MÉ/1 Kleurenpracht opent morgen tentoonstelling in de sporthal Onderwijs ïn Heïioo? Schoon Schip Milieutip MÊÈÊSÈÈ Lees het elke week in de Uitkijkpost, hét gratis weekblad voor Heiloo en omstreken! Pinnen is modern en veilig betaalgemak Betalen kan op veel manieren. Contant, met cheques of met een pas met PIN- code. Contant is handig voor kleine be dragen. Cheques zijn minder handig. Het invullen kost tijd en de verwerking is duur. Betalen met de PIN-pas brengt uitkomst, zeker als'het gaat om wat gro tere bedragen. Het. aantal betaalauto maten waar met de pas kan worden betaald, neemt in Nederland -nu al circa 10.000- snel toe. Betalen en geld opnemen Veiligheid, snelheid en gemak zijn de grote voordelen van het betalen met de PIN-pas. PIN staat voor Persoonlijk Indentificatie Nummer. Een PIN-code bestaat uit vier cijfers. Betalen met de PIN-pas is gratis. Vanwege de kosten voor de detaillist kan het voor hem on voordelig zijn als kleine bedragen via de betaalautomaat worden betaald. Daar om is contante betaling voor kleinere bedragen dan ook een betere oplossing. Betaalautomaten voor de PIN-pas staan in benzinestations, winkels, restaurants en op veel andere afrekenpunten. De zelfde PIN-pas wordt ook gebruikt voor het opnemen van geld bij geldautoma ten. In Nederland kan dat op meer dan 4.000 plaatsen. En in Europa zijn ruim 50.000 geldautomaten toegankelijk. Betalen met PIN-pas is eenvoudig Het gebruik van de PIN-pas is eenvou dig. Na invoering van de pas in de be taalautomaat, toetst de gebruiker de PIN-code in. Hij controleert vervolgens het te betalen bedrag en geeft akkoord. Daarna gaat deze informatie via de tele foonlijn naar het informatiesysteem van de bank. Er wordt dan razendsnel ge controleerd of het saldo op de betaalre kening voldoende is om de betaling uit te voeren. Is dat het geval, dan ver schijnt er 'akkoord' op het scherm van de betaalautomaat en is de betaling een feit. De klant ontvangt vervolgens een bon van het betaalde bedrag. - Wie met zijn PIN-pas betaalt waar dat mogelijk is, spaart cheques uit en hoeft niet meer zoveel contant geld op zak te hebben. Het gemak van de PIN-pas gaat nog verder. Bij geldautomaten van de Rabo bank bijvoorbeeld kunnen cliënten van deze bank met hun PIN-pas ook even kijken wat het saldo op hun rekening is. Over de grens In heel Europa staan ook veel betaalau tomaten die vanaf medio 1993 een Ne derlandse PIN-pas zonder problemen accepteren. Benzine, boodschappen en uitjes kunt u dan over de grens steeds vaker met uw PIN-pas afrekenen. Cheques en contant geld heeft u steeds minder nodig. Profiteren van voordelen Wie nog geen PIN-pas heeft, doet zich zelf te kort. Hij mist de veiligheid en het betaalgemak van dit moderne betaal middel, in het dagelijks leven, maar ook tijdens vakanties en buitenlandse rei zen. Bovendien is het 'pinnen' een goed kope manier van betalen die ook in de toekomst onbeperkt gratis zal zijn. De Rabobank adviseert al haar cliënten om op een van haar passen (Rabopas, Europas, Rabocard of Topcard) een PIN-code aan te vragen. Zo kunnen zij optimaal profiteren van de voordelen die het 'pinnen' biedt. Werenbesdnmiof Heiloo tinmen Castricum Dierenbescherming Inspektie Heiloo e.o.: 072-335642 Vermiste en gevonden katten: 072- 616106. Honden en katten Heiloo en Limmen: 072-334316. Knaagdieren: 072-119998. Honden en katten Akersloot: 02513- 10079. Vakantie advies: 072-336180. Asiel (ook voor een adoptiehond om mee te wandelen): 072-114861. Goed tehuis gezocht voor: Katten: Adam, zwart/witte