HEILOO - Vrijdag 25 november is het precies 65 jaar geleden, dat Psychiatrisch Centrum Willi brord werd opgericht. Inmiddels is het centrum de grootste werkgever van Heiloo, maar over wat er zich in en achter het hoofdgebouw langs de Kennemerstraatweg afspeelt, daarvan is bij velen weinig bekend. Reden genoeg om een afspraak te maken met algemeen directeur drs. J.P. de Bont. In het gesprek werd al snel duidelijk dat 'het dorp in het dorp' een dynamisch bedrijf geworden is en op de drempel staat van een nieuwe (levens)fase. In het kader van het dichter bij de woonomgeving brengen van hulpverlening zal ook psychiatrisch centrum Willibrord meer en meer de deuren ope nen. Het prachtige complex met tal van voorzie ningen biedt vele mogelijkheden voor cultureel, sportief en recreatief gebruik voor ook de inwo ners van Heiloo. 'Integratie' is een woord dat re gelmatig valt in het gesprek. PAGINA 10 UITKIJKPOST 23 NOVEMBER 1994 Foto boven: de koepel van het psychiatrisch centrum, een her kenningspunt. Foto rechts: het hertenkampje, centraal op het terrein gelegen. Foto onder: de nog nieuwe ra- creatiezaal, fraai ingericht en multifunctioneel. Foto links: de kassen, van waar uit o.a. de vele gebouwen van planten worden voorzien. Foto onder: het interieur van de koepelkerk, geliefd voor familie gebeurtenissen. Foto midden onder: algemeen directeur drs. J.P. de Bont. Psychiatrisch Centrum Willibrord: 65 jaar, maar zeker niet met pensioen Je kan het bijna een algemene Heilooër traditie noemen, maar ook bij psychia trisch centrum Willibrord is men altijd zuinig omgesprongen met de financiële middelen. Daardoor ontstond er in bij voorbeeld de jaren '80 een flinke reser ve. Directeur De Bont: „Het is mijn persoonlijke mening dat AWBZ-gelden niet op de bank thuis horen, maar ge bruikt dienen te worden voor de zorg aan patinten. We zijn de laatste jaren van 520 naar 590 formatieplaatsen ge gaan, waarvan 50 in de verpleging. Hiervoor was geen extra budget no dig". Deze uitbreiding was ook een ant woord op de acties enige jaren geleden om de werkdruk en salariëring van ver pleegkundigen te verbeteren. Vanzelfsprekend heeft het centrum alle reerst een taak op het gebied van de ge zondheidszorg. Het is een psychiatrisch ziekenhuis met een enorm verzorgings gebied: de hele kop van Noord-Holland met in totaal meer dan 400.000 inwo ners. Hulp wordt verleend aan mensen vanaf 18 jaar, die om verschillende re denen opgenomen kunnen worden. Ten eerste is dat de categorie mensen, die niet meer in de maatschappij te handhaven zijn omdat de kans bestaat dat zij zichzelf of anderen iets aandoen ofwel omdat zij in een zo ernstige de pressie zijn beland, dat het risico van verwaarlozing - met alle mogelijke ge volgen vandien - aanwezig is. Er is hier veelal sprake van acute nood, vaak in gegeven omdat de ernstige gedrags stoornissen van deze groep patiënten niet meer door hun omgeving kunnen worden opgevangen. Ook zijn er opna mes op last van de rechterlijke macht. Binnen tien weken thuis Het gaat hierbij om een groep van zo'n 600 personen per jaar, van wie drie kwart binnen tien weken weer naar huis kan; 95% is binnen een jaar thuis. De laatste 5% blijft langer in Willibrord en wordt toegevoegd aan het zogeheten chronisch bestand, waarbij het uiteinde lijk wel mogelijk is dat zij in een vorm van beschermd zelfstandig wonen te recht komen. Deze mensen zijn langdu rig afhankelijk van psychiatrische hulpverlening. Ongeveer 60% van al de ze patiënten, waarvoor 64 bedden be schikbaar zijn, komt voor het eerst bij Willibrord. De tweede groep patiënten bestaat uit mensen, die na drie maanden nog steeds in het centrum verblijven. Zij stromen door naar een open dan wel gesloten