3 LEUKE MEID Veertig jaar hengelsport in Heiloo bij De Vroegte Wint 1 GOEDE KANS DAT ZE HAAR SCHOOL AFMAAKT De Instantie Stichting Ouderenwerk Heiloo: royaal uit z'n jasje gegroeid I DeVroegte pêÉÊ ggf§^ - |fg|S m UNICEF geeft ze toekomst. GIRO 121 DEN HAAG EUROPEES JAAR PAGINA 6 UITKIJKPOST 17 NOVEMBER 1993 HEILOO - Nodig een stuk of wat enthousiaste vissers uit en laat hen aan het woord over hun hobby: het kan niet anders dan dat je onder de indruk raakt van hun toewijding en kennis. Bij hengelsportvereniging De Vroegte Wint in Heiloo lopen heel wat van die kenners rond. Ko mend weekend vieren zij, samen met al die andere leden, het 40-jarig bestaan van hun vereniging, die in 1953 onder aanvoering van Hein Scholten in de toenmalige Rustende Jager werd opgericht. Scholten werd voorzitter en bedacht ook de naam De Vroegte Wint, waarvoor hij met een fles jenever werd be loond door de barkeeper van 'De Rus'. De geest in een fles, de spirit in de vereniging. Dat mag je wel zeggen na vier decennia. Een bloei ende vereniging in Heiloo, waarvan de leden in bijna al het Heilooër wa ter hun hengeltje mogen uitwerpen. Strijd om het viswater, dat was in feite de reden waarom De Vroegte Wint werd opgericht als afsplitsing van de Alk- maarse vissersclub. En voorzitter Hein Scholten heeft er samen met zijn bestuur, met namen als Huijzer, Van Geilswijk, Hoet, Oppendijk, Boonstra, Jansen en Van Straaten, alles aan ge daan om zoveel mogelijk viswater te verkrijgen voor DVW. Het begon met de Oosterzijpolder, die via de firma Dil in Akersloot van het Lange Rond werd gepacht. De machtiging werd verkregen en dit was het startsein voor een bijna continue uitbreiding van het viswater, dat nu nagenoeg heel Heiloo beslaat. Zandwinning Plan Oost Dat ging overigens niet altijd zo makke lijk als men zou denken. Bijvoorbeeld ontstonden de eerste vijvers in Plan Oost ten gevolge van zandwinning met de bedoeling de putten later weer dicht te gooien. In deze 'gaten in de bodem' stond vanzelfsprekend water en waar water is trekt de vis naar toe. Onder in vloed van De Vroegte Wint werden de putten omgedoopt in de vijvers, zoals we die vandaag de dag nog aantreffen. Dat is wel iets anders dan tegenwoordig. Nu wordt de aanleg van vijvers in woonwijken - bijvoorbeeld Ypestein - ingepland in de ontwikkeling. Natuurlijk is het belang van de leden - hen de mogelijkheid bieden om te kun nen vissen - het meest belangrijk voor het bestuur van De Vroegte Wint. Maar daarvoor is het onder andere nodig dat het water goed beheerd wordt. De vere niging is hier zelfs aansprakelijk voor, zoals in het huurcontract met de eigena ren van de diverse stukken water is vast gelegd. Niet vissen vanuit bosschages is één van de regels, die daarbij geldt, of- tewel zorg voor het goed blijven van de waterkant. Vergunningen Een middel om het beheer zo goed mo gelijk te controleren is het verplicht stel len van een vergunning voor mensen, die in de waters onder het beheer van DVW willen vissen, bijvoorbeeld ook voor (zomer)gasten in de gemeente. De praktijk leert dat er bijna voor iedere gemeente een aparte vergunning nodig is. Er is wel een landelijke vergunning, maar daarmee kan men niet zomaar in elk water z'n hengeltje uitwerpen. Een soort viswater-catalogus is nodig om te bepalen of er ergens al dan niet gevist mag worden. In samenspraak met ande re verenigingen en in federatie- en bondsverband wordt wel gewerkt aan een verbetering van deze situatie, maar zover is het nog niet. Al klinkt het simplistisch, om te kunnen vissen moet er natuurlijk vis in het wa ter zwemmen. En daarvoor is de kwali teit van het water van belang. De Vroegte Wint kan op zich weinig aan de kwaliteit van het water doen, maar wel worden er controles uitgevoerd. Maan