Senioren Info Wethouder Willemse opent het Senioren Info Centrum UW Heiloo HEILOO - Op donderdag 7 januari hield het bestuur van de Unie van Vrijwilligers (UW) in verzorgings huis Overkerck een nieuwjaarsre ceptie, die door een zestigtal vrijwilligers en vertegenwoordigers van verschillende organisaties en in stellingen werd bezocht. Veel goede wensen en een levendige uitwisse ling van ervaringen vulden de grote zaal. Onze nieuwe voorzitter, de heer E. M. van Beusekom, presenteerde zich in een toespraak, waarin hij iets vertelde over de geschiedenis van het vrijwilligerswerk en dat doortrok naar ons huidige UVV- werk. Binnen onze gemeente begint de samenwerking met de Zonne bloem en het Rode Kruis duidelijk vorm te krijgen. De voorzitter blik te terug op de hoogtepunten van 1992, o.a. de videofilm en de kerst diners. Voor 1993 bracht hij de vie ring van het 12'/2-jarig bestaan van de UW op 25 maart onder de aandacht. De inzet van vele UVV-vrijwilligers zorgt er onder meer voor, dat onze Heilooër gemeenschap goed blijft draaien. Enkele werkobjecten heb ben nu nog dringend behoefte aan helpende handen, namelijk het .theeschenken in verzorgingshuis de Loet. Iedere avond (18.30-19.30 uur) wordt bewoners iets te drinken aangeboden; de dagverzorging in Overkerck voor de woensdagmid dag; het huiskamerprojekt in Over kerck voor de donderdagochtend. Het zou fijn zijn als vrouwen maar vooral ook mannenm, iets van hun vrije tijd zouden willen steken in één van de projecten van de UW. U kunt informatie inwinnen bij mevr. A. J. de Groot, tel. 332626, en mevr. L. Bakker, tel. 336036. Beeldhouwclub Heiloo HEILOO - Voor het tweede seizoen organiseert de Beeldhouwclub Hei loo, onder auspiciën van de Stich ting Ouderenwerk, een cursus voor 50-plussers. Deze cursus, die door een aantal enthousiaste cursisten wordt bezocht, geeft onder leiding van enige vakkundige leraren les in de eerste beginselen van het werken in diverse steensoorten. O.a. mergel (een zeer zachte steensoort), speksteen (iets harder) en albast. Er is nu weer plaats voor een aantal nieuwe cursisten. Als u belangstei- ling heeft, kom dan eens kennisma ken op donderdagmorgen van 9.30- 11.30 uur of donderdagmiddag van 13.30-15.30 uur. Op deze dagen is" er altijd iemand van het bestuur aanwezig om u te ontvangen en in te lichten. Kosten per semester (4 maanden)./ 75,00. De lessen wor den gegeven in de Hobby-Farm, Pastoor van Muijenweg te Heiloo. Thomasvaer en Pieternel, gehuld in Groninger kledij, tijdens hun nieuw jaarsoptreden in huize De Loet. Mevrouw Willemse-van der Ploeg opende het Senioren Info Centrum. HEILOO - De senioren in onze ge meente - en daartoe behoort de helft van de inwoners - kunnen voortaan voor inlichtingen en voorlichting op een centraal punt terecht. Onder grote belangstelling opende wethou der Willemse-v.d. Ploeg op 7 janua ri met een grote sleutel het Senioren Informatie Centrum aan de Wester- weg 294. Voor zij daartoe kon over gaan belichten C. Wijnkoop, voor zitter van de Stichting Ouderenwerk Heiloo en J. Verheugen, voorzitter van de werkgroep informatiever strekking, waarom tot het inrichten van dit Centrum is besloten. Eén centraal adres, dat bekend is bij de 50-plussers en waar ze zonder plichtplegingen terecht kunnen met hun vragen, dat is in het kort de ge dachte die achter het Senioren Info Centrum schuilgaat. Bij de opening kon ook kennis worden gemaakt met mevrouw Ineke Peitsman-Van Deijk, die als stagiaire bij het Senio ren Info Centrum werkzaam is. Zij staat elke ochtend - met uitzonde ring van dinsdag - 50-plussers ten dienst, die over bepaalde kwesties meer willen weten. Voorafgaand aan de opening kon de projectleider van de Stichting Ouderenwerk, G. Zeeman, aan de wethouder de eerste vier produkten van het Senioren Info Centrum overhandigen. Het waren vier infor matiegidsen over vervoer, huis