Over de toekomst van Heiloo Uitnodiging Discussie I fcfcN Tf oS HEILOO Woensdag 22 maart 19.15 uur in het Open Huis. PAGINA 12 UITKIJKPOST-15 MAART WONEN Hoofddoel: Subdoelen: WERKEN Subdoelen: ZOVEEL HEILOOERS, ZOVEEL MENINGEN Belang van uw mening! Hoe verder? Fl. 25,- VOOR EEN GOED VERHAAL VOORZIENINGEN EN SOCIAAL PROFIEL Hoofddoel: Subdoelen: c. BESTUURLIJK PROFIEL Hoofddoel: Subdoelen: ZOVEEL MENINGEN; WAT VINDEN WE ER SAMEN VAN? ^oiven Openbare Aanleiding De wereld is volop in beweging. In onze regio zien we bijvoorbeeld dat de HAL en de LJmond zich als economische gebieden sterk ontwikkelen. Dat heeft gevolgen voor het tussengelegen gebied: Heiloo en haar buurgemeenten. Een andere ontwikkeling is dat, door een andere verdeling van rijksmiddelen aan gemeentenHeiloo in de nabije toekomst moet inleveren op haar inkomsten vanuit de rijksoverheid. Oplopend in 4 jaar tijd krijgt Heiloo ongeveer 2,6 miljoen per jaar minder. En de inwoners verwachten van de gemeente dat zij anders gaat werken. Meer zorgen 'dat1 in plaats van het bekende zorgen 'voor'. Een andere rol dus. Voldoende aanleidingen voor een gedachtenbepaling over de toekomst. De gemeente Heiloo heeft hier in de afgelopen periode over nagedacht. Na het onderzoek naar de opvattingen van haar inwoners over het functioneren van de gemeente in de eerste helft van 1994, de talkshow in het Witte Kerkje en gesprekken met deskundigen, regionale bestuurders, betrokkenen van heilooër organisaties en politieke discussies binnen de gemeente is nu het tijdstip aangebroken om de gedachten te toetsen aan uw mening. Heiloo wil u graag betrekken bij de ideeën voor de toekomst van ons dorp. Dit aan de hand van een aantal doelstellingen die betrekking hebben op de toekomst van Heiloo. Deze doelstellingen gaan over wonen, werken, voorzieningen en bestuur. Mee eens? Mee oneens?Iets vergeten? Zegt u het maar! Op woensdag 22 maart heeft u de kans om mee te doen. In plaats van behandeling in een commissievergadering organiseert de gemeente een openbare hoorzitting met de politieke partijen in het Open Huis. Vanaf 19.15 uur bent u welkom bij onze strategiediscussie. Naar aanleiding van de discussie zal de strategienota worden gemaakt. Waarom keuzes? Het gaat niet meer over simpele maatregelen. Zoals puur doelmatiger werken. Er moet nagedacht worden over een aantal basiszaken. Wat moet de gemeente in de toekomst blijven doen Wat niet meerMaar ook nadenken over wensen. Wat vinden we belangrijk dat de gemeente aan taken gaat oppakken. Een bezuiniging van 2,6 miljoen per jaar heeft te maken met een mening over wat we samen belangrijk vinden. Het is daarom van belang dat de gemeente kan toetsen welke van haar 120 taken (diensten geleverd door de gemeente) bijdragen aan de gewenste doelstellingen. Maar dan moeten we het wel eerst eens zijn over die doelen. Als een bepaalde taak niet aan de doelen voldoet zal er goed bekeken moeten worden of de gemeente die taak nog wel moet uitvoeren (het kerntakenonderzoek). Eén uiterste is dus flink bezuinigen op taken en personeel van de gemeente. Een ander uiterste is dat de financiële gevolgen voor Heiloo door de nieuwe verdeling van rijksmiddelen volledig betaald worden door een verhoging van de Onroerende Zaakbelasting (OZB). Met andere woorden: de inwoners van Heiloo betalen die 2,6 miljoen en we veranderen verder niets. Tussen die twee uitersten ligt een groot aantal mogelijkheden. De keuzes daarin zijn onderdeel van de strategiediscussie. Zoals u