delijks wordt op negen plaatsen in Hei loo een watermonster genomen aan de hand waarvan ondermeer het zuurstof- en chloorgehalte wordt bepaald. Deze informatie wordt gestuurd naar de over- koepelende organisatie NWS en na tuurlijk wordt de uitkomst van de metingen binnen Heiloo gebruikt. Plotselinge sterfte Een bekend voorval is de plotselinge, massale vissterfte in de vijvers langs de Ewisweg een jaar of vijf geleden. Het water was nagenoeg dood: zuurstof bleek nauwelijks aanwezig door een overstort vanuit het riool ten gevolge van hevige regenval en een dikke laag kroos. In overleg met de betreffende in stanties is toen de doorstroonf van het water verhoogd en is het water weer op het gewenste peil gekomen. Overleg is hierbij een sleutelwoord. Dat geldt bijvoorbeeld ook wanneer het uit diepen of uitbaggeren van sloten aan de orde is. Al te gemakkelijk kunnen hier door vele vissen zinloos verloren gaan. Een simpele ingreep - een deel van de sloot wat dieper uitgraven, zódat hierin, al was het een oase, water blijft staan - kan dit leed voorkomen. Een dergelijke oplossing is er ook wanneer de sloten rondom zwembad 't Baafje droog val len wanneer het zwembad gereinigd moet worden. Bijzondere soorten Over de hele linie zijn de DVW-ers te vreden en zelfs trots op het Heilooër vis water. Die trots is ondermeer gebaseerd op het voorkomen van enkele bijzonde re vissoorten in de Boekelermeer, waar de beschermde modderkruiper en de bittervoorn nog rondzwemmen. Enige zorgen hebben zij wel door de komst van de vuilverbranding en de uitbrei ding van het bedrijventerrein. Regelma tig moeten er sloten en tochten afgevist worden en de. gevangen vis wordt dan overgezet naar ander water. Hierover heeft DVW weer contact met de uit voerders van de betreffende werkzaam heden. Ook andere ontwikkelingen hebben ef fect op het water, zoals het omzetten van weideland in bollengrond. Een an dere grondsamenstelling en andere be mesting zijn merkbaar in de biotoop van het water. Bijvoorbeeld is de snoek gevoelig voor deze veranderingen. Het merendeel van de vissers voelt zich nauw betrokken bij deze zaken. 'We zijn geen natuurbeschermers, maar wel voor 98 procent natuurmensen', aldus de DVW-ers. Biologische kringloop Daarnaast hebben zij zich te houden aan tal van regels, die gelden wat betreft het vissen. Een deel hiervan is landelijk' vastgesteld, maar een deel ook door de vereniging zelf. Zo heeft de ledenverga dering enige tijd terug bepaald dat grote snoeken niet uit het water gehaald mo gen worden. Het geeft natuurlijk een kick om zo'n kanjer aan de haak te slaan. En voor de visstand zou het ook goed zijn de grootste exemplaren uit het wa ter te halen: de kleinere krijgen zo meer kans. Een korte toelichting is op z'n plaats. Grote snoeken eten ook hun kleinere soortgenoten op, in plaats van bijvoorbeeld witvis. Meer witvis bete kent minder watervlooien in het water en daardoor neemt de hoeveelheid algen weer toe, wat slecht is voor de water kwaliteit. De biologische kringloop moet blijven bestaan. Aandacht voor de jeugd Over alle ontwikkelingen doet De Vroegte Wint verslag aan haar leden. Bijvoorbeeld wordt er aan de - momen teel ruim 300 - jeugdleden regelmatig een informatieblad verstrekt met uiteen lopende onderwerpen: verslagen van wedstrijden, beschrijving van vis- en an dere diersoorten in en om het water, de natuur in het algemeen, gedrag langs de waterkant en verenigingszaken. De jeugd krijgt veel aandacht. Goede infor matie is noodzakelijk, zo meent het bestuur. Aan het enthousiasme van de jongste leden tijdens bijvoorbeeld de wedstrijden is te merken dat dit effect heeft. Heel wat anders dan bij een groot deel van de volwassen leden, die meer 'vergunningkopers' dan 'verenigings