NATUUR m Groei en bloei in de tuin Help het milieu een handje Ton Scholten Tegeltiek dealer van Marbonit sanitair Nijenburg, een wandelgebied laat je leven Kom eens langa Is de keuken het gezelligste plekje in het huis? t iedere woensdag valt het n\Pt alléén een wee drU\<ker\\ qevestigd. t 1S van alle mar fami»iedrukwerk \l\i\\ weten hoe b Qaarom staat nizen met eer !a, buiten te *ed«vD ^peP^,^ en voor drukwerk van w u vlette levering- er uitvoering- k nxe *o»9 He,loo P^tadres: Pos*pub IX) natuurmonumenten Door gebrek aan ruimte is het mogelijk dat ingeleverde kopij voor de Uitkijkpost deze week niet is geplaatst. Indien de ruimte het toelaat, zullen wij de tekst zoveel mogelijk vol gende week opnemen. Laal ak een U kunt niet zonder UITKIJKPOST 24 OKTOBER 1990 Eco-Logica, bekroond met de titel 'speelgoed van het jaar', wil kinderen op speelse wijze vertrouwd maken met het belang van een gezond milieu. HEILOO - Na schooltijd en in het wee kend heb je lekker de tijd om op je ka mer lekker te lezen of te knutselen. Misschien lees je dan wel eens iets over hoe slecht het eigenlijk gaat met ons mi lieu. Misschien denk je daar wel eens over na en wil je eigenlijk best helpen om ervoor te zorgen dat we met z'n al len weer een betere, schonen wereld krijgen. Wie in ieder geval heel goed jouw hulp kan gebruiken, is het Wereld Natuur Fpnds. Het Wereld Natuur Fonds pro beert onder andere twee reservaten in Thailand te beschermen, een land dat de laatste honderd jaar driekwart van zijn bossen kwijtraakte. Er leven vele soor ten dieren in de reservaten, zoals tijgers, buffels en olifanten die nu bedreigd worden. Daarom wil het Wereld Natuur Fonds ervoor zorgen dat deze ernorme gebieden blijven bestaan. Hier is echter veel geld voor nodig. Help ook mee Het Wereld Natuur Fonds vecht voor een beter milieu, doe jij daar aan mee? Da moet je het volgende maar eens goed lezen. Wat is er aan de hand? Er is een nieuw milieuspel, Eco-Logica, waarin allerlei milieuproblemen voorkomen die jij samen met je vriendjes en vriendin netjes kunt oplossen. Zo zie je wat er gaande is met onze aarde en wat we kunnen doen om mee te helpen aan een schoner milieu. Maar dat is nog niet alles. Je denkt toch ook wel eens na over hoe we dat nu alle maal kunnen oplossen, kale bomen, zie ke vissen, vieze uitlaatgassen, in de stad, of over alle plastic tassen van de supermarkt? Stel je voor: je hebt een origineel idee, zoals bijvoorbeeld een milieuvriendelij ke auto of een machine die plastic en glas weer opnieuw gebruikt. Weet jij een goede oplossing voor een milieu-probleem, ga dan direct aan de slag. Teken, verf of plak op een vel pa pier jouw uitvinding, voor een schoner milieu. Je kunt je ideeën over een beter milieu natuurlijk ook opschrijven, doe dit dan op ongeveer twee kantjes. Stuur je ideeën op naar Clementoni Educatio nal, Postbus 28750, 2502 KT Den Haag. Degenen die de beste ideeën in sturen krijgen van ons het milieuspel Eco-Logica, waar misschien jou oplos sing zelfs wel in staat! Om het Wereld Natuur Fonds te helpen om de gebieden in Thailand te bescher men, vragen wij je 1,50 extra aan postzegels los in je envelop te stoppen zodat die naar het Wereld Natuur Fonds kunnen. Zij zullen hiermee dan in Thailand hard aan het werk kunnen gaan. Een deskundige jury zal tot en met ja nuari 1991 iedere maand uit de leeftijd scategorieën 8-10 jaar, 10-12 jaar, en 12-14 jaar een winnaar kiezen. Veel sue- BERGEN - Welke inrichting van een huis men ook verkiest, vaak blijkt dat wanneer men een gezellige keuken heeft, hier vele uurtjes worden doorge bracht. Of het nu door de geur komt of doordat in de