vesting, alarmering en ouderenbon den in Heiloo. Belangstellenden kunnen een exemplaar van deze gid sen afhalen in het Senioren Info Centrum. De gidsen zijn het begin van een se rie uitgaven met inlichtingen voor 50-plussers over geestelijke gezond heidszorg, thuiszorg, vrijwilligers organisaties, intramurale zorg, patiënten- en belangenverenigingen, indicatiecommissie, financiën en culturele activiteiten in Heiloo. De ze uitgaven zullen in de komende tijd bij het Senioren Info Centrum verschijnen. Op de bijeenkomst kon de heer Ver heugen de eerste losbladige ver- wijsmap laten zien, waarin infor matie voor vrijwillige en professio nele hulpverleners is verwerkt. De informatie in de verwijsmap en de gidsjes zal jaarlijks aan de laatste stand van zaken worden aangepast. Projectleider C. Zeeman hoopt, dat de gemeente na een periode een vaste kracht zal aanstellen. De eerste tijd zal verder worden benut om na tè gaan aan welke voorwaar den de ruimte van het Senioren Info Nieuwjaarsreceptie in De Loet HEILOO - Op 4 januari hield zorg centrum de Loet een nieuwjaarsre ceptie, waarbij medewerk(st)ers en bewoners aanwezig waren. Voorzit ter van het bestuur van de Loet, me vrouw Meertens, liet samen met oud-bestuurslid de heer Verhaal als Thomasvaer en Pieternel het afgelo pen jaar in rijmvorm de revue pas seren. Hierna overhandigde mevr. Meertens het eerst exemplaar van een informatiegids van de Loet aan wethouder mevr. Willemse, ,,die de ouderen een warm hart toedraagt", aldus Pieternel. De grote zaal in de Loet zat vol met bewoners, enkele medewerksters waren druk met het bedienen van drankjes en hapjes. Het wachten was op Thomasvaer (de heer Ver haal) en Pieternel (mevr. Meertens), die zich nog moesten verkleden. Maar al snel kwamen de twee in Groninger kostuum op. Personeelnieuws, zoals geboorten, opvolgingen, jubilea, trouwerijen, een afscheid en de oprichting wer den aan de orde gesteld. Ook voor de bewoners werden herinneringen opgehaald, zoals de paasbrunch, de bustochtjes, optredens van artiesten en een fancyfair. Voorts werd de 26e mei opge noemd, waarop personeel en bewo ners de straat op gingen om te protesteren tegen de nieuwe CAO. Dit liep samen met de Poolse week en gaf problemen. Enkele winke liers van 't Loo verzochten de de monstranten 't Loo te verlaten, vanwege de verkeerde indruk die de Poolse gasten zouden krijgen. De CAO is goed afgekomen, maar nu gaat er in Den Haag weer gepraat worden over de nieuwe CAO. Met wijze woorden sloten Thomas vaer en Pieternel af: ,,De jeugd is de toekomst en bepalen mede het ge zicht, samen met de ouderen hou den zij de bevolkingsopbouw wel in evenwicht". Vervolgens werd het informatie gidsje aangeboden aan wethouder Willemse. Het boekje geeft infor matie over de gang van zaken in het zorgcentrum de Loet en over de or ganisatie. En over een aantal prakti sche zaken waar men mee te maken krijgt, als men overweegt om in het zorgcentrum te gaan wonen, of ge bruik te maken van verschillende zorgfuncties of activiteiten. Centrum moet voldoen. Want als de gemeentelijke plannen verwezen lijkt worden, zal over twee jaren de Stichting Ouderenwerk verhuizen naar een nieuw informatie- en dienstencentrum, dat aan de Pastoor van Muijenweg moet ver rijzen. Sieraden maken HEILOO - Stichting Ouderenwerk start vrijdag 22 januari, bij vol doende deelname opnieuw een cur sussieraden maken voor beginners. Gedurende 10 weken wordt door edelsmid mevr. Kristine van Mar wijk de beginselen van het edelsme den bijgebracht. Zij leert, hoe sieraden van edele (zilveren) en onedele metalen ont worpen en gemaakt worden. Naast enthousiasme moet men over creati viteit beschikken om de lessen te volgen. Er wordt gewerkt met mes sing, alpaca, zilver en koper. Aan het einde van de cursus heeft elke cursist drie zilveren en drie niet- zilveren sieraden vervaardigd. De cursus kost 