Feest bij Drukkerij Uitkijkpost BV KUYPER m Drukkerij Uitkijkpost BV 't meest gelezen in Heiloo, g Limmen, Akersloot en de Egmonden f/5 A.J.VOS Heiloo door de jaren heen Jubileumaanbieding ©SSELOTTHKl DRUKKERIJ UITKIJKPOST EN 59e JAARGANG NO. 44 2 NOVEMBER 1994 {Mm* HIER WORDT GEREALISEERD NIEUWBOUW DRUKKERIJ UITKIJKPOST wmm SCHONG SCHILDERWERKEN B.V. 02205-3062/072-338472 - Schilderwerken, wandafwerking - Kwaliteit en vakmanschap - Eerlijk advies en kosteloze offerte CEES HACHMANG LOODGIETERS MAKELAARDIJ O.G. aa^en verkoop Zeeweg 20, 1852 CR Heiloo ASSURANTIËN BS TT) OM door Henk Oostendorp (auteur Straatnamenboek Heiloo) Een tip voor Sint Nicolaas en Kerst van Drukkerij Uitkijkpost BV, al 60 jaar een begrip in Heiloo. MAKELAAR TAXATEUR O.G. ASSURANTIËN De Schrijverij schrijft nieuws BODJ verbouwingsuitverkoop vanaf 7 t/m 18 november Winkel-interieurverkoop: 7 november vanaf 14.00 uur zie onze adv. op pag. 9 van onze dan geheel vernieuwde winkel de Schrijverij Stationscentrum Heiloo nvm' AmelS v h v.d. Ridder Makelaardij o.g. Kennemerstraatweg 129 Heiloo - 330332 FALKLANDTONEEL BESTAAT 70 JAAR EN PRESENTEERT: de komedie van Mary Chase in theater De Beun. (Zie adv. elders in dit blad). Redactionele kopij en advertentie-opgaven moeten uiterlijk maandag om 17.00 uur in ons bezit zijn. Advertenties en administratie Uitkijkpost: Rechte Hondsbosschelaan 22 Postbus 68 1850 AB Heiloo. Tel. 072-330175 Fax 072-335644 Openingstijden: maandag t/m donderdag van 8.30-12.00 en 13.00-16.45 uur vrijdag van 8.30-12.00 en 13.00-15.00 uur Advertentieprijs per mm 75 cent (excl BTW) Bij adverteren op contractbasis gelden aanzienlijk lagere mm-prijzen. Redactie: De redactie is tijdens kantooruren te bereiken onder nummer 072-330175. Drukkeri] Uitkijkpost BV verzorgt tevens al uw drukwerk: van briefpapier tot full-color brochures Vraag offerte! Redactie-adressen: Baafjeslaan 1, 1852 BE Heiloo (072-331081) Het Brugstuk 115, 1851 WV Heiloo (072-339849) Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 072-330175 Zestig jaar grafisch vakmanschap HEILOO - Zaterdag 22 oktober 1994 was het precies 60 jaar geleden dat de broers P. en J. Eriks van start gingen met een drukkerij en binderij aan de Holleweg in Heiloo. Het was het begin van het grafisch bedrijf, dat vandaag de dag bekend is als Drukkerij Uitkijkpost BV. Niet alleen het adres voor alle soor ten drukwerk, maar tevens uit geefster van het huis-aan-huisblad Uitkijkpost en het dekenaal week blad Sursum Corda. Het hele jaar 1994 wordt er door het bedrijf op allerlei fronten feest gevierd. En het ziet er naar uit dat het feest ook een fiks deel van 1995 zal doorgaan. In de lente van 1995 verwacht men het nieuwe pand op bedrijventerrein De Oude Werf in gebruik te nemen: de tweede verhuizing in de ge schiedenis. ERIKS DRUKKE 'V U* drukwerk keurig i XX Uw orders how De briefkaart, die de broers Eriks stuurden om de start van hun be drijf bekend te maken. De broers Eriks stonden te boek als pientere jongens: de één werkte bij de Alkmaarsche Courant, de ander was kantoorbediende bij de Hoornsche Bank. Hun grote droom was echter op een dag niet meer voor een baas te wer ken, maar om een een eigen zaakje te beginnen. Het was echter de vraag hoe, want geld was in de tijd - de crisis van de dertiger jaren - niet zo één, twee, drie voor handen. Toch hadden ze de moed iets op te zetten. Schuurtje Ze woonden nog bij hun ouders in huis aan de Holleweg 26. Met toestemming van hun ouders werd het schuurtje op het erf ingericht als bedrijfsruimte. Ze kochten een kleine degelpers, een kast