i i Oorlogsmonument 't Groentje Beleidsprogramma 1990-1994 Een evaluatie Polen en de democratie Gemeenteraadsverkiezingen BELBUS HEILOO: 331 344 Een schone bodem: een kostbaar bezit Herdenking Februaristaking 1941 Verkoop koopwoningen in Ypestein Aanleg Ypesteinerlaan-Zuid Brandweer Heiloo G HEILOO Op 25 februari a s. wordt het oorlogsmonu ment op 't Groentje onthuld. Tweeëntwintig jaar geleden moest de herdenkingszuil het veld ruimen voor de reconstructie van het kruispunt bij het Raadhuis. De 2,64 meter hoge zuil met daarbovenop een ornament van 1,50 meter was een geschenk van de bevolking aan het gemeentebestuur ter herin nering aan de gesneuvelden in de Tweede Wereldoorlog aan geallieerde zijde. Het monument komt terug op 't Groentje, het plantsoen tussen de Oudheidkamer en het nieuwe politiebureau aan de Kenne- merstraatweg. Op 25 februari om 11.00 uur wordt het mo nument door burgemeester N.P.M. Schoof onthuld. Hierna gaat men naar het gemeentehuis. Wethouder mevrouw A. Worm-de Moei zal in de raadzaai van het gemeentehuis de Monu mentencommissie installeren. In deze com missie nemen de volgende groeperingen zitting: Vereniging Oud Heiloo, Heiloo Hou den Zo, een deskundige (architecte-historica) en een onafhankelijk voorzitter. Er is een inhoudelijke evaluatie gemaakt van het beleidsprogramma 1990-1994. Hiertoe is besloten in de commissie Algemene Zaken in juni 1993. Achterliggende gedachte is dat de evaluatie kan helpen bij het opstellen van het nieuwe beleidsprogramma. Daarnaast is het voor ie dere geïnteresseerde burger leuk te zien wat er zoal in de achterliggende gemeenteraads periode is gebeurd. In de inhoudelijke evaluatie wordt ingegaan op de vraag welke doelstellingen en voorne mens in het beleidsprogramma aan het eind van deze collegeperiode zijn gerealiseerd, op welke manier of waarom niet. Op 25 februari a.s. zal in een persconferentie de pers worden geinformeerd op onderdelen uit de portefeuilles van het college. In de Uitkijkpost van 2 maart zal uit iedere portefeuille een onderwerp worden gehaald en toegelicht. Uitnodiging Op woensdag 2 maart a.s. is er van-14.00 - 16.30 uur een bijeenkomst van de Poolse de legatie uit Swietochlowice met een afvaardi ging van allerlei organisatie en instellingen uit Heiloo. Deze zullen hiervoor apart een uitno diging ontvangen. ledereen uit Heiloo die voor deze ontmoeting met de Polen belangstelling heeft is vanaf 14.00 uur van harte welkom in de kantine van het gemeentehuis. Er is een tolk aanwe zig en er kan ook in het duits en engels wor den gesproken. De Poolse delegatie is op bezoek in Heiloo op uitnodiging van het gemeentebestuur van Heiloo In de week van 26 februkri tot 4 maart a. s. zijn zij te gast en zullen zij de gemeente raadsverkiezingen meemaken. De delegatie bestaat uit negen personen met een politiek-bestuurlijke achtergrond en acht vrouwen uit diverse geledingen van de maat schappij. Deze vrouwen komen op uitnodi ging van de Federatieve Vrouwenraad. Doel van het bezoek is een kennismaking van de Polen met de wêrking van de neder- landse democratie en in het bijzonder de pro cedure rond de gemeente-raadsverkiezingen. Op het programma staan o.a. een bezoek aan de Tweede Kamer, een bijeenkomst met de media en het bijwonen van debekendma king van de verkiezingsuitslag. De etemmachine In de Openbare Bibliotheek aan het Male- voort wordt in de laatste week van februa ri een video gedraaid over de bediening van de stemmachine. Indien u blanco wilt stemmen kan dat ook: rechtsboven op het paneel zit een knop waarop 'blanco' staat. Deze hoeft u dan slechts in te drukken. Leesbril Het is aan te bevelen als u gebruik maakt van een leesbril die mee te nemen naar het stembureau. Het stembureau Dit jaar zijn er drie nieuwe lokaties waar gestemd kan worden. Het zijn de volgen