yJw» mIPp WÈÈÊttemm IIwhH B 3 wk «ffsas tej22 ik NWfil Or* iti jiw I PAGINA 10 UITKIJKPOST - 5 APRIL 1995 Heiloo is een groene gemeente. Zo'n algemene uitdruk king wordt tegenwoordig maar al te vaak gebruikt om aan te geven, dat in een gemeente veel aandacht wordt besteed aan het milieu. En natuurlijk blijft Heiloo in dit opzicht niet achter: allerlei maatregelen op het gebied van gescheiden inzameling van huisvuil zijn doorgevoerd en bijvoorbeeld bij het realiseren van nieuwe woningen of bedrijfspanden vtfbrdt streng gelet op de effecten voor het milieu. Maar een groene gemeente kan je ook op een andere manier uit leggen, namelijk heel letterlijk: maak eens per fiets of wan delend een rondje door de gemeente en de kleur groen komt je in alle variteiten tegemoet. Heiloo barst bijna van het groen door middel van parken, bossen, plantsoenen, groenstroken, waterpartijen met .prachtige oevers enzovoort. Voeg daarbij nog eens de vele fraaie particuliere tuinen en er is geen twijfel meer moge lijk. Heiloo is groen. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat de gemeente genomineerd is voor de Entente Florale 1995, een internationale 'groen-wedstrijd', waaraan negen landen van ons werelddeel met elk twee gemeentes deelnemen. Geen gekke prestatie, het binnenhalen van deze nominatie. Groen en Landschap Maar in Heiloo wordt dan ook veel tijd en zorg besteed aan de aanleg en het onderhoud van het groen. Wat betreft de gemeente is dit de taak van de afdeling Groen en Landschap. Aan Ilse Plasmeijer, hoofd van die afdeling, de vraag wat er zoal wordt gedaan. 'Voor ik die vraag kan beantwoorden, moet je eerst weten om wat voor soort groen het gaat', steekt zij van wal. 'En dan bedoel ik niet het soort planten en bomen, maar met welke bedoeling je ergens gaat planten'. 'Wij maken daarbij nogal wat onderscheid', vervolgt zij. 'Zo heb je bermen met daarin bomen of struiken, die in hoofdzaak bedoeld zijn als een soort begeleiders van het verkeer. Een voorbeeld is de beplanting langs Rosendaal in Ypestein. Het plantsoen daar volgt de weg en heeft direct ook een tweede functie. Het schermt de woningen en de ventweg er langs af van de doorgaande weg'. Waterpartijen En die afschermende werking is op vele plaatsen in Heiloo te zien, zeker niet alleen in Ypestein. Want ook in de wes telijke wijken zie je dit, bijvoorbeeld de berm en de water partijen tussen enerzijds de Ewisweg en anderzijds de woonwijken Vrieswijk, Termijen en Mariënstein. 'Bij waterpartijen komt er ook nog een andere functie van het groen kijken', zegt Ilse Plasmeijer. 'Tijdens de realise ring en instandhouding daarvan moeten allerlei technische aspecten betrokken worden. Je kan niet zomaar van alles planten op een oever. Overigens is water, inclusief hemel water, van grote invloed. Je moet er bij de aanleg natuur lijk wel rekening mee houden dat langdurige of heftige regen niet voor problemen zorgt. Een berm moet dit kun nen verwerken, waarop bodemsamenstelling en beplanting hun invloed hebben'. Tot dusver hebben we vooral gesproken over het groen in de woonwijken. Van kleine stukjes plantsoen tot trapveld jes en brede bermen. Het meest in het oog springt het groene karakter van Heiloo aan de randen, waar uitge breide parken en natuurlijk het Heilooër Bos zijn gesitu eerd. Dat bos is overigens niet het werkterrein van de gemeente. De Vereniging van Natuurmonumenten heeft deze buffer tussen het dorp Heiloo en de stad Alkmaar in eigendom en onder beheer. Recreatie en educatie Maar de Noorder- en Zuiderneg aan de westzijde van het dorp zijn bijvoorbeeld wel het gebied waar de afdeling Groen en Landschap de scepter zwaait. Bij de aanleg daarvan is weer gelet op andere functies van het openbaar groen. De recreatieve functie spreekt eigenlijk voor zich. Maar ook (milieu-)educatieve elementen vind je erin terug. Neem maar eens een kijkje in het zuidwestelijke stukje van de Noorderneg, waar een vennetje, een moerasgebied en een zo natuurlijk mogelijk grasland zijn. Allerlei aspecten van het Noordhollands landschap zijn er terug te vinden, inclusief de flora en fauna. Het is niet voor niets dat het 1VN (Instituut voor Natuurbeschermingseducatie) in dit gebied gedurende de zomer avondexcursies organiseert en begeleidtp, \k. Bij de aanleg van dergelijke groene zones in de gemeente wordt ook gelet op een zo natuurlijk mogelijke kopie van het oorspronkelijke landschap. Daar het