Weidevogels zijn gebaat bij nestbescherming door vrijwilligers Veilige kunststof ramen en deuren van Weru weru 3 wBi BOT RAMEN DEUREN B.V. WÊWmk MMT rnrnwmsm -k Weru maakt t verschil M in... kunststof Ramen+Deuren 02207- 15957 UITKIJKPOST 26 JUNI 1991 RUGPIJN LIMMEN - Rugpijn kan men grofweg verdelen in twee soorten aandoeningen. De eerste groep zijn de aandoeningen van de wervels zelf of van de tussenwer velschijven, de zogeheten hernia's. De tweede groep zijn de aandoeningen van spieren en pezen, de zogeheten spit of lumbago-pijnen. Bij de eerste serie aandoeningen is er sprake van (dreigende) verbreking van de continuïteit van de wervelkolom waardoor pijn en uitval van zenuwen grote problemen kunnen veroorzaken. Als deze toestand bedreigend wordt voor het behoud van een goed functio neren van het bewegingsapparaat is in grijpen door een ortopeed of een neurochirurg dringend noodzakelijk. Is het echter zo dat het lichaam zich ter verdediging zo krampachtig immobili seert (onbeweeglijk maakt), dat de spierkramp die dan ontstaat meer last veroorzaakt dan de verstoring in de continuïteit dan verschuift het klachten patroon zich naar de tweede categorie rugaandoeningen, zoals hierboven om schreven. De spierkramp vormt een dusdanige blokkade dat de vrije ener giestroom, die 24 uur per dag in het li chaam aanwezig is, belemmert wordt. Deze blokkade gaat werken als een dam, waardoor er aan de ene kant een opeenhoping van bijna stilstaande ener gie voordoet en er aan de andere kant een leegte ontstaat door een tekort aan aanvoer. In het gebied van de bijna stagnerende energie ontstaat pijn en stijfheid, en aan de andere kant van de blokkade ont staan koude voeten, zwakke knieën en door het ongecontroleerd doorschieten van energie over de "dam" krijgt men pijnscheuten. Deze pijnscheuten of doorstralingspij- nen kunnen zich bevinden op twee tra jecten. Het eerste traject loopt midden over hét achterbeen met een knooppunt in de knieholte of midden op de kuit (soms zelfs tot op de enkel). Het tweede traject loopt vanaf de heupen over de zijkanten van de bovenbenen tot onder de knie. Deze trajecten kunnen aan een been of aan tw.ee benen voorkomen. Westers gezien wordt een dergelijke spierkramp behandeld met spie rontspannende middelen en rust. In de Chinese diagnostiek gaat men er vanuit dat de oorzaak van de blokkade zich ook op een andere plaats als op de rug kan bevinden en dus de rugpijn het gevolg kan zijn van en niet de oorzaak. Hierbij wordt vaak gedacht aan de voor/achterverbinding in het lichaam zoals maagpijn en de uitstraling van de ze pijn naar de rug ter hoogte van het maaggebied aan de voorkant. Ook an dersom werkt dit principe denk maar aan de lage rugpijn en het ontstaan van ontregelde vertraagde stoelgang. En de meeste vrouwen kennen de lage rijgpijn vlak voor en tijdens de menstruatie. Een dergelijke blokkade moet opgehe ven worden en daarvoor heeft de acu- puncturust een paar mogelijkheden. Met behulp van energiebewegende krui den en pijnstillende kruiden kan hij een dergelijke blokkade afbreken, maar ook de behandeling met acupunctuur naalden is in de loop van de eeuwen zeer effectief gebleken. Bij de naaldbehan deling worden naaldjes geplaatst op acupunctuurpunten net boven en onder de blokkade en wordt intensieve prikke ling van deze punten bewerkstelligd door op deze naaldjes een klein elec- trisch stroompje te zetten, waardoor de energiestroom stukje voor stukje in ba lans gebracht wordt. Tevens worden spierontspannende en kramopheffende acupunctuurpunten gestimuleerd met behulp van naalden en/of laserapparatuur. De veroorza kende storing elders in het lichaam wordt op dezelfde manier behandeld, zodat tegelijkertijd met het opheffen van de klacht ook de oorzaak wordt aangepakt. Bij het gebruik van laserap- peratuur kunnen