:v Pater Theo Borst verricht fantastisch werk in Santiago Commandeur in Castricum introduceert nieuwe Saab 900 r^is THEO STET MEUBELS iiisi THEO STETPRIJS 2650, THEO STET-. - prijs 1.390,- m I Blijf in beweging Introductie Badminton Schilderclub Siena Nederlanders werken aan een ideaal C 100.000 gesprekken over wonen in Nederland Themadag KvK Open huis bij Talen instituut De Wester Officieel exclusief dealer voor uw regio - Tel. 02518-58052 Kooiplein 2 - Castricum PAGINA 6 UITKIJKPOST 1 SEPTEMBER 1993 «lÉf Sportieve, gezellige zitcombinatie 'BROADWAY', passend in elk inte rieur (is verkrijgbaar in een keur van verschillende, afwasoare stoffen) Als 3 2 combinatie Fauteuil 895, Èen droom van een slaapkamer: mo dern vQ/mgegevervin alpine wit laqué Let op doordachte en praktische details zoals de handige extra plank jes aan het hoofdeind. 140. 160 en 180x200/210/220 cm Compleet met Drakacel w matras lattenbodem. Keuze uit 300 bankstellen, eethoeken, wandmeubels, slaapkamers. HEERHUGOWAARD Pascalslraat 16 - Ind.terr. Zandhorst Tel. 02207 - 18088 Dagelijks geopend (vrijdag koopavond) Mm. li .NV Pater Theo Borst en mevrouw J. Wuijster-Schuddeboom voor één van de wijkcentra in de parochie. HEILOO - De naam Theo Borst is in Heiloo niet onbekend. Deze oudplaats genoot werkt inmiddels al vele jaren als pater in de Chileense metropool Santia go. Min of meer toevallig kwam me vrouw J. Wuijster-Schuddeboom (wet houder in Heiloo) met hem in contact. Zij bezocht Chili en liet de kans om pa ter Theo Borst te bezoeken niet onge bruikt. „Het plan voor een bezoek kwam in fei te tot stand via CDA-raadslid de heer Swart. Hij hoorde van mijn reis en bracht me in contact met mevrouw Bak ker-Borst, de zuster van Theo Borst. Het gebeurde allemaal op de dag van vertrek, maar met een pakje en een brief stapte ik 's avonds in het vliegtuig", vertelt mevrouw Wuijster-Schudde boom. Na een rondreis samen met haar doch ter bezocht de Heilooër wethouder Theo Borst. In het winterse Santiago, waar de open haard in de kamer van de pater vanwege de smog niet mocht branden, werd een half uurtje gepraat. Daarna nam de pater zijn Hollandse gasten mee het stadsdeel in, waar hij ac tief is: een parochie met maar liefst 75.000 mensen, die in veel gevallen hun onderkomen hebben onder golfplaten, zonder voorzieningen als water en elec- tra. Samen met zo'n 100 leken-vrijwilli- gers doet pater Theo Borst wat mogelijk is voor de armste parochianen. Theo Borst heeft in Santiago bepaalde voorzieningen van de grond gekregen. Bijvoorbeeld kleine centra, waar cur sussen worden gehouden, vooral voor vrouwen. Voorlichting wordt er gege ven over bijvoorbeeld aids, drugs en ge zondheid. Maar ook worden er hand werken gemaakt, die voor een deel in de Heilooër wereldwinkel worden verkocht. Zo'n wijkcentrum functioneert ook als depot voor geneesmiddelen. De voor raad komt tot stand dankzij giften of door het inleveren van medicijnen, die over zijn. Een veel voorkomende kwaal onder kinderen en ouderen is bronchi tis; de luchtvervuiling heeft met deze ziekte alles te maken. Het maatschappelijk werk van pater Theo Borst omvat ook het verdelen van voedsel- en kledingpakketten onder de mensen, die het fcht nodig hebben. „Toevallig kwam er met het zelfde vliegtuig, waarmee ik naar Chili reisde, ook kleding uit Heiloo aan, bestemd voor de parochie van Theo Borst", al dus mevrouw Wuijster-Schuddeboom, die zeer onder de indruk was van de ver richtingen van oudplaatsgenoot Theo Borst. Als wethouder voor onderwijszaken had het opvangcentrum voor kinderen de bijzondere belangstelling van me vrouw Wuijster-Schuddeboom. „Het was één groot klaslokaal voor kinderen van zeg maar 1 tot 7 jaar oud, vooral probleemgevallen. De hele dag verble ven er wel 100 kinderen, die er konden eten, slapen en bijvoorbeeld leren om zich goed te wassen". Wanneer het tijd was voor de dagelijkse siësta gingen de banken aan de kant om plaats te maken voor matrassen. Deze matrassen kon den dankzij een actie van de Willibrord- school in Heiloo - de oude school van Theo Borst zelf - worden aangeschaft. Op dit moment wordt er een verdieping op het lokaal gemaakt, zodat er een aparte slaapruimte komt. Steun voor zijn activiteiten krijgt