.Aangenaam. Prarnocdya Ananta Toer s van de ittige feestdagen en een OR VOLKSHUISVESTING „HEILOO" doen ook ons uiterste best om te zorgen dat u het krijgt. Rabobank tZA 3/Westerweg 143 LIMMEN - Kerkweg2 Wat verdwenen is it UITKIJKPOST 18 DECEMBER 1991 PAGINA 13 rstdagen met kst en muziek' Ck»:»Rüa 6) HeW >ix tWww ;|A( 'AVivx-: ti« u» biedt een selectief overzicht van de vele kerstsongs uit de hoek van de popmuziek en het meer algemene re pertoire. Vorige jaar verscheen deel 1 onder deze noemer, nu is deel 2 ook beschikbaar. Op deel 1 horen we ondermeer: Chris Rea, Carpenters, Tony Ben net, Dolly Parton, New Kids on the Block, Wham, The Pretenders, Ray Charles en Abba. Nieuwe namen op deel 2 zijn onder anderen: Kenny Rogers, Herb Alpert, Dana, The Eagles, Art Garfunkel en Mahalia Jackson. Samen meer dan veertig nummers voor elk moment van de dag. ■dwz#***ra» Schokgolf In Londen wordt een jonge vrouw dood aangetroffen in het apparte ment van de tweede man van de Brit se inlichtingendienst, Tweed. Omdat hij zijn onschuld niet kan bewijzen vlucht Tweed naar Brussel en van daar naar Duitsland. Hierdoor wordt het voor Tweed wel heel moeilijk de belangrijke taak waarvoor hij was aangezocht uit te voeren: de beveiliging van de Lam- pedusa, een schip dat een ultra- geheime defensiecomputer van Amerika naar Engeland vervoert. Opgejaagd door menige geheime dienst probeert Tweed, daarbij ge holpen door zijn partners Paula Grey en Bob Newman, wanhopig Zwitserland te bereiken. Daar kan hun vriend Arthur Beck hen wellicht helpen contact op te nemen met de Lampedusa. Dan ontdekt Tweed dat de Lampe dusa is gekaapt. Terwijl de Ameri kaanse Zesde Vloot uitvaart om het schip terug te vinden, vraagt Tweed zich naarstig af wie de kapers zijn. Welke rol speelt de pas benoemde minister van Veiligheidszaken Buck- master? Hoe is een duistere multina tional bij de zaak betrokken? Wat voert Marler - eens Tweeds ver trouwde ondergeschikte - in zijn schild? En wie zit er achter de aan slagen op Tweeds leven? Collin Forbes zet in 'Schokgolf' de lijn voort van zijn eerdere boeken 'Vuurwerk' en 'Bloedwraak': inter nationale spionagezaken rond de persoon van Tweed, waardoor je je makkelijk laat meeslepen. •92. naam 'V K H If L N VI T H lu Book of Roses Het najaar staat traditioneel bol van de uitgifte van cd's van de grote mu zikanten van deze tijd. Dire Straits en Michael Jackson krijgen alle aan dacht, die ze al dan niet willen. In die storm worden te makkelijk relea ses over het hoofd gezien, die wel licht - uit muzikaal oogpunt - nog meer de belangstelling verdienen. 'Book of Roses' van Andreas Vol- lenweider is zo'n cd. Een zeer fraai album, waarop de multi-instrumen- talist uit Zwitserland voor het eerst in zijn carrière op grote schaal ge bruik maakt van de menselijke stem. Speciaal daarvoor huurde hij de diensten in van onder anderen het Bulgarian Men's Choir en van Ladysmith Black Mambazo. Dit Zuidafrikaanse koor werd wereldbe roemd na haar bijdrage aan 'Grace- land'het monumentale album van Paul Simon. 'Book of Roses' laat zich beluisteren als een muzikaal sprookje van Tol kien. De zestien nummers zijn ver deeld over vier pastorale hoofdstukken, waarin elementen uit de folk, jazz en klassieke muziek tot een boeiend geheel samensmelten. Vollenweider jongleert met Griekse, Chinese en Afrikaanse instrumenten en natuurlijk zijn onmisbare elektri sche harp. Wat verdwenen is 'Wat verdwenen is', voor het eerst verschenen in 1952, geldt als het on betwiste meesterwerk van Pramoed- ya Ananta Toer. Ook in dit boek kiest de auteur partij voor de kleine man. Niet zonder bitterheid be schrijft hij de domheid en bekrom penheid waaronder de inwoners van 'onze kleine stad Blora' te lijden hebben. Schrijnend zijn de wantoestanden in