geleidingsgels in gestraald worden in de aangedane gebieden met behulp van een speciaal daarvoor ontwikkelde probe. Afhanke lijk van de manier waarop iemand rea geert op acupunctuur zijn 6 tot 10 behandelingen nodig met een tussentijd van 7 tot 10 dagen. Bij de kruidenbehandeling wordt vaak een volgorde gebruikt die bestaat uit op bouwende, energiestroom bevorderende en orgaanfunctie gerichte activiteiten. Hierbij vinden de controles eerst elke week, dan elke twee weken en daarna een keer per maand plaats, waarbij de duur van de periodes afhankelijk is van de reageersnelheid van het lichaam en individu. Voor meer informatie of het maken van een afspraak kunt u bellen met B. Beks, acupuncturist, telefoon nummer 072-642248, hij heeft in Lim- men een acupunctuurpraktijk. VAKANTIE RODE KRUIS WELFARE EN SPEEL-O-THEEK HEILOO - Ook de vrijwilligers van het Rode Kruis gaan met vakantie. Daarom zal het welfaremagazijn van 3 juli tot en met 7 augustus gesloten zijn. De speel- o-theek sluit van 1 juli tot 15 augustus. Een drie weken jonge scholekster. HEILOO - Dit jaar is in Heiloo een be gin gemaakt met de nestbescherming van weidevogels. Twee vrijwilligsters hebben, onder professionele begelei ding, gedurende ruim twee maanden ge waakt over de nesten op het land van melkveehouder Gerrit Meijer aan Het Maalwater. Els Swart en Vreni de Boer, beiden uit Heiloo, en als derde Jan Kap- tein uit Alkmaar (ook actief in een an der gebied), zijn niet ontevreden over de resultaten in het 'eerste seizoen'. Maar er is nog veel te leren: het opsporen van nesten in grasland is bepaald niet het meest eenvoudige werkje. Bovendien valt of staat het resultaat met regelmaat en doorzettingsvermogen. Een weekje overslaan in de broedtijd kan funeste gevolgen hebben voor de weidevogels. Over welke vogels hebben we het, als we weidevogels bedoelen? Er zijn er negen: scholekster, kievit, tureluur, grutto, slo beend, wilde eend, kuifeend, graspieper en veldleeuwerik. Van deze soorten hadden de eerste vijf wel, de laatste vier geen nesten op het land van Meijer. Ty perend voor weidevogels is dat zij - on danks de afbakening van een eigen territorium - toch vaak in eikaars omge ving broeden. Er is sprake van een rela tieve dichtheid, vooral op het grasland ten behoeve van melkvee. Op bouwland Van een afstand worden de nesten met de verrekijker opgespoord. is hun voorkomen veel minder. ZWEMBAD LOOS HEILOO - Geslaagd voor het diploma 50 meter gekleed zwemmen: Olga Zand bergen, Rosanna Oostendorp, Annika van der Meer, Sanne Himmelreich, Eva Beijer, Sandra Kornhorn, Martin Riemslag, Tina Kleeman, Tjeerd Brou wer, Winke Scharringa, Jitske Eggers, Emil Kuys, Chantal Palfenier, Manja Steenaart, Helga Seewalt, Sander Blok dijk, Cindy Admiraal, Jordy v. Beek, Sinneke Gallee, Jony Admiraal, Reinier Duineveld, Lavinia Stins, Tim van Hek ken, Joost Alexander Kleijn, Eline Heesterbeek, Mark Lensen, Sander Oudman, Suzanne van der Molen, Mat- thijs Esser, Sander Jacobs, Tim Tegel, Willemijn Hackenitz, Aukje Verheg gen, Petra Metz, Dennis Jong, Dorien de Haan, Maart je Jansen, Albert Ko zijn, Ellen Haverman, Luisa Laamens, Leonie Zijlstra, Marvin Zijdenbosch, Andrea Maffioli. Bovenstaande leerlingen van zwembad Loos hebben bewezen, dat zij zichzelf goed kunnen redden wanneer zij ge kleed in het water vallen. Een hele ge ruststelling voor de ouders, net voor de vakantie! Eén van de nestbeschermers op het land van Gerrit Meijer Kuikenrovers In dit geval gaat het om natuurlijke vij anden, een situatie die niet veranderd hoeft te worden. Maar er liggen meer gevaren op de loer, die het voortbestaan van de weidevogels bedreigen. In de laatste decennia is er veel veran derd in het boerenbedrijf. Steeds meer machines worden ingezet om zo'n groot mogelijke opbrengst uit het land te ha len. Maar ook