pater Theo Borst niet van de Chileense over heid. Het benodigde geld komt van de kerk in Chili en vanuit het buitenland. Al dertig jaar werkt hij van 's morgens vroeg tot 's avonds laat voor zijn paro chianen. „Hij vindt het heerlijk om te doen", aldus mevrouw Wuijster-Schud deboom. In het voorjaar van 1994 zal Theo Borst voor een paar maanden naar Heiloo komen. Dat hij - samen met anderen - van de gelegenheid ge bruik zal maken om geldmiddelen te verwerven voor zijn indrukwekkende werk in Santiago, zal niemand verba zen. Het gebouw voor de opvang van kinderen, waarop een extra slaapruimte wordt gerealiseerd. HEILOO - Rust roest! Een waar woord voor senioren. Maar dit is te voorko men door regelmatige bewegingsoefe ningen en conditietrainingen (zonder gebruik van toestellen). Dames en heren 50+ kunnen hiervoor weer terecht bij onze gezellige fitnessclub onder leiding van docente Jeanne Gelsing. Kom eens vrijblijvend kijken (of mee doen) in de sportzaal aan de Kerkakkers en ontdek hoe u in een plezierige en ge zellige sfeer de conditie op peil kunt houden! De dames oefenen van 14.00 tot 15.00 uur en de heren van 15.00 tot 16.00 uur. Wilt u eerst meer informatie, belt u dan voor de dames: Coby Lorié, tel. 072- 334712, op maandagochtend tussen 9.00 en 11.00 uur of b.g.g. Elly Triést, tel. 072-334641De heren kunnen bellen met A. Velthuis, tel. 072-331802. HEILOO - De Badmintonvereniging 't Vennewater in Heiloo verzorgt zondag 5 september van 11.00 tot 13.00 uur een introductie-ochtend voor iedereen die kennis wil maken met de badmin- tonsport. U kunt dan uiteraard ook zelf gewoon lekker spelen. De vereniging beschikt over een eigen hal met een uitstekende outillage, zoals kleedkamers, douches, gezellige bar, kantine en een winkeltje voor sportarti kelen. Doordat de vereniging over een eigen hal beschikt, kan men 's avonds, overdag of zelfs op zondagmorgen spe len. Voor kinderen en de wat oudere jeugd gelden aparte speeltijden. Als u voldoende fanatiek bent, en over ge noeg technische en taktische vaardighe den beschikt, kunt u bij ons op diverse niveaus ook competitie spelen. Voor de introduktie-ochtend is het niet belangrijk of u al eerder badminton heeft gespeeld. Zorgt u wel voor sport- kledihg en zaalschoenen. Mocht u geen eigen racket hebben, dan kunt u er bij ons een lenen. Heeft u vragen of wilt u verdere inlichtingen? Bel 072-339255 of 072-618300. HEILod - Er wordt wat getekend en geschilderd in Heiloo. Vele amateur schilders vinden hun weg in deze inspi rerende omgeving bij particuliere schilders en schildersverenigingen. Een prettige tegenhanger is de groep ama teurschilders die zich 'Siena' noemt, naar de gloedvolle Italiaanse Terra di Siena. Dit is een kleur, een aardetint, oorspronkelijk gemaakt van de aarde van Siena (roodbruin). Dat deze kleur een goede keuze is blijkt wel uit de sfeer die deze kleine groep schilders o.l.v. de Amsterdamse schilder Lex Hijmans uit draagt. Het ene moment is een gezellige koffiepauze het toneel, vervolgens de stilte van de uiterste concentratie. De groep cursisten is gering in aantal, zodat Lex Hijmans de mensen een opti male begeleiding kan geven. De groep werkt alleen op maandagavond. In sep tember gaan ze weer van start. U kunt zich ook dit jaar weer inschrijven. Bel tel. 020-6829394 voor inlichtingen, o.a. ook over de kosten. Maandag 7 septem ber opent Siena het nieuwe jaar van 20.00 tot 22.30 uur, in 't Trefpunt, Westerweg 294, Heiloo. HEILOO - Meer dan 6000 Nederlandse dienstplichtigen en vrijwilligers worden dit jaar voor zes maanden uitgezonden naar crisis- en oorlogsgebieden: Liba non, Namibië, Angola, Cambodja, het voormalige Joegoslavië en diverse ande re landen. Zij worden door het Neder landse volk uitgezonden en werken daar namens het Nederlandse volk aan een ideaal: een rechtvaardiger wereld met hoop op een betere toekomst. Zij heb ben recht op de steun van het Neder landse volk. Het Protestants Interkerkelijk Thuis front organiseert daarom van 6 t/m 11 september de landelijke collecte van de Gezamenlijke Thuisfronten (voorheen PIT-collecte). De opbrengst van deze collecte is bestemd voor blijken van me deleven o.a. bij vertrek en tijdens de kerstdagen. De opbrengst van deze