dit Middenjavaanse stadje, waar een landarbeider anderhalve cent per dag verdient, waar de armoede de mensen ertoe brengt anderen voor een paar gulden de hersenen in te slaan, waar vrouwen zich langs de weg prostitueren en ouders, om het geld, hun achtjarige dochtertje uit huwelijken. Toer beschrijft de in zijn verhalen optredende personen met een grote persoonlijke betrokkenheid. Het is zijn eigen moeder, voor wie de hope loze liefde van het kind beschreven wordt; het is zijn eigen vader, die als gefrustreerd nationalistisch school hoofd tot gokken vervalt. Het merendeel van de verhalen in 'Wat verdwenen is' speelt zich af in de koloniale tijd, maar ook de roeri ge naoorlogse periode komt aan bod. Rudy Kousbroek beschouwde het verhaal 'Wie zich erbij neerlegt', dat zich in deze stormachtige tijd af speelt als* 'één van de meest ontroe rende en meeslepende pleidooien tegen fanatisme en onverdraagzaam heid', die hij kende. Pramoedya Ananta Toer werd in 1925 geboren in Blora. Hij nam ac tief deel aan de vrijheidsstrijd tegen de Nederlanders, die hem van 1947 tot 1949 gevangen hielden. Als schrijver verwierf hij zich spoedig een naam, maar zijn politieke opstelling bracht hem steeds vaker in aanvaring met de Indonesische machthebbers. Na de staatsgreep van 1965 werd hij gearresteerd en van 1969 tot 1979 zat hij gevangen op het Molukse eiland Buru. Tegen woordig woont hij in Djakarta, maar zijn bewegingsvrijheid is nog steeds beperkt. Zijn werk is in Indo nesië officieel verboden. Shepherd Moons Voordat Enya eind 1988 een num mer één hit behaalde met het num mer 'Orinoco flow' maakte zij twee jaar deel uit van de Ierse formatie Clannad, de groep van haar zus en broers. Van Enya's album 'Water mark' werden alleen al in Nederland meer dan 100.000 exemplaren verkocht. Enya brak hiermee door onder een groot publiek, maar zij heeft die vele liefhebbers lang laten wachten op een vervolg. Dat is er nu met de cd 'Shepherd moons', een album vol min of meer tijdloze muziek, die welhaast sacraal aandoet. De uitga ve hiervan begin november, met de kerst op komst, lijkt derhalve geen toeval. Enya's songs worden gekenmerkt door een combinatie van Keltische, klassieke en popinvloeden. Op het album staan twaalf nummers, waar van enkele instrumentaal en drie in het Gaelic gezongen stukken. Het beluisteren zeker waard. Wie overigens Enya wil horen als lid van Clannad kan uitstekend slagen via de verzamel-cd die op de markt is en boordevol prachtige nummers staat. De tweede viool Niet alleen voor ouderen, maar juist ook voor de jeugd is de vakantie een prima tijd om helemaal in een boek te kruipen. 'De tweede viool' van Lieneke Dijkzeul is daarvoor een prima uitgave. In het eerste boek van deze schrijfster, 'Hou je taai!', spelen Daan en Eva een hoofdrol bij het oplossen van een reeks diefstallen in het rusthuis van de opa van Daan. Hoe slim kinderen kunnen zijn als ze met een misdrijf te maken krijgen, bewijst Lieneke Dijkzeul nog eens in 'De tweede viool'. In dit boek moet David alles op alles zetten om Bella, een oudere dame met wie hij be vriend is geraakt, te helpen. Als David Zwerver op een dag pro beert een cd te stelen, wordt hij be trapt door een eigenaardige oude dame. Tot Davids verbazing geeft ze hem niet aan bij de verkoopster. Ze biedt hem zelfs een baantje aan. In eerste instantie voelt David daar weinig voor, maar als hij een tijdje later in geldnood zit, gaat hij toch naar haar toe. David en de vrouw, Bella, raken bevriend en David gaat zich bij haar steeds meer thuis voe len. Maar dan wordt de rust ver stoord door de komst van Henriëtte, een achternichtje van Bella. David moet alles op alles zetten om het er gste te voorkomen.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1991 | | pagina 41