Verhalen uit Heiloo (6): Geheimen in het holst van de nacht VERHALEN UIT HEILOO gebundeld Adverteren is naamsbekendheid De Üitkü&^C helpt daarbij zwem- en poloclub Gratis Zwemtraining Kerkdiensten Medische diensten Geen Uitkijkpost ontvangen? HET GROENE WARENHUIS Deze zomer verschenen in de Uitkijkpost enkele "verhalen uit Heiloo", geschreven door Jaap-Wim van der Horst. Deze en andere verhalen, in totaal zo'n twintig, zullen over enkele maanden gebundeld verschijnen: een handzaam boekje van 96 pagina's. Nu reeds kunt u een exemplaar bestellen voor de intekenprijs van f 14,50 (winkelprijs f 15,90). Vult u onderstaande bon zo snel mogelijk in en stuur deze naar: Drukkerij Uitkijkpost B.V., Antwoordnummer 1505, 1850 VB Heiloo. In september ontvangt u bericht over de leverdatum en betaalwijze. Ondergetekende bestelt hierbij exempla(a)r(en) van de bundel "Verhalen uit Heiloo". Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Handtekening: Op maandag 19 augustus begint de zwem- en poloclub "De Spetters" met haar trainingen in het zwembad te Egmond. Van 17.30-18.30 uur wordt een gratis zwemtraining gegeven voor iedereen die meer wil dan alleen maar wat spetteren. Voor vervoer naar het zwembad staat er om 17.00 uur een bus klaar bij Buk Buk, Pastoor van Muijenweg 12 te Heiloo. Hervormde Gemeente Heiloo Witte Kerk 9.30 uur: ds. F.J. van der Wind. 17.00 uur: church service in English. Sermon by rev. R. Bagott. For informa tion, ring 02518-58758. Geref. Kerk Noordergeeststraat 9.30 uur: ds. A. Boelhouwer (afscheids- dienst). Chr. Geref. Kerk (De Dillenburg) 9.30 uur: ds. J. Verhage; 17.00 uur: ds. A.P. van Langevelde. Hervormde Gemeente Limmen 10.00 uur: L. de Ruiter uit Bergen. Evang. Luth. Gemeente Alkmaar 10.00 uur: dra. Y. Bos. Remonstrantse Gemeente Alkmaar Geen dienst. Doopsgez. Gem. Koningsweg Alkmaar 10.00 uur: ds. H.Th. Ament. Oud-Katholieke Kerk Emmastraat 9, Alkmaar 10.00 uur: eucharistieviering. Geref. Kerk (Vrijgemaakt) (Kapelkerk, Laat, Alkmaar) 9.30 uur: oud. E. van der Ploeg; 17.00 uur: oud. J.G. Boersma. Baptisten Gebeente Alkmaar Hofstraat 15, Alkmaar 10.00 uur: br. H. Tieleman. Pinkstergemeente Heiloo Zondagmorgen 10.00 uur dienst. Zon dagsschool 10.30-11.30 uur. Bijbelstu die: woensdag vanaf 20.00 uur. Kerkge bouw: Maas Geesteranusweg, Heiloo. Evangelische Gemeente Egmond Dorpshuis, Hanswijk 1, Egmond aan den Hoef. Dienst: zondag 19.00 uur. Bijbelstudie: dinsdag 20.00 uur. Vrouwenkoffie-ochtend: eens per maand. Inlichtingen: 02206-6890. Geest en Kracht Volle Evangelie Centrum Elke zondagmorgen dienst om 10.00 uur. Elke woensdagavond bijbelstudie 'om 20.00 uur. Eens per veertien dagen bijbelstudie voor vrouwen op woens dagmorgen. Adres: Westerweg 294 te Heiloo. Inlichtingen: 332649. Rooms Katholieke Kerkdiensten Willibrorduskerk, Westerweg 265 Zondag 11.00 uur. In de week: Maandag 19.30 uur. Don derdag 9.30 uur (Overkerck). Spreekuur: zaterdag 4-5 uur. H. Moeder Gods, Holleweg 111 Zaterdag 19.00 uur. Zondag 9.15 uur. In de week: Dinsdag 8 uur. Vrijdag 19.15 uur. O.L.Vr. ter Nood, Kapellaan Weekenddiensten: zondag 11.00 uur Hoogmis. Door de week: dinsdag 9.30 uur eucha ristieviering bij de Julianazusters; woensdag 8.30 uur eucharistieviering Genadekapel; donderdag 9.30 uur Woord- en Communiedienst bij de Juli anazusters, Hogeweg 65; vrijdag 8.30 uur eucharistieviering in de Gena dekapel. Kapel Psych. Centrum St. Willibrord Zaterdag 18.45 uur: woord- en