Naamsvermelding voor wie nu intekent! A.J.V0S Concert in de Witte Kerk Intekening gedenkboek Heiloo gestart KonlnkHJk bezoek voor Heiloo C1000 Voordeelmarkt KtngEdward the iiii mmm Etsen en vazen bij Galerie Amber fireniginpnie uwsVeriniging snieuwsVereni Dolle dagen, 50% tot 75% korting 60e JAARGANG NO. 33 M I E UWSBLAD 16 AUGUSTUS 1995 Baafje Beach als afsluiting festiviteiten 25-jarig bestaan IVN-excursies LsestóelliErtiiilElitipost.ËptisrtSliil ïooi Heiloo En omstreden. Reddingsplan Orka's Berber aardappel zak van 5 kilo 1.99 Magere hamlappen 1 kilo 8.98 IN WINKELCENTRUM 'T HOEKSTUK CEES HACHMAIMG LOODGIETERS Stationsweg 61 -1851 LJ Heiloo - 072-330068 1/3 van de prijs het grootste gedeelte van onze kollektie v.a. donderdag 3 dagen voor 1/3 van de prijs Joseph van Schagen Winkelhof 't Loo 30 Heiloo 1/3 van de prijs Margriet Meyer kampioen dressuur Nachtmarkt Akersloot HSV nieuws Koffieconcert DirkJan Ranzijn Redactieacquisitie en administratiei De Hoefsmid 5 - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon: 072 330 175 Telefax: 072 335 644 Openingstijden kantoor: maandag t/m donderdag 08.30-16\30 uur vrijdag 08.30-15.00 uur. Buiten deze uren is de redactie telefonisch bereikbaar: 072 339 849 Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 072 330 175. Drukkerij uitkijk post bv i °P 2y J bekend. HEILOO - Op 7 november 1995 (Willibrordusdag) vindt de feestelijke aanbieding plaats van het boek 'Heiloo voor en na Willibrord'. Dit boek ver schijnt ter gelegenheid van het feit dat het in 1995 dertien eeuwen geleden is dat Willibrord in Rome tot bisschop der Friezen werd gewijd. Algemeen wordt aangenomen dat de missie van Willibrord geleid heeft tot de stichting van de kerk te Heiloo. Brede doelgroep 'Heiloo voor en na Willibrord, is geschreven voor een brede lezerskring: de inwoners van Heiloo en andere belangstellenden in plaatselijke geschiedenis. In het boek, waaraan een twintigtal schrijvers heeft meegewerkt, vindt u een scala van onderwerpen over de geschiedenis van Heiloo, van de pre historie tot de tegenwoordige tijd. Zo treft u een boeiend verhaal aan over de oudste bewoning van de strandwal, gaat u al lezend terug naar de tijd van Willibrord en wordt u uitvoerig inge licht over het reilen en zeilen van schoolmeesters in de vorige eeuw. Naast de bewoners van Ter Coulster en de Nijenburg treden ook de monniken van het reeds lang verdwenen klooster De Blinken, die ocht onderdak ver schaften aan de gevluchte koning van Engeland, voor het voetlicht. (Een frag ment hierover vindt u hierbij afge drukt. Het is een uitgebreide versie: wegens plaatsgebrek verschijnt het ingekort in het boek.) De stichting en ontwikkeling van het psychiatrisch centrum Willibrord krij gen ruime aandacht, evenals het bede vaartsoord Onze Lieve Vrouw ter Nood. Beide genieten landelijke bekendheid. Ook de belangrijke rol die Heiloo in de negentiende eeuw speelde in het Nederlandse literaire leven wordt niet vergeten. Verder zijn er nog hoofdstukken over de landbouwge- schiedenis van 1500 tot 1920; wegen en vervoer over land tot 1940; Oosterzij en Westerzij (waterstaatsgeschiedenis); de Reformatie; grenzen, naam, wapen en vlag; de middenstand; het dialect en er is een hoofdstuk 'Opmerkelijke perso nen'. Illustraties Naast een leesboek is 'Heiloo voor en na Willibrord' ook een kijkboek. Het is rijk geïllustreerd en bevat veel nog niet eerder gebruikt beeldmateriaal, zoals afbeeldingen van kaarten, tekeningen en portretten. Kortom, 'Heiloo voor en na Willibrord' is een mooi verzorgd en prettig lees baar boek, een aanwinst voor iedere Heilooër met interesse voor de historie van zijn of haar woonplaats. Het boek heeft een omvang van circa 200 pagina's en is gebonden in een lin nen band met stofomslag. Het formaat is 21x28 centimeter standaard. De helft van de talrijke illustraties is uitgevoerd in kleur. Intekenen U kunt zich nu reeds verzekeren van een exemplaar, door gebruik te maken van de