195,00 inclusief materiaalkosten en gebruik van ge reedschap. De cursus wordt gehou den in de Hobbyfarm, Pastoor van Muijenweg 14 in Heiloo, vrijdag van 13.30 - 16.00 uur. Voor inlich tingen en opgave: Stichting Oude renwerk, 's morgens tijdens de kantooruren, tel. 331297. Geheugenoefening HEILOO - Binnenkort start er weer een cursus geheugenoefening voor ouderen. Mensen, die problemen hebben met het onthouden van na men, adressen, afspraken of een stukje uit de krant, leren met deze normale vergeetachtigheid om te gaan. De cursus staat onder leiding van een deskundig docente en duurt 10 weken. De cursus wordt gehou den in het Trefpunt, Westerweg 294, vrijdagmiddag van 14.00-16.00 uur. De kosten inclusief boek be dragen 95,00. Informatie en op gave Stichting Ouderenwerk 's morgens tijdens de kantooruren, tel. 331297.» Univé spreekuur blijft HEILOO - Enige tijd geleden was door de Univé ziektekostenverzeke raar besloten het spreekuur in Het Trefpunt op te heffen. Dat was lastig, want er werd veel gebruik van deze mogelijkheid gemaakt. Na enig overleg is besloten met deze spreekuren door te gaan. Univé is een samenwerkingsverband van meerdere ziektekostenverzekeraars. Ook de ziektekosten-verzekeraar Noord-Holland-Noord heeft zich bij Univé aangesloten. Het is dus nu weer mogelijk om het spreekuur van Univé te bezoeken en wel op de dinsdagmiddag van 15.00 tot 16.00 uur in het Trefpunt, Westerweg 294, tel. 072-331297. Decemberdrukte in de Loet HEILOO - Op 3 december was er de St. Nicolaasavond met een aantal hele mooie surprises gemaakt door de aktiviteitenbegeleider, Joop Na gelhout. Een gezellige avond met medewerking van het orkest de Kin- keluters. Op 15 en 17 december verzorgde de Loet een diner voor totaal 140 ou deren, die niet in De Loet wonen. Dit was georganiseerd door de UW samen met de Zonnebloem en het Rode ftruis. De vele vrijwilligers zorgden voor het vervoer en de ta felschikking alsmede de bediening. Een en ander was bijzonder succes vol. Op 23 december de kerstwijdingsa- vond, waarin dominee Van der Wind voorging. De samenzang werd ondersteund door het koor The Midway Singers. Na de gebeds dienst brachten The Midway Sin gers prachtige oude, maar ook moderne kerstliederen ten gehore. De ruim honderd ouderen uit De Loet en omgeving hebben bijzonder genoten van deze wel zeer sfeervolle kerstviering. Op 25 december tenslotte was er voor de bewoners van De Loet weer een heerlijk kerstdiner gemaakt. In de sfeervol aangeklede zaal speelde tijdens het diner een klein orkest (mevr. De Vries aan de piano, mevr. Horius, viool, en mevr. Pos, fluit). Ook de kerstman maakte zijn opwachting met een mooi kerst verhaal. Al met al een drukke maar gezellige decembermaand 1992. De Wereld Rond (10) Sinds onheuglijke tijden wordt het wildleven in India beschermd. Door godsdienstige idealen en sentiment geniet het een bevoorrechte positie. In de vroeg-Indiase literatuur, zoals de heldendichten, de Buddhistische Jatahas en de Panchatautra (dieren fabels) wordt er al gesproken over geweldloosheid en het respecteren van zelfs de laagste diersoort. Vele goden worden geassocieerd met dieren: Brahma met herten, Vishnü met de leeuw en Ganesh, het eeuWige symbool van wijsheid is half dier en half mens. De oudste, gekende con servatie wet dateert uit de 3e eeuw voor Christus, toen keizer Ashoha zijn 'Vijde Pillar Edict' schreef, waarin hij het doden van bepaalde diersoorten en het verbranden van bossen verbood. Een zeer voor uitstrevende man! Lezing over politie en veiligheid in Heiloo HEILOO - Op 21 januari zal poli tieman G. Diephuis voor de 55- plussers iets komen vertellen over de veiligheid in Heiloo en de gevol gen, die de veranderingen in het politie-apparaat voor de bevolking heeft. In het wekelijks politiebericht ont breken bijna nooit de inbraken, diefstallen en ander soort ongerief. Vergeleken