toch 'kunstmatig' tot stand komt, kan er ook rekening gehouden worden met een laatste aspect, namelijk dat van de veiligheid. Door op bepaalde plaatsen open stukken te creren of met een bepaald soort (lage) beplanting te werken, is de sociale veiligheid beter gediend. Nog eens samenvattend: bij de aanleg van groen in de gemeente wordt er gekeken naar de functie ervan: afscher ming, begeleiden van het verkeer, educatie, recreatie, natuurlijk karakter, sociale veiligheid en technische eisen. Wanneer de precieze functie is vastgesteld komt de verde re inrichting van een stukje groen, of het nu gaat om een paar vierkante meters tussen woningen of om een com pleet bos, zoals het Oosterbos, waarvan voor de aanleg twee weken geleden op de Nationale Boomplantdag het startsein is eeeeven. TT Niet alles kan zomaar In geval van het laatst genoemde zijn alle functies in beeld en kan men ook bij de aanplant veel meer kanten op, zoals elders in dit verhaal zal blijken. Maar bij andere stukjes moet veel concreter naar de functie, locatie en mogelijkhe den worden gekeken. 'Neem nu een groenstrook van een meter of twee breed. Daar kan je geen hoge, afschermende struiken of bomen planten', licht Ilse Plasmeijer toe. 'De ruimte is te beperkt en dus kiezen we dan voor gras, lage beplanting en hïec en daar een boom. Wil je echt een afschermende ftrook tigali- seren, dan heb je minimaal een breedte van drie tot vijf meter nodig. Kijk maar eens naar de groenstroken ti^sen^ de sportvelden in west en de wegen erlangs. Is een strook te smal, dan krijg je last van overhangende beplanting. Dit kan bijvoorbeeld voor het verkeer een gevaarlijke situatie opleveren'. Nog een niet onbelangrijk onderdeel bij het realiseren van openbaar groen is de vraag of dit groen intensief onder houden moet worden. Kies je voor planten, die veel onder houd vragen, dan trek je direct ook een wissel op de begroting van de gemeente. 'De beplantingskeuze bepaalt meteen het onderhoud en dus ook de hoeveelheid geld, dat daarmee gemoeid is', aldus Ilse Plasmeijer. Openbaar groen 'Vroeger bestonden de plantsoenen in Heiloo uit gazons, rozenperken en heidetuinen en werd overal intensief het onkruid verwijderd. De plantsoenen werden bij yvijze van spreken op de zelfde manier behandeld als de particuliere tuin. Tegenwoordig spreken we al bewust van openbaar groen. Daarme'e wordt het duidelijk dat een plantsoen ook andere functies heeft dan louter een siertuin te midden van woningen. De gebruiksfuncties zijn divers en er worden ook natuurwaarden aan toegekend. Die laatste zijn in toe nemende mate van belang in Heiloo. Vanuit deze hoek kan je natuur meer en beter terugbrengen in de verstedelijkte omgeving'. Voorbeelden zijn er inmiddels te over. £o wordt snoeihout al geruime tijd niet meer verzameld èn verbrand, maar wordt het waar mogelijk versnipperd en in de vorm van houtstrooisel op voetpaden 'teruggebracht' in de natuur. Ook wordt het snoeihout wel terplekke achtergelaten in zogeheten houtrillen: een soort lage wallén van hout die tussen de beplanting door slingeren. De snippers en het verrottende hout in deze rillen zorgen voor nestel- en voedselbodems voor andere vormen van leven (vogels, insekten, bepaalde planten en paddestoelen bijvoorbeeld). Natuurlijke beplanting De natuur terug in het dorp - en daarmee ook de slogan 'Fijn wonen in het groen' benadrukkend - is ook in de soorten van de beplanting terug te vinden, zoals de keuze voor soorten, die hier van nature al voorkwamen en voor komen. Deze planten zijn beter bestand tegen de invloe den, die het gevolg zijn de ligging van Heiloo zo dicht bij de kust. Minder ziekte en dus ook minder onderhoud. Dat geldt al helemaal voor het toepassen van allerlei kruiden en bloemen, die men doorgaans kent als onkruid. Deze wor den, al dan niet in een gecultiveerde vorm, toegepast. Een nog niet zo'n oud voorbeeld is het zaaien van kruiden nabij winkelhof 't Loo geweest. Om verstuiving van een stukje braakliggend zand te voorkomen, werd een bloemenmeng- sel gezaaid. Het leverde een kleurrijke aanblik op en was bovendien zeer functioneel. Heidestruikjes en sierrozen zijn er nog maar nauwelijks. Liever kiest men vandaag de dag voor sterkere soorten, zoals krenteboompjes, klimop, sneeuwbes en bepaalde soorten botanische rozen, welke laatste ook nog eens een uitbundige bloei kennen. Natuur in het dorp, die prettig is om naar te kijken. Maar