met letters, een perforeermachine en een beperkte hoeveelheid andere beno digdheden. De met menskracht te bedie nen pers kwam in de schuur, de letterkast in de bedstee. Het grafisch werk kon beginnen. Maar de eerste tijd alleen in de avonduren: overdag werk ten de gebroeders Eriks voorlopig nog voor hun baas. Heiloo was toen nog een klein dorp. Naast Eriks Drukkerij en Binderij bestond ook Drukkerij Deutekom. Het was derhalve rennen voor iedere klus. Maar door hun keurige werk hadden de twee broers via vrienden en kennissen al snel een kleine klantenkring. De eerste grote order was het drukken van een bankbalans van de Boerenleenbank met als directeur de heer Akkerman. Alle letters, cijfers en tekentjes moesten foutloos gezet worden. Een enorm werk, daar alles met de hand moest ge beuren. Nieuwe schuur Wanneer er vouwwerk was, hielp de he le familie mee om het werk tijdig af te krijgen. Zeker op die momenten, maar sowieso door de toename van het werk, ontstond er een enorm ruimtegebrek. Daarom werd besloten een grotere schuur te bouwen. Dit geschiedde van zelfsprekend niet door een aannemer, maar door de broers zelf: ach, die klus kon er ook nog wel bij. En na het in richten van die nieuwe schuur was het eigen zaakje er definitief: Eriks Drukke rij en Binderij, gestart op 22 oktober 1934. De allereerste pers, opgesteld in het eerste schuurtje aan de Holleweg. In het nieuwe pand van Drukkerij Uitkijkpost BV keert deze machine als blikvanger terug. Er kwam geen einde aan de groei. Bin nen de kortste keren was ook de nieuwe schuur alweer te klein. Dit kwam vooral ook omdat er sprake was van de uitgave van een krantje voor Heiloo. Wat anno 1994 bekend staat als 'Uitkijkpost; Nieuwsblad voor Heiloo en omstreken', zag in het midden van de jaren '30 het levenslicht onder de naam 'Advertentie- en Nieuwsblad voor Heiloo'. In de zo mer van 1935 kwam de eerste editie van de pers. Het blad werd toen op vrijdag verspreid en bevatte - net als tegenwoor dig - veel plaatselijk nieuws en adverten ties van de locale middenstand. Eerste verhuizing De gebroeders Eriks overlegden onder wijl hoe het verder moest met het be drijf. Op dat moment kwam hen ter ore dat er in de Rechte Hondsbosschelaan op nummer 29 (nu 22) een huis met een grote timmerwerkplaats van een aanne mer te koop stond. Het bleek een ideale oplossing, er was ruimte voor een grote re pers. De oudste van de twee trad toen in het huwelijk en nam met zijn vrouw z'n intrek in de woning. Het bleven hectische tijden voor de jon ge ondernemers. Er waren nachten dat ze hun bed niet zagen. Er was volop werk. Voor de grondleggers van de hui dige Drukkerij Uitkijkpost BV duurde het echter niet lang. De twee broers Er iks zijn onder noodlottige omstandighe den veel te jong overleden. Met ouders en vrienden werd overlegd hoe voort te gaan. De eerste gedachte was om het be drijf maar van de hand te doen, daar met slechts één man personeel het werk niet gedaan kon worden. Er moest dus hulp bijkomen. Een zware belasting, die eigenlijk niet opgebracht kon worden, daar men ook andere fi nanciële verplichtingen moest nako men. De andere keuze, stoppen met het bedrijf, vond men toch zonde: al het werk van de twee broers was dan voor niets geweest. Er werd gezocht naar ie mand om de klanten te bezoeken voor drukwerk en advertenties. Voortzetting De heer G. Keppel, als vakman- drukker, was in die tijd door de crisis werkloos. Hij scharrelde z'n kost bij el kaar met indrukwerk voor de handel en andere werkzaamheden. Hij was geen vreemde voor de familie Eriks. Hij kreeg toen de kans