Z& zeqye/i, c/at /AaeAi/ Politieberichten Lardybrood fijn om te geven, lekker om te krijgen Nationale collecteweek Nierstichting, 25 september t/m 1 oktober Inschrijving geopend voor de "Zeskamp van Heiloo" Stichting W.A.O. en A.A.W. Hoe gaan wij om met de dood....? The deep River Quartet in theater De Beun 30 jaar Bleekveld Argentijnse Tango door Johan Keijzer B.V, 't Treffertje Fotoclub Defa PAGINA 6 UITKIJKPOST 28 AUGUSTUS 1994 -Wür? mm c/er fflarst Grind op de weg Zo nu en dan merk je daadwerkelijk dat in Heiloo de wegen zo goed als mogelijk worden onderhouden. Dat goede wordt natuurlijk in hoofdzaak bepaald door de hoeveelheid beschik baar geld. Maar als er ergens een enorm gat in de weg zit, dan is dat bij het opmerken ervan alweer bijna verleden tijd. Je zult je nek niet zo snel breken omdat je met het voorwiel van je fiets in een scheur in de asfalt - laag terecht komt. Je zult niet gauw een onaangename stuiter op zadel of stang maken door een wortel, die op zoek is naar het blauw van de lucht. Het is wel veilig fietsen in Heiloo. Al die raadsleden en ambtenaren gaan immers op hun tweewielertje naar het gemeentehuis - na mijn eerdere stuk jes zouden zij zich daartoe minstens verplicht moeten voelen - voor hun bestuurlijke dan wel dagelijkse werk zaamheden. En de leden van de com missie Groen Landschap stappen ook elk jaar samen op de fiets om het dorp te inspecteren. Tenminste, dat deden ze toen Groen Landschap nog 'gewoon' Openbare Werken en Plantsoenen heette en voormalig we thouder Dekker daar nog de scepter zwaaide. In ieder geval trapt het CDA nog z'n rondjes door het dorp. Ze gingen en gaan voort over gladde, schone wegen. Geen vuiltje op de grond, eh, aan de lucht. Tenminste, zo lijkt het. Maar er zijn nu en dan wegen, die ik gevaarlijker vind dan een ijzige, zwar te piste tijdens de wintersport op ka potte skies. Dat zijn wegen, die net opnieuw geasfalteerd zijn en waarover op last van de gemeente een dikke laag grind is gestrooid. De dunne bandjes van mijn sportfiets krijgen aanslag op aanslag te verwerken en de spanning loopt letterlijk en figuurlijk hoog op: zullen we het overleven of niet? En ik zit zelf ook niet zo lekker in m 'n zadel. Want passerende auto mobilisten letten niet op verkeersbor den en rijden dus te hard met op ooghoogte opspattende steentjes tot gevolg. Het resultaat is verpletterend, net zoiets als een moedige vlieg die op een autoruit afgaat, waarvan de bestuurder net even lekker illegaal doortrapt tot 160 kilometer per uur, buiten de bebouwde kom op een glim mend zwarte snelweg. Tenslotte is er ook nog het slipgevaar. Een kleine beweging met het stuur en je maakt een smakker van jewelste. Het grind snijdt als een vlijmscherp mes door maakt niet uit hoe dikke stof van jas en broek en nestelt zich als een splinter tussen bot en vel in je lijf. Het bloed sijpelt uit de wondjes en nog wekenlang' loop je met blauwe plekken en korsten. Heiloo werkt aan de weg en bezorgt op die manier indi rect en naar ik aanneem onbedoeld de middenstand en medische sector wat extra inkomsten. Geld moet rollen, okay, maar ik niet. En ik pleit er dus voor om geen grind meer over het as falt te strooien. Uit het oogpunt van de financiën zal het wel het beste zijn, wat de gemeen te doet. Eens per vier jaar kies ik mijn favoriete partij in het bestuur, leg me bij de uitslag neer en vind het zonde om tussen twee verkiezingen in vier jaar lang te lopen kankeren. Ik kan zoveel leukere dingen bedenken dan me boos maken over het grind- strooibeleid. Er is wellicht minder slij tage en dus kan een grindweg langer mee dan een alleen maar asfaltweg. Ik ben ook best bereid om even in de huid van de gemeente te kruipen om hun gelijk in deze te ontdekken. Maar dat is toch iets heel anders dan een steentje tot op m 'n