mensen' zijn. Dat laatste weerhoudt DVW er overi gens niet van om alle taken met grote zorgvuldigheid uit te voeren. Zo werd dit jaar nog snoekbaars en aal uitgezet om voor deze soorten het gewenste peil intact te houden. Deze vissen werden betrokken van de kwekerij van de Orga nisatie ter Verbetering van de Binnen visserij. Ook werden het afgelopen seizoen weer tal van wedstrijden gehou den voor de verschalende disciplines binnen de vereniging: senioren heren en dames en jeugd. Uitslagen hiervan wer den regelmatig in de Uitkijkpost gepu bliceerd. Jubileumfeest Aan het eind van het jaar staat tenslotte de viering van het 40-jarig bestaan op het programma. Op zaterdag 20 novem ber wordt er voor de jeugd een middag met Oudhollandse spelletjes gehouden, waarvoor ieder een uitnodiging heeft ontvangen, 's Middags staat er een re ceptie op het programma, van 16.30 tot 18.00 uur in het restaurant van sporthal 't Vennewater. Naast belangstellenden en genodigden zijn natuurlijk ook alle leden van De Vroegte Wint welkom, 's Avonds is er tenslotte nog een feesta vond, alleen toegankelijk voor geno digden. Voor wie tijdens de receptie 's middags zijn of haar felicitaties vergezeld wil la ten gaan van een cadeau, geven wij graag de suggestie door van De Vroegte Wint: 'Het bestuur van DVW heeft ge meend uw gift ten goede te laten komen aan de gehandicapte kinderen in Hei loo, om ook deze te laten delen in onze feestvreugde'. Hengelsp'Ortvereniging^ FVXWl "Waarom zou ze 'm niet af maken?" Nou, ze zou bijvoorbeeld geen mogelijk heid meer kunnen hebben om naarschool te gaan. Omdat ze moet werken, met haar ouders. Om in het onderhoud te kunnen voorzien. Terwijl scholing daarbij juist zo belangrijk is. Geld om haar lessen te laten volgen is er bovendien niet. En de kennis om zelf enig basisonderwijs te kunnen geven ontbreekt bij de plaatselijke bevolking. UNICEF geeft opleidingen voor onder wijzers, bouwt scholen en levert les materialen. Binnen deze onderwijs programma's wordt veel aandacht besteed aan voorlichting over voeding, gezondheidszorg en de eigen leefomge ving. Daardoor hebben al duizenden kinderen kennis opgedaan, die ze helpt bij het opbouwen van een volwaardig bestaan. Zodat we kunnen spreken van verbeterde levenskansen in de honderd achtentwintig gebieden waar UNICEF werkt. En dat willen we graag zo houden. Steun UNICEF. Bel 070 - 3339300. 4 HEILOO - Ouderen, senioren, 55- plussers: ze vormen de nog steeds groeiende doelgroep van de Stich ting Ouderenwerk Heiloo. Bijna wekelijks is in de Uitkijkpost het een en ander te lezen over de activi teiten van deze stichting en verwan te organisaties. Opvallend is daarbij natuurlijk de berichtgeving over de educatieve en creatieve activiteiten: cursussen, lezingen enzovoort zijn er te kust en te keur. Maar er ge beurt meer bij de Stichting Oude renwerk Heiloo, zoals blijkt in een gesprek met de fulltime coördinator van de organisatie, Gerrit Zeeman. Het gesprek vindt plaats in 't Tref punt, het centrum voor het oude renwerk, aan de Westerweg in Heiloo. Hoe lang dat nog zo zal zijn is maar de vraag. De stichting is let terlijk uit z'n jasje gegroeid. 't Trefpunt aan de Westerweg beschikt ondermeer over enkele kantoorruimtes en een leslokaal. Dat laatste zou alleen al met de vele groepen van de talencur sussen overbezet zijn. De kantoren zijn te klein voor de mensen die beroepsma tig en vrijwillig zich inzetten voor het ouderenwerk. Gelukkig zijn er nogal wat parttimers, zodat de kantoorbezet ting over ochtenden en middagen ver spreid kan worden. ,,In feite is de accommodatie voor het ouderenwerk al twintig jaar te klein", zegt Zeeman. ,,Er zijn nu plannen voor nieuwbouw aan de Pastoor van Muijen- weg. Wij hebben samen met de oude renbonden al een plan