Apotheek nog te vaak grote onbekende voor het publiek Overweldigende belangstelling bij manifestatie van het CDA Bibli- -theek Stille Omgang 1993 Wereldgebedsdag Foresters Nieuws Open avond in o.b.s. Meander Boekenweek in de openbare bibliotheek Damclub Heiloo Bridgeclub Sans Atout Schaakclub Oppositie Vrouwen in de VVD Zwemdiploma's T.T.V. Rozing Plattelandsvrouwen Zwembad Loos Coopertest Trias Flashing Heiloo Big Buk Buk Band Battle Verrassend optreden Charlotte Glory Geslaagd De wereld rond (slot) PAGINA 8 UITKIJKPOST 24 FEBRUARI 1993 HEILOO - Traditiegetrouw wordt er in maart de Stille Omgang te Amsterdam gehouden. Dit jaar gebeurt dat in de nacht van zaterdag/zondag 20/21 maart. Gezien de situatie in Midden- Europa hebben de organisatoren van Heiloo, Akersloot, Limmen en Uitgeest besloten als gebedsintentie te kiezen; Vrede in Het Hart van Europa'. Vertrekpunten: Heiloo: 23.00 uur vanaf de Willibrorduskerk, Westerweg. Opga ve: J. Zoon, Westerweg 320, tel. 335936; G. J. Reussien, Vrieswijk 53, tel. 332591. Limmen: 23.15 uur vanaf de R.K. Kerk, Dusseldorperweg. Opgave: N. de Goe de, Den Burglaan 3, tel. 02205-2928, M. Kuilman, tel. 02205-1431. Akersloot: 23.15 uur vanaf de R. K. Kerk, Julianaweg. Opgave W. Hoog land, Julianaweg 31, tel. 02513-12217, C. Broersen, tel. 02513-13855. Uitgeest: 23.30 uur kort lof. Vertrek: 23.50 uur vanaf de R.K. Kerk. Opgave: K. Molenaar, Hogeweg 195, tel. 02513- 10545/12168. Lopers naar de Stille Omgang: Opgave bij C. Broersen, Akersloot, tel. 02513- 13855. Vertrek vanauit Akersloot om 18.20 uur. Ook jongeren zijn van harte uitgeno digd om aan deze stille bidtocht mee te doen. Zij kunnen zich bij bovenstaande adressen opgeven. Na de Omgang is er Eucharistieviering in de Krijtberg om 02.00 uur. Er wordt voor een misboekje van de liturgie van het Mirakelfeest ge zorgd. Na afloop is er in de Beurs gele genheid om een lunchpak ketje (zelf verzorgen) en koffie te gebruiken. Ver trek vanaf de Dam 04.00-04.15 uur. HEILOO - Guatelmala. Waar ligt dat? Columbus ontdekte het, maar had he laas geen oog voor het bijzondere van de Maija-cultuur. In die cultuur zijn zo wel priesteressen als priesters; de vrou welijke rol is heel belangrijk in die traditie. Maar met de komst van de Spanjaarden kreeg de man de overheer sende rol. Dat maakte de vrouw zowel in religieus als in economisch opzicht afhankelijk. Guatemala is een van de meest geweld dadige landen in die regio. Dat lezen we - kort samengevat - in de inleiding op de liturgie voor de wereldgebedsdag op 5 maart, die dit jaar is voorbereid door inheemse vrouwen in Guatemala, van wie Maria del Rosario internationale bekendheid heeft. Maria is katholiek opgevoed, maar ontdekt nu ook veel waarden in haar oude Maija-gods- dienst. Zij vindt: „Beide godsdiensten zijn heel goed te combineren. De Maija- godsdienst is steeds latent aanwezig ge bleven binnen het christendom in Gua temala". Het is verrassend om juist deze inbreng uit die andere cultuur te beleven in de gebeden en meditatie. Dinsdag 2 maart verzorgt de N.C.R.V. op radio 5 om 12.30 uur een uitzending van de liturgieviering. Het samenkomen in Heiloo is op vrijdag 5 maart om 16.00 uur in de dagkapel van de Moeder Godskerk aan de Holleweg. Liturgieën verkrijgbaar a 1,00. HEILOO - Het afgelopen weekend trad alleen het tweede zondagteam in competitie-verband aan. Na een 2-0 voorsprong met de rust werd de uit wedstrijd tegen de reserves van St. Adelbert uiteindelijk toch met 3-2 verloren. Blessures en te verwachten schorsingen in aansluiting op verkregen boekingen, zullen het de technische leiding de ko mende tijd wel zeer moeilijk gaan ma ken. Aan die spelers die wel in staat zullen zijn de rood-witte kleuren te ver dedigen zal dan ook extra inzet ge vraagd worden teneinde optimale