Sportief Heiloo in beweging: Herschikking accommodaties op komst de /Mascotte Gemeentelijk afvalstoffenplan: politiek ondergeschikt aan bescherming milieu? KARWEI HEILOO, IND. TERR. DE OUDE WERF, HOEFSMID12 MEER KEUS, MEER SERVICE Net wat meerMode Pastoor Helsloot geïnstalleerd DAKBEDEKKINGEN-ZINKWERKEN C. HACHMANG Rommelmarkt in 't Loo voor Heilooër muziekverenigingen Fifie JAARGANG NO. 43 - 24 OKTOBER 1990 NIFUWSBLAD VOOR HEILOO EN OMSTREKEN Deze week: Volgende week: Gemeente wil woningbehoefte onderzoeken WisV BE Heiloo (073-33,081) \K|laKke' 3B' 1723 BG (0MM 18896) OPENINGSTIJDEN: 08.30 - 12.00 uur 13.00 - 15.00 uur SI Advertenties en administratie Uitkijkpost: Rechte Hondsbosschelaan 22 - 3ostbus 68 - 1850 AB Heiloo, tel. 072-330175. Fax 072-335644 Redactie. De redactie is tijdens kantooruren te bereiken onder nummer 072-330175 Dit blad verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 13.000 exemplaren '"Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Rinnegom en Egmond aan den Hoet. Redactionele kopij en advertentie-opgaven moeten uiterlijk maandag om 17.00 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 68 cent (excl. BTW) «UVÖIIOIIIICJJI 'J j 1 Bij adverteren op contractbasis gelden aanzienlijk lagere mm-prijzen. dij - - Informatie over wonen - Sport in beweging - Verwerking van afval - Informatie over de tuin - Start carnaval in Limmen - Henk Boonstra jubileert - Winst voor Foresters - Gemeentelijke begroting en meerjarenbeleidsplan - Renovatie woningen in Butterlaan gereed - Wintersportbeurs II Primo maandag - dinsdag - woensdag - donderdag 08.30 - 12.00 uur 13.00 - 16.30 uur vrijdag zaterdag gesloten Drukkerij Uitkijkpost b.v. Rechte Hondsbosschelaan 22 Heiloo - Telefoon 072-330175 Fax 072-335644 "Qit HEILOO - Er wordt in Heiloo niet minder gesport dan voorheen. Toch is er sprake van een overschot aan sport- accommadaties. Het gaat daarbij dan vooral om terreinen voor de buitenspor ten, zoals handbal, voetbal, hockey, honkbal en atletiek, de één komt te kort, de ander houdt over. De gemeente heeft naar de situatie van de buiten- sportaccommodaties onderzoek gedaan en inmiddels is een programma van oplossingen aan het collega van burge meester en wethouders en aan de raads commissie milieu en educatie voorge legd. De kern van het plan is een her- SUCCES IN HOLLYWOOD HEILOO - Onze plaatsgenoot Gerben Wester heeft met groot succes het Per cussion Institute of Technology in Hol lywood, California, doorlopen. Het afgelopen weekend vond de installatie van pastor Helsloot links op de foto) plaats in de beide kerken van de Heilooër rooms-katholieke ge meenschap, de Willibrord- en de Moeder godskerk. HEILOO - Op zaterdagavond in de Moeder Godskerk en zondagmorgen in de Willibrorduskerk werd pastor Her man Helsloot tijdens een Eucharistie viering geïnstalleerd als opvolger van Pastor Harte. Pastor Helsloot werd in 1950 in Amsterdam op de Keizersgracht geboren op de grens van de Jordaan. Na de lagereschool ging hij naar het klein- semenarie wat te vergelijken valt met het gymnasium. Al vroeg was Helsloot er van overtuigd dat hij priester wilde worden. „Ik denk dat dat kwam omdat ik zo'n aardige Kapelaan en Heeroom had". In 1968 ging hij niet naar het groot se- menarie (dat bestond toen niet meer) maar naar de katholieke theologische hogeschool in Amsterdam de KTHA. In 1977 was de opleiding voltooid, maar het echte priesterschap was wat op de achtergrond geraakt. Helsloot: „De tij den waren sterk aan het veranderen, ik heb de bezetting van het Maagdenhuis meegemaakt en ik ben toen pastoraal werker geworden". Dat was in Zwaag en Zwaag-West. Toch werd Helsloot .in 1982, in Zwaag, tot priester gewijd. Twee jaar later werd hij in Bussum be noemd. Hier heeft hij zes jaar gewerkt. Toen bleek dat er een plaats vrij kwam in Heiloo Voelde Helsloot daar best wat voor „Niet dat ik in Bussum niet prettig