m Slijterij Ado introduceert Heilooër Kruidenbitter Straks naar de stembus voor nieuw bestuur Noord-Holland Jenny Bikker-Breugem exposeert Film en muziek bij JC Buk Buk Groenten fruit show in Trefpunt Kinderopvang Heiloo in maart van start 't Meest gelezen in Heiloo, Limmen, Akersloot en de Egmonden <31111 Door gebrek aan ruimte is het mogelijk dat ingeleve.de kopij voor de Uitkijkpost deze week niet geplaatst is. UITKIJKPOST 6 FEBRUARI 1991 INGEZONDEN Gescheiden huisvuil (2) HEILOO - Groot gelijk J. P. van der Westen en M. H. van Hoeyen. Sinds de golfoorlog heb ik ook weinig meer op met het milieu. We zouden als consu ment juist extra moeten vervuilen om de overheid te dwingen de bron van vervui ling aan te pakken. Een goed voorbeeld doet goed volgen. Kijk naar het prachti ge infopapier van de gemeente over het huisvuil, zéker niet weinig (minstens 4 enveloppen waarvan 2 hele grote), zéker niet goedkoop (prachtig in kleurendruk) en zéker géén recyclingpapier. En dan die containers zelf, volgens de info kunt u die het beste met een slang schoonspuiten of met een emmer en een borstel schoonmaken. Wilt u er dan wel zelf even inkruipen? Na de schoonmaak mag u er dan een krant inmikken. En mocht u per ongeluk iets verkeerd in de groene emmer gegooid hebben wilt u het er dan wel even uitvissen? Na al dit gedoe is het resultaat dat al het plastic nog verbrand wordt. Als alle tuinbezitters (en dat zijn er hier een paar) een gaasbak voor hun eigen compost gekregen hadden en naast de glascontainer er nog een voor plastic en een voor blik komt te staan blijft er haast geen huisvuil meer over en waren deze grote containers niet nodig ge weest. Tel uit je winst! Mevr. C. Leussink INGEZONDEN Gescheiden huisvuil (3) HEILOO - In de Uitkijkpost van 30 ja nuari schrijven J. P. van der Heyden en M. H. van Hoeyen, dat zij het oneens zijn met het gescheiden inzamelen van afval. Hierover wilde ik even het vol gende kwijt. Uw onderbouwing is ronduit belache lijk. U begint uw brief met de constate ring, dat er jarenlang qua milieubeleid een wanbeleid is gevoerd. Het toelaten van steeds meer milieu-onvriendelijke verpakkingen en het invoeren van de vuilniszak i.p.v. de emmer. Tot zover ben ik het met u eens. Maar dan probeert u uit te leggen, dat omdat het jaren fout is gegaan, het on zin is om het nu wel goed te doen. Nu het milieu een heet hangijzer is, gaat men weer terug naar betere methoden. En u zegt dan dat het onzin is, en dat het milieu er niet mee gered is. Neen, in derdaad: het milieu is niet gered met al leen maar het gescheiden inzamelen van afval. Dat klopt. Maar het is belachelijk om te zeggen dat, nu het eenmaal fout gaat dat maar zo moet blijven! Evenees is het onzin om te zeggen: ,,Men maakt gebruik van vliegtuigen en auto's dus: wij hoeven ons afval niet apart in te zamelen". Nog absurder is het feit dat u het gaat hebben over de golfoorlog: Saddam gooit olie in de golf, dus waarom zouden wij ons afval scheiden? Duidelijk is, dat u veel dingen op een niet realistische wijze door el kaar haalt. Het is onzinnig om zelf te blijven vervuilen en alleen maar een vin gertje naar een ander uit te steken. Ook hier geldt weer: Verbeter de wereld, be gin bij Uzelf. Danny Kraakman INGEZONDEN Gescheiden huisvuil (4) HEILOO - Naar aanleiding van de inge zonden brief van de heren Van der Wes ten en Van Hoeyen in de Uitkijkpost van 30 januari wil ik iedereen die meent dat hij geen verontreiniger van het mi lieu is het volgende laten weten. Reeds jarenlang is het bekend dat we met elkaar bezig zijn het biologisch evenwicht te verstoren". Deze zin uit het bewuste stukje van vorige week, waarin bovengenoemde personen be danken voor de ,,eer" van een GFT ro- lemmer, toont aan hoe personen zich zelf kunnen tegenspreken. Met elkaar zijn we bezig het biologisch evenwicht te verstoren; dus iedereen draagt bij aan de belasting van het milieu, ook particu lieren. Met onze westerse leefstijl be lasten wij het milieu vanaf het moment dat we op de wereld komen. Om deze milieubelasting te kunnen terugdringen zal iedereen moeten meewerken. De laatste 10 jaar is de nadruk gelegd op concrete maatregelen om deze veron treinigingen te voorkomen. (Geen fos faten in wasmiddelen, verven op water basis e.d.). De laatste 5 jaar wordt er aan gewerkt op