resultaten te kunnen behalen. Pluim van de week gaat dit keer naar het Al-team dat er in slaagde na een 2-0 achterstand bij rust alsnog een 3-2 over winning tegen Castricum uit het vuur te slepen. Zonder meer een goede revan che voor de destijds 'uit' geleden ne derlaag. Voor het komende weekend ook voor wat betreft de selektieteams in verband met de naderende krokus-vakantie, een beperkt programma. Het eerste zater dagteam trekt naar Hoorn om daar Al ways Forward te bestrijden en zeer waarschijnlijk speelt het eerste zondag team uit tegen koploper ZAP (aanvang 14.00 uur) Om 11.00 uur treedt het tweede elftal aan op De Egelshoek voer een vriendschappelijke wedstrijd tegen Alkmaarse Boys 2. HEILOO - Vraag aan iemand 'wat ge beurt er in een apotheek' en het ant woord zal in de meeste gevallen zijn 'daar kun je geneesmiddelen halen'. Een antwoord dat maar voor een ge- daalte de lading dekt, want er gebeurt meer in de apotheek dan alleen maar het meegeven van medicijnen, al dan niet op recept. Vandaar dat wij deze week starten met een serie artikelen over de apotheek en het gebruik van genees middelen. Zoals al opgemerkt is de apotheek vee lal 'de grote onbekende' voor het pu bliek. Als cliënt ziet men dat de apothekersassistent het recept aanneemt en enkele minuten later met het ge neesmiddel terugkomt. Wat er gebeurt voor het geneesmiddel kan worden af geleverd ontgaat de cliënt. Wat ook weinig mensen weten is dat er in de apotheek geneesmiddelen, zoals crèmes, zalven, zetpillen, dranken en capsules, zelf bereid worden en dat de apotheek gebruik maakt van een labo ratorium waar kwaliteitsproeven wor den gedaan. En wat te denken van de medicatiebewaking? Dat houdt in dat de apotheker en zijn assistenten precies in de gaten kunnen houden of een pa tiënt een hpnn.ild eenee«:miHdel wel of niet, bijvoorbeeld in combinatie met een ander medicijn of bij overgevoeligd- heid mag gebruiken. Naast al deze werkzaamheden in de apotheek neemt de voorlichting aan het publiek een steeds belangrijker plaats in, niet alleen in de apotheek, maar ook op de basisscholen waar apothekers les geven over geneesmiddelen en gezond heid. En niet te vergeten de keren dat een apotheker een voorlichtingspraatje houdt, bijvoorbeeld voor een patiënten vereniging. De voorlichtingstaak van de apotheker is belangrijk, omdat steeds weer blijkt dat mensen vaak niet goed weten hoe met geneesmiddelen dient te worden omgegaan. Het komt nog steeds voor dat tabletten in de badkamer worden bewaard, terwijl tabletten in een koele en droge ruimte bewaard moeten wor den. De vochtige omgeving van de bad kamer tast de kwaliteit van het geneesmiddel aan en de werking van het medicijn neemt af. Overigens gaan we in de tweede aflevering van deze apo theekserie wat dieper in op de houd baarheid van geneesmiddelen. En natuurlijk kunt u altijd voor informatie terecht in uw apotheek. De leerlingen van openbare basisschool Meander in Ypestein. HEILOO - Meander is een openbare ba sisschool, gehuisvest in De Kring in de wijk Ypestein. Om al die ouders, die hun kind dit of volgend schooljaar gaan inschrijven, de gelegenheid te geven de school te bezoeken, organiseren wij woensdag 10 maart een open avond. Om 20.00 uur willen wij beginnen met de leerkrachten, de leden van de mede- zeggenschaps- en oucferraad aan u voor te stellen, zodat u bij wie u terecht kunt met uw vragen. Verder kunt u d.m.v. een kijkje in de groepslokalen en het zien van een videofilm over o.a. het werken in groepen, een weeksluiting van groep 1 en 2 en opnamen in het speellokaal, een indruk krijgen van on ze werkwijze. Bent u niet in de gelegenheid om te ko men en wilt u toch het nodige zien en weten, maak dan een afsprak of kom een langs. U kunt ons bereiken na schooltijd op nummer 339935. De school