Kom naar de Gemeentedag op zaterdag 24 september! u "Ze/ zexjye/i c/at lAye/i Óen. Bouwen Wonen Leven (/oor Sacft-Wvn (Hm (/er ///orst Ze zeggen.dat ik gek ben. En dol op eten. Waar een ander in de trein stapt naar Amsterdam voor een avondje theater met een hapje vooraf, daar laat ik mij vervoeren naar een restaurant in de hoofd stad en zie daarna wel of er bij de nagerechten nog wat cultuur of ander vermaak wordt vermeld. Volgens mij is het de schuld van m'n vrien den. Vroeger was ik een lastige eter: vis, gekookte lof en andijvie, rabarbermoes, draadjes vlees en kippepoten deden m'n maag krim pen. Ik at aardappelen met vette jus, appelmoes, sla en een balletje gehakt. Dag in, dag uit. Jaar in, jaar uit. Maar dan krijg je vrienden, die studeren in de stad. Net op kamers en je moet eens komen eten. Een gepe perde stoofpot van pompelmoen, verborgen garnalen in pa prijst met tomatensaus, hartige taart die iets te lang in het tweede hands oventje van de vorige bewoner heeft gestaan. Gelukkig altijd ge noeg wijn en druipkaarsen op ta fel. Gezellig? Ja, gezellig! Op een zeker moment vond ik het toch genoeg. Het goedbedoelde gerotzooi van vrienden met potten en pannen in studentenkeukens - dat is op zich al een verhaal in ve le delen waard - was ik zat. Met enige tact probeerde ik elke 'kom eens lekker eten'-uitnodiging naar een restaurant te verplaatsen. Al moest ik het allemaal zelf betalen, het was me liever dan de traditio nele maagaandoening, die starten de studenten in het eerste half jaar na het verlaten van het ou derlijk huis oplopen. Ik heb het geweten. Turks, Grieks, Italiaans, Chinees, Indonesisch, Mexicaans, Antilliaans: een culinaire odyssee langs Amsterdamse grachten. Ik was blij met m'n baantje als boe ken stempelaar in de bibliotheek: het eten werd betaald en in geval van nood zat ik ook nog eens in het ziekenfonds. Ze zeggen dat ik gek ben. Maar nog niet gek genoeg om me te wa gen aan een op-en-top Japanse maaltijd. Ik hoor er anderen ly risch over spreken. Toch associeer ik rauwe vis met een sausje nog altijd met het hengelen langs de waterkant. Een dunne lijn, een haakje met wurm of brood en dan zo'n scharminkelig beestje dat met een veel te harde ruk uit zijn natte wereld wordt gehaald. Dat wil er bij mij niet in, letterlijk en figuur lijk. Van alle kanten hoor ik dat vis zo lekker is, en vooral ook goed voor je lijf. Ik zie disgenoten glunderen van oor tot oor wan neer ze een stukje zalmfilet naar binnen laten glijden. Jaloers op hun genot steel ik inmiddels stee vast een hapje. Ik ben gevorderd tot makreel, kabeljauw, zalm, in ktvis en garnaal. Nog geen com plete menu's en zeker niets rauw: zover ben ik nog niet. Maar wat niet is, kan komen. Op een dag proef ik geen vis meer, maar geniet. Natuurlijk is het niet altijd moge lijk of nodig om enige tijd te rei zen voor een heerlijk maal. Nu m 'n vrienden wat ouder zijn, is ook hpn kookkunst toegenomen en eet ik bij hen met plezier bui ten de deur. De meeste vrienden hebben daarbij een afwasmachine - ik niet - en kunnen heerlijk kof fie zetten. Het eerste maakt loom en lui, het tweede is gunstig gelet op de belachelijke prijsstijgingen van de afgelopen maanden. Gek kigheid natuurlijk: samen koken, eten en opruimen hoort net zo goed bij het genieten als de spij zen zelf. Het wordt snel laat en het blijft 'Ja, gezellig'. Uit eten is een heerlijk tijd verdrijf, een machtig gezelschapspel: onged wongen, zonder spelregels en alles vers, dus vooral niet uit een doosje. Heeft niemand zin om te koken en is het vervoer een probleem, dan kan je natuurlijk ook in Hei- loo uit eten. Onder niet zoveel meer tweemaal Chinees, tweemaal Italiaans, shoarma en diverse snack bars. Ik heb alles