verhalen uit de gordel van smaragd 'Wat verdwenen is' Liefste, mijn liefste i f DEUTEKOM Libris.Uw Complete Boekhandel, 'De wereld van Louis Couperus' i een meester-schrijver w 'Ilias in Batavia Jakarta' Goena-goena en geziene geesten Tropenkoorts doneslë in een rugzak VAN BOEKEN KRIJG JE NOOIT GENOEG JBSSii A. Alberts: m iVlöMli! Xn&uftlincl^: Pramoedya Ananta Toer: Pramoedya Ananta Toer Ivan Wolfers: IVAN WOLFFERS Liefste, mijn liefste Boekenweek geschenk Frédéric Bastet: A. Alberts: een meester-schrijver De eilanden De Eilanden Libretto voor een gewezen koningin Margaretha Ferguson: E lias in B J Dolf de Vries: Het contact tussen Nederland en Nederlands-Indiëlater Indone sië, heeft grote invloed gehad op onze literatuur. We danken er niet alleen enkele van onze be langrijkste romans aan - Max Havelaar'De Stille Kracht', 'Het land van herkomst' - maar ook enkele van onze mooiste verhalen, zoals die van Maria Dermoüt en van A. Alberts. 'Insulinde: verhalen uit de gordet van smaragd' biedt een prachtige selectie uit die literatuur: frag menten uit 'De Stille Krachten 'Max Havelaar' naast verhalen van auteurs wier naam synoniem is met de Nederlandsindische let teren, zoals P.A. Daum en Beb Vuykteksten die een beeld schetsen van hoe het ooit was, van Tjalie Robinson, H.J. Frie- dericy, Aya Zikken, naast terug blikken vanuit een recent verleden door Hélla Haasse en F. van den Bosch. Tot de verrassingen in deze bun del horen een verhaal van Carry van Bruggen dat speelt in een mohammedaans milieu, enkele stukken uit 'Ot en Sien in Nederlands-Indië', een vertelling die E. du Perron publiceerde toen hij twintig jaar oud was, en een fragment uit het populairste jeugdboek uit de Oost: 'De Katjangs'. Op een Indonesische Boekenweek-pagina mag de naam van Pramoedya Ananta Toer niet ontbreken. Deze Indo nesische auteur, die de grootste schrijver van de twintigste eeuw uit de gordel van smaragd wordt genoemd (Rudy Kousbroek), ge niet in Nederland een flinke po pulariteit. Zijn uitgaven zijn in Indonesië verboden literatuur. In Nederland zijn de vertalingen in een hoog tempo achter elkaar verschenen en het eind hiervan is nog niet in zicht. Het begon met de vierdelige cy clus 'Aarde der mensen', 'Kind van alle volken', Voetsporenen 'Het glazen huis', waarin het verhaal van de afbrokkeling van de Nederlandse koloniale macht en de opkomst van het Indonesi sche nationalisme worden ge schetst. Deze titels werden door Novib op de markt gebracht en zijn nu als totaal-pakket ver krijgbaar. Wat verdwenen is mi Bij uitgverij De Geus verschenen het meest recent drie werken van Toer: 'Guerillafamilie', 'De vluchteling' en 'Wat verdwenen is'. Enige weken geleden was op de Nederlandse televisie een inter view te zien, dat Kees Snoek met Toer had. Dit interview is nu in boekvorm verschenen, samen met een essay van August Hans den Boef, waarin het vertaalde werk van Pramoedya Ananta Toer de revue passeert. De keuze van het eiland is wille keurig, die voor de serie reisboe ken zeker niet. Sinds enige tijd publiceert Periplus Editions een reeks van reisgidsen over Indo nesië. Behalve aan Sumatra zijn er reeds delen gewijd aan Java, Bali, de Molukken, Irian Jaya, Kalimantan, Sulawesi en het ei- landengebied van Lombok tot Timor (Nusa Tenggara). De totale reeks van acht boeken geeft in ruim 2000 pagina's een beschrijving van de hele Indone sische archipel. Ieder deel bevat achtergrondinformatie over een eiland of regio. Dankzij de prak tische reisinformatie kunnen de boeken dienst doen als hoog waardige reisgidsen. De inhoud bestaat ondermeer uit geschiede nis en cultuur, natuurgebieden, vele illustraties in kleur en (stads)kaarten, toeristische tips en adressen. Thomas de Naaste gaat als des kundige in bevolkingsproblema tiek naar Indonesië. Gefascineerd door de andere cul tuur, probeert hij steeds meer van het land te begrijpen. Hij wil erbij horen om zo het ge heim van de ongelooflijke vruchtbaarheid van de tropen te ontraadselen. Myrna Babon, de vrouw die heimwee naar dit land in de har ten van de mannen oproept, en haar dochter Marion Bellina, de filmster, kennen de geheimen van de liefde. Thomas wordt zijns ondanks door de twee vrouwen aangetrokken. De koele wetenschapper leert wat overgave is, ook al betekent het dat hij zichzelf daarvoor moet opofferen. Het verhaal is voor een belang rijk deel gebaseerd op gebeurte nissen in Indonesië in 1984 toen de 'geheimzinnige moorden' op