College van b w presenteert Nota Ouderenbeleid in Heiloo Intratuintroef 4,95 intratu NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN OMSTREKEN msBÊmm w 'Ontgroening' in Ypestein A. J. VOS 0P GROOT DEEL WINTERCOLLECTIE C. HACHMANG Q WEKEN 1 RESTANTEN PRIJZEN! 8k rY' Wie heef nog slaapplaatsen? 56e JAARGANG NO. 6 - 6 FEBRUARI 1991 Wegens reconstructie werkzaamheden aan de Rechte Hondsbossche laan is Drukkerij Uitkijkpost gedurende een aantal weken minder goed bereikbaar Onze excuses voor dit tijdelijk ongemak. Directie en redactie Drukkerij Uitkijkpost SÉRIi Xi mmÊÈnilËÊmm I f":' i' 4 I f Stationsweg 61 Heiloo r LAATSTE B ALLERLAATSTE ALLERLAAGSTE Advertenties en administratie Uitkijkpost: Rechte Hondsbosschelaan 22 - Postbus 68 - 1850 AB Heiloo. tel. 072-330175. Fax 072-335644 Redactie: De redactie is tijdens kantooruren 0K M te bereiken onder nummer 072-330175. Redactie-adressen: Baafjeslaan 1, 1852 BE Heiloo. (072-331081) J Kromme akker 36, 1723 BG Noord-Scharwoude. |p/ (02260-18896) Dit blad verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 13.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Rinnegom en Egmond aan den Hoef. Redactionele kopij en advertentie-opgaven moeten uiterlijk maandag om 17.00 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 68 cent (excl. BTW) Bij adverteren op% contractbasis gelden aanzienlijk lagere mm-prijzen. GESLAAGD HEILOO - Woensdag 30 januari is onze plaatsgenoot Ronald Koorn afgestu deerd in bestuurlijke informatica aan de Universiteit van Amsterdam. wk11 'ï'i'tó t' mm. - 'V; wm mê W*mk Het wintert en dat zal nog wel even durenals we tenminste de weer mannen mogen geloven. Het afge lopen weekend in ieder geval werd er volop geschaatst. Bijvoorbeeld op de Hoevervaart en op de gegra ven kanalen in de nieuwere wijken. Al met al een drukte van belang in de frisse vrieslucht. WINTERVOEDERING VOGELS HEILOO - Met de huidige kou heeft de Dierenbescherming Heiloo en omstre ken de wintervoedering van vogels weer ter hand genomen. Om de dieren zo goed mogelijk door deze vorstperiode heen te helpen doet de Dierenbescher ming een beroep op een ieder om mee te helpen. In de eerste plaats verzoekt de Dierenbescherming of men aan haar wil doorgeven wanneer men ergens in Hei loo een grote concentratie van eenden en andere (water)vogels waarneemt, zo dat deze ter plaatse gevoed kunnen wor den. Ten tweede zoekt de Dierenbe scherming vrijwilligers, die eens per dag op de aangewezen plaatsen de vogels willen voederen. Voor meer informatie, het doorgeven van eendenconcentraties of het opgeven als vrijwilliger: 330324 of 332879. HEILOO - Vorige week presenteerde het college Van burgemeester en wet houders de 'Nota Ouderbeleid Heiloo'. Opnieuw een gemeentelijke nota, maar wel één die al lang werd verwacht. In 1988 werd gestart met de eerste aanzet om te komen tot ouderbeleid in Heiloo via de zogeheten Raamnota. Dit bete kende het begin van een langdurige en uitgebreide inspraakprocedure, waarbij veel instanties en verenigingen betrok ken waren. De oorspronkelijke ideeën van de gemeente bleven sinds 1988 in hoofdzaak overeind. Sterker nog: via de inspraakrondes werd het belang van de voorstellen onderstreept. Het resultaat van de nota is een aantal actiepunten in het beleid van de ge meente voor de komende jaren. Wet houder mevrouw Willemsp-van der Ploeg vindt de nota zeker niet een op somming van knelpunten, van proble men. „Toevallig wonen in Heiloo veel ouderen, we moeten ons beleid op die mensen afstemmen. We hebben een po sitieve kijk: Heiloo is schatrijk met zo veel ouderen", aldus de wethouder. De nota is verdeeld over vier terreinen: 1. participatie, medezeggenschap en emancipatie; 2. deelname aan sociaal