Paul Spaans vertelt over vroeger Geslaagde basketbal-happening in Sporthal Het Vennewater ftti A.J.VOS mmm wmi Haags strijkkwartet in Witte Kerk I - 59e JAARGANG NO. 33 DRUKKERIJ UITKIJKPOST NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN OAASTRE KEN 17 AUGUSTUS Fraaie opbrengst voor project Pater Borst Winkelhof 't Loo houdt Antiek en Curiosamarkt Amels v.h. v.d. Ridder Makelaardij o.g. Kennemerstraatweg 129 Heiloo - 330332 CEES HACHMANG LOODGIETERS Cl. mmmm Speels leren leven Nivon Streekwijzer geeft frisse kijk op Midden Noord-Holland Natuurwandelingen Levensverhalen schrijven MAKELAARDIJ O.G. Advertenties en administratie Uitkijkpost: Rechte Hondsbosschelaan 22 Postbus 68 1850 AB Heiloo. Tel. 072-330175. Fax 072-335644. Openingstijden: maandag t/m donderdag van 8.30-12.00 en 13.00-16.45 uur vrijdag van 8.30-12.00 en 13.00-15.00 uur. Redactie: De redactie is tijdens kantooruren te bereiken onder nummer 072-330175. Redactie-adressen: Baafjeslaan 1, 1852 BE Heiloo (072-331081) Het Brugstuk 115, 1851 WV Heiloo (072-3398*9) Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 072-330175 "in HP I Redactionele kopij en advertentie-opgaven moeten uiterlijk maandag om 17.00 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 75 cent (excl. BTW). Bij adverteren op contractbasis gelden aanzienlijk lagere mm-prijzen. Drukkerij Uitkijkpost BV verzorgt tevens al uw drukwerk: van briefpapier tot full-color brochures. Vraag offerte! op de weg hadden riep de koster: „Wat moet dat met me hek?" Spaans werd zo kwaad dat hij een paal naar de koster gooide en zei: „Neem die maar voor je hek". Maar terug naar Paul Spaans. „Wat deed u voor ontspanning?" „In het weekend ging ik vaak naar de Rustende Jager, daar kon je kranten lezen en bil jarten. Ik raakte toen bevriend met Joop Groenwald, we zijn op dezelfde dag jarig en ik zie hem nog regelmatig. We spaarden ook voor de kermis en voor de stoomcarrousel in Alkmaar kon je een abonnement nemen. Ik heb ook jaren trombone geblazen. Roomskatho- liek en protestant speelden gemoedelijk met elkaar tot Pastoor van Meeuwen kwam, die haalden alles uit elkaar. Rooms moest bij Rooms en er bleef toen maar een klein groepje over en dat was het begin van Eensgezindheid. Ik ben ook 25 jaar bij de brandweer ge weest, waarvan zeven jaar als comman dant en 25 jaar ere-lid. M'n "mooiste" brand was de Oude Herberg. De zaken gingen goed. Heiloo telde zo'n 5000 inwoners en we hadden zo'n duizend klanten. Toen kwam de olie, dat ging nog, maar toen het gas kwam 1968 was het over voor ons". Nu geniet Paul Spaans van zijn rust, hoewel het stil in huis is geworden. Na een huwelijk van ruim zestig jaar, is drie jaar geleden zijn vrouw overleden. Maar binnenkort gaat Spaans samen met zijn zoon heerlijk vakantie houden in Oostenrijk. Samen trekken ze er met de caravan vaak op uit en Paul Spaans kijkt terug op een lang en tevreden leven. Roomskatholiek en protestant speelden gezamenlijk totdat de scheuring kwam en ieder z'n eigen muziekveren- ging kreeg. HEILOO - In een gezellig oud huis aan de Kennemerstraatweg woont de heer Paul Spaans (86) nog geheel zelfstandig, Wel met enige hulp van z'n dochter. Ja renlang hebben de gebroeders Paul en Klaas Spaans een brandstoffenhandel in Heiloo gehad. De ouderen onder u zul len zich dat nog wel herinneren. We laten de heer Spaans aan het woord. „Ik ben get oren op een boerderij, maar kort daarna verhuisden mijn ouders naar een woning aan de Kennemer straatweg naast Ter Coulster, waar mijn vader een brandstoffenhandel begon. Toen nog alleen briketten en turf, want kolen hadden we nog niet, ik spreek nu ongeveer over 1912, precies weet ik het niet meer. Ik ging op school op de Schoollaan die liep van de Holleweg tot aan de Heeren- weg. Op de eerste gemeenteschool; in 1950 werd dit de Nic.Beetsschool. Het eerste jaar was niet leuk, ik kon niet op schieten met de juffrouw en ze zette me in de rij van de "domme" leerlingen, bovendien