Nieuws uit de regio Z& ze^e/i/ c/ab iAjteA PAGINA 6 UITKIJKPOST - 8 FEBRUARI 1995 Andrea Faber hoeden. Over de hoed en de rand Haptotherapie nu ook in Heiloo Jan Swart blijft actief voor mensen in Filippijnen Het "Blommenkinders" feest Base-dance bij Tendenz Unieke Creedence Revival in Heiloo 40 jarig huwelijksfeest familie van Domburg- Scipio vol verrassingen Bruut Café Hennepkwekerij opgespoord Tendenz-nieuws - Winkelgebied 't Loo moet de trots van Heiloo worden. c^faaf) -ffi/r? (/asij/er fflors/ Misschien moet het soms met net even iets meer nuance. Vanmiddag (het is nu vrijdag) reed ik met een kennis in diens auto langs de Wit te Kerk. Ik vroeg hem om even wat vaart te minderen, dan kon ik me ervan verzekeren dat de drie populieren er nog stonden. Het was even zoeken, want ze waren me nog nooit écht opgevallen. Prachtige bomen, daar moet maar eens een schilderij van worden ge maakt voor het nageslacht. Want op een dag zullen ze er niet meer staan. Dat geldt inmiddels al voor de schoorsteen van wasserij Hollands Roem aan de Kennemerstraatweg. Enige tijd terug was het stenen ge vaarte nog reden voor klachten van omwonenden wegens de uit stoot van het één of ander. Nu is- ie niet meer. Als regelmatige pas sant viel de steentje voor steentje afgebroken vertikale buis me net als die populieren nauwelijks op. Maar nu hij verdwenen is, zie ik het gat in de lucht en pal daarach ter nóg een schoorsteen, van de Melkunie. Misschien doet een goed voorbeeld goed volgen. Schoorstenen kunnen me niet echt bekoren. Overigens, als je goed om je heen kijkt, dan zie je heel wat lelijke bouwwerken in ons dorp. Dat valt me vooral op waar oud en nieuw worden gecombineerd. Neem bij voorbeeld het gemeentehuis. De discussie is in de politiek niet meer echt aan de orde, maar ik had de huisvesting van de ambte naren toch anders opgelost. Het gaat natuurlijk niet om de buiten kant, moet ik direct toevoegen. In een mooi lichaam zit ook niet al tijd een prachtige ziel. En dus kunnen er in lelijke gebou wen prachtige dingen gebeuren. Zo verdient theater De Beun geen architectonische prijs wat betreft de gerieflijkheid voor en na een voorstelling of in de pauze. Maar op de planken staan rasartiesten met prachtige voorstellingen. Freek de Jonge bijvoorbeeld, maar zeker ook Lenette van Don gen, een allround cabaretière, die meer dan terecht een volle zaal mocht begroeten. En wat te den kenvan het jeugdig talent van Jeugdtheater Heiloo met viermaal een volle bak! Nog zo'n lelijk pand is het Bruno- gebouw, ondanks de eigentijdse heiligen in de nissen aan de voor zijde. Daar oefenen de leden van Caecilia en Nijenburg zich weke lijks in het zweet ter voorberei ding op hun concerten. En in de weekends is het het domein van de jeugd. Popgroepen met lande lijke faam komen er. Er is echter ook ruimte voor locaal talent. Neem nu het bandje met de wat dubieuze naam Neukteugels. Ik heb hun feestjes al meermalen meegmaakt en weet wat me te wachten staat. Maar hun optreden onlangs bij Buk Buk overtrof dat van het Friese Pigmeat en het Gel derse Drie Tieten. Niet alle lek kers komt van ver. Het heeft geen zin om een opsom ming te geven van alle lelijke ge bouwen waarbinnen mooie en leuke dingen gebeuren. Of mooie gebouwen met het omgekeerde ef fect. Dan schrijf ik met gemak een pagina vol. En er is een vaste lezer, die me onlangs nog verzocht om vooral niet te veel uit te wij den. Kort en bondig. Voor een anonieme tipgever moet je wat over hebben, nietwaar? Bovendien begeef ik me dan op een gevaar lijk, hellend vlak: is een grote vil la mooi en deugen daarom de bewoners niet? Is een kerk lelijk omdat binnen voor het goede ge beden wordt? En wat te zeggen van een kroeg: daarmee kan je al le kanten op. En juist die vaagheid hoort niet bij nuancering. De afgelopen week heeft iedereen in urenlange live uitzendingen kunnen zien en ho ren hoe men er bij de media over