verkeer; 3. zorgverlening; 4. huis vesting. Alle deelgebieden worden in de nota onder de loep genomen. Eerst wordt de huidige situatie beschreven, vervolgens het gemeentelijk beleid, wat resulteert in tal van aanbevelingen. Het is de bedoeling dat alle aanbevelingen in de komende jaren worden gerealiseerd. Participatie Ouderen moeten, aldus de nota, zoveel mogelijk participeren in tal van organi saties. Zo worden zij betrokken bij de voorbereiding, vaststelling en uitvoe ring van het ouderenbeleid. Het gaat daarbij niet alleen om specifieke organi saties voor ouderen, maar ook organi saties, die ten dele actief (kunnen) zijn voor ouderen, zoals sportverenigingen. Ook moet er gezorgd worden dat oude ren zoveel mogelijk op de hoogte blij ven van de ontwikkelingen, bijvoor beeld door middel van publicaties en ac tiviteiten van.de gemeente, de Stichting Ouderenwerk Heiloo en andere instel lingen. Tenslotte is het gebruikmaken van de kennis van ouderen, bijvoor beeld binnen het vrijwilligerswerk, een aanbeveling. Sociaal verkeer Ten aanzien van het sociaal verkeer wordt er vanuit gegaan dat ouderen zich goed kunnen redden. Vooral ook het aanbod van sociale, culturele, educatie ve en sportieve activiteiten via verschil lende organisaties hebben daar een posi tieve invloed op. Toch is tijdens de in spraakrondes gebleken dat er voor een bepaalde groep ouderen het probleem van vereenzaming bestaat. Het is de be doeling dat ten aanzien van eenzaam heid nog dit jaar een plan van aanpak wordt opgesteld. De wijze waarop en door wie een en ander zal gebeuren is nog open. Voorts ziet de gemeente het als taak om de ouderen- en andere organisaties zo veel mogelijk te stimuleren activiteiten voor ouderen te organiseren. In een aantal gevallen wil de gemeente de acti viteiten subsidiëren, terwijl ook op kor te termijn (1991) bekeken zal worden of de huidige accommodatie voor het ou derenwerk, 't Trefpunt, voldoende ge schikt is of dat er uitbreiding dan wel nieuwbouw nodig is. Tenslotte is het vervoer voor ouderen een aandachts punt. De gemeente garandeert het in standhouden van aangepast vervoer en het vrijwilligers vervoer en wil de moge lijkheden van belbus en treintaxi nader bezien. Een uitbreiding van de busroute (NZH) in Heiloo is wel een wens, maar op dit moment is nog niets bekend over de realiseerbaarheid; overleg met de NZH is gaande. Zorgverlening Er bestaan in Heiloo al vele vormen van zorgverlening ten behoeve van ouderen. Bijvoorbeeld de beide verzorgingshui zen, de dagopvang, thuiszorg (Tafeltje Dekje, UW, etcetera), de gezinsverzor ging. Als belangrijkste actiepunt wordt in de nota genoemd het realiseren van een coördinatiepunt voor de zorgverle ning en het ouderenbeleid. Dit heeft zelfs, samen met huisvesting, de hoog ste prioriteit gekregen. Er zal een be leidsgroep worden samengesteld, die de gemeente kan adviseren over de coördi natie van het ouderenwerk en het huis vestingsbeleid ten aanzien van ouderen. Andere aanbevelingen op het gebied van zorgverlening houden verband met de inzetbaarheid van vrijwilligers (ont wikkelen van vrijwilligersbeleid), uitge- Ontgroeningenzoals bij studentenclubs in vroeger tijden volkomen nor maal warenzijn er tegenwoordig niet veel meer. Maar afgelopen zondag moest Lex Brouwer er aan geloven. Alvorens hij zich definitief bij zijn vriendin Gerda Dekker mocht settelenmoest hij een circuit van opdrach ten uitvoeren. Hij leerde op die manier direct zijn nieuwe woonwijk Ypestein beter kennen. Samen met vrienden en bekenden maakten Gerda en Lex (op de foto zesde en zevende van links) er een geslaagde en ludieke happening van. breide voorlichting over de verschillen de mogelijkheden voor ouderen, het subsidiëren van bepaalde