systematische manier bepaalde normen te realiseren. Om deze normen te halen zal iedere samenle- vingsgroep op zijn eigen wijze moeten meedoen. Als iedereen de verantwoor delijkheid bij een ander legt en zelf niets doet zal er niets veranderen. Wij leven in een consumptiemaatschap pij Grofweg kan worden gezegd dat al leen dat wordt geproduceerd waaraan behoefte is. Indirect vragen wij er dus zelf om. Willen we iets aan de milieuve rontreiniging doen, kunnen we ook aan geven dat we bepaalde ernstig verontrei nigende producten niet meer willen heb ben (niet meer kopen dus). Op die ma nier is tot een veel bewustere maat schappij te komen. Concludere.nd; ik heb alleen maar wil len aangeven dat iedereen verantwoor delijk is en dat het afschuiven van de schuld op een ander geen nuttige bijdra ge levert aan het oplossen van de aan tasting van het milieu. K. G. Brouwer. HEILOO - Sinds een aantal maanden draait in het zuidelijk deel van Heiloo Slijterij en Wijnhandel ADO op volle toeren. In het winkelpand aan de Hee- renweg 242 wordt ruim en overzichtelijk een keur aan dranken gepresenteerd. De herstart van de slijterij - in vroeger jaren was er ook een drankenwinkel - is in goede aarde gevallen. Velen weten de weg naar ADO te vinden en niet ten on rechte: Slijterij ADO is actief bezig met het eigen aanbod. Onlangs is dit uitge breid met de introductie van het Hei looër Kruidenbitter. Dit kruidenbitter is gebaseerd op een oud familierecept uit Friesland. Het is dus weliswaar niet van origine af komstig uit,Heiloo, maar wordt wel ex clusief voor Heiloo, in casu Slijterij ADO, gemaakt. Het bitter is aange naam van smaak, wat zeker in deze da gen van barre koude een oppeppertje kan zijn. Het Heilooër Kruidenbitter wordt in een stenen kruik verkocht. Naast het Heilooër en andere bitters heeft Slijterij en Wijnhandel ADO ook een ruime keuze aan andere dranken. De specialisatie op het gebied van wij nen wordt momenteel voortgezet, bij voorbeeld door de grand cru-wijnen. Vervolgens is er een ruime stelling met binnen- en buitenlandse speciaalbieren, zo mogelijk met de originele glazen. De gedestilleerde dranken zijn een verhaal apart. Er is hierbij zo'n groot aanbod, dat ook Slijterij ADO een keuze heeft moeten maken. Maar de liefhebber van 7n 2 $oJ70 Cl £ft/J-WlJNHAND£^ herenweg 242 W^°° TeL 072-3303*° dranken om puur of in een mix te drin ken slagen er vast. En is het gewenste merk niet direct aanwezig, dan is dit in overleg wellicht te regelen. Speciale aan dacht wordt de komende tijd geschon ken aan jenevers. In de advertenties en winkelaanbiedingen zal dat goed te mer ken zijn. HEILOO - Vrijdag 8 februari een film in jongerencentrum Buk Buk. Deze keer: Steel Magnolias. Zes superactrices bij elkaar, die de sterren van de hemel spelen onder leiding van een door de wol geverfde comedyregisseur, daarbij een lach en een traan toevoegen en het resultaat is... Steel Magnolias. Drie Oscarwinnaressen, Shirley MacLaine, Olympia Dukakis en Sally Field en drie andere getalenteerde dames, Dolly Par- ton, Daryl Hannah en Julia Rpberts trekken alle registers open in deze on vervalste tearjerker'. Het is moeilijk te kiezen wie van de dames de show stelt, maar een ding is zeker: Steel Magnolias is een genot om naar te kijken! De aan vang is 20.30 uur, de entree 2*50. Zaterdag 9 februari speelt de band Cea se Fire bij Buk Buk. Cease Fire ontstaat in 1987 als vijf leden uit de Texelse pop- scene besluiten een band op te richten. Aanvankelijk richten ze zich voorname lijk op Texel, maar als blijkt dat het re pertoire goed aanslaat, wordt het werk terrein uitgebreid en treedt de band ook elders in Nederland op. Inmiddels heb ben de bandleden hun thuisfront ver plaatst en studeren (o.a. conservatori um) en werken zij in verschillende plaat sen van het land. De muziek die ze maken bestaat uit eigen composities die je kan omschrij ven als swingende pop met new wave-, rock-, funk- en Beatle-invloeden. De band is regelmatig te zien en te horen op posia van jongerencentra en café's door heel Nederland en er worden regelmatig optredens gedaan voor regionale radio- en' tv-stations. Vorig jaar namen ze in vier dagen de eigenbeheer-cassette She's fire" op en hebben ze meege daan aan de Grote Prijs van Nederland. Zaterdag 9 februari 1991 te zien en te horen in jongerencentrum Buk Buk, Pastoor van Muijenweg 12, Heiloo. Aanvang: 21.30 uur, entree 5,00. 