mogelijkheid tot intekening. Bij intekening geldt tot 25 september 1995 een speciale prijs van f 49,50. De ver koopprijs zal daarna f 59,50 bedragen. Als u intekent wordt uw naam desge wenst vermeld in de lijst van intekena ren, die achter in het boek wordt opge nomen. De intekenbonnen kunnen bij de volgende plaatselijke boekhandels worden ingeleverd: -Boekhandel Bruna, Stationsplein 4, tel. 332834; -Boekhandel Deutekom, Heerenweg 69, tel. 331483; -Boekhandel Bruna/Braam, Winkelhof 't Loo, tel. 331004. Haast u zich, want de uitgave is eenma lig en de oplage beperkt. Even terug in de geschiedenis naar het jaar 1470. In oktober van dat jaar heeft de Engelse koning Eduard IV één of twee nachten in klooster De Blinken gelogeerd. Bruinvis besteedt er nauwe lijks een paar woorden aan. Echter, één zinsnede: 'niet ver van Alkmaar geland zijnde' heeft tot nader onderzoek geleid. De beroemde professor J. Huizinga, schrijver van Herfsttij der Middeleeu wen', heeft in 1926 onder de titel Koning Eduard IV van Engeland in ballingschap' de resultaten van een onderzoek beschreven. Dit onderzoek in Nederlandse archieven door hem en anderen was naar het verblijf van de Engelse koning in de Nederlanden toen deze in de nazomer over de Noordzee was gevlucht. Huizinga bestrijdt dat Eduard niet ver van Alkmaar is geland en meent dat de rede van Texel, veertig kilometer noor delijker, meer in aanmerking komt. Wel meldt Huizinga de ontmoeting met stadhouder Gruuthuse te Alkmaar en het bezoek aan de abdij van Egmond, waar de koning de relieken van St. Adelbert en andere Engelse heiligen wilde vereren. Herberging in De Blinken noemt hij echter niet. In het regionaal-historisch tijdschrift Holland verscheen in 1981 een uitvoe rig artikel van Obermann en Schoorl 'Koning Edward IV van Engeland op Texel', waarin zij een poging wagen om meer licht te werpen op de vluchtom- standigheden, de landingsplaats en de chronologie binnen de tijdsmarge van Doncaster -28 september- en Den Haag, 11 oktober. Dit gebeurde met behulp van het historisch materiaal en van de geografische en nautische moge lijkheden in de vijftiende eeuw. Tijdschema Van Eduards avontuur tussen 28 sep tember en 11 oktober kunnen we nu glo baal het volgende tijdschema opstellen: 28-29 september: nachtelijke vlucht te paard uit Doncaster. Deze vlucht werd 29 september, St. Michaelsdag, Een week 1^2 er, op 8 oktober, vond de overtocht over Marsdiep en de reis naar Alkmaar plaats, waar Gruuthuse de koning opwacht en ver welkomt. Gruuthuse koii op 6 oktober uit Den Haag vertrekken om tijdig in Alkmaar te zijn. Er wordt verwelko ming gemeld, onthaal en verzorging. De volgende dag ging hij per schip over de Berger- en Egmondermeer naar het klooster Egmond; bezoek aan klooster en relikwieën van St. Adelbert en ande re heiligen. De overnachting was in klooster De Blinken te Heiloo. Waar de koning 8 oktober in Alkmaar onthaald en verzorgd is, wordt niet ver meld. Zeker is echter dat hij na zijn bezoek aan Egmond op de 9e oktober in het klooster overnacht heeft. Het valt niet binnen het bestek van dit artikel, maar laat ik kort weergeven hoe het Eduard in de tijd hierna verging (met dank aan drs. H.C. ten Berge). Stadhouder Gruuthuse was een goed gastheer voor de ongenode gast en zijn gevolg. Boden reisden in grote geheim zinnigheid op en neer naar Hesdin, de residentie van Karei en Margaretha in Artois. Karei de Stoute besloot echter zijn zwager Eduard IV (Karei was gehuwd met Margaretha van York, een zus van Eduard) voorlopig in Den Haag te laten. Karei zat in een moeilijk parket, omdat de aanwezigheid van Eduard een aanval op de Hollandse kust door Warwick, de machthebber in Engeland, zou kunnen uitlokken. De handelsbelangen liepen dus gevaar. Nog op 13 november 1470 laat de stad houder langs de kust controleren of er Engelse schepen te zien zijn. Het tij keert als Eduard begin december een bericht ontvangt van de graaf van Northumberland dat deze hem wil