Algemene Beschouwingen 1992 Ton ten Hoope trekt ten strijde tegen toenemende nota-cultuur m de Ruim een kwart eeuw in de raad liillii Joan van Baarle (PvdA) weg uit raad Heiloo Wekelijks gratis in de bus PAGINA 6 UITKIJKPOST 27 NOVEMBER 1991 v HEILOO - De leden van de gemeente raad van Heiloo hebben zich de vorige week beziggehouden met de behande ling van de begroting voor 1992. Een dubbele zitting was hiervoor geraamd: de eerste ronde van de algemene be schouwingen op donderdag en de maan dag erna de discussie in tweede termijn en de vaststelling van de begroting. Ook was het meerjarenbeleid, vastgelegd in het Meerjarenbeleidsplan 1992-1995, aan de orde. De begroting voor 1992, als voorstel in gediend bij de raad door het college van burgemeester en wethouders, heeft een aantal uitgangspunten. Bijvoorbeeld de handhaving van de subsidies aan vereni gingen en instanties, maar ook de verde re verhoging van de tarieven voor rioolzuivering en het ophalen en afvoe ren van het huisvuil. Ten aanzien van dit laatste is het streven dat de kosten in de toekomst volledig gedekt worden door de inkomsten uit de aanslagen voor de burgers, maar zover is het in 1992 nog niet. Het dekkingspercentage zal dan uitkomen op 83 procent (100 °7o in 1994). Ombuigingen Reeds vorig jaar was duidelijk dat er op financieel gebied iets moet gebeuren in Heiloo, wil de gemeente niet al te fors in de rode cijfers belanden. Vooral kortin gen op allerlei uitkeringen van het rijk en daarnaast bijvoorbeeld de stijging van de personeelslasten zorgen voor een jaarlijks toenemend negatief saldo. Voor 1992 mag dit ongunstige saldo maximaal 729.000 gulden zijn; dit be drag kan vrij gemaakt worden uit de aanzienlijke gemeentelijke reserves. Een groter beroep op die reserves is door het college bij nader inzien van de hand ge daan, daar de inkomsten door rente dan bijna 200.000 gulden minder zullen be dragen. Gelukkig is in een later stadium het ver wachte tekort aanzienlijk lager gebleken (375.000 gulden), maar het blijft per saldo negatief. Evenals het rijk moet dus ook de gemeente Heiloo ombuigin gen realiseren om het huishoudboekje sluitend te krijgen. Daartoe is het afge lopen jaar vanuit de raad een commissie benoemd, die zich specifiek hiermee be zighoudt. De taak, die men zich heeft gesteld, is om een kwart miljoen gulden aan ombuigingen te realiseren. De eerste voorstellen werden na de algeme ne beschouwingen door de raad goed gekeurd. Personeelskosten Bij de bestudering van de begroting van Heiloo voor 1992 komt men bij diverse onderdelen steeds weer de oplopende personeelskostén als nadelig effect te gen. Bijvoorbeeld bij de brandweer, de muziekschool en de bibliotheek. Maar ook bij het bestuurlijk apparaat en openbare werken. Deze laatste dienst werkt met een jaarbegroting van ruim 6,5 miljoen gulden, waarvan bijna drie kwart (5 miljoen gulden) wordt besteed aan de kosten voor het personeel. Maar ook op andere terreinen zijn er kostenverhogingen waar te nemen ten opzichte van 1991. Bijvoorbeeld het jeugd- en jongerenwerk (44.000 gul den), de kinderopvang (39.000 gulden), de riool- en afvalverwerkingskosten (231.000 gulden) en de herziening van bestemmingsplannen en welstandstoe zicht (102.000 gulden). Een verlaging van de inkomsten is er bij het onder wijs, waar de rijksuitkering voor een ne gatief effect van 75.000 gulden zorgt. Maatregelen Het college van burgemeester en we thouders heeft de raadsleden een aantal voorstellen gedaan om het in eerste in stantie op 1,4 miljoen gulden geraamde tekort in de begroting terug te brengen tot het acceptabele, maar nog altijd respectabele bedrag van zo'n 700.000 gulden. Deze maatregelen zijn