vrijwil 1 igersdag *7 I Dammen in een dal De belangstelling voor de damsport neemt af. Damclub Heiloo heeft nog maar veer tien leden. De voorzitter, J.Kraakman, vertelt over de pogingen, die zijn gedaan om de vereniging weer te laten groeien. 'We hebben oud-wereldkampioen Harm Wiersma naar Het Open Huis gehaald. Dat bracht die avond veel belangstelling, maar het leverde geen nieuwe leden op. Voor een bekertournooi hebben we alle oude leden aangeschreven. Er waren zes reacties. Ook een wereldkampioenschap heeft geen effect'. Hij wijt het gebrek aan interesse voor het dammen aan de vele andere sportmogelijk heden, die de jeugd tegenwoordig heeft. 'We hebben een harde kern van 55plussers. Ons jongste lid is rond de der tig. We houden onderlinge competities, maar we spelen ook tegen verenigingen uit andere plaatsen in Kennemerland. Ik ben ook wedstrijdleider, dat geeft nogal wat werk. Want dan kan die niet komen en dan weer een ander. Ik moet dan zorgen, dat er toch iemand van onze vereniging achter het bord verschijnt. M'n vrouw moppert dan wel van: moet je nou al weer weg'. Voorzitter Kraakman heeft de liefde voor het dammen van huis uit meegekregen. 'We waren met z'n tienen. Er was niets anders dan een potje dammen. Later in militaire dienst heb ik in tienkampen mee gespeeld. In Heiloo bestaan we 57 jaar. Ik ben nog steeds gemotiveerd en ik blijf proberen ouderen en jongeren bij het dammen te betrekken'. Pionier van het Jeu de Boules Waarschijnlijk is de heer Van Domburg Scipio met zijn 76 jaren in Heiloo de oudste vrijwilliger bij een sportvereniging. Sinds zijn pensionering - tien jaren gele den - is hij actief voor de pétanquevereni- ging Heiloo. Maar eerder al was hij jarenlang een van de mensen achter het Alkmaarse Waagpleintournooi. Toen hij zijn activiteiten voor deze balsport, die vooral in Frankrijk en Span je wordt beoefend, naar Heiloo wilde ver plaatsen, werd hij argwanend aan gekeken. 'Ik vroeg de gemeente of er een baan kon worden ingericht. Ze dachten, dat ik er aan wilde verdienen. Nu is die verhouding veel beter. Op het terrein van de honk- en softbalvereniging hebben we een baan, waarvoor we zelf de plaggen hebben gestoken.' Van Domburg is de oprichter van de pé- tanquevereniging; naast voorzitter doet hij het secretariaatswerk en onderhoudt hij de contacten. 'Ik doe zo'n beetje alles', ver duidelijkt hij. 'In Heiloo spelen we alleen 's zomers. In de winter moet je naar de renbaan in Alk maar.We hebben 40 ledjen, van wie de meesten tot de middenstand behoren. Die hebben weinig gelegenheid om door de week te boulen. Zij zien het vooral als een recreatieve sport. Daardoor doen wij min der aan tournooien'. Trainer vraagt meer medewerking Hoofdtrainer van het zwemmen, bestuurslid van de zwemcommissie, voor bereiden van de trainingen voor de wedstrijdzwemmers, dat zijn enkele van de taken van de heer Westerop bij zwem- en poloclub De Spetters. Hij is daar ten minste twaalf uren per week mee bezig. 'Ik heb altijd met veel plezier gezwommen en dat wil ik graag bij anderen overbren gen. Vooral voor de jeugd vind ik het be langrijk, dat ze zich in de sport kan afreageren. Dat is een sociale factor'. Westerop doet dit vrijwilligerswerk bij De Spetters nu vier jaar. Ruim twintig jaar geleden werd hij lid, maar hij is er tien jaar tussenuit geweest. 'Ik heb toen in Alkmaar gezwommen, waar het peil hoger ligt. Er wordt twee maal per dag getraind; in Heiloo kunnen we niet meer dan driemaal per week in het zwembad terecht'. Hij is niet tevreden over de medewerking in Heiloo. Voor de avond-zwemvierdaagse moest twee keer betaald worden; om deel te mogen nemen en om in 't Baafje toege laten te worden. Die vierdaagse heeft de Zwembond georganiseerd om het zwem men te propageren. 