commu niedienst. Zondag 9.30 uur: woord- en communie dienst. Woensdag 16.45 uur: kleine kapel. Pinkstergemeente Alkmaar e.o. 10.00 uur dienst in scholengemeen schap, Mandemakerstraat 11, Alkmaar. Inlichtingen: tel. 331584. Brand, dacht ik als net beginnend plaatselijk verslaggever, en niet zo'n kleintje ook. Daar moet ik naar toe, was binnen een seconde mijn volgende gedachte. Zo'n enorme brand in de nacht mag ik niet missen, dat zou een journa listieke blunder zijn. En dus trok ik over mijn pyama een spijkerbroek en trui aan, daal de zo stil mogelijk de trap af en ging op zoek naar schoenen en jas. Op m'n tenen sloop ik naar de ka mer, die ik als zit- en muziekka mer in gebruik had en die een eigen buitendeur had. Zo hoefde ik niet door de bijkeuken te gaan, waardoor onze hond mogelijk wakker kon worden en het hele huis uit bed zou blaffen. Zijn goed recht, maar voor mij niet gewenst en dus beter te voorkomen. Eenmaal buiten haalde ik m'n fiets uit de schuur en reed zo direct als mogelijk naar het oosten, in de richting van de veronderstelde brandhaard. Het was verdacht, maar in feite volkomen normaal, rustig op straat. Geen sirenes of brullende automotoren. Ik was bang te laat te komen, het grote vlammen-spektakel missend en slechts getuige van de 'tweede helft': het langdurig nablussen van door de wind aanwakkerende vuurplaatsen. Steeds verder naar het oosten rij dend - ik volgde het licht, als was het een bijbels verhaal - kreeg ik bange vermoedens. Vier uur in de nacht, niemand op straat en ik reed op een oude zwarte Gazelle in een rood-oranje gloed, die door de terugkaatsing vanaf de 'laag han gende wolken zeer versterkt werd, over de straten van Heiloo. Ik be reikte de rand van het dorp, pas seerde nog af en toe een woning in het landelijke gebied. Een groep bomen rondom een majestueuze, monumetale stolpboerderij hield de brand uit mijn gezichtsveld. Ik reed de stolp en de bomen voor bij en trapte vol op mijn rem. Midden in het vlakke land wak kerde een vlam, een wilde vlam, in het ritme van de wind. Ik was ge nept, had me uit m'n slaap laten halen door brandend gas, via een installatie aan de bodem onttrok ken en bewust en gecontroleerd in brand gestoken. De teleurstelling voor mijn journalistieke ego was groot: geen primeur, geen mooie plaatjes, geen emotionele reacties van de gedupeerden. Maar starend naar de lichtbron kreeg de verba zing de overhand. Zo'n eenvoudig verschijnsel als brandend gas bleek in staat de lucht in een kilo meters wijde cirkel te verlichten, was bij machte mij als door een kus van de volle maan te wekken en naar buiten te lokken. Éen stuk minder vriendelijk was ooit de verlichting tijdens een tocht op die zelfde Gazelle van Bergen naar Heiloo in het holst van de nacht, 's Avonds was er- een groot schoolfeest geweest, waarbij de sfeeer werd bepaald door liefdesperikelen, niet zo vreemd voor middelbare scholie ren. Zelf zal ik - als zoveel anderen - wel gevallen zijn voor een aanwe zige schoonheid, maar aan het eind van de avond was ik - als zo veel anderen - nog steeds alleen. Ik kreeg toch gezelschap: mijn schouder bleek de juiste voor een klasgenote, die na een ruzie met haar vriendje veel tranen te verge ven had. Wandelen, zitten en pra ten, vooral veel praten, en daarna op de fiets naar Bergen, waar ze woonde, aangezien ik haar be loofd had 'even' mee te fietsen. Het werd een ritje voor de wind, geen vuiltje aan de lucht. Maar