activiteiten en inspelen op regionale ontwikkelingen. Ten aanzien van dit laatste punt stelt de gemeente zich zeker niet afwijzend op ten opzichte van regionale samenwer king, maar dit soort voorzieningen moeten wel beoordeeld worden, bij voorbeeld op het aspect van de financië le haalbaarheid en de bereikbaarheid voor Heilooër ouderen. Huisvesting Gegevens over de wensen van ouderen wat betreft hun huisvesting zijn in Hei loo mondjesmaat beschikbaar. In meer algemene zin is in de gemeente onlangs een woningbehoefte-onderzoek van start gegaan, wat de basis moet vormen voor het huisvestings- en dus bouwbe leid in Heiloo. In algemene zin kan ge zegd worden dat de voorkeur van oude ren veelal uitgaat naar een moderne wo ning, van goede kwaliteit, met twee slaapkamers en gesitueerd is nabij een winkelcentrum, openbaar vervoer, een kerk en voorzieningen voor ouderen, zoals 't Trefpunt. In het genoemde on derzoek zal aan de woonbehoeften van ouderen zeker aandacht worden besteed. Los daarvan is de gemeente van plan de inschrijving van ouderen als woningzoe kenden en de toewijzing van woningen aan hen zelf ter hand nemen. Tot dusver werd dit uitgevoerd door de Stichting Ouderenwerk Heiloo. De Indicatiecom missie zal een adviserende taak naar de gemeente krijgen wat betreft de toewij zing van woningen. Voorts zullen lege plekken in het dorp zoveel mogelijk ge bruikt worden voor de bouw van wo ningen van ouderen, terwijl bij andere bouwplannen, bijvoorbeeld voor jonge ren, de nieuwe woningen ook geschikt moeten zijn voor bewoning door oude ren. Tenslotte zal aan de woonomge ving (veiligheid, bereikbaarheid, etcete ra) extra aandacht worden besteed. Financiën Natuurlijk hebben de plannen van de gemeente financiële consequenties. Met als uitgangspunt het instandhouden en waar nodig uitbreiden van de voorzie ningen wil de gemeente bezien of deze voorzieningen kostendekkend kunnen worden opgezet door de verhoging van de bijdrage door de gebruikers. Wan neer de hogere eigen bijdrage tot pro blemen leidt wil de gemeente het tarief splitsen in een kostendekkend en een ge subsidieerd tarief. Gebruikers van voor zieningen betalen op basis van een inko- menstoets het hogere dan wel lagere ta rief. Andere financieringsmogelijkhe den zijn de inschakeling van het be drijfsleven en het gebruik van de bijzondere bijstand. Deze bijstand moet door middel van uitgebreide voorlich ting beter bekend gemaakt worden aan ouderen. Aanpassingen op hét gebied van huisvesting, woonomgeving en ver voer zullen betaald worden via landelij ke regelingen, particulier initiatief dan wel de algemene middelen van de ge meente. Worden alle plannen in de praktijk ge bracht, waaronder ook de plaatsing van een tweetal openbare toiletten, dan is er op jaarbasis een extra bedrag van meer dan 100.000 gulden nodig. Op dit mo ment is er ruimte voor 30.000 gulden in de gemeentelijke begroting. Het meer- bedrag zal door de gemeenteraad be schikbaar gesteld moeten worden. De gemeenteraad zal waarschijnlijk in de maart-vergadering (donderdag 7 maart) de Nota Ouderenbeleid Heiloo behandelen. Volgende week maandag, 11 februari om 20.00 uur, buigt de com missie zich als eerste over de nota. Tij dens deze vergadering hebben ook de diverse betrokken instanties spreek recht. Een exemplaar van de nota - er is ook een uitvoering met grote letters - is verkrijgbaar in het gemeentehuis. fy WMWM. Makelaar Taxateur o.g. 2?Po™EVKERNOOPfNJ Postbus 95.1850 AB Heiloo Tel 072-331895 Assi IRANTIEN j*i/v Kantoor Zeeweg 20.1852 CR Heiloo TAXATIES EERSTE REACTIE VAN STICHTING OUDERENWERK HEILOO - Donderdag 31 januari mochten de ouderenorganisaties, te we ten de Algemene Nederlandse Bond voor Quderen, de Katholieke Bond van Ouderen