van eisen opgesteld, maar de stand van zaken op dit moment is niet bekend. We blijven natuurlijk wel aandringen. Als je het vergelijkt met andere accommodaties, zoals gemeentehuis, jongerenwerk en muziekschool, hebben we ook recht op een betere huisvesting". Open voor iedereen Wekelijks trekken de activiteiten van de Stichting Ouderenwerk Heiloo tussen de 1.000 en 1.500 deelnemers. Die acti viteiten variëren van sport tot taalcur sussen en van creatieve tot educatieve zaken. ,,De stichting werkt voor iede reen in Heiloo, men hoeft geen lid van een ouderenbond te zijn", legt Gerrit Zeeman uit. „Openstaan voor iedereen, dat is kenmerkend voor onze stichting. Wanneer er activiteiten van start gaan, proberen we zo snel mogelijk een eigen bestuur daarvoor te formeren. Men is dan onafhankelijk, ook financieel, al bieden we waar nodig nog wel on dersteuning". Naar deze formule zijn er al heel wat bestuurtjes actief binnen het ouderen werk, bijvoorbeeld het tennis en de cur sussen Engels. Ook voor de zojuist gestarte wandelclub is het de bedoeling dat een eigen bestuur de organisatori sche en financiële zaken gaat regelen. „Ouderen zijn meer dan uitstekend in staat om hun zaakjes zelf te regelen", aldus Gerrit Zeeman. Kostendekkend In tegenstelling tot wat te gemakkelijk wordt gedacht, moeten de deelnemers aan de activiteiten van de Stichting Ou derenwerk Heiloo de kosten hiervoor nagenQeg volledig zelf opbrengen. De activiteiten dienen kostendekkend te zijn, anders is doorgang niet mogelijk. De stichting krijgt per jaar in totaal 4.000 gulden subsidie voor de activitei ten. Dat vergt de nodige creativiteit bij het opzetten van bijvoorbeeld cursus sen: de subsidiekraan kan niet op elk ge wenst moment open gedraaid worden. Een oplossing die gevonden is, is de in schakeling van ouderen als docent. „We maken goede afspraken met de docenten, van wie een aantal in feite als semi-vrijwilliger bij ons aan de slag gaat", verklaart Zeeman. Op die ma nier snijdt het mes aan «teerdere kan ten. Allereerst kan er een activiteit worden opgezet, vervolgens blijven de kosten beheersbaar en tenslotte blijven senioren die kennis hebben van een be paald onderwerp of vak actief bij de sa menleving betrokken. „Niet alleen consumeren, maar ook produceren", noemt de SOH-coördinator dit. De 'productie' wordt overigens zorgvul dig afgestemd op het aanbod in de ge meente Heiloo. Wanneer blijkt dat er behoefte is aan een bepaalde activiteit, dan wordt eerst gekeken of iets -derge lijks al bestaat in Heiloo, eventueel bij een andere vereniging of organisatie. Is dit het geval, dan wordt getracht één en ander met elkaar te combineren. „Soms lukt dit, zoals bij het volleybal, soms lukt het niet. Maar we proberen andere verenigingen altijd te motiveren een ac tiviteit overdag op te zetten voor oude ren. Lukt dit niet, dan gaan we zelf aan de slag, zoals met het tekenen en schil deren het geval is", zegt Gerrit Zeeman. Infocentrum Het is in de inleiding van dit artikel al gezegd, er gebeurt meer bij de Stichting Ouderenwerk Heiloo. Een zeer belang wekkende activiteit is de start van het Infocentrum voor senioren. Voortgeko men uit een suggestie van de Beleids- raad voor Ouderen, waarin diverse verenigingen, instellingen en de gemeen te samenwerken, is het momenteel een goed lopend onderdeel van het oude renwerk. Op diverse plaatsen in de gemeente zijn de molens met 'Gele Gidsjes' te zien en vele hulpverleners (en anderen) ontvin gen reeds het 'Handboek Ouderen Hei loo', waarin informatie geboden wordt over allerlei zaken, die voor ouderen van belang is. De losse gidjes worden zo actueel mogelijk gehouden en dus regel matig vernieuwd. Alle gidsjes samen vormen het handboek. De belangstel ling voor deze publicaties