Senioren Info K Afrikaantjes Nü 4 voor Nieuwe voorzitter voor ANBO Creatieve expositie in Trefpunt ESL MEENEMER Koninginnedag gesloten. PAGINA 12 UITKIJKPOST 21 APRIL 1993 Bent u al in de nieuwe tweede kamer geweest? HEILOO - Nee? Dan bestaat daar nu de mogelijkheid voor in de ko mende zomer. Bent u 50 jaar of ou der en geïnteresseerd in de huidige politiek? Of vindt u het wellicht een wat saai onderwerp? Dan heeft u nu de kans om op een originele manier hiermee kennis te maken door mid del van de kursus "Weet u of de ko ningin mag stemmen?" Deze cursus wordt gegeven op vier achtereenvol gende dinsdagen en gaat van start op dinsdag, 15 juni a.s. De docent is Klaas de Vos. 's Morgens gaat u naar school (het Cornelis Drebbel College in Alk maar) en 's middags op excursie. U gaat naar Den Haag en heeft een gesprek met een kamerlid. U gaat zelf binnen de lesgroep een kabinet vormen. Kortom, allerlei informa tie over politiek en wat daarbij komt kijken. Hoe komt bijvoor beeld een wet tot stand? Wat zit er in het koffertje van Kok op prins jesdag? Deze cursus is een onderdeel van de Senioren Zomerschool. De maxi male groepsgrootte is 20 deelne mers. De kosten voor deze kursus bedragen 80,- (exclusief excursies en lunch). Cursusdata: 15, 22 en 29 juni en 6 juli. Opgave en informa tie: SKWÖ Ouderenwerk, Kenne- merstraatweg 23, 1814 GA Alk maar, tel. 124344. Senioren Info Centrum HEILOO - In het Senioren Infocen trum ligt een brochure ter inzage van het Informatie- en Coördinatie orgaan Dienstverlening Oorlogsge troffenen (ICODO). Dit boekje handelt over oorlogsgetroffenen in de laatste levensfase. Er wordt inge gaan op de klachten die bij hen kun nen optreden en er worden enige mogelijkheden in genoemd - met name voor artsen, werkers in de thuiszorg en verzorgenden - om met deze klachten om te kunnen gaan. Oudere oorlogsgetroffenen hebben in grote lijnen dezelfde hulp nodig als andere ouderen. Wel blijkt in de praktijk dat deze hulp makkelijker te geven is, als de hulpverleners op de hoogte zijn van de oorlogsach tergronden van deze ouderen en enig inzicht hebben in de wijze waa rop de oorlogstraumatisering de veroudering kan kleuren. Het adres van de stichting ICODO is Maliebaan 83, 3581 CG in Utrecht. De stichting beschikt over een afdeling Documentaire Infor matievoorziening en Onderzoek. Deze bibliotheek heeft naast een uitgebreide collectie boeken en tijd schriften ook audiovisueel materi aal en een computer en netwerk. Meer informatie over Stichting ICODO is te vinden in het Senioren Informatie Centrum, Westerweg 294, telefoon 331297, geopend op werkdagen van 9.00-12.00 uur. Mevrouw G. Vermeulen spreekt de Anbo-vergadering toe, haar opvol ger de heer A. Cahn nam het voorzitterschap hierna over. HEILOO - De jaarlijkse algemene ledenvergadering, die plaatsvond in 't Trefpunt op donderdagmiddag 15 april werd bezocht door een zeven tigtal leden en een aantal speciaal genodigden. Tijdens deze zeer gea nimeerde bijeenkomst werd afsc heid genomen van de be stuursleden Mw. W. Dobber - te vens hoofd van de gastvrouwen - en van Mw. Jo Staal, Mw. Staal heeft bijna 9 jaar deel uitgemaakt van het bestuur en haar vele verdiensten werden vermeld in een gedicht, ge schreven door Mw. A. Beekhoven en voorgedragen door oud voorzitter en erelid meW. C. Hoo- geboom. Na een jaar van interim-voorzitters werd een nieuwe voorzitter be noemd in de persoon van dher. Al fred Cahn. Het secretariaat wordt overgenomen door dhr. R. Terol, terwijl dhr. Sj. Dijkstra herkozen werd in de functie van penning meester. Voorts werden een viertal nieuwe algemeen bestuursleden benoemd. Uit het jaarverslag kwam naar vo ren, dat de ANBO een actief en vruchtbaar jaar achter de r: g heeft, Ouder worden in Nederland HEILOO - 1993, Europees jaar van de ouderen en de solidariteit tussen de generaties; tijd van bespiegeling. Hoe kan dat beter