'Het is een communicatiestoornis ge noemd, maar onze leden moeten wel de toegang betalen, als onze club twee banen in 't Baafje voor de training huurt. Zwemmen is duurder dan andere sporten. We hebben daardoor geen betaalde trai ner. Maar je zou meer voor de zwemsport in Heiloo kunnen doen, bijvoorbeeld door 't Baafje te overdekken. Als dan de cam pings aan de overkant ook kaarten kun nen verkopen, dan wordt zo'n bad rendabel', aldus trainer Westerop. Bloeiende jeugdafdeling in Oppositie De heer J.Jonkheer stelt zich voor als werkend lid van de schaakvereniging Op positie. Dat houdt in, dat hij op vrijdaga vond in Het Open Huis achter het schaakbord plaats neemt om zijn partij te spelen. Maar hij draait in de vereniging ook mee bij het begeleiden van de jeugd. Oppositie heeft 45 leden boven de 16 jaaï en 30 junioren. De doorstroming van de jeugd naar de senioren is een zorgenpunt. Jongeren, die gaan studeren, houden vaak het schaken in een vereniging voor gezien. 'We groeien wel, maar vooral dank zij de rijpere jeugd vanaf 35 jaar en Vutters', zegt hij enigszins spottend. 'We hebben een bloeiende juniorenafde ling, waar het schaken geleerd wordt door toelichting en competitietjes. Er zijn drie mijlpalen. Je kunt eerst het pionnendiplo- ma halen, daarna komt het torendiploma en zal zo'n dertien jaar bent, dan ben je aan het koningdiploma toe. Je bent dan rijp voor het schaken'. Een paar maanden geleden is de heer Jonkheer begonnen met wat hij noemt 'enige verdieping' in het jeugdschaken aan te brengen. 'Net als de senioren vinden junioren het spelen van een wedstrijd het leukst. Maar je moet ook de theorie beheersen. Aan de hand van thema's leren we met de tech niek en de tactiek van het spel om te gaan'. 't Geeft een goed gevoel Elke zaterdagochtend van acht tot negen zit de heer Postma in het bad van Loos. Hij is daar begeleider van de Stichting Ge handicaptensport Heiloo. 'Elke pupil heeft een begeleider, soms zelfs twee. Maar vooral de instructrice en haar assistente zorgen, dat watervrees wordt overwonnen en dat de gehandicap ten plezier hebben. Het gaat niet om het halen van diploma's. Er komen jonge vol wassenen, maar vooral kinderen'. Met negen andere begeleiders helpt de heer Postma de gehandicapten in het zwembad. 'Waarom ik dit doe? Ik heb er andere activiteiten voor laten schieten. Het geeft ontzettend veel voldoening. Ik ben er via de EHBO bij gekomen'. Heiloo heeft financieel geholpen om het zwembad met een lift toegankelijk te ma- kem voor gehandicapten. 'Er zijn jongeren bij, die je niet meer til len kan. En soms zijn de handicaps zo er nstig, dat je schrikt. Maar als je daar overheen bent, dan gééft het je toch weer een goed gevoel, dat je een beetje helpen kan'. En als een mooi voorbeeld vertelt de heer Postma van een geestelijk gehandicapt meisje van twintig jaar, dat kans zag alle zwembrevetten te halen, die er bestaan. 'Voor haar begeleider betekende dit, dat hij moest meezwemmen. Die heeft nu ook een hele reeks van brevetten'. Ik vind het heerlijk Sjoelclub Heiloo is elke donderdagavond in Het Open Huis te vinden. In vier klas sen wordt er in clubverband gesjoeld. Al zestien jaar is de heer De Groot voor zitter. 'Ze vroegen me, toen de vorige voorzitter wegging er niemand anders bereid was om hem op te volgen'. De voorzitter van de sjoelclub zorgt er voor, dat de zaal gehuurd wordt, de sjoel bakken met de stenen klaar staan en aan het eind van de avond weer opgeborgen worden. Hij organiseert de wedstrijden en de slotavond. 