gehad. In veelvoud. Ik zat met bandleden van De Dijk en Tröckener Kecks aan tafel bij Lorenzo, vierde zo maar een zomeravond bij Venezia. Had een zakenlunch - wie dat woord heeft uitgevonden! - bij Lotus of haalde een loempia bij Golden City. Een jaar lang iedere dinsdag shoarma na een vergade ring en als alle kasten werkelijk leeg zijn, dan maar een rondje vet van de snack. Nu eens alleen, dan weer samen: je spendeert wat geld en tijd aan eten buiten de deur. Het toppunt daarbij is op zonda gavond saté of een balletje saus bij Café De Wit: dan weten je collega's de volgende ochtend ze ker waar je het \veekend afgeslo ten hebt. Ze zeggen dat ik gek ben. Mijn droom - één van de vele - is om ooit nog eens een eigen restaurant te hebben. Zo'n tent, die open is van donderdag tot en met zondag, met lekkere maaltjes voor Jan en alleman. Het liefst natuurlijk in Heiloo; nabij het station lijkt me wel wat. Elke dag een andere kaart: nu eens een Indonesisch avontuur of een Griekse uitspat ting, dan weer Hollandse een voud, een overdosis Amerikaanse ketchup-gerechten of een verras sende Poolse haute-cuisine. Een allegaartje, ja zeker, maar wel lekker. Kokkerellen, improviseren, een hapje, een drankje en elke avond levende muziek. Al mijn culinaire excursies van dit moment zijn in feite werkbezoe ken. Overal neuzen en kijken. Zo wil ik het wel, zo wil ik het niet. Aan vrienden die op reis gaan, vraag ik om voor mij een recep tenboek uit het land van hun bestemming mee te brengen. Hoe ven zij niet te denken over een souvenir en heb ik weer aange naam studiemateri aal. Ik lees kookboeken voor m'n lol, ik proef de gerechten op m 'n tong wanneer m 'n hersenen de letters in smaak hebben omgezet. Ont houden doe ik niets (daar heb je immers boeken voor), exact nama ken ook niet. Ik verbaas mezelf van harte. Ja, ik ben gek op eten. Goed en lekker en vaak te veel. Ze zeggen dat ik gek ben. En die dat zeggen zijn niet zo gek. Vele keren hebben ze geproefd en me nigeen wil in mijn restaurant ko men werken. Hun loon? Een gratis maal! Dat zou nog 's wat zijn: geen gedonder over geld, ge woon salaris op het bord en als fooi een lekker drankje. Het klinkt eenvoudig, maar is onmo gelijk. Los van de belastingdienst, die over betalingen in natura 'ge woon een bijdrage aan de staats kas berekent, heb je toch geld nodig. Een pand huren voor hon derd porties nasi goreng per maand zou me wellicht lande lijke publiciteit opleveren, maar de ver huurder zal na een week of twee geen rijstkorrel meer kunnen zien. Je moet investeren, inkopen en onderhouden. Je moet natuurlijk veel op studiereis, diploma's halen en schoonmaken. Geld, altijd weer dat verrekte geld. Begrijp me goed, ik ga niet kla gen. Ik heb m'n droom en voel me rijk. Eens op een dag, later als ik groot ben dan is er weer een andere droom. Soms word je er wakker van en kan je de slaap niet meer vatten. Heb je een on verklaarbare honger en wil je van alles eten, dat je niet in huis hebt. Een glas water en een cracker, even naar het toilet en dan toch weer uren liggen woelen. Beelden van schitte rend opgemaakte ta fels, kleurrijke scho.tels en lachen de gezichten. Neon-letters aan de buitenzijde: 'Kokki's Place', par keerproblemen en een rinkelende telefoon. En tenslotte slaap je in, vind de droom van daarvoor niet meer te rug. Wel zie je een veel te grote lepel met paprijst en pompelmoen op je afkomen. Het zweet gutst en daarin zwemmen vissen rond met enorme haken door hun lip. Het geluid van de wekker is de red dende engel. Je dacht even dat je gek werd, maar dat valt wel mee. Je staat op en gaat naar de keu ken, smeert vier broodjes en be legt ze met kaas en tomaat, de zakenlunch van vandaag. In de trein naar je