werkte, integendeel maar ik was toe aan een nieuwe uitdaging. Bovendien was ik veel in Egmond geweest, de Abdij en omgeving zijn mij zeer vertrouwd. Daarbij komt dat Heiloo een veel vor- mige gemeente is, een aktieve geloofsge meenschap heeft en kleinschaliger is dan Bussum". Een begintijd van een pastor is niet al tijd de eenvoudigste, men moet met veel mensen een vertrouwensrelatie opbou wen en een eigen plaats in de parochie zien te vinden. „Ik heb er zin in en met de steun van pastor Walstra zal het best wel lukken: Ik laat iets achter wat mij dierbaar is, ik sta nu voor een nieuwe uitdaging" zijn de woorden van pastor Helsloot. schikking van de velden, waarbij terreinen die overblijven' een andere bestemming krijgen. De aanleiding voor het opstellen van het gemeentelijk plan dateert al van einige tijd terug. In de besprekingen over de fi nanciering van de kunststofbaan voor atletiekvereniging Trias werd herhaal delijk gevraagd om een onderzoek naar vraag en aanbod' voor de bestaande accommodaties. Ook in het kader van de bezuinigingsplannen van de gemeen te Heiloo werden de sportaccommoda ties betrokken: onderhoudskosten spenderen voor in feite overbodige vel den is zonde, waarbij kan worden opge merkt dat het om fikse bedragen per veld per jaar gaat. In juni van dit jaar werd door het colle ge van B W in gestemd met de doelstelligen van het plan voor her schikking, begin juli steunde ook de be treffende raadscommissie de uitgangs punten. Medio juli heeft de gemeente de plaatselijke sportverenigingen geïnfor meerd. Daarbij ging het om de behoefte per vereniging aan accommodatie en de plek waar deze accommodatie in de ge meente blijft bestaan dan wel nieuw wordt aangelegd. De Egelshoek Het plan van de gemeente is om sport complex De Egelshoek geheel te ontrui men. Zowel de voetbal- als de handbal vereniging De Foresters verhuizen naar sportcomplex Het Vennewater. De ac commodatie van voetbalvereniging HSV wordt verkleind tot vier wedstrijd- velden en één of twee trainingsvelden. Hierdoor kan aan de overige velden, langs De Dors, een andere bestemming gegeven worden. Op Het Vennewater zal ook het nodige veranderen. Nu zijn daar twee bedrijfs- voetbalvelden en zes hockeyvelden. In de toekomst zijn op deze plek gedacht drie hockeyvelden (inclusief het kunst grasveld), twee voetbalvelden, één trai ningsveld voor voetbal en een verhard handbalveld. Door de komst van De Foresters op Het Vennewater zal één van de bestaande velden vrijgemaakt moeten worden voor kleedkamers en kantine en wellicht voor de uitbreiding van de parkeerruimte op het sportcom plex. Bij de verdere ontwikkeling van het plan wordt ook bekeken of het sportcomplex in het zuidwestelijk deel van Heiloo ontsloten kan worden via de nieuw aan te leggen zuidelijke wij- kontsluitingsweg, het traject van de hui dige Vennewatersweg. Binnenkort zal de gemeenteraad zich over de voorstellen uitspreken. Zoals gezegd zijn de plannen al voorgelegd aan het college van B W en de betref fende raadscommissie; beide hebben in gestemd met de herschikking van de buitensportaccommodaties. Wat er in de toekomst gaat gebeuren met de 'overblijvende' velden aan De Dors en op De Egelshoek is nog niet bekend. Bijvoorbeeld zijn er ideeën voor een manege, de aanleg van squashbanen, een jeu de boules-baan, een accommo datie voor handboogschieten en de uit breiding van de tennishal aan De Dors. Maar ook is gevarieerde woningbouw op De Egelshoek een mogelijkheid. Over deze ideeën zal door de raad per keer geoordeeld worden. Stationsweg 85,1851LJ Heiloo Inleveren kopij en advertenties Redactionele kopij en adverten ties voor de Uitkijkpost moeten uiterlijk de maandag voor plaatsing om 17.00 uur in ons bezit zijn. Plaatsing van kopij en adverten ties na deze termijn kan niet worden gegarandeerd. Reservering van advertentie ruimte in de Uitkijkpost kan tot en met de vrijdag voor plaat