Schaakvereniging Oppositie: 60 jaar denksport op niveau - - Test uw kennis van de schaaksport 0 0 0 0 0 0 0 0 p 0 0 Uitkijkpost Kerstbijlage - 22 december 1993 PAGINA 21 Op deze pagina ziet u drie schaakstel lingen. Het is aan u om te bepalen wat de uitkomst van deze partijen is. Wan neer u meent de drie beste oplossingen gevonden te hebben, zet u deze dan op papier en stuurt u die naar: Redactie Uitkijkpost, Rechte Hondsbosschelaan 22 (Postbus 68, 1850 AB), Heiloo. Op de enveloppe graag de vermelding 'Schaken'. Onder de goede inzendingen wordt een half jaar lidmaatschap van schaakvereniging Oppositie (t.w.v. 65,00) verloot. Oplossingen, duidelijk voorzien van de naam en het adres van de inzender, dienen uiterlijk 31 decem ber in het bezit van de redactie te zijn. HEILOO - Op woensdag 19 januari be leeft schaakvereniging Oppositie uit Heiloo haar zestigste verjaardag. De viering van het feest vindt echter niet die dag plaats, maar is gespreid over enkele andere data in het jubileumsei zoen. Zo werd onlangs een simultaan- séance gehouden voor de seniorleden. In de eerste helft van 1994 staat nog een aantal evenementen op de kalender. Om dit alles mogelijk te maken is enke le jaren gespaard om de extra kosten te kunnen betalen. Even is gedacht aan het uitnodigen van een bekende groot meester voor een simultaan, maar dat viel af. Voorzitter Henk Kracht: „Dan spaar je een paar jaar en geeft alles uit aan één activiteit. Dat is zonde". Gedurende zes decennia heeft Op positie min of meer altijd een sta biel ledental gehad. In wat slechtere tijden daalde het aantal onder de veertig. Op dit moment zijn er zo'n zeventig, waarvan een derde deel bij de jeugd. Opmerke lijk is dat bij de senioren alleen mannen spelen. Bij de jeugd is de verhouding tussen jongens en meisjes meer gelijk. „Het is jam mer, dat er geen vrouwen lid zijn", aldus Kracht. „Maar dat is niet al leen bij Oppositie zo, je ziet het bij de meeste andere clubs". In com petitieverband gebeurt het een en kele keer dat een vrouw deel uitmaakt van een clubteam. „Je ziet dan vaak dat er sprake van on derschatting is bij hun mannelijke tegenstander", zegt de Oppositie voorman. Particulier initiatief Oppositie doet er overigens alles aan om een zo groot mogelijke groep schaakliefhebbers te bereiken: jongeren, ouderen, mannen en vrouwen. Bijvoor beeld wordt door één van de leden les gegeven aan 50-plussers. Enkelen van hen zijn inmiddels lid geworden van de vereniging. Ook zijn er leden die bij ver schillende basisscholen na schooltijd schaakles geven. Het zijn niet zozeer verenigingsactiviteiten, maar waar mo gelijk ondersteunt Oppositie dit particu lier initiatief van de leden wel. In het voorjaar wil Oppositie een schoolschaak-competitie van start laten gaan. Deze eerste keer in het kader van het zestig-jarig bestaan, maar wanneer het aanslaat wil men er een jaarlijks te rugkomend evenement van maken. „Daarbij staat voor ons de promotie van de'schaaksport vo©.ro,pi..'Het\gaat V.'.i niet zozeer om het werven van meer jeugdleden. Daar is immers weer meer begeleiding voor nodig en dat ligt wat moeilijk", aldus Henk Kracht. Van het bord geveegd De jeügdafdeling is op de vrijdagavond actief in het Open Huis. Een bewuste keuze, aangezien de jeugdleden met het oog op school op vrijdag iets langer kunnen doorgaan. Tijdens de wekelijkse schaakavond wordt zowel de interne competitie gespeeld als schaakles gege ven. Bovendien kan de jeugd tegen se nioren spelen: een uitstekende manier om ervaring op te doen en kennis uit te wisselen. En het gebeurt daarbij niet zelden dat een senior van het bord wordt geveegd. Eén van de moeilijkste zaken voor Op positie is het vasthouden van de jeugd vanaf ongeveer 15 jaar oud. Slechts een enkeling gaat door naar