vervolgafdeling, eveneens met 64 bed den. Dit verblijf duurt maximaal twee jaar en in die tijd wordt men voorbereid op een terugkeer naar de maatschappij, onder meer door arbeidsrehabilitatie, huishoudelijke zaken als koken en boodschappen doen enzovoort. De be woners van de open afdelingen kunnen zich vrij op het terrein en in de gemeente bewegen. Is een patiënt na twee jaar nog niet zo ver dat hij of zij weer op eigen benen kan staan, dan is er sprake van chro nisch verblijf. Hiervoor heeft psychia trisch centrum Willibrord 120 bedden en een aantal van de bewoners, want zo mag je deze mensen zeker noemen, ver blijft vele tientallen jaren in het cen trum. Eén van de bewoners van Willibrord is al sinds 1930 opgenomen. den, heeft Willibrord een unieke posi tie. Elders is de behandeling van mensen met dementie en de ziekte van Alzhei mer vaak ondergebracht in een alge meen ziekenhuis. Willibrord heeft dit specialisme min of meer toevallig ver kregen. De vroegere internist Fabius deed intensief onderzoek op dit terrein en vanuit zijn initiatief is dit doorge groeid naar-de huidige situatie. Een ge lukkige situatie, zo meent directeur De Bont, daar er verder in de regio niet of nauwelijks interesse bestaat voor dit aspect van de psychiatrie. Ook bijzonder is de zogeheten neuro- unit, een afdeling voor mensen met niet aangeboren hersenletsel, bijvoorbeeld opgelopen door een traumatische erva ring of ongeval. Hier is nadrukkelijk sprake van een externe oorzaak, die de patiënt op latere leeftijd in contact brengt met de psychiatrie. Tenslotte is er een afdeling voor dubbel-gehandi- capten (bijvoorbeeld ziekte van Hun tington), waarbij de behandeling door de combinatie van psychische en fysieke handicaps zeer intensief is (spraak- en bewegingsstoornissen). Voor deze twee afdelingen heeft Willibrord 32 bedden beschikbaar. 850 medewerkers De zorg aan de patiënten is toever trouwd aan vele honderden perso neelsleden. Samen met de vestigingen in Limmen (psycho-therapeutische ge meenschap) en Schoorl (ouderencircuit) heeft het psychiatrisch centrum 850 mensen in dienst. Daarvan zijn er 600 'rond het bed' (verplegend personeel, artsen en dergelijke) en 250 bij admi nistratie en overige overhead-afdelingen ondergebracht. 1 Het grootste deel van zowel de patiën ten als het personeel is gehuisvest in Heiloo. In de toekomst zal dit indrin gend veranderen. Zoals in de inleiding gezegd, is er momenteel in de psychia trische hulpverlening een tendens om deze hulp dichter bij de woonomgeving van de mensen te brengen: decentralisa tie derhalve. De voorbereidingen hier toe zijn in volle gang. Het streven is erop gericht om in 1997 en 1998 in respectievelijk Schagen en Den Helder nieuwe vestigingen te starten, waar za ken als thuiszorg, beschermd wonen en het bieden van dagactiviteiten opgezet worden. Deze zorgvernieuwing is volop in gang. Een bijkomende zaak is dat het Hulp aan ouderen In de loop der jaren is er tussen het psy chiatrisch centrum enerzijds en het Ri- agg in zowel Alkmaar als Den Helder een toenemende vorm van samenwer king ontstaan. Door de overlapping van de werkzaamheden voor een vergelijk bare doelgroep ligt déie samenwerking ook voor de hand. Het wordt met name ook zichtbaar op het terrein van de zorg voor ouderen. Voor hen is er een van de rest van het centrum gescheiden opname-afdeling, terwijl ook onder zoek en verblijf voor de ouderen op zichzelf staan. Op dit terrein van de psychiatrie, met in totaal ruim honderd beschikbare bed- lijk bezig zijn op velerlei terrein. Het werkaanbod varieert van eenvoudig in- pakwerk tot gespecialiseerde werkzaam heden, zoals het smeden van hekwer ken. Een afdeling, die lijkt op de vroe gere sociale