gebeuren dan een kijkje te nemen op de tentoonstel ling 'Tijd van leven, ouder worden in Nederland, vroeger en nu' met haar vele onderwerpen vanaf 1600 tot nu toe door middel van schilde rijen, foto's, tekeningen, prenten, documenten en audiovisueel. Dit bezoek aan het Amsterdams Histo risch Museum wordt georganiseerd op dinsdag 25 mei. Wij worden op een bijzondere wijze anderhalf uur bezig gehouden door onze rondleidster Marike Pluis. Eerst een korte inleiding, vervol gens gaan we drie kwartier zelf de tentoonstelling bezoeken, waarbij mevrou<v Pluis als vraagbaak op treedt, om daarna onder haar lei ding nog een half uur na te praten onder het genot van een kopje kof fie. Wij gaan ditmaal per trein naar Amsterdam. Vanaf het Centraal Station bedraagt de loopafstand naar het museum nog geen 20 minu ten. Het museum is ook per tram bereikbaar. Door middel van schrif telijke deelnemersinformatie die u bij aanmelding krijgt, wordt u hier over uitvoeriger ingelicht. Het maximaal aantal deelnemers bedraagt 25. Dit is niet alleen de eis van museum en rondleiding, maar ook van belang voor ons deelne mers in verband met een goed tot haar recht komen van het ge- bodene. Echter, met het oog op deze bijzon dere, zo specifiek op ouderen toe gesneden, tentoonstelling is de culturele commissie gaarne bereid om zonodig bij meer dan 25 be langstellenden een extra bezoek aan deze tentoonstelling te organiseren. Deze extra groep zal dan wel mini maal 15 deelnemers dienen te heb ben, wil dit extra bezoek doorgang kunnen vinden. En de datum waar op zal nog nader moeten worden bezien. De kosten bedragen 10,- per per soon voor toegang tot het museum, rondleiding en een kop koffie. De reiskosten zijn voor eigen rekening. Inschrijving tot uiterlijk 1 mei kan uitsluitend geschieden door midden contante betaling van 10,- aan de heer B.M. Dekker, Ewisweg 108, Heiloo, tel. 333248. Houtbewerking is'één van de vele creatieve activiteiten. HEILOO - Zaterdag 1 mei vanaf 10.30 uur en zondag 2 mei vanaf 12.30 uur organiseert de Stichting Ouderenwerk Heiloo voor het derde jaar een Expositie Creatieve Activi teiten in het Trefpunt, Westerweg 294 te Heiloo. Beeldend kunstenaar en voorzitter Adviesgroep Kunstbeleid Heiloo, dhr. W. Klein-Schiphorst zal deze expositie op 1 mei 's morgens om 10.30 openen. Het is een veelzijdige tentoonstel ling, geheel gewijd aan het werk van 55-plussers, die het afgelopen win terseizoen deelnamen aan verschil lende creatieve cursussen van de Stichting Ouderenwerk Heiloo, zo als: pergamano, beeldhouwen, te kenen, poppen maken, schilderen, tekenen, video, strobewerken, ori gami, houtbewerken, papierarchi tectuur, calligrafie en bloemschik ken. Zo kunt u kijken naar en meedoen aan demonstraties onder andere van houtbewerken, calligrafie, bloem schikken en papierarchitectuur en kantklossen. Tevens is het mogelijk kennis te ne men van drie nieuwe cursussen: kantklossen, schilderen in de natuur en beren maken. Het Trefpunt is gratis toegankelijk voor bezoekers aan deze expositie. De openingstij den zijn op zaterdag 1 mei van half elf tot vier en zondag 2 mei van half een tot vier uur. Ook is er een gratis boekje verkrijgbaar waarin alle creatieve activiteiten staan die de Stichting Ouderenwerk Heiloo overdag organiseert. Tijdens deze expositie is het reeds mogelijk zich in te schrijven voor een cursus voor het komende seizoen 1993/94 of hierover inlichtingen krijgen. Voor eventuele nadere informatie: Stichting Ouderenwerk Heiloo, Westerweg 294, 1852 AS Heiloo, tel. 331297. Lichamelijke conditie HEILOO - Voor u, die toch al van plan was iets meer aan lichaamsbe weging te gaan doen, is er thans een mooie gelegenheid dat idee in daden om te zetten. De Stichting Ouderen werk Heiloo, afdeling badminton 50 houdt iedere woensdagmor gen van 11.00 tot 12.00 uur open huis. De actie wordt gevoerd tot 1 juni. U bent dus