de senioren. De groei bij de senioren, die hun cluba vond hebben op de dinsdag, komt dan ook vooral door instroom van buitenaf. „Of ex-jeugdleden die na verblijf elders weer eens komen kijken", zegt de Oppositie-voorzitter, waarbij hij de na men noemt van Jan Jaap Langereis en Johan van der Wal. Overigens, wanneer men overweegt lid te worden van de Heilooër schaakvereniging kan men eerst een maandje proefdraaien alvorens een definitieve beslissing wordt genomen. Goede middenmoter In bondsverband komt Oppositie met twee teams uit in de derde klasse van de zogeheten 'onderbond' (Noord- Holland). „We zouden wel naar de tweede klasse kunnen, maar dan moet het spelpeil over de breedte wat toene men", meent Henk Kracht. Het voor deel van een promotie is ook dat er weer eens tegen andere clubs gespeeld kan worden en dat het nieuwe spelers kan aantrekken. Dat laatste kan de toe nemende vergrijzing binnen de club wat tot staan brengen. „We zijn met het eerste team nu een goede middenmoter. Er is geen speciale training, zoals bij voorbeeld bij jeugdvereniging Jonge Pio niers uit Alkmaar. Die club is duidelijk ambitieus. Lang geleden hebben wij wel eens theorie-avonden gehad, maar dat is niet voortgezet. Als jfe hogerop komt kan dat wellicht wel weer". -4 444* I» «'4 ti'l 4*4 Een jaarlijks evenement bij Oppositie is het eigen toernooi, waaraan zo'n hon derd schakers uit de hele regio deelne men. Men wordt hierbij ingedeeld in poules naar speelsterkte en speelt op de toernooidag vijf partijen schaak. Stan daard zijn er prijzen voor de beste drie per poule. In verband met het jubileum zijn er bij de 1994-editie vier prijzen per poule. Het Oppositie Toernooi zal op zaterdag 5 maart gehouden worden en wordt georganiseerd door de heren Fol- kertsma en Moll. Voorzitter Kracht is inmiddels al bezig met het inkopen van de prijzen, waaronder aardig wat schaa kliteratuur. Voor de leden is er medio april een feestelijke activiteit. Ook wordt nog ge dacht aan een open viertallen-toernooi, waaraan bedrijven en organisaties kun nen deelnemen. Wanneer hiervoor vol doende animo bestaat, zal dit evenement ook nog in de eerste helft van 1994 gehouden worden. Bij dit toernooi zal naast de promotie van de schaaksport ook het werfen van leden een invalshoek zijn. Meer over de ge noemde evenementen worden bekend gemaakt in ondermeer de Uitkijkpost. Objectieve waardering De belangrijkste activiteiten bij Opposi tie blijven vooralsnog de vaste speela vonden op dinsdag (senioren) en vrijdag (jeugd). Met behulp van de computer worden de onderlinge krachtsverhoudin gen berekend en wordt vastgesteld wie tegen wie moet spelen. Zoveel mogelijk wordt getracht spelers van ongeveer ge lijke speelsterkte tegen elkaar te laten uitkomen. „Het is een redelijk goed systeem, met een objectieve waarde ring", aldus Henk Kracht. Voor de jeugd wordt een eenvoudiger systeem gehanteerd. Een jaarlijks terugkerend evenement tenslotte is de massakamp tegen de Limmer schaakvereniging Vredeburg. Enkele tientallen schakers uit beide dor pen bestrijden elkaar dan op de 64 vel den. In de beginjaren van deze traditie was Oppositie vaak de sterkste ploeg, maar de laatste jaren gaat het om en om. „Het is erg leuk, er heerst een beetje een derby-sfeer met veel span ning", zegt voorzitter Kracht. Dat laatste klopt als een bus: in de afgelo pen drie massakampen viel de beslis sing pas in de allerlaatste partij. Stelling 1: Wit is aan zet. Wat is de meest voor de hand liggende uitkomst van deze partij? Via 00000000 Stelling 2: Zwart speelt en wint. Hoe? y/Fï"/, Stelling 3: Zwart speelt en geeft mat in drie zetten. Hoe? iiII114 44*4 4114 44 44 4 JWH 4 4 4 444 4 4 «444« *4444* H H %4 UW

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1993 | | pagina 41