onder andere een besparing op de kosten van (tijdelijk) personeel (217.000 gulden), het aanpak ken van de leegstand van schoollokalen (25.000 gulden), de verlaging van on- derhoudsposten (150.000 gulden) en het behoud van de rente uit de reserves, door hierop een minder groot beroep te doen (184.000 gulden). Aan de in komstenkant moeten de meerinkomsten uit de onroerendgoed-belasting (stijging 5%, effect -1- 90.000 gulden), riool- en afvalstoffenheffing (effect -1- 245.000 gulden) en leges en tarieven (stijging 2%, effCct 125.000 gulden) voor een beter evenwicht zorgen. Meerjarenbeleid De verdere afname van het tekort op de begroting voor 1992 werd zichtbaar in het Meerjarenbeleidsplan 1992-1995. Het college heeft bij de opstelling hier van, mede ingegeven door de financieel ongunstige berichten uit Den Haag, nog eens extra kritisch gekeken naar de uit gaven, die aanvankelijk voor 1992 op het programma stonden. Minder urgen te zaken zijn verschoven naar een later tijdstip, waardoor het verwachte begro tingstekort in 1992 375.000 gulden zal bedragen. Aanmerkelijk minder derhal ve dat het eerder geraamde bedrag van ruim zeven ton. In hetzelfde beleidsplan voor de komen de jaren is trouwens wel te zien dat het tekort tot 1995 zal oplopen tot 660.000 gulden. Een deel hiervan kan worden opgevangen door een beroep te doen op de reserves. De rest moet komen uit ver der gaande ombuigingen, zoals het uit stel van investeringen. Uit het oorspronkelijke programma voor 1992 zijn ondermeer de uitvoering van dorps vernieuwingsprojecten en de vervanging van een brandweerauto verdwenen naar 1993. De bou>v van de tweede fase van het nieuwe gemeentehuis is inmiddels beland in 1994. Zulke verschuivingen zullen wellicht nog meer plaatsvinden om de begroting van de gemeente meer sluitend te krijgen. Onderstaand een samenvatting van de beschouwingen van de zes fracties in de gemeenteraad en de beantwoording van het college. CDA Fractievoorzitter mw. A.M. Worm-de Moei Politiek dichter bij de mensen brengen is het credo van het CDA. Een betere dienstverlening hoort daarbij, bijvoor beeld het gemeentehuis openstellen op koopavond of zaterdag en het realiseren van een publieksbureau. Ook moet de burger nog meer invloed in het gemeen telijk beleid krijgen. Voor de nabije toekomst, vastgelegd in het meerjarenbeleidsplan, wil het CDA het oplossen van de verkeersknelpunten in Heiloo vervroegen van 1993 naar 1992. Enig uitstel kan wat betreft het in vesteren in automatisering en uitgaven ten behoeve van de reiniging, daar op deze' treeinen nog plannen in de maak zijn. Op het gebied van huisvesting wenst het CDA een gevarieerde woningbouw, met maximale doorstroming, zodat jongere huishoudens in Heiloo onderdak kun nen vinden. Tegenstander is de fractie van verstedelijking: het groene karakter van de gemeente moet bewaard blijven. Hoewel de druk op het onderwijs groot is, wil het CDA dat er in Heiloo zoveel mogelijk verschillende mogelijkheden blijven bestaan, met name ook het tweede-kans-onderwijs voor vol wassenen. Ten aanzien van de reorganisatie van het gemeentelijk apparaat zelf vindt het CDA dat er duidelijkheid moet komen voor de medewerkers door het zo snel mogelijk opstellen van een personeels- beleidsplan. VVD Fractievoorzitter mw. J.M. Cahn- Vogel De VVD heeft het opstellen van zoveel nota's in de afgelopen jaren zeer kri tisch gevolgd. Vooral de vervolgkosten na het eenmaal vaststellen van een nota is voor de partij een zorgenkind. Een voorzichtig financieel beleid moet het begrotingstekort binnen de geaccep-4 teerde grenzen houden. Daarbij wil de VVD eerst de bezuinigingsvoorstellen afwachten alvorens in te stemmen met