheid van de partner bij de beval ling zowel in emotioneel, relationeel als in praktisch opzicht van groot belang is. Naast het samen voorbereiden is het op bouwen van kennis een belangrijk uit gangspunt. Een goede begeleiding geeft de mogelijkheid om de opeenvolgende ontwikkelingen en de zwangerschap te begrijpen. Kennis over wat er bij de be valling gebeurt c.q. kan gebeuren neemt in veel gevallen de angst voor het onbe kende weg. Omdat de kennis bij beide ouders aanwezig is kunnen ze erover praten en elkaar in de gebeurtenissen ondersteunen. Het derde uitgangspunt dat de cursus kenmerkt is de gezamelijke lichamelijke voorbereiding. Het goed leren ontspan nen, het vertrouwd raken met ademva- riaties voor de verschillende fasen van de ontsluiting, én het uitproberen van verschillende barenshoudingen met bij behorende uitdrijvingstechniek zijn daarin belangrijk aspekten. Voor verdere informatie: Elise Zonneveld-Kemper, Bosvaren 6, 1852 XL Heiloo, tel.: 072-337378. HEILOO - Het is wetenschappelijk be wezen dat beweging de genezing bevor derd. Met het ouder worden van het individu, wordt te veel vergeten, dat het bewegen, noodzaak is, om zowel geeste lijk als lichamelijk fit te blijven en even tuele stoornissen te voorkomen van ademhaling, bloedsomloop, spierenstel sel of gewrichten. Om van hart- en vaat ziekte maar niet te speken. Men kan nu eenmaal niet te passief zijn ingesteld, want het verouderingsproces gaat onverminderd door. Om dit proces tegen te gaan, is in Heiloo sinds drie jaar een groep mannen van 55 jaar en ouder, die wekelijks onder leiding van een gediplomeerd docent een uur lang aangepaste lichaamsoefeningen uitvoe ren, die verbetering van de algehele con ditie tot resultaat heeft. Er wordt met vreugde en enthousiasme aan de lessen deelgenomen, waardoor er een onge dwongen sfeer heerst. Voor geïnteresseerden en reeds deelne- menden aan de groep attenderen wij er op dat de lessen 4 september starten in Vondelschool aan de Breedelaan, tijd: 15.30-16.30 uur. Voor informatie de heer C. Nieuwenhuis, tel. 331390, en Stichting Ouderenwerk Heiloo, tel. 331297. HEILOO - Van de vele aktiviteiten die de afdeling Heiloo van het NIVON or ganiseert, behoren de handvaardigheid scursussen - de creativiteitscursussen zoals ze meestal worden genoemd - ze ker niet tot de minst bekende. Elk jaar trekken ze weer enthousiaste deelne mers; velen komen regelmatig terug. De cursussen zijn er voor iedereen en alle deelnemers hebben gelijke rechten. Wel geldt voor de NIVON-leden in de meeste gevallen een gereduceerde prijs. De cursussen worden gegeven in het na jaar van ongeveer half september/okto ber tot december - en/of verlengd ook in het voorjaar: van januari tot april/mei. Onder meer via mededelin gen en advertenties in de Uitkijkpost wordt altijd vroegtijdig kennis gegeven van de cursussen, de kosten, tijd en plaats enz. De meeste worden gehouden in het Open Huis; in het algemeen één morgen, middag of avond per twee we ken. Ze zijn bestemd voor zowel begin ners als gevorderden. Ook voor het seizoen 1990/1991 staat weer een groot aantal cursussen op het programma. De inschrijving daarvoor is reeds geopend; elders in deze krant staat een advertentie waarin alle cur susmogelijkheden nogmaals zijn ver meld. Spoedige aanmelding is aan te bevelen. Zodra het. aantal beschikbare plaatsen is bereikt, volgt plaatsing op een wachtlijst. Iedereen krijgt tijdig be richt van plaatsing, wijze van betaling, enz. Het cursusaanbod voor dit seizoen bestaat uit de bekende cursussen zoals Aquarelleren, Tekenen, Boekbinden, Kalligrafie, Origami, Poolsknippen, Zonnekindpoppen, Schrijf- en Vouw- groepen. Geheel nieuw is de cursus Zij deschilderen op de donderdagmiddag. Voor wie graag zelfstandig bezig is met zijn of haar hobby, zijn er de wekelijkse doe-middagen op maandag. Informatie- en inschrijfavond Gebruikelijk houdt het Nivon aan het begin van het seizoen een informatie avond. Echter de laatste jaren is geble ken dat deze avond nauwelijks noodza kelijk was. Daarom zal alleen een informatie-avond worden gehouden op woensdag 12 september indien dit nood zakelijk blijkt te zijn. Houdt u daarom de Uitkijkpost in de gaten. U kunt zich opgeven of inlichtingen vragen bij: Rei- na Mulder (tel. 