hel pen de Engelse troon te herwinnen, omdat Hendrik VI van Lancaster niet in geheel Engeland erkent wordt. Eind december vertrekt Eduard in gezelschap van stadhouder Gruuthuse naar het zuiden en in Aire ontmoet hij zijn zwager. Op 7 januari 1471 komen Karei en Eduard samen in St. Pol en sluiten vooral door de steun van Margaretha een overeenkomst waar door Bourgondië en Eduard gaan samenwerken. Voorlopig is Eduard de welverzorgde gast van stadhouder Gruuthuse in Brugge en er dreigt nog oorlog van Frankrijk en Engeland tegen Bourgondië. Warwick staat op het punt de oorlog te verklaren en Middelburg en Veere versterken zich tegen de verwachtte aanval. De oor logsverklaring kwam niet en eind februari veranderde de internationale situatie tussen Engeland, Frankrijk, Bourgondië en de Hanze zodanig dat Karei de Stoute definitief zijn zwager steun toézegde bij de voorbereiding van een gewapende terugkeer naar Engeland. Ongeveer tweederde van de uitrustingskosten van de expeditie wer den in een kortlopende lening verstrekt door vijf Hollandse steden. Op verzoek van Margaretha van York gedateerd op St. Matthijsdag (24 februari) 1471 gin gen Leiden en vier andere steden accoord met een lening van 6000 Hollandse guldens (1000 pond groten), die in 1472 en 1473 terugbetaald zou den worden. Eduard vertrekt naar Vlissingen en de vloot van Zeeuwse en gehuurde Danziger schepen verzamelt zich in Arnemuiden. De koning gaat op 2 maart scheep, maar moet nog tot 11 maart wachten op gunstige wind. Hij steekt over naar Norfolk, maar die haven is teveel versterkt en daarom landt hij te Ravenspur, een nu verdwe nen haven aan de monding van de Humber. Vervolgens wist hij zijn troon te herwinnen in de slagen bij Barnet en Tewkesburg. HEILOO - Op zaterdag 26 en zondag 27 augustus worden de feestelijkheden in het kader van het 25-jarig bestaan van zwembad Het Baafje afgesloten met een fantastische Beach-happening. Op de speelweide van het zwembad wordt 150 m3 zand gestort. Er is beach volleybal voor jeugd, rekre- anten en geoefenden en het van tv bekende en populaire voetvolley. Als extraatje voor de jeugd is er penalty- schieten. Behalve het beachvolleybal voor geoefenden (zondag vanaf 11.00 uur) vinden alle onderdelen plaats op zaterdag 26 augustus. Inschrijfformulieren met daarop alle gewénste informatie liggen voor u klaar bij de kassa van het zwembad (tel. 333909) en op de balies van Drukkerij Uitkijkpost en het gemeentehuis. Het inschrijfgeld bedraagt voor het penalty-schieten f 5,00 per persoon, voor het voetvolley f 15,00 en voor het beachvolleybal f 25,00 resp. f 30,00 per team. Alle deelnemers ontvangen in ieder geval een fraai t-shirt en hebben gedurende het gehele evenement gratis toegang tot het zwembad. Op vrijdagavond 25 augustus is er voor de echte zwemliefhebbers avondzwem- men met feestverlichting, drankjes en hapjes. De aktiviteiten worden zondag 27 augustus afgesloten met een door De Spetters georganiseerd waterpolo- toernooi. LIMMEN - Fijn werk en grove, expres sieve lijnen wisselen elkaar voortdu rend af in de kleuretsen van Jan Buys. Deze kunstenaar, opgegroeid in de Beemster, laat zich vooral inspireren door bogen, brugen en rondingen. Ook de vaas als vorm, als symbool van beschaving, en het vrouwelijke, kunt u in zijn werk terugvinden. Jan Buys studeerde aan de Rijksaca demie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam. Zijn werk is te vinden in de uitleen van verschillende galeries. Ook maakte hij decordoeken en muur schilderingen. Irene Maas is geen onbekende bij Amber. Zij exposeerde reeds haar gezellige dikke katten in deze galerie. Om bij het werk van Jan Buys aan te sluiten, maakte zij ditmaal prachtige handgevormde potten en vazen met geglazuurde motieven. Het aardewerk lijkt afkomstig te zijn van een Indiaanse markt in Mexico of Zuid-Amerika. De expositie van kleuretsen en vazen is te zien van 17 augustus tot 17 septem ber bij Galerie Amber, Dusseldorper- weg 18 in