hun hoogtepunt waren, de mesjidopstand in Tanjung Priok uitbrak en de bekende Jakar- taanse 'generaalsprostituée' Tietje werd vermoord. r" "J BOEKENWEEK 92 Weerborstels BOEKENWEEK 92 A.F.Th, van der Heijden toont zich ook een meester op de korte baan. BOE KEN WE EK 92 NSyLlNDE Eerroude droom van E. du Perron krijgt toch nog gestalte. A. Alberts kijkt terug op ons Indische verleden. Heerenweg 67-69, 1851 KL Heiloo "Winkelhof 't Loo" Tel. 072-331483 Dit boek bevat bijna 500 foto's van Louis Couperus en familiele den, van mensen die in zijn le ven een rol hebben gespeeld en van plaatsen die hij heeft be zocht en beschreven. Het uitvoe rige commentaar is te lezen als beknopte biografie 'De mens Louis Couperus spreekt tegenwoordig zeker even zeer tot de verbeelding als de kunstenaar', zegt Frédéric Bastet in zijn inleiding tot dit boek, dat de Haagse schrijver in alle fasen van zijn leven weerkaatst alsof hij door een feestelijke spiegelga- lerij flaneert. Couperus' werk geniet heden ten dage meer be langstelling dan ooit. De indruk wekkende televisiebewerkingen van 'De boeken der kleie zielen en 'De stille kracht', de verfil ming van 'Eline Vere' naast de opera 'Eline', toneelprodukties naar 'Noodlot' en 'Extaze', het toont alles aan dat Couperus zo populair is geworden als hijzelf nooit had kunnen hopen. Het onderzoek dat Bastet ver richtte naar feiten en achtergron den van Couperus' leven en werk heeft ook een verhelderend licht geworpen op het karakter en de persoonlijkheid van deze v grote auteur. Vele positieve reac ties die Bastets brief edities ge volgd door de essay-bundel 'Een zuil in de mist' hebben gewekt, moedigden hem aan tot zijn 'Louis Couperus; een biogra fie', een boek dat verrassend veel aandacht trok en intussen al drie drukken beleefde. Naderhand opgedoken familiefo to's brachten Bastet er vanzelf toe dit materiaal aan te vullen tot een 'nostalgisch panorama' van Couperus' leven in beeld. Hoewel beperking natuurlijk on vermijdelijk was, geven de 462 portretten, stadsgezichten en an dere afbeeldingen een fascine rend beeld van het fin-de-siècle, voortgezet tot de jaren twintig van onze eeuw. Uitgever Van Oorschot 'heeft iets' met auteur A. Alberts, van wie inmiddels achttien titels ver schenen zijn. Ter gelegenheid van de Boekenweek 1992 werd een speciale brochure samen gesteld met daarin ondermeer een beschouwing over de romans van Alberts en een overzicht van de gepubliceerde boeken. 'De eilandenis het debuut van A. Alberts. Het bevat een bun del verhalen over eilanden en over de mensen, die er wonen. Deze eilanden worden nergens nader omschreven. Zij hebben geen andere namen dan: ons hoofdeiland, het meest oostelijke eiland, het laatste eiland. En zo als het met de eilanden is, zo is het met de mensen. Zij worden aangeduid met: mijn chef, de dokter, de havenmeester, mijn klerk. Toch is het duidelijk dat de ver halen spelen in het Nederlands- Indië van voor de tweede werel doorlog. Alberts was daar enige jaren ambtenaar bij het binnen lands bestuur. 'De eilandenwerd onmiddellijk bij verschijning door kenners en fijnproevers onderkend als een boek van bijzondere allure. De verhalen zijn geschreven in een onnavolgbare stijl, met een mini mum aan woorden en een maxi mum aan dramatische spanning. Samen met 'Twee jaargetijden minder' verscheen 'Libretto voor een gewezen koningin' aan de vooravond van de Boekenweek 1992. Het is een bundeling van verhalen en teksten uit het eerde re oeuvre van A. Alberts, door hem zelf gekozen. Het grote voordeel van een 'keu ze uit eigen werk' (de ondertitel van de uitgave) boven een gewo ne bloemlezing, is dat de lezers in zo'n boek te maken krijgen met teksten, die door de schrij ver op een zeker moment beschouwd worden als karakte ristiek voor, om niet te zeggen hoogtepunten uit, zijn eigen werk. In zijn voorwoord bij 'Libretto voor een gewezen koninging' schrijft A. Alberts op de van hem bekende, laconieke wijze onder meer: 'Kiezen uit eigen werk is in elk geval ergens goed voor: je moet eindelijk eens je zelf gaan lezen. Dat kan mee- of tegenvallers opleveren, maar over laatstgenoemde soort kan ik hier zwijgen, want, aangenomen dat ik ze onlangs nog heb ont moet: ze zijn in de volgende bladzijden niet vertegen woordigd'. s De vijftienjarige Elias Bakker is zich als blank kind in de nada gen van Nederlands-Indië niet bewust van enige rassendiscri minatie. Zijn vader Albert is een door in nerlijke conflicten