kater (3 jr.). Shira, witte poes met een zwarte vlek op de kop (6 jr.) een tikje schuw maar erg lief. Scooter en Sjeel, prachtige crème kater en blauwcrème poes (IVi en 8 jr.) horen bij elkaar, ze zijn erg gesteld op gezelligheid en aandacht. Charley, cy perse poes (2/2 jr.). Noraly en Noortje, twee lieve en aanhankelijke zwart/witte zusjes van een halfjaar willen graag bij elkaar blijven. Voor meer informatie tel. 072-334316. Vermist: Zwarte poes met geel bandje en koker, 4 jr. Hoogeweg, Heiloo. Langharige ro de gec. kater met bruine vlooienband, 18 jr. Kapel weg, Limmen, inl. 072-616106. Gevonden Grote zwarte ongec. kater met witte snuit, borst, poten en kraag, Ma- riënstein, Heiloo, inl. 072-616106. Kalenders zijn a 6,95 te koop bij mevr. I. v. Beek-Nicolaï, Slimpad 9, Heiloo, tel. 072-332759. Benefietconcert met een vervolg HEILOO - De stichting 'Een Hart voor Polen Heiloo' heeft als doel het bieden van materiële - en immateriële hulp aan vooral kinderen, zieken en ouderen. Kortom hulpverlening aan kwetsbare mensen. In de Zuid-Poolse stad Swietochtowice, waar de burgerij van Heiloo een band mee heeft, is het slecht wonen. Naast de armoede woont men door de zware in dustrie en mijnbouw in een vervuilde stad. Lucht- en bodemverontreiniging heerst er in grote mate. De meest kwets baren, ouderen en kinderen, zijn daar qua gezondheid de dupe van. Wat doen wij daaraan? Voor kinderen bestaat de mogelijkheid de vervuilde stad tijdelijk te verlaten. Voor ouderen is die mogelijkheid niet aanwezig. In ons land kennen we vérzorgings- en verpleeghuizen en zijn in onze Holland se maatschappij niet mee weg te den ken. Ouderen worden verzorgd en gehandicapten verpleegd. In deze Pool se stad met 60.000 inwoners zijn er ook ouderen, die zorg, en gehandicap ten, die verpleging nodig hebben, maar er zijn geen instellingen, waar die zorg en verpleging gegeven kan worden. En daar is via een benefietconcert, georga niseerd door de Rotaryclub Heiloo, iets aan gedaan. De totstandkoming van een zorghuis is niet zomaar gerealiseerd, maar is wel in ontwikkeling. Dankzij de Dutch Swing College Band gaat die ontwikkeling sneller en zullen de kwetsbare ouderen eerder van zorg en verpleging gebruik kunnen maken. En de kinderen dan? Voor kinderen is een reis naar het buitenland een uitda ging. Maar wat betekent het voor hen om een gezonde, ontspannen en leerza me vakantie te hebben? Wat betekent het om even afstand te nemen van ar moede, vervuiling en spanning? De er varing leert dat ze een blijvende herinnering hebben aan het leven en werk in Holland; dat er dikwijls een blijvend contact ontstaat met de gastou ders; dat ze een gezonde weerstand heb ben opgebouwd en dat juist hebben ze nodig. Want de herfst maakt niet weer bare kinderen ziek en de winter maakt het voor minder gezonde kinderen nog kouder dan het al is. Geldelijke bijdragen zullen doorslagge vend zijn om opnieuw kinderen uit die meest vervuilde stad van Zuid-Polen voor een gezonden vakantie in Heiloo e.o. uit te nodigen. De verrassing is groot. Heeft de Rotary Club Heiloo een forse bijdrage geleverd voor de totstandkoming en mogelijk voor het instandhouden van het zorghuis voor ouderen, de Rotaract Club Alkmaar e.o. maakt de verrassing compleet. Hun bijdrage gaat het mogelijk maken al ruim tien kinderen over te laten komen. Jongeren voor jongeren, de toekomst van Polen. Wilt u meer weten over de kinderen? Wilt u meer weten over het zorghuis? Neemt u dan contact op met: J. Hartog, Kapellaan 11b, Heiloo, tel. 