sing. Inlichtingen: Drukkerij Uitkijkpost B.V. Telefoon 072-330175 Fax 072-335644 Loodgietersbedrijf gas, c.v., water, riool- POLITIEBERICHTEN Holleweg 19 Tel. 072-335085 hogedrukontstopping Het hoofdveld van De Foresters op De Egelshoek, hier in gebruik door het eerste team, verdwijnt. De club verhuist naar Het Vennewater. De HS V- voetbalvelden langs De Dors krijgen een andere (sport)bestem- ming, bijvoorbeeld de uitbreiding van de tennishal (achtergrond). De Terriërs kunnen met minder velden toe, bijvoorbeeld het kunstgras veld (links) en een natuur grasveld. HEILOO - Aan de Breedelaan werd 's avonds ingebroken. De achterdeur en een binnendeur werden opengebroken. Er werden enkele sieraden ontvreemd. Op de Zevenhuizerlaan werden weer eens de banden van een auto lek gesto ken, daar dit in deze buurt wel vaker ge beurt is de politie met een grondig onderzoek begonnen. De Maria Lidwinaschool was ook weer eens doelwit van een stel vandalen, er werden 7 ruiten vernield. Op de Kennemerstraatweg vond iemand het nodig een auto te bekrassen. Een snorfiets werd voor nader onder zoek uit het verkeer genomen omdat de ze wel erg hard reed. Een bromfietser, een 26-jarige inwoner uit Alkmaar bleek een slok te veel op te hebben. Hetzelfde was het geval met een 23-jarige inwoner van Heiloo, deze was toch achter het stuur gaan zitten. Op de Westerweg is ingebroken maar vermoedelijk werden de daders gestoord, er werd niets meegenomen. Op het sportcomplex aan het Vennewa ter werd uit de kantine van Double Stars een doos tosti's(?) ontvreemd. Op de Heerenweg werd een gestolen bromfiets uit Bergen teruggevonden. Op de Tulpencroftlaan werd ingebro ken maar vermoedelijk niets ont vreemd. Enkele buitenspiegels van auto's op de Stationsweg moesten het ontgelden. Gelukkig zijn er ook nog korrekte men sen, terwijl een bestuurster van een auto bij de politie aangifte deed van doorrij ding na een aanrijding, meldde de ver oorzaker zich, een keurige zaak. Maar dat is nog niet alles, iemand die op het parkeerterrein bij het NS Station een geparkeerde auto had geraakt meld de zich ook bij de politie. De aangere den partij heeft zich nog niet gemeld. Iemand die een auto op het Raad huisplein had aangereden nam het met de fatsoensnormen wat minder nauw hij ging er vandoor. In het Heilooërbos werd een gestolen bromfiets teruggevonden. Iemand die even een boodschap bij Blokker had gedaan ontdekte dat haar fiets was gestolen. Ze ging zelf op on derzoek uit en vond de fiets aan de ach terzijde van de Winkelhof 't Loo terug. Uit een schuur aan de Westerweg werd gereedschap en een gereedsohapswagen gestolen. Op verschillende plaatsen werd melding gemaakt van loslopende dieren, daar waren geiten, honden en koeien bij be trokken. In vrijwel alle gevallen kwa men de dieren weer op hun eigen stek terug. Er werden deze week 9 fietsen gestolen. Gevonden voorwerpen: zilveren dames horloge, donker cypers katje, rose por temonnee, tokai aansteker en enkele sleutels. Goederen afhalen bij het poli- tieburo op woensdag of zaterdag tussen 14.00-16.00 uur. HEILOO - Het gemeentebestuur van Heiloo wil over niet al te lange termijn toe naar een goed onderbouwd en bestuurlijk volkshuisvestingsbeleid: een meerjarenbeleidsplan waarin het bou wen, renoveren, doorstromen, inschrij ven en toewijzen meer in samenhang met elkaar worden ondergebracht. Bur gemeester en wethouders hopen hiermee in de toekomst de volkshuis vestingsplannen beter te kunnen afstem men op de behoefte. Het gemeentebe stuur wil het bureau Companen uit Am- hem vragen het volkshuisvestingsplan voor Heiloo te ontwikkelen. Hiervoor wordt aan de raad 80.000,— ge vraagd. Een meerjarenplan dient oplossingen aan te dragen voor de huidige knelpun ten in Heiloo. Zoals de onevenwichtige bevolkingssamenstelling (veel ouderen, weinig jongeren) de geleidelijk afne mende bevolkingsomvang en de zeer lange wachttijd van