keuken iets meer mag dan in de woonkamer, dat weten we niet. Vroeger was de keuken alleen maar een plaats waar de vrouw het eten bereidde. Nu is de functie veel ruimer geworden. Het koken is een bezigheid geworden van het hele gezin. Vele mannen en kin deren koken ook graag en drukken dus mede hun stempel op de inrichting van de keuken. (Dure pannen en ander klas se keukengerei worden vaak door man nen gekocht). Grote veranderingen vinden dan ook plaats. Mooie keramische kookplaten doen hun intrede. Het betere keukenge rei wordt aangeschaft en aan vormge ving wordt veel aandacht geschonken. Opvallend is het feit dat men nu aan het ergonomisch werken zo'n ruime aan dacht besteedt. Men wil alles zichtbaar en onder handbereik hebben, geen ge zoek en gebuk meer, om van knellende laden maar niet te spreken. Dit is geen wonder. In een moderne au to zitten alle knoppen ook onder hand bereik. Om deze nieuwe ideeën vorm te geven zijn speciale kook- en keukenwin kels ontstaan, winkels die uitsluitend eerst klas keukengerei verkopen. Deze winkels zijn verenigd in het Nederlands Kookgilde. Dit jaar is door hen als keukengerei van het jaar gekozen voor een werkelijk schitterend ophangsysteem voor keu kenrolhouder, kruidenrekjes, kook boekstandaard en allerlei schep- en roerwerk: het Kitchenshop systeem van Rösle. Een systeem waarbij het werken in de keuken een waar genoegen wordt. Je voelt je als in een atelier. Het loont echt de moeite om deze ontwikkelingen eens te gaan bekijken. Bij Geerts in Ber gen, de bekende keukenpiet, is het systeem in al z'n glorie opgesteld. ces met je speurtocht naar oplossingen om de aarde weer een lachend gezicht te kunnen geven! Over de uitslag kan he laas niet worden gecorrespondeerd. HEILOO - De al jaren bestaande uit spraak Heiloo is mooi, houden zo', is zeker ook ingegeven door de vele mooie tuinen die er in Heiloo zijn. Wat kan dat toch heerlijk zijn om in je eigen tuin bezig te zijn. Lekker ontspannen en zien wat de natuur doet. Veel inwoners van Heiloo zijn dan ook lid van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde, een vereni ging die de interesse voor alles van groeit en bloeit wil stimuleren en een maandblad uitgeeft met de wel zeer toe passelijke naam: .Groei en Bloei'. Daartoe is de K.M.T.P. afd. Heiloo en omgeving op velerlei terrein bezig, zoals met lezingen, excursies, tuincusussen, bloemschikcursussen, het stimuleren van de schooljeugd, voorlichting en niet te vergeten de tuinkeuringen. Tuinkeuringen Ieder jaar worden alle tuinen in Heiloo tweemaal gekeurd en de allerbeste zelfs drie keer. In het voorjaar en in de zomer gaan de tuinliefhebbers op pad om voor de vakkeuring een selectie te maken. Het dorp is daarvoor in twaalf wijken verdeeld en het is de bedoeling dat in ie dere wijk door twee mensen tien tuinen worden aangewezen, die naar hun oor deel de mooiste zijn. Twee mensen, om dat dan kan worden overlegd en het is natuurlijk gezelliger. Voor die zogenaamde lekenkeurders is een handleiding gemaakt, waarin op voorhand al hun vragen worden beant woord. Lekenkeurder kan iedereen worden. Het enige wat u daarvoor moet 'meebrengen' is een dosis plezier in tui nieren. Door ieder jaar keurders en van wijk te wisselen, komen in het gehele dorp steeds andere tuinen in de selectie. De één houdt immers meer van keurig netjes, terwijl een ander liever een wilde tuin ziet of een tuin met veel straatwerk. Verschaft u zichzelf eens het genoegen van een lekenkeurder. U zult beslist met andere ogen naar tuinen gaan kijken, bovendien doet u veel ideeën op. De tijd die het u kost uw wijk te beoordelen, weegt ruimschoots op tegen