02205-3403, of J. Rood, De Moestuin 19, Heiloo, tel. 072-335297. Dirk Bakkershof HEILOO - De foto die wij vorige week bij het artikel van Makelaardij de Best plaatsten krijgt elke koper van een ap partement aan de Dirk Bakkershof ka- do. Wij vergaten toen, per abuis, te vermelden dat ook Makelaardij Reinder MCakes en Co bij dit projekt betrokken HHKn Edelpapagaaienlinks het vrouwtje (rood en blauw verenkleedrechts het mannetje (in hoofdzaak groen). Het sprookje van Sinterklaas. Iedereen kan zich uit z'n kinderjaren nog wel een editie van het jaarlijksetypisch Hol landse feest voor de geest halen: het ver rassende kado, de verschijning van de goedheiligman in eigen persoonde sfeervolle viering met de hele familie. Natuurlijk ook de intocht van de ver meende Spanjolen in Heiloo. Vanaf Overkerck - hoe toepasselijk voor de ouderoomse baas - in een lange stoet, zingend op de tonen van de muziek korpsen, door het dorp. Het eindigde traditioneel bij het gemeentehuis, waar de burgemeester door een krakende en piepende geluidsinstallatie de Sint wel kom heette. Hierna werden nogmaals luidkeels de bekende gezangen aangehe ven door de honderden kinderen, die zich weer of geen weer verzameld had den. Vol verwachting bleef je staan voor het bordes, al was Sint Nicolaas in middels in het gebouw verdwenen, wachtend op het lekkers dat 'hier en daar' - en vooral aan de rechterzijde naast de ingang van het raadhuis - werd uitgedeeld door de 'knechtenen de hen assisterende ambtenaren. De viering van het eerste december feest op de lagere school was van een geheel andere dimensie. Het gebons op de deur en een snoep strooiende zwarte hand zorgden voor histerisch geschreeuw. Het moest de spanning opvoeren tot het moment waarop de Sint de school zou bezoeken. Het lokaal werd versierd en elke dag werden de kinderen nerveuzer. De grote dag kwam, alle leerlingen za ten op bankjes en stoelen - zelf meege nomen uit de eigen klas - klaar in de aula. De Zwarte Pieten deden zo gek als werd verwacht, het hoofd van de school moest bij de Sint komen en een liedje zingen, er werd geschreeuwd, gehuild, gelachen en gezongen. Daarna maakte de gasten een ronde door de school. Elke klas kreeg bezoek. Het was intiemer dan bij het gemeente huis of in de aula van de school en voor al ook, toen het geloof er bij mij nog oprecht in zat, veel spannender. De in rood en wit gehulde man sprak je per soonlijk toe, las in zijn boek, en je kreeg ,een kado direct uit zijn handen. Zwarte Piet nam jou in de maling - 'Nee, Sint, dit jaar geen presentje voor hem in de zak, dat staat nog in Spanje' - en het zweet gutste langs je slapen. Met moeite perste je er een paar woordjes of een liedje uit, meer kijkend naar het kado dan naar de gever, en in trance ging je terug naar je tafeltje. Het pakje moest wachten tot iedereen in de klas een schoolbezoek aan de Sint had gebracht, een toneelstukje was opgevoerd en het 'Dag Sinterklaasje' had geklonken. De magie verdween na de tweede klas. Een ongeschreven regel bepaalde dat kinderen dan de waarheid verteld moest en nog steeds moet worden. De eerste keer was het maar moeilijk te verwer ken. Tussen schijn en werkelijkheid be zorgde ik m'n ouders overuren. Het ene moment voelde ik me bedrogen en wilde ik de leugen der volwassenen van de da ken schreeuwen. Dat mocht natuurlijk 0 niet, want er waren nog een broer en zus, die in het sprookje geloofden. Een ander moment werd de waarheid een leugen, bijvoorbeeld wanneer op zon dagmorgen ook voor mij, ongelovige en afvallige, een