zaken uit de meerjarenraming of met nieuwe uitgaven. De partij is enthousiast over de milieu maatregelen in de gemeente. Twijfels zijn er omtrent de noodzaak om de ro- lemmers op kosten van de gemeente te reinigen. De VVD stelt de grote uitgave (130.000 gulden per jaar) tegenover het effect. Vraagtekens zijn er wat betreft de over levingskansen van het Cornelis Drebbel College en de Kennedy Mavo. Ook het jongerenwerk is nog een bron van vra gen, daar de subsidie het bedrag uit de betreffende nota overschrijdt. Tegen stander is de VVD van de vorming van een fonds voor kunstaankopen op basis van een vast bedrag per inwoner per jaar. Op het terrein van huisvesting deed de VVD het voorstel om woningen, die voor senioren niet meer beschikbaar c.q. geschikt zijn, te verhuren aan jon geren. Tenslotte wees de VVD het voor stel om verlichting aan te brengen langs de Zeeweg van de hand, daar het om Egmonds grondgebied gaat. PvdA Fractievoorzitter mw. J. W. van Baarle Het uitstellen van besluiten is volgens de PvdA een slechte zaak voor Heiloo. Dit neemt de motivatie van ambtenaren weg. Een vertraging van de reorganisa tie, die de verantwoordelijkheid meer moet spreiden, is voor de partij niet ac ceptabel. Het voorlichtingsbeleid dient voortva rend aangepakt te worden, bijvoorbeeld door als locale overheid het contact met de burgers in de wijk op te zoeken. In de toekomst kan de gemeente Heiloo dan meer en beter een servicecentrum wor den voor haar inwoners. Evenals andere partijen meent de PvdA dat het groene karakter van Heiloo be houden moet blijven. De toekomstvisie - via het Structuurplan en het Volks huisvestingsplan - moet volgens de par tij niet leiden tot het verder naar buiten uitbreiden van de gemeente en boven dien het behoud van open plekken in het dorp waarborgen. De toewijzing van woningen moet vol gens een doorzichtig toewijzingsbeleid geschieden met een centrale inschrijving van de woningzoekenden. Voor een eer lijke verdeling van goederen en diensten kan volgens de PvdA ten dele de Sociale Vernieuwing (start in '92) en de nota Minimabeleid zorgen. Speciale aandacht vroeg de PvdA voor het composteren in eigen tuin, het be houd van de Mavo's voor Heiloo, eco logisch groenbeheer en tot slot èn met klem de positie van de vrouw in het ge meentelijke beleid. Heiloo 2000 Fractievoorzitter dhr. A.J.M. ten Hoope Heiloo 2000 vindt het te gek dat de ge meente haar reserves moet aanspreken om het hoofd boven water te houden. De mogelijkheden voor het voeren van een eigen beleid worden door het rijks beleid steeds minder. Van het ambitieu ze college-programma vindt de fractie, mede hierdoor, weinig terug in het beleid. De partij vindt het een slechte zaak dat de vrijwilligers van de brandweer na ge dane arbeid niet van een douche gebruik kunnen maken. Een tegenstelling vormt in dit opzicht het feit dat wel een ton uitgetrokken kan worden voor het oplossen van verkeersknelpunten, ter wijl hiervoor in het verleden geen geld was. Heiloo 2000 toonde zich (opnieuw) groot voorstander van de invoering van 30 km-zönes in woonwijken, yerheugd is men over de bouw van de scholen in Ypestein, maar de zorgen wat betreft het voortgezet onderwijs deelt men met de andere fracties. Vragen had Heiloo 2000 óver het ge scheiden inzamelen van het huisvuil. In de begroting voor 1992 wordt geen besparing aangegeven, terwijl dit wel min of meer in het vooruitzicht was gesteld. Wat betreft de nieuwe werkwijze van de welstandscommissie en het volkshuis vestingsplan hief Heiloo 2000 kritisch de vinger: plannen maken alleen is niet voldoende. Bovendien is de partij van mening dat de notacultuur in Heiloo best wat minder mag zijn: meer