denkt. Alles is nieuws. Een lof zang over de evacuering van de vele duizenden vanwege de waters nood. De grootste logeerpartij sinds vele, vele jaren. Bestuurders gaven uitleg over de uitstekend functionerende rampenplannen. Miljoenen guldens werden ingeza meld via een tv-show. Vanavond hoorde ik de klaagzang van die renbeschermers in het rampgebied: tja, als er geen mensen meer te redden zijn... Is dat gebrek aan medeleven? Ik geef toe, dat ik me de afgelopen week vooral heb drukgemaakt over de berijdbaarheid van de A2 op weg naar m'n wintersport bestemming. Maar - en dat is echt niet om mezelf er op een makke lijke manier van af te maken - ik was wel geraakt door het relaas over de hulp aan achttien ouderen uit Tiel, die afgelopen woensdaga vond in Heiloo arriveerden. Tot diep in de nacht werd er door de mensen van De Loet en anderen geredderd en geregeld om het de gasten en hun twaalf begeleiders enigszins gerieflijk te maken. Die hulp heeft geen nuance nodig, die komt uit het hart. Als je zo'n ver haal hoort vergeet je nietigheden als drie populieren, schoorstenen en lelijke gebouwen. En dat is maar goed ook. BERGEN - Het valt op dat Andrea's hoeden geen massaprodukten zijn, maar aparte stukjes handwerk met een bijzondere eigen stijl. Andrea Faber is al twee seizoenen bezig met haar be drijfje Andrea Faber Hoeden. In het kleine Bergense atelier, tussen een enorm aantal hoedblokken, is de plek waar het hart is van de produktie: een werktafel en een stoomapparaat. Op dit moment worden fleurige strohoeden vervaardigd. De produktie loopt meestal een half jaar vooruit, en dus wordt er in de winter zomerhoeden ge maakt en in de zomer, winterhoeden. Andrea vertelt dat de meeste hoeden met de hand op de vorm getrokken wor den en dat er daarna nog zeker 10 han delingen per hoed nodig zijn. Het ribsband of satijn is de laatste hande ling, waarna de hoed een etiket krijgt, ingepakt wordt en klaar is voor afleve ring. De tijd die dan voor één hoed is gebruikt, ligt tussen de 5 en 12 uur! Andrea laat me zien, hoe uit een zwarte viltstump, die vochtig over een linde houten blok wordt getrokken, een hoed ontstaat. Met kracht en vaardigheid, want hoewel het vilt stug is, kan het ook vrij plotseling inscheuren. Andrea ver telt me in een sneltreinvaart 'van de hoed en de rand' en laat daarbij van al lerlei soorten materialen uit haar voor raad zien. Nieuwe winkel in Bergen Vanaf eind februari is Andrea nog beter bereikbaar: zij opent op 25 februari haar eigen winkel, midden in het cen trum van Bergen, aan de Jan Olden- Andrea Faber in haar atelier. burglaan 2a. Het atelier zal blijven bestaan, voor de produktie en de cur sussen. In de winkel zal de verkoop plaatsvinden. Naast haar eigen ontwor pen dames collectie, zullen er hoeden van grote merken te koop zijn en alle hoedbenodigdheden Natuurlijk biedt ze daar ook haar eigen lijn kinderhoedjes aan, in alle materi aalsoorten en in opvallende kleurcombi naties. Nieuw is bovendien een collectie herenhoeden, met als topper de Bor- salino. HEILOO - Vorig jaar is Riet van Well definitief begonnen met haar praktijk voor haptotherapie. Haptotherapie houdt zich bezig met de ontwikkeling van het gevoelsleven en met de ge voelsmatige wisselwerking tussen men sen. Alles lijkt verstandelijk bekeken en op opgelost te moeten worden. Wat wij niet kunnen beredeneren wordt ver drongen. Het gevolg van deze houding is dat het evenwicht tussen (aan)voelen en denken verloren dreigt te gaan, waar door gevoelsarmoede optreedt. Voor velen is dit de oorzaak dat zij zich in het leven van alledag niet "thuis" voelen. De haptotherapie geeft door middel van de aanraking informatie over je gevoel en de beleving van je gevoel. Het geeft inzicht over hoe je in het leven staat en over hoe je je hebt ontwikkeld. De the rapie helpt bij het zoeken naar een even wicht in het leven, want door het versterken van een gevoel van veilig.