kadootje was neergelegd bij de schoenen in het halletje. Vanaf de vierde klas was het echt ge daan met het geloof in de Zuideuropese brigade. Ik kreeg van m'n ouders wat extra zakgeld en mocht zelf kadootjes kopen voor de rest van het gezin. Een sfeer van geheimzinnigheid hing in het huis, kamers werden verboden terrein en ik verdacht iedereen ervan het ver- bod aan z'n laars te lappenRijmelarij en surprises maken hielden me bezig tot aan het slapen gaan. De gewenste en verplicht gestelde ludieke verpakking van een kado heeft me nooit echt tot het in elkaar knutselen van meesterwerken kunnen verleiden. Het maken van ge dichtjes ging me daarentegen al jong uitstekend af. Vanzelfsprekend werd ik ieder jaar zelf weer het slachtoffer van waanzinnige omhulsels. Ik zag er de lol niet zo van in en was dus binnen ons ge zin de ideale persoon om gepest te wor den met spijkers, wol, lijm, zeepsop, verf en ga zo nog maar even door. Pakjesavond was door de intimiteit een happening waar elk jaar naar werd uit gezien. Nog steeds overigens heeft 5 de cember meer betekenis dan Kerstmis, hoewel de middenstand en andere profi teurs in de goede betekenis van het woord de laatste jaren anders doen ge loven. Het werd in de praktijk nogal eens een ware slijtageslag om alle ka- do's met evenveel aandacht uit te pak ken. Niet zelden werd ons gezin op deze dag uitgebreid met andere familieleden met als resultaat dat de stapel kado's onuitputtelijk leek. Een chocoladeletter uitpakken nam weinig tijd in beslag, maar soms ook waren die voorzien van uitvoerige gedichten - ik, zei de gek - of verpakt in met snippers en andere zooi volgepropte plaagdozen. Het feest eindigde na enkele uren stee vast in een puinhoop. Bergen papier, le ge glazen en vieze bordjes overal op de grond. Voor sommigen waren de pakjes al op, hun interesse verschoof van de kadostapel naar hun eigen kadotafel. Voor anderen lagen er nog wat bont verpakte verrassingen in een mand of zak op de vloer te wachten. Voor je ge voel werd er altijd wel iemand bevoor deeld, kreeg iemand meer kado 's dan jij zelf. Jaloezie zorgde voor ruzie en ge drein, boze ouders en stampende kin dervoetjes. Ook als je zelf een keer meer kadootjes - kwantitatief natuurlijk, daar zorgen ouders wel voor - ontving dan een broer of zus, had je dat feilloos in de gaten. Je voelde je schuldig en voerde een innerlijke tweestrijd: je wil de de kado's dolgraag hebben, maar de afgunstige blikken om je heen ver moordde de blijdschap, die je door het ontvangen voelde. De volgende dag was alles natuurlijk vergeven en vergeten, speelde je met of gebruikte je eikaars nieuwe spullen zonder enige rancune. Het kan gebeuren dat een ontvangen kado verstrekkende gevolgen heeft voor jezelf en je omgeving. Dat was bijvoor beeld het geval toen ik op 5 december twee parkieten kreeg, een groene en een blauwe. Het was de tweede of derde keer dat ons gezin in Heiloo het feest van Sint Nicolaas vierde. Ik had de leef tijd van het zonder geloof voortbestaan nog niet bereikt. Mijn ouders hadden voor dat jaar geregeld dat god mag we ten wie als Sint en Piet verkleed bij ons thuis op bezoek kwamen om de jaarlijk se pakjesregen te begeleiden. Ik was als derde aan de beurt om bij Sinterklaas te komen. Geheel overgele verd aan 'zijn aanwezigheid' vergat ik de wereld om me heen. De man zal zon der twijfel genoten hebben van mijn toewijding en van alles tegen me gezegd hebben volgens de instructies van mijn ouders. Het zal wel over mijn interesse voor planten en dieren - ook toen