10-JARIG BESTAAN MODEHUIS MAR JA GEELS HEILOO - Op 12 februari viert Mar ja Geels voor haar vaste cliëntele het 10-jarig bestaan van haar bekende Mo dehuis aan de Oosterzijweg 25 in Hei loo. Onder het genot van een kopje kof fie en een drankje, kunt u tevens de nieuwe voorjaarscollectie bewonderen, waaronder het Finse merk Karelia, Toni Dress, Sukku San, Cin Fashion en nog vele andere merken. U kunt rekenen op een kleine attentie van Marja Geels, ter gelegenheid van dit heugelijke feit. Na tuurlijk worden de door u aangekochte modellen, zoals u gewend bent, gratis en naar wens veranderd. VESTIGING HYPOTHEEKSHOP IN MAKELAARSKANTOOR HEILOO VAN DE RIDDER HEILOO - Heiloo heeft sinds enkele maanden een officiële vestiging van de NVM Hypotheekshop. Het kantoor is gevestigd in het Makelaarskantoor Hei loo van de Ridder aan de Kenne- merstraatweg. De NVM is de broepsorganisatie van 2000 aangesloten makelaars in onroe rend goed. Begin 1990 is het plan opge vat een keten van kantoren te starten, welke tevens gespecialiseerd zijn in hypotheek-advisering. Inmiddels kent de NVM Hypotheekshop zo'n 250 vesti gingen in geheel Nederland. Om zich als hypotheekshop te mogen profileren worden er eisen gesteld qua kennis op het terrein van hypotheken. Hiertoe heeft de NVM een opleiding sa mengesteld. De deelnemers dienen deze te volgen en het examen met goed ge volg af te leggen. Tevens moet men in het bezit zijn van het diploma woningfi nanciering 1welk niveau verder wordt aangescherpt met het diploma woning financiering 2. Vanuit het kantoor Heiloo Van de Rid der wordt de hypotheekadvisering ver zorgd door de heer W.G. Amels, die over de drie genoemde diploma's be schikt en tevens makelaar o.g. is. Indien u het voornemen heeft een huis te gaan kopen - of dit nu voor het eerst is of niet - wint u dan van te voren een hypotheekadvies in, dat voorkomt te leurstelling achteraf. De NVM Hypo-> theekshop Van de Ridder is op de hoog te van de mogelijkheden, die bij uw in komen passen, kent de laatste ren testanden en is tussenpersoon voor een groot aantal geld verstrekkers. Een ad vies is altijd vrijblijvend en kosteloos. Voor kopers in spé is het plezierig te we ten dat deskundigheid nu vlak bij u in de buurt te vinden is. HEILOO - Nederland kent drie bestuurslagen. Twee daarvan zijn bij iedereen goed bekend. Het rijk komt dagelijks de huiskamer binnen via mi nisters en kamerleden. In Den Haag worden veel besluiten genomen die elke burger direct in de portemonnee raken. De gemeente bouwt huizen, legt straten aan en haalt het vuilnis op. De bestuurslaag er tussen in, de provincie, is het minst bekend. Toch worden daar ook beslissingen ge nomen die indirect grote gevolgen kun nen hebben. U merkt er niet zoveel van, maar uw gemeentebestuur des te meer. De meeste knopen die in het provincie huis in Haarlem worden doorgehakt zijn namelijk van grote invloed op wat een gemeente wel of niet kan doen. De provincie zorgt voor die zaken die niet door de gemeente zelf kunnen worden gedaan, maar weer te klein zijn voor het Binnenhof. Op 6 maart worden verkiezingen gehou den voor Provinciale Staten. Dat klinkt statig: staten, maar we kennen de term ook in ander verband: Staten-Generaal, dat zijn de Tweede en Eerste Kamer sa men. De benaming gaat terug tot de besturen van de Zeven Verenigde Pro vinciën. Wie zijn dat, Provinciale Sta ten? Uw belangenbehartigers in Haar lem, 79 in getal. De mensen die u kiest als uw vertegenwoordigers in het pro vinciebestuur, hebben de zorg voor wel zijn en welvaart van alle 2,3 miljoen Noordhollanders. In de gemeente kennen we burgemeester en wethouders als dagelijks bestuur, naast de gemeenteraad, die de hoofdlij nen van de gemeentelijke visie aangeeft en het collegebeleid controleert. Een soortgelijke situatie treffen we aan bij de provincie. Hier vormt het college van gedeputeerde staten het dagelijks bestuur en vervullen provinciale staten eenzelfde rol als de gemeenteraad. Dezelfde parallel valt te trekken als we kijken naar de voorzitter. Bij de ge meente zit de burgemeester het college van burgemeester en wethouders voor, maar ook de gemeenteraad. Bij de pro vincie wordt die rol vervuld door de commissaris der