m Kerstmarkten in Keulen: droomwereld voor jong en oud Christkindl: dorpje vol kersttradities Adellijk karakter Vreselijke ramp Zieltogende echtgenoot Kerstpostkantoor stempelt 2 miljoen poststukken 'Weihnachtspostamt' Kerstgebruiken UITKIJKPOST 18 DECEMBER 1991 PAGINA 23 Dure fles voor kerst Kerst is voor het gezin Vergeer al sinds vele, vele jaren een traditie, een feestelijke familie-aangelegenheid waar iedereen, vader, zoon Willem-Dan, dochter Willemijn en natuurlijk, na tuurlijk moeder zich voor de volle 100 procent inzetten. Ruim een week voor de lang verwachte kerstavond is het een enorm gedoe in de gezellige villa van de Vergeers. Moeder is de spil van de organisatie. Als een heuse generaal ontwerpt zij de strategie voor het boodschappen doen, het schrijven van de allerlaatste wenskaartjes en, en passant, ook voor het normaal functioneren van het dagelijks huishouden. Nou, ja normaal in die^dagen voor het grote kerstdiner stijgt de consumptie van snack- en frituurwa- ren tot een zeldzame hoogte, terwijl de afhaal-chinees en de gemotori seerde pizzaboer aan huize Vergeer meer dan goede klanten hebben. Maar gezellig is het wél! Nu wil de traditie dat ze bij de Vergeers elk jaar een familielid van zijn of haar kant voor het kerstdiner uitnodigen. Dit gebaar valt bij ieder een letterlijk en figuurlijk geweldig in de smaak want, ere wie ere toe komt, moeder Vergeer is veel méér dan een keukenprinses. Ze is een keukenkoningin keukenkeizerin néé een keukengódin! En zeker neef Maurice uit Den Haag weet dit en waardeert de culinaire kunsten van moeder Vergeer in ho ge mate. Neef Maurice komt af en toe langs, als hij voor zaken in de c stad is en neemt dan steevast (lek kerbek als hij is) een uitzonderlijk flesje rode wijn mëe. En deze keer, voor het kerstdiner, is het een superbe, prachtige, magni fieke fles Chateau Latour uit 1953, die vier dagen voor het copieuze diner bij de Vergeers wordt afgele verd. En neef zou neef niet zijn als er geen begeleidend instructiebriefje bijgesloten was. De tekst luidt: "Lieve vrienden, Hierbij een exquise wijn om de schatten uit de keuken van Helen met de nodige luister te omgeven. Zorg dat deze kostelijke wijn op een niet te warme, niet te koude en ABSOLUUT TOCHTVRIJE plek een dag voor het diner geplaatst wordt. Voor die tijd koel en donker opslaan en VOORZICHTIG behandelen. De stof ABSOLUUT NIET VERWIJDE REN! We zullen er een onvergetelij ke drank aan hebben. Tot spoedig ziens, Maurice." Nou, de fles is inderdaad een groot stofnest, maar dat draagt wel bij tot het adellijke karakter van de inhoud. In huize Vergeer weten ze drommels goed wat étiquette is Enfin de dagen verglijden. Steeds meer gerechten zijn geprepareerd voor de laatste braad-, stoof-, smoor- of kookbeurt en ja dan is het zover! Neef Maurice heeft zich behaaglijk aan het hoofd van de tafel ge nesteld in afwachting van de dingen die komen. En dan op het moment dat het feestmaal een aanvang neemt (te beginnen met een verse ossestaart- soep met droge sherry) ziet meneer Vergeer de vreselijke ramp, die eveneens op het punt staat te be ginnen. De wijn! De exquise, voor treffelijke oeroude en niet te betalen Chateau Latour! Deze staat nog koel en droog en vooral tochtvrij in de kelder! Wat een blamage op kerst dag! Deze afschuwelijke nalatigheid zal als de fakkel van een marathon loper door de familie gaan. Meneer Vergeer kijkt met verdwaas de blik naar zijn vrouw, die net de heerlijk geurende soepterrine binnen brengt. Als meneer Vergeer ziet dat neef Maurice druk zit te babbelen met Willemijn (dank de hemel dat dat kind zo bij de tijd is), imiteert hij met een paar snelle handbewegin gen het in- en uitdraaien van een