'Omdat ik het heerlijk vind antwoordt voorzitter De Groot op de vraag, waarom hij dit vrijwilligers werk doet. intern ntif>ncile Op vrijwilligers moet je zuinig zijn. Dat wordt in de hele wereld erkend. Daarom is het op 7 december internationale vrijwilligersdag. Ook in Heiloo worden de mensen, die hun vrije tijd voor anderen beschik baar stellen, gewaardeerd. Want dank zij hun activiteit is er in onze ge meente een keur van mogelijkheden op maatschappelijk, cultureel, sociaal en sportief terrein. Dit jaar heeft het college van Burgemeester en Wethouders onder andere besloten een afvaardiging van vrijwilligers uit 'de sport' op het gemeente huis in het zonnetje te zetten. Aan enkele vrijwilligers stelden we de vraag, waarom ze zich voor hun club inspannen. Op deze pagina leest u hun antwoorden, hun visie op het vrijwil ligerswerk en hun persoonlijke informatie over de vereniging waarin zij ak- tief zijn. Wellicht is het van belang te weten, dat deze pagina geen meningen of op vattingen van het gemeentebestuur bevat over vrijwilligerswerk. Laat de vrijwilligers zelf maar eens aan het woord was het motto. Ik mopper wel eens maar toch Mevrouw De Wijs is competitieleidster bij Badmintonvereniging 't Vennewater. Er wordt ook recreatief gespeeld en van zelfsprekend wordt er getraind. Haar werkzaamheden bestaan onder meer uit het aanschrijven van de bezoekende verenigingen, waarmee 't Vennewater in de competitie zit. 1 Tien jaar geleden werd ze voor dit werk gevraagd. 'Natuurlijk mopper ik wel eens, dat het teveel wordt, maar ik doe het toch nog steeds met plezier. Hartje zomer, als anderen met vakantie gaan, is de competitieleidster druk doende om de uitnodigingen te versturen voor de wedstrijden, die half september beginnen. 'Ik ga iedere zondag kijken. We hebben drie landelijke teams, negen teams die in Noord-Holland Noord spelen en vier jeugdteams. Tijdens de competitie verza mel ik de formulieren, waarop de resulta ten staan vermeld. Het vraagt erg veel tijd, omdat ik ook voor invallers moet zorgen, wanneer spelers uitvallen. We heb ben meer dan 430 leden, van wie de meesten recreatief aan badminton doen'. Thuis heeft mevr. De Wijs haar eigen in valster; dat is haar dochter die lid is van de technische commissie voor de jeugd van de badmintonvereniging. Een stuk van mezelf De schietsportvereniging De Vrijheid Hei loo komt voort uit de stichting Steun Wet tig Gezag. Die ontstomd in 1948, toen Tsjecho-Slowakije onder de voet gelopen werd. De overheid vroeg vrijwiliigers voor de reserve-politie en de Nationale Reserve. Zo kwam de heer P.Gauw bij de reserve rijkspolitie terecht. Na de opheffing werd in 1955 de schietsportvereniging opgericht. 'De Vrijheid is in die veertig jaar een stuk van mezelf geworden. Elke woensdag ben ik op de baan aanwezig. We leren de le den op sportieve wijze schieten. We heb ben 125 leden, onder wie tien vrouwen. Ik -ben 25 jaar penningmeester geweest. Nu leid ik de schoonmaakploeg. Die houdt het gebouw en de toiletten schoon en ze verzorgt de schietstand en de schietbaan. Verder ben ik voorzitter van de ballotage commissie. Die adviseert het bestuur over toelating tot lid. Ik ben ook secretaris van de wedstrijdcommissie. Als je een jaar lid bent en regelmatig bij ons geschoten hebt, dan kun je een eigen wapen aanschaffen. Je moet wel toestemming van de politie hebben en het bestuur moet ermee ak koord gaan. De meeste leden hebben een eigen wapen, want daar schiet je het beste mee'. Veel vrijwilligers en toch te weinig Tot voor kort kwam de damesploeg van atletiekvereniging Trias nog in de hoogste klasse - de eredivisie - uit. Nu zit ze in de eerste divisie; nog altijd een resultaat om trots op te zijn. Voorzitter Brouwer ('Heiloo staat bijna bovenaan de lijst van atletiek- beoefenaren') werd twintig jaar geleden lid en na korte tijd trainer. Trias is de grootste atletiekvereniging bo ven het Noordzeekanaal. Ze telt ongeveer 630 leden tussen de zes en tachtig jaar, van wie een kwart de atletiek als recrea tiesport beoefent. 