ziet gaat de discussie over zaken die direct betrekking hebben op uw portemonnaie en over zaken waarvan u het gewoon vindt dat die in de gemeente Heiloo voorhanden zijn. Wonen in Heiloo in woningen van een meer dan gemiddelde kwaliteit alsmede voldoende afwisseling in vorm en prijs van de woningen. Heiloo is anders dan andere gemeenten. Dit komt vooral door een bijzonder mooie woonomgeving en de hoge kwaliteit van het leefmilieu. Het behouden en versterken hiervan is de uitdaging voor de toekomst. a. Nieuwbouw vooral voor de behoefte van de eigen inwoners, met name voor jongeren. b. De omvang van de nieuwbouw hangt samen met de wens om het bestaande voorzieningenniveau te kunnen handhaven. c. Het behouden en versterken van de (sociale) veiligheid. d. Het instandhouden van de kwaliteiten van de natuur en recreatiemogelijkheden in de directe omgeving. e. Kwaliteit van de openbare (groene) ruimte. Hoofddoel: Ruimte bieden voor bestaande bedrijvigheid in Heiloo en in de kleine HAL (Heiloo, Akersloot en Limmen). Heiloo is een woondorp. Het bieden van werk gelegenheid binnen de dorpsgrenzen is voor Heiloo dan ook geen eerste vereiste. Voor zover bestaande en nieuwe bedrijvigheid zich verdraagt met het 'mooie' wonen in Heiloo zal de gemeente daar ruimte voor bieden. a. Het bieden van ruimte aan dienstverlenende bedrijven en organisaties. b. Het oplossen van knelpunten op het gebied van milieuhinder van bedrijven in de woonomgeving. c. Verbeteren van de bereikbaarheid van de werkgebieden als de HAL, IJmond, Zaanstreek en Amsterdam. d. Het bevorderen van regionale werkgelegenheid mede in verband met het terugdringen van het autogebruik. Prikkels voor gesprekken: - Liever weinig goede woningen dan veel voor weinig. - Ik wacht al 5 jaar op een huis. - Die huren zijn niet te betalen. - Op zo'n hockeyveld kunnen makkelijk 50 huurwoningen. - Fijn wonen mag best wat kosten. - We hebben in Heiloo geen plaats voor minder draagkrachtigen uit de regio. - Door al dat verkeer daalt de waarde van mijn huis. - Wie de jeugd heeft heeft de toekomst. - Ik wil hier wel schone werkgelegenheid, bijvoorbeeld telewerken. - Aansluiting op de A9 maar alléén voor inwoners Heiloo. - Er staat nu al 3 uur file op de Kennemerstraatweg. - Als we de straatweg laten dichtslibben blijven die bedrijven vanzelf wel weg. - Ze moeten die trein naar Haarlem ook in Heiloo laten stoppen - Die vrachtwagens moeten maar omrijden, in ieder geval niet door Heiloo gaan - Als er nou meer bedrijven in de Boekelermeer komen kan ik daar lekker gaan werken - Milieu gaat boven werk. Woensdag 22 maart heeft u de mogelijkheid als inwoner om direct invloed uit te oefenen op de strategiediscussie. Vertegenwoordigers van de politieke partijen in Heiloo (wethouders, raadsleden, fracties) staan vanaf 19.15 uur tot 20.00 uur gereed om met u te praten. Zoek uw eigen partij op, of juist niet! Praat eens met een ander. Aan uw mening wordt waarde gehecht. Want gesterkt met uw inbreng zal vanaf20.00 uur de politieke discussie plaatsvinden: Waar gaan we naartoe met Heiloo? Uw aanwezigheid deze avond wordt zeer op prijs gesteld. De gemeenteraad zal de strategienota vaststellen in de raadsvergadering in april. In deze vergadering wordt ook het raamwerk voor de kerntaken vastgesteld. In de maanden april en mei zullen de fracties van de politieke partijen een grote rol spelen bij het vaststellen van de kerntaken. De eerste conclusies en financiële gevolgen zullen bij de behandeling van de voorjaarsnota