we waren nog maar nauwelijks bin nen of het weer sloeg om en het water viel met bakken tegelijk uit de hemel. Het weer was al een paar dagen grillig, dus dacht ik dat het wel snel weer droog zou worden. Drie koppen koffie later was de situatie buiten onveran derd. Ik moest naar huis om pro blemen te voorkomen. Ik trok een geleend regenpak aan en stapte op de fiets. Met een licht gevoel in m'n hoofd na het langdurig praten trapte ik de pedalen rond tegen de straffe en af en toe uithalende zuidwesten wind. Eenmaal op de Bergerweg sloeg de schrik me om het hart. Een enor me lichtflits en overeenkomstige donderd leken op m'n bagagedra ger te springen. Enkele seconden was de omgeving zichtbaar als door een miljoen tl-buizen ver licht. In de duistere nacht zag ik het groen van de weilanden als een surrealistisch tafereel oplichten. En het ging maar door, de ene flits na de andere schoot voor me uit of achter me langs. De trance maakte eerst plaats voor angst, ik zag de heiloo (west) Doktersdiensten (uitsluitend voor spoedgevallen) 17 en 18 augustus: A.L. Duijvestijn, Obriglaan 52-53, Heiloo, tel. 333100. Weekenddienst Apotheek 16-23 augustus: Apotheek Sibilo, Pasfoor van Muijenweg 17, Heiloo, tel. 330200. Verloskundige Heiloo (vlgs. afspraak) J.F.M. Bugter, Haesackerlaan 41, Hei loo, tel. 337531. Verloskundige Limmen 17-23 augustus: E. Wiegering, tel. 02513-12020. Dienst Tandarts Alkmaar - Heiloo Telefoon 072-123889 (doorkies- nummer). Diëtiste Simone Ouwendijk, Noordergeeststraat 28, Heiloo. Telefonisch afspraken ma ken: dag. tussen 18.00-19.15c uur, tel. 072-336051 (b.g.g. 330719) Mw. I. Nijdam-Visser, De Wildtlaan 52, Heiloo, voor voedings dieetadviezen na tel. afspraak, tussen 17.00-19.00 uur, tel. 072-332287. Praktijken Fysiotherapie Spreekuur vlgs afspraak (ma. t/m vr.): Praktijk Fysiotherapie Ewisweg, Ewis- weg 34, Heiloo, tel. 072-331100; J. de Moor, Kerkelaan 69, Heiloo, tel. 072-333398; M. A. van Riel, De Wildt laan 28, Heiloo, tel. 072-333271; Fysio- therapiepraktijk E.J. Waal, Kennemerstraatweg 452, Heiloo, tel. 072-331266; P.A. Slinger, De Hoghe Weijdt 55, Heiloo, tel. 072-333746. Zwangerschapscursus/ Nabevallingsgymnastiek Elise Zonneveld-Kemper, tel. 072-337378. (Samen bevallen). Tandprothetische praktijk Jan Jtansen, Heerenweg 72, 1851 KT Heiloo, tel. 072-337119. Mondhygiëniste Simone Hackenitz-Hoogendoorn, prak tijk: J.P. de Smetcentrum, psych. cen trum St. Willibrord, Kennemerstraat weg 464, Heiloo. Voor afspraken: tel. 331165. Dierenartsen Dr. Schaap en dr. Duijser zijn te berei ken op tel. 072-331606 (Commandeurs laan 1). Zaterdag spreekuur van 11-12 uur. Praktijk Oefentherapeuten Mensendieck Y. I. van Leeuwen, Westerweg 128a, tel. 072-338114. W. Zonjee, Westerweg 128a, tel. 072-338114. Stichting Interkruis Noord-Kennemerland Ledenadministratie: 072-199222. Wijkverpleging: Wijkgebouw, Holle- weg 94, 1851 KK Heiloo. Spreekuur: ma. t/m vrij. van 12.00-13.00 uur, tel. 072-331073. Voor spoedgevallen na 17.30 uur en in het weekend: tel. 072-126482 (alarmnummer). Uitleenmagazijn: Holleweg 94, 1851 KK Heiloo. Openingstijden: ma. t/m vrij. van 18.30-19.30 uur, tel. 072-331073. Kraamverzorging: Gasthuisstraat 2, Postbus 67, 1800 AB Alkmaar. Ma. t/m vrij. van 8.00-17.00 uur, tel. 072-199222; na 17.00 uur en in het wee kend: tel. 072-145454. Diëtist: lidmaatschap van Interkruis Noord-Kennemerland is noodzakelijk. Afspraken via tel. 