werk lees je de krant en denkt aan het zakje brood: mmm, alweer uit eten vandaag. End of Summer Party bij de Companeros HEILOO - Op zaterdag 1 oktober orga niseren de leden van motorclub Compa neros een End of Summer Party in en rond hun clubgebouw aan de Kanaal- weg 11a te Heiloo. Vanaf 16.00 uur is een ieder welkom, ongeacht het merk motor men rijdt. Tijdens het feest is er volop muziek: Iron Fist, CC Rider en Adjes Punk Band zullen optreden, terwijl er ook een surprise-act zal zijn. Daarnaast is er ge noeg eet- en dranicwerk. Wie van verder weg komt, kan gratis gebruik maken van de ingerichte camping, terwijl er ook een permanent bewaakte parkeer plaats is. De entree voor dit feest bedraagt 10 gul den per persoon. Voor dat bedrag kan men ook de custom-bike show bekij ken, waarmee de deelnemers fraaie prij zen in de wacht kunne slepen. Al met al een groots feest, de laatste kans voor een treffen van motorrijders dit jaar. Zaterdag 24 september houden veel gemeenten Open Huis. Net als vorig jaar en het jaar daarvüür. Dit jaar is het thema van de Gemeentedag: bouwen, wonen, leven. Mensen die daar verstand van hebben, geven er informatie over. Op hun vrije zater dag. En zij horen graag welke wen sen en ideeën hebt. Bouwen, wonen, leven: een zaak van iedereen Uw woning of het flatgebouw waar uw zoon woont, de halte van de bus, de speeltuin en het verzorgingshuis. Waa rom staan ze waar ze staan? Omdat allerlei instanties en organisaties dagelijks in de weer zijn om ervoor te zorgen dat er huizen worden gebouwd, verkocht of verhuurd. Dat er winkels, verpleeghuizen en scholen komen. En voorzieningen voor vervoer, sport en re creatie. Bij bouwen en wonen komen veel men sen om de hoek kijken. Allereerst u zelf natuurlijk. U woont er gens. U hebt buren. U verbouwt wel eens wat. U verhuist wel eens. Dan krijgt u vaak met de gemeente te ma ken. Met de mensen die zich daar be roepsmatig bezighouden met bouwen en wonen. Met het opstellen en uitvoeren van regels waar men zich al bouwend en wonend aan heeft te houden. Ook veel particuliere beroepen en orga nisaties zijn actief op deze terreinen, zo als architecten en aannemers; installateurs en bouwvakkers; make laars en notarissen; financiers en verze keraars; hospita's en woningbouwcor poraties; huiseigenaren en huurders (commissies). Op de Gemeentedag kunt u informatie krijgen over zaken als. (milieubewust) (ver)bouwen, verhuizen, (ver)huren, (ver)kopen en (energiezuinig) wonen. Of over leven in een prettige, veilige buurt. En over wat u daar zelf allemaal aan kunt doen. Kom dus naar de Ge- meentedag op zaterdag 24 september! Heiloo en Limmen doen mee aan de Gemeentedag Gemeente Heiloo: het gemeentehuis is open van 11.00 tot 15.00 uur. Gemeente Limmen: het gemeentehuis is open van 10.00 tot 15.00 uur. (Zie voor meer informatie de rubrieken van respectievelijk Heiloo en Limmen el ders in deze Uitkijkpost.) (Ver)bouwen met of zonder vergunning? Stel, u wilt een uitbouw aan uw keuken. Of u denkt erover een duiventil te tim meren. Of een pergola in de tuin. Of u denkt niet meer zonder een schotelan tenne te kunnen. Of u droomt ervan een groot beeld van een door u bewonderd kunstenaar in uw achtertuin te zetten. Als zo'n plan vaste vorm gaat aanne men, praat er dan eerst eens met de bu ren over. Wie weet wat een goeie suggesties die hebben. En bedenk van de andere kant eens wat een kwaaie buur allemaal kan doen, als die pardoes wordt geconfronteerd met een bouwsel van u op een voor hem of haar verkeer de plaats. Een obstakel dat zonlicht of vm uitzicht wegneemt zal u niet in dank worden afgenomen. Reken maar dat men alles in het werk zal stellen om uw werk ongedaan te maken. Stap vervolgens naar de gemeente om te weten te komen, wat u te doen staat voor de uitvoering van uw plan. Vol gens de Woningwet is niet altijd meer een vergunning nodig voor een bouw werk of verandering aan een pand. Uw plan moet wel voldoen aan het zogehe ten Bouwbesluit. Zorg dat u weet wat u wel en niet mag. Anders kan de gemeen te het werk op uw kosten laten afbreken of zo laten aanpassen dat het geen ge vaar of hinder meer oplevert. De Gemeentedag is in aantocht. Op za terdag 24 september vindt u dit jaar veel mensen met kennis van zaken over bou wen en wonen bij elkaar. 