Groot vlees voor een feestelijke maaltijd Met de kerststol bewijst de bakker wat hij waard is Varkensribstuk met mosterdsaus Verwennerijen op elk moment van de dag UITKIJKPOST 18 DECEMBER 1991 PAGINA 17 HEILOO - Een feestelijk diner vraagt om een feestelijk stuk vlees. Groot vlees is daarvoor bij uitstek geschikt. Er is volop keuze: rollade, fricandeau, lamsbout, rosbief, of bijvoorbeeld een gevulde kalfsborst. Wat u ook kiest, u zet gegarandeerd een heerlijke maaltijd op tafel! Groot vlees kan op diverse manieren worden klaargemaakt. U kunt het braden in de pan op het fornuis, in de braadslee, in de Römertopf, of in U heeft nodig voor 4 personen: 700 a 800 gram varkensrib aan een stuk met 4 beentjes. 100 gram boter 1 eetlepel mosterd, (grof of fijn naar keuze) 1 eetlepel fijngeknipte bieslook 1 glas droge witte wijn 1 bekertje crème fraïche 4 papieren manchetjes, ingeknipt zout peper Bereiding: Zout en peper het varkensribstuk en braad deze aan in 75 gram boter in een passende braad- of koekepan. Doe het varkensribstuk met de boter vervolgens in een braadslede. Voeg het restant van de boter toe en braad het vlees verder gaar in een voorver warmde oven van 175 graden G. Keer het vlees regelmatig en bedruip het met de braadboter. De braadtijd is ca. 45 a 50 minuten. Neem het vlees uit de slede en houd het warm in aluminiumfolie. Blus de braadboter met witte wijn en roer de aanbaksels los. Doe de afgebluste boter in een braad- of koekepan waarin u het ribstuk heeft aangebra den en voeg de.mosterd toe. Los de mosterd op en laat dit wat indam pen. Zet vervolgens het vuur laag en voeg de crème fraiche en bieslook toe. Roer alles goed door en breng het eventueel op smaak met peper en zout. Presenteer het ribstuk in z'n geheel en plaats de papieren manchetten op de ribbeentjes. Snijd het vlees tussen de ribbeentjes door met een niet ge karteld mes. Lekker met gevulde tomaat met zuurkool, gebakken aardappelen met spek en rode uien en een glas Spaanse witte of rose wijn. een braadzak in de oven. Voordat u het vlees braadt, schroeit u het eerst dicht waardoor de smaakstoffen in het vlees blijven en het vlees zijn sap pigheid niet verliest. Voor het aan braden eerst driekwartier van de boter in de pan op een hoog vuur, totdat het schuim begint weg te trek ken. Leg vervolgens het vlees in de pan en schroei het snel dicht. Zet daarna het vuur lager, voeg de rest van de boter toe en laat het rustig braden. Kleinere/stukken vlees van minder dan een kilo kunt u het beste in de braadpan bereiden. Zorg er dan wel voor dat tijdens het braden de deksel schuin op de pan ligt. Extra lekker Grotere stukken vlees van meer dan een kilo kunt u het beste in de braadslee in de oven klaarmaken, nadat u het vlees eerst in de pan kort heeft aangebraden. U kunt de rolla de, fricandeau of rosbief ook prima oo het ovenrooster in de voorver warmde oven leggen. Schuif daarbij de braadslee onder het rooster om het druipvocht op te vangen. Extra lekker is om een laagje water of bouillon in de braadslee te doen, groot vlees met been een iets langere al of niet verrijkt met een bouquet bereidingstijd vraagt, van stukjes wortel, selderij, prei en Kiest u voor groot vlees zonder peterselie. Op die manier trekken al- been, dan kunt u dat op een extra le geurige smaakstoffen uit de bouil- feestelijke manier bereiden door het Ion in het vlees. Door het verdampente verpakken in bladerdeed nadat u van het water of de bouillon voor komt u bovendien dat het vlees uit droogt. Met of zonder been Groot vlees kunt u met of zonder been bereiden. Ribstukken en bou ten krijgen juist door het merg in het been nog meer smaak. De smaak stoffen komen tijdens het braden of grillen in het vlees en dat is erg lek ker. Houd er wel rekening mee dat het hebt aangebraden in de pan. Handige tips Tenslotte nog enkele tips die u bij de bereiding van een feestelijk stuk groot vlees goed van pas kunnen komen: Wilt u weten of het vlees gaar is, steek dan een dunnen (brei)naald in het dikste gedeelte van het vlees. Na een paar seconden trekt u de naald er weer uit. Als die nog koud is dan is het vlees op die plaats nog niet gaar. Voor nog meer zekerheid kunt u het beste gebruik maken van een vlees thermometer. Deze geeft precies de kerntemperatuur van het Vlees aan. Als de thermometer 52 graden C aanwijst is het vlees rauw tot rose van binnen. Ideaal voor rosbief bij voorbeeld. Laat u het vlees langer in de oven en geeft de thermometer on geveer 70 graden C aan, da is het vlees gaar. Varkensvlees, dat altijd gaar moet zijn, laat u dus in de oven tot die temperatuur bereikt is. Afdekken met folie Is het vlees klaar om opgediend te worden, laat het dan eerst ongeveer tien minuten 'rusten'. Dek het daar bij af met een stuk aluminiumfolie. Het 'rusten' dient ervoor dat alle vleessappen zich gelijkmatig in het vlees verspreiden en niet bij het aan snijden verloren gaan. En over aan snijden gesproken: gebruik altijd een niet gekarteld mes en snijd het vlees dwars op de draad aan. Stapt