doen, in eigen beheer, en minder uitbesteden. D66 Fractievoorzitter dhr. H. van Halem D66 ziet zich als een partij die ervan houdt af en toe aan de boom te schud den en de kritiek niet schuwt. Dat laatste betrok men direct op de gemeen teraad zelf: meer discussiëren over hoofdzaken, efficiënter vergaderen, en zovoort. In de raad toonde D66 zich eerder te genstander van de nieuwe vuilverbran dingsinstallatie in Alkmaar. Met goede preventie, voorlichting en juiste maatre gelen, ook in regionaal verband, kan er nog veel verbeteren en kan de bouw van de installatie voorkomen worden, aldus de partij. D66 gaf evenals vorig jaar de noodzaak van een duidelijk subsidiebeleid in Hei loo aan. Daarbij moeten ook verkapte subsidies via accommodaties en derge lijke zichtbaar worden. Zo'n beleid zal duidelijkheid geven voor verenigingen, instanties en de gemeente zelf. Een opmerkelijke visie gaf de partij wat betreft de voorgenomen verdubbeling van het baanvak voor de trein. Het hele spoortraject zou beter onder de grond aangelegd kunnen worden: minder ge luidsoverlast en het Heilooër Bos en het centrum van Heiloo worden zo gespaard. Openheid en openbaarheid van bestuur is al 25 jaar een handelsmerk van D66. In dit verband pleitte men voor een ver dergaande raadpleging van de burgers bij ingrijpende besluiten, bijvoorbeeld via een omnibus-enquête. Groen Links Fractievoorzitter dhr. A. Pleizier Het steeds verder dichtdraaien van de kraan in Den Haag maakt het voor ge meenten noodzakelijk keuzes te maken. Groen Links kiest dan - met het college - voor het behoud van goede voorzie ningen. Maar kiezen moet ook voor het opstellen en uitvoeren van de gemeente lijke plannen: nu gebeurt alles tegelij kertijd met als gevolg overbelasting bij ambtenaren, wethouders en raadsleden. Groen Links meent dat het de hoogste tijd is om prioriteiten te stellen, waar door de gemeentelijke politiek ook bij de burgers weer geloofwaardiger zal overkomen. De partij vindt dat in de gemeente en binnen het -gemeentelijke beleid nog meer en beter gebruik gemaakt kan worden van de deskundigheid van vrij willigers. Voor die specifieke inzet mo gen zij bovendien best een onkosten vergoeding ontvangen. Moeite heeft Groen Links met de voor stellen aangaande de onroerend goed- belasting. Nu wordt eerst een verhoging voorgesteld, maar binnenkort zal het ta rief weer dalen: de Heilooër panden worden opnieuw getaxeerd en de even tuele hogere waarde zal dan niet leiden tot een hogere aanslag. Groen Links zou dat liever wel willen, het zou on juiste verhoudingen, ontstaan in het verleden, rechtzetten en een gunstig ef fect hebben op het begrotingstekort. Groen Links stelde voor om gemeente lijke inkomsten te verwerven door het plaatsen van parkeerautomaten. Ten slotte, op cultureel terrein, suggereerde de partij de stichting van een kunst school voor kinderen in Heiloo. Het college van B&W Burgemeester dhr. N.P.M. Schoof Nog eens uitgebreid ging de burge meester in op de samenhang tussen de vele gemeentelijke plannen. Aan de on zekerheid bij de ambtelijke medewer kers, door diverse fracties opgemerkt, zal binnenkort een einde komen. Het proces van de interne reorganisatie, dat mede oorzaak van de onrust is, verloopt overigens volgens schema. De regionale samenwerking kan, wat betreft de burgemeester, veel beter. Het college heeft hiertoe al enkele initiatie ven genomen, bijvoorbeeld binnen het Samenwerkingsverband Noord-Kenne- merland en met de buurgemeenten. Op financieel terrein vindt het college niet dat het effect van de herwaardering van woningen voor de onroerend goed- belasting als inkomstenbron gebruikt moet worden. Het is aan de raad om een dergelijk