'Als voorzitter onderhoud je de contacten met de buitenwereld en de verschillende commissies binnen Trias. Ik maak ook deel uit van de technische commissie, wat weer te maken heeft met de uit- en thuis wedstrijden. Elke avond Iaat ik op het Triasterrein mijn gezicht zien. En een deel van elk weekend ben ik ook voor de club bezig. Ik vind het belangrijk om contact te onderhouden met de groep trainers, die voor een groot deel uit vrijwilligers bestaat. Als je die wilt binden aan Trias, dan moet je geregeld met ze spreken. We hebben veel vrijwilligers, maar toch is er steeds een tekort. Als je vroeger iemand voor de kantine nodig had, dan was dat zo voor elkaar. Nu moet je lopen zeuren om iemand te vinden, die dat werk wil doen'. Wanneer Trias in Heiloo een wedstrijd in de ere-divisie organiseert, dan moet er voor 40 juryleden gezorgd worden. 'We kunnen putten uit een bestand van 80 kandidaten, vooral ouders van kinderen. Die hebben een cursus van 5 avonden moeten volgen met afsluitend een examen, dat de erkenning als jurylid geeft'. Uit plichtsbesef Vergaderen, notuleren en de post verzor gen. Dat is de taak van Marianne Lampe, secretaris van de tennisvereniging HSV. Het kost haar redelijk veel tijd. 'Ik ben bij HSV gegaan, omdat ik wilde tennissen. Twee jaar geleden vroegen ze me of ik secretaris wilde worden. Ik heb ja gezegd, omdat iemand het moet doen. Plichtsbesef zou je het kunnen noemen. Het is voor een vereniging moeilijk om aan mensen te komen, die er ook iets voor willen doen'. Mevrouw Lampe is naast vrijwilligster in de sport ook nog actief op het terrein van de thuiszorg en op de school van haar kinderen. Hoe ga je met vissen om Stimuleren van de vissport onder behoud van de visstand. Dat is het doel van Hen gelsportvereniging De Vroegte Wint. Se cretaris van <le jeugdafdeling is de heer Schouten. 'Dat betekent een paar keer per jaar ver gaderen, een informatieboekje voor de jeugd maken, zes wedstrijden per jaar or ganiseren, maar vooral aan de zestig jeugdleden vertellen, hoe je met de vissen omgaat. We laten zien, wat goed hengel- materiaal is, hoe je voer maakt en welke dieren er in de Zander sloot leven. We houden ze voor, dat je geen rommel aan de waterkant achterlaat. We laten de brandweer vertellen hoe ze helpt, als er een tekort aan zuurstof in het water ont staat. We vinden dat we een opvoedende taak hebben. Maar we zijn er natuurlijk ook voor de wedstrijd, waar iedereen met een prijsje naar huis gaat, ook wie niets gevangen heeft.' Het enthousiasme van de vrijwilligers in de hengelsport uit zich in het ledental. De meeste jeugdafdelingen in Noord-Holland tellen 50 leden; De Vroegte Wint heeft er 300. Schouten noemt dat 'redelijk groot'. 'We willen bij de jeugd de basis leggen voor het goed omgaan met de natuur. Dat kan niet zonder de ouders. We proberen die te stimuleren door ze persoonlijk aan te schrijven. Maar het is moeilijk om hun medewerking te krijgen. Gelukkig krijgen we veel steun van Handy Fish. Dat is het halve werk'. Niet als politie vooral gezellig Een veertigurige vrijwilligers-werkweek heeft mevr.De Jong vroeger aan volleybal vereniging Effect besteed. Tegenwoordig doet ze het wat kalmer aan. Negen uur per week geeft ze aan haar club als trainster van de jeugd. Tien jaar is ze nu al actief. Naast jeugdtrainster is ze vooral secretaris van Effect. Dat werd ze na lid van het jeugdbestuur te zijn geweest. Alles wat aan post binnenkomt en uitgaat, gaat door haar handen. En dan is er nog de administratie, het notuleren van de verga deringen, het jaarverslag en het regelen van allerlei zaken. 