col lecte is ook bedoeld voor de onafhanke lijke geestelijke verzorging, militaire tehuizen en vormingscentra. Deze in stanties houden zich bezig met de steun, zorg en opvang ten behoeve van de ne- derlandse dienstplichtigen en vrijwilli gers waar ook ter wereld. In het dashboard herkent men direct de hand van de Saab-ontwerpers HEILOO - „In Holland staat een huis", luidt de eerste regel van een be kend kinderversie. Maar waar staat dat huis, en hoe groot is het? Hoeveel men sen wonen erin? Is het huis hun eigen dom of huren zij het? Zijn zij tevreden over hun woonsituatie? Zouden zij niet willen verhuizen? En waarheen dan wel? Het antwoord op zulke vragen wordt gegeven door het Woningbehoef- tenonderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) te Heerlen. Dat antwoord is hard nodig om de noodzakelijke nieuwe woningen te bou wen. De bestaande woningen worden immers elk jaar ouder. En intussen groeit en verhuist de Nederlandse bevol king. Er komen elk jaar zo'n 100 000 mensen bij, evenveel als er in een stad als Amersfoort wonen. Daarnaast ver huist jaarlijks één op de tien Nederlan ders. Ook komen er steeds méér huishoudens, die steeds meer uit slechts één of twee personen zullen bestaan. Zowel de "vergrijzing" als de "ont groening" van Nederland vergen allerlei aanpassingen in voorzieningen. Veel van de gegevens over wonen in Ne derland verouderen snel. Daarom houdt het CBS om de vier jaar het zogenaam- CASTRICUM - Na een loopbaan van ruim 15 jaar vervangt Saab de uiterst succesvolle 900 door een geheel nieuw model. Uiterlijk kenmerkt de nieuwe 900 zich door de inmiddels vertrouwde Saab coupé-styling die resulteert in een vijfdeurs hatchback met een ruim beme ten binnenruimte, een extreem hoog ni veau van inzittendenbescherming, een serie krachtige multikleppenmotoren en bovenal door de voor Saab vanzelfspre kende, dynamische verfijning. Saab heeft in de na-oorlogse periode een onvergelijkbare reputatie opge bouwd als producent van hoogwaardige personenauto's, onder meer dankzij de achtergrond in de vliegtuigindustrie en de talrijke successen in de rallysport. Het merk heeft voorts naam gemaakt als koploper op het gebied van vooruit wijzende veiligheids- en milieunormen. De nieuwe Saab 900 brengt al deze kwa liteiten bijeen in een ontwerp dat onmis kenbaar als een Saab naar voren komt: uiterlijk, rijkwaliteiten en de bijzonder aandacht voor mens en milieu staan ook nu weer op het hoogst bereikbare niveau. Alle uitvoeringen zijn voorzien van een opvallend complete standaardui trusting, waartoe ondermeer ABS, een airbag aan bestuurderszijde, elektrisch bedienbare portierruiten rondom, cen trale vergrendeling en stuurbekrachti ging behoren. Het uiterlijk van de nieuw Saab 900 is ontworpen als een evolutionaire ont wikkeling van het bestaande model, waardoor de karakteristieke en indivi duele uitstraling behouden is gebleven. De nieuwe Saab 900 is derhalve meteen herkenbaar als Saab. Ten opzichte van het voorgaande model bezit de nieuwe 900 een langere wielbasis en minder lengte achter de achteras. De carrosserie is iets breder en hoger. Het onderstel is nieuw, voor- en achterwielophanging zijn verder verbeterd. Bovendien zijn de motoren voor het eerst overdwars ge plaatst. Gedurende de gehele ontwikkelingsfase van de nieuwe 900 werd hoge prioriteit verleend aan actieve en passieve veilig heid. Naast de hoogwaardige, dynami sche eigenschappen die een belangrijke bijdrage leveren aan het vermijden van een ongeval, zijn alle versies van de Saab 900 standaard voorzien van een elektronisch anti-blokkeer remsysteem. Als een ongeval onvermijdelijk is ge worden, worden de inzittenden opti maal in bescherming genomen door een combin atie van veiligheidsmaatregelen, die tezamen 'Saab Safeseat' worden ge noemd. Deze hoge mate van bescher ming kan verder worden uitgebreid door een serie extra's. De kenmerkende Saab-inrichting van het interieur is behouden gebleven. Zo worden hoogwaardige bekledingsstof- fen toegepast (inclusief de als extra ver krijgbare, lederen stoelbekleding), een ergonomische inrichting van dashboard en bedieningsorganen, een overzichte lijk instrumentarium en, in het geval van de 900 SE, een nieuwe voorziening die