de stembureau's: - Gemeentehuis, Raadhuisplein 1 - Wijkgebouw 'Ypsalon', De Hucht 4 en - Lokaal voormalige Hofdijkschool, Mariënstein 178 a. Kijk voor u gaat stemmen goed op uw oproepingskaart naar welk stembureau u toe moet! Verkiezingsuitslagen Op 2 maart is er vanaf 19.30 uur in de foyer van het Open Huis gelegenheid de verkiezingsuitslagen te volgen. De uitsla gen van de verkiezingen in Heiloo worden daar bekend gemaakt en via de televisie kunnen de uitslagen van de andere ge meenten worden gevolgd. - Stemmen bij volmacht Een kiezer kan bij volmacht stemmen. Wat moet hij dan doen? De termijn voor een schriftelijk verzoek is inmiddels verstreken. Wat nog wel kan is dat de oproepingskaart wordt overgedra gen aan een gemachtigde. Zowel de volmachtgever als de gemach tigde moeten dan een handtekening zetten op de oproepingskaart van de volmacht gever. In dit geval moeten beiden wel in hetzelfde stemdistrict als kiezer staan ge registreerd. De gemachtigde kan bij deze werkwijze de volmachtstem alleen uitbren gen in dat stemdistrict en bovendien uit sluitend gelijktijdig met het uitbrengen van zijn/haar eigen stem. Op vrijdag 25 februari 1994 vindt het jaarlijks défilé plaats langs de Dokwerker ter herden king aan de Februaristaking uit 1941. De bloemlegging bij de Dokwerker begint om 17.00 uur op het J.D. Meijerplein te Amsterdam. Met het défilé wordt niet alleen herdacht. Het herdenken is ook stelling nemen tegen uitin gen van hedendaags racisme en het optre den van extreem rechtse groepen. -De Februaristaking 1941 heeft nog steeds betekenis voor de tijd waarin we nu leven. De sanering van een verontreinigde bo dem en verontreinigd grondwater is een kostbare zaak. Wanneer wordt er tot sane ring overgegaan en wie betaalt de kosten? Zoals vele gemeenten in Nederland kampt ook de gemeente Heiloo met verontreinigde lokaties. Deze bodemverontreinigingen zijn meestal ontstaan door bedrijfsaktiviteiten. De gemeente Heiloo wil de huidige kwaliteit van de bodem op zijn minst handhaven, zo dat de lijst van verontreinigde plaatsen in elk geval niet langer wordt. Het bodembeleid van de gemeente kent drie sporen, te weten: - Het voorkomen van bodemverontreiniging o.a. door het stellen van voorschriften in milieuvergunningen. - Het inzicht krijgen in huidige verontreini gingen door het uitvoeren van een inven tarisatie. - Het oplossen van verontreinigingen ofte wel sanering van de bodem. Bodemsanering Als er een vermoeden bestaat, dat een loka- tie is verontreinigd, zal er een bodemonder zoek plaats moeten vinden. Bij de sanering van ondergrondse tanks wordt een dergelijk bodemonderzoek op een eenvoudige manier uitgevoerd. De grond monsters worden visueel beoordeeld. Tevens is een bekend gegeven, dat huisbrandolie een duidelijk herkenbare geur verspreidt. In de overige gevallen, zoals op bouwlokaties en op^bedrijfsterreinen, dient een uitgebreid bodemonderzoek plaats te vinden. Dit ge beurt aan de hand van een vastgestelde norm. In deze norm is ondermeer bepaald hoeveel boringen er nodig zijn, hoe diep er moet worden geboord en op welke verontrei nigende stoffen grond en water moeten wor den onderzocht. Dit onderzoek dient plaats te vinden in een gekwalificeerd laboratorium. De verontreinigingen die voor kunnen komen zijn bijvoorbeeld minerale olie, metalen (bijv. zink, lood en kwik) of polycyclische aromaten (bijv. benzeen). A. B en C waardt De concentratie van de verontreinigde stof, aangegeven in milligram per kilogram, wordt getoetst aan een lijst met de zogenoemde A, B én C-waarden. Voor elke stof zijn die waar den verschillend, afhankelijk van het gevaar voor de volksgezondheid. Als alle gevonden concentraties onder de A- waarden blijven, dan is de grond voor elk ge bruik geschikt en is er geen verder onder zoek noodzakelijk. Indien er