'We hebben 225 leden met elf competitie teams, vier jeugdteams en acht recreatie teams. Er melden zich mensen, die alleen wat recreatiesport willen doen, maar ook die verder willen. Het jeugdwerk is in de lift gekomen, toen we districtscompetities kregen. Dat geeft meer mogelijkheden. Jeugd met veel talent schuiven we door naar een hogere groep. Dan moet je wel flink trainen. Maar we gaan niet als een politieagent achter ze aanzitten. Onze ver eniging is een gezelligheidsclub met weinig verloop. We gaan ook niet de boer op nieuwe leden te werven', aldus mevr.De Jong. 'Ons grote probleem is de zaalruimte. Wil je verder met de jeugd in het volleybal, dan moet je meer dan twee keer kunnen trainen. Dat is nu jammer genoeg niet mogelijk'. Pony rijden en oliebollen bakken De vrijwilligers bij Ponyclub Heiloo e.o. doen voor de leden meer dan alleen leren hoe je op zo'n paardje moet rijden. 'We zijn er voor kinderen tot 18 jaar. Het is een gezellige club, die ook oliebollen bakt, duinritten maakt, onderlinge wedstrijden organiseert of een barbecue middag houdt', vertelt mevr.Nowee, sinds twee jaar secretaris van deze vereniging. 'Als je bij onze club wilt, dan moet je zelf voor een pony zorgen. Je ziet wel eens kinderen, die een beetje doelloos met hun paardje in het groen van Heiloo lopen. Dat verveelt gauw. Bij ons gaat het meer gericht. We hebben een eigen terrein, waar we kinderen instructielessen geven om goed met een pony te kunnen rijden'. 'Onze leden kunnen ook deelnemen aan landelijke springconcoursen en dressuur- proefjes. Je krijgt bij ons een uur per week lessen en we geven ook springlessen. De kinderen rijden bij ons zo'n vijf keer per week. We krikken het niveau van het ponyrijden bij de kinderen op. Je kunt het resultaat vergelijken met wat in een mane ge bereikt wordt. Maar onze vereniging is meer gericht op het lesgeven aan kinde ren', aldus mevr.Nowee. Ze vindt, dat vooral de mensen van de technische commissie het meest voor de club doen. 'Die zijn continu bezig het veld te verzor gen; bij wedstrijden moeten ze het par cours opbouwen en weer afbreken. Ze steken elk vrij uurtje in de club, dat vraagt enorm veel tijd'. Weg bij de geraniums Twintig jaar geleden verhuisde de heer Leusink uit Amsterdam en korte tijd later werd hij actief in de Eerste Heiloöer Kla- verjasvereniging. 'Je kan in de winter niet de hele dag achter de geraniums zitten', stelt hij. Hij is een van de 39 leden. Vroeger telde de klaverjasclub er 60, maar de jeugd laat het afweten. Het jongste lid is 55 jaar. 'Met vijf bestuursleden organiseren we de wedstrijden. Elke maandagavond zetten we daarvoor in Het Open Huis de tafels klaar. En eenmaal per maand is er een vrije drive, waaraan ook niet leden kun nen meedoen. Het bestuur stelt de lijsten op voor de wedstrijden en het koopt de prijzen in.' Het kost hem anderhalf uur per week. De activiteitencommissie van het Ouderen werk, waarvan hij ook deel uitmaakt, vraagt twee dagen per week. Leurink doet dit vrijwilligerswerk, omdat zo weinig anderen het willen doen. Maar, zo voegt hij er aan toe, 'ik vind ik het ook leuk'. Schreeuwend zalengebrek Het eerste team van Zaalvoetbalvereniging Foresters'71 zit in de tweede divisie en dat is volgens voorzitter Sarelse voor een plaats als Heiloo 'hoog'. De piek van zijn werk voor Foresters'71 ligt in juli aan het begin van het seizoen. Twintig jaar is de heer Sarelse actief voor zijn vereniging. Aan het begin van het sei zoen moet hij regelmatig vergaderen. Als de competitie eenmaal loopt, dan is dat nog maar eens in de zes weken. Zaalvoetballers spelen in een competitie, die in augustus begint en tot april door loopt. Dat vraagt de nodige voorberei dingen. Tien jaar geleden kwam er een splitsing tussen zaal- en veldvoetbal in verband met eisen, die de KNVB stelde. De voorzitter van het zaalvoetbal zit met zijn collega van het veldvoetbal automa tisch in het bestuur van de overkoepelende sportvereniging Foresters. 