starters voor een huurwoning, de eenzijdige opbouw van de woningvoorraad. Als onderdeel van het opstellen van een dergelijk plan zal een woningbehoefte-onderzoek in Hei loo plaatsvinden. Voorts hoopt het gemeentebestuur op basis van dit volkshuisvestingsplan het resterende gedeelte van Ypestein gerich ter in te kunnen vullen. Het volkshuis vestingsplan zal te zijner tijd met het plan Stads- en Dorpsvernieuwing geïn tegreerd worden in een nog op te stellen structuurvisie Heiloo. HEILOO - Al weer voor de vijfde keer organiseren de muziekverenigingen Nij- enburg, FSH en Caecilia een grote rom melmarkt in winkelcentrum 't Loo. Vrijdag 26 oktober van 9.00 tot 21.00 uur en zaterdag 27 oktober van 9.00 tot 17.00 uur staan de stalletjes weer op gesteld. Begin mei zijn de leden van de drie vere nigingen gestart met het ophalen van al lerlei, nog zeer goed bruikbare tweede hands spullen. Dankzij uw medewer king hebben we zoveel spullen opge haald dat de opslagruimte bijna uit de voegen barst. Maar daarmee zijn we er natuurlijk nog niet. De spullen moeten ook nog ver kocht worden en daarbij is weer uw hulp onontbeerlijk. De rommelmarkt vormt voor de drie verenigingen een be langrijke bron van inkomsten. In komsten die hard nodig zijn voor het draaiende houden van de verenigingen. Een instrument kost al gauw een paar duizend gulden, een uniform is ook niet goedkoop. Tel daarbij op de huur van de repetitieruimte en de vergoeding voor de dirigent en dan ziet u ook wel dat de verenigingen de inkomsten uit de rommelmarkt goed kunnen gebruiken. Voor iedereen is er wel wat te vinden op de markt, zowel voor de toevallige pas sant als voor de verwoede verzamelaar. Meubelen, t.v.'s en radio's, aarde- en glaswerk, speelgoed, huishoudelijke ap paraten. Het kan niet anders of er zit wel iets tussen wat u nog goed kunt ge bruiken. WAT IS EIGENLIJK DE KERK? HEILOO - Voor veel mensen is het woord kerk gelijk aan het gebouw, groot of klein, waar op zondag mensen naar toe gaan en die verschillende na men hebben. Het beste antwoord op die vraag kunt u echter vinden in de bijbel. Over dit deel van het kerk-zijn zal de heer J G. Fijnvandraat spreken op vrij dag 26 oktober om 20.00 uur in de zaal van de Geref. Kerk aan de Noorder geeststraat te Heiloo. De toegang is vrij. Er is gelegenheid tot vragen stellen. In lichtingen: M. Oppenhuizen, tel. 02518-54596, of H. R. Smit, tel. 072-337151. HEILOO - In bijna elk plan, elke maat regel, komen vandaag van de dag zaken aan de orde, die met het milieu te ma ken hebben. Bij bouwplannen is er spra ke van bodemonderzoek, meer open baar vervoer heeft te maken met minder auto's en dus minder uitlaatgassen. Zo zijn er nog vele voorbeelden te geven. De overheid staat nagenoeg bol van milieu(beschermings-)plannenOok op plaatselijk niveau. De gemeente Heiloo heeft het afgelopen jaar plannen ont wikkeld om in 1991 te starten met ge scheiden inzameling van huisvuil. Een eerste stap. Welk vervolg deze krijgt is nu nog niet bekend. Een aanzet is er wel: Prisca Duijn presenteerde onlangs haar stagerapport onder de titel .Ge meentelijk afvalstoffenplan Heiloo'. Prisca Duijn liep gedurende vijf maan den stage bij de gemeente Heiloo in het kader van haar universitaire beroeps opleiding milieukunde. Deze opleiding, die door een samenwerking van meerde re universiteiten tot stand is gekomen, heeft tot doel om theorie en praktijk op het terrein van milieukunde dichter bij elkaar te bregen. Gedurende haar stage heeft Prisca Duijn zich beziggehouden met de praktijk in Heiloo. Het resultaat is een rapport, waarin veel informatie over de huidige situatie en mogelijkhe den voor de toekomst worden aange dragen. Het is een 'blauwdruk' voor een gemeentelijk afvalstoffenplan met be trekking tot huishoudelijke af valstoffen. Aparte inzameling In Heiloo wordt het meeste afval uit particuliere huishoudens ingezameld in plastic vuilniszakken