niet alleen welkom, doch kunt ruim een maand lang ie dere woensdagmorgen gratis spelen of leren spelen. Indien u met deze tak van sport en een groep leeftijd genoten wilt kennismaken, dan kunt u terecht in de badmintonhal, Het Zevenhuizen 46 te Heiloo. Neem wel een paar sportschoenen mee en leen zonodig even een racket. Het lijkt u misschien wel iets, maar u wilt toch liever eerst even de kat uit de boom kijken? Geen pro bleem: kom gerust eens kijken. Minder hartinfarcten dankzij onderzoek HEILOO - Twintig jaar geleden be gon het aantal mensen, dat tenge volge van een hartinfarct overleed, te dalen. Deze vermindering zet zich nog steeds voort. Het mag als een succes voor de bestrijders van het hartinfarct worden beschouwd. Zij maakten de mensen bekend met de factoren, die tot een hartinfarct kunnen leiden. Roken, stress, over matig vetgebruik zijn de voor naamste oorzaken. Het is bekend, dat een te hoge bloeddruk het risico van een hartin farct vergroot. Het probleem is, dat een hoge bloeddruk niet 'gevoeld' wordt. Hetzelfde geldt voor een te hoog cholesterolgehalte in het bloed. En ook van roken heeft men -behoudens het bekende rokers- kuchje- weinig hinder. De Nederlandse hartstichting stelt de mensen met een normaal cho lesterolgehalte en een normale bloeddruk gerust. Wie de eetge woonten niet verandert, eenmaal per jaar de bloeddruk laat meten en niet rookt, mag erop vertrouwen dat het risico van een hartinfarct niet groot is. Voorkomen Maar als een van de drie genoemde factoren wel aanwezig is, dan doet men er goed aan om zelf de kans op een hartinfarct te verkleinen. Dat is makkelijker gezegd dan ge daan. Want voor vele rokers is het afzweren van hun sigaretje een nachtmerrie. Zoals het ook voor mensen, die van een stevige, vette maaltijd houden, moeilijk is om over te stappen op een dieet, dat bloeddruk en cholesterol verlaagt. Maar een onmogelijke opgave mag het niet worden genoemd. De kans op een hartziekte wordt groter met het ouder worden. Bij de een openbaart zich dat door een toenemende pijn op de borst, die in validiteit tot gevolg kan hebben zonder dat de patiënt door een hart infarct getroffen worden en bij de ander zal het hartinfarct plotseling en soms met dodelijke afloop toeslaan. Alcohol, snoepen en vet Cholesterol, een van de boosdoe ners, hebben we toch nodig voor de instandhouding van ons lichaam. Cholesterol wordt door dat lichaam zelf gemaakt. Althans voor het grootste deel. Een klein deel komt ons lichaam binnen via alcohol, snoepen en vet in het eten. Het wordt met het bloed door het hele lichaam vervoerd. Om tot de juiste verhoudingen te komen, is er maar één advies en dat luidt: matig zijn met eten. De voe dingsraad stelt, dat we ruim gebruik moeten maken van koolhydraten, die in aardappelen, groenten, fruit, brood en peulvruchten zitten en dat we met vet voorzichtig moeten zijn. In plaats van verzadigd vet, dat voorkomt in volle melk, boter, kaas, vet vlees, koekjes en gebak), mais- ep zonnebloemolie bij de war me maaltijd en margarines met li- nolzuur op de boterham. En niet meer dan twee eieren per week; waarbij ook de eieren in koekjes en gebak meetellen. Erfelijk De wetenschap heeft ontdekt, dat hart- en vaatziekten in sommige fa milies veel voorkomt. Er wordt van uitgegaan, dat deze ziekten in die families erfelijk zijn. Wie daarvan voorbeelden heeft in eigen omge ving, weet dat extra moet gelet wor den op de factoren die tot een infarct kunnen leiden. Rechter komt naar Heiloo HEILOO - Morgen, donderdag 22 april - zal de Alkmaarse rechter mr. P.H.B. Littooy in Het Trefpunt om 14.00 uur een lezing houden over onze rechtspraak. De straffen, die onze rechters opleggen, zijn voor de leek niet altijd even begrijpelijk. Een 'zwaar geval' komt er in zijn ogen soms genadig vanaf; een 'licht akkefietje' wordt in vergelijking daarmee zwaar gestraft. Over de vragen, die