zijn er technieken toege past met betrekking tot de grondwater stand. Hoe lager de stand, des te eerder komt de vegetatie in het voorjaar tot groei. In combinatie met bemesting (stal- en kunstmest) is het land vroeger rijp en komen er ook eerder grotere aantallen insecten en regenwormen voor. Die vormen het hoofdbestanddeel van het eter der weidevogels, welke dus ook eerder tot broeden komen. In enke le tientallen jaren is de broedtijd met zo'n veertien dagen vervroegd. Steeds meer koeien Het bovenstaande lijkt gunstig voor de vogels, maar het is nog niet genoeg. Im mers: snellere grasgroei betekent ook eerder maaien door de boer. De nestbe scherming is daarom vooral gericht op de agrarische werkzaamheden en op het voorkomen van het vertrappen van nesten door vee. In verband met het laatste kan ook de internationale con currentie aangehaald worden. Een boer heeft veel koeien nodig om een goed rendement te behalen. Maar bij een dichtheid van meer dan twee koeien per HEERHUGOWAARD - Europa's grootste fabrikant van kunststof ramen en deuren Weru, welke al meer dan 30 jaar ervaring met het produceren van kunststof ramen en deuren heeft, gaat een confrontatie met tegenstanders van kunststof niet uit de weg. Integendeel zelfs zij zoeken de publiciteit om maar liefst de veiligheden van hun PVC pro- dukt onder de aandacht te brengen, n.l. inbraakveilig, hoge kwaliteit, erkend vakbedrijf, recycling, lange levensduur, garantie en ontwikkeling. Ongewenst bezoek, hoe voorkom je dat? Wat de onderwerpers van Weru betreft kunt u voortaan rustig op va kantie. Mét het prettige gevoel dat het met geweld binnendringen van uw huis niet slechts'een kwestie is van een ruitje intikken. Creatief gezien zijn de moge lijkheden met betrekking tot verwerking van kunststof schier onbeperkt, maar de opdracht luidt ook constructief het produkt te vernieuwen en te verbeteren. Weru heeft haar kozijn en raam vleugel standaard voorzien van een stalen ver stijvingsprofiel en tevens wordt beslag van topkwaliteit gebruikt. De twee dich tingen zijn exakt op elkaar afgestemd en zullen spontaan nooit kunnen wijken. Gebruik van speciaal inbraakvertragend glas en van buitenaf onzichtbare schar nierpunten helpen verder inbraak te voorkomen. Bovendien levert Weru haar ramen en deuren voorzien van een extra verzwaard meerpunts-beslag. Kunststof - materiaal van deze tijd Weru rekent af met het hardnekkige misverstand dat alle kunststoffen scha delijk zouden zijn voor het milieu. Ra men en deuren van kunststof zijn immers een geweldige vinding als alter natief voor natuurlijk materiaal, zoals tropisch hardhout. Het door Weru ge bruikte PVC kan veilig worden gefabri ceerd en toegepast. Het voldoet aan alle nationale en internationale bepalingen. Het is al jaren in de praktijk beproefd en recycling maakt het geschikt voor hergebruik. De voordelen zijn legio, zoals lange le vensduur, weerbestendig, funktioneel, onderhoudsvrij en in elke vorm te fabri ceren. Het verkleurt niet en wordt niet broos door de UV-straling van de zon. Bovendien hebben PVC-raam- en - deurprofielen uitstekende warmteisole- rende en geluidwerende eigenschappen. Bij het monteren van speciale beglazing worden deze eigenschappen nog eens extra versterkt. Zelf de meest fervente tegenstander van kunststof ramen en deuren neemt zijn petje af bij het zien van de Weru fabriek in Rudersberg (bij Stuttgart in Duits land). Er wordt niets aan het toeval overgelaten wat betreft kwaliteit en vei ligheid. Zo zijn de uit meerdere kamers bestaande kunststof profielen extra ver stevigd met een stalen kern voor een ho ge vormstabiliteit, en zijn de verwerkte beslagdelen van een dusdanige kwaliteit dat een inbraakpoging veelal op niets uiloopt. Bij normaal gebruik, dat best intensief mag zijn, en het simpelweg éénmaal per hectare zijn