koningin. In Noord- Holland is dat drs. R. J. de Wit. In de praktijk is dat de meest bekende verte genwoordiger van het provinciaal bestuur, omdat hij dikwijls optreedt bij officiële gelegenheden. Maar hoewel de commissaris 'vaandeldrager' van de provincie is maken de staten toch de dienst uit. In de vergadering van het col lege van gedeputeerde staten heeft de commissaris nog wel stemrecht, maar in de vergadering van provinciale staten' niet. Hij mag daar wel advies uitbren gen. Provinciale staten zijn dus de baas in Noord-Holland. Wie is de baas van de staten? Dat bent u als kiezer. U zorgt er bij de verkiezin gen voor dat er mensen in het zadel ko men in wie u vertrouwen hebt. Hoe weet u wat de kandidaten van plan zijn voor de komende zittingsperiode van vier jaar? U zult hun namen lezen op het stembiljet, misschien een foto in een folder of op een affiche. Dan weet u nog niet zoveel, tenzij u de provinciale politiek redelijk hebt gevolgd in de me dia. Is dat niet het geval en u wilt echt weten wat de verschillende partijen met voor hebben dan ontkomt u er niet aan u te verdiepen in de partijprogramma's. Nu zijn dat vaak hele boekwerkjes die je niet in een adem uitleest. Een goed al ternatief kan zijn naar een verkiezings bijeenkomst van een partij te gaan, of in de dagbladen en regionale omroep te volgen wat de partijen te zeggen hebben. Bureau Voorlichting van de provincie kan u ook helpen. Hier kunt u een grote verscheidenheid aan informatiemateri aal krijgen over hetgeen de provincie doet voor de Noordhollandse samenle ving. Ook kan dit bureau u wegwijs ma- kan in de organisatie van het provincie bestuur. Zo kunt u zich beter voorstel len wat uw 'zetbazen' in Haarlem zoal uitspoken. Wilt u meer weten over het provinciaal bestuur? Schrijf of bel naar: Bureau Voorlichting, Postbus 123, 2000 MD Haarlem, tel. 023-144400. OMGAAN MET KINDEREN CASTRICUM - Kinderen hebben ver zorging nodig en vragen op hun manier om aandacht en liefde. Ouders willen goed voor hun kinderen zorgen en ook aandacht en liefde geven. Maar toch is soms het omgaan met kinderen een zwa re taak, omdat het kind het net even an ders wil dan de ouder. In de Gordon- cursus 'Effectief omgaan met kinderen' komen dit soort situaties en de vele, bij behorende vragen aan bod en worden vaardigheden geleerd om te luisteren naar problemen van kinderen, om je ei gen wensen kenbaar te maken en om te overleggen in conflictsituaties. De Gordon-cursus start op maandag 11 maart en duurt 10 avonden, telkens van 19.30-22.30 uur. De cursusplaats is Castricum. Inlichtingen en/of opgave: Els van Dijck, tel. 072-156434. INFORMATIE OVER HET BONHOEFFERCOLLEGE CASTRICUM - Het Bonhoeffercollege is een oecumenische school voor mavo, havo, en vwo brugklas. In de vwo- afdeling zijn een gymnasium- en een atheneumopleiding mogelijk. Het vwo is ongedeeld, waardoor op het gymna sium en het atheneum de keuze van ein dexamenvakken ruimer is en de in- en doorstroming van leerlingen makkelij ker kan verlopen. Met ingang van het nieuwe schooljaar gaat de Henricusmavo samen met het Bonhoeffercollege. De toelatingsmoge lijkheden zijn daardoor verruimd. Dat de lessen op het Bonhoeffercollege in één gebouw worden gegeven is niet al leen voor de leerlingen plezierig en voor ouders een geruststellende gedachte, maar ook goed voor het onderwijs. De leerlingenbegeleiding krijgt ruime aandacht. Om de leerlingen zo goed mogelijk kunnen begeleiden is gekozen voor het systeem van mentoren: voor iedere klas is één van de docenten men tor of klasseleraar. Deze is voor de leer lingen en hun ouders een centrale figuur binnen de school. Mentor, docenten, schoolpsychologe en conrector probe ren de overgang van de basisschool naar het voortgezet onderwijs zo soepel mo gelijk te laten verlopen. Tijdens de studieles wordt de structuur van de school, de manier van studeren en het maken van huiswerk behandeld. Daarnaast zijn er lessen waarin leerlin gen worden bijgewerkt die (vaak tijde lijk) extra hulp nodig hebben. Via klas sikale lessen en individuele gesprekken begeleiden de decanen de leerlingen en hun ouders bij de pakket-, studierichting- en beroepskeuze. Bij meer specifieke (studie) problemen kan een aan de school verbonden schoolspy- chologe worden ingeschakeld. Onderwijskundig hanteert het