Monumentenbeleid Wethouder van Noord over eerste GFT- inzameling: De bloembollen-gemeente in Noord-Kennemerland U kunt het zich vast en zeker nog wel herinneren. Vorig jaar heeft de KNOB (Koninklijk Nederlands Oudheidkundige Bond) op grond van de Monu mentenwet een verzoek ingediend om de Visweg 2 op de lijst van rijksmonumenten geplaatst te krijgen. De bewoners van de Visweg hebben dit verzoek on dersteund. Bij hoorzittingen waren vele bewoners aanwezig en tevens hebben zij hun mening naar vo ren gebracht. Het gevolg van deze aktie is geweest, dat het kollege van burgemeester en wethouders van Limmen heeft toegezegd zich over een te voe ren monumentenbeleid te zullen buigen. Immers Limmen heeft tot nu toe slechts 1 monu ment, namelijk de N.H. Kerk. Wat betekent het voor een gemeente als er meer monumenten bij komen. Wat zijn de financiële konsekwenties? Als de boerderij Visweg 2 op de monumentenlijst komt zijn er dan niet meer zgn. beeldbepalende objekten, die daar ook op moeten komen? Veel vragen waarop nog een antwoord zou moeten komen. Het kollege van burgemeester en wethouders heeft tijdens de procedure over de plaatsing van Visweg 2 op de rijksmonumentenlijst een voorstel gedaan. Het voorstel kwam erop neer, dat door de gemeen te een inventarisatie zou worden gemaakt van de beeldbepalende objekten, woonhuizen, boerderij en, schuren e.d. Alles wat het beschermen waard is wordt op een rij gezet. Daarnaast was het kollege van burgemeester en wethouders van plan de rech ten en verplichtingen van de eigenaren c.q. gebrui kers van de beeldbepalende objekten op te schrijven. De financiële gevolgen van een te voeren monumentenbeleid zou op een rij worden gezet. Het kollege noemde dit een integraal monumenten beleid. Dit hield wel in, dat over de boerderij Visweg 2 dan nog geen advies zou worden uitgebracht aan het ministerie van WVC. Het advies over de plaatsing op de lijst van monumentenzorg wordt opgeschort totdat de resultaten van de inventarisatie en het in tegraal te voeren beleid bekend zou zijn. De gemeene had de tijd tot 1 april 1991, want aan de procedure rond de Visweg 2 was een termijn verbonden. Zo rond 1 april 1991 zal de minister een uitspraak over de Visweg 2 moeten doen. Visweg 2 een monument? De boerderij Visweg 2 komt ook voor in de inven tarisatie van de beeldbepalende objekten in Lim men. Het wordt als een waardevol objekt omschreven. Er staat nog veel meer in de inventari satie, doch inmiddels heeft het kollege van burge meester en wethouders aan de gemeenteraad voorgesteld het verzoek tot plaatsing op de lijst van rijksmonumenten met een positief advies door te zenden aan het ministerie van WVC. Dit ene objekt is eruit gelicht om niet in tijdnood te komen. De gemeenteraad zal op 21 maart 1991 over het voorstel van burgemeester en wethouders een oor deel geven. De kommissievergadering heeft inmid dels plaats gehad en de raadsfracties ondersteunden het voorstel. De plaatsing van de boerderij Visweg 2 op de rijksmonumentenlijst is nu een stuk dichterbij gekomen. Inventarisatie beeldbepalende objekten. Visweg 2 vormde de aanleiding om een lijst te ma ken van panden, boerderijen en schuren, die als beeldbepalende objekten voor een bescherming in aanmerking komen. De inventarisatie is afgerond en inmiddels zijn 19 objekten beschreven. Een 20e objekt wordt nog aan de inventarisatie toegevoegd. Nog 8 objekten worden genoemd, waarvan het gewenst wordt geacht ook deze te beschrijven. Ook 2 gevelstenen en een grenspaal komen in aanmerking om be schreven te worden en vervolgens te beschermen. Wat gebeurt er verder met de inventarisatie? Het zal u duidelijk zijn, dat niet alle objekten zon der meer rijksmonumenten zullen worden. Mis schien zijn er ook bij die als provinciaal monument in aanmerking komen en het restant zou de aandui ding van gemeentelijk monument kunnen krijgen. Het kollege van burgemeester en wethouders is niet van plan zelf de geïnventariseerde objekten te se- lekteren en te beoordelen. Dit kan het beste wor den overgelaten aan een zgn. gemeentelijke monumentenkommissie De gemeentelijke monumentenkommissie wordt ingesteld en daarin zullen naast gemeentelijke ver tegenwoordigers ook andere deskundigen worden toegevoegd. Een vertegenwoordiger van de stich ting Oud