eigen bot. De ge meente heeft namelijk een veel dikke re huid dan ik. Op zich niet verkeerd, gezien alle kritiek die zo nu en dan - zonder pauze tussen nu en dan - op de gemeente wordt losgelaten. Maar soms lijkt de gemeentelijke huid door de lagen eelt van vele jaren wel in de vorm van een bord uit te stulpen, pre cies voor het hoofd, dan wel als klep pen naast de ogen. Je kan kruipen wat je wilt - en dat wil per definitie toch niemand voor niemand? - maar er is geen doorkomen aan. Eeltige knuisten boezemen gemakkelijk angst in en houden tegenstanders op afstand. De gemeente is geen schoonheidsko ningin, geen prinses met een gladde huid. Er zijn kraaiepootjes en litte kens, voor het scherpe zicht is een brilletje nodig en soms kan zij die niet vinden: gewoon vergeten waar ze die gelaten heeft; dus lijdt ze ook wel eens aan geheugenverlies. Dat wordt inmiddels prachtig gemaskeerd door een systeem. Stel je een vraag, dan krijg je bericht dat de vraag ontvan gen is. Enige tijd later verneem je dat de vraag begrepen is. En vervolgens lees je in alweer het derde briefje dat 'een collega' onderzoekt hoe de vraag het beste beantwoord kan worden. Zorgvuldigheid is een mooie eigen schap, maar het kan te ver doorge voerd worden. Laat ze wat mij betreft de grindstrooiers omscholen tot brief- beantwoorders: ben ik mooi van twee problemen af. Maar ik zou niet gaan kankeren en bovendien mag zeker ik niet overdrij ven. Persoonlijk heb ik het uitstekend voor elkaar met de gemeente Heiloo. En ik ga er daarbij vanuit dat dit niets te maken heeft met het feit dat ik bij een krant werk. Want van chantage hou ik niet. Zo van 'Als jul lie niet zus of zo doen, dan zal ik dit of dat eens uitgebreid uit de doeken doen in de krantBewijst iemand mij een dienst, dan heb ik echter wel de neiging ook zelf een keer in de dienst verlening te stappen. Niet per se 'voor wat hoort wat', maar op een gemoe delijke, niet geforceerde manier. En ja, dat gebeurt dan ook wel eens tussen de gemeente en mij. Ik beloof bijvoorbeeld nooit meer iets te schrij ven over die irritante, bandverslinden- de grindlagen op kort ervoor zo keurig geasfalteerde wegen. En dan gebruikt de gemeente geen grind meer. Opk zal ik niets zeggen over de almaar stijgende tarieven van de ge meente. En dan besluit de gemeente raad de tarieven niet meer te verhogen. En om de deal compleet te maken schrijf ik niets over het privé- leven van de raadsleden, waarover an deren graag praten en lezen. Zeilende burgemeesters, hockeyende wethou ders en raadsleden die de kroeg in of op wereldreis gaan, door rood licht rijden of nooit een voorstelling in De Beun bekijken: daar is mij niets van bekend, mijn naam is haas. Het is allemaal kolder, nou ja, het meeste. Over grind op de weg is geen woord gelogen. Als kind heb ik een aantal keren een flinke smakker ge maakt. Na school razendsnel naar huis op mijn geoliede karretje, slip pend door de bocht, stoepranden ont wijkend en dan languit in dat verschrikkelijke grind. Het wordt een rotzooi op de weg: hier een bel, daar een lamp, ikzelf half onder m 'n fiets met verbogen trappers en een krom stuur. Het lijkt wel de uitstalling voor een uitverkoop! Nu heb ik me laten influisteren, dat asfalt met grind ook een soort uitverkoop is: een goedkope oplossing om een stuk weg te fatsoe neren. Maar zeker weten doe ik het niet, dus blijf ik bij wat ik eerder schreef, namelijk dat het met de prijs- kwaliteitv er houding te maken heeft. Bij de gemeente zulten ze dat wel het beste weten. Wie weet stuur ik ze nog wel eens een vriendelijk briefje met een vraag of wat om er exact achter te komen. Wedden dat ik voor de vol gende verkiezingen een antwoord ge kregen heb! m HEILOO - Onder het motto, geef eens een Lardybrood cadeau, geven de Ne derlandse Echte Bakkers een