met de ellende in grote delen van de wpreld zijn het niet meer dan kleine ergernissen. Maar de slachtoffers van de kleine mis daad ondervinden dat anders. Die voelen zich in hun privacy aangetast en hebben soms lange tijd om angst gevoelens kwijt te raken. Met de heer Diephuis wordt de vraag besproken, of Heiloo onveilig is of misschien onveiliger aan het worden is. We willen met hem be kijken, wat we als burgers kunnen doen om Heiloo ook wat de veilig heid betreft mooi te houden. En tenslotte zal hij ons vertellen, of de politie in onze gemeente na de grote reorganisatie in staat is snelle hulp te bieden aan de burger in nood. De voorlichtingscommissie van de Stichting Ouderenwerk Heiloo, ANBO, en KBO organiseert deze le zing. In 1993 zal elke maand een on derwerp aan de orde komen, dat de belangstelling van 55-plussers heeft. Op 4 februari staat stervensbegelei ding als onderwerp op het program ma. Gré Meiboom-Boekelaar en Adri Brolsma-Polling komen dan iets over dit vrijwilligerswerk vertel len. Alle lezingen beginnen om 14.00 uur. Ze worden gehouden in Het Trefpunt, Westerweg 294 (331297). De toegangsprijs, inclu sief een kopje koffie, bedraagt 2,50. Helaas is er in de geschiedenis van India veel van deze traditie verloren gegaan. Uitgebreide jachtpartijen door de Engelsen en de Indiase ra- jas, het op grote schaal verbranden van bossen voor landbouwdoelein den, de beschikbaarheid over gewe ren, chemische.bestrijdingsmiddelen en de overbevolking hebben een rampzalig effekt gehad op het milieu in India. Gelukkig heeft de regering in de afgelopen 10, 20 jaar serieuze stappen ondernomen om dat van de natuur te redden, wat er nog te red den viel. India telt nu meer dan 100 nationale parken en reservaten. Ik kon het niet maken om zes maan den door India te reizen zonder een bezoek te brengen aan één van de nationale parken. Met een beetje fantasie zou Ranthambhor natio naal park, 14 km ten westen van Sa- wai Madhopur op mijn weg kunnen liggen naar Khajuraho, het stadje met de erotische tempels. De bus vanaf Jaipur deed er vier uur over en vandaar ging ik met een jeep naar mijn hotel. Dat beloofde veel goeds. Ik had een kwartier de tijd om mijn bagage op mijn kamer te zetten, om met de middag safari tocht mee te kunnen gaan. Het was prachtig weer, de zon scheen fel en met ongeveer 15 toeristen vertrok ken wij in een soort verlengde jeep naar Ranthambhor. Het park beslaat 392 vierkante kilometer en staat bekend om zijn tijgers, waar van er meer dan veertig in het park zijn. De vegetatie is droog, vele open vlaktes met hoog geel gras en lage struiken. Er zijn drie meren, waarin één de Sambar (het grootste hert) te water gaat om zich te voeden en in een ander krokodillen leven. Ieder een wilde natuurlijk het geluk heb ben een tijger te zien. De laatste tij ger was drie dagen geleden gezien. Toen wij verse voetsporen van een tijger zagen steeg de spanning. He laas liet hij zich niet zien en ik geef hem geen ongelijk. De safari was echter toch succesvol, door het zien (van heel dichtbij) van Sambars, Chinkara's (Indiase gazel le), een grote dreigend kijkende 'blue buil', gevlekte herten en twee krokodillen. Vele watervogels be volkten de meren en de diverse kleu ren van de vogels en hun gezang deden mij één voelen met de natuur. Niemand had ons verteld dat het aan het eind van de middag wel eens koud zou worden. Rillend en bibbe rend van de kou werden we weer af gezet bij het hotel om de volgende ochtend vroeg (6 uur) weer een po ging te wagen een tijger te zien. Warm ingepakt en met het foto toestel klaar in de hand vertrokken we nogmaals naar Ranthambhor. Ook nu liet geen tijger zich zien. Waarschijnlijk waren ze nog niet wakker. Toch heb ik genoten van mijn bezoek aan het wildpark. Nu moest ik van Sawai Madhopur naar Khajuraho zien te komen. Er was geen direkte verbinding, maar ik kon er