Bonhoef fercollege met ingang van het nieuwe schooljaar het "i"-systeem, d.w.z. dat men door een verkorting van de lestijd allerlei mogelijkheden creëert ter ver breding van het onderwijsaanbod en voor het verlenen van "i"ndividuele studiehulp. Het Bonhoeffercollege biedt een breed* scala aan buitenlesactiviteiten. In dat kader mogen de inmiddels bekende Bonhoeffer-vrijdagmiddagactiviteiten niet onvermeld blijven. Dit jaar hebben ongeveer 550 leerlingen en ouders van leerlingen deelgenomen aan allerlei zeer gevarieerde activiteiten. Voor de toekomstige brugklassers is een speciale info-krant beschikbaar. Exem plaren worden op aanvraag toegestuurd (02518-59119). HEILOO - De Stichting Propaganda Groenten en Fruit organiseert in samen werking met De Verswinkel en de K.V.G. een Groenten Fruit Show op 13 februari. Deze Show, die om 20.00 uur begint, wordt in 't Trefpunt, Westerweg te Heiloo gehouden. De toe gang is vrij. U kunt gratis uitnodigingen krijgen bij de Verswinkel, Stationsweg 111 te Heiloo. We weten allemaal dat groenten en fruit boordevol zitten met vitaminen en mi neralen. Gezonde produkten zijn het en onmisbaar voor onze vitaliteit. Ook de voedingsautoriteiten raden aan om het gebruik van groenten en fruit te verho gen. Maar gebruiken we ze wel genoeg? In de huidige eetcultuur schiet het ge bruik van groenten en fruit er weieens bij in, een snelle hap is dan de oplossing. ,,Een appeltje extra eten per dag", is gemakkelijk gezegd, maar of dit de be doeling is? De Groenten Fruit Show laat zien dat het ook anders kan. Door middel van dia's, en discussie kunt u nieuwe ideeën opdoen voor variatie in het groenten- en fruitgebruik. U kunt kennis maken met nieuwe en bijzondere produkten en gebruiksmomenten. Ook voor momenten als er weinig tijd is om te koken zijn er snelle, gezonde en bo vendien lekkere mogelijkheden met groenten en fruit. Leuke en voordelige receptenboekjes zijn te koop gedurende de show of in de winkel van de de taillist. INLOOPOCHTEND FREINETSCHOOL HEILOO - Op woensdag 20 februari zal er op de Freinetschool een inloopoch tend gehouden worden. Tussen 9.30 en 11.00 uur is men in de gelegenheid om de verschillende groepen te bezoeken en zal één van de teamleden een praatje houden en alle vragen beantwoorden. De leerlingen ^{feen op die ochtend hun gewone lesprogramma, zodat men een goede indruk kan krijgen van de wijze waarop op deze school wordt les gegeven. Centraal staan daarbij de uitgangspun ten van de franse onderwijzer Celestin Freinet: Er wordt veel leerstof door de kinderen zelf aangedragen, het eigen onderzoek van kinderen wordt sterk gestimuleerd en zij kunnen binnen hun leeftijdsgroep op hun eigen niveau wer ken. Belangstellenden die deze ochtend verhinderd zijn, kunnen altijd een af spraak maken voor een informatief gesprek. Deze ochtend is in principe bedoeld voor ouders; andere belangstellenden kunnen een afspraak maken voor een andere dag. Bovendien kan er op ver zoek een brochure worden toegezon den. Informatie kan verkregen worden bij de directeur van de school; mevr. Y. Zeegers, tel. 072-332122. Freinetschool Heiloo, Het Malevoort 9 (naast de bi bliotheek). DISCUSSIE LIJSTTREKKERS VAN VVD, CDA EN PvdA ALKMAAR - In het kader van de pro vinciale statenverkiezingen organiseert de VVD in samenwerking met CDA en PvdA op vrijdag 8 februari om 20.00 uur in Motel Alkmaar een openbare dis cussiebijeenkomst tussen de provinciale lijsttrekkers Frans Tielrooy (VVD), Wim van Gelder (CDA) en Margreet de Boer (PvdA) met als onderwerp 'Burger en Overheid'. Aan de discussie wordt voorts deelgenomen door de Tweede Kamer-leden Hans Dijkstal (VVD), Jeltje van Nieuwenhoven (PvdA) en Helmer Koetje (VDA). De discussie staat onder leiding van Michiel Wigman uit Heiloo. CD A-LI J STTREKKER VAN GELDER IN HEILOO HEILOO - Op donderdag 14 februari zal de lijsttrekker van het CDA bij de verkiezingen van de provinciale staten, Wim van Gelder, in Heiloo spreken over diverse actuele zaken. Daaronder vallen bijvoorbeeld: - mogelijke maatregelen tegen de even tuele geluidsoverlast door een verbre ding van de A9 voor de wijken Oost en Ypestein in Heiloo; - mogelijke maatregelen tegen de ge luidsoverlast door het verkeer op de Martin Luther Kingweg voor het Blok- hovepark in Heiloo; - de verkeersafwikkeling