of als grof vuil. Daarnaast wordt ruim 20 procent van de huishoudelijke afvalstoffen geschei den ingezameld. Deze aparte inzame ling, door verschillende organisaties en verenigingen, heeft betrekking op pa pier, glas, textiel en klein chemisch af val. Bij de inzameling moet, zo staat ook in het Nationaal Milieubeleidsplan, het accent liggen op hergebruik en niet op verbranding en/of storting van het vuil. Daarnaast is ook preventie - voor komen dat er overbodig vuil ontstaat - een voornaam onderdeel in het beleid. Voorlichting Ten aanzien van preventie heeft een ge meente niet zoveel middelen om deze te bevorderen, alles valt of staat bij de me dewerking, die de bevolking aan het ge heel verleent. Veel en gerichte voorlichting zijn de aangewezen instru menten om het gedrag van de inwoners te beïnvloeden. In die voorlichting gaat het dan vanzelfsprekend ook over het stimuleren van hergebruik. In haar nota noemt Prisca Duijn de gemeente de aan gewezen schakel tussen de producenten van afval (de huishoudens) en de ver werkers c.q. hergebruikers hiervan. Om dit te realiseren zal de gemeente een goed systeem van inzamelen moeten op zetten, waarbij het scheiden van het vuil aan de bron het beginpunt is. Drie modellen Het inzamelen van huisvuil kan op ver schillende manieren worden uitgevoerd. In het rapport worden er drie genoemd, toegespitst op de Heilooër situatie. De drie inzamelwijzen zijn: het GFT- model, het GFT breng-modél en het GFT haal-model. tGFT staat voor Groente-, Fruit- en Tuinafval). In Heiloo zal het eerste model volgend jaar in praktijk worden gebracht. Elk huishouden krijgt van de gemeente een tweetal rolcontainers, waardoor men zelf al een belangrijke scheiding van het vuilaanbod kan verwezenlijken. Het tweede model is ook al ten dele doorge voerd. Immers, men kan al een aantal componenten van het vuil, zoals papier, glas en klein chemisch afval, naar inza melpunten brengen. Een uitbreiding kan gerealiseerd worden door ook con tainers voor o.a. plastic en metalen in de gemeente te plaatsen. Een berg vuilniszakken: in de nabije toekomst mag het vuil niet meer op zo 'n hoop gegooid worden, maar moet men het vuil in een aantal compo nenten gescheiden aanbieden voor verwerking. Bij het derde model worden alle compo nenten van het vuil bij de huishoudens thuis opgehaald. Het wordt de inwoners zo makkelijk mogelijk gemaakt: men zorgt weliswaar zelf voor de scheiding van het vuil, maar zelf wegbrengen is niet nodig, de gemeente haalt het op. Voor de invoering van dit model is een goede organisatie vereist. Daarnaast is het bij de start ook de duurste oplos sing, maar wanneer de verwerkings kosten van afval, zoals onlangs door het sluiten van de VVI nog aan de orde was, hoger worden, wordt de haal-methode relatief goedkoper. Keuze maken Aan de hand van het stagerapport van Prisca Duijn kan de gemeente Heiloo een eigen afvalstoffenplan opstellen. Men zal daarbij keuzes moeten maken: hoeveel is het de gemeente waard om het huidhoudelijk afval uit milieu oogpunt zo efficiënt mogelijk in te za melen en welke kosten wil men doorbe rekenen aan de inwoners. Het zijn vooral ook politieke keuzes die de uiteindelijke werkwijze mede zullen bepalen. Maar gezien het belang van het milieu, dit te beschermen en te ont lasten, zouden de partijen wellicht hun eigen belangen even op het tweede plan moeten plaatsen. Exemplaren van het stagerapport van Prisca Duijn, waarin ook veel aandacht wordt besteed aan de financiële gevol gen en de consequenties voor de bevol king, zijn in beperkte mate te koop bij de gemeente Heiloo. Overigens wordt in de gemeentelijke rubriek 'De gemeente gang belicht' op pagina 4 van de Uit kijkpost van deze week ook aandacht besteed aan de gescheiden inzameling van groente-, fruit- en tuinafval en de inzameling van oud papier.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1990 | | pagina 1