wel komen met het lokale busvervoer, zo vertelde mij iemand. Het avontuur trok mij wel aan. De volgende ochtend vertrok ik per jeep naar het busstation. Het was vijf uur in de ochtend. De bus bleek echter met om vijf uur te vertrekken, maar om half zeven. Het was nog volsla gen duisternis en de buurt lag erg af gelegen. Wat nu te doen? Gelukkig kwam de hulp in de vorm van een man die mij meenam naar zijn huis waar zijn vrouw mij om half zes 's ochtends verwende met vers ge maakte chapati's (brood) en een ge bakken ei. De eerste bus bracht mij naar Pali. vond bovenop twee grote zakken graan. Leunend tegen de deur was het niet eens zo'n gekke plaats, totdat ik zag dat de deur slechts met een touw was vastgemaakt! Dat is India! Aan alle kanten ben ik die dag gehol pen door de plaatselijke bevolking die mij vertelde waar ik uit moest stap pen, waar de volgende bus vertrok en werd de chauffeur gemaand even te wachten totdat ik was ingestapt. Het is een dag geworden om nooit te vergeten. Maar ook Khajurako zal altijd in mijn herinnering blijven. De tempels zijn schitterende voorbeelden van Indo- arische architektuur, maar vooral de decoraties van de tempels hebben Khajurako zo bekend gemaakt. De beelden aan de binnen- en buitenkant van de tempels laten vele aSpekten zien van het Indiase leven zo'n 1000 jaar geleden - goden en godinnen, krijgslieden, musici, echte dieren en mythologische dieren. Maar twee onderwerpen komen steeds weer terug - vrouwen en sex! Erotische figuren die alle mogelijke houdingen en mogelijkheden uitbeelden, waar bij sommige de fantasie wel erg ver is ge gaan. Deze tempels zijn tussen 950 en Ï050 na Christus gebouwd. Geleerden breken zich nog steeds het hoofd over de vraag waarom de tempels in Khaju raho zijn gebouwd en hoe? Khajuraho zelf is geen noemenswaar dige plaats, het ligt niet op een han delsroute en tijdens de hete zomers is het er heet, droog en stoffig. Helaas wordt de schoonheid van de tempels ook hier verstoord door winkeliers die de toerist allerlei prullaria willen ver kopen, geld willen wisselen, of via jou naar Europa willen zien te komen voor werk. Daar hielden de weg en de wereW op te bestaan. Een boot zou mij na een uur naar de overkant brengen. Al wachtende genoot ik van een prachti ge zonsopgang. Eenmaal aan de over kant stond de volgende bus klaar. Ik heb die dag vijf bussen moeten nemen om in Jhansi te komen. Soms was de bus zó vol gestouwd niet mensen, vee en bagage dat ik alleen nog een plekje Uitgebreid, plaatselijk en actueel De laatste stad die ik in India wilde be zoeken was Varanasi, ook Benares ge noemd. In plaats van een verblijf van twee a drie weken, werden het vijf da gen met een overhaast vertrek naar Nepal. Op 6 december werd er een uit gaansverbod (curfew) voor 24 uur per dag ingesteld, vanwege de onlusten tussen de moslims en de hindoes en de diverse rellen, waarbij mensen gedood werden. Iedere dag werd de sfeer grimmiger en voelde het niet veilig weer op straat te lopen. Toeristen mochten zich wel op straat begeven, maar er viel niets te beleven. De win kels waren gesloten, de banken en de meeste restaurants waren dicht. Over al was er politie op straat met grote ge weren en vervoer per rickshaw of bus was niet meer mogelijk. Zelfs de Ghats - de trappen naar de heilige ri vier de Ganges - waren verlaten, ter wijl daar normaal gesproken duizenden mensen hun heilig bad nemen. Toen ik mijn vertrek aankondigde, zei de hoteleigenaar: 'Ik ben blij dat je vertrekt, want ook voor de toerist is het niet veilig meer in India'. Met een dosis geluk heb ik één van de laatste bussen naar de grens met Nepal kun nen nemen. Zo werd er een abrupt ein de gemaakt aan mijn reizen door India. Nepal, Khatmandu 23 december 1992 Joan van Baarle Uw advertentie betaalt zichzelf terug

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1993 | | pagina 6