besluit eventueel wel te nemen. Ten gevolge van en gekoppeld aan de reorganisatie is het opstellen van een personeelsbeleidsplan noodzakelijk. Te gelijkertijd kost de reorganisatie zelf zo veel tijd, dat er slechts op deelterreinen aan het toekomstige personeelsplan wordt gewerkt. In de tweede helft van 1992 zal er meer duidelijkheid zijn wat betreft een totaal personeelsbeleid. Wethouder mw. A.A.M. Willemse-van der Ploeg De gemeente als servicecentrum, met een publieksbureau, extra openstelling van het gemeentehuis en bijeenkomsten in de wijk, zal nader in de plannen wor- HEILOO - Al meer dan een kwart eeuw is hij raadslid in de gemeente Heiloo. Begin september werd hij hiervoor on derscheiden met de erepenning van zijn geboorteplaats. Hij is er trots op als au tochtone Heilooër in de raad van Hei loo zitting te hebben. Zijn naam: Ton ten Hoope, fractievoorzitter van Heiloo 2000 en inmiddels nestor van de ge meenteraad. De redactie van de Uitkijk post sprak met hem in het weekend tussen de eerste en tweede termijn van de algemene beschouwingen, die vorige week maandag werden afgerond. Het is onmogelijk om in gesprek met Ton ten Hoope twee onderwerpen te vermijden: het Heiloo, waar hij als jon gen opgroeide, en het Heiloo anno 1991, de actuele situatie. In het laatste opzicht komt direct een recente gebeur tenis aan de orde. De vragen over de vestiging van Fysio Heiloo, die de heer Ten Hoope stelde in de raad. ,,Het is voor het eerst geweest dat ik echt terugkom op een raadsbesluit. De raad is bewust of onbewust, dat laat ik in het midden, verkeerd geïnformeerd", aldus Ton ten Hoope. ,,In eerste instan tie kregen we uitvoerige informatie en leek, alles in orde. Later kreeg ik andere informatie in handen en besloot ik om vragen te stellen. Niet om het raads besluit terug te draaien of om mensen onderuit te halen. We hebben een soort wesp-functie, even aangeven dat iets niet correct is". Structuurvisie In de nabije toekomst zal de gemeente raad discussiëren over de ontwikkeling van Heiloo tot na de eeuwwisseling. Richtlijn daarbij is de zojuist gepresen teerde Structuurvisie. Ton ten Hoope ziet, in samenhang met het verkeersplan in wording, wel de nodige problemen. Vooral de oost-west-verbindingen zijn knelpunten. De Zevenhuizerlaan is ont last door de verlengde Vennewatersweg, maar bij de Stationsweg is het nog het zelfde". ,,Ik ben geen verkeersdeskundige, maar er moet wat gebeuren. Geen leuke maat regelen natuurlijk, zoals eenrichtings verkeer voor een deel van de Stationsweg. Daarmee kan je de ver keersstromen. ombuigen, andere routes gebruiken en zo het verkeer meer sprei den", zegt Ton ten Hoope. Verkeerso verlast constateert hij bijvoorbeeld ook in het Tuindorp, tussen Heerenweg en Kennemerstraatweg. ,,Het gaat om sluipverkeer", zegt hij. ,,Maar op zich hoeft dat geen bezwaar te zijn. Wat vooral het probleem is, is dat er in de wijken te hard wordt gereden. En dat geldt echt niet alleen voor Tuindorp". De functie vaa de Kennemerstraatweg, als doorgaande weg tussen zeg maar Limmen/Castricum en Alkmaar, is va nuit het verleden en in het heden en de toekomst een feit. ,,Als je naar Uitgeest of verdér moet, dan ga je echt niet eerst naar Alkmaar om over de A9 te rijden. Iedereen gebruikt de Kennemerstraat- Ton ten HoopeHeilooënaar in hart en nierenop de grens met Egmond. weg", meent Ten Hoope. De knelpun ten ziet hij vooral op de Heerenweg en de Westerweg. ,,Maar natuurlijk moe ten we ook praten over het ontlasten van de Kennemerstraatweg. Het ver- keersaandeel afkomstig uit Heiloo mo gen we daarbij zeker niet onderschatten". Veranderingen ,,Ik ben autochtoon, ik heb het dorp zien veranderen", zegt