Het BI-team van HSV dat als enige Hollandse ploeg op de finaledag in actie mocht komen. Rechts de latere toernooiwinnaar. den hierover voorbereidende ge sprekken gevoerd. Ook was een aantal bestuursleden van de Stichting Stedenband Hei- loo-Swietochlowice meegereisd. Zij voerden ondermeer gesprekken met de Poolse Stichting Vrienden van Heiloo en met de gemeente. De he ren Jan Braam en Erik Smit hielden zich intensief bezig met het pro gramma van de HSV-ploeg. Zij zorgden bovendien voor een enor me verrassing door gehuld in kaas dragers-outfit bij de opening van het voetbaltoernooi op het veld te verschijnen met een berrie vol voet ballen, die aan de Polen werden uit gedeeld. Tijdens de sportief getinte trip naar Swietochlowice werden bestaande banden verstevigd en werden er vele nieuwe contacten gelegd. Ook door de jeugdige HSV-ers. Weliswaar verbleven zij in een hotel, maar op en rond het voetbalveld werd er met handen en voeten en een beetje En gels en Duits toch met Poolse leef tijdsgenoten gepraat. „Hoewel we niet bij gastgezinnen verbleven, heeft iedereen zich toch wel gerealiseerd hoe goed we het in Nederland eigenlijk hebben", aldus HEILOO/SWIETOCHLOWICE - Van vrijdag 30 april tot en met woensdag 5 mei brachten drie juni orenteams van voetbalvereniging HSV een bezoek aan de Poolse zusterstad van Heiloo, Swietochlo wice. De reis voor de B-junioren was een direct gevolg van het eerde re bezoek van een team Poolse voet ballers, die ruim een jaar geleden in Heiloo te gast waren en deelnamen aan een door HSV georganiseerd toernooi. Behalve de HSV-ers (inclusief bege leiders een kleine vij-ftig personen) waren ook andere Heilooënaars aanwezig in Swietochlowice tijdens deze inmiddels derde uitwisseling. Twee leerkrachten van Heilooër ba sisscholen voerden gesprekken met hun Poolse collega's en bezochten enkele scholen. Vervolgens was een delegatie van harmonie-orkest Cae- cilia in Swietochlowice. Na het zeer succesvolle bezoek aan deze Poolse industriestad in september van het vorige jaar is Caecilia inmiddels druk doende met de voorbereiding van een muziekweek in Heiloo in 1994, waaraan ook één of meer Poolse orkesten zullen deelnemen. Tijdens het afgelopen bezoek wer- HSV-jeugdvoorzitter Rein Kuipers. Over de sportieve resultaten - HSV werd respectievelijk derde, vijfde en zesde - is men bij de Heilooër vere niging snel uitgepraat, maar de reis als geheel is heel erg leuk geweest. Het meest indrukwekkend was het bezoek aan de voormalige concen tratiekampen Ausswitz en Birke- nau. Het korte verblijf hierop volgend in Krakau werd bepaald minder op prijs gesteld. ,,De Polen hebben heel erg hun best gedaan voor ons", aldus Kuipers. „Maar er is duidelijk een verschil in cultuur, terwijl ook de taal een struikelblok is. De hele reis was zo weer voorbij: dat is toch een teken dat het voor ie dereen een hele leuke ervaring is geweest". De beker voor de derde plaats, gemaakt van keihard zwart graniet en voor iedere speler individueel een aandenken. Deze ploeg uit Swietochlowice werd tenslotte tweede. Alle Polen-gangers beraden zich in eigen kring hoe de contacten met Swietochlowice in de komende ja ren een vervolg kunnen krijgen. De eerst volgende uitwisseling zal plaatsvinden in het voorjaar van 1994, wanneer inwoners van Swie tochlowice naar Heiloo zullen ko men. Of dit is voor voetbal, mu ziek, onderwijs, cultuur etcetera moet nog bepaald worden. Hans Peitsman scoorde drie maal in de laatste wedstrijd en hielp zijn team hierdoor mede aan de derde plaats. De opponenten van HSV in de strijd om de derde plaats. Erik Smit (links) en Jan Braam verrasten vriend en vijand met hun opkomst als kaasdragers. Trainer Bult nam zijn ploeg blessure-vrij weer mee naar Heiloo terug. Kritisch volgde hij zijn pupillen en nog kritischer de beslissingen van de Poolse scheidsrechters. Voorafgaand aan de prijsuitreiking bij het voetbaltoernooi verzorgde dit orkest, gezeten op de tribune een klein concert. Ook de wedzijdse volksliederen werden gespeeld. 'Hollandse culturele week in Swietochlowice Voor de tweede maal in successie verzorgde touroperator Bakker het transport voor een Heilooër delegatie naar Polen. Piet Rusch, voorzitter van de Stichting Stedenband, sprak op de laatste dag van de uitwisseling een dankwoord uit aan het begin van een raddsvergadering in Swietochlowice. De begeleiders van de HSV-ploegen hadden hun handen vol aan het Behalve het bolwerk Wawel zijn ook de enorme lakenhallen - met op de eerste etage een natio- Eén van de vele schitterende kerken, die het centrum van Krakau bij aandragen van water: beide toernooidagen meer dan 25 graden C. naai museum - een bezienswaardigheid in Krakau. wiize van spreken als een deken bedekken. UITKIJKPOST 19 MEI 1993 PAGINA 6

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1993 | | pagina 6