- heid, zelfvertrouwen en eigenheid ont dek je je plaats in de wereld. In de HEILOO - In de Uitkijkpost hebben we de afgelopen jaren al verschillende ke ren aandacht besteed aan de activitei ten, die plaatsgenoot en globetrotter Jan Swart onderneemt voor mensen in de Filippijnen. Ook in 1994 bracht hij een bezoek aan dit eilandenrijk in zuid oost Azië. Hieronder zijn verslag van die reis. 'Bijna een jaar geleden inmiddels maak te ik in m'n eentje opnieuw een reis naar de Filippijnen. Een vriend in Manilla haalde mij van het vliegveld af. Ik bleef enkele dagen bij hem. Het was weer wennen aan de warmte. Vervolgens reis de ik per bus naar Villa Verde, een tocht van negen uur met veel smalle bergwe gen. 's Avonds om zes uur arriveerde ik bij pater Ted Brandsma. Het was een hartelijk welkom, ook door de vele weeskinderen. Deze kinderen worden door pater Ted en de zijnen opgevangen en krijgen een redelijk goede scholing. In de meeste ge vallen kunnen ze hierna ook verder stu deren en hebben ze een betere kans op een baantje. De paters doen hierbij ze genrijk werk. Geen zieltjes winnen, maar trachten de kinderen te helpen. Ik bezocht in totaal zeven van hen. De meesten zijn al meer dan veertig jaar priester. Bijvoorbeeld pater Jaap ter Meer. Een markante persoonlijkheid. Hij is nu 82 jaar en al ruim 45 jaar priester. In een dorpje heeft hij een coöperatie opge richt, die zeer goed draait. Men heeft een tractor, een ploeg en een vrachtwa gentje, evenals een stenen opslagloods voor de rijst. De 'kleine boertjes' van de coöperatie zijn verzekerd van een rede lijke opbrengst voor hun mais en rijst. De grootste zorg van pater James, zoals Jaap genoemd wordt, is zijn opvolging, geen eenvoudige zaak. In het plaatsje Villa Verde, het dorp waar pater Ted werkzaam is, is een meisje dat studeert voor arts in Manilla. Haar studie gaat prima. Zij kan de stu die volgen door hulp uit het Westen; sterker nog, zij krijgt steun van een fa milie in Heiloo! Als ze klaar is wil ze te rug naar Villa Verde, haar geboorte dorp, om daar te werken als huisarts. Op de Filippijnen blijven vele proble men. Zo is de infrastructuur slecht. We genbouwers uit andere landen doen hun best, maar de gevolgen van de aardbe ving in het gebied in 1991 waren nog steeds zichtbaar. Vele rotsblokken richtten enorme schade aan. Een enorm dilemma is ook de nog immer bestaande corruptie. Tijdens mijn verblijf in het land bracht ik ook een -bezoek aan een klooster school van Vlaamse origine, waar men zich erg inzet voor de mensen. Vlak voor ik weer richting Nederland ging, kwam ik bij het vliegveld een groep Ja panse studenten tegen van zeer goede huize, die een aantal weken gingen wer ken in de sloppenwijken van Manilla. Daar komen nog steeds meer en meer mensen vanaf het platteland; er is veel werkeloosheid en dus ook armoede. Vanuit Manilla vloog ik naar Menado op het Indonesische eiland Sulawesi. Ik bracht er een bezoek aan ondermeer pa ter Kwakman, die via een grote scholen gemeenschap tracht jongeren een vakopleiding te geven. De kinderen zijn echter zeer slecht gehuisvest. Met hulp uit Nederland willen we daar binnen kort trachten wat verbetering in aan te brengen. Voor het werk van pater Brandsma, pa ter Kwakman en vele anderen blijft fi nanciële steun van het grootste belang. Ik blijf op mijn manier proberen een steentje bij te dragen. Alles wat ik ont vang gaat naar die mensen toe, er blijft niets aan de strijkstok hangen. Daarom hoop ik dat er weer mensen een bijdrage willen storten op rekeningnummer 1205.95249 (Rabobank, t.n.v. pater Ted Brandsma, p/a J. Swart te Heiloo)'. HEILOO - Voor zusters, broers, ou ders, oma's, opa's en andere belangstel lenden geeft het kinderkoor "Blom menkinders" o.l.v. Gert Paul v.d. Horst, op 11 februari a.s. een uit voering. Het optreden van het koor begint om 16.00 uur en eindigt om 17.15 uur, inbe grepen is een pauze van