al - zijn gegaan, maar door de spanning van het moment is het nu een gat in mijn ge heugen. Tenslotte moest ik mee met Zwarte Piet. We kwamen in de keuken, waar hij één van de aanrechtkastjes open deed. Tot mijn grote verbazing haalde hij er een vogelkooitje uit met daarin de twee parkieten, die door het onverwachte licht nerveuze geluidjes en bewegingen maakten. Samen met de kooi werden diverse attributen, zoals een voederbakje, zaad, schelpenzand en een boekje over de verzorging van de gevederde diertjes, te voorschijn ge toverd. Het was het minst voorspelbare kado al ler tijden en nog vele, vele jaren daarna zijn de parkieten onze huis- en erfgeno- ten gebleven. Hun gezinsuitbreiding maakte het noodzakelijk dat mijn vader in de tuin een stevige, groene volière in elkaar zette. De actieve voortplantings- drift van de gevleugelde lawaaimakers zorgde voor een goed gevulde kooi. Het was altijd spannend wanneer een broed sel op uitkomen stond. Uit de van uitge holde stammetjes gemaakte nestkastjes kwamen telkens jonge beestjes in aller lei kleurvarianten, zelfs een aantal wit te, de feeërieke albino's. Een enkel dier bleek zo tam, dat wij hem uit de grote buitenkooi mochten halen en mee naar binnen konden nemen. Eerst nog wat onwennig fladderend met de ramen als levensbedreigende barrières, kwamen ze na verloop van tijd toch tot rust. Af en toe pikte er dan een parkiet wild in je haren of knabbelde aan je vingers. Het was letterlijk een leuke en levendige beestenboel. Maar elke medaille heeft een keerzijde: het hok, de grote buiten-volière, moest iedere week worden schoongemaakt. De eerste jaren was het geen probleem. Ik deed het vaak, want het waren toch mijn huisdièren. Later kwam de klus meer en meer op de ouderlijke schou ders terecht. Het kon dan ook niet uit blijven: op een goed moment was het in het belang van de parkieten en vctor het behoud van de gezinsrust beter wanneer de dieren elders onderdak zouden krij gen. Aldus geschiedde. De komst van de eerste twee parkieten was de enige keer dat Sint Nicolaas in levende lijve - daarvan waren we over tuigd - bij ons in huis was. Natuurlijk deden we zelf vaak genoeg alsof. De voorkeur ging dan altijd uit naar de rol van Zwarte Piet, ook al mocht je als Sinterklaas de baas spelen. Gek doen is leuker dan leiding geven: met nep- snoepgoed strooien, een kraag en een cape om, een zwart gezicht en een pruik, een jutezak met kadootjes en vooral gillen, springen en rennen. De toen gebruikte verkleedspullen hebben veel later nog meerdere keren hun nut bewezen. Samen met m'n oudere broer en een vriend van de honkbalclub trad ik eens op tijdens de bonte avond voor.„ leerlin gen van de bovenbouw van een Alk- maarse basisschool. Twee witte Pieten en een zwarte Sinterklaas, die per bran card de zaal werd binnengedragen. Hi lariteit natuurlijk en dat hield niet op. We mochten zo gek doen als we wilden, zolang er niets stuk ging, we speelden wat liedjes op electrische gitaren - 'Dy namite' van Mud en 'Kung Fu Fighter' - en hadden ook zelf de grootste lol, dat spreekt voor zich. Dat zelfde gold overi gens net zo zeer tijdens het Zwarte Piet spelen op mijn eigen middelbare school. Aanvankelijk met tegenzin, maar na het aanboren van een stimulerende bron - een heupflesje cognac onder de rokken van Sinterklaas, de leraar Duits - was het na elke kop koffie mèt gezelliger, leuker en makkelijker om vooral docen ten in de maling te nemen. Het sprookje van Sint Nicolaas en zijn Zwarte Pieten. Het blijft voor jong en oud geschikt