rond Heiloo, waarbij een verlengde Bakkummerzee- weg bij Limmen tot de mogelijkheden behoort; - verwerking van huisvuil door middel van een eventueel nieuw te bouwen vuil verbrandingsoven Er zal ruim de gelegenheid bestaan om vragen te stellen over het provinciale be leid in de afgelopen vier jaar en te dis cussiëren over het beleidsplan voor de komende jaren. De bijeenkomst, waar bij iedere belangstellende welkom is, wordt gehouden in een zaal van de gere formeerde kerk aan de Noorder geeststraat 9 te Heiloo; de aanvang is om 20.00 uur. NOG ENKELE KAARTEN VOOR PRIDINI FOLKLORESHOW HEILOO - Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de demonstratie- groep van de volksdansvereniging Pridi- ni uit Heiloo geeft deze groep een wer velende show weg, vol volksdans en- zang, waaraan ook de Pridini kinder groep meewerkt. Dit alles vindt plaats op zondag 17 februari in theater d e Beun in Heilo, aanvang 14.30 uur. Plaatsbewijzen a 7,50 p.p. zjjn, voor zover nog voorradig, verkrijgbaar op werkdagen tussen 16.00 en 19.00 uur bij F. Groot, Stationsweg 59, en N. Coole- gem, Werkendelslaan 39. Telefonisch reserveren kan ook, en wel op nummer 336538 of 335427. U dient de kaarten dan uiterlijk 30 minuten voor de aan vang van de voorstelling bij de kassa van De Beun af te halen. NIEUWS YAN DE FEDERATIEVE VROUWENRAAD HEILOO HEILOO - Wie, wat, waar is de vrouw? Deze vragen worden gesteld in de cursus „Vrouwengeschiedenis", die binnen kort door de Federatieve Vrouwenraad, Heiloo georganiseerd wordt. In deze cursus komt aan de hand van artikelen aan de orde, hoe we tot vrouwen wor den gesocialiseerd. Wat houdt de vrou wenrol in en in hoeverre aanvaarden we die? Verschillende vrouwenbeelden' van klassiek geworden schrijfsters als Simone de Beauvoir en Betty Friedan zullen de revue passeren. Tenslotte wordt de vraag gesteld, hoe en of vrou wen en mannen naar elkaar toegroeien. Er zijn in principe 5 bijeenkomsten, steeds op donderdagochtend in het Open Huis te Heiloo van 9.15 tot 11.30 uur op 28 februari, 7, 14, 21 en 28 maart. De kosten zijn 17,50 cur susmateriaal. Voor opgave en inlichtin gen over deze cursus kunt u bellen naar Gré Jansen, tel. 332367, of Tanja van den Boomen, tel. 331552. De FVR hoopt weer op een goede opkomst voor deze interessante %en door het gemeente bestuur van Heiloo gesubsidieerde cursus. THEMA-AVOND VAN DE PVDA IN HEILOO HEILOO - Jan van Ark en Barbara van Beijma-van Dam, beiden leden van de provinciale staten van Noord-Holland, komen op maandag 11 februari naar het Open Huis in Heiloo om met de aanwe zigen van gedachten te wisselen over ge westelijke problemen. Hoewel de golf oorlog dagelijks de aandacht gevangen houdt, moet de toekomst van de eigen omgeving niet uit het oog verloren worden. In verband met de naderende verkiezin gen zullen onderwerpen ter sprake ko men, die te maken hebben met het werk- en leefklimaat, met economie en milieu in Noord-Holland-noord, zoals het verkeer en Schiphol. Ook zal er gesproken worden over de drinkwater voorziening. Jan van Ark woont in Zaandijk, is vice- voorzitter van de PvdA-statenfractie en partij raadslid. Barbara van Beijma-van Dam is lid van de steungroep staten- vrouwen en tevens partij raadslid. Zij woont in Monnickendam. Uiteraard zal er ruime gelegenheid zijn voor discussie. In het laatste deel van de vergadering kunnen er nog actuele, pun ten aan de orde komen. Ook'met-ledén zijn welkom. De vergadering begint om 20.00 uur. s. 5 RABOBANK VERLAAGT RENTE VAN TOPHYPOTHEKEN GEMEENTEGARANTIE EN HYPOTHEEK Het kopen van een huis vraagt een forse investering. Vrijwel iedereen zal voor het geld dat daarvoor nodig is naar een bank gaan en een hypotheek afsluiten. Als tegenprestatie vraagt de bank be paalde waarborgen. Het op tijd betalen van rente en aflossing is er daar één van. Een andere is dat de waarde van het huis een onderpand is voor de lening die de bank verstrekt. Voor mensen die een in komen beneden een bepaalde grens heb ben, is het niet altijd eenvoudig om aan die voorwaarden te voldoen. In die ge vallen kan de overheid bijspringen door het verstrekken van gemeentegarantie. De gemeente garandeert dan de bank dat de hypotheek wordt afgelost als er iets mis mocht gaan met het betalen van rente en aflossing. Voor de bank èn de klant is dat een