deze dieren een enorme be dreiging voor de weidevogels. Andere negatieve aspecten zijn de bevordering van cultuurgras (Engels raaigras), het verdwijnen van greppels (ruilverkave ling) en de omzetting van weideland in akker- bouw- en bollenland. De bescherming van weidevogels is in de eerste plaats een zaak van de agrariër. Het nemen van maatregelen kan een ne gatief effect op zijn opbrengst hebben. Hiervoor is op beperkte schaal subsidie mogelijk, bijvoorbeeld als hij later gaat maaien en een hoog grondwaterpeil handhaaft. Door bepaalde organisaties zijn ook wel reservaten ingericht, maar dat alleen is niet zalig makend. De wei landen ontwikkelen zich dan te eenzij dig, wat een negatief gevolg kan hebben voor de vogelstand. Een gecombineerd beleid is de beste oplossing, zowel voor de weidevogels als voor de agrariërs. Taak voor vrijwilligers In dat gecombineerde beleid is er op dit moment een taak weggelegd voor vrij willigers. Een veehouder wil vaak wel aan vogelbescherming doen, maar het ontbreekt hem nogal eens aan voldoen de tijd. Wanneer nu vogel- en natuur liefhebbers het opsporen en markeren van de nesten voor hun rekening ne men, kan de veehouder er tijdens de uit voering van het werk op het land rekening mee houden. Het meest ar beidsintensieve beschermingwerk wordt zo 'uitbesteed' aan de vrijwilligers. Zij werken in Noord-Holland voor een belangrijk deel onder de hoede van de Stichting Vrijwillig Natuur- en Land- schaps Beheer (VNLB). Deze stichting brengt onder andere grondgebruikers en vrijwilligers samen. Boeren die steun willen, krijgen nestbeschermers be schikbaar gesteld en zo mogelijk hulp van een vrijwilliger. Onervaren vrijwilli gers krijgen een uitgebreide instructie en begeleiding door beroepskrachten. Als een boer eenmaal een vrijwilliger op zijn land heeft lopen, groeit zijn interesse vrijwel altijd en let hij zelf ook beter op de aanwezige nesten. De ontstane wis selwerking heeft een positief effect op de aantallen uitgebroede nesten van weidevogels. Deze scholekster is net uit het ei gekropen en staat op het punt z'n eerste schreden buiten het nest te zetten. jaar oliën van de bewegende delen kan de gebruiker zich verheugen in tiental len jaren onderhoudsvrij plezier van de Weru kunststof ramen en deuren. Vakbedrijven Kwaliteit en veiligheid staan en vallen met een zorgvuldige montage. In ons land geven een veertigtal, door Weru in de praktijk geschoolde vakbedrijven, deskundig advies en monteren de kunststof ramen en deuren onder garan tie. Uitsluitend via deze gekwalificeerde bedrijven vindt levering en montage van Weru produkten plaats. Vanzelfspre kend zorgen deze Weru vakbedrijven voor de bij dit produkt behorende per- fekte service. In Rudersberg gaat men ondertussen onverdroten voort met het ontwikkelen en verbeteren van kunststof ramen en deuren. - De werkwijze Nestbescherming houdt een vrijwilliger bezig van eind maart tot in juni. Van af stand worden de nesten met behulp van een verrekijker opgespoord. Door het afstropen van het land kunnen de vogels te snel worden opgeschrikt, waardoor nesten definitief verlaten kunnen wor den. Na de localisatie wordt de marke ring of zelfs al een nestbescherming geplaatst. Eind april is het hoogseizoen, dan zijn er de meeste legsels. Maar dan ook nemen de gevaren toe. De bescher mers trekken roofvogels aan. Gelukkig weegt het verlies hierdoor ruimschoots op tegen de vermindering van het stuk trappen van nesten door het vee. In land van geiten (klimmen) en schapen (over matig nieuwsgierig) hebben nestbe schermers soms een averechts effect. In en nabij Heiloo is dit jaar op vier plekken begonnen met nestbescher ming. Twee in de Egmondermeer (Rus en Bakker), één in de Oosterzijpolder (Berger) en bij Gerrit Meijer. De con tacten met de laatste door Els Swart, Vreni de