om te vertellen, om in mee te spelen. De moraal - zo eigen aan dit soort vertellingen - is nadrukkelijk aan wezig en zeker niet te verafschuwen: als je iets bezit, dan kan je dat altijd delen met een ander. Dat is geen sprookje, voor mij is dat een gegeven. Je hoeft het niet persé aan een bepaalde datum op te hangen, delen kan altijd, met iedereen en overal. Het is natuurlijk wel leuk om je af en toe te hullen in het uiterlijk ver toon van een volksfeest als dat van Sint Nicolaas. Ik vergeet dan rap de zorgen van alledag, zie de blije gezichten van kleine en grote kinderen en deel in woord en daad met anderen. Het zingen bij het gemeentehuis, de spanning en nieuwsgierigheid, het hoort erbij, je krijgt het kado. Er blijft altijd genoeg over om te delen, vooral dat wat je in geld niet kunt uitdrukken. Hoort bij het sprookje van Sinterklaas niet het gezeg de: 'Schrijf in zand wat je geeft, beitel in marmer wat je ontvangt'? (Uit: Geheimen in de nacht; verhalen uit Hei loo Jaap- Wim van der Horst. Verkrijgbaar bij Boekhandel Deutekom en Boekhandel Avis te Heiloo a f 15,90) HEILOO - Deze week organiseert vo gelvereniging Kleurenpracht haar 22e tentoonstelling in de achterzaal van sporthal Het Vennewater in Heiloo. Voorzitter van Kleurenpracht en tevens vogelkweker de heer A. Ruiter was druk met de voorbereidingen, maar toch be reid om het één en ander van de vogel tentoonstelling uit te leggen. „We willen een breed publiek kennis laten maken met de vogelsport, zodat er in de toekomst binnen de vereniging een gro te verscheidenheid aan leden is". Kleurenpracht houdt deze keer voor het eerst haar tentoonstelling in de sport hal, dus niet zoals een jaar geleden in Intratuin. De plaats is wisselend, omdat Kleurenpracht geen clubgebouw heeft. Dit jaar zijn 250 vogels ingezonden'. De vogels zijn in groepen onderver deeld: kanarieachtigen, tropen en par- kietachtigen, en zijn onderling ook weer in klassen onderverdeeld. Ze zijn in kooitjes ondergebracht, vaak al een paar weken van te voren. Volgens Rui ter bestaan hier vaak misverstanden over; na de tentoonstelling worden de vogels hier onmiddellijk weer uit gehaald. Kleurenpracht is bij de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers aangeslo ten, een landelijk orgaan. Hierdoor is het mogelijk tentoonstellingen c.q. keu ringen te organiseren. De vogels worden door keurmeesters van de Bond gekeurd op totale indruk, bevedering,- kleur en kop-, vleugel-, staart- en lichaamsteke ning. Hiermee zijn punten te verdienen en dus plaatsen te behalen. Ruiter hierover: ,,De keuring is span nend omdat je kan concluderen of je in materiaal bent gevorderd. De bemerkin gen die je ontvangt, doen je weer mooi ere vogels kweken". En op de vraag wat 'het leukste is van de vogelsport, ant woordde hij: ,,Het is een uitdaging om bepaalde soorten jongen te kweken en daarmee weer een stam op te bouwen". Het is de wens van Kleurenpracht om in ledental te groeien. De vereniging is voor iedereen die een hobby in vogels heeft en in Heiloo en omstreken woont, interessant. Op de tentoonstelling zijn niet alleen vogels te zien, maar ook een videofilm over het opgroeien van vogels (van het ei tot het uitvliegen). Het is zeker de moeite waard om een kijkje te gaan ne men op de tentoonstelling van Kleuren pracht in de achterzaal van Sporthal Het Vennewater in Heiloo. Deze wordt gehouden op vrijdag 27 november van 18.00-22.00 uur. Op zaterdag 28 no vember van 10.00 tot 18.00 uur en zon dag 29 november van 10.