stoffen tussen de A en de B waar den worden aangetroffen, dan zal d.m.v. een nader onderzoek bepaald worden in hoeverre de verontreiniging problemen op kan leveren en of er een sanering noodzakelijk is. Hierbij wordt ook afgewogen, wat de bestemming van het terrein is. Indien de C waarde wordt overschreden, zal in de meeste gevallen een sanering plaats moeten vinden, en moet de bodem of het grondwater worden gereinigd. Om bodem en/of grondwater te reinigen zijn diverse technieken voorhanden.De grond wordt meestal afgegraven en elders gerei nigd of gecontroleerd gestort. Om het grondwater te reinigen wordt vaak bronbemaling toegepast. Door constant het grondwater op te zuigen zal na verloop van tijd de verontreiniging minder worden. Dit proces kan jaren in beslag nemen. Hoge kosten De wijze van sanering is in belangrijke mate afhankelijk van de bodemgesteldheid en de stoffen die zijn gevonden. De kosten van een sanering zijn echter in al le gevallen aanzienlijk. Het reinigen van een kubieke meter grond kost al gauw f 200,-. Voor een komplete sanering bedraagt dit vaak tonnen. In de meeste gevallen draait de veroorzaker voor deze kosten op. De veroorzaker is echter niet altijd bekend. Dan betaalt de overheid de saneringsopera tie. Commissie Milieu en Educatie De eerstvolgende openbare vergadering van de commissie Milieu en Educatie vindt plaats op maandag 28 februari 1994 om 20.00 uur in de raadzaal van het gemeente huis, oude ingang Raadhuisweg. Op de voorlopige agenda staan onder meer de volgende punten: - Kredietaanpassing Zwembad 't Baafje - Begrotingen fusiescholen openbaar on derwijs - Evaluatie beleidsprogramma 1990-1994. Tijdens de woningmarkt van 2 oktober 1993 is een plan gepresenteerd waarbij kon wor den ingeschreven voor 28 sociale koopwo ningen en 8 premie-koopwoningen. In hetzelfde plan werd ook al aangegeven dat het de bedoeling was in 1994 nog eens 20 Sociale-Koopwoningen en 4 Premie Koopwoningen te bouwen zodra daarvoor een contingent beschikbaar zou zijn gesteld. Door een verschuiving van contingenten in de regio wordt de mogelijkheid van het bou wen van deze woningen, nu reeds geboden. Kandidaten die voor een dergelijke koopwo ning in aanmerking wensen te komen dienen zich daarvoor aan te melden middels een in schrijfformulier, dat verkrijgbaar is bij de balie in het gemeentehuis vanaf 21 februari 1994. Ook is daar de nodige documentatie ver krijgbaar. De formulieren kunnen worden afgehaald 's morgens tussen 8.00 uur en 12.30 uur en 's middags tussen 13.30 uur en 16.30 uur. Uitdrukkelijk wordt vermeld dat reeds eerder ingediende aanmeldingen zijn vervallen. Er dient opnieuw te worden ingeschreven. Wel bestaat voor diegenen, die zich reeds in oktober 1993 hebben aangemeld voor een van de 28 koopwoningen, en daarbij het z.g. I.B.-formulier hebben ingeleverd, de mogelijk heid dat niet opnieuw een dergelijk formulier bij de belastingdienst behoeft te worden op gevraagd. Op het inschrijfformulier kan worden aange geven of men zich in oktober 1993 voor een woning heeft ingeschreven en daarvoor een I.B.-formulier heeft ingeleverd. Op de afdeling Huisvesting zal het I.B. formulier dan worden opgezocht. Om voor een sociale koopwoning in aanmer king te komen mag het inkomen over 1992 niet meer bedragen dan f 64.000,00. 70% van de woningen komt beschikbaar voor doorstromers en 30% voor woningzoe kenden. 10% van het aantal woningen kan worden toegewezen aan alleenstaanden. Toewijzing van de koopwoningen zal plaats vinden aan de volgende groepen: 1. Kandidaten die een huurwoning vrijmaken, die op het moment dat deze opnieuw kan verhuurd, een huur heeft die ligt onder de huursubsidie grens. Kandidaten die een huurwoning vrijmaken met een huur van maximaal f 650,00 per maand hebben voorrang. De kandidaat die het langst in een huurwoning woont komt het eerst voor toewijzing in aanmerking. 