kurketrekker in een kurk, onmiddel lijk gevolgd door het wanhoopsge baar van twee, ten hemel gerichte handpalmen met losstaande vin gers. Helen snapt het meteen. "Nu nog even de soepstengels uit de grill en we kunnen aanvallen!" zegt ze, volstrekt niet van haar stuk ge bracht De drie minuten die verstrijken wil meneer Vergeer voor geen goud van de wereld nogmaals ooit weer door- £Et/W6H(C maken. Zeker niet als neef Maurice heel opgewekt vraagt of de wijn goed behandeld is en of de fles alvast op tafel gezet kan worden, "Want dat staat zo echt!" Maar He len, die onvergetelijke, machtige, in spirerende, maar vooral improvise rende Helen, maakt aan de zielto ging van haar man snel een einde. "Zo, daar ligt ie dan. Ik heb hem alvast ontkurkt, want dan kan de wijn een beetje ademen. Pak alle maal een paar soepstengels en dan kunnen we beginnen. Prettig kerst feest, iedereen." Ach, het wordt een onvergetelijke avond, ledereen, maar vooral neef Maurice, is meer dan verzadigd. Die lieve, aardige neef toch! Wat is hij in zijn nopjes als hij met al het beno digde decorum zijn dure fles voor kerst uitschenkt en de hemel in prijst. "Precies de juiste tempera tuur, jongens! Voortreffelijk zoals jul lie met zo'n sieraad weten om -te gaan. Zo zie je maar weer dat onze familie niet zomaar de eerste de beste is." En zo voort, en zo voort. Natuurlijk wordt het een latertje. Be grijpelijk, want zo'n fantastische kerstmaaltijd is niet iets dat je zo maar laat doodbloeden. Als Maurice goed en wel in de taxi richting Den Haag is vertrokken en meneer Ver geer en zijn vrouw eindelijk in bed liggen, kan meneer Vergeer natuur lijk niet nalaten te vragen hoe zijn vrouw het zo snel voor elkaar kreeg om de wijn zo snel op precies de juiste temperatuur te krijgen. "Och, lieverd, het was gewoon een grote gok. Ik kon onmogelijk de fles onder de warme kraan houden. Dat zou veel te lang duren en bovendien zou die fraaie stoflaag van tientallen jaren er afgespoeld zijn. Dus heb ik de fles geopend, het dure vocht in de geëmailleerde steeipan gego ten en de hele zwik op het gas gezet. Vingertje erin en via een trechtertje keurig netjes de hele zaak weer in die mooie fles terug gedaan. Hopla! Zo simpel is dat!" En zo werd in huize Vergeer op een nogal barbaarse wijze een feestelijke kerst van een tragedie gered! Stemmig plaatje van de in Oos tenrijkse barok opgetrokken be devaartskerk van Christkindl. Tij dens Kerstmis trekt het kerkje dui zenden pelgrims Duitsland is van oudsher het land van de grote, gezellige kerstmarkten, die in december in veel grote en kleine steden worden gehouden. Beroemd zijn de kerstmarkten van Keulen en Düsseldorf, die jaarlijks ook duizenden Nederlandse bezoe kers trekken. Keulen kent maar liefst twee kerst- een droomwereld voor jong en oud. markten, die het hart van de oude De sprookjesachtige uitstallingen en Rijnstad in december omtoveren tot de feestelijke verlichting creëren een Jaarlijks komen in de advent- en kersttijd talloze mensen naar het plaatsje Christkindl bij Steyr in de Oostenrijkse provincie Oberösterreich. Religieuzen bezoeken Christkindl om bij het 'Kerstkindje in de boom' troost te vinden, anderen om de opvoeringen van kerkmuziek te beluisteren, weer anderen vanwege de speciale postzegels en het beroemde kerstpost kantoor. Christkindl, ofwel 'Kerstkindje' (zo als de Nederlandse vertaling van de plaatsnaam luidt), dankt zijn ont staan aan Peter Sertl. Deze organist en torenwachter zette in 1695 een wassen beeldje van de kleine Jezus in een boomholte in het eenzame bos in de buurt van Steyr neer. Sertl, die aan epilepsie leed, wan delde volgens de overlevering iedere zondag naar dit 'kerstkind onder de hemel'. Korte