en wilde proberen de drukkerij en binderij voort te zetten. Heel zuinig werd er begonnen, er moesten immers drie gezinnen van le ven, maar het 'ging. De tweede wereldoorlog kwam en op nieuw brak een moeilijke tijd aan voor het bedrijf. De heer Keppel drukte al in de zomer van 1940 de eerste boekjes voor het verzet. Daarvoor werd gebruik gemaakt van broodletters, die in de drukkerij niet meer werden gebruikt. Ze kwamen van zolder, maar na het druk ken van deze eerste 'illegale klus' wer den ze nu toch maar begraven in de tuin van de buren, achter het bedrijf. Bij ie dere nieuwe opdracht voor de illegaliteit werden ze weer opgegraven. <msm mmmmsm*?' «—MIMI De letterkast uit de jaren '30. De Onderduiker Terwijl voor de inmiddels door de NSB- burgemeester Swaalf geleide gemeente Heiloo verordeningen werden gedrukt, verzorgde Keppel voor het verzet het maandelijkse blad 'De Onderduiker'. Het werk voor de gemeente was een uit stekende dekmantel voor het andere, in feite veel belangrijkere werk. Ook werd eenmaal, nadat dit door verraad in Haarlem niet meer mogelijk was, het landelijke ondergrondse blad 'Trouw' gedrukt. De Uitkijkpost, zoals die er meer dan tien jaar geleden uitzag. In oktober 1944, toen een stroomsto ring het luisteren naar de (illegale) radio onmogelijk maakte, kwam er iedere dag een bulletin uit. Met als dekmantel het halen van twee flessen melk kwam de kopij dagelijks vanuit Egmond-Binnen en om twaalf uur 's middags was deze 'Nieuwsbode' gereed. Het werd in de hele regio verspreid. Na de bevrijding was er in Nederland een enorme publicatiedrang. Plannen om een wekelijks opinieblad te maken haalden het echter niet. De heer Keppel besloot, in navolging van het vooroor logse 'Advertentie- en Nieuwsblad voor Heiloo, een wekelijks nieuwsblad voor Heiloo en omstreken te maken. Het kreeg de naam 'Uitkijkpost', wat tevens de naam voor de drukkerij werd. De herkomst van de naam is niet geheel duidelijk. Voor zover bekend deed een medewerker van een bureau voor de re gistratie van bedrijven het voorstel en werd dit goed bevonden. Gratis huis-aan-huis Naast de uitgave van het weekblad, tot 1957 een abonnementenblad, vanaf toen gratis huis-aan-huis, was er ook voor de drukkerij veel werk aan de win kel. Met zes man personeel werden er lange dagen gemaakt, vooral in de twee de helft van de jaren '50. Tienduizenden totoformulieren, de eerste in Neder land, werden bij Drukkerij Uitkijkpost BV gedrukt. Een 'gouden order' zo bleek achteraf, want met de opbrengst hiervan kon geïnvesteerd worden in nieuwe machines. Nadien namen de ontwikkelingen in de grafische industrie een enorme vlucht. Was het tot ver in de jaren '60 alles lood wat de klok sloeg, Drukkerij Uitkijk post BV ontkwam er niet aan over te stappen naar het offset-procédé. Niet exact het favoriete kostje voor directeur G. Keppel. Hij was boekdrukker in hart en nieren. Dat bleef hij ook na terugtre ding uit het bedrijf aan het eind van de jaren '80. De heer Keppél overleed in 1991. De nieuwe technieken, met name de op mars daarvan in de jaren '70, vonden gehoor bij de jongere generatie. Kep- pel's schoonzoon, de heer J. Mars, die vanaf 1964 in het bedrijf werkte, was hierbij nauw betrokken. Nieuwe pérsen, fotozetapparatuur en camera's kregen i-i_ De bouwplaats op De Oude Werf, waar vorige week een begin werd gemaakt met de nieuwbouw. een plek in het bedrijf, dat door de ja ren heen steeds verder werd uitgebreid. Kort na de overname van het bedrijf overleed de heer Mars in 1989 op veel te jonge leeftijd. Inmiddels is wat betreft de huisvesting aan