gaat om 15.15 uur uit; woensdag is dat 12.15 uur. HEILOO - Voor de boekenweek 1993 heeft de bibliotheek de bekende en uit ermate getalenteerde schrijfster Helga Ruebsamen uitgenodigd. Helga Rueb- samen werd in 1934 geboren in Batavia, in het toenmalige Nederlandsch-Indië. Op vijfjarige leeftijd kwam ze met haar ouders naar Nederland. Ze studeerde psychologie in Leiden, maar maakte de studie niet af. Ze werd namelijk leerling-verslaggever en later redacteur bij de krant Het Vaderland in Den Haag. Ze voelde zicb als journaliste aangetrokken tot de „zwarte schapen" onder de Haagse bohémiens en zegt daarover: „Ik heb natuurlijk altijd naar een sprookje gezocht, omdat Indië uiter aard zo sprookjesachtig was. Ik meende die gevonden te hebben in die vervagen de schittering. Je kunt het decadent noemen, want het zijn mensen die niks deden behalve zich bezig houden met statig de vernieling in te zeilen en sierlijk het leven uit te stappen". Over vrouwen, en vooral zij die zich niet lieten keurslijven, zegt zij: „Je kunt het verdriet beter wegspoelen met drank, dan het wegstofzuigen". Een schrijfster met een allesziende en onverbiddelijke kijk op de samenleving en die zich onderscheidt door een uiterst origneel, beeldend en gevarieerd taalge bruik. Veel verhalen over meisjes, vrou wen en pubers zijn scherp getekend in verhalenbundels o.a.: „De kameleon"; „De ondergang van Makarov"; „Olijf je"; „Op Scheveningen"; en romans zoals: „Heksenvriend". „Een unicum in onze moderne prozaliteratuur", al- dus-Johan v.d. Woude. Deze uiterst oorspronkelijke en begaaf de schrijfster werd op de t.v. destijds geïntervieuwd door Adriaan van Dis, en is te beluisteren op 10 maart in de bibli otheek. Aanvang 20.00 uur. Kaarten 7,50 per stuk, vanaf heden aan de ba lie verkrijgbaar. De Boekenweekavond wordt opgeluis terd met muzikale begeleiding door strijkers van het bekende Aeschbacher Ensemble! Een programma dus zoals hoort bij het komend voorjaar; inspirerend, „je krijgt er weer zin in". Over „zin in heb ben", gesproken. Er is momenteel in de bibliotheek een boeiende tentoonstel ling van 't Nivon over wandelen in ge bergten,- heuvels, dalen, laag- en moerasland. Met alles wat erbij hoort: van klimtouwen tot baggerlaarzen. En uiteraard met de ondersteunende lektuur van de bibliotheek, die geleend kan worden, en van 't Nivon zelf, die slechts gekocht kan worden, op de be kende adressen. Er is tegelijkertijd een fotoreportage van Nivon-leden tijdens vormgevingscursussen met natuurlijke, deels zelfgevonden, materialen. Carla van dp Rihlinfhppk HEILOO - De race om het kampioen schap van Heiloo verloopt dit seizoen iets minder spectaculair dan in andere jaren. Verantwoordelijk daarvoor is de vooral in positioneel opzicht ijzersterk dammende Nico Ligthart. Deze tanige Limmenaar, die al een be hoorlijk gat heeft geslagen, leek in de 18e ronde toch enige averij op te gaan lopen. Een zwaar gemotiveerde De Boer, legde de koploper het vuur be hoorlijk aan de schenen. Na een schitte rende partij bezweek De Boer, mede door zware tijdnood, toch nog en col lecteerde Ligthart twee zwaarbevochte punten. De regerende kampioen Mare Out weet nog van geen wijken. Out bleef in het spoor middels een zege op de heer Koer sen, die een knullig stukverlies niet meer te boven kwam. De uitslagen waren: R. de Boer-N. Lig thart 0-2, M. Out-L. Koersen 2-0, F. Schouten-C. v. Lieshout 1-1, R. Koch- P. Heijne 2-0, M. Houtenbos-C. Bij waard 0-2. HEILOO - Uitslagen maandag 22 fe bruari: A Lijn: 1. Nap - v. Steeg 57.1%, 2. Ds. v. Linden - v. Twuyver 53,8%; B Lijn: 1. Nieuwendijk»- v. Hoorn 68,3%, 2. fam. Kuyt 63,8%; C Lijn: 1. Gieles - v. Twuyver 70,8%, 2. ds. Tuinstra 60,4%; D Lijn: 1. ds. Doornbos - v.d. Riet 64,5%, 2. ds. Hommes - Schouten 61,5%; E Lijn: 1. fam. Doeleman 