Ton ten Hoope. ,,De vijver in plan West was een poel, waarin we zwommen. Op de plaats waar ik nu woon (Boekenstein, red.), waren we vroeger aan het slootje sprin gen". Niet voor elk besluit om het aan gezicht van Heiloo te veranderen was Ten Hoope te vinden. Bij voorbeeld 't Loo, ik was toen als enige tegen. Het ging wel om een veel groter plan, dat ook niet gerealiseerd is. Het karakteristieke hart van Heiloo is weggehaald", zegt het raadslid. ,,Qua vormgeving zijn er wel concessies ge daan. Het ontwerp, naar het idee van een stolpboerderij, vind ik nog steeds mooi. Er moet nu weer het één en ander veranderen. Ik heb de indruk dat er sterk naar een einddoel toegeschreven wordt". Over het schrijven van plannen en dus het vervaardigen van rapporten is er in de Heilooër gemeenteraad al het nodige gezegd. Een lawine van papier, die heel wat extra tijd kosten. ,,Zo'n tien jaar geleden kostte het raadswerk me acht avonden in de maand. Nu is dat veel meer. Er heerst een ware nota-cultuur", oordeelt Ton ten Hoope. ,,Er wordt in den meegenomen. Dat zelfde geldt voor bijvoorbeeld enquêtes via de omnibus, aldus de wethouder. Een inventarisatie van open bouwloca ties in het dorp zal in de tweede helft van 1992 worden uitgevoerd. Het zal dan vooral gaan om vrijkomende loca ties. Bij nieuwbouw heeft bouwen voor de eigen bevolking de voorkeur. Voor de toewijzing van woningen en het re gistreren van woningzoekenden is er geen regionaal beleid. Voor mensen van buiten Heiloo hanteert de gemeente de norm van economische gebondenheid. Het opstellen van subsidiebeleid stokt wegens te weinig menskracht, aldus de wethouder. Getracht wordt hiervan een HEAO-afstudeerproject te maken. Het coördinatiepunt voor het ouderen werk wordt in 1992 gerealiseerd. Op dit terrein is er voorts extra aandacht voor bestaande eenzaamheid, de woonomge ving en de warme maaltijd-voorziening. Het jongerenwerk is in de nieuwe opzet net gestart, de uitbreiding van de subsi die is voor het opzetten van integraal beleid in de gemeente. Een kunstschool zal vanuit het college Joan van Baarle (PvdA). niet onderzocht worden. Wel is het de bedoeling om enig kunstbeleid op te zet ten, waarbij plaatselijke kunstenaars en verwante instanties betrokken zullen worden. Wethouder mw. J. Wuijster-Schuddeboom Goed afvalbeleid is gebaat bij een geza menlijk beleid, aldus de wethouder. Dat bestaat nu reeds en onderdeel daarvan is de vuilverbranding. De tekenen op dit moment duiden op een behoefte aan voldoende verbrandingscapaciteit Maar de scheiding aan de bron kan nog beter. Het college wil in het tweede kwartaal van 1992 starten met het be vorderen van composteren in de eigen tuin door onder andere gereduceerde ta rieven voor compostvaten en voorlich ting. Andere vormen van preventie zijn in voorbereiding. Het voortbestaan van de twee Mavo's als zelfstandige scholen kan het college niet garanderen. Maar bij een sluiting zal men zich niet zomaar neerleggen, al dus de wethouder. Een fusie tussen de HEILOO - Tijdens de algemene be schouwingen in de gemeenteraad van Heiloo kondigde mw. J.W. van Baarle (PvdA) aan, dat zij in april 1992 de raad zal verlaten'. Joan van Baarle vormt mo menteel samen met Jan Borsjes één van de drie tweemansfracties in de raad. De PvdA neemt deel aan het college, samen met VVD en CDA. De over een aantal maanden voor een wereldreis vertrekkende Joan van Baar le trok vooral de aandacht in de raad door permanent de maatschappelijke positie van vrouwen te betrekken in dis cussies over het gemeentelijk beleid. In de politiek van Heiloo is daar kennelijk goed naar geluisterd. Telde de gemeen teraad een kleine tien jaar geleden één wethoudster