'Zeg gemeente, vertel eens:' Vraag: De nieuwe garage van mijn buurman staat voor een deel op mijn grond, maar u heeft gewoon de bouw vergunning verleend. Mag dat zomaar? Antwoord: Bij het verlenen van een bouwvergunning kan de gemeente geen rekening houden met eigendomsverhou dingen. Volgens de Woningwet mag zij maar in een paar gevallen een bouwver gunning weigeren: als er sprake is van strijdigheid met het^bestemmingsplan, met de gemeentelijke bouwverordening, met de bouwtechnische of met de wel- standseisen. In uw geval mag de ge meente de vergunning dus niet eens wei geren. Als eigenaar kunt u uw buurman wel verbieden op uw grond te bouwen. Als hij daar geen gehoor aan geeft, moet u'het samen uitvechten voor de kantonrechter. Vraag: Ik moet van u mijn schutting af breken. Hoe kan dat nou? Voor een schutting heb ik toch geen vergunning nodig? Antwoord: Voor het optrekken van een schutting is inderdaad geen bouwver gunning vereist, maar er geldt wel een beperking in hoogte: u mag maar tot 2 meter gaan. Een erfafscheiding vuur de rooilijn van de voorgevel mag zelfs niet meer dan 1 meter hoog zijn. Door een technische storing is de aflevering van 'Ze zeggen dat ik gek benin de bijlage Mode Lo calebij de Uitkijkpost van deze week niet volledig afgedrukt. Het vervolg op de column van Jaap- Wim van der Horst, die dus be gint op pagina 5 van de modebij- lage, treft *u hieronder aan. Onze excuses voor dit ongemak. Mijn persoonlijke mode is maar net hoe mijn pet staat. Tijdens mijn laatste reis naar Indonesië kocht ik een groot aantal bonte over hem den. Vorige winter waren de Aziatische dessins populair in het modebeeld, deze zomer heb ik ze gedragen en de komende winter zal ik ze zeker nog vele keren dra gen. De lange trui doet het goed, vooral met groffe steken. Vele ja ren geleden maakte mijn moeder een trui formaat eenpersoonstent voor mij. Zij vond het een misluk king, maar het was mijn favoriete kledingstuk tot het op nog nim mer verklaarde wijze uit mijn kast verdween. Combineren is ook al zo'n sleutel woord in de mode. Maar ook in het bedrijfsleven komt het vaak aan op een goede manier van combine ren. Doe je het één, dan sluit het ander daar prima op aan en bespaar je makkelijk tijd en dus ook geld. Je probeert het beste uit de mogelijkheden te ha len. Dat probeer ik wel eens als ik voor mijn klerenkast sta: een overdosis shirts en sokken, jasjes en hemden. Als ik nu dit, als ik nu dat ...en tenslotte dan toch weer net op een andere manier. Het is niet anders. Ben ik blij, dat ik er niet van hou om mijn ge- Weet u zeker dat u goed verzekerd bent? Bij brand of storm komt nogal eens een gevaarlijke dosis asbest vrij. De opruim- en schoonmaakkosten kunnen dan hoog oplopen. Kijk uw polis er eens op na, of u misschien de dekking van uw brand- of stormschadeverzekering moet verhogen. Asbest is gevaarlijk. De microscopisch kleine vezels kunnen bij inademing diep in de longen doordringen. Het risico is groter, naarmate men meer van die ve zels inademt. Dat is bijvoorbeeld het ge val,'als asbest wordt bewerkt met boor of zaag. Of als het vrijkomt bij brand of storm. Iedereen die asbesthoudend materiaal