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. Door De Kleine Aarde, postbus 151, 5280 AD Boxtel Konsu-minderen HEILOO - Arme konsument! Iedereen probeert je tegenwoordig een milieu schuldgevoel aan te praten. Je zou er haast dwars tegenin gaan. Konsuminde- ren is misschien wel nodig, maar je krijgt zo'n zin in konsu-méren. Ook al brengen al die produkten weer vervui ling mee, waar je kinds kinderen straks de prijs voor betalen. Aan de andere kant kun je natuurlijk het minderen ook als spel zien. Wist u dat er sinds kort een razend populaire Vrekkenkrant bestaat? Die staat stamp vol met lezerstips voor vrolijke vrekken. Het aardige is, dat die wedstrijd in kren terigheid heel vaak ook milieuwinst be tekent. Op De Kleine Aarde steken medewer kers elkaar geniepig de loef af met een nieuw spel. Bij het heen en weer lopen tussen kantoorkamers vergaten mensen nogal eens, hun eigen lamp of computer uit te doen. Maar nu is er de energie- sterrenslag. Die werkt als volgt. Op een groot papier staan de namen van de me despelers. Achter elke naam waren vijf punaises geprikt. Wie een ander betrapt op het aan laten van een apparaat, vero vert van die persoon een punaise. Iede reen die op nul uitkomt 'mag' trakteren. Immers: de vervuiler betaalt. Aardig gezinsspel, ook voor u. Nog een kompetitie: De Kleine Aarde doet samen met onder meer Vereniging Milieudefensie mee aan twee landelijke akties. De eerste moet ons uit de auto lokken. Het is een soort wedstrijd, 'El ke kilometer telt'. U vult op een kaart in, hoeveel kilometers u wilt besparen. Dan noteert u een jaar lang maande lijks, hoeveel u werkelijk gereden heeft, na dat jaar stuurt u het resultaat op aan Milieudefensie. Onder de deelnemers wordt een super-de-luxe vouwfiets ver loot (handig mee te nemen in de,trein). De Tweede aktie, 'Ban Bintjes', roept konsu-anderaars op om 'aardige aar dappels' te kopen. De teelt van Bintje, Bildtstar en Eigenheimer is te vervui lend. Verkoopt uw supermarkt geen bi ologisch geteelde piepers? Of zijn die te duur? Spreek de filiaalhouder daarop aan. De klant is koning. Het Wereld Natuur- fonds en de C 1000 supermarkten bie den u daarom in een gezamenlijke actie meer milieubewuste produkten aan. Ook hangt in de winkel informatie en steunt u het WNF via een spaaraktie. Bisschopsdrank van kersen HEILOO - Bij de komende feestmaand horen feestelijke recepten. En vanwege de drukte moeten ze eenvoudig zijn. Wat is vlak voor Sinterklaas toepasselij ker, dan bisschopsdrank? Natuurlijk, het kan met goede tafelwijn (liefst ge maakt van biologisch geteelde druiven en zonder chemische toevoegingen). Maar met vruchtensap is het weer eens wat anders. Ingrediënten: Wi dl. kersen-diksap SV2 d. water 4 kruidnagels 1 sinaasappel 1 kaneelstokje Steek de kruidnagels in de sinaasappel. Breng het kersendiksap met het water aan de kook. Voeg de sinaasappel en de kaneel toe en laat minstens 30 minuten trekken. Warm houden op een thee lichtje of een zacht vuurtje. Serveer de drank warm. Het diksap is, net als bio logische wijn, te krijgen bij natuurvoe dingswinkels. Soms ook bij een reformzaak. Meer heerlijke drankjes vindt u in: 'Sap maak je natuurlijk zelf' (E.A. nr. 28) of 'Wijn uit eigen tuin' (E.A. nr. 10). Te bestellen door overmaking van 6,- op giro 52730, t.n.v. De Kleine Aarde in Boxtel. Voor het eerste boekje komt daar 2,50 porto bij, voor elk volgend boekje nog eens 0,75. 4 UITKIJKPOST 25 NOVEMBER 1992 PAGINA 6 Twee parkieten in een keukenkastje

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1992 | | pagina 6