werkplaats, maar bij de hui dige werkvoorzieningschappen is steeds minder plaats voor psychiatrische pa tiënten. Met het oog op de mogelijkhe den van arbeidsrehabilitatie krijgt deze afdeling steeds meer aandacht. Een derde afdeling, hoewel niet speci fiek zo samengebracht, richt zich op re creatie. Het psychiatrisch centrum beschikt over een multifunctioneel ont moetingscentrum met ruime ope ningstijden. Hier worden activiteiten aangeboden, waar men zowel actief als passief aan kan deelnemen. Tenslotte is er de kapel, het herken ningspunt voor velen, wanneer er over het psychiatrisch centrum wordt gespro ken. Wekelijks worden hier diensten ge houden voor zowel de bewoners van Willibrord als voor overige kerkgangers uit Heiloo. Via melding in diverse bla den wordt aan deze diensten bekend heid gegeven. De kerk is voorts voor een aantal mensen geliefd voor speciale fa miliegebeurtenissen, zoals een huwelijk. Integratie in gemeente Van de kerk mét z'n algemeen toegan kelijke diensten is het een niet te grote stap naar het streven tot integratie van het psychiatrisch centrum in de gemeen te Heiloo. Had Willibrord in het verle den een tamelijk geïsoleerde positie, vandaag de dag wil men dit nadrukke lijk doorbreken. Het afsluiten van het terrein is dan ook niet meer aan de orde. Liever denkt men over de mogelijkheid van de aanleg van een fietspad over het terrein vanuit Ypestein naar de Kenne- merstraatweg. Het gebruik van de ac commodaties, zoals sportzaal, kinder boerderij, tennisbanen en voetbalveld door verenigingen of scholen neemt toe. Met een zo groot complex van gebou wen - ook al wordt het aantal in de toe komst minder - is de zorg hiervoor van het grootste belang. In de technische dienst is er geen plaats voor patiënten in het kader van hun herstelproces. Slechts vakmensen zijn actief. Daarbij wordt in een aantal gevallen ook werk uitbesteed aan particuliere bedrijven. Externe hulp is er enkele keren per jaar ook van de Heilooër brandweer. Maar de meeste van de 150 meldingen worden door het eigen vrijwillige brandweerkorps opge lost. Patiënten en vakmensen vinden el kaar wel in de werkzaamheden bij de. agrarische dienst, waaronder de prach tige kassen op het terrein. Instelling voor mannen Wie naar psychiatrisch centrum Willi brord anno 1994 kijkt, ziet niet zoveel meer terug van de beginjaren, 65 jaar geleden. Natuurlijk voor een deel in de gebouwen en in het museum van het centrum, maar de verzorging van de pa tiënten en benadering van hun proble matiek is fiks veranderd. Bij de oprichting van de toenmalige Sint Willi- brordus Stichting was het een instelling voor louter mannen, die gerund werd door broeders van een katholieke orde uit Dongen. Pas in de jaren '60 kwamen er voor het eerst vrouwen werken in het centrum, de eerste patiënte kwam begin jaren '70. Nu is de verhouding fifty- fifty. De benadering is ook sterk gewijzigd. Het beeld dat men van psychiatrische centra had, was 'eenmaal binnen, nooit meer eruit', nu is men steeds sterker ge richt op de terugkeer van de patiënt in de maatschappij. Daarbij zijn de inzich ten in de psychiatrie en de beschikbare geneesmiddelen (o.a. rustigmakers) steeds beter geworden. Ook de begelei ding is intensiever; de vroegere broeders hadden met minder mensen de zorg over veel meer patinten. Voortrekkersrol Ook wordt bij de eventuele sloop van overbodig geworden gebouwen bekeken of een ander gebruik in relatie met de 'buitenwacht' tot de mogelijkheden be hoort. In de toekomst zal bijvoorbeeld het gebruik van het hoofdgebouw aan de orde zijn. Verdwijnen zal dit zeker niet, maar voor de eigen activiteiten van het psychiatrisch centrum is het niet meer nodig. De gedachten gaan onder meer uit naar het