nieuwe im puls aan het traditionele aanbod geschenkartikelen Door de introductie van het Lardy brood wordt definitief afgerekend met het hoofdbrekende ,wat' moet ik nu weer geven' probleem daar, volgens de bakkers, iedereen het nieuwe brood on weerstaanbaar lekker zal vinden. In de Week van het Brood, die gehou den wordt van 3 tot en met 8 oktober, ziet het nieuwe cadeautje compleet met feestelijke strik, het levenslicht. De opi nie is dat ,good looking Lardy', een lang leven is beschoren. Zoet brood Brood' is eigenlijk niet de juiste bena ming voor het Lardybrood. Het impli ceert de ontbijttafel of de lunch terwijl het Lardybrood veel meer is dan dat al leen. Gesneden in punten en al dan niet voorzien van een likje (room)boter smaakt het zoete, ronde brood ontegen zeglijk lekker bij koffie en thee. Juist door de vele gebruiksmogelijkheden is het Lardybrood een uitgelezen geschenk om cadeau te geven. Het nieuwe .ca deautje' is vanaf 3 oktober verkrijgbaar bij Echte Bakker Jan Hemmer. De bak kers die het Lardybrood op ambachte lijke wijze kunnen bakken zijn herkenbaar aan het gele .bakkertje' logo. Eerlijk brood, heerlijk, nieuw brood boekje van de Echte Bakker. Verkoop start in de week van het brood. Brood zit boordevol .brood'nodige vitaminen, is veelzijdig en kan verwerkt worden in oneindig veel recepten. Wat allemaal mogelijk is met brood is te lezen in het nieuwe, handige honderd-en-één- recepten-broodboekje: .Eerlijk Brood; Heerlijk'. De uitgave staat onder auspi ciën van Stichting Echte Bakkersgilde en zal vanaf de ,Week van het Brood' - start 3 oktober a.s. - verkrijgbaar zijn bij alle Echte Bakkers. Receptuur Het specifieke karakter van de verschil lende broodsoorten en hun voedings waarde worden in het boekje breeduit gemeten. De bereidingswijze van veel broodgerechten is voor het merendeel eenvoudig en weinig tijdrovend. Het broodboekje .Eerlijk Brood, Heer lijk', telt 96 pagina's en is ruim voorzien van 'water-in-de-mond-lopende' foto's. Het receptenboek is vanaf 3 oktober a.s. uitsluitend verkrijgbaar bij alle Echte Bakkers. De prijs van het unieke boekje is slechts 6,95. HEILOO - Eens per jaar, dit keer in de week van 25 september tot en met 1 ok tober houdt de Nierstichting haar natio nale collecteweek. In het gehele land wordt huis aan huis door 60.000 collec tanten geld ingezameld voor de Nierstichting. Hulp voor nierpatiënt Deze jaarlijkse collecte is een belangrij ke inkomstenbron voor de Nierstich ting. Vorig jaar bereikte de collecte een recordopbrengst dankzij de extra publi citeit rondom het 25 jarig bestaan van de nierstichting. Met de collecteop brengst wordt wetenschappelijk onder zoek gefinancierd, voorlichting gegeven aan arts en patiënt, worden behandel methoden verbeterd en kan individuele hulp worden verleend aan nierpatiën ten. Iedere gift in de collectebus, maar ook op giro 388.000 is zeer welkom. HEILOO - In een woning aan de Ker- kakkers ontstond brand. Oorzaak was een defekte stekker van een wasmachi ne. Er was nauwelijks schade. De brandweer heeft de defekte stekker ge repareerd. Tussen 14 augustus en 14 september is er ingebroken in enkele caravans die stonden op het Slimpad. Nu blijkt dat uit een caravan tevens een verrekijker is weggenomen en een doos met thee lichtjes. Vanaf een tractor die geparkeerd stond aan de Parallelweg werd een 27-MC zendinstallatie weggehaald. Op de Lagelaan werd een personenauto aangetroffen die de bocht niet genomen had en rechtdoor was gereden. Schade aan de auto en aan bosschages was er nauwelijks. Op de kruising Kanaalweg-Kennemer- straatweg ontstond onenigheid tussen twee automobilisten. Enkele persone nauto's stonden voor het rode ver keerslicht op de Kanaalweg te wachten. Toen het licht op groen sprong sloeg de motor van de eerste personenauto af. De