wil verwijderen, moet daar een sloop vergunning voor aanvragen bij de ge meente. Zelfs als het alleen maar gaat om het verwijderen van vloerbedekking die asbest bevat, of van een dakje van oude golfplaten. Ook over asbest kunt u zich laten informeren op de Gemeente dag. Nieuwe wet biedt gelijke kansen en vrije vestiging Het lidmaatschap van een woningbouw vereniging is niet meer voldoende om een huurwoning toegewezen te krijgen. De Huisvestingswet, die uitgaat van ge lijke kansen voor gelijke gevallen, maakt een heel andere woonruimtever deling mogelijk. Als u wilt gaan verhui zen, vraag dan tijdig bij de gemeente wat u moet doen om aan woonruimte te komen. De Huisvestingswet is een nieuwe wet die ervan uitgaat dat iedereen zich vrij kan vestigen in de gemeente van zijn of haar keuze. Vroeger konden gemeenten hun woningmarkt afschermen door aan mensen van buiten toelatingseisen te stellen. Ze moesten bijvoorbeeld econo misch aan de gemeente gebonden zijn. Nu de Huisvestingswet er is, behoort het bevoordelen van de eigen inwoners tot het verleden. Er bestaan nog wel grenzen voor huur- en koopprijzen. Onder die 'distributie- grenzen' heeft men een huisvestingsver- gunning nodig en mag de gemeente verdelingsregels stellen; erboven geldt vrije vestiging. Wilt u meer weten over de 'ins' en 'outs' van de Huisvestingswet? Kom dan naar de Gemeentedag. Geloof het of niet: het kan spoken bij u thuis De Wet individuele huursubsidie is ge wijzigd. Een aanvraag moet nu binnen drie maanden worden ingediend. En om fraude te voorkomen controleert de ge meente, of die aanvraag klopt met de gegevens in het Bevolkingsregister. Als u denkt: Ik loop gewoon met mijn aanvraagformulier en de bijbehorende gegevens naar de woningbouwvereni ging. Daar rekent men wel voor mij uit, of en voor hoeveel subsidie ik in aan merking kom - hebt u niet genoeg ge daan. Vraag ook nog even na bij Bur gerzaken van de gemeente, of daar evenveel namen staan geregistreerd als op uw formulier. Daarmee kunt u oponthoud in de afhandeling voorko men. Er kunnen namelijk mensen op uw adres staan ingeschreven, zonder dat u ervan weet. Dat kunnen vroegere huur ders zijn, die zich niet hebben uitge schreven. Het kunnen ook mensen zijn die zich op een willekeurig adres laten inschrijven om in het bezit te komen van studiefinanciering of een bijstand suitkering. Wordt u met zo'n vorm van 'spookbe- woning' geconfronteerd, doe dan bij de gemeente een 'verzoek tot uitschrij ving'. Dan zit u goed bij de controle. Ook over de combinatie van spoken en huursubsidie kunt u op de Gemeentedag uw licht komen opsteken. Een gezellige, veilige buurt maak je samen Voelt u zich thuis in uw eigen buurt? Veilig ook? Kunt u gaan en staan waar u wilt? Hebt u goed contact met uw bu ren en wordt er geluisterd naar uw wen sen en ideeën? V Bewoners(groepen) maken steeds vaker plannen voor hun eigen omgeving en komen met initiatieven om hun buurt leefbaar te maken en te houden. De ge meente schakelt ook steeds vaker bewo ners in bij de zorg vo.or een veilige buurt, een schone straat en het onder houd van het openbaar groen. Daar door raken die bewoners meer betrok ken, minder onverschillig voor hun lee fomgeving en de mensen om hen heen. Zij letten beter op en waarschuwen, als zij aanzetten tot vandalisme en crimina liteit constateren, waardoor deze in de kiem kunnen worden gesmoord. Zij voelen zich verantwoordelijk voor de gang van zaken en hebben hart voor hun woonomgeving. Dat kan ook bij u in de buurt. Er zijn al veel creatieve oplossingen bedacht en uitgevoerd: tegeltuintjes, straatfeesten, speelgelegenheidenge-plekkenbeleid en allerlei vormen van buurtbeheer. Ideeën die het navolgen waard zijn en die met een