keek men neer op een kind van de kolenboer. De rest van de school heb ik gelukkig vlot doorlopen. Nadat ik de lagere school had afge maakt kwam ik in de zaak bij m'n va der, samen met mijn broer Klaas. In 1934 namen wij de zaak over en hebben dat 25 jaar samen gedaan. We kregen eierkolen en in jute zakken en brachten die bij de mensen met paard en wagen. Op het station werden de ko len gelost en moesten we die in zakken doen. Later kregen we een transport band en kiepwagens en werden ze zo in de auto gestort dat was een stuk makke lijker. Een mud kolen kostte toen vijf gulden. Ook in die tijd keken de mensen op ons neer, ze vonden ons vies, behalve de fa milie van Foreest, die was altijd even aardig. Een douche hadden we toen nog niet, we gingen in de teil. Later heeft mijn broer Klaas zelf een douche gebouwd. Een boiler die verwarmd werd met bri ketten en kolen. Hoewel het in de begin tijd heus geen vetpot was, heb ik dat zo niet ervaren. Tegenover ons huis hadden we een stuk land, dat liep tot aan de Heerenweg, waar groenten op verbouwd werden, dus te eten was er altijd. We waren een van de eerste die witlof verbouwden. Veel groente ging naar Beverwijk. Op de hoogte waar nu La Strada is was de tramhalte, daar stapten we op en brach ten de groenten weg. In 1931 ben ik getrouwd, we gingen op de Burenweg wonen en we kregen vier kinderen. Het bedrijf was later ook op de Nicolaas Beetsweg gevestigd". Kort nadat we het verhaal van P^ul Spaans optekenden kwamen we zijn jongere broer Cor tegen, velen zullen hem nog kennen van de post. Maar in het begin heeft hij ook in de brandstof fenhandel gewerkt. Ook hij heeft het nodige te vertellen: „In de oorlog mochten we geen auto hebben, die heb ben we toen verstopt onder het kolen gruis. We verkochten generator kolen. Nou stond er in de schuur ook een leger auto van de Duitsers en op een kwade dag wilde een van die Duitsers wel eens weten wat er achter die deuren was (de auto onder het gruis). We moesten heel wat praten om die man van dat idee af te brengen. De Duitse auto werd door een raampje van kolen voorzien". Een ander verhaal is van de wagen die van de weg raakte. „We hadden een mooi sterk paard, Bobbie, die gleed op de Helderseweg, toen het glad was van de weg af het paard viel op z'n knieën, met de wagen er achter gleden we.zo van de dijk af tegen het kerkhek aan. We waren het meest bezorgd om het paard. Toen we na heel veel moeite alles weer Vader en moeder Spaans voor hun huis naast Ter Coulster aan de Kenne merstraatweg; op de voorgrond paard en wagen waarmee de kolen wer den rondgebracht. Een unieke foto van de tweede gemeenteschool. Daarvoor liep de spoor lijn. De school stond op de plaats waar nu Het Trefpunt staat. Later werd dit de RK jongensschool. HEILOO - De al jarenlang in Chili wer kende Heilooër pater Borst heeft van de Rotary Club Heiloo een bedrag mogen ontvangen van 4500 gulden. Dit geld zal door pater Borst worden besteed voor een woningproject in de armste wijken van de stad Santiago, de hoofdstad van Chili. "Ik werk al 32 jaar in Chili", ver telde pater Borst tijdens een bezoek aan Heiloo, "en steeds opnieuw ga ik daar heen met een ideaal. Dat is voor mij het optrekken met de armste mensen en er voor zorgen dat een menswaardig bestaan ook voor hen nog mogelijk is. Daartoe is het bestrijden van de enorme woningnood een van de middelen". Via een coöperatie zijn door de acties van patef Borst al heel wat woninkjes voor de armsten der armsten gerealiseerd maar vanzelfsprekend zijn het slechts druppeltjes op een gloeiende plaat, vooral ook omdat in dit soort landen de kloof tussen arm en rijk nog steeds heel erg groot is. "Er zijn bijvoorbeeld zie kenhuizen voor de armen waar prak tisch geen middelen zijn, maar er zijn ook ziekenhuizen voor de rijken waar de allermodernste apparatuur en de nieuwste medicamenten wel voorhan den zijn", stelt pater Borst nuchter vast. Toch wil hij van geen wijken we