een kwartier waarin het combo van Gert Paul achter grondmuziek zal verzorgen. Na 17*15 uur een gezellig samenzijn voor koor en publiek, wederom met achtergrondmu ziek, indien u wenst mag u ook dansen. Om 18.00 uur is er een broodmaaltijd voor de koorleden, waarna tot 19.30 uur nog stoelen/stop/gewone dans voor de koorleden. Toegang: voor kinderen gratis, ouderen betalen 1,00. HEILOO - Zaterdag 11 februari is het weer zover: Base-dance, speciaal voor kinderen uit de groepen 8 van de basis scholen. Omdat het alweer bijna 14 fe bruari (Valentijns-dag) is, wordt de ruimte van Tendenz wat aangepast in een wat romantische sfeer. Natuurlijk niet alleen romantiek, maar ook lekkere dans-muziek voor elk wat wils. Tijd: 19.30-22.00 uur en de entree is gratis. haptotherapie leer je ontdekken, wie je in wezen bent, wat je bezielt, wat er in je leeft. Indicaties zijn: - een gestagneerde ontwikkeling. Het gevoel hebben niet op je plek te zijn of niet lekker in je lijf te zitten; - problemen die verband houden met de overgang naar een volgende le vensfase; - tijdelijk overbelast zijn. Stress, over spannenheid; - acceptatieproblemen ten aanzien van verlies, ziekte öf handicaps; - lichamelijke klachten met mogelijk een pyschosomatische oorzaak. Bent u nieuwsgierig geworden naar wat haptotherapie voor u zou kunnen doen, neem dan contact op met: Riet van Well-Oud, Breedelaan 23, 1851 MA Heiloo. Telefoon 072-333223, 's morgens tussen 9.00 en 10.00 uur of 's avonds tussen 19.00 en 20.00 uur. HEILOO - 1970 Creedence Claerwater Revival wordt in Amerika uitgeroepen tot artiest van het jaar, best verkopende artiest in Mexico en wereldact in Cana da, Engeland, Italië, Frankrijk en Zwit serland. Maar ook in Nederland was de band met John Foggerty als frontman mateloos populair. Echter in Heiloo gaat dit anno 1995 consequenties heb ben, hier gaat n.l. de Creedence Rivival plaatsvinden, een hele avond lang alle grote hits als Suzie Q, Midnight special, Proud mary, Who'll stop te rain etc., echter niet uitsluitend hits, maar ook de B kantjes (die waren er toen nog) zoals it came out of the sky en the nighttime is the right time. In Heiloo wonen n.l. vier fans van Cree dence, die al jaren van plan zijn om nummers van Creedence te spelen. Drummer Henk Jan en Bassist Sjaak zijn al jaren actief in The Porcupines, en zanger Frank vormt samen met gita rist Hans al jaren de vaste kern van Between. Er werd een plan gesmeed, een datum geprikt, aan hits geen gebrek, nu nog een goede locatie. De meest geschikte locatie was café La Strada in Heiloo. Dus het plan werd voorgelegd aan uit bater Dirk Nanne, en die was gelijk en thousiast. Zanger/Gitarist Frank is een van de weinige zangers, die akelig dicht bij de originele CCR sound weet te ko men, en dit met zo'n power, dat de zanginstallatie in de oefenruimte eigen lijke overbodig is. Momenteel is hij met oude en nieuwe apparatuur bezig om zo dicht mogelijk bij de originele Creeden- se sound te komen. Dus heb je zin in een avond lang Creedence kom dan naar de ze eenmalige en unieke avond op 11 fe bruari in Café La Strada aanvang 22.00 uur voor info 072 337668. HEILOO - Op zichzelf is een 40-jarig huwelijksfeest niet zo bijzonder maar bij de familie van Domburg-Scipio ging het even anders. Beiden zijn afkomstig uit Den Haag en waren 40 jaar geleden lid van een scooterclüb. Zij van Vespa- club en hij van de Lambrettaclub. Toen ze een rally reden vonden ze elkaar wel aardig, maar toen beiden voor Sinter klaas en zwarte piet moesten spelen en op één scooter zaten, klikte het. Op het huwelijksfeest ontbraken de scootervrienden natuurlijk ook niet, zo als oude foto's laten zien. En op 31 ja nuari dit jaar was het echtpaar 40 jaar getrouwd. Mevrouw Domburg-Scipio had gelezen dat er drie maanden geleden een Vespa scooterclub in Bergen was opgericht. Een enthousiaste groep men sen, die o.a. rallys organiseert, en oude scooters