58,9%, 2. ds. Oosterling - Slemmer 56,3%; F Lijn: 1. fam. v. Dijk 59,4%, 2. Ds. Schuiling - Schuyt 56,3%. HEILOO - Geen verrassingen in deze ronde, of het moet de overwinning van koploper C. v. Etten zijn op Fol- kertsma. R. Kleijn behaalde een keurige overwinning op Hans Hassing, en Alle man op koploper in de B-poule J. Plas. Uitslagen 9 februari: A Groep: C. van Etten - P. Folkertsma 1-0; L. van Hoek - B Bosma rem.; H. Reyersen v. Buu- ren - K. Jongkind 1-0; F. v.d. Werff - R. Sauer rem.; G. Heeringa - L. Lin- denhovius rem.; R. Groot - P. Manni afg.; D. de Jager - J. Langereis afg.; W. Bos - H. Maas 0-1; J. Kerst - J. Jonk heer '1-0. B-Groep: H. Hassing - R. Kleijn 0-1; J. Plas - J. Alleman 0-1; T. v.d. Zwart - W. Ligthart 0-1; H. Niehaus - G. v.d. Brink 1-0; H. Vonk - D. Kraayenbrink afg.; J. Ebregt - L. Obdam 1-0; J. v.d. Wal - O. Koenders rem.; H. Hooger- werf - W. Blom 0-1; H. Horninge - J. de Vries 0-1; P. v.d. Werff - P. Ooyevaar 1-0; B. van Stee - F. Beyers 0-1. Uitslagen 16 februari A- Groep: Bosma - v. Etten 0-1; Sauer - Rey. v. Buuren 0-1; L. v. Hoek - F. v.d. Werff '/z-'/z; Folkertsma - Jongkind '/z-'/z; Groot- Heeringa 0-1; Lindenhovius - J. Kerst afg.; Manni - Maas '/z-'/z; Langereis - Bos 1-0; De Jager - Jonkheer 0-1; Kerst - Groot 0-1; Jonkheer - Bos 1-0. B-Groep: Alleman - v.d. Zwart '/z-'/z; Ligthart - Niehaus 1-0; v.d. Brink - Plus 1-0; Beyers - Kraaijenbrink 1-0; Koen ders - Vonk 1-0; Horninge - P. v.d. Werff 1-0; Ooyevaar - Moll '/z-'/z. Zaterdag 6 maart het Oppositie- Snelschaaktoernooi. U kunt zich voor die dag opgeven bij de heer de Vries tel. 072-622205. De aanvang is 10.45 uur kosten 10,00. De aanmelding is tot 4 maart. Er zijn speciale groep voor de ipnoH SCHAGEN - De organisatie Vrouwen in de VVD binnen de Kamercentrale Den Helder organiseert op zaterdag 27 maart van 10.00-16.00 uur een informa tiecursus voor vrouwelijke leden van de VVD. De cursus wordt gehouden in hotel-restaurant Igesz, Markt 22 te Schagen. De cursus is bedoeld voor hen," die zich kandidaat zouden willen stel len, maar tevens voor hen die meer wil len weten over het functioneren van de gemeenteraad. De kosten bedragen 35,00. Men kan zich opgeven bij An neke de Jong, Piet Heinlaan 71, 1901 WN Castricum, tel. 02518-52890. HEILOO - Vrijdag 19 februari hebben de volgende kinderen, die zwemles heb ben genoten in 't Vennewater te Heiloo afgezwommen. Voor het A-diploma: Puck v.d. Berg, Wendy Moerbeek, Jesseca Haak, Je roen Groot, Daan v. Ingen, Nali Ah med, John Nuyens, Denise Dorhout, Annelieke v. Riel, Francis Ibink, Ester v.d. Gugten, Rona Aelbers, Marita Ory, Lilian Schoen en Erna Bangma. Voor het B-diploma: Danny Haak, Ra mon Tromp, Alexia Koch, Rosaline Nieuwmeyer, Tom Manshande, Mary Mooy, Pascal Zwaan, Ellen v. Noort, Rixt de Jong, Sanne Dirkson, Joelle Oosterveld, Bonnie v. Geldorp, Nanette Sibenga. HEILOO - Het is op dit moment zeer spannend in de le klasse waar het eerste team van Rozing uitkomt. Na vier gespeelde wedstrijden stond Rozing op een zeer goede tweede plaats samen met Rataplan. Koploper de Quint had slechts één punt meer en juist dit team was afgelopen vrijdag de tegenstander van Rozing. Een ware topper dus waar bij op het scherps van de snede werd gespeeld. Na een zeer spannend wedstrijdverloop werd het uiteindelijk een 5-5 gelijk spel. Een heel goed resul taat dus van Rozing. De volgende wedstrijd die op het programma staat is Rataplan. Weinig positieve berichten zijn er te melden over het tweede team van Ro zing. Met twee punten uit vier wedstrij den stond het samen met G.S.D. en N.H.N. onderaan in de 3e klasse B. Af gelopen week moest Rozing 2 aantreden tegen G.S.D. waarbij minimaal gelijk moest worden gespeeld om uit de degradatie-zone te komen. De partij eindigde dan ook in 5-5 maar