bestuurder van de personenauto die achter hem stond reed een stukje achter uit en wilde om hen heen rijden. Daar bij schampten de bumpers elkaar. Daarop werd de automobilist die aange reden werd zo kwaad dat hij uitstapte en de automobilist een stomp tegen het gezicht gaf. Tevens is met een mes ge dreigd. De dader is daarop weggereden. Het onderzoek naar de dader is in volle gang. Door heiwerkzaamheden nabij het Loo werd een telefoonkabel geraakt. Het politburo en telefoonaansluitingen in de nabije omgeving waren daarom niet te bereiken. De storing duurde tot vroeg in de morgen. Een personenauto die geparkeerd stond op de Matthijs Zonderhuis werd aange raden. De dader is weggereden. Tijdens een motorsurveillance werd een automobilist aangehouden die zich mer- kwaaridg gedroeg. Hij bleek medicijnen te hebben genomen die de rijvaardig heid beinvloedde. Proces-verbaal werd opgemaakt. Naar aanleiding van klachten van om wonenden over geluidsoverlast en te ho ge snelheden worden er extra motor surveillances gehouden op de Kenne- merstraatweg. Bij de Hema werden drie winkeldiefstal len gepleegd. Tegen de daders werd proces-verbaal opgemaakt. Aangifte werd gedaan van diefstal van een portemonnee uit een sportcomplex aan de Bayershofweg gepleegd op 19 september jl. Tussen 21.00 en 23.00 uur werd een per sonenauto met kenteken LD-55-LS een Opel Corsa rood gestolen. De auto stond geparkeerd achter een kantoor op de Heerenweg. Op 22 september werd de auto teruggevonden te Nijkerk. Door een vrachtauto werd een lantaarn paal beschadigd op het Vredenoord. De veroorzaker regelt de schade met de ge meente. Een 14-jarige jongen kwam met zijn fiets ten val op dtt> Kerkelaan. Oorzaak was een blokkerend wiel. De jongen liep een lichte hersenschudding en oorletsel op. Enkele meldingen werden gedaan van inwoners van Heiloo die om 03.12 uur werden opgeschrikt door de aard beving. Op de Westerweg werd door de motor surveillance een bromfietser aangehou den die zonder helm reed. Hij kreeg hiervoor een proces-verbaal. Omdat hij geen helm bij zich had werd hem ver zocht naar huis te lopen. Tijdens het vervolg van de surveillance bleek dat de bromfietser hier zich niet aan had ge houden. Daarom werd bromfiet voor een technisch onderzoek uit het verkeer genomen. Toen bleek dat het niet ging om een bromfiets maar een snorfiets die fors was opgevoerd. Proces verbaal werd opgemaakt voor een te hoog ver mogen en tevens voor het voeren van een gele verzekeringsplaat in plaats van een oranje. Op het Swanendael vond een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. De schade werd onderling geregeld. Op de Kennemerstraatweg met de krui sing Stationsweg vond een kop-staart aanrijding plaats. Oorzaak was het niet voldoende afstand houden. Er was al leen materiele schade op het parkeerter rein van Motel Heiloo werd het linkerportierraam van een personenau to ingeslagen. Er is niet bekend wat er weg is. Aangifte wordt afgewacht. Uit een vaart' in de Oosterzijpolder plaatselijk bekend als "De Kuil" werd een palingfuik weggenomen. Tijdens de motorsurveillance werd een motorrijder geverbaliseerd omdat hij op het trottoir reed. Tevens werd een bromfietser geverbaliseerd voor het rij den op het trottoir en zonder helm. Bij Karwei werd een winkeldievegge aangehouden. Proces verbaal werd op gemaakt. Op de kruising Bayershoffweg met de Dors vond een aanrijding plaats. Oor zaak was het niet verlenen van voor rang. Er was alleen materiele schade. Werd er gemeld dat er een man op de kruising Zeeweg-Ewisweg lag. Hij bleek gedronken te hebben. Hij vond zelf dat hij daar wel lekker lag, maar werd toch gesommeerd om weg te gaan. Vanwege het mooie weer was er veel be zoek in het Heilooërbos. 