ten en de mensen voor wie hij zich al ja ren uitslooft in dat enorm grote land nooit in de steek laten. Het vertrouwen dat je dan terug krijgt is de grootste vol doening die je je maar kunt voorstellen, vindt de pater die ondanks de ellende waarin hij dagelijks werkt en de tegen werking die hij vooral bij de regelgevers ontmoet, "het mooiste leven van de we reld" heeft Het bedrag dat hij in Heiloo uit handen van de Rotary-voorzitter mocht ontvan gen was hem zeer welkom, want in lan den als Chili kun je voor dat geld oneindig veel meer doen dan in het rijke westen. De actieve Rotary Club Heiloo, die al weer midden in de voorbereiding zit op het swingende jaarconcert in ok tober, bracht het geld bijeen via een ac tie waarbij het Gooise Cabaret De Papegaai van Han Derijks en het com bo Fifties Five van Jan van Meel hoofd rollen vertolkten in het theater De Beun en daarna in het gastvrije Open Huis. Honderden enthousiaste bezoekers wa ren getuige van een onvergetelijke avond die naar nog veel meer smaakte. Topbasketbal in sporthal Het Vennewater trok afgelopen zaterdag veel belangstellenden. HEILOO - Ruim 300 bezoekers zijn za terdagavond getuige geweest van de pre miere van basketbal op eredivisieni veau. Mustang Jeans uit Den Helder versloeg na een aantrekkelijke wedstrijd Big Boss Akrides uit IJmuiden met 81-76 na een 53-38 ruststand. Voor het management van de Helderse ploeg was het optreden van de Amerikaan Matt Stanford een hele opluchting. Hoewel slechts 2 dagen in Nederland stal deze Amerikaan met 23 punten de show. De tweede buitenlander van Mustang Jeans, de Canadees met Nederlands paspoort Travis Stel, liet zich met 14 punten ook positief gelden. De 'Hol landse' inbreng van de Heldenaren kwam met name van Rolf Franke (14 punten) en Erwin Hageman (13 punten). Aan IJmuidense zijde was Onno Oosterhof met 17 punten de absolute uitblinker. Ook Pete Thomas (12 pun-' ten) en Dave Kroder (12) kwamen in de dubbele cijfers. In de voorwedstrijd versloeg Flashing Heiloo met 82 - 70 H.B.C. uit Heerhu- gowaard. Topscorers bij Flashing wa ren Arno Jünger (17 punten), Robin Burgering (12) en David Wesselius (10). Zowel het aanwezige publiek als de bei de ploegen waren tevreden over de wijze waarop de sporthal voor deze wedstrijd was ingericht en zien vol verwachting uit naar een herhaling in augustus 1995. HEILOO - Onder het motto "Winkel hof 't Loo: van alle markten thuis" worden in het momenteel midden in de verbouwings- en vernieuwingswerk zaamheden zittende winkelcentrum di verse marktachtige aktiviteiten gehouden. Na de Hobby- en Vrijetijdsmarkt van vorige maand, is het zaterdag 20 au gustus de beurt aan een antiek- en curio samarkt. Tussen 10.00 en 17.00 uur zal aan een 10-tal kraampjes in Winkelhof 't Loo een keur aan antiquiteiten en cu riositeiten te koop worden aangeboden. Zo zijn er antieke weegschalen en ge wichten te koop, en allerlei siervoorwer pen van koper, tin, aardewerk en porselein. Ook een assortiment zgn. Aziatica is erbij, een collectie postzegels en verder tal van snuisterijtjes en leuke hebbedingetjes. Ook de presentatie van Cocky v.d. Bilt met haar handgemaakte en beschilderde home-butlers en andere huisdecoraties is het bekijken waard! Volop variatie dus, zaterdag 20 augustus, tijdens de antiek- en curiosamarkt in Winkelhof 't Loo. Een (extra) bezoekje zeker waard! KENNEMERSTRAATWEG 63, HEILOO TELEFOON: 072 - 330550 KANTOORHOUDEND: KENNEMERSTRAATWEG 33 POSTBUS 263, 1 800 AG ALKMAAR Aanleg - Onderhoud - Gas - Water - C.v. - Sanitair - Dakwerk - Rioolreiniging Holleweg 19, t.o. Albert Heijn, tel. 335085. •m U OemctMtt School. ALKMAAR - Veel mensen besluiten tij dens de vakantie om erna meer van het leven te maken dan ervoor. Een van de mogelijkheden is iets aan je eigen per soonlijke ontwikkeling doen. De cursus Speels leren leven van de Stichting Sa menspel helpt je daarbij. De cursus wordt tienmaal op dinsdagavond ge houden. De cursus is geen