Limmen kan in de kommissie niet ont breken. Gemeentelijke monumenten kommissie Over de samenstelling van de gemeentelijke monu mentenkommissie is nu al iets gezegd. De taak van de kommissie zal in eerste instantie bestaan uit het doen van voorstellen over de rangorde van de gein- ventariseerde beeldbepalende objekten. Is het ob jekt een rijksmonument, een provinciaal dan wel een gemeentelijk monument. De kommissie zal dit niet kunnen doen louter en al leen omdat zij iets mooi vindt, doch de beoordeling zal plaatsvinden aan de hand van kriteria. De krite- ria, die worden gesteld zijn in de beleidsnota van het kollege van burgemeester en wethouders genoemd. De gemeentelijke kommissie moet in de ogen van burgemeester en wethouders voor 1 mei 1991 zijn samengesteld en beginnen met het werk. Een ad vies over de waardering van de objekten zal voor 1 september 1991 dienen te zijn uitgebracht. In de raadsvergadering van oktober 1991 zullen voorstel len in de richting van het ministerie van WVC en de provincie Noord-Holland worden gedaan of die objekten rijks- dan wel provinciaal monument zouden kunnen worden. Monumentenverordening In de beleidsnota van de gemeente over het integra le monumentenbeleid komt het voorstel ook voor een monumentenverordening vast te stellen. Het belangrijkste uit die monumentenverordening is wel dat de procedure is weer gegeven met betrek king tot de plaatsing van objekten op de gemeente lijke lijst. Ook geeft de verordening regels met betrekking tot de vergunningen van beschermde gemeentelijke monumenten. Gemeentelijk monumentenfonds Een belangrijk onderdeel van het integrale gemeen telijke monumentenbeleid is het instellen van een gemeentelijke monumehtenfonds. Alhoewel ook met weinig financiële middelen een gemeentelijk monumentenbeleid gevoerd kan worden zal het uiteindelijke effekt van een aktief beleid groter zijn wanneer hier financiële middelen tegenover staan. In de meerjarenramingen bij de begroting 1991 heeft, de raad een bedrag van 25.000,00 gereser veerd voor de uitvoering van een gemeentelijk mo numentenbeleid. Een beleidsverhaal over monumenten is niet kom pleet als daarin niet is opgenomen een financielê paragraaf. Het kollege van burgemeester en we thouders heeft een dergelijke financiële paragraaf gemaakt. Er is ook prognose gemaakt van de kosten van het gemeentelijk monumentenbeleid. Gedacht wordt, dat bij volledige uitvoering van het monumentenbeleid jaarlijks een bedrag van 15.000,00 nodig is. Voorgesteld wordt voor 1991 het volledige bedrag beschikbaar te stellen. Het bedrag van 15.000,00 is meer dan aanvanke lijk door de gemeenteraad is gereserveerd. Het ge- reserveerde bedrag werd gezien als een eenmalige kapitaalsinvestering. De jaarlijkse lasten zijn dan te berekenen op plm. 4.600,00. Nu is ruim 10.000,00 meer nodig op jaarbasis. Het geld voor het te voeren monumentenbeleid, dat niet wordt besteed komt na afloop van het jaar in het monumentenfonds. Dit kan inhouden dat als in een bepaald jaar meer dan 15.000,00 nodig is aan het monumentenfonds geldmiddelen kunnen worden onttrokken. Burgemeester en wethouders leggen in de financië le paragraaf uit, dat het mogelijk is een eenmalig restauratiesubsidie toe te kennen uit het geraamde bedrag van 8.000,00. Het is ook mogelijk de zgn. kapitaalsmethodiek te volgen. Als op grond van de subsidieverordening een hoger restauratie subsidie dan 8.000,00 moet worden toegekend dan is dit mogelijk als de kapitaallasten (rente en afschrijving) maar blijven binnen de begro tingspost van 8.000,00. Het lijkt ingewikkeld, maar het valt wel mee als u er even over nadenkt. Subsidieverordening Burgemeester en wethouders stellen de gemeente raad voor een subsidieverordening vast te stellen. De subsidieverordening geeft aan welke procedure moet worden gevolgd om voor een subsidie in aan merking te komen. Hoe hoog het percentage van de subsidiabele kosten is en wat er onder de subsi diabele kosten zou moeten worden verstaan. Re geltjes waaraan niet te ontkomen valt. Het verhaal zal niet kompleet zijn als ook niet een subsidieregeling voor het onderhoud van gemeen telijke monumenten wordt gemaakt. Een derde subsidieregeling betreft die van de subsidiering van de kosten van rieten daken. Als de gemeenteraad een besluit