bieden van woon ruimte. In de jaren '60 had het psychiatrisch centrum Willibrord een voortrekkersrol in Nederland, bijvoorbeeld op het ge bied van creatieve therapie. De invals hoek vanuit de wetenschap was sterk in beeld. Nu is dat weer wat minder, al is er met het specialisme inzake de ziekte van Alzheimer en de ontwikkeling met betrekking tot samenwerking met het Riagg nog steeds sprake van een leiden de rol voor Willibrord. Men zal er zelf alles aan doen om een zo goed mogelijke indruk te geven van de instelling. Bijvoorbeeld door berichten in de pers, maar ook door een goed con tact met de familieraad, om maar iets te noemen. „We schromen er niet voor za ken ter discussie te stellen", aldus De Bont. „Wij hebben per slot de wijsheid ook niet in pacht" Jaap-Wim van der Horst Behalve de direct op de verzorging van aantal bedden in het centrum omlaag gaat. Tenslotte zullen er in de hoofd vestiging in Heiloo 296 bedden over blijven. Eén instantie Ook hierbij is er een nadrukkelijke vorm van samenwerking met hét Riagg. Sterker nog: met ingang van 1998 zal er één instantie zijn, waarin zowel de acti viteiten van het psychiatrisch centrum Willibrord als die van de Riagg's in Alk maar en Den Helder en die van het In stituut Beschermd Wonen zijn ondergebracht. Rond de jaarwisseling zullen de eerste overeenkomsten voor deze samenwerking worden onderte kend. Naast de decentralisatie van de zorgverlening dus een organisatorische schaalvergroting, welke ook in andere regio's in het land op de rails is gezet. Voor het personeel hebben deze ontwik kelingen natuurlijk gevolgen, zowel po sitief als negatief. In positieve zin komen er vooral voor het verplegend personeel meer mogelijkheden, onder meer omdat zij ook buiten het centrum zelf hulp kunnen verlenen. Een ver plaatsing van de werkzaamheden naar Den Helder of Schagen zal naar ver wachting alleen voor de eerstgenoemde plaats enige extra aandacht vragen; voor Schagen is er nu al voldoende ani mo. Door het opstarten van nieuwe ac tiviteiten komt er ook meer ruimte voor zaken als arbeidsrehabilitatie. patiënten gerichte afdelingen heeft psy chiatrisch centrum Willibrord ook een aantal min of meer algemene afdelin gen. De eerste daarvan is het vrijwilli gerswerk. Met een door het centrum betaalde coördinator zetten 130 vrijwil ligers zich regelmatig in bij het onder houden van de (sdciale) contacten met patiënten of groepjes patiënten. Arbeidsrehabilitatie Vervolgens is er een afdeling arbeid, waar de mensen min of meer ambachte- Het grootste probleem doet zich in de nabije toekomst voor bij de facilitaire afdelingen, zoals de keuken, w,aar nu nog 11 formatieplaatsen zijn, en de technische dienst. Minder bedden bete kent minder gebouwen, waarbij de oude opstallen zullen verdwijnen en de min der onderhoud vragende nieuwe panden zullen blijven. Toch zal de reorganisatie niet leiden tot gedwongen ontslagen, al dus de Willibrord-directie: door natuur lijk verloop en het aanbieden van andere functies binnen de organisatie meent men dat er niet echt sprake is van een probleem. Zuinig met geld Wat de specifieke taak van psychia trisch centrum Willibrord in de nabije toekomst, na de totstandkoming van de eerder beschreven samenwerking, bin nen dit geheel zal worden, is nog niet bekend. Als grootste partner heeft men natuurlijk forse invloed. Voor directeur De Bont staat vast dat Willibrord 'geen bolwerk' is, maar een toegankelijke in stelling voor psychiatrische hulpverle ning. De toegenomen openheid en de beschikbare informatie (bijvoorbeeld in de vorm van boeken over allerlei aspec ten van psychiatrie) onderschrijft dit uitgangspunt.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1994 | | pagina 10