in juni zichtbaar moeten zijn. In november komt de begroting in de raad, dan moet er al meer duidelijkheid zijn. Er wordt ruimte en tijd gemaakt voor overleg. Voor iedere inzender van een goed verhaal over de toekomst van Heiloo stelt de gemeente een boekenbon beschikbaar van fl. 25,-. De spelregels: Inzendingen alleen door inwoners Heiloo Verhaal bestaat uit minimaal 500 woorden Titel: 'Het Heiloo waar ik wil wonen' Inleveren mag tot en met vrijdag 31 maart 1995 t.n.v. burgemeester N. Schoof De gemeente behoudt zich het recht voor om de beste verhalen in de Uitkijkpost te plaatsen Een deskundige jury zal de inzendingen beoordelen op originaliteit, creativiteit en op 'waarde voor de toekomst'. Zorgen dat er een aansprekend pakket aan voorzieningen is. Heilooërs zijn gewend aan een breed pakket van goede voorzieningen. Er is een grote betrokkenheid bij en zorgzaamheid voor de inwoners die het op eigen kracht niet redden. Sociale geborgenheid zal ook in de toekomst hoog in het vaandel kunnen blijven staan. a. De kosten van welzijnsvoorzieningen worden, boven het basisniveau, in belangrijke mate door de gebruikers betaald. Het aantrekkelijk houden van Heiloo, ook voor 'niet senioren', door voldoende dynamiek en verscheidenheid in de voorzieningen. Er voor zorgen dat er voldoende mensen/ vrijwilligers zijn om voorzieningen draaiende te houden. Het toepassen van het profijtbeginsel (de gebruiker betaalt) als daar een goed minimabeleid tegenover staat. b. d. Invloed van de inwoners van Heiloo op wat er met hun dorp gebeurt. Door veranderingen in de omgeving, zoals de ontwikkeling van de HAL (Heerhugowaard, Alkmaar en Langedijk) of de vermindering van de rijksbijdrage (2,6 miljoen per jaar), zal de gemeente Heiloo nadrukkelijk moeten nadenken over haar plaatsje op de kaart. Samenwerking met andere gemeenten is een mogelijkheid om de verworvenheden, de zelfstandigheid en het eigen karakter van Heiloo te kunnen behouden. a. Meer bedrijfsmatig uitvoeren van taken door de gemeente. b. De gemeente treedt meer op als makelaar in vraag en aanbod van maatschappelijk gewenste voorzieningen. c. Het verbeteren van de mogelijkheden tot commu niceren tussen de gemeente en haar inwoners. d. Behoud van de groene omgeving en een doelma tigere en betere dienstverlening van de gemeente door bundeling van krachten met buurgemeenten. Heiloo is een seniorendorp en dat moet zo blijven. Die muziekschool is een uitkomst, hoe zou ik zonder moeten. Heiloo is maar een saai dorp. Cultuur haal ik wel in Amsterdam en Alkmaar. En nu wil ik veilig kunnen fietsen. Het is hier zo onpersoonlijk, ik wil een warm dorp. Ze kunnen toch wel in Alkmaar naar school. Ik vindt alles goed als de OZB maar niet omhoog gaat. De gemeente is veel te veel "vadertje zorg". Hoe kunnen we de natuur en het landschap van onze regio beschermen. Waarom zou de gemeente Heiloo moeten fuseren, we hebben toch al alles. Wat hebben wij nou gemeen met Egmonders. Die mensen op het gemeentehuis weten niet waar ze over praten. Staan we samen met Egmond, Limmen Akersloot en Castrucum niet een stuk sterker. Als we samenwerken met andere gemeenten, kan de OZB mooi naar beneden! De voorlopige strategienota is beschikbaar bij de gemeente. Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met de heer E. Kroon van de gemeente (telefoon: 313242). Woensdag 22 maart wordt de voorlopige strategienota gepubliceerd in de Uitkijkpost.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1995 | | pagina 14