gekweld man. Niet in Indië geboren, voelt hij er zich met zijn Hollandse recht door-zee mentaliteit altijd bui tengesloten. Tijdens de Japanse bezetting stort de koloniale samenleving ineen. Na de bevrijding krijgen Elias en Albert enig inzicht in het Indonesische nationalisme, maar persoonlijke geweldpleging maakt het hun onmogelijk de nieuwe situatie te aanvaarden. Ze vertrekken naar Nederland. Dertig jaar later keert Elias terug naar een Batavia dat Jakarta is 'Qmdn I/ia geworden. Inlanders zijn nu In donesiërs. Dan blijkt dat in In donesië toch Elias' levens- en werkterrein liggen. Margaretha Ferguson woonde van haar 9de tot haar 25ste jaar in het voormalig Nederlands- Indië en bezocht het land nadien nog vele malen. Zij publiceerde al diverse boeken over haar 'ver bintenis' met Indonesië. €©5 Van zeekoeietranen wordt lief desdrank gemaakt. Dat is goena- goena, schreef P.A. Daum. Een overspelige vrouw wordt in haar badkamer getroffen door rode fluimen, afkomstig uit onzicht bare monden. Dat is de stille kracht, schreef Couperus. Aart van Zoest doceerde van 1988 tot 1990 Nederlands aan de Universitas Indonesia te Depok. In die periode raakte hij gefasci neerd door typisch Indonesische verschijnselen als goena-goena, waarover hij samen met Nunuk Tri Heryati dit boekje schreef. Waar een set an, een huisgeest, lastig is, of waar iemand onver klaarbaar ziek wordt, daar moet een doekoen te hulp komen met zijn magische krachten. Placen ta's worden begraven; geitekop pen ook, zij het met een andere bedoeling. Als de tjitjak op je valt, dan weet je: een beminde zal spoedig sterven. Voor bero ving kun je een toejoel, een kind-geest, voor je laten werken. Het zijn allemaal feiten. Maar vooral: verhalen. 'Tropenkoorts' neemt de lezer mee op een boeiende literaire reis door Indonesië. Door de ogen yan de beste schrijvers ziet men het Aziatische land op z*n mooist. De reis wordt gepresenteerd in de vorm van een bloemlezing. Zoveel mogelijk eilanden en plaatsen worden aangedaan. Bij zijn keuze van de fragmenten en verhalen heeft samensteller John Müller zich niet laten verleiden door de pretentie om volledig te zijn. De relatie tussen Nederland en Indië c.q. Indonesië is immers te veelzijdig om in één enkele pocket te vatten. Elk fragment voor zich is voor de lezer een waar genoegen. Ze geven het zeldzame gevoel van betovering, dat Indonesië in he den en verleden opwekt bij een ieder die met het land en haar TROPENKOORTS bewoners in aanraking komt. De bloemlezing in haar geheel is bij wijze van spreken een reis gids, voor iedereen die plannen heeft om het land te bezoeken. En dan gaat het niet om prakti sche tips, maar om het beeld dat wordt opgeroepen van het land schap, de sfeer, de verhalen, de geschiedenis. Wie heeft in gedachten niet eens een reis gemaakt door verlaten streken van puur natuur? Alle dagelijkse beslommeringen achter gelaten en het echte avontuur te gemoet, in de voetsporen van ontdekkingsreizigers. Het blijft meestal bij een droom, een wild plan. t Schrijver, acteur en reiziger Dolf de Vries echter trekt van tijd tot tijd letterlijk wel de stoute schoenen aan en gaat er alleen of in een klein gezelschap op uit. Het meest noodzakelijke in een rugzak, in het vliegtuig en naar gebieden toe, waar de doorsnee toerist nog geen algemeen ver schijnsel is. Dolf de Vries vertelt op een zeer persoonlijke wijze over zijn erva ringen tijdens een verblijf in Indonesië. Hij bezocht de gebie den, die nog niet door vooral Hollandse en Australische toe risten overstroomd worden, zoals de oerwouden van Kalimantan (Borneo), Sulawesi (Celebes) en de Molukken. PAGINA 6 UITKIJKPOST 11 MAART 1992 11 T/M 21 MAART A.F.TH. VAH DER HEUOEH 11 T/M 21 MAART bij aankoop van tenminste f 19.50 aan boeken, zolang de voorraad strekt. h-w. Ja, f Jg, v 11 T/M 21 MAART Twee jaaaréetiidexi minder A.Alberts iL. Magazine over Nederlands- Indische en Indonesische cultuur. Voor één gulden, zolang de voorraad strekt. Essay over een voorbije samenleving. Voor slechts f 4.95, zolang de voorraad strekt. Instituut voor kunst, cultuur en reizen Lezing van Pro^. F.L. Bastet: LOUIS COUPERUS IN INDIË' VRIJDAG 20 MAART Aanvang 20.00 uur ENTREE 15,00 Plaats: BENOE, Runxputteweg 28, Heiloo Kaartverkoop: Boekhandel Deutekom Reserveringen: Benoe, tel. 072-335181 A. Alberts libretto voor een gewezen koningin .w Ko-.s, L* ft O tt

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1992 | | pagina 6