of dit re sultaat genoeg is voor handhaving in de 3e klasse zal nog moeten blijken. Een team dat zeker in de 3e klasse blijft is Rozing 3. Dit team heeft slechts twee punten minder dan koploper Topspin. Rozing 3 kon medekoploper worden als er gewonnen zou worden van Topspin. Rozing 3 deed dus een serieuze aanval op de le plaats en met succes. Met een 7-3 overwinning zijn alle kansen op een kampioenschap nog volop aanwezig. Rozing 4 lijkt al zeker van de le plaats in de 4e klasse. Met acht punten uit vier wedstrijden ging dit team ongeslagen aan de leiding en aan deze status kwam na de wedstrijd tegen Reflex ook geen verandering. Met de cijfers 7-3 werd Re flex aan de kant geschoven. HEILOO - Dinsdagmiddag 16 februari was het zover. Voor de derde maal or ganiseerde de reiscommissie een bow ling middag in bowlingcentrum Heiloo. Met veel animo en geestdrift gingen wij aan de slag met elkaar. Voor de één met meer succes van de ander. Maar dat mocht de pret niet drukken. Het en thousiasme van de dames sprak voor zich. Jaarvergadering De voorzitter opende de jaarvergade ring op 17 februari door iedereen harte lijk welkom te heten, ook de heer Rougopr, van „Veilig Verkeer Neder land". De notulen, het jaarverslag en het financieel overzicht werden goedge keurd. Daarna werd er afscheid geno men van één van de reiscommissieleden. De voorzitter overhandigde mevr. An nie brommer een envelop met inhoud. Na deze korte vergadering werd het woord gegeven aan de heer Rougoor voor een inleidend gesprek. V.V.N. is er voor iedere weggebruiker. Ze proberen het zo goed mogelijk te doen, ook voor de Fietser, de voetganger en de kinde ren. Het is geen commerciële vere niging. Na de pauze kregen we de nieuwe wet ten en regels te horen en aan de hand van dia's te zien. Ook de brandblussers werd onder de aandacht gebracht. Ook wordt er voorlichting gegeven op de scholen. Daarvoor zijn er speciale kisten met allerlei spullen waarmee de verschillende verkeerssituaties opgesteld kunnen worden. De voorzitter bedankte de heer Rougoor vöor deze leerzame avond. HEILOO - Tijdens de 15 jaar zwemles geven hebben alleen al gemiddeld 53 leerlingen per maand hun zwemdiploma A en B gehaald, in totaal 9.000 di ploma's. In januari zwommen de volgende leer lingen af voor A en /of B: Jeroén Bak- kum, Stefan Bakker, Kim Beekman, Ramon Freriks, Jeroen Hof, Sanne Joinking, Sven van Roon, Charlotte Schrieken, Selva Stam, Kristien van Tongeren, Kitty de Vries, Stephanie van Workum, Johan Zandbergen. Voor B zwommen af: Selvan Doraisamy, Teuntje Blom, Dave Bos, Bram Bruin, Marit Bruijns, Olivier Burgering, Rudy Haringhuizen, Jasper Heinsbroek, Olaf Henselmans, Sjoerd Keilman, Mandy Lodder, Jurgen Meyer, Wendy Mole naar, Peter Pilkes, Gjalt Poelman, Marten Roex, Erik Scheper, Pascale Tuinman, Janneke Ulder, Meral Water- kott, Jennifer Zentveld. Snorkelen A: Martijn Harren, Brian Genet, Martin Otto, Peter Minis, Len- nard Nieuwland, Kathy de Groot. Snorkelen B: Ronny Groot, Casimier Kaandorp. Snorkelen C: Edith Kuiper, Olivier Schumacher, Sander Waardenburg, Tim de Haas. Afzwemmers kleuterbrevet: (50 meter gekleed zwemmen): Lars Evertse, Anita van Eerd, Anouk Roemer, Jeska Jorin Tonen, Josette Kramer, Rosalie van der Zee, Ramon Zuurbier, Eefje van Koers- veld. HEILOO - Atletiekvereniging Trias or ganiseert vrijdag 26 februari weer een coopertest. Regelmatig heeft AV Trias coopertesten op haar programma staan voor een ieder die wil weten hoe het met haar of zijn conditie gesteld is. De coo pertest is een loop over 12 minuten. Aan de hand van het aantal afgelegde meters in deze 12 minuten wordt bepaald hoe de conditie er voor staat. De test wordt gehouden op de kunststo fatletiekbaan aan het Maalwater in Hei loo. De start is om 19.30 uur, inschrijven vanaf