u een dezer dagen bij uw slager binnen, laat hem dan een mooi stuk vlees afsnijden van uw keuze. En wilt u meer weten over het bereiden van groot vlees, ook dan staat uw slager u met raad en daad terzijde! Die zijn te maken met kleine brood jes, voorzien van feestelijke vul lingen. Witte puntbroodjes opensnijden. Beide helften bestrijken met boter. Roquefort of andere blauwgeaderde kaas erover verkruimelen en er een sappige handpeer.tussen leggen. Sesambollen opensnijden. De helf ten bestrijken met pindakaas. Plak jes gekookte ham en komkommer schijven ertussen leggen. Mueslibolletjes opensnijden. Beide helften bestrijken met abrikozen jam. Onderste snijhelften bestrooien met grof geraspte licht belegen Leer dammer kaas. Versgebakken broodjes Maak met kleine voorgebakken bol letjes uw eigen kerstbroodjesboom. Snijd voor zo'n boompje vijf of meer bolletjes open en beleg ze met een laagje grof geraspte appel waa raan u wat gewassen rozijnen, suiker en kanaal toevoegt. Klap de brood jes dicht en bak de broodjes af. HEILOO - Een van de lekkerste broodprodukten in de feestmaand december is ongetwijfeld de kerststol. Het bakken van dit lekke re en luxe krentenbrood gebeurde al in de 14e eeuw. In die tijd lag de kerststol alleen binnen het bereik van de rijke adel en hoge geeste lijken. In het jaar 1329 kwamen in het Duit se plaats Naumburg de eerste kerst stollen uit de oven. In ruil voor een aantal privileges moest het bakkers- gilde de plaatselijke bisschop met Kerstmis twee krentenbroden van de allerbeste kwaliteit aanbieden. De le den van het gilde waren daar niet blij mee. Ze moesten alles op alles zetten om de allerbeste stollen te bakken. Ook al hadden ze zichzelf overtrof fen, dan nog liepen zij het risico dat een grillige bui van de bisschop hun privileges op de tocht zou zetten. Bovendien investeerden de bakkers veel geld in kerststollen. Om de bis schop te behagen gebruikten ze de allerbeste grondstoffen. Via de Kruisridders waren onbekende in grediënten uit het Heilige Land gekomen, zoals specerijen, amande len, oranjesnippers en sukade. Later werden deze specerijen, waarvoor de bakkers destijds zeer veel geld moesten betalen, verwerkt in de kerststol. Sommige bakkers zagen hun toch al niet vette jaarwinst soms in een keer in de kerststol ver dwijnen. Vandaag de dag is de kerststol een van de meest geliefde broden in deze feestelijke weken. Voor de bakkers betekent deze tijd niet alleen top drukte, maar ook het uitleven van hun creativiteit en vakmanschap in de extra geurige bakkerijen. Kerstontbijt Brood is voor elk moment van de dag. Het mooie van brood is dat het niet uitmaakt of men kiest voor een voudig of feestlijk aangekleed. Een sneetje kerststol met boter, honing en walnoot is in een handomdraai gemaakt. Een mooier begin van eer feestelijke Kerstdag is nauwelijk denkbaar. Of zou het een sneetje krentenbrood met boter en schijfjes sinaasappel moeten zijn. Een croissantje met gemberjam of marmelade met dun ne plakjes appel of banaan is even min te versmaden. De liefhebber van hartig begint de dag misschien liever met een bruin sesambolletje, belegd met kalfsfricandeau, mandarijntjes en een toefje groen. Kortom, het aantal ontbijtmogelijkheden is groot en ook gedurende de rest van de dag speelt het brood een feestelijke rol. Feestelijk Waarom is december zo'n gezellige maand? Vooral omdat we tijd voor elkaar hebben. Tijd om uitgebreid te ontbijten, te brunchen of te lunchen. Tijd ook voor een stevige wandeling, een uitgebreid borreluur of een fijn diner. Veel van die momenten wor den met feestelijk belegd brood en smakelijk aangeklede broodjes extra gezellig. Genieten van deze dagen, van de sfeer van gezellig samenzijn, is ook genieten van de geur van voorgebak ken broodjes die u zelf afbakt en van kerststollen bestrooid met een dikke laag poedersuiker. Kortom, van al het lekkers dat de bakker biedt. Wat dat betreft is het misschien niet eens zo erg dat u in december bij de bak ker soms wat langer op uw beurt moet wachten. Dat geeft mooi de ge legenheid een keuze te maken uit al dat lekkers. Gevulde bol Na een stevige wandeling op zo'n mooie winterdag is er als verrassing een gevulde bol. Maak de bol voor de wandeling klaar. Goed verpakken in aluminiumfolie en in de koelkast leggen. Neem een witte of bruine bol (400g) en snijd deze horizontaal in 4 plakken. Bestrijk alle snijvlakken met roomkaas of boter. Leg op de onderste broodplak blaadjes (krul)sla en enkele plakjes gerookte zalm. Leg de volgende broodplak er op en beleg deze met komkommer schijfjes en dunne plakjes gerookte zalm. Dek alles af met de derde broodplak en beleg deze met een laagje ragfijn gehakte bleekselderij en plakjes ge rookte zalm. Vervolgens het kapje van de broodbol erop en alles even licht aandrukken. Snijd de bol als een taart met een scherp mes in het gewenste aantal punten. In plaats van zalm kunt u de bol ook vullen met kaas of vleeswaren.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1991 | | pagina 45