333127) en Lineke Mul ler (334576). Geologiegroep Vele enthousiaste leden kent ook de Ge ologiegroep, die sedert een aantal jaren binnen de afdeling actief met zijn hobby bezig is. Daartoe behoren niet alleen de kennis en het herkennen van de 'steent jes' zelf, maar ook verwante onderwer pen als fossielenleer en mineralogie. Dit jaar zal er een aantal thema-avonden gehouden worden op de dinsdagavond, terwijl tevens gelegenheid geboden wordt op de vrijdagavonden praktisch bezig te zijn, zoals gesteentebewerking (zagen-slijpen) en determineren. Nieuw is dit jaar dat wij voor de jeugd van 10 tot 15 jaar een beginnerscursus Geologie starten. In 6 avonden zullen de volgende onderwerpen worden behan deld: inleiding algemene geologie, gesteentevormende mineralen, diepte-, gang- en uitvloeiingsgesteenten, sedi mentaire gesteenten, metamorfe gesteenten en fossielen. Deze avonden vinden plaats op vrijdag van 19.45 tot 20.45 uur in het Open Huis te Heiloo. Kosten jeugdcursus 20,00. Lezingen en excursies staan eveneens op het programma in het seizoen '90/'91. Deze staan open voor leden en niet- leden van het Nivon. Voor opgave en inlichtingen kunt u zich wenden tot: Harry van Wilsem (333300) of Wim van Kuijk (332231). Wilt u meer weten over het Nivon in Heiloo of over het landelijk Nivon (Ne derlands Instituut voor Volksontwikke ling en Natuurvriendenwerk) dan kunt u bellen met: Reina Muller (333127) en Jaap Klunder (333255), bij voorkeur tussen 18.00 en 20.00 uur. EGMOND - Een mens moest kunnen tekenen, zeg je soms bij het zien van een boeiend tafereel of een karakteristieke kop. Wat let ons? Galerie De Kapberg in Egmond aan den Hoef biedt u alle kans om in een ontspannen sfeer goed te leren tekenen en schilderen. Op woensdag- en vrijdagvond begeleiden gediplomeerde vakkrachten de cur sisten, die willen portretteren of naar model tekenen. Op woensdag wordt er tevens begeleiding gegeven bij aquarel leren. Er wordt gewerkt van 20.00 tot 22.00 uur van september tot en met ju ni. Nieuwsgierig? De Kapberg verstrekt alle gewenste informatie. U kunt ook bellen: tel. 02206-2880. HEILOO - Cursusprogramma van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen, afdeling Heiloo, gedurende het seizoen 1990-'91. Gymnastiek met muziek o.l.v. mevr. v. Rijn-v.d. Land. Maandagochtend 11.00-12.00 uur in het Open Huis. Start 24 september totaal 24 lessen, 135,00 bij deelname van 10 personen. Engelse conversatie met grammatica o.l.v. mevr. Beke Stel. Maandagmiddag 14.00-15.00 uur, aanvang 17 september kosten 5,00 per uur. Aantal lessen ca. 29. mevr. Stel heeft zich tevens bereid verklaard een cursus engels voor begin ners te geven. Zodra gebleken is dat hiervoor voldoende belangstelling bestaat zal er een datum worden vast gesteld. Engels voor gevorderden o.l.v. mevr. E. Schaffer. Maandagmiddag 14.00-15.00 uur van 1 oktober - 17 december en van 7 januari - 22 april. Totaal 27 lessen, 135,00, alsmede donderdagmorgen 10.00-11.00 uur, van 4 oktober-20 de cember en van 10 januari-25 april. To taal 27 lessen 135,00. Museumbezoek o.l.v. Judikje Kiers, Rijksmuseum Amsterdam, 6 woensdag morgens: 3 oktober, 7 november, 12 de cember, 9 januari, 6 februari, en 6 maart. Aanvang 10.30 uur. Kosten 20,00 bij deelname van 15 personen. Maximaal 1 personen. Bij meerdere op gaven zal er getracht worden een tweede cursus te organiseren. Voor nadere inlichten kunt u terecht bij de cursusbegeleidster, N. Boekestein, De Gouwe Boom 38., tel. 334869. ALKMAAR - De Alkmaarse Kamer van Koophandel verzorgt reeds meerde re jaren bedrijfsgerichte cursussen En gels en Frans. Vanuit ondernemerskringen bereikten de Ka mer verzoeken ook commercieel gerich te cursussen in andere talen te organiseren. Omdat ondersteuning van het bedrijfsleven bij uitstek een Kamer van Koophandel-taak is wordt aan deze oproep uit die kring gevolg gegeven. Besloten is met ingang van het nieuwe seizoen het cursusaanbod te vergroten: naast commercieel Engels en Frans staan nu ook Commercieel Duits en Spaans op het programma. Het belang van kennis van vreemde ta len blijkt in steeds meer bedrijven te worden onderkend. Dat is op zich niet verwonderlijk, gelet op de toenemende internationalisering van de handel. Het wegvallen van de Europese binnengren zen