het rijden in de duisternis veraange naamt. Deze laatste voorziening, het 'Saab Black Panel', houdt in dat de de Woningbehoeftenonderzoek. Staats secretaris Heerma, van Volkshuisves ting, heeft het CBS gevraagd weer zo'n onderzoek te houden. Natuurlijk kun nen niet alle 15 miljoen Nederlanders ondervraagd worden over hun woning, woonomgeving, woonuitgaven en der gelijke. Het CBS benadert bijna 100 000 personen van 18 Jaar of ouder. Daar mee is het onderzoek één van de aller grootste van Nederland. In principe heeft iedereen dezelfde kans om door het CBS te worden ondervraagd. Het onderzoek start in september en wordt bij de mensen aan huis gehouden. Het voeren van 100 000 vraaggesprek ken vergt een enorme inzet van enquê- trices en enquêteurs. Een gesprek duurt gemiddeld een half uur. De gegevens moeten binnen drie maanden verzameld zijn. Het CBS nodigt iedereen vooraf per brief uit, zodat niemand onver wacht een enquêtrice aan de deur krijgt. Er wordt voor dit onderzoek niet per te lefoon geënquêteerd. Om misbruik te voorkomen is bovendien afgesproken dat alle enquêtrices zich altijd kunnen legitimeren. Hoe meer mensen meedoen aan de en quête, hoe beter het CBS de woonsitua tie en -wensen van de Nederlandse bevolking kan beschrijven. En dat is in het belang van iedereen die ooit een an dere woning zoekt of nodig heeft. bestuurder de informatievoorziening van alle instrumenten kan uitschakelen, met uitzondering van die van de snel heidsmeter. Wanneer noodzakelijk, zal een elektronisch systeem ingrijpen en ook andere, vitale informatie presente ren, net zoals dat bij de meest geavan ceerde vliegtuigen gebeurt. Gedurende bijna 20 jaar heeft Saab zich actief beziggehouden met het milieu. Het zal daarom niet verbazen dat de nieuwe 900 ook in dit opzicht tot de ab solute koplopers dient te worden gere kend. In de produktie is gelet op een zo laag mogelijke vervuilingsgraad; er wordt gebruik gemaakt van herbruikba re kunststoffen, schuimplastics en air conditioningssystemen zonder CFK's, asbestvrije remblokken en koppe lingsplaten. Meer dan 80 procent van de vervuiling door auto's wordt veroor zaakt tijdens het actieve gebruik. Saab heeft ook in dit opzicht ingrijpende maatregelen genomen om de uitstoot van schadelijke stoffen te reduceren. Voor alle verdere informatie kan men terecht bij Autobedrijf Commandeur Castricum B.V., Kooiplein 2 te Castri cum, tel. 02518-58052. m Een persoonlijk advies bij Taleninstituut De Wester. ALKMAAR - De Kamer van Koophan del te Alkmaar houdt op woensdag 22 september een themadag over leiding geven en motiveren, in samenwerking met het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. De aanvang van de thema dag is 14.00 uur. Voor nadere inlichtin gen en/of opgave kan men bellen met de KvK, tel. 072-195761 (mw. A. Kerssens). ALKMAAR - Zaterdag 4 september is het zover. Ook dit jaar start De Wester het cursusseizoen met een Open Huis. Vreemde talen leren spreken in een on gedwongen kleine groep, waarin je el kaar zo goed leert kennen, dat je druft te spreken. Als u dit aanspreekt, is nu het moment gekomen daar informatie over in te winnen en u aan te melden. Wilt u zich verder bekwamen in een taal die u al (enigszins) beheerst, dan is dit de gelegenheid een persoonlijk advies in te winnen over de groep die het beste bij u past. De cursussen worden op zes ver schillende niveaus aangeboden, van be ginners tot zeer gevorderden. Er is dus zeker een groepje dat aansluit op de kennis, die u al heeft. Wilt u iets speci aals, dan kunt u een zogenaamde maat cursus krijgen, alleen of met een paar vrienden of collega's. Er zijn cursussen op aanvraag, zoals een basiscursus Pools of Portugees, juridisch Engels, telefoneren in het Frans, enzovoort. Het centraal gelegen cursuscentrum is goed bereikbaar. Ook u bent van harte welkom aan het Ruusbroechof 37 in Alkmaar op zaterdag 4 september van 10.30 tot 15.00 uur en op woensdag- en donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Bent u verhinderd? De gele infor matiefolders liggen weer bij boekhandel en bibliotheek. Ook kunt u er één aan vragen of verder informeren, telefoon: 072-405543/128709.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1993 | | pagina 6