3 Automobi listen werden bekeurd omdat zij hun personenauto hadden geparkeerd op de in- en uitvoegstrook waardoor het uit zicht zeer slecht en gevaarlijk was. Op de,Ronge werd omstreeks 16.00 uur uit een fietsmand een tas gestolen door een ongeveer 24 jarige man die op een blauw overgespoten damesbromfiets reed, waarvan het voorste gedeelte licht blauw was en het achterste gedeelte donkerblauw. Het verzekeringsplaatje was ook blauw gekleurd. De dader is weggereden richting de Harrelaers. Op vallend aan de bromfiets was dat er gas werd gegeven door middel van de gas- kabel en niet via de gashandel. Eventue le getuigen worden verzocht met de politie in contact te treden, tel. 072-337676. Op het Stationsplein vond een aanrij ding plaats tussen twee personenauto's. Een van de automobilisten bleek ge dronken te hebben. Proces verbaal werd opgemaakt. In de periode van 19/9 t/m 25/9 werden 6 fietsen gestolen. HEILOO - Dat de Zeskamp in Ypestein van vorig jaar een goede opvolger was van het waterfestijn bleek duidelijk uit de reacties. Alle teams wilden alweer in schrijven voor de editie van dit jaar. Nou, die kans krijgen ze. Alleen wat er precies gaat gebeuren op 23 oktober blijft voor de deelnemers weer een vraagteken. Zeker is wel dat de teams het moeten hebben van behendigheid en samenwerking. Brute kracht zal het ze ker niet winnen van de souplesse. Dit is ook de reden dat de teams iedere ge wenste samenstelling mag hebben, zo lang die maar gemengd is. De wisselbokaal "Ypestein sportief", die vorig jaar na een spannende barrage is gewonnen door "Menno the Beauti- fuls", is ook nu weer de inzet van een harde strijd. Ook zal er een originali- teitsprijs te vergeven zijn voor het team dat zich op de meest aparte manier weet te onderscheiden van de rest. Deze gege vens, plus de metershoge obstakels en vreemde vervoersmiddelen geven ook het publiek alle reden om even langs te komen bij het wijkgebouw de Ypsalon. U bent welkom voor de sport en de lol, de koffie of een biertje en na afloop jazz met de "Tin pan Alley Jazz band". Gemengde teams van 5 personen kun nen zich aanmelden op de Waard 77 of tel. 336376. Inschrijfgeld per team voor de "Zes kamp van Heiloo" op 23 oktober. 20,00 voor leden wijk vereniging Ypestein. 30,00 voor niet leden. HEILOO - De stichting belangen w.a.o., a.a.w. en overige uitkeringsge rechtigden Heiloo organiseert op 3 no vember een gezellige busreis. We gaan naar de omgeving van de Gelderse vallei en Utrechtse heuvelrug, 's Morgens is er koffie en een heerlijke wafel, 's Mid dags een drie gangen menu met levende muziek prijs 48,50 per persoon; maandagmiddag 13.30 uur is er bingo met mooi prijzen (prijs uitreiking vissen biljarten). Liefhebbers voor de naaicur sus kunnen zich nog aanmelden, kosten 22,50 per maand. Ook voor de com puter cursus kunt u zich nog opgeven, telefoon: 334861, 331840 of 340418. HEILOO - Omdat ieder vaarwel een bijzondere is, is het de moeite waard om hierover met elkaar een uurtje te praten. Hoe zijn wij hierop voorbereid? Wat doen wij, en wat doen wij niet? Welke mogelijkheden zijn er? Verzekeren wij ons, of leggen wij geld opzij? Vragen waar wij liever niet over praten, maar die van groot belang zijn als we er on verwachts voor komen te staan. Het verplicht u tot nadenken, maar meer ook niet. En daarna mag u het weer ver van u afschuiven. Zaterdag, 1 oktober om 10.30 uur in de Ypsalon, De Hucht 2 in Ypestein (nabij de school), Heiloo. De koffie en de kin deropvang staan klaar. The Deep River Quartet v.l.n.r. Sybrandus Finck, Placido R. Hazel, Dick Rietveld en Walter Byker. HEILOO - Zondag 2 oktober komt The Deep River Quartet naar De Beun met hun nieuwe muzikale show "We'll meet again". In seizoen 1994-1995 komt The Deep River Quartet met een nieuwe mu zikale show vol populaire Engelse en Amerikaanse melodieën uit de jaren veertig die indertijd, samen