tijd later bleek hij van zijn ziekte te zijn genezen. Het ver haal van deze wonderbaarlijke gene zing ging als een lopend vuurtje door de wijde omgeving. In dank voor "het wonder" bouwde men in 1697 een kapelletje rond de boom. Op 31 mei 1708 werd de eerste steen gelegd voor de huidige bede vaartskerk. ruim 2 miljoen brieven en kerstkaar ten. Vanuit het postkantoortje gaan de kerststukken de hele wereld rond. Het adres van het kleine maar razenddrukke postkantoor luidt: Weihnachtspostamt Christkindl, A-4411 Christkindl bei Steyr, Pyhrn- Eiswenwurzen, provincie Oberöster reich, Oostenrijk. atmosfeer, die bezoekers van alle leeftijden in zijn ban krijgt, leder jaar "bummeln" twee miljoen bezoekers over de kerstmarkten van de Neumarkt en de Alter Markt. Zij worden aangetrokken door de lucht van Glühwein, warme kastanjes en honingkoeken; hier en daar iets proeven en dan een grotere portie kopen voor onderweg of thuis. In de honderden marktkramen staat een in de hele wereld uniek assortiment aan cadeaus, kerstversieringen en kaarsen uitgestald. Het aanbod is zo bont als denkbaar is, zij het dat alle, artikelen wel een band met Kerstmis hebben. De markten bestaan uit lange stra ten van kleine houten huisjes, die als marktkramen dienst doen. Ver lichting, vrolijke en stemmige mu ziek, en de typische geur van den- negroen, kaarsvet, wijn, worst en warme kastanjes zorgen voor de "odeur locale". Hier krijgt iedereen de kerstsmaak al vast te pakken. Het kleine grut kijkt met ogen zo groot als schoteltjes naar al het schoons dat er te zien is; volwasse nen voelen zich ook weer kind wor den en geraken geheel en al in kerststemming. Nieuw op de Keulse kerstmarkten van dit jaar is een groot contingent kooplui uit Zuid-Duitsland. Zij bie den kerstartikelen aan die men eer der niet of nauwelijks op de Rijnoe vers aantrof. Diverse orkesten, zangkoren en an dere groepen zorgen voor de muzi kale omlijsting. Op de Alter Markt vermaakt een poppenspeler zijn jeugdige publiek. Daar valt dagelijks van 17 tot 18 uur ook het carillon van de Keulse Raadhuistoren te be luisteren. Klokkenspeler Clemens Reuter speelt alsof zijn leven ervan afhangt om de duizenden bezoekers van de kerkstmarkten nog beter in de kerststemming te brengen. Beide Keulse kerstmarkten zijn te bezoeken tot 23 december. De ba zaar op de Alter Markt is dagelijks van 11 tot 21 uur toegankelijk. Op de Neumarkt kunt u dagelijks van 10 tot 20 uur uw kerstinkopen doen. Op zaterdag en zondag zelfs tot 21 uur. Het kerstpostkantoor Christkindl opent jaarlijks vanaf eind november tot en met Driekoningen (6 januari) zijn deur. Wie ooit op het idee van een kerstpostkantoor is gekomen, weet eigenlijk niemand. Sommigen vertellen dat het een idee is van de postbeambten uit Steyr, anderen geloven dat het plan afkomstig was van een krijgsgevangene in Siberië, die het voorstel hiervoor in een brief aan zijn vrienden beschreef. Hoe het ook zij, elk jaar stempelen de postbeambten v^n Christkindl In heel Oostenrijk is het optuigen en aansteken van de kaarsjes in de kerstboom een echt ritueel. De witte en gekleurde kaarsjes worden op 24 december tussen 18 en 19 uur ont stoken. De kinderen geloven dat het kerstkind de kerstboom in huis heeft gebracht. Daarom is al dagen vóór kerstavond een kamer in het huis afgesloten. De kerstboom wordt op getuigd; geschenken worden onder de boom gelegd, net als in de Angelsaksische landen en Scandi navië. Kerstversieringen bepalen samen met cadeauskaarsen en smakelij ke etenswaren de glitter, glans en glorie van de Keulse kerstmarkten. (Foto: FW. Holubovsky, Verkehrsamt der Stadt Köln).

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1991 | | pagina 51