uitkomst. De bank is er zeker van dat het bedrag van de hypo theek veilig is gesteld. Zij wil dat graag belonen. Voor een hypotheek met ge meentegarantie vraagt de bank dan ook minder rente dan voor een lening zonder gemeentegarantie. Er zijn echter ook mensen die niet voor gemeentegarantie in aanmerking ko men. Bijvoorbeeld omdat de aankoop prijs van de woning te hoog is. In vergelijking met mensen die wel ge meentegarantie krijgen, moeten zij vaak een wat hogere rente betalen. Dat is lo gisch omdat de bank bij deze hypothe ken meer risico loopt. De Rabobank heeft nu besloten het verschil tussen de f rente voor leningen mét gemeentegaran tie en hypotheken zonder gemeentega rantie iets te verkleinen. Wanneer gemeentegarantie? Om voor gemeentegarantie in aanmer king te komen, moet men aan een aantal voorwaarden voldoen. Zo mag het huis inclusief k.k. niet meer dan 250.000^ kosten. Sinds kort geldt geldt dit maxi mum zowel voor de aankoop van be staande als nieuwbouwwoningen èn in geheel Nederland. De hoogte van het bedrag waarvoor gemeentegarantie wordt gegeven is tevens afhankelijk van de hoogte van het inkomen. De gemeen te en de bank kunnen precies vertellen aan welke regels men moet voldoen om aanspraak op gemeentegarantie te kun nen maken. En wanneer niet? Uit het voorgaande kan men afleiden dat de gemeente géén garantie verstrekt aan mensen die een huis kopen dat duurder is dan 250.000r inclusief k.k. Gemeentegarantie is mogelijk tot piaxi- maal het bedrag van de aankoopprijs van de woning. Met gemeentegarantie is dan ook geen of nauwelijks eigen geld nodig. Heeft men die garantie niet, dan zou het dus moeilijk worden een huis te kopen, als men geen of weinig eigen geld heeft. Want de hypotheek die een bank verstrekt is meestal niet hoger dan 75% van de waarde van het huis. Dat wil niet zeggen dat mensen die niet over voldoende eigen geld beschikken, dat huis niet zouden kunnen kopen. De bank is namelijk in die gevallen bereid maximaal het aankoopbedrag van het huis inclusief kosten als hypotheek te verstrekken. Zo'n hypotheek heet een top- of combihypotheek, en wordt gege ven als het inkomen van de aanvrager hoog genoeg is en de woning voldoende waarde heeft. Omdat de bank bij deze hypotheken meer risico loopt vraagt zij een iets ho gere rente, de zogenaamde rente-opslag. Soms is die opslag over de gehele hypo theek, soms alleen over een bepaald ge deelte. De Rabobank heeft recent die rente opslag verlaagd. Voor mensen die niet voor gemeentegarantie in aanmerking komen en ook niet over voldoende eigen geld beschikken is het aantrekkelijker geworden een huis te kopen. Uw Rabo bank zal u graag alle details over de nieuwe regeling vertellen. Zij kan ook uw mogelijkheden uitgebreid berekenen en u adviseren welke looptijd en aflos- singsvorm het best bij u past. Een hypo theek is per slot van rekening maatwerk. Een wandkleed van Jenny Bikker-Breugen, te zien in het Open Huis. HEILOO - De gehele maand februari exposeert Jenny Bikker-Breugem met handgeweven wandkleden in het Open Huis in Heiloo. De kleden zijn meestal ontworpen naar indrukken, opgedaan met reizen of tochten in de natuur. Stu die van foto's, aquarellen en dergelijke helpen hierbij. Schilderen met wol heeft als gebruik echter een geheel eigen ka rakter door de bijzondere mogelijkhe den, maar evenzo door de geheel eigen beperkingen. Elke inslagdraad is een heel fijn penseelstreekje. De groei van het kleed in de loop van de maanden maakt het eindresultaat des te meer een verrassing. De expositie is te bezichtigen tijdens de openingsuren van het Open Huis (zie elders in de Uitkijkpost). HEILOO - Medio maart gaat in Heiloo de kinderopvang in het nieuwe kinder dagverblijf van start. De gemeente heeft aan de Stichting Kinderopvang Huma- nitas de opdracht gegeven om de kin deropvang in onze gemeente te organi seren. Deze stichting werkt landelijk en heeft inmiddels zo'n dertig voorzienin gen, verspreid over het hele land. Het kindercentrum, dat over anderhal ve maand open gaat, wordt gehuisvest in een voormalig paviljoen van het psy chiatrisch centrum Sint Willibrord. Dit paviljoen wordt volledig verbouwd om het geschikt te maken voor kinderop vang. Bovendien wordt het losgekop peld van het psychiatrisch centrum en zal het via de Kanaalweg direct bereik