een half uur voor de start. Kleed- en douchegelegenheid is aanwezig en het inschrijfgeld bedraagd 2,50. Voor inlichtingen: Nick van Baar, tel. 072-126254. HEILOO - Flashing Vlotman is nog steeds op zoek naar meisjes tot 13 jaar ter versterking van het mini-team. Ook zij die in het verleden al eens gebeld hebben, bel nog een keer met Okko Geutskens (072-336180) en vraag om in formatie of geef je op. Na een uitbundig gevierd carnaval wordt aanstaand weekend weer compe titie gespeeld. De dames van Flashing Vlotman gaan vrijdagavond op bezoek bij Exercitia in IJmuiden. De heren van Flashing Vlotman ontvangen op zater dag de Lake City Players uit Uitgeest. Aanvang van ue wedstrijd is om 18.30 uur. HEILOO - In mei van dit jaar zullen weer de nodige getalenteerde bands het podium van de Amsterdamse Melkweg mogen bestijgen tijdens de finale van het provinciaal festival Noordhollands Glorie. Maar voor het zover is, zullen de bands zich eerst moeten waarmaken tijdens de voorrondes welke verspreid zijn over de gehele provincie. Jongerencentrum Buk Buk is één van de deelnemende voorrondepodia. Zij heeft haar voorronde in de vorm van een ei gen contest gegoten onder de naam Big Buk Buk Band Battle. Verspreid over twee avonden zullen veertien bands uit de regio optreden. De vijf beste bands zullen doorstromen naar de finale. De winnaar hiervan wordt doorgezonden naar de finale van Noordhollands Glorie. Zaterdag 27 februari wordt de eerste voorronde gehouden. Iedere band speelt twintig minuten, waarin maxi maal één cover gebracht mag worden. De volgende bands zullen de battle van dit jaar mogen openen (in willekeurige volgorde): Reapibasa (Alkmaar, Den Helder, en Schoorl); Firefox (Egmond aan den Hoef); Fool Ville; Perlious Tri be (Heiloo, Groot Schermer en Alk maar); Porum; Feverknife; Jail Break. De eerste band zal om 21.00 uur op het potfium staan. De entree bedraagt, net als voor de tweede voorronde (6 maart) en de finale (27 maart), 5,00 per persoon. HEILOO - Ongeveer 100 gasten van de Zonnebloem, Rode Kruis en U.V.V. waren zaterdag 20 februari in het Tref punt aanwezig, waar voor hen een ont spanningsmiddag was georganiseerd. Ze werden onthaald op koffie en cake. Hoogtepunt was wel het tweemaal drie kwartier durend optreden van Charlotte Glory uit Egmond. Met een geheel eigen repertoir van lied jes en enkele gedichten, vulde ze de mid dag. Haar teksten spreken boekdelen. Eigentijds, verrassend, brutaal, enerve rend, sprankelend, eerlijk, recht toe recht aan, maar bovenal boeiend. Char lotte is blind, maar haar waarnemings vermogen is uiterst scherp. Ze heeft een mooie warme volumneuze stem, wat het luisteren plezierig maakte. Want wil je de fijne nuances proeven dan is luiste ren geboden. En geluisterd werd er, ze bezorgde de aanwezigen een fijne middag. CD A-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, Elco Brinkman, poseert met de Heilooèr fractievoorzitter Anne-Marie Worm-de Moei (links) en wet houder Ans Willemse-van der Ploeg. HEILOO - Vorige week woensdag avond waren er 800 mensen naar Motel Heiloo gekomen om de CDA politicie uit Den Haag en de regio te horen. Als of het een groot familiefeest betrof, heette de CDA fractieleden uit Heiloo iedereen bij de deur welkom. En dat te kende ook de sfeer. Informeel een ge zellig. En hoewel prémier Lubbers plotseling verhinderd was, wegens het overlijden van zijn moeder, gaven minister de Vries en fractievoorzitter Brinkman meer dan voldoende stof tot discussie. De Vries stelde bijvoorbeeld dat hij het absurd vindt dat de vakbonden met loo neisen komen op het moment dat DAF aan komt kloppen voor een bijdrage voor een sociaal plan. De problemen zijn niet alleen Haagse problemen, maar vragen om een stuk solidariteit, ook van de vakbeweging. De boodschap van het