het plezier dat u eraan zult beleven. Meestal geven wij u een kleine week om uw keuze te bepalen, zodat op mooi weer kan wor den gewacht of 's avonds kan worden gekeurd door de werkers onder u. Op verzoek worden de richtlijnen u gra tis en geheel vrijblijvend toegezonden en al uw eventuele vragen over de tuin keuringen worden gaarna beantwoord door mevrouw Kempers, telefoon 337747. UITGEEST - Deze tijd van het jaar wordt er door veel mensen extra aan dacht besteed aan klussen in en om het huis. Een tegelvloer of een nieuwe bad kamer behoren dan ook tot de moge lijkheden waarvoor Ton Scholten tegeltiek een pasklare oplossing voor heeft. Ton Scholten heeft dit jaar een primeur op sanitair gebied. Tegeltiek is exclusief dealer geworden van, Marbo nit, een revolutionair produkt dat zijn toepassing vindt in de badkamer. Marbonit geeft u de mogelijkheid uw badkamer eigentijds, maar bovenal naar uw individuele smaak en mogelijk heden te creëren. Het is een veelzijdig materiaal, slagvast, massief, door en door gekleurd, hygiënisch, poriënvrije oppervlakte, verregaand bestendig te gen chemicaliën en huidvriendelijk. Het is een materiaal dat zich makkelijk laat zagen en boren en geeft daardoor de mogelijkheid het scala modern ontwor pen sanitaire eenheden aan te passen aan bijna iedere ruimtelijke indeling. Complete badkamers, inclusief acces soires, in alle moderne sanitairekleuren maken deel uit van het leveringspro gramma. Marbonit, dat nu geïntroduceerd wordt in Nederland, heeft in andere landen van Europa reeds meer dan 20 jaar zijn weg gevonden naar vele buitengewoon tevreden klanten in de hotel-, horeca- en privé-sector. Vele hotelketens hebben de badkamers van hun luxe-hotels met dit materiaal ingericht, zoals bijvoor beeld Hilton, Novotel, Ramada, Ibis, Mercue, Merlin, Holiday In,, Pierre Vacances en Mövenpick. Marbonit opent een scala van mogelijk heden en toepassingsgebieden. Van vensterbanken tot speciaal voor u ver vaardigde badmeubels en op maat gele verde wasbakken voor plaatsing in voorhande ziinde nissen. Marbonit is gemakkelijk te reinigen, laat zich bij lichte beschadigingen repareren, en schimmels en afvalstoffen tasten het materiaal niet aan. Een plezierige eigen schap van Marbonit is, dat het nooit koud aanvoelt, en warmteïsolerend is, hoewel de hoedanigheden te vergelijken zijn met keramisch materiaal. Marbonit maakt van uw badkamer een exclusieve, persoonlijke ruimte. Bij Ton Scholten Tegeltiek vindt u in de showroom verschillende opstellingen met Marbonit sanitair. Tegeltiek is 6 da gen per week geopend en heeft op don derdag koopavond. De zaak is gevestigd aan de Westerwerf 2 te Uitgeest, naast Bowling Uitgeest. HEILOO - Nijenburg is een wandelbos bij uitstek. Vanaf het parkeerterrein aan de Belieslaan in Heiloo kan een af wisselende wandeling door het natuur gebied gemaakt worden. Er is een deel met dicht bos met eik, berk, vlier, lijsterbes en braam, maar er zijn ook la nen met oude beuken en eiken. In het deel bij het huis Nijenburg zijn weer twee stijlen parkaanleg te bekijken, de strakke Franse stijl en de Engelse stijl met slingerende paden. In deze tijd van het jaar kunt u genieten van het spel van lichtstralen tussen de rechte stammen van de beuken. Veel vo gels laten hun lied horen en vaak zijn ze met een beetje geduld ook te zien. Een van de vogels die hier te zien is, is de zorg sfss -««-»■ 'SsSstrst ÏSSISSZ» -£t SffSE. - - boomkruiper. Deze loopt over de stam naar boven op zoek naar voedsel, met zijn pincetvormige snavel pikt hij insek- ten uit spleten in de schors. Wist u dat er in dit bos schaapjes voor komen? Het is een van de