hierover bestaan, zal morgen worden gesproken. Ook kan aan de orde worden gesteld, of er meer aandacht voor de dader dan voor het slachtoffer is, hoe de straf maat tot stand komt en waarom cri minelen door een fout in de proce dure op vrije voeten worden ge steld. De toegangsprijs voor deze bijeenkomst van de voorlichtings commissie Ouderenwerk Heiloo be draagt 2,50, inclusief een kop koffie. Senioren zomerschool HEILOO - Al ruim 60 mensen zijn u voorgegaan en een aantal cursus sen zijn al volgeboekt. Op vier dins dagen (15, 22, 29 juni en 6 juli) kunt u binnen de Senioren Zomerschool 1993 bezig zijn met een boeiende cursus. Op de volgende cursussen is nog plaats: Mag de koningin stemmen? Een bezoek aan de nieuwe Tweede Kamer, een gesprek met een kamer lid, kortom op originele wijze ken nismaken met staatsinrichting en politiek, vroeger en nu. Beroemde levens. Een literatuurcursus waarin de le vens van beroemde schrijfsters en schrijvers aan bod komen. O.a.: Belle van Zuylen, Betje Wolff, Pri mo Levi en Anne Frank. Interessan te excursies staan op het program ma. Met de kaart in de hand door Oud-Kennemerland. Via polders en langs dijken, op ou de en nieuwe kaarten kijken naar de veranderingen in het Noord-Hol lands landschap. Excursies naar de Eilandspolder, tentoonstelling "de dijk te kijk" en het Regionaal Archief. Muziek zonder grenzen. Een muzikale reis langs Europese componisten en instrumentbou wers. Met eten bezoek aan een viool bouwer. De lessen worden gegeven in een de pendance van het Cornelis Drebbel College, Hobbemalaan 150 te Alk maar. Goed bereikbaar met open baar vervoer en auto. Kosten bedragen 80,- per persoon, exclu sief lunches en excursies. Informa tie en opgave: SKWO, Ouderen werk, Alkmaar, tel. 072-124344. Activiteiten Anbo/Kbo HEILOO - 28 April houden wij weer dansen onder leiding van de heer Dolf Leurink. 29 April gaat he laas de toneeluitvoering niet door daar een van de spelers een ongeluk heeft gehad. De bingo gaat wel ge woon door op die dag, komt u ook, wij spelen om mooie prijzen. Entree 2,50, koffie en 4 bingokaarten in begrepen. Aanvang 14.00 uur. mede dankzij de inzet van vele vrij willigers. Met nadruk werd ge noemd de uitstekende samenwerking met de collega's van de KBO, vooral ook op het gebied van de behartiging van de belangen van alle senioren. Dhr. Sonderwal van het gewest N- Holland van de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen gaf nog 'een toelichting op de ontwikkelin gen binnen de bond. De nieuwe voorzitter dankte de ver gadering mede namens alle nieuw benoemde bestuursleden voor het betoonde vertrouwen en wekte de leden op mee te werken aan de in middels gestarte ledenwerfactie. Hij dankte z'n voorgangster Mw. G. Vermeulen met een boeket voor de voortreffelijke leiding tijdens haar interim-periode. Na afloop van het huishoudelijk ge deelte bleef het merendeel van de deelnemers nog geruime tijd gezellig bijeen en werden via het Rad van Avontuur een aantal aantrekkelijke prijzen uitgereikt aan de gelukkige winnaars. Bovendien gingen alle aanwezige huiswaarts met een bloe- menattentie. Trendy muurhanger Met twee terracotta potten. Decoratief aan muur en schutting. Van 14,95 voor Rozenboog Van extra zware kwaliteit metaal. 115 x 215 cm (bxh). Van 79,95 voor Hoeketagere Van extra zware kwaliteit metaal. Kwart cirkel. Groen. Van 59,- voor Struikfuchsia's In diverse kleuren. Per stuk 3,75. 4 stuks RMlflPflÊ In diverse kleuren..=2é$ HEILOO Vennewatersweg 15, tel. 072-332727 HET GROENE WARENHUIS Voor bijna niets raat de zon on. /D/lKIMini/ll' Routebeschrijving: 1 Afslag Heiloowest (tussen Heiloo en Lmmen). 2. Over het spoor. 3. U staat bij Intratum Vrijdag koopavond. sintratuin Aanbiedingen zijn geldig twee weken na verschijning in deze krant of zolang de voorraad strekt.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1993 | | pagina 12