CDA was, dat op dit moment loonmatiging de beste remedie is, nu het ene na het andere bedrijf in moeilijkhe den komt en de werkeloosheid weer stijgt. Fractievoorzitter Brinkman benadrukte het belang van investeringen, die bijdra gen tot een verbetering op langere ter mijn. Niet inzetten op korte termijn succesjes, maar werken aan een structu rele verbetering. Partijvoorzitter Van Velzen sprak nog over de regionale ont wikkelingen m.b.t. de werkgelegenheid. Hij wees met name op de mogelijkhe den die er in het HAL gebied liggen voor de vestiging van technisch hoog waardige bedrijven. Maar ook dat de ontwikkeing van de infrastructuur daar aan gekoppeld moet zijn. Na het optreden van een forum, waar aan ook Mevr. Willemse, de CDA wet houder uit Heiloo, deelnam, en waarin antwoord werd gegeven op ingediende vragen, was er nog ruim gelegenheid om persoonlijk met de politici te spreken. Elco Brinkman ging als een van de laatsten naar huis. Voldaan over het ge voel weer in gesprek te zijn geweest met de achterban. HEILOO - Onze oud-plaatsgenote Lou ise Rijnierse is op 19 februari jl. aan de Universiteit van Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen Wiskunde. In 1959 vluchtte de Dalai Lama, de spirituele en politieke leider van Ti bet, naar India. In 1950 namelijk was het Chinese leger Tibet binnen gevallen en de in de daarop volgende negen jaar werden Tibetaanse mon niken gemarteld, vrouwen verkracht en kinderen bij hun ouders wegge rukt voor heropvoeding. Meer dan 100.000 Tibetanen volg den het voorbeeld van hun leider ^n vluchtten naar India en Nepal. Van daag de dag leven er 15.000 Tibe taanse vluchtelingen in de valleien van Kathmandu en Pokhara, een plaats 200 km ten westen van Kathmandu. Velen van hen vinden een bestaan in 't vervaardigen en verkopen van ta pijten en souveniers. Vaak verdienen zij meer geld dan de Nepalezen zelf. Dit geeft aanleiding tot wrijvingen en spanningen tussen de twee bevol kingen. Andere vluchtelingen houden zich bezig met de studie en verspreiding van het Buddhisme. Op deze manier houden zij hun godsdienst en cul tuur levendig in afwachting van het moment dat zij weer naar hun land kunnen terugkeren. Kathmandu, de hoofdstad van Ne pal, is een grote souvenierwinkel, waar de toeristen overstelpt worden met Tibetaanse en Nepalese souve niers. Kathmandu is een overzichte lijke stad, waar je te voet een heel eind kunt komen. Het slenteren door de nauwe, kleurrijke straatjes, waar op iedere hoek, wel een tempel staat, is een aangenaam tijdverdrijf. Kathmandu is echter ook een vrese lijk vervuilde stad en vele mensen dragen maskers van katoen of plas tic voor hun neus en mond om zo weinig mogelijk vervuilde lucht in te ademen. Omdat er een gebrek aan water is, waarmee de elektriciteit moet wor den opgewekt, heeft de regering in november besloten om, om de dag 's ochtends tussen zes en half negen en 's avonds tussen vijf en zeven de elektriciteit af te sluiten. Het hele le ven ligt dan stil. De mensen moeten in het pikkedonker hun weg over straat vinden. Dit lijkt mij al moei lijk over geplaveide wegen, maar hier in Nepal is dat een ware ver schrikking met alle kuilen in de we gen, de losliggende stenen, open rio len en met al het verkeer! Ijskasten, boilers, elektrische klok ken, alles valt uit en ligt stil. En de mensen die 's avonds tussen vijf en zeven honger hebben eten bij het licht van een kaarsje. De enige die bij deze maatregel wél vaart is de kaarsenindustrie! Aan één kant zijn de Nepalezen net als de mensen in India, ontzettend slordig. Als er een gaatje in hun trui zit, wachten zij tot het groter is en er een volgende is bijgekomen en zij na een tijd een trui vol gaten hebben. Van herstellen of stoppen hebben zij nog nooit gehoord. Aan de andere kant zijn zij ook