072-199222. Zwangerschapscursus/Nabevallings- gymnastiek: Mevr. B. Nieuwmeyer, tel. 072-338088, en mevr. M. van Veltho- Ven, tel. 072-338027. Zwangerschap scursus is voor leden van de kruis vereniging kosteloos. Praktijk Oefentherapie Cesar I. Hoefmans, Pastoor van Muijenweg 16, Heiloo, tel. 072-330592. Stichting Artsenlaboratorium en Trombosedienst (Starlet) De prikpunten van Starlet in Heiloo zijn: Bejaardenhuis Overkerck, Stationsweg 92c, maandag tot en met vrijdag 8.00-8.30 uur. Bejaardenhuis De Loet, De Loet 1, maandag tot en met vrijdag 9.00-9.15 uur. Psychologenpraktijk Drs. H.P.M. Velu, Kleijne Olven 3, Heiloo, tel. 072-331644. GESLAAGD TEKSTVERWERKEN HEILOO - Op de in juni door de Asso ciatie SMK afgenomen examens slaag den voor het door de overheid erkende diploma tekstverwerken de dames M. Algra, P. Bremer, M. Bruin-Spaans (Heiloo), J. van Diepen (Akersloot), A. Evenblij (Heiloo), A. Kuiper-Swart (Oudkarspel), A. van Meesche-Engel (Zuid-Scharwoude), J. Oerlemans (Hei loo), I. Prins (Egmond), S. Riedel (Alk maar), J. Rozema (Heiloo), A. Schut (Obdam), K. Steenhart, J. van Wester hoven, S. van der Zee (Heiloo) en de heer D. Reisner (Heerhugowaard). Zij werden opgeleid door Instituut Domp- vloet te Heiloo. GEVONDEN VOORWERPEN RIJKSPOLITIE HEILOO HEILOO - In de eerste week van au gustus zijn de volgende voorwerpen als gevonden ingeleverd bij de rijkspolitie in Heiloo: diverse sleutels, zilverkleurig Lasita-dameshorloge, speelgoedbeer bankbiljet, zonnebril met kunststof montuur, krantentas, 6 foto's in een en veloppe, bankbiljetten, opvouwbare steekwagen, kogel-hanger. Slaapkamergeheimen heeft ieder een en ze worden maar zelden waarheidsgetrouw vermeld. Dat hoeft ook niet. Nachtelijke avon turen, bij voorkeur in kroegen en tijdens feesten bij een ander, wor den daarentegen veelvuldig en uit gebreid opgerakeld. Ik wil in dit geval niet achter blijven, al heeft het.met kroegen en feesten niet echt, mogelijk zijdelings te maken. Normaal gesproken ben ik een vaste slaper. Mijn ouders hebben vaak luid en langdurig staan roe pen alvorens ik 's ochtends vroeg wakker werd. Ook wekkers waren geen remedie, ik snurkte letterlijk overal doorheen. Eens per zoveel weken heb ik er echter geen moeite mee om dan wel wakker te blijven dan wel het te worden. Dat zijn de nachten van volle maan met een heldere hemel. Ik beschouw me zelf niet als bijgelovig, maar het effect van het nachtelijke, geel- blauwige licht brengt me nog steeds aan het twijfelen over elke oorzaak-gevolg-theorie. En twij felen en denken en in cirkels rond gaan wil je wel, als je weer eens uren naar het plafond ligt te sta ren, waar de voorstelling op de re productie van een schets van Leonardo da Vinei, een getekende vingerwijzing, geen enkel soelaas biedt. Begreep ik maar, waarnaar je de hand laat wijzen, Leo! Waarom deze inleiding? Mijn avontuur in de nacht begon door dat een bijna buitenaards licht me uit mijn slaap haalde. Mijn eerste gedachte was dan ook dat de re flectie van de maan op mijn oogle den had geklopt en in mijn hoofd ingesloten wilde worden. Het duurde echter niet lang of het drong tot me door dat niet het maanlicht, maar een ander schijn sel, veel roder en dus onbekend, in 'de nachtelijke, bewolkte hemel alom aanwezig was. Ik keek door het kleine raampje naar buiten. Ver weg in het oosten, waar het rood opliep naar oranje en geel, leek mij de bron van het licht zich te bevinden. Uit ons grote assortiment rijk