beetje fantasie gemakkelijk uit te breiden zijn. Ervaar zelf hoe be vredigend het is om plannen te maken met uw buurtgenoten en die initiatieven vervolgens samen met de gemeente uit te werken. Informeer naar de mogelijkheden op de Gemeentedag. Ga daar samen met de buren naar toe. Dat is leuker dan einde loos met elkaar te praten over onveilig heid en criminaliteit. s£T_ zicht te schilderen! Geraffineerde make-up of uitbundige zonnetjes staan bij anderen veel beter en het scheelt mij bovendien heel veel tijd. Toch mag ik graag kijken naar mensen, die iets moois van hun uiterlijk maken, die zoeken naar een evenwicht tussen kleding, schoenen, haar of make-up. En dan niet alleen de modellen, die onder ideale omstandigheden de creaties yan de modekeizers mo gen showen, maar juist ook ande ren, dichter in de buurt en meer van mijn, onze wereld. Een colle ga, die piekert over het afknippen van zijn jaren oude, lange haar. Een vriendin, die zich mooi maakt om ergens achter de bar te staan. Een vriend, die toch maar eens zijn schoenen poetst voor een sol licitatiegesprek. Het is niet alle maal direct mode, maar raakt wel de kern: bezig zijn met je uiter lijk, je presenteren aan de bui tenwacht. En met dat laatste hou ik me toch ook wel bezig. Ik ga voor m'n kast met kleren staan om iets moois uit te kiezen. Soms past het mooie niet bij de gelegenheid, maar ja, dan is het maar mijn mode van dat moment. Je komt er nooit helemaal uit. In je eentje ben je kiezer en keizer tegelijk. Maar je onderdanen, het publiek heeft ook z'n muts op, hun mode van het moment in het hoofd en om het lijf. Eigenlijk is het toch prachtig, die mode. Elke seconde een nieuwe mogelijkheid. Het lijkt bijkans het leven zelf wel. En an no 1994 mag je er nog eens zo gek mee doen als je zelf wilt; hoe ven ze dat niet van je te zeggen. Je kan zelfs niet aan de mode meedoen. door Johan Keijzer HOOFDSTUK IV In april gingen we over naar de tweede klas, we kregen juffrouw Meijer. Ze was heel aardig voor ons dat jaar. Ik kon goed met haar opschieten. Al mijn vriendjes waren overgegaan, dus we bleven nog veel met elkaar spelen. In deze aprilmaand mocht ik voor het eerst alleen kievietseieren gaan zoeken. Ik ging 's ochtends vroeg mijn bed uit. Daar liep ik, heel al leen in dat grote weiland, zo om vijf uur in de ochtend. Ik had er die week al een paar gevonden. Van vader had ik een fijne polsstok gekregen en die had je wel nodig om al die slootjes over te springen. Veel heb ik er gevon den dat voorjaar. En wat is een weiland vroeg in de morgen mooi, zo met die dauw en al die vogel geluiden. De hele natuur zie je dan ontwaken, dat moet je aan den lijve meemaken en onder vinden. Ik moest altijd weer om acht uur thuis zijn, vóór schooltijd, dus het moest allemaal vlug gebeuren. Dat lukte steeds op tijd. Het was wel vermoeiend, maar ik rustte op school weer lekker uit! Het tuinwerk na school deed ik graag. Ik was er zelfs een beetje trots op dat ik zoveel van tuinie ren afwist. Vader was ook wel een beetje trots op zijn bedrijf, hij hoefde niet naar een baas. De meeste vaders van mijn vriendjes waren arbeider en dat betekende in die tijd altijd armoede. Ook voor eigen baasjes was het wel een hele toer om het hoofd boven wa ter te houden. Van vader leerde ik al het tuin werk, zoals wieden, schoffelen, bollen planten, spitten en aardbei en plukken, wat altijd heel secuur moest gebeuren. Je moest van al les leren en als je dat eenmaal on der de knie hebt, wordt er heel wat van je verlangd. Het lukte mij echter wonderwel. Ik was nogal groot voor mijn leeftijd en dat was toen een voordeel. Ook dit voorjaar zette ik stekjes voor paling, 's avonds gezet en 's morgens weer opgehaald. Zo heb ik menig