met de geal lieerden, Europa overspoelden. Een programma dat herinneringen oproept aan het tijdperk van de jukebox en de radio, met onder andere de speciale pro gramma's voor de 'forces'. The Deep River Quartet, als geen ander ingewijd in de geheimen van dit speci fieke repertoire, maakte een zorgvuldi ge selectie uit deze bonte verzameling gouden evergreens. Tijdloze songs als: 'Into Each Life Some Rain Must Fall', 'Paperdoll', 'Don't Fence Me In', 'We'll Meet Again' en vele andere zul len in unieke vertolkingen de revue pas seren. Geen imitaties, maar gloedvolle bewerkingen, gebracht in de traditie van de legendarische voorbeelden, in een stijlvol decor met epn dito lichtplan. Een optreden van 'The Deeps' zal jonge en oude harten in vervoering brengen, want waar deze groep verschijnt heerst sfeer, humor, sentiment en bovenal: warmte. Dick Rietveld: tenor. Placido R. Hazel: tenor. Walter Byker: bariton/gitaar. Sybrandus Finck: bas/bas-cello m.m.v. Joop van Deuren: piano/orgel en Hans Beun: slagwerk/percussie. Kaarten voor deze voorstelling zijn aan de kassa van de beun dagelijks te verkrijgen van maandag t/m vrijdagmiddag van 13.30-17.00 uur. Entree: 30,00 CJP/65 27,50. V HEILOO - Afgelopen zaterdag vierde de bewoners van Het Bleekveld het 30-jarig bestaan van de straat. In april 1964 trokken de eerste bewoners in hun huizen. Nu dertig jaar later wonen nog altijd 12 gezinnen (van de oorspronke lijke 22) in de straat. De bewoners heb ben inmiddels alweer ruim 10 jaar geleden afgesproken om ieder lustrum te vieren. Dit feest wordt gevierd met de bewoners, hun kinderen en de kleinkin deren; bij elkaa ruim 125 personen. Dankzij het mooie weer konden alle ak- tiviteiten buiten plaatsvinden. Voor de kinderen was een spelletjes parcour uit gezet en werd door de firma John Nan- ne Installatie-bedrijf spontaan een luchtkussen beschikbaar gesteld. De ou deren werden 's middags getrakteerd op een "Zeskamp-parcours" waarbij het water rijkelijk vloeide. De avond werd ingezet met een groot buffet en werd af gesloten met een gezellige avond. Los van het gezellige feest werden de onderlinge kontakten tussen alle bewo ners en hun aanhang aangehaald en dat was tenslotte één van de doelstellingen. Gezien de reakties van alle bewoners kunnen we rustig stellen dat iedereen het 7e lustrum met veel plezier tegemoet zien. CASTRICUM - Sinds enige jaren her leeft de belangstelling voor Tango enorm. Onder invloed van onder andere Astor Piazolla Osvaldo Pugliese, die veelvuldig in Nederland optraden, en Nederlandse musici en dansers die zich bekwamen in de originele, gepassio neerde Argentijnse Tango, zijn er in alle grote steden tangoscholen en Salons de Tango ontstaan. In tegenstelling tot de Europese tango, die in het Ballroom-pakket zit, is de Ar gentijnse Tango een dans- muziek vorm die uitgaat van improvisatie en gevoel. Langzaam en snel, strak en zacht, geven en nemen, agressief en me lancholisch; veel van je gevoelens kun je kwijt tijdens het dansen met je partner. De dansdocent is een aantal jaren gele den gegrepen door de Tango, en heeft samen met zijn partner een studiereis van een maand gemaakt naar de baker mat, Buenos Aires. Vanaf de eerste les wordt je geleerd om naar de muziek te luisteren en zelf de sfeer op te pakken en daarmee de figu ren uit te voeren. Ook als je nog nooit met een partner gedanst hebt, is dit een dansstijl die je doet begrijpen waarom er zoveel mensen dansen over de hele wereld. Ochos, ganchos en sandwiches: na acht lessen zijn dit bekende begrip pen. Neem de eerste stap en u leert van ons alle volgende. Wanneer: donderdag 20.00-21.00 uur. Hoe vaak: 8 lessen. Eerste les: 6 okto ber. Waar: danscentrum Luut Griffi oen, Dorpsstraat 72, Castricum. Let op! zaterdag 1 oktober open huis/inschrijfavond vanaf 21.15 