geurende planten kozen wij voor u de kamperfoelie ofwel lonicera. Deze rijk bloeiende klimplant vindt u nu bij Intratuin, uw groene warenhuis, in een schitterende aanbieding. In diverse soorten en kleuren. Nu nog voordeliger, van 9,75 voor Mijn broers en zus verlieten één voor één ons ouderlijk huis. Ik bleef als één van de laatsten thuis wonen. Er kwamen telkens ka mers vrij en zo had ik na verloop van tijd een inpandige driekamer woning tot mijn beschikking. Mijn slaapkamer was een klein zoldertje met een schuin dak en op de houten vloer oerdegelijk dik, baksteen-roon linoleum. Nu, ruim vijftien jaar nadat het linoleum is gelegd, komt de geur ervan je nog steeds tegemoet, wanneer je via een smalle, steile trap naar boven klimt. De zolder was onverwarmd. In de kamer er onder was wel een gaska chel, maar die brandde meestal niet. Luiheid of zuinigheid, de precieze reden weet ik niet meer. Tijdens strenge winters met oostenwind hulde ik me in een dikke pyama, trui en sokken, kroop onder dubbele dekens en probeerde zo voldoende nachtrust te krijgen, niet verstoord door de heersende temperatuur. Meer dan eens werd ik 's ochtends wakker met een laagje ijs op de rand van het laken. Je raakte er op den duur aan gewend en liet de kachel twee meter lager uit. kop al in de krant: 'Scholier ge dood door bliksem'. Daarna re geerde de onderdanigheid mijn lichaam en geest: zoiets groots kan mij niet treffen, daarvoor ben ik te onbetekenend. Ik reed onder wijl hard door en kwam tot onder m'n oksels nat van het zweet tenslotte thuis. Nachtelijke avonturen hebben snel iets angstaanjagends. De duisternis is een mysterieuze fac tor, de nacht heeft haar eigen be zoekers. Tijdens een vakantie in Frankrijk behoorde ik veertien da gen tot de vaste klanten van de nacht. Met een groep jongeren zochten we een rustige plek, ver genoeg van de camping vandaan, en zongen de bekende liedjes van Dylan, Beatles en Donovan tegen de sterren. We dronken goedkope wijn uit grote plastic kampeerbe- kers en wie dat wilde staarde we zenloos naar de fonkelende stippen aan de inktzwarte hemel. Uitgeput van het luieren, zingen en eindeloos ouwenelen over zwaarwichtige onderwerpen zocht ieder tenslotte z'n tent op om te slapen tot de volgende nacht. De duisternis wordt aangrijpender wanneer zij onverwacht en onge kend verstoord wordt. Het eerste electrische licht in de morgen ver blindt, een vuur zet een groot ge bied in een hellegloed, de bliksem jaagt op de schaduwen, die zij zelf veroorzaakt. Maar de meeste mensen ervaren de duisternis niet of nauwelijks als iets bijzonders. Voor hen is zij normaal. Voor hen is zij de beschermende mantel tij dens de slaap. En ook die ervaring heb ik, gelukkig. Tijdens een feest maakten we een nachtwandeling door een nabij gelegen bos. We streken neer op een open plaatsje en een progressieve leraar, op elk feest van de partij, vertelde een verhaal. Ik lag op mijn rug te luisteren en staarde naar de bo men. Het eerst volgende wat ik me herinner is het silhouet van een vriend boven me, die me vertelde dat ik moest opstaan, het verhaal was uit, het was al laat en ik had nu wel lang genoeg liggen slapen. Jaap-Wim van der Horst UITKIJKPOST 14 AUGUSTUS 1991 :,S: Aanbiedingen zijn geldig t/m wo. 21 augustus of zolang de voorraad strekt Vennewatersweg 15, tel. 072-332727 Bel 's donderdags: 072-330175 GEUR

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1991 | | pagina 12