2. kandidaten die als woningzoekende in de gemeente Heiloo staan ingeschreven en in principe de normale wachttijd hebben doorlopen. De kandidaat die het langst als woning zoekende staat ingeschreven komt het eerst voor toewijzing van een woning in aanmerking. 3. Als er na toewijzing aan de twee eerder genoemde categorieën nog woningen be schikbaar zijn, dan komen voor toewijzing in aanmerking inwoners van Heiloo, die beschikken over een koopwoning en die bij intekening op voorhand verklaren dat de door hen te verkopen woning weer wordt verkocht aan een andere inwo ner/geregistreerde woningzoekende van de gemeente Heiloo. Ook hier geldt weer dat diegene die het langst een dergelijke woning bewoont, het eerst voor toewijzing in aanmerking komt. 4. Als vierde categorie komt aan bod iedere inwoner die niet valt onder 1, 2 en 3. De ingevulde formulieren dienen voor 1 maart 1994 te worden ingeleverd bij de afde ling Huisvesting van de gemeente Heiloo. J. Burgemeester en wethouders van Heiloo ma ken bekend, dat zij voornemens zijn om met toepassing van de procedure ex artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 4, lid D onder IVb en c van het bestemmingsplan 'Zuid-Oost II' vrijstelling te verlenen voor de aanleg van de Ypesteinerlaan-Zuid en de aansluiting van de ze weg op de Kennemerstraatweg. Bovengenoemd plan ligt vanaf donderdag 24 februari 1994 gedurende twee weken voor een ieder ter inzage in het gemeentehuis, af deling VROM op werkdagen tussen 8.00 en 12.30 uur (op andere tijden alleen na telefoni sche afspraak, tel. nr. 313 121). Gedurende de termijn van terinzagelegging kan een ieder schriftelijk of mondeling gemo tiveerde bedenkingen tegen de voorgenomen vrijstelling naar voren brengen bij burge meester en wethouders, Postbus 1, 1850 AA Heiloo. Op 19 februari heeft de Brandweer van Hei loo haar jaarvergadering gehouden in de ei gen kantine boven de brandweerkazerne. Er is verslag gedaan over het materieel, het terrein van de pompbedieners en het beleids- ondersteunen/preventieve gedeelte. Na een kort woord van de brandweercom mandant, de heer J.A.A. Kroonenburg, heeft burgemeester N.P.M. Schoof vier bevorderin gen bekend gemaakt en vier onderscheidin gen uitgereikt. De heer N.C. Zander heeft een oorkonde ont vangen voor 25 jaar brandweer-dienst. Naast het werk als brandweerman is de heer Zan der ondercommandant en voorzitter van de personeelsvereniging. Hij heeft de Vrijwilligers-medaille uitgereikt gekregen. Aan de heer J. de Groot is ontslag verleend. Na 27 jaar bij de brandweer verlaat hij het korps in verband met het bereiken van de leeftijd van 55 jaar. Dit jaar konden voor het eerst de vrouwen van de brandweermannen de cursus 'Le vensreddende handelingen/reanimatie' vol gen. Achttien vrouwen ontvingen op 19 februari hun diploma. Een terugblik 1993 was een relatief rustig jaar: In 1992 werd er 237x repressief opgetreden en in 1993 was dat 181x. Hiervan waren er 88 on gewenste automatische brandmeldingen en 31 hulpverleningen. De daling ten opzichte van 1992 is onder meer het gevolg van een intensieve samen werking tussen de bedrijfsbrandweer van Stichting Psychiatrisch Centrum Willibrord en de gemeentelijke brandweer. Het totaal aantal brandweerlieden is nu 34. In 1993 kwam de eerste vrouw in het korps. Belangrijkste werkzaamheden in 1993: - ondersteuning opzet gemeentelijk Ram penplan - advisering t.b.v. bouwvergunningen, mi lieuvergunningen, etc. - aktiviteiten betreffende preventie: o.a. voorlichting verzorgingshuizen. Raadhuisplein I Postbus I 1850 AA Telefoon Afdeling Voorlichting 3 I 3289 Open van 8.00 tot 12.30 uur PAGINA 4 UITKIJKPOST 23 FEBRUARI 1994 Informatierubriek

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1994 | | pagina 4