en de Stichting Ouderenwerk Heiloo, als eersten en meest betrokke nen van de wethouder van welzijn, mw. A.A.M. Willemse-van der Ploeg, de 'Nota Ouderenbeleid Heiloo' in ont vangst nemen. In haar aanbiedingstoe spraak ging mevrouw Willemse-van der Ploeg ondermeer in op de ontstaansge schiedenis van de nota. Zij gaf aan dat het vooral opmerkingen en suggesties uit de inspraakrondes waren geweest die geleid hadden tot de uiteindelijke nota. Dat is ook de eerste en positieve indruk van de Stichting Ouderenwerk Heiloo: een nota waaruit naar voren komt dat er niet alleen naar vele inbrengers van ideeën is geluisterd, maar dat dé sug gesties en opmerkingen ook daadwerke lijk zijn verwerkt door de samenstellers. Zo gezien biedt de nota goede vooruit zichten op een constructieve samenwer king tussen gemeente en instellingen, ook waar het straks de uitvoering van de plannen betreft. Voor de stichting zelf wordt 1991, ge zien de nota, mogelijk wel een jaar van veranderingen. In ieder geval een jaar waarin de contouren voor komende ja ren vorm zullen krijgen. Zo wordt, op voorstel van de stichting, het huis- vestingswerk overgenomen door de in dicatiecommissie en de afdeling huis vesting van de gemeente. Dit, zo ver meldt de nota, zal gevolgen hebben voor beide organisaties: voor het amb telijk apparaat en de indicatiecommissie betekent het een uitbreiding van taken, voor de stichting houdt dit in dat meer tijd vrijkomt voor werkzaamheden wel ke uit de nota voortvloeien (o.a. de rea lisatie van het coördinatiepunt ouderen beleid). De stichting zelf heeft in in dit verband in het verleden gewezen op de mogelijk heid dat de taakuitbreiding van de indi catiecommissie niet automatisch hoeft te leiden tot meer (ambtelijk) personeel bij deze commissie, indien het secretari aatswerk (niet het maatschappelijk werk of het indiceren) van dé commissie (weer) ondergebracht zou worden bij de Stichting Ouderenwerk Heiloo. Het geen zou passen in het beleidsstreven van stichting en gemeente naar één cen traal, laagdrempelig aanmeldadres in Heiloo. INLEVEREN KOPIJ EN ADVERTENTIES Redactionele kopij en adverten ties voor de Uitkijkpost moeten uiterlijk de maandag voor plaatsing om 17.00 uur in ons bezit zijn. Plaatsing van kopij en adverten ties na deze termijn kan niet worden gegarandeerd. Reservering van advertentie ruimte in de Uitkijkpost kan tot en met de vrijdag voor plaat sing. Inlichtingen: Drukkerij Uitkijkpost B.V. Telefoon 072-330175 Fax 072-335644 OPRUIMING 40% 50% Haal de lente in huis met primula's in frisse voorjaars geuren. 3 stuks voor (excl. mandje) HET GROENE WARENHUIS heilOO Vennewatersweg 15, tel. 072-332727 Geldig t/m wo. 13 feb. a.s. DAKDEKKER - LOODGIETER Holleweg 19 072-335085 O u BERGEN HEILOO HOORN IMITATIE-PICASSO VAN BREED DECORATIES BIJ URSEM AAN HEERENWEG HEILOO - De verbouwing van Decoret- te Ursem wordt sinds vorige week afge schermd door een enorm kunstwerk. Het 7 bij 2,5 meter grote schilderij in 't Stationscentrum kreeg de naam 'Les peintures d'Ursem', ofwel 'De schilders van Ursem'. Het is een aangepaste ver sie van Picasso's beroemde doek 'Les Demoiselles d'Avignon'. Het werd ge maakt door John Breed uit Heiloo, die sinds 1 december jl. een in decoraties gespecialiseerd schildersbedrijf runt. Zijn klanten zijn vooral reclameburo's en interieurarchitecten, maar ook parti culieren kunnen bij hem terecht. Voor inlichtingen: 335980. Op 1 februari was Piet Zwaan (54) 25 jaar in dienst van de gemeente Alkmaar. Onze plaatsgenoot zorgt er al die tijd al voor dat de straten en goten keurig schoon zijn. Dit was ook de reden dat Zwaan met zijn veegmachine van huis werd ge haaldversierd met bezembloemen en opschrift. Hem wachttesamen met zijn familieeen