ernstig, therapeutisch gebeuren. Het is spel en ontmoeting. De cursus is bestemd voor iedereen die meer uit zijn leven wil halen. Je leert kleine en grote problemen zelf oplossen en vast gelopen situaties in je leven weer in beweging brengen. Het is vooral een doe-cursus. Er wordt weinig gepraat. Veel gedaan. We werken aan de hand van creatieve, theatrale en speelse akti viteiten, beweging, rollenspel, forum theater, non verbale aktiviteiten lichaamstaal en ontspanningsoefenin gen. In het spel leer je je eigen sterke en zwakken kanten kennen. Informatie: Stichting Samenspel, Mer- wedestraat 9, Alkmaar, tel. 072 150897/ 332726. Alkmaars Christelijk Mannenkoor ALKMAAR - Op dinsag 23 augustus start het Alkmaars Christelijk Mannen koor de repetities voor het seizoen 1994/'95. Dit koor, met meer dan 60 le den, doet dit in de Trefpuntkerk in de wijk Overdie, Louise de Colignystraat 20 van 20.00 tot 22.00 uur. De muzikale leiding is in handen van Carline en Bert Rootmensen die hun opleiding op diver se conservatoria genoten hebben. Het Alkmaars Christelijk Mannenkoor zingt o.a. het zogenaamde geestelijk lied, oud russische liederen, negro spiri tuals, gregoriaanse kerkmuziek, operet te melodieën enz. Zij zingen dit in o.a. zieken- en verzorgingshuizen, geven concerten waaronder het jaarlijks terug kerende kerstconcert in samenwerking met de muziekvereniging "Soli Deo Gloria" en zingen b.v. dit jaar in de kerstnachtdienst in de Gereformeerde Kerk te Sint Pancras. Mannen die het leuk vinden op dinsda gavond van 20.00 tot 22.00 uur heerlijk te zingen zijn welkom in de Trefpunt- kerk vanaf 23 augustus. Telefonische informatie wordt u graag gegeven door de heren S. v.d. Hom (114446) of A. Rooker (112638). Ook kan u rustig een kwartier voor het begin van de repeti- tie's even binnenstappen in de Tref puntkerk om de nodige informatie te ontvangen. HEILOO - Recent is verschenen de Ni von Streekwijzer voor Midden Noord- Holland. Deze gids beschrijft natuur en cultuur van de streek tussen West- Friesland en het IJ en 'van kust tot kust'. In het hart van de provincie Noord-Holland liggen diverse land schappen: het Kennemerland met zijn duinen, geestgronden en Hoogovens, Waterland met zijn 'dieën', 'aeën' en vaarpolders, de grote droogmakerijen met hun rechte lijnen en diepe bodems, de Zaan met zijn fabrieken en pakhui zen, Haarlem en Alkmaar, twee 'pro vinciesteden' elk met een eigen sfeer. Over al die landschappen gaat deze gids. Deze streekwijzer is geen gewone reis gids. De gids wil niet persé alles aanwij zen en vertellen, maar de gebruiker leren zélf te kijken en verbanden te leg gen. Wel zijn er als 'reis voor beelden' enkele losse wandel- en fietsroutefol ders toegevoegd; daarbij is bij elke rou te een thema uit de gids als 'Leitmotiv' genomen. Landschap en mens zijn in deze gids 'van binnen uit' en 'van buitenaf' be schreven. De schrijver Steven van Schuppen heeft zijn jeugd in de IJmond doorgebracht en voelt zich nog altijd betrokken bij het wel en wee van die streek. Tegelijk is de afstand inmiddels zo groot, dat een en ander met nieuwe ogen bekeken werd. Hij neemt de lezer mee langs de akkertjes in de duinen van de zeedorpers, langs villaparken en ko loniehuizen voor 'bleekneusjes', langs duinrellen en verdedigingslinies, langs windmolens en Hoogovens. Hij prikt de mythe door van de spreekwoordelijke arbeidsvrede bij het IJmuidense staalbe drijf en raakt verontwaardigd over de 'verbolling' van de geestgronden. De Nivon Streekwijzer maakt onderdeel uit van een reeks. Reeds verschenen zijn de gidsen, voor Het Gooi, Twente en de Hondsrug en nog deze zomer zullen die voor de Zuid-Veluwe en de Zeeuwse Delta volgen. In de komende jaren zal de reeks tot zo'n 13 gidsen uitgroeien, waarmee de belangrijkste toeristische gebieden van Nederland gedekt zullen zijn. Behalve voor vakantiegangers zijn de streekwijzers minstens zo interessant voor wie in de streek zelf woont. Wie 'zijn eigen leefomgeving