uur met o.a. demonstratie Argentijnse Tan go. Tevens danslessen voor kids, jonge ren, alleenstaanden, stellen en paren in ballroom en latin dansen. De lessen starten vanaf zondag 25 september. Voor info: 02518-55060. HOOFDSTUK V Op school bleef het heel goed gaan. We kregen alsmaar moeilij ker werk, maar ik sloeg mij er goed doorheen dat jaar. In die tijd kregen we steeds meer gods dienstonderwijs. Deze lessen kre gen we na onze Eerste Communie. Ik herinner mij dat die Eerste Communie een hele prettige dag was, vol belangstelling van ooms en tantes. Van moeder had ik een mooi pakkie gekregen. Dat pakkie was volgend jaar weer voor broer Niek. Dat ging toen zo. Op snoek vissen was een mooie bezigheid. Die herfst gingen we al vroeg, eerst om kleine voorntjes te vangen, dat was al een sport op zichzelf. Het heeft weken geduurd voor ik mijn eerste snoek ving, heel trots kwam ik er mee thuis. In latere jaren ging ik veel met mijn vrienden de polder in of het Overdie op en samen hebben wij veel snoek gevangen. Moeder was er blij mee, ze zei: ,,Vis is goed voor juliie en het is lekker". De herfst is ook de tijd om bollen te planten. Ik moest vader hierbij helpen en mocht het graag doen. Mijn broer kwam ook wel eens helpen, maar had er nooit zo'n zin in. Mijn werkjes breidden zich steeds meer uit, ik moest het erf bijhouden en de boomgaard van zelf. Zo had ik het nogal druk op mijn manier. Moeder had gezegd dat de meisjes voor het huiswerk waren en die hoefden mij dus niet te helpen, hetgeen ik toen onbil lijk vond. De winter was weer gekomen met al zijn bekoring en kou, maar daar zag je toen niet zo tegenop. Je dacht meer aan de ijspret. Van vader hadden we schaatsen gekre gen, het waren wel oudjes. Ik had er een paar die door een smid uit Akersloot nog met de hand waren gemaakt. Het ging in het begin wel wat stuntelig, maar ik leerde het toch vrij goed. Vader en ik waren de enigen in de familie die konden schaatsen. Mijn broers en zussen waren nooit op het ijs te vinden, zo misten zij wel een hoop ijspret. Ze hadden het wel geprobeerd, maar het lukte ge woon niet en dan is het gauw over. Samen met vader maakte ik vele wandeltochten door de sneeuw. We keken dan of er sporen waren van bunzings. De boeren hadden in die tijd veel hooiklampen in de weilanden staan, daar was voor de bunzing altijd wel een muisje te verschalken. Je kon aan de sporen in de sneeuw zien waar ze hadden gelopen. Zo zag je of ze de hooi mijt hadden bezocht, 's Avonds zette je dan een klem, die je 's morgens weer ophaalde. Het ge beurde wel eens dat we beet had den, een bunzing of een hermelijn, maar meestal was het niks. Vader had verschillende klemmen, die ik niet kon zetten. Daar was ik toen nog te klein voor. Een bunzing bracht toen heel wat op. Moeder was daar blij mee, ze kon best een extraatje gebruiken, in de winter is er veel nodig. Vaak wist vader wel wat bij te verdie- nen. Dat heb je als je eigen baas bent, er zit altijd wel een dubbelt je tussen de centen! Het werd een strenge winter die vroeg afliep. Ik weet nog dat ik in maart al kievietseieren liep te zoe ken. Ze waren zeer vroeg dat jaar en ik heb er veel gevonden. Ik bracht ze naar eén opkoper van eieren en omdat ik er zoveel bracht kreeg ik de zogenaamde 'zoekcent', een cent per ei meer. Die maand kon moeder schoenen voor mij kopen, van mijn verdien de centen. Ik was er natuurlijk wat trots op. Dit jaar gingen wij over naar de derde klas en ik kwam bij juf frouw Pad. Ze kwam uit Amster dam en praatte zeer deftig, met een accent. Ik heb het erg plezie rig gehad in deze klas, zij gaf goed en duidelijk les. Eén ding had ik er op tegen, ik moest altijd achteraan zitten omdat ik nogal groot was. Ik vond het nooit eer lijk, de middenstandsjochies zaten mooi vooraan en waren net zo groot! Dat