ook groen, dat op een zo natuur lijk mogelijke manier wordt onderhouden. Het gebruik van chemische middelen wordt steeds verder teruggedrongen: in het groen gebeurt dit helemaal niet meer. Ziektebestrijding in beplantingen komt nog slechts zeer incidenteel voop Dit beleid is al vele jaren geleden in Heiloo ingezet. Het resultaat van deze werkwijze is dat het beeld van het open baar groen gevarieerder wordt. De gebruiksmogelijkheden zijn veelzijdiger: speelweide, trapveldje, trimroute en wan delgebieden vormen samen met de aangelegde beplanting een geheel. Weersomstandigheden Wat betreft het onderhoud zijn de medewerkers van de afdeling Groen en Landschap natuurlijk sterk afhankelijk van de weersomstandigheden. Deze bepalen op welk moment in het jaar of jaargetijde welke werkzaamheden kunnen worden uitgevoerd. Globaal komt het erop neer dat in het voorjaar gestart wordt met een soort grote schoonmaak en een algehele inspectie van het openbaar groen. Daarnaast vindt er ook nog nieuwe aanplant plaats. Het plantseizoen loopt van november tot mei. Een tweede ronde, na de eerste inspectie, levert de plekken op, waar beplanting moet worden vervangen of nieuw wordt aange legd. In deze periode wordt ook de hiervoor reeds genoemde beperkte bestrijding met chemicaliën toegepast. Daarbij zeker geen onkruidbestrijding in de beplantingen; wel worden chemicaliën gebruikt ter bestrijding van eventuele ziektes en om onkruidgroei bij goten, vluchtheuvels en sierbestrating tegen te gaan. Een ziekte, die zeer nauw in de gaten wordt gehouden, is de alom bekende iepeziekte. Deze zal ook dit jaar wel weer hier en daar de kop opsteken. In voorkomende geval len, doorgaans tussen april en augustus, wordt zo adequaat mogelijk opgetreden. April: grasmaand April - in de volksmond de grasmaand - is ver volgens de maand, waarin het maaiwerk een aanvang neemt. Dit is mede afhankelijk van het weer, maar wanneer dit het toelaat, kunt u de twee maaiers her en der in het dorp tegenkomen. Uitgangspunt is om binnen een week alle te maaien opper vlaktes in de gemeente af te werken. Dit moet ook om geen achterstand op te lopen: de machines mogen niet stil staan en in geval van pech aan één van de machines raakt het schema behoorlijk in de war. Het gras op de gewenste hoogte houden - sommige stuk ken blijven hoger, bijvoorbeeld óm het gebied voor vlinders en andere dieren aantrekkelijk te maken - is één taak. Eenj andere is het snoeien van bomen en struiken, als oók hét» schoffelen van groenstroken. Dit laatste gebeurt in princi-^ pe zeven keer per stukje per jaar. Wanneer het met voorjaar en zomer gedaan is, richt de afdeling Groen en Landschap weer op andere takem Natuurlijk is in de herfst het verwijderen van gevallen bla deren op vele plaatsen in de woonomgeving een intensieve/' klus. Doorgaans geschiedt dit in een drie tot vier wekeiu durende periode. Aansluitend is het de tijd geworden voor,* snoeien en nieuwe aanplanten. Afhankelijk van deweeR^ somstadigheden zijn de medewerkers van Groen en Landschap ook betrokken bij de gladheidsbestrijding^ (voet- en fietspaden) en natuurlijk is de jaarlijkse inzame ling van kerstbomen een activiteit van deze afdeling. Verscholen werkzaamheden De werkzaamheden aan het groen in Heiloo is makkelijk waarneembaar. Maar enkele andere taken blijven wat ver scholen. Enerzijds omdat ze incidenteel plaatsvinden, anderzijds omdat ze gekoppeld zijn aan een specifieke plek. Te denken valt hierbij aan de wintervoedering van vogels en het bestrijden van ongedierte als ratten en mui zen. Maar ook het beheer van de algemene begraafplaats aan de Holleweg en dat van het hertenkampje f Beestenboetje in het Gemeentebos horen erbij. En natuur lijk is ook de bestrijding van overlast door honden een taak van deze gemeentelijke afdeling. In totaal zijn er ruim dertig mensen werkzaam voor Groen en voo We zon En one elk; dor me; Aai voo dar niei Lai •Bei wir wie rinj Aa He Oo 22, wij de vee lijk in' afg aar nïa mo Of lijk hel Tul ser Bi w. 'ÊMm gf: Links boven: De Julianaboom op de Van Doornstraat in Tuindorp. Daarnaast: Een klein stukje groen in één van de westelijke wijken. Rechts boven: De vijvers in Plan Oost met op de achtergrond Het Kruispunt. Rechts onder: Recreatief groen in Plan Went PP#*» lil ^0lfr5 «ionen .3 R- -AO JA, YATl Een kijkje in de groene c h Hj' V - •r: 4

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1995 | | pagina 10