'Daar bespreken we zaken als de exploita tie van de kantine. Ik houd me bezig met de opstelling van de teams. Ons grote pro bleem is het schreeuwende gebrek aan zaalruimte. De zaal van Het Vennewater zit elke avond vol. Er is behoefte aan een tweede sporthal. We hebben negentien teams. Thuiswedstrijden houd je normaal gesproken in je eigen complex. Met uit zondering van het eerste team en het jeugdteam spelen we onze thuiswedstrijden in Egmond en Alkmaar'. Water uit Alkmaar halen Bij IJsbaanvereniging Heiloo is de heer Jan Sleutel de technische man; en als het vriest, dan is hij de ijsmeester. De 2300 le den kunnen hun slag slaan op kwaliteit sijs, waaraan vrijwilligers bijna het hele jaar werken. In december draait Sleutel de kraan open om de ijsbaan onder water te zetten. Het komt door verschillende duikers uit de Singelgracht in Alkmaar. 'Als alles goed gaat, dan staat na vijf da gen voldoende water op de baan. Je moet er voortdurend bijblijven, want er kan al tijd iets mis gaan. Elke drie dagen moet je weer een hele dag malen, omdat het water wegzakt. Er moet voldoende water onder het ijs zitten, zodat het vlak is. Goed ijs is zes centimeter dik. Ik voel, waar te weinig water is. Dan pomp ik bij. Na de vorst moet het water weer afgevoerd worden. In drie dagen is het veld leeg. Dan is het tijd om de kantine te schilderen. En daarna is het bos en het hek aan de beurt'. Mevrouw Sleutel herinnert zich een winter, dat de poltie haar' midden in de nacht uit bed belde. 'Er stond een auto met ons kenteken bij de Kattenberg. 'Ik kon ze ge ruststellen. Als 's avonds het volk van de baan was, dan ging mijn man sneeuw ruimen'. V.l.n.r. Flora Phaff, Yvonne van der Kaay en Sietske de Graaff. Kinderen leren met elkaar omgaan Drie dames zijn bij hockey-vereniging De Terriërs met de jeugdleden bezig. Ze vin den van hun vrijwilligerswerk vooral het sociale aspect belangrijk. 'Niet iedereen kan even goed zijn, maar je kunt de kin deren wel leren hoe ze elkaar kunnen acti veren', zegt mevr.De Graaff, een van de drie vrijwilligsters. Ze proberen de kinderen bij de vereniging te betrekken met hockey en met gezellige pannekoekmiddagen. Ze onderhouden contact met de ouders. Soms worden ze gebeld met vragen. 'Onlangs vroeg een ouder of een kind met astma mag hockeyen. Dat mag. Maar je krijgt ook telefoontjes, als een kind ge plaagd wordt of een dieet moet volgen en daarom geen pannekoeken mag eten. Daar moet je allemaal op ingaan. We maken rijschema's om de kinderen naar een wedstrijd te brengen. En als ouders door hun werk niet kunnen, dan vragen we ze om in de bar te helpen of iets anders voor de vereniging te doen. We zorgen ook voor het contact tussen coaches en trainers en de andere secretarissen. De bezoekende clubs vertellen we hoe laat ze kunnen ko men en in welke pool hun team speelt'. Aan het begin van het seizoen vraagt de teamindeling veel tijd. Een secuur werk, omdat rekening wordt gehouden met de wensen van ouders en kinderen. 'Met ons drieën zijn we zeker 45 uur per week voor De Terriërs aan het werk. Ik ben er vijf jaar geleden mee begonnen. Maar ik vind het nog steeds leuk om te doen'. PAGINA 12 UITKIJKPOST 7 DECEMBER 1994 HEILOO ZET VRIJWILLIGERS IN HET ZONNETJE li illlfiti

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1994 | | pagina 12