was in alle klassen zo. Maar ik deed m'n best en sloeg me er doorheen. Uit school kwam je spelenderwijs naar huis. Dan was daar eerst het klussen in de tuin en om zes uur was het eten geblazen. Dat ging er altijd wel in, ik was een goede eter en vond alles even lekker. Vlak voor het eten moest ik meestal de broodtrommel nog op halen bij de bakker, die ik uit school vergeten was. Er kwam een zomer aan waarin wij vaak moesten helpen bij het aardbeien plukken. Vader had veel aardbeien aangelegd, we wa ren wel met twaalf man aan het plukken, broer en zussen van moeder, twee meisjes van Punt en nog broer en zus Van Wonderen. Zij hebben vader jaren geholpen met plukken. Wij vonden het heel gezellig als ze er waren. Tussendoor gingen we ook met zijn allen naar de tuin bij het spoor. Moeder gaf dan een grote trommel met brood mee en wij aten dat natuurlijk op met aard beien. Dat smaakte altijd. We plukten met zijn allen een 125 slof per dag, wat toen veel was. Vader bracht ze zelf naar de veiling in Beverwijk en nam ze ook mee voor zijn buurman. Deze leende vader wel zijn paard en wagen en dan bracht vader voor alle twee weg. Maar vader was daardoor te lang van huis en hij liet ze later wegbrengen door een vrachtrijder, ene Cornelissen. Cornelissen ging toch al dagelijks naar de veiling. Ik had gevraagd of ik een keertje meemocht. Nou, voor een keertje mocht dat van moeder. Het was wel een eind, zo met paard en wa gen. Ik vond het een leuk tochtje. Dat gebouw met al die wagens met groenten, bloemen en fruit vond ik overweldigend. Ik kon niet begrijpen dat die ene meneer, de veilingmeester, er nog uit kon komen. Ik kreeg nog een ijsje ook van de vrachtrijder. Op de terugweg, net voor Heems kerk, stopte de wagen zo plotse ling voor een cafeetje, dat ik bijna van het krat afviel. ,,Even sigaret ten halen", zei de vrachtrijder. Hij was gauw weer terug. Ditzelf de gebeurde nog eens vlak voor Castricum. Deze keer bleef hij langer weg en ik zat daar maar op mijn kratje te wachten. Toen hij eindelijk weer kwam, zei hij dat hij daar een rekening moest beta len en we reden met een ruk naar huis. Toen wij thuiskwamen, zei vader tegen moeder: „We hebben een goeie prijs, want de pet van de vrachtrijder staat omhoog". Als de pet laag stond was het een slechte prijs. Later vertelde ik moeder van die café's, ik mocht niet meer mee werd er beslist. Ik had nog nooit gehoord van een dronkelap! In de jaren erna ben ik met vader veel naar Beverwijk geweest. Het was heel gezellig daar. Ik maakte er een bloemenveiling mee, zo vlug als dat ging, razend snel. Van vader kreeg ik na de zomer een stukje bollengrond, vlak ach ter ons huis. Ik had tulpen en an dere bolgewassen van vader en ome Jaap gekregen, ome Jaap werkte bij een grote bollenkweker. Jaren heb ik er plezier van gehad. Op het laatst had ik wel veertig soorten, ook van heel vroeger, uit zeventien- en achtienhonderd. Als ze bloeiden kwam iedereen kijken. Ik ging er helemaal in op. Als ik ze rooide werden de aardbei- ensloffen gebruikt voor de opslag van mijn bollenkraam. Ik zette ze dan in de schuur. Een aantal jaren later zou er in een lente abrupt een einde komen aan mijn bollenkwekersloopbaan. Het leven had voor mij hele ande re dingen in petto. HEILOO - De nieuwe leden die zich op gegeven hebben om op donderdagoch tend te biljarten worden verzocht op 9.15 uur aanwezig te zijn op het .Tref punt'. Nieuwe leden zijn van harte welkom! De wedstrijdcommissie. EGMOND - Fotoclub Defa Egmond aan Zee, begint op 30 september weer met haar clubavonden in RK. Ver. Ge bouw, Wilhelminastraat Egmond aan Zee. Wie belangstelling heeft in foto graferen, of werk werk van een ander eens graag wil bekijken, is van harte welkom op deze avond.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1994 | | pagina 6