weer helemaal als nieuw maakt en nu al 80 leden heeft. Toen werd het plan geboren bij mevrouw Domburg- Scipio om haar man te verrassen. Zij nam contact op met de club en vroeg of het mogelijk was met een aantal scoo ters op de trouwdag voor te komen rij den. Daar werd vlot gehoor aan gegeven. Het weer zat die dag niet mee, maar de ontvangst in huize Domburg-Scipio was zo hartverwar mend dat de kou van buiten snel verge ten was. Voor iedereen was er koffie en cake in de vorm van een hart. Het was zo moeilijk om alles geheim te houden, maar het is gelukt, zegt een bli je mevrouw Domburg-Scipio. Het echtpaar heeft twee zoons, een woont in Nederland, de ander in Ameri ka, waar hij als gitaarbouwer werkt, 's Avonds ging het bruidspaar, met de zoon en zijn vrouw uit Nederland uit eten. In het restaurant aangekomen zat daar de zoon met vrouw uit Amerika. ,,Het was zo'n fantastisch fijne dag", zegt de bruidegom, die ik de volgende dag toevallig tegenkwam en vertelt vol trots: ,,onze zoon is een hele goede gi taarbouwer, hij heeft zelfs de gitaar van Paul Mc Cartney mogen restaureren". Het was fijn om een stel mensen te ont moeten, die op hun 40-jarig huwelijks feest zo blij waren. Wie zin heeft om lid te worden van de Vespaclub in Bergen kan contact opnemen met Jean Rom-' mens, tel.: 02208-12970. HEILOO - Aanstaande vrijdag 10 fe bruari wordt er in de Buk Buk weer een brutality cafe georganiseerd. Liefheb bers van harde underground kunnen dan weer hun hart ophalen. Metal, noi se, hardcore, punk, crossover en in dustrial zijn enkele van de vele muziekstijlen die aan bod zullen ko men. De toegang is weer geheel gratis dus aarzel niet en kom langs. HEILOO - Door de politie van Heiloo zijn in de afgelopen twee maanden drie hennepkwekerijen opgespoord en leeg gehaald. Hierbij zijn een aantal perso nen aangehouden en totaal ruim 9000 hennepplanten in beslag genomen. Na onderzoek bleek dat in een loods, gelegen aan de Korte Kapellaan te Hei loo, hennep werd gekweekt. In overleg met justitie werd besloten het pand bin nen te gaan en leeg te halen. In het pand was niemand aanwezig. Wel werden hier 1100 planten aangetroffen, die in beslag werden genomen en werden ver nietigd. Tevens werden een groot aantal spullen, welke nodig zijn om de planten te kweken, in beslag genomen. Het on derzoek naar de kweker(s) loopt nog. Tijdens dit onderzoek ontdekte de poli tie, mede naar aanleiding van binnenge komen tips, dat in een loods aan de Runxputteweg eveneens hennepplanten werden gekweekt. Op 27 januari 1995, nadat was gebleken dat een man het pand was binnengegaan om vermoede lijk de planten te verzorgen, werd in dit pand een inval gedaan. De man, een 32-jarige inwoner van Alk maar, werd aangehouden. In het pand waren een aantal zeecontainers inge richt voor het kweken van de hennep. Tevens was een deel van het kantoor als kwekerij ingericht. Totaal zijn hier 786 planten aangetroffen, die na in beslag name zijn vernietigd. Diverse andere goederen zijn eveneens door de politie in beslag genomen. 's Middags meldde de huurder van het pand, een 37-jarige inwoner van Alk maar, zich bij de politie. Hij is vervol gens ook aangehouden. Tijdens de verhoren bleek, dat hij, samen met een familielid, de kwekerij had opgezet. Dit familielid, een 29-jarige man, eveneens uit Alkmaar, is inmiddels gehoord. Hij heeft zich alleen in het begin met de kwekerij beziggehouden. Na enkele maanden heeft hij de kwekerij, die bij na een jaar in bedrijf is geweest, verlaten. Later ontdekte de politie dat in Heiloo nog een pand als kwekerij was inge richt. Dit pand, een bedrijfsunit gelegen op De Schrijnwerker te Heiloo, is eve neens binnengevallen. Dit is geweest op 2 februari 1995, omstreeks 19.45 uur. Nadat was gebleken dat 2 personen dit pand waren binnengegaan, deed de po litie hier een inval. Deze twee personen, een 40-jarige man en een 47-jarige vrouw, beiden uit