heel zuinig. Mijn wegwerpaansteker kan ik voor een dubbeltje laten vullen! Ook kon het schoenpoetsertje de rits van mijn buideltas, die het niet meer deed, wel maken. Heel handig ge bruikte hij 'hamer en aambeeld' en tot nu toe doet de rits het weer perfekt! De bladzijden uit volgeschreven schoolschriften worden gebruikt als verpakkingsmateriaal voor allerhan de artikelen, taartjes, nootjes, etc. Ook de oude kranten worden hier voor gebruikt. Hoe anders was dat in Canada en Amerika, waar iedere sinaasappel in een plastic zak werd gedaan of waar iedere coca-cola geserveerd werd in een dikke kartonnen beker. On danks deze eenvoudige vorm van re cycling nemen de vuilnishopen op de straat toe. En daarmee ook de stank! Net als in India krijg ik niet het idee dat de regering van Nepal bezig is plannen te ontwikkelen om iets te gen de enorme vervuiling te doen. In de grote steden in Nepal worden er door de middenstand twee prijzen gehanteerd: één voor de eigen bevol king en één voor de toeristen. Vaak werd er een prijs gevraagd die drie maal zo hoog lag als voor de eigen bevolking. Als ik vasthield aan de prijs die ik in mijn hoofd had, kwam het uiteindelijke bedrag aardig in mijn richting. Het lukte mij echter niet altijd mijn goede humeur te bewaren. Maar wat een energie en tijd kost dat als je ge woon even je schoenen wilt laten poetsen! Wat gezond en rustig is het dan in de bergen te zijn op de niet- toeristische tochten, waar het berg volk heel vriendelijk is, je toelacht en een kopje thee aanbiedt. Eenmaal heb ik meegemaakt dat ik gedwongen werd een dorpje in de bergen heel snel te verlaten vanwege de agressie van de mensen en vooral van de kinderen, die de spullen van mijn lichaam trachten te rukken. Tot op heden gis ik nog steeds naar de reden van deze vijandigheid. En dan ineens, na meer dan tien maanden reizen, voelde ik mij uitge- reisd. (Voorlopig?) Ik was moe, uit gekeken, en ik kon er geen nieuwe indrukken meer bij hebben. Ik had zelfs geen energie meer om weer te rug te gaan naar India, naar het staatje Sikhim, waar ik veel van de Buddhistische cultuur hoopte aan te treffen. Het idee alleen al van weer minstens vierentwintig uur in een gammele bus te moeten reizen, deed mij terugschrikken. Kijk ik terug op de afgelopen tien maanden, dan heb ik een fantasti sche tijd gehad. Ik begon in Canada, een land met een prachtige natuur, waar ik in de Rocky Mountains heb gelopen, maar waar naar ik niet meer terug hoef te gaan. De leefstijl van de mensen trekt mij niet aan. Hetzelfde geldt voor dat deel van Amerik£ waar ik rond getrokken heb. De kapitalistische strijd om het bestaan, de technologische en hecti sche samenleving, waarin écht men selijk contact moeilijk is of waar geen tijd voor is, trekt mij (niet meer) aan. India is het land, waar ik mij héél goed heb gevoeld, ook al was het niet altijd even makkelijk en ergerde ik mij af en tpe aan de luiheid en in ertie van de mensen. Ook het gebrek aan klantvriendelijkheid (hoe staat het daarmee bij de gemeente Hei loo?) bracht mij op z'n minst van mijn stuk. Als men een fout had ge maakt, deed men geen moeite deze fout op een plezierige manier te her stellen. Neen, vaak was de conclusie, dat het God's wil was geweest dat de zaken zo waren gelopen! Daar had ik geen antwoord op. Ondanks dit alles mis ik India nu al. Ik mis de mensen, het eten, de kleur rijkheid, de natuur, de chaos, het vuil en de armoede. In Nepal zou ik nog wel eens een bergtocht willen maken. In India zou ik in sommige staten wel een paar jaar willen werken en wonen. Ik zal eerst echter mijn draai weer moeten vinden in Nederland en rustig afwachten wat de toekomst brengen zal. Woudenberg, 8 februari 1993 Joan van Baarle

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1993 | | pagina 8