en één fractievoorzitster, nu zijn dat er respectievelijk twee en drie. Burgemeester N.P.M. Schoof noemde het aangekondigde vertrek 'een niet aangename verrassing'. ,,We zullen uw keuze respecteren, maar ook betreu ren", aldus de voorzitter van de raad op 14 november. Helemaal uit beeld ver dwijnt Joan van Baarle echter niet. Re gelmatig zal zij - tijdens haar reis - via de Uitkijkpost verslag doen van haar bevindingen in andere landen. Dat de sociale verhoudingen in andere culturen daarbij aan bod komen spreekt nage noeg voor zich. de raad af en toe ook veel te lang ge praat. De voorzitter moet dan ingrij pen. Je moet niet iets zeggen alleen maar om aan het woord te zijn. Ik heb daar nooit aan mee gedaan en zal dat ook niet doen". Lege plekjes De laatste jaren zijn vele open plekjes in het dorp ingevuld met woningbouw, vooral voor de oudere Heilooënaars. ,,Het zijn weliswaar steeds kleine stuk jes, maar ze zijn wel karakteristiek voor het dorp. Heiloo verstedelijkt meer en meer", zegt Ten Hoope. ,,Men heeft een glimlach als ik over dit onderwerp begin. Ik wil echt niet op elke slak zout leggen, maar ik volg het wel kritisch. Voor de vernieuwing is al heel wat gesloopt. De stolpen zijn nagenoeg ver dwenen. Als er iets behouden moet blij ven, wat past in het landelijk karakter, geeft men vaak niet thuis". De plannen omtrent de realisering van een centrum-driehoek tussen Heeren weg, Kennemerstraatweg en Stations weg ziet de heer Ten Hoope met enige huivering tegemoet. ,,Als rondom 't Loo een voetgangersgebied -komt, dan betekent dat een verzwaring van andere routes wat betreft het autoverkeer, bij voorbeeld de Kerkelaan", meent hij. ,,Ook ben ik tegen het voornemen min der parkeerruimte te realiseren, maar dat is ook het gevolg van landelijke besluiten in Den Haag". Onroerend goed Van het rijksbeleid en de gevolgen daar van voor de locale politiek is de stap naar de onroerend goed-belasting klein. ,,Deze belasting is ontstaan om als ge meente zelf middelen te hebben om be paalde zaken te kunnen doen. De afgelopen jaren is de belasting continu omhoog gegaan. In het dorp word ik daar als raadslid op aangevallen. Het is niet de schuld van de gemeente, maar van het rijk. Meneer Lubbers maakt ge bruik van de onroerendgoed-belasting. Voor mij is het een principe dat die be lasting niet voor het invullen van bezui nigingen van het rijk gebruikt mag worden". De belastingpolitiek, die nu in Heiloo wordt gevoerd, is in grote lijnen vastge legd in het collegeprogramma. Alle par tijen hebben daaraan meegedaan, ook Heiloo 2000. ,,Wij hebben het initiatief van het CDA toegejuicht. Iedereen had z'n inbreng, iedereen heeft concessies moeten doen. Heiloo 2000 heeft veel ge geven, weinig genomen. Wat we hebben gevraagd wordt nu als niet terzake zijn de afgedaan. Daarom haken we af en voelen ons niet meer gebonden aan het programma", zegt Ton ten Hoope. „We hebben een kleine fractie, daar hebben we geen moeite mee. Maar. als je met elkaar afspraken maakt, dan moet je die nakomen. We zullen onze tanden laten zien en de confrontatie aangaan. We zijn een plaatselijke groepering en dus ook meer op het locale gericht. Dat we onszelf enigszins isoleren, daar ben ik niet bang voor. Maar we distantiëren ons echt niet van de politiek, zowel plaatselijk als landelijk", is de mening van Ton ten Hoope. Na ruim 25 jaar raadswerk is hij nog lang niet uitgeke ken op zijn hobby. En als iemand die een blad voor de mond neemt, zo staat hij zeker niet bekend. Jaap-Wim van der Horst twee scholen of aansluiting bij andere scholen, bijvoorbeeld in Alkmaar, wordt reeds onderzocht. Op het gebied van het openbaar vervoer zijn er moeizame