Limmen. De openingstijden zijn donderdag, vrijdag en zaterdag van 14.00-17.00 uur, en op afspraak. HEILOO - Zondag 20 augustus is de derde zondag van de maand en dat wil zeggen dat u met gidsen van het IVN mee kunt, die u een gedeelte van het Heilooërbos laten zien. De kans is groot, dat de grote stinkzwam met zijn geur de lucht verpest, maar laat u zich daar niet door weerhouden! De dins dag erna, 22 augustus, is de laatste gele genheid dit jaar om onder leiding van IVN-gidsen het gebied aan de westkant van Heiloo te doorkruisen. Beide wan delingen duren ongeveer anderhalf uur en zijn gratis. Vertrekplaats en tijd: a.s. Zondag: de kattenberg aan de Kennemerstraatweg, 11.00 uur. Dinsdag: zwembad Loos, 19.00 uur. Voor nadere inlichtingen kunt u bellen:- 07J-337736. In Bergen aan Zee heeft het IVN een educatief centrum, naar de zeldzame duinplant Parnassia genoemd, waar op aanschouwelijke wijze diverse onder- HEILOO - Gelijktijdig met de premie- re van de film Free Willy 2 start de die renbescherming een bioscoopactie om ook andere orka's hun vrijheid terug te geven. De dierenbescherming roept de bioscoopbezoekers op om het red dingsplan orka's te steunen. In alle 60 bioscopen waar de film in premiere gaat, hangen posters met de oproep 'Meer weten over de redding van Willy? bel de dierenbescherming'. Via het speciale actienummer 06-300111 krijgen bellers informatie over het red dingsplan. Keiko is de eigenlijke naam van Willy. In Free Willy 1 kreeg hij zijn vrijheid terug, maar in werkelijkheid leeft Keiko nog steeds in een aquarium. Al twaalf jaar lang is hij eenzaam opgeslo ten. Keiko is heel mager en lijdt aan een ernstige huidziekte. Dierenbeschermers uit de hele wereld hebben de filmmakers van Warner Brothers ervan overtuigd dat Keiko, net als Willy in de film, vrijgelaten moet worden. Daarom is met financiële steun van Warner Brothers de 'Free Willy-Keiko Foundation' opgericht. Om Keiko terug te brengen naar het gebied waar hij thuishoort, moet eerst een speciaal diepwaterbassin gebouwd worden voor de kust van Oregon. Daar kan Keiko wennen aan zijn toekomsti ge vrijheid. Tevens wordt er een pro gramma ontwikkeld om meerdere orka's, dolfijnen en andere zeezoogdie ren vrij te laten. De dierenbescherming wil met deze actie een substantiële bijdrage leveren aan het 'Free Willy-Keiko Foundation' fonds. Aanleg - Onderhoud - Gas - Water - C.v. - Sanitair - Dakwerk - Rioolreiniging Holleweg 19, t.o. Albert Heijn, tel. 335085. MAKELAARDIJ O.G. Zeeweg 20, 1852 CR Heiloo Tel. 072 331895 Fax: 072 338209 AAN- EN VERKOOP HYPOTHEKEN ASSURANTIËN TAXATIES werpen uit de natuur tentoongesteld zijn en waar u zelf bijvoorbeeld duinen kunt maken (op schaal!). Het staat bij de eerste weg in Bergen aan Zee naar links met een bord aangegeven en is elke zondag van 13.00 tot 17.00 uur geopend. HEILOO - Tijdens de Noordhollandse kampioenschappen voor landelijke rij- verenigingen gehouden in Spaarn- woude op zaterdag jl. werd Margriet Meyer uit Heiloo Noordhollands kam pioen L-dressuur. Margriet, die lid is van de landelijke rijvereniging Heiloo e.o., was met haar paard Je Reviens, eigendom van Stoeterij Het Maalwater in Heiloo, tijdens de selectiewedstrijd in Schoorl aangewezen om met negen tien andere combinaties in Spaarnwou- de te strijden om het Noordhollands kampioenschap dressuur L. De merrie, die pas vier jaar oud is en thuis nog een veulen te zogen had, liet zich uitste kend berijden. Margriet liet een zeer goede proef zien, die door de juryleden met een puntentotaal van 339 werd gewaardeerd. Deze score was ruim vol doende voor het kampioenschap. Margriet zal tijdens de nationale kam pioenschappen, de Levade, die op 1 en 2 september in het Federatiecentrum in Ermelo worden gehouden de provincie Noord-Holland vertegenwoordigen. Dit persoonlijke succes voor Margriet Meyer heeft ook grote betekenis voor de landelijke rijvereniging Heiloo e.o. waarvan zij lid en instructeur is. De ver eniging toont