over de subsidie verordeningen heeft genomen zullen wij in deze ru briek informatie verstrekken. Behandeling integraal monumentenbeleid. Het integrale monumentenbeleid komt in een extra kommissievergadering aan de orde en wel op maandag 11 maart a.s. om 20.00 uur in het cultureel-centrum Vredeburg (bovenzaal). U bent van harte welkom. De eigenaren/bewoners van de beschreven objekten zijn op de hoogte gebracht van de beschrijving van hun objekt. Ook is geat tendeerd op de extra kommissievergadering. Inventarisatie beeldbepalende objekten Al meerdere keren is gesproken over de inventari satie van beeldbepalende objekten. Dit fraai uitge voerde boekwerkje kan worden besteld voor een prijs van 25,00. U dient de bestelling bij mevr. S. Hollander (bestuursassistente) op te geven, tel. 1456. Informatierubriek van de Gemeente Limmen. Inlichtingen en reacties: Middenweg 3A, Limmen. Telefoon 02205-1456 'Ouderen helpen met minicontainers' Maandagochtend elf uur. Limmen oogt anders dan anders. Voor het eerst staan de groene minicontai ners aan de straat. De meeste met de wielen naar de weg. Sommige nog wat onwennig 'geparkeerd'. Wethouder A. van Noord neemt een kijkje bij de eerste leging. Maakt een praatje met de reini gingsmensen. ,,Mooi", zegt hij tevreden. ,,De eerste inzameling van het groente-, fruit- en tuinaf val verloopt goed." Limmen helpt het milieu een handjie. Door geschei den in te zamelen. ,,En dat is wat wennen. Maar het gaat goed. De inwoners van Limmen staan er dan ook heel positief tegenover. Iedereen is bereid mee te werken. Dat bleek ook tijdens de informa tiebijeenkomst, die druk werd bezocht," zegt Van Noord, die onder meer portefeuillehouder van mi lieuzaken is. De gewijzigde ophaalroute zorgde nog voor wat verwarring. Het vuilnis aan de oostkant van Lim men wordt nu eerder opgehaald. Op maandagoch tend in plaats van maandagmiddag. De reinigingsdienst begint vroeg, dus de containers moeten om half acht aan de weg staan. Aan de westkant van Limmen wordt het vuil op dinsda gochtend opgehaald in plaats van maanda gochtend. De info-lijn wordt nog steeds druk gebeld. Van Noord: „We krijgen vragen van mensen die liever een andere maat container hebben. Natuurlijk wil len we graag aan hun wensen tegemoet komen, maar toch zou ik tegen hen willen zeggen: probeer het eerst een tijdje. Uit ervaring is gebleken dat mensen problemen voorzagen, die in de praktijk best meevielen. Inderdaad: de grijze container is groot als je die vergelijkt met een plastic vuilnis zak. Maar er wordt om de week opgehaald, de ene week de groene container, de volgende week de grijze. Bovendien kun je in de grijze container ook het klein grof huisvuil kwijt. Oud speelgoed, een klein keukenkrukjë, ook dat kan in de grijze em mer." Van Noord over het schoonmaken van de contai ners: ,,Dat laten we voorlopig nog aan de inwoners zelf over. Later kunnen we altijd nog bekijken of een andere oplossing nodig is. Maar als de gemeen te een schoonmaakbeurt regelt, dan kost dat geld. En dat zal bij de inwoners van Limmen vandaan moeten komen. We willen niemand op extra kosten jagen, de afvalstoffenheffing moet niet ho ger worden dan-ie al is." Bij de meeste inwoners stond de groene minicon- tainer aan de weg. Toch waren er nog wat plastic zakken te bespeuren. ,,Die kunnen we niet meer meenemen. Als we die bij het groente-, fruit- en tuinafval in de vuilniswagen zouden gooien, dan gaat de kwaliteit van de compost verloren. Die vuilniszakken kan men in de grijze minicontainer deponeren, die volgende week worden geleegd. Overigens hoeft de container echt niet vol te zijn als je 'm laat legen. Al zit er een bodempje vuilnis in: toch gewoon aan de weg zetten." Van Noord doet een beroep op de behulpzaamheid van 'Limmers'. ,,Ik zou zo graag zien dat mensen, die slecht ter been zijn een handje worden gehol pen. Ouderen, invaliden: voor hen is het een hele klus om de containers aan de weg te zetten. Mis schien kan de jeugd, op weg naar school, de mini- containers op de juiste plek zetten. Een kleine moeite, nietwaar?" Wethouder Avan Noord: Mensendie slecht ter been zijnhebben een helpende hand nodig. Foto: Studio Wiek Natzijl. UITKIJKPOST 6 MAART 1991 LIMMEN

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1991 | | pagina 13