Alkmaar, werden aangehouden. In het pand werden to taal 1080 bijna volgroeide hennepplan ten aangetroffen. Tevens werden hier, in een apart gedeelte, ruim 6.100 plant jes opgekweekt. Ook al deze planten zijn in beslag genomen en na overleg met Justitie vernietigd. Tevens zijn hier weer een groot aantal goederen, welke nodig zijn bij het kweken van de plan ten, in beslag genomen. Alle aangehouden verdachten zijn in middels weer in vrijheid gesteld. De on derzoeken zijn echter nog niet afgesloten. Voor zover bekend, waren de verhuurders van genoemde panden niet op de hoogte van de werkzaamhe den van hun huurders. HEILOO - Komend weekend staat na tuurlijk geheel in het teken van de ko mende Valentijns-dag. Vrijdag 10 februari is Tendenz geopend voor alle tieners met geopende harten. Natuurlijk wordt de ruimte in een leuke Valentijns- sfeer gebracht en van de muziek gaat ze ker veel "romance" uit. Grijp de kans van dit jaar... tijdens deze Valentine- Party. Tijd: 20.00-23.30 uur, entree is slechts 1 piek en voor de leeftijd 12-16 jaar. Zondag 12 februari wordt (inmiddels een maandelijks gebruik) een video ge draaid. Welke dit wordt, wordt in over leg met de bezoek(st)ers bepaald, maar om in de Valentijns-stemming te blijven dachten we toch wel aan een heerlijke "romance". Tijd: 14.30-17.00 uur en de entree is 0,50. Bruidspaar Domburg-Scipio tussen de scooters. Althans, dat vindt het college van B en W. Zo mooi als het winkelcentrum zelf, .zo aantrekkelijk zou ook de buiten ruimte moeten worden. Eigentijds ple zierig. Er was een basisplan en in de loop van de tijd zijn er diverse extra wensen naar voren gekomen. Het colle ge vraagt een krediet van ca. f. 2,3 mil joen om basisplan en toegevoegde plandelen te kunnen uitvoeren. Dit bedrag is/wordt voor het grootste deel betaald uit de opbrengst van de grond- verkoop ter plaatse, (o.a. f. 250.000 als voorschot op de verkoop van grond in het plan Raadhuisweg-zuid) maar een bedrag van f. 185.000.- moet nog wor den bijgepast. Het college wil hiervoor het fonds "reserve bijzondere elemen ten" (een soort spaarpotje van bijzon dere éénmalige opbrengsten) aanspre ken. Daarnaast is er nog een aantal uit te voeren werken, maar deze kunnen worden bekostigd uit de in het meerja- renbeleidsplan (begroting) opgenomen posten. In voorgaande commissieverga deringen is al uitgebreid over allerlei aspekten gediskussieerd. Wij hebben u daarover vorige week al geinformeerd. Maar in de raadsvergadering werd de diskussie nog eens dunnetjes over gedaan. Nou ja, dunnetjes, het werd half twaalf voordat de vergadering afgelopen was en daarvoor moest er nog een agendapunt naar de volgende vergadering worden doorgeschoven. Heiloo2000 (dhr Daas) vond dat over het financiële plaatje betere informatie naar de burger moet plaatsvinden. Nu worden vaak verkeerde konklusies getrokken. Hij was tegenstander van de voorfinanciering vanuit het plan Raadhuisweg-zuid en vond dat dit bedrag ook maar uit de reserve bijzon dere elementen moest worden gehaald. Heiloo2000 vindt dit een fraai plan. Van overdaad is geen sprake en de burgers worden niet zwaarder belast, aldus dhr Daas. De VVD (dhr Stokreef) had ook veel waardering voor de voorstellen. Hij was gelukkig met de hoge grondop- brengst en vond dat aan de randvoor waarde "budgetneutraal" grotendeels was voldaan. De WD gaat akkoord met het basisplan. In principe wil de VVD geen betaald parkeren (dan moeten er wel heel goede redenen zijn). De VVD bepleitte herstel van de lindenkring rond de Witte Kerk. In de oorlog zijn deze opgebrand. 