in 1992 zal dit proces alleen maar doen versnellen. Bedrijven zullen steeds meer te maken krijgen met concurrentie vanuit het buitenland. Om de eigen po sitie te handhaven en te verstevigen zul len zij genoodzaakt zijn zichzelf ook steeds meer internationaal te oriënteren. Daarnaast maken de geavanceerde transport- en communicatiemiddelen de wereld steeds kleiner. Dit biedt het be drijfsleven vele kansen maar om deze ten volle te benutten moet men zich de nodige inspannigen getroosten. Gren zen kunnen pas echt wegvallen wanneer ook taalbarrières zijn geslecht. Voor veel bedrijven is het van levensbelang te beschikken over medewerkers die een gedegen kennis van één of meer vreem de talen hebben. De Alkmaarse Kamer van Koophandel speelt - evenals overigens vele andere Kamers in den lande - op deze ontwik kelingen in door het organiseren van commercieel gerichte talencursussen. Zij zijn erop gericht alle vaardigheden die in een contact met een buitenlandse zakenrelatie van belang zijn aan te leren of te verbeteren. In september gaan de cursussen com mercieel Engels, Frans, Duits en Spaans van start, alle op meerdere niveaus. In de cursussen wordt niet alleen aandacht besteed aan het hanteren van de taal in woord en geschrift maar ook aan de sociaal-culturele achtergronden van het betreffende taalgebied. De cursussen strekken zich uit over 30 wekelijkse le- savonden van twee uur en worden gege ven in Alkmaar. Voor alle cursusniveau's geldt dat maximaal 20 personen kunnen deelnemen. Cursus Engels Bij voldoende belangstelling wordt de cursus op drie niveaus gegeven: elemen tary, intermediate en advanced. De cur sus leidt op voor officiële, internationaal erkende, certificaten van The London Chamber of Commerce and Industry. Indeling in groepen vindt plaats door docenten op basis van een gemaakte tekst, waarbij met de wensen en mogelijkheden van de deelnemer re kening wordt gehouden. De cursus is bestemd voor personen met een middel bare schoolopleiding, in mindere of meerder mate aangevuld met praktische ervaring. Cursus Frans De cursus Commercieel Frans organi seert de Kamer in samenwerking met het cursuscentrum van de Alliance Francaise te Alkmaar. Bij voldoende belangstelling wordt de cursus op twee niveaus gegeven: een cursus die opleidt voor het Certificat Pratique et Econo- mique van de Chambre de Commerce et d'Industrie te Parijs en het zogenaamde niveau Préparatoire. Het Certificat Pra tique is een internationaal erkend diplo ma. Het niveau Préparatoire is te beschouwen als voorbereiding op het Certificat-niveau. Door middel van een te maken test wordt getoetst welk oplei dingsniveau zich voor de cursist het beste leent. Voor zowel het niveau Pré paratoire als niveau Certificat Pratique geldt dat deelnemers beschikken over een basiskennis van het Frans op vwo/havo-niveau Cursus Duits De cursus Duits organiseert de Kamer in samenwerking met de Alkmaarse Stich ting voor Cursorisch Onderwijs (ASCO). Bij voldoende belangstelling zal de cursus op twee niveaus worden gegeven. Het niveau Wirtschaftsdeutsch leidt op door het Diplom Wirtschafts deutsch van de Nederlands-Duitse Ka mer van Koophandel in samenwerking met het Goethe-Institut. Daarnaast zal een niveau Vorbildung, dat bedoeld is als voorbereiding op het niveau Wirt schaftsdeutsch worden gegeven. Voor beide niveaus geldt dat deelnemers be schikken over een basiskennis van het Duits. Door middel van een test wordt bezien welk niveau voor een cursist het meest passend is. Cursus Spaans Ook de cursus Spaans organiseert de Kamer in samenwerking met de ASCO. Bij voldoende belangstelling wordt de cursus op twee niveaus aangeboden. Het niveau Certificado leidt op voor het Certificado de Espagnol Commercial van de Kamer van Koophandel van Ma drid. Daarnaast wordt een Opstap- niveau gegeven. Voor niveau Certifica do is basiskennis van het Spaans vereist (richtlijn vwo-niveau). Aan de hand van een test wordt beoordeeld of het niveau Certificado voor een cursist geschikt is. De Opstapcursus is bedoeld voor begin ners. Zij behoeven geen test te maken. Belangstellenden kunnen contact opne men met de Kamer van Koophandel in Alkmaar, tel. 072-195703/195700.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1990 | | pagina 17