van het Info centrum is vanaf het eerste moment gigantisch geweest. De start werd mogelijk door een eenma lige subsidie van de gemeente Heiloo. Nu moet de Stichting Ouderenwerk Heiloo zelf de financiering vinden bin nen haar begroting. De bezetting van het Infocentrum, dat dagelijks open staat voor ouderen met vragen, is mo menteel in handen van een stagiaire. De SOH hoopt in de nabije toekomst bij voorbeeld een 'banenpool'-plek hier voor te kunnen realiseren in samen spraak met de gemeente. Initiatieven steunen Een volgend aspect van het ouderen werk is 'ontwikkeling en ondersteu ning'. Deze woorden hebben het oudere begrip belangenbehartiging vervangen. Het komt er op neer dat de SOH initia tieven ondersteunt, waarbij de deskun digheid binnen de gelederen van de stichting uitkomst kan bieden. Een voorbeeld is het project 'eenzaamheid' van de ANBO en KBO, dat momenteel vanuit de Stichting Ouderenwerk Hei- gg loo wordt opgezet. Een ander voorbeeld is de start van de Senioren Vacaturebank op de landelijke vrijwilligersdag (7 december). Over dit ortderwerp, met als centrale invalshoek 'vrijwilligerswerk voor Senioren', kunt u elders in deze Uitkijkpost meer lezen. Binnen dit aspect van het Heilooër ou derenwerk kan men ook de signalerings functie zien: aangeven wat gaande is en richting geven aan mogelijke oplossin gen, zowel voor de doelgroep als voor instanties en de overheid. Tafeltje-dek-je Tenslotte behoort 'dienstverlening' tot het pakket van taken van de Stichting Ouderenwerk Heiloo. Hieronder vallen het vrijwilligersvervoer, de 'klussenser- vice' Graag Gedaan en de maaltijdvoor ziening Tafeltje-dek-je. Dit laatste wordt door de SOH weer uitgevoerd zonder subsidie van de overheid: de deelnemers betalen samen alle kosten. Zij kunnen individueel in aanmerking komen van een overheidsbijdrage. „Dit werkt wel", zegt Gerrit Zeeman. „Maar voorlichting is hierbij heel be langrijk, evenals een stukje zorg. Wan neer iemand stopt met Tafeltje-dek-je, vragen we altijd naar de reden. Is er een probleem waar we iets aan kunnen doen, dan zullen we dat niet laten". Impuls voor efficiency Bij de Stichting Ouderenwerk Heiloo, dat zo nadrukkelijk actief is op het ge bied van maatschappelijke zorg en wel zijn, voert een zakelijke benadering van de organisatie en activiteiten de boven toon. Het budget-systeem-, dat door de gemeente Heiloo ten aanzien van de subsidiëring vanaf 1994 voor deze in stelling wordt doorgevoerd, past daar uitstekend in. „Het wordt veel duidelij ker en het is een impuls voor de efficien cy", vindt Zeeman. „Wij bieden een produkt en dat moet betaald worden". Aan de ene kant is de gemeente de afne mer: zij wil ouderenwerk in Heiloo op een bepaald niveau; aan de andere kant zijn de senioren natuurlijk zelf de af nemers. Voor alles staat vast dat'het ouderen werk in Heiloo zeer actief is. De bond- safdelingen van KBO en ANBO hebben daarin samen met de Stichting Ouderen werk Heiloo een belangrijke rol. En dat zal in de toekomst naar verwachting al leen maar stijgen, al was het maar om dat de doelgroep nog steeds groeit. De SOH-organisatie - „Met een groep zeer actieve vrijwilligers", aldus Gerrit Zeeman - moet en wil meegroeien met de ontwikkelingen. Dat daarvoor een betere accommodatie voor nodig is dan het huidige Trefpunt, mag voor een ie der duidelijk zijn. „Voor ons gevoel hebben we de goede richting gevon den", oordeelt Zeeman. „De Stichting Ouderenwerk Heiloo is bij wijze van spreken een flexibele, creatieve en goed producerende welzijnsinstelling. Van de gemeente Heiloo mogen we derhalve ook een goede huisvesting ver wachten". Jaap-Wim van der Horst VAN DE OUDEREN .EN SOLIDARITEIT TUSSEN GENERATIES

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1993 | | pagina 6