50 jaar na dato herstel zou ook herstel van een uniek stukje historie betekenen. De PvdA (dhr v. IJperen) vond dat veel vragen nog steeds niet beantwoord zijn. Hij had daarom moeite met nu beslui ten te nemen, terwijl niet alle gewenste informatie aanwezig is. Hij wil de besluitvorming over de situatie Kerkelaan loskoppelen van de herin richting. Een krediet hiervoor kan wachten tot de plannen bekend zijn. Hij heeft moeite met sommige financie- ringsonderdeltn, zoals de voorfinancie ring vanuit het plan Raadhuisweg-zuid. Uitgangspunt voor het plan is o.m. "auto te gast" Een aardig idee, aldus v. IJperen, maar niet haalbaar. Daarom kwam hij met een amendement, waarin o.a. is aangegeven dat de Heerenweg tusen Raadhuisweg-noord en Raadhuisweg-zuid is aangewezen als voetgangersgebied met daarover een vrijliggend fietspad. Dhr Pleizier (GroenLinks) herinnerde eraan dat zowel raadsleden als burgers al ruim drie jaar intensief betrokken zijn bij de plannen van het winkelgebied. Hij heeft zich daarom soms gruwelijk zitten ergeren in commissievergaderingen omdat sommige commissieleden spra ken over de financiering van reeds in grote lijnen vastgestelde plannen zon der daarbij te worden gehinderd door enige kennis van zaken over de ontwik kelingen tot nu toe. Met betrekking tot de financiering wil Pleizier een extra bijdrage van Albert Heijn ten behoeve van de overdekte gekombineerde fiet- sen-/winkelwagentjes stalling. Dwingend kort parkeren (gratis) vindt hij niet juist. Daarmee trek je buiten poorters aan en bevorder je overlast. Hij wil geen geld beschikbaar stellen uit de reserve "bijzondere elementen". Dat is bedoeld voor de hele gemeenten en niet voor autobezitters (aanleg par keerterrein). Ook hij bepleit herstel van de lindenkring rond de Witte Kerk. D66 (dhr van Halem) stelde dat het amendement van de PvdA bijna gelijk luidend is met de motie van D66 twee jaar geledep. Het herinrichtingsplan zou sober en kostendekkend zijn en f. 1.6 miljoen vragen. Het ging om een basisplan, maar waarom zijn de toege voegde delen niet eerder meegeno men? Een basisplan dat nu f. 2,3 mil joen vraagt vindt D66 niet budgetneu traal en daar kan de fraktie niet mee instemmen. Wel steunt D66 het voor stel met betrekking tot het (kort-)par- keren. Het CDA (dhr Borst) vindt dat meer tijd had moeten worden uitge trokken voor bestudering van de finan ciële konsekwenties. Het plan oogt fraai, maar is op sommige punten te luxueus. Dat de populieren blijven stemt het CDA tot tevredenheid. Omdat alles inzake de verkeerssituatie tot nu toe op theorie is gebaseerd, vraagt het CDA een flexibel en voort varend inspelen op zich straks voor doende onvolkomenheden. Het CDA wil voorts vergroting van de blauwe parkeerzone en een goede kontrole daarop. Als na een jaar blijkt dat betaald parkeren effektiever is, dan is dat wat het CDA betreft bespreekbaar. Ten aanzien van de financiële onder bouwing was het CDA niet erg tevre den. Volgens het CDA heeft het college zich niet gehouden aan de afspraak dat de herinrichting bekostigd wordt uit de grondverkoop. Voor het extra geld gehaald uit allerlei potjes zal uiteinde lijk toch de burger moeten opdraaien. Er komt op die manier niets terecht van het mooie voornemen nu reeds in het uitgavenpatroon rekening te hou den met de in de toekomst verwachte lagere inkomsten uit het gemeentefonds. Ook het CDA kon zich niet vinden in de gedeeltelijke voorfinanciering vanuit het plan Raadhuisweg-zuid. Wethouder ten Hoope stelt in zijn beantwoording dat vanuit een basisplan soms zaken naar voren komen, die je dan mee moet nemen en niet moet laten liggen. In de voorziening winkelwagentjes/fietsen stalling acht hij het laatste het belang rijkst. Na aandringen wil hij nog wel eens met het winkelbedrijf praten. Een onderzoek naar betaald parkeren heeft hem doen schrikken. Eerst maar eens zo proberen. Dan wordt ook het uit waaieren van verkeer voorkomen. tenHoope vindt dat iedereen weet waar hij aan toe is als je van het centrale plein een "verblijfsgebied" maakt. Met bewoners van de Kerkelaan wordt gesproken over de verkeerssituatie. Hij zal hierop in commissieverband terug komen. En in de richting van het CDA: over de voorfinanciering a f. 250.000 is al gesproken toen