de Rechte Hondsbosschelaan de grens van het mogelijke bereikt. Enige jaren geleden werd daarom voor het eerst gesproken over een nieuw pand op bedrijventerrein De Oude Werf. In het 'tweede hart' van ondernemend Heiloo - Industrieterrein Oosterzij was tjokvol - werd een stuk grond aangekocht en de tekening voor het nieuwe pand werd ge maakt. Vorige week werd met de bouw werkzaamheden gestart: het graven van de bouwput. Door de enorme regenval moest het heien van de ongeveer hon derd palen even worden uitgesteld, maar hedenochtend, woensdag 2 no vember werd dan toch de eerste paal geslagen. Band met Heiloo Drukkerij Uitkijkpost BV heeft altijd een sterke band gehad met de inwoners van Heiloo. De uitgave van een week blad is daarvoor vanzelfsprekend mede de oorzaak. Maar ook als drukkerij weet menigeen het bedrijf te vinden. Voor nieuwe relaties is het altijd weer een enorme verrassing wanneer blijkt dat achter de bescheiden ingang een be drijf te vinden is, waar zo'n twintig mensen dagelijks hun werkzaamheden uitvoeren. Het zal even wennen zijn, wanneer men vanaf het voorjaar van 1995 naar De Oude Werf moet fietsen of rijden! Maar directie en medewerkers hebben er alle vertrouwen in. Onder leiding van mevrouw W. Mars-Keppel en de heer A. Mars - de derde generatie in het fa miliebedrijf - worden stap voor stap de De huidige locatie van Drukkerij Uitkijkpost B V: een bescheiden ingang naast het woonhuis aan de Rechte Hondsbosschelaan 22. voorbereidingen getroffen om een soe pele overgang te bewerkstelligen. Alles bij elkaar is het een feestelijke gebeurte nis, die samen met het 60-jarig bestaan wordt gevierd. Daarom was er enkele weken geleden taart voor de medewer kers. Daarom verleent het bedrijf als sponsor en 'huisdrukker' haar mede werking aan tal van activiteiten in Hei loo. En daarom wordt er een feestelijke happening voorbereid voor de inge bruikname van het nieuwe pand in de loop van 1995. Vanzelfsprekend hou den wij u op de hoogte van de vorderin gen van de nieuwbouw op De Oude Werf. Aanleg - Onderhoud - Gas - Water - C.v. - Sanitair - Dakwerk - Rioolreiniging Holleweg 19, t.o. Albert Heijn, tel. 335085. Tel 072 331895, Fax: 072 338209 TAXATIES ",VM HEIL O 240 pagina's historie uit Heiloo: - Liefde in de pastorie - Moord in de Kerkbuurt - Van onbewoonbaar verklaarde woning tot monument - De burgemeester die zijn eigen ambtsketen kocht - De relatie tussen de Amsterdamse Munttoren en Heiloo - en veel meer. Uitvoering: gebonden met stofomslag en voorzien van vele tientallen illustraties. Verkrijgbaar in de boekhandel vanaf 1 december 1994. Winkelprijs: 47,50. Wie voor 1 december één of meer exemplaren van dit unieke boek over de geschiedenis van Heiloo bestelt, betaalt slechts 39,90 pér stuk. Bestellen kan alleen op de volgende manier: u maakt het bedrag van 39,90 (of een meervoud hiervan wanneer u meerdere exemplaren wilt ontvangen) over naar bankrekeningnummer 32.70.27.762 t.n.v. Drukkerij Uitkijkpost te Heiloo o.v.v. het aantal exemplaren. Per postgiro gaat het als volgt: u maakt het bedrag over naar giro nummer 269978 t.n.v. Rabobank te Heiloo o.v.v. rekeningnummer 32.70.27.762 en het aantal gewenste exemplaren. Bestelde boeken worden zo mogelijk voor 4 december en anders uiter lijk vóór 8 december aan huis afgeleverd. Zie ook pagina 6 van deze Uitkijkpost HeerOTwg 167.1851KN He*».*!: 072-331716. FALKLANDTONEEL KENNEMERSTRAATWEG 63.HEILOO TELEFOON: 072 - 330550 KANTOOR HOUDEND: KENNEMERSTRAATWEG 33 POSTBUS 263, 1 800 AG ALKMAAR

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1994 | | pagina 1