palinkje verschalkt. Moeder stoofde ze, heerlijk hoor! Op een dag mocht ik met moeder mee naar tante Zuster in Nijme gen. Het was geweldig, voor het eerst met de trein en dat was me toch een belevenis. Het sanatori um stond in een heel groot park. Tante liet ons van alles zien en we hebben daar heerlijk gegeten. Toen we 's avonds weggingen, kreeg moeder een groot pak kle ren mee, waar ze tante hartelijk voor bedankte. Toen we in Heiloo aankwamen moesten we nog naar Limmen toelopen, wat een hele wandeling was. Een tijdje later kwam de eerste autobus door Limmen. De buson dernemer was Nico Bruin uit Hei loo, die later, wat ik nog niet wist, mijn schoonvader zou wor den. De bus was een sensatie in die tijd. Er kwam nog een onder nemer bij en dat was een neef van vader, Jan Beentjes uit Heems kerk. Hij kwam thuis vragen of wij zijn foldertjes wilden versprei den in Heiloo en Limmen en dat vond vader goed. Beentjes gaf va der 25fgulden, wat toen veel geld was. Zo leerde ik voor het eerst Heiloo kennen. Och ja, voor moeder deed ik soms ook van die nare klusjes. Er wa ren er twee waar ik met name een hekel aan had. Het ene was petro leum halen. Dat vrouwtje zei al tijd: ,,Zoooo, heb je weer geen centjes meegekregen?", wat ik erg naar vond. Het andere was de broodtrommel met brooddeeg die moeder zorgvuldig had klaarge maakt en die ik 's morgens naar de bakker moest brengen om 's middags weer op te halen. Vaak had de bakker ze laten verbran den, ik gaf hem daar ook altijd de schuld van. En dan zei moeder steeds dat we zelf maar een ovent je moesten aanschaffen. Later ge beurde dat ook. Ik vond het lang niet prettig van die bakker. Ook ging ik een keer met vader mee naar de smid, het potkachelt je moest gerepareerd worden. Toen we bij de smid waren be keek deze man het kacheltje en zei: „Moet je horen, Cees", want zo heette mijn vader, "het is nu wel de laatste keer dat ik er een bandje omleg, want het is de vier de al". En dat maakte en hoorde je dan mee, wat een armoe. Dit jaar was er droevenis bij de buren. Hun oudste zoon was gestorven. Wat jammer, het was zo'n aardige man. Je was met zo'n gebeurtenis wel een paar da gen bezig, maar, ach, je vergat het weer snel door het spelen met anderen. We hadden inmiddels eendekui kens betrokken bij ons spel. He laas, daar kan je niet mee spelen. Er gingen er vier dood en Jan kreeg de schuld van die boer, ter wijl we het met z'n drieën hadden gedaan. Ik vond dat niet leuk van mijn vriendjes en ik was zeer bang voor die boer. Hij kneep mij pijn lijk in mijn arm. Later liep ik met een boogje om hem heen. Eén van mijn vriendjes kwam me eens vragen of ik 's avonds mee ging om het paard naar de wei te brengen, het paard van onze bak ker. 's Morgens zou zijn vader het paard weer ophalen. Weigeren kon ik niet, het zou net zijn of ik bang was voor dat paard! We hebben het opgehaald en reden er een stuk mee over een zandweg. Gaat dat beest zo één, twee, drie op z'n knieën liggen! Wij schoven allebei over zijn nek en zaten net jes in het gras. We waren wel ge schrokken, maar hadden ons niet bezeerd. Het beest was overigens zo mak als een lammetje. In die herfst ging vader 's avonds bij lichte maan droogbonen halen bij de tuin aan de Spoorlaan bij Kapel. Dat was twintig minuten lopen bij ons vandaan en ik mocht mee op de handwagen die vader daar altijd voor gebruikte. Vader had gezegd dat de bonen nu lekker droog waren en dat je dan je kans moest waarnemen. Ik deed wel stoer, maar vond het toch een beetje eng en was een tikkeltje opgelaten. Het bleek een hele belevenis, ik was blij dat ik meegegaan was. PAGINA 6 UITKIJKPOST 21 SEPTEMBER 1994 1_T

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1994 | | pagina 6