onderhandelingen. Op langere termijn zullen de mogelijkheden per trein toenemen. Met busonderne ming NZH is er nog geen enkele voor uitgang geboekt: 'De NZH laat Heiloo in de kou staan'. Vanaf 1992 zal jaarlijks 100.000 gulden beschikbaar zijn voor het oplossen van de gevaarlijkste knelpunten in het ver keer binnen Heiloo. De 30 km-zönes wil het college nog niet instellen. Wethouder dhr. J. Borsjes De realisering van een extra fietsenstal ling bij het NS-sfation zal worden mee genomen binnen de werkgroep Sociale Vernieuwing, aldus de wethouder. In dit zelfde kader zal ook gekeken worden naar verdergaande bestuurlijke ver nieuwing. Openbare Werken is een gebied dat nauw met voorlichting te maken heeft. De wethouder meent dat er meer taken bij de burger moeten komen. Vormen van zelfbeheer worden door het college niet uitgesloten. De burgers krijgen zo meer verantwoording voor hun eigen leefomgeving. Dit past tevens binnen de Sociale Vernieuwing. De nota Minimabeleid wordt na de vaststelling door de raad in mei 1991 in de praktijk gebracht. Het opzetten van geïntegreerd minimabeleid blijkt echter een tijdrovende klus. Een eerste evalua tie zal plaatsvinden aan het begin van 1992. Tweede termijn Na de uitgebreide eerste termijn hadden de fracties in de tweede ronde nog de ge legenheid om te reageren op de opvat tingen en antwoorden van het college. Veel onderwerpen werden verwezen naar toekomstige commissie- en raads vergaderingen voor nadere uitleg en besluitvorming. Dat gold niet voor het voorstel om de belasting voor toeristen te verhogen. Dit plan werd door het college ingetrokken. Toegezegd werd nog dat college en raad een eigen visie zullen ontwikkelen voor de problemen met de treinverbindingen. Een meerderheid van de raad steunde de suggestie om de Belbus al in 1992 en niet pas in 1993 te realiseren. Het college sloot zich hierbij aan. Een andere uitga ve werd geschrapt. Bij nader inzien vond het college dat het niet terecht is dat Heiloo moet betalen voor straatver lichting langs de Zeeweg op Egmonds grondgebied. Bij de vaststelling van het meerjarenbe leidsplan verdween bijna de tweede fase van de nieuwbouw van het gemeente huis tot na 1995. VVD en PvdA wilden dit opschuiven. Burgemeester' Schoof hield het voorbereidingskrediet in de ra ming na een geïmproviseerd compromis (wel in de raming, maar het bedrag is niet 'hard'). Discussiepunt was ook het kippebrug- getje nabij het Maalwater, dat ten be- hoev van ouderen een aanpassing moet ondergaan. Het krediet hiervoor werd nog niet definitief vastgesteld. Dat ge beurt pas als het voorstel voor de aan passing rond is. Hier botsten de landschappelijke waarde van het brug getje en gedane toezeggingen aan de or ganisaties voor ouderen. De VVD stemde tegen de vorming van het fonds voor de aankoop van kunst werken. Heiloo 2000 bleef principieel tegen de automatische verhoging van de onroerend goed-belasting. Verder zon der al te grote wijzigingen werden de (fi nanciële) plannen door het merendeel van de raad goedgekeurd. Een groot zorgenkind bleef na de uit voerige behandeling achter in de schoot van de raadsleden: de eigen wijze van vergaderen. In het eerste kwartaal van 1992 komen er op dit gebied voorstel len. Wellicht dat bij de volgende be schouwingen de nieuwe afspraken wat meer ingeburgerd zijn geraakt. Dan hoeft er geen extra tijd besteed worden aan de spreektijd van (andere) fracties. Voor de niet aanwezige lezers: geen en kele fractie beperkte zich in de eerste ronde tot de afgesproken tien minuten. Misschien is een op afstand bedienbaar kookwekkertje bij elke microfoon een oplossing

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1991 | | pagina 6