feestelijke middag. Iedereen kent de Heilooënaar Piet Zwaan, alias de Lokomotief. Het werk is in die 25 jaar steeds makke lijker gegaan dankzij de moderne apparatuur. Zwaan heeft nog de tijd meegamaakt dat er zogenaamde stronttonnen werden opeghaald. Dit verliep niet altijd zonder onge lukken. Want het gebeurde wel eens daty als men binnendoor moest men aan de kapstok bleef hakende gevolgen laten zich raden. De mo derne machine werkt vanzelf'hij klopty Hij veegt en hij zuigt', en Zwaan hoopt nog een hele tijd op zijn machine door Alkmaar te rijden. HEILOO - Ook dit jaar worden Heiloo en omgeving weer bezocht door vele toeristen, die van de schitterende bloe menpracht en de natuur komen genie ten, welke de omgeving van Heiloo en Heiloo zelf te bieden hebben. Door dit grote aantal toersiten ontstaat er een te kort aan slaapgelegenheid. De VVV van Heiloo zou dan ook graag over meerde re kamers beschikken om deze gasten te kunnen onderbrengen. Vandaar deze oproep. Beschikt u over een goede ka mer met wasgelegenheid en kunt u voor een goed ontbijt zorgen, neemt u dan contact op met mw. De Moor (333719) of mw. Rozing (335588). JEUGDTHEATER HEILOO BRENGT DE MUSICAL 'KELDERM(H) Y STERIE' HEILOO - De musicalproductie van dit jaar is weer even fantastisch als die van vorig jaar. De productie is dan ook ge schreven en geregiseerd door Martiir Affourtit, muziek Cas Himmelreich en choreografie Caroline van Rhijn. De spelers zijn jongeren tussen de 11 en 18 jaar, die onder professionele leiding bij Jeugdtheater Heiloo hun zang-„ dans en acteertalenten ontwikkelen. Het verhaal gaat over een groep jonge ren ergens in een ondergrondse ruimte. Ze hebben de maatschappijhun ouders en andere familie, de school en alles dat daarbij hoort vaarwel gezegd. Ze kun nen het allemaal zelf wel, vinden ze. Het enige dat ze willen is: kunstenaar zijn, het artiestenbloed kriebelt voortdurend. Maar wat te doen als een 'rechercheur' (is het wel een echte?) je schuilplaats ontdekt door je eigen toedoen? En waar zijn de vorige zeven 'stille' politiemen sen gebleven? Het antwoord op al die vragen vindt ie- deree op 9 en 10 februari in De Beun te Heiloo, Ook zijn kaarten verkrijgbaar bij Rookshop Braam in 't Loo, Reisbu- ro Holland International, Boekhandel Avis in het Stationscentrum en Boek handel Giesbertz in 't Hoekstuk. Tevens zijn wij naarstig op zoek naar opslagruimte voor onze decors. Wie heeft er iets voor ons beschikbaar? Bel dan 334206. OPFRISCURSUS VVN ALKMAAR - V.V.N. komt weer met een opfriscursus in Alkmaar. Na ruime belangstelling vorig jaar houdt V.V.N. weer een opfriscursus voor automobi listen, welke al een tijdje hun rijbewijs hebben. Veilig Verkeer Nederland hoopt met deze avonden (donderdag) een bijdrage te leveren aan de verkeers veiligheid, omdat er nog velen door on wetendheid fouten in het verkeer ma ken. De avonden beginnen om 19.30 uur en de kosten zijn 7,50. Voor een opfrissingsavond kunt u zich opgeven via tel. 072-610450. THE PORCUPINES BIJ LA STRADA HEILOO - Waren de Uitgaans en mu ziekliefhebbers eind december de leuke dans ontsprongen wegens droeve familie-omstandigehden binnen de Porcupines-gelederen, komende zater dag zal de Heilooër formatie in alle too naarden haar aanwezigheid waarma ken. Zomaar 50 songs uit de eind 50er en met name 60er jaren, van Elmore Ja mes tot Dusty Springfield, van Nancy Sinatra tot Doors, van Chuck Berry tot Bob Dylan, van Sandy Coast tot Rol ling Stones, enzovoort. Derhalve een avondvullend programma voor jong en oud, authentiek versterkt gebracht, zonder technische snufjes. De toegang is vrij en de aanvang is om 21.30 uur, maar dan ook geen minuut later.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1991 | | pagina 1