Boer en Marco van der Lee na mens de VNLB waren uitstekend. Door het slechte voorjaar werd de zes tot ze ven weken 'rust', nodig voor het broe den, dit jaar gehaald. Hoge dichtheid Op het Heilooër grasland ten westen van de Noorderneg voelen weidevogels zich op hun plaats. Er werden 43 nesten gevonden op 25 hectare land: zelfs een hogere dichtheid dan soms in weidevo gelreservaten. Alle werden ze gemar keerd en in zeventien gevallen werd ook een nestbeschermer geplaatst. Schapen en lammeren waren hierbij de grootste rustverstoorders voor de vogels. Van de beschermde nesten kwamen er daardoor maar negen uit. Het is vooral aan de nieuwigheid te wijten dat het resultaat in het eerste jaar niet direct al hoger is. Elke dinsdag ging het genoemde drietal naar het weideland en zij zochten dan een stuk land af. In overleg met Gerrit Meijer werd dat bepaald, zodat zijn werkschema niet te zeer verstoord werd. ,,De bedrijfsvoering van Meijer biedt ruimte voor bescherming. Hij let er zelf ook erg op", aldus Van der Lee. „Ger rit Meijer verdient hiervoor zeker een pluim". In de vier gebieden rond Heiloo werden in totaal 130 nesten gevonden, waarvan er 100 zijn uitgekomen. Van de 30 nesten met beschermers kwamen er 20 uit. Het laagste uitkomstpercentage was er bij de nesten, waar omheen gemaaid is. Daar kwamen er van de zestien maar acht uit, wat mede door de onwennig heid van agrariërs en vrijwilligers kwam. Resultaat bemoedigend De resultaten zijn over de hele linie goed en bemoedigend te noemen. Men wil dan ook volgend jaar zeker verder gaan, het liefst met nog meer vrijwilligers en nog meer boeren. De laatsten kunnen voor informatie contact opnemen met de VNLB (023-143080). Vrijwilligers kunnen ook daar terecht, maar eve neens bij Els Swart (072-330324) of Vre ni de Boer (072-339022). Men komt ook graag in contact met mensen, die al aan nestbescherming ten behoeve van wei devogels doen uit particulier initiatief. Nestbescherming levert een positieve bijdrage aan de instandhouding van weidevogels. Het is ook een logische ac tiviteit. In dat verband citeren wij tot slot graag een deel van een artikel, dat Koos van Zomeren op 29 mei '90 publi ceerde in het NRC handelsblad: ,Neem het geval van een merel die zijn intrek neemt in je tuin. Dat heb je maar te gedogen. Je mag hem niet doodma ken en laten opzetten. Je mag hem niet vangen en in een kooitje zetten. Je mag zelfs de eieren niet uit het nest halen. Formeel geniet de grutto dezelfde be scherming. Je mag zijn kuikens geen strobreed in de weg leggen - behalve als je toevallig moet maaien, dan kun je er gerust pulp van maken. Dat is toch niet logisch Wat kan er trouwens ooit vanzelfspre kend zijn aan het doden van dieren? Stel je voor dat hfyzeehondjes waren of walvissen - zou niet terstond onze totale schooljeugd moeten worden gemobili seerd onder het spandoek: Stop de grut- tomoord!' Jaap-Wim van der Horst. Weru ramen lpvpncrhjur verfraaien het huis Rnvpndipn wnrrlpn zijn onderhoudsvrij en hebben een lange 7p nnnr ipdprp opwpnvtp mnnt opmnakt Weru ramen en deuren; niet alleen een hoge mate van hedieningscomfort, mrtnr nnP ppvi ctuk pYtm 7pkprheid tesen o.a. inbraak. Marsmanstraat 14 - Heerhugowaard t.o. sporthal "de HorsT Gezinsverzorging, Bejaardenhulp en Alpha-hulp Stichting Noord Kennemerland, Kan toor Heiloo: Westerweg 294. Spreekuur dagelijks: 8.30-9.30 uur. Voor aanvra gen om hulp, bel het centrale tel.nr.: 072-127066. Dit is bereikbaar van 8.30-17.00 uur. Indien u na kantoortijd of in het weekend dringend hulp nodig heeft, bel dan de bereikbaarheidsdienst: 077-156400 Het tellen van de eieren is een onderdeel van het werk. Eventueel worden de eieren ook schoongemaaktbijvoorbeeld wanneer er kunstmest op te recht is gekomen.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1991 | | pagina 8