baar zijn. In totaal verzorgt Humanitas in Heiloo drie vormen van kinderopvang: hele en halve dagopvang 0-4 jarigen, naschool se opvang 4-12 jarigen en gastouder op vang 0-12 jarigen. Voor de eerste vorm van opvang is inmiddels veel belangstel ling en zijn er vele aanmeldingen binnen gekomen. De naschoolse en gastouder- opvang daarentegen komt wat trager op gang. De naschoolse opvang voor 4-12 jarigen is van 15.00-18.00 uur. De kinderen worden door de leidsters van school op gehaald. In het centrum aan de Kanaal- weg is een aparte groepsruimte. Er bestaat alle mogelijkheid om na school gezellig wat te drinken en een activiteit te doen (knutselen, spelletjes, lezen). Kinderen kunnen ook hun huiswerk maken. Tijdens schoolvakanties kan ie dereen, op dagen dat hij of zij normaal alleen na school komt, de gehele dag komen. Bij de gastouderopvang voor 0-12 jari gen bemiddelt het kindercentrum tussen ouders die opvang zoeken (de zoge naamde vraagouders) en ouders, die te gen een vergoeding, in hun eigen huis de opvang willen verzorgen (de zogenaam de gastouders). Door middel van een zorgvuldige selectie zorgt de deskundige consulente ervoor dat een passende koppeling tot stand komt tussen vraag- en gastouders, waarbij met de verschil lende wensen ten aanzien van de opvang rekening wordt gehouden. Tevens ver zorgt de consulente de begeleiding van de ouders. De precieze opvangtijden worden in overleg met elkaar vast gesteld. Flexibiliteit wat betreft deze tij den is heel vaak mogelijk. Voor meer informatie wat betreft de drie verschillende vormen van kinde ropvang of voor opgave van uw kinde ren dan wel voor opgave als gastouder, kunt u bellen met de teamleidster van het kindercentrum, Ans de Vries. Zij is iedere woensdag en vrijdag van 9.30 - 11.30 uur te bereiken op het telefoon nummer 072-337676. Vereniging Nederland-Noorwegen Vrijdag 8 februari: de heer S. de Vries verzorgt een lezing met dia's over de Noorse schilderkunst met Edvard Munch als middelpunt in het Dorps huis, Meidoornlaan 11 te Oudorp, aan vang 20.00 uur. Entree leden 2,50, niet-leden 5,00. Inlichtingen Vereni ging Nederland-Noorwegen, tel. 072- 123349. Alkmaarse postzegelvereniging Vrijdag 15 maart: clubavond van de af deling Alkmaar van de Ned. Ver. van Postzegelverzamelaars in het PCC in De Hoef te Alkmaar. Een ideale kans voor deelnemers aan de televisiecursus Filate lie om hun kennis uit te breiden en hun hobby voort te zetten. Bel voor infor matie/afspraak: leden administratie mw. Walter, tel. 072-611298. KMTP Bloemschikken Maandag 11 februari: aanmelding voor de cursussen recfeatief bloemschikken (13 en 27 februari, 13 en 27 maart) en gevorderden bloemschikken (20 februa ri, 6 en 20 maart, 3 april). Elke cursus sen bestaat uit vier avonden op woens dag, te houden in de Kennedy Mavo. Kosten: leden 65,00, niet-leden 80,00. Aanmelden vanaf 9.00 uur bij dhr. Kamer, tel. 333523. Katholiek Vrouwengilde Woensdag 13 februari: ledenavond in 't Trefpunt, Westerweg 294, aanvang 20.00 uur. In samenwerking met De Vers winkel wordt een groente- en fruits- how gehouden. Introducé(e)s zijn welkom. Kook Kook is blij met alle gebruikte kleding, huishoudelijke artikelen en meubels. Zij verkoopt ze en de opbrengst gaat naar een project in de Derde Wereld. De goe deren kunnen worden afgegeven of neergezet bij J. Mensinga, Brasemcroft- laan 18, tel. 330261. Ophalen: Th. Schaper, tel. 072-402121 (werkdagen van 9.00-17.00 uur). Amnesty International Iedere vier tot zes weken worden door enkele leden van Amnesty International afdeling Heiloo brieven samengesteld, die overgeschreven en verzonden kun nen worden voor (politieke) gevange nen. Iedereen kan hieraan meedoen. In lichtingen: Truus Schoonderwaldt, tel. 334252. Gered Gereedschap Gered Gereedschap stelt zjch ten doel gebruikte gereedschappen in te zame len, te herstellen en te verzenden naar projecten in de Derde Wereld. Inlevera- dres: Wereldwinkel, Stationsweg 103 te Heiloo, dinsdag t/m vrijdag 10.00- 12.00 en 13.30-16.00 uur en zaterdag 10.00-16.00 uur. Pakketten voor Polen Donderdag 14 februari, 13.00-20.00 uur: inleveren pakketten voor familie, vrienden en kennissen in Polen bij fam. Velthuis, Zeeweg 17, Heiloo. Voor meer informatie: 331802.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1991 | | pagina 6