het CDA nog in het college zat. Burgemeester Schoof vindt de toonzetting verheugend. De finan ciële onderbouwing ligt in de lijn van afspraken. Er is een basisplan en daar naast zijn er opties. Dit alles kan wor den gedekt zonder enige vorm van belastingverhoging. Een voorfinancie ring vanuit een ander plan is zeker niet ongebruikelijk. Indien baat wordt gevonden bij extra voorzieningen, dan zou baatbelasting kunnen worden geheven. Het gaat dan om een billijke bijdrage. Hij geeft toe dat in de zaak van extra bijdrage van middenstanders ten zuiden van de Hema niet juist, niet netjes, is gehandeld. Ook in tweede ter mijn werd nog lang gediskussieerd, maar nieuwe gezichtpunten kwamen niet naar voren. Daarna volgde een ingewikkeld besluitvormingsproces. Allereerst werd het amendement van de PvdA in stemming gebracht. Met 12 stemmen tegen 4 voor (alleen PvdA en D66 waren voor) werd dit voorstel ver worpen. Vervolgens werd er gestemd over het al dan niet vervangen van de populieren voor de Witte Kerk door lindebomen. De Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk had hiertoe verzocht o.m. vanwege gevaar voor omwaaien en gevaar voor struikelen van voetgan gers. GroenLinks heeft deze argumen ten overgenomen en in een voorstel verwerkt (niet nu behandelen, maar nog even over praten). Ook de WD en D66 konden zich in het voorstel vin den, maar Heiloo2000, de PvdA en zelfs het CDA - de hartekreet van de kerkvoogdij viel kennelijk niet ,in goede aarde - waren tegen. Vreemd genoeg ging ook het college, dat eerder juist herstel van de lindenkring had voorgesteld, niet mee met het voorstel, dat dan ook met 12 tegen 6 stemmen werd verworpen. Tegen het ontwerp op zich keerden zich CDA, D66 en dhr van IJperen (PvdA). Bij de stemming deed zich nog een bijzonderheid voor door dat wethouder Bos zich even uit de raadszaal verwijderde, zodat hij zich niet uit kon (hoefde) te spreken (uit slag 10 tegen 7). De financiering van dit plan werd aangenomen met 12 stem men voor en 6 stemmen (CDA en D66) tegen. De aanpassing van het Prunus laantje haalde het met 11 stemmen voor en 7 stemmen (CDA, D66 en GroenLinks) tegen. Het toegevoegde element parkeerterrein Vinkenbaan haalde met 13 stemmen voor en 5 stem men tegen (CDA en GroenLinks) de streep. De overige punten, waaronder de toekomstige situering van de week markt werden door vrijwel door alle partijen ondersteund. En daarmee kan het opknappen van de buitenkant beginnen. Bestemminsplan "Oost". Van de overige agendapunten vergde het vaststellen van dit bestemmings plan toch nog enige tijd. Voor de burger betekent dit bestemmingsplan dat eventuele erfbebouwing in het vervolg hoofdzakelijk zal worden getoetst aan het kriterium "toelaatbare omvang". In het bestemmingsplan is opgenomen een aan het college toekomende bevoegdheid tot wijziging van het bestemmingsplan nabij E.J. Potgieter- weg en Bosboom Toussaintweg. Het probleem lag met name aan het toe kennen van deze wijzigingsbevoegd heid. Volgens CDA en PvdA is zo'n bevoegdheid alleen maar bedoeld voor ondergeschikte zaken. CDA, D66 en GroenLinks zouden dit onderdeel wel uit het bestemmingsplan willen lichten. GroenLinks vindt dat je met een derge-t lijke wijzigingsbevoegdheid het wette lijk handvat om bezwaar te maken aan de burgers ontneemt. Mevr. Wuyster bestreed dat. Mensen hebben vrijwel dezelfde mogelijkheden, volgens haar. Ook de terugkeer-garantie was nog een onderwerp van diskussie. Mevr. Wuy ster wees erop dat randvoorwaarde onder meer is terugkeer in een betaal bare woning. Er zal pas in twee woon lagen worden gebouwd als het niet anders kan. CDA, D66 en GroenLinks hielden bezwaren tegen de "wijzigings bevoegdheid" en Heiloo 2000 maakte een voorbehoud tegen de geplande "woontoren" bij de Loet. Maar dat kon niet weerhouden dat het collegevoorsel werd aangenomen.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1995 | | pagina 6