vele soorten paddestoelen die in Nuijenburg groeien. Op de grond staat de bekende vliegen- zwam, op dode takken van de beuk zijn fraaie paddestoelen te zien met een glimmende grijswitte hoed, de porselei- nenzwam. Op stronken zitten bundels bruine paddestoelen, de honginzwam. Het Heilooër Bos en het Overbos zijn bekende namen in Heiloo. Samen met het landhuis en omliggende weilanden vormen ze landgoed Nijenburg. Het ge heel is eigendom van en in beheer bij Natuurmonumenten. Andere natuurter reinen in Noord-Holland zijn bijvoor- beid het Zwanen water en het Wormer en Jisperveld. Natuurmonumenten is een grote vereni ging die vooral dankzij het lidmaat schapsgeld en subsidies haar werk kan doen: het aankopen en beheren van na tuurgebieden in ons land. Voor infor matie over Natuurmonumenten en het lidmaatschap kunt u contact opnemen met: Natuurmonumenten, Noorderein de 60, 1243 JJ 's Graveland, tel. 035-62004. Natuurbehoud: van levensbelang voor plan ten, dieren, voor iedereen. Natuurmonumenten werkt er elke dag aan om ons kostbare landschap te be houden. Uw steun is hard nodig. HERALDISCHE KLEUREN TREND IN WONINGTEXTIEL HEILOO - Er is sindskort sprake an een opvallende nieuwe trend op het gebied van woningtextiel. De heraldische kleu ren keel, lazuur, sinopel, purper, sabel, goud en zilver zullen in de komende ja ren een belangrijke rol gaan spelen in het interieur. Deze trend werd recente lijk voor het eerst waargenomen op de InterDecor, een belangrijke internatio nale vakbeurs die alleen toegankelijk is voor fabrikanten, inkopers, ontwerpers en interieurarchitecten^ De InterDecor staat erom bekend een broedplaats te zijn van belangrijke tex- tieltrends. Deze beurs wordt door too naangevende fabrikanten en ontwerpers vanuit de gehele wereld aangegrepen om er hun nieuwste creaties te tonen. De mate waarin en de manier waarop de vakhandel reageert op de getoonde no viteiten, is daarbij vaak bepalend voor het wel of niet aanslaan van nieuwe ont wikkelingen. Tijdens de laatste InterDecor, die jaar lijks in september in de Utrechtse Jaar beurs wordt gehouden, gaf de vakhandel overduidelijk te kennen bij zonder gecharmeerd te zijn van de nieu we kleurontwikkeling. Zo kreeg bijvoorbeeld de nieuwe TIO-collecte van de Zweedse textielfabrikant Bo/as zoveel positieve reacties van de binnen- en buitenlandse vakhandel, dat alleen al op basis van die belangstelling aangeno men wordt dat de heraldische kleuren het in 1991 helemaal gaan maken. De heraldische kleuren komen voort uit de heraldiek (wapenkunde), een typisch Westeuropese cultuuruiting, die ont staan is in de twaalfde eeuw en die zich bezighoudt met de studie van het ont staan, de ontwikkeling en de betekenis van familiewapens. De destijds bij deze wapens behorende kleuren keel (rood), lazuur (blauw), sinopel (groen), sabel (zwart), goud (geel), zilver (wit) en pur per hadden een zeer specifieke uitstra ling en met name dat laatste aspect wordt door de vakhandel gezien als één van de belangrijkste factoren van het verwachte succes. Temeer omdat de aanbieders erin geslaagd zijn de kleuren toe te passen in aantrekkelijke eigentijdse dessins. Het ontwerpteam van Boras bijvoorbeeld onderstreepte zo haar rol als trendsetter door de heraldische kleuren te verwer ken in een collectie gordijn-, meubel- en bedtextiel, die deels zeer modern en deels zelfs progressief genoemd kan worden. De nieuwe collecties in heraldi sche kleuren zullen met ingang van de Nationale Oktober Woonmaand in de Nederlandse woningtextiel- en interieur zaken worden gepresenteerd.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1990 | | pagina 10