beter kent, zal er meer plezier aan beleven. De Nivon Streekwijzer (inclusief 6 rou tefolders en plastic mapje) is verkrijg baar of te bestellen in de boekhandel, bij de ANWB-kantoren en VVV's en kost 19,50: Nivon-leden kunnen het boekje voor 17,50 verkrijgen bij het secretariaat van afdeling Heiloo. HEILOO - Ook in de vakantie onder neemt het IVN, de vereniging voor natuur- en milieu-educatie, activiteiten en excursies. Zonder 21 augustus start om 11.00 uur bij de Kattenberg aan de Kennemerstraatweg in Heiloo een ex cursie door het Heilooërbos. Dinsdagavond 23 augustus om 19.00 uur is er (dit jaar weer voor het laatst) een excursie door het Maalwater, het wandelgebied in Heiloo-West. Start bij zwembad Loos. Beide excursies duren ongeveer 1,5 uur en zijn gratis. Elke zondag is van 13.00 tot 17.00 uur in Bergen aan Zee het educatief centrum 'Parnassia' geopend. Vooral voor kin deren is het een bezoek zeker waard! HEILOO - Ieder mens heeft een eigen verhaal. Je zou het kunnen vergelijken met een encyclopedie die van de geboor te af geschreven en vervolgd wordt. Wat erin staat wordt telkens gewijzigd, de beelden retoucheren zichzelf. Een ver haal vol verschillen, tegenspraken, dro men en daden. Er wordt niet voor niets gezegd: 'Ik zou er een boek over kunnen schrijven'Voor mensen die daartoe een poging willen ondernemen start 23 sep tember de cursus (Levens)verhalen schrijven. Het is natuurlijk, niet mogelijk om in een enkele cursus een heel leven vast te leggen. Dat is ook niet de bedoeling. In de cursus wordt gewerkt aan de hand van ervaringen, gebeurtenissen en her inneringen. Door middel van gerichte schrijfopdrachten wordt geleidelijk toe gewerkt naar het schrijven van kortere of langere teksten. Daarbij komt het trainen van de fantasie, het uitgebreider waarnemen van de werkelijkheid, het denken in meerdere oplossingen en het béter gaan schrijven door oefeningen in verschillende stijlen, genres en perspek- tieven aan de orde. De teksten worden regelmatig met elkaar besproken en be- commentarieërd. De cursus is bedoeld voor iedereen die van taal, vertellen en woorden houdt, maar vooral voor mensen (jong en ou der) die graag schrijven en delen van hun levensverhaal willen gebruiken voor teksten en verhalen. De cursus wordt gegeven op twaalf vrijdagmidda gen van 13.30 tot 15.30 uur. Voor opga ve en/of inlichtingen kunnen belang stellenden na 19.00 uur bellen: telefoon 072-332418. Zeeweg 20,1852 CR HeilOO assurantiën iöfl Tel 072 331895, Fax: 072 338209 TAXATIES Het Multatuli Strijkkwartet uit Den Haag treedt op in de Witte Kerk. HEILOO - Het Multatuli strijkkwartet uit Den Haag zal vrijdagavond het vijf de en voorlaatste zomeravondconcert in de Witte Kerk van Heiloo verzorgen. De leden van dit nog jonge kwartet (opge richt in 1993), die allen zijn afgestu deerd aan het Haagse Koninklijk Conservatorium, spelen in diverse or kesten en kamermuziekensembles. Het belooft weer een boeiend concert te worden, vooral omdat dit kwartet niet zozeer kiest voor een "intellectuele" be nadering, maar het meer zoekt in een op gloedvolle en gedreven wijze communi ceren met het publiek. De akoestieke ruimte van de Witte Kerk zal deze benadering versterken. Ook het pouiuin is weer aanwezig, zodat het pu bliek de musici niet alleen kan horen maar ook kan zien. Het repertoire voor deze avond is zoals gebruikelijk weer af gestemd op de zomeravond en bestaat uit werken van Prokofjew (voor bezoe kers van het vorige concert geen onbe kende componist), Puccini (uitblinkend voor viruositeit) en Schubert (bekend om zijn zeer welluidende muziek). Het concert begint zoals gebruikelijk om 20.30 uur. De toegangsprijs bedraagt slechts 10,00 (65 CJP en kinderen tot 12 jaar 7,50). Kaarten zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij de VVV Heiloo (hoek Stationsweg/ Heerenweg) of telefonisch te reserveren via tel. 334804.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1994 | | pagina 1