sinds het beschikken over een eigen terrein, zowel in ledenaantal als in kwaliteit een stijgend niveau. HEILOO - Vrijdag 18 augustus is er weer een concertavond in de Witte Kerk te Heiloo. Dan wordt het vijfde concert in de serie zomeravondconcer ten gegeven. Dat betekent tevens dat deze serie (helaas) alweer bijna ten einde is. Een zeer succesvolle serie, gezien de toenemende belangstelling. Dat is vooral te danken aan de hoge kwaliteit van deze concerten. Hoge kwaliteit is voor de organisatoren een eerste vereiste. Het is niet gebruikelijk om twee jaar achter elkaar dezelfde musici uit te nodigen. Voor het Multatuli-strijkkwar- tet uit Den Haag is een uitzondering gemaakt. Want vorig jaar was dit ensemble ook te horen (en dankzij het podium te zien) in de zomeravondcon certen. Een grandioze avond op topni veau. Daarom nu nogmaals dit ensem ble. Maar wel met een geheel ander programma. U kunt komende vrijdag werken (strijkkwartetten) horen van Anton Webern, Wolfgang Amadeus Mozart en Claude Debussy. Dit concert is niet alleen zeer aan te bevelen, maar gesteld kan worden dat je bij wegblijven gewoon iets hebt gemist. Dit ensemble verdient een volle kerk. En voor de prijs hoeft u het niet te laten. De toegangsprijs bedraagt ook voor dit concert slechts f 10,00 (CJP, 65+ en kinderen tot 12 jaar f 7,50). Aanvang 20.30 uur. Kaarten verkrijg baar bij de ingang van de kerk. U kunt ook tevoren kaarten kopen bij de VW Heiloo (hoek Stationsweg/Heerenweg) of telefonisch reserveren via tel. 334804 of 335852. AKERSLOOT - De jaarlijkse traditio nele nachtmarkt van Akersloot zal vrij dag 18 augustus plaats vinden vanaf 19.00 uur. De sfeer en de charme van een nachtmarkt is toch weer heel anders dan een braderie of een markt die overdag wordt gehouden. Bijna 200 verlichte kramen zorgen voor een unie ke sfeer, aangevuld met een schitterend verlicht reuzenrad en nog tal van kin- derattrakties. Nieuw op de nachtmarkt is de komst van een aantal oude ambachten. In samenwerking met buro Henk Out is gekozen voor een breed scala aan oude ambachten. Zo kan men ondermeer de kunst van het stoelen- matten bewonderen, een koperslager, een tingieter, nettenboeter, touwslager en glasblazer. Op de markt zelf zal een grote verscheidenheid aan artikelen aan de man worden gebracht, variërend van de overbekende T-shirts tot brood je beenham, van ludiek bedrukte pos ters tot schaakborden, van alles is ver krijgbaar op deze nachtmarkt. De hore ca zal middels sfeervol verlichte terras sen een bijdrage leveren tot het welsla gen van deze nachtmarkt, die traditie getrouw duizenden bezoekers naar Akersloot zal trekken. In en rondom de café's aan het Wilhelminaplein zal volop levende muziek aanwezig zijn. In bar 't Achterom zal een prima rock band de jeugd ongetwijfeld weten te vermaken. Als de weergoden Stichting Akersloot Promotie gunstig gezind zijn, en het mooie weer van de laatste weken geen verstek laat gaan, kan Akersloot zich gaan opmaken voor deze oergezellige nachtmarkt die tot middernacht zal duren. HEILOO - Onder ideale weersomstan digheden werd zondag het eerste HSV bedrijvenkring-toernooi gespeeld op het gezellig aangeklede sportcomplex. Ruim 25 teams gaven acte de precense. Er vond een sportieve strijd plaats, waarbij 'meedoen is belangrijker dan winnen' het motto was. Uiteindelijke winnaar was het team van F. Jongeneel. Zondag 20 augustus vervolgen HSV 1 en 2 hun oefenprogramma tegen Limmen 1 en 2. Beide wedstrijden van gen aan om 12 uur en worden gespeeld op het HSV-terrein. Nu de competitie met rasse schreden nadert, kunnen de donateurs de heer G. Bolten weer verwachten. In de komen de weken zal hij u bezoeken, ditmaal met de nieuwe donateurskaart voor het seizoen 1995-1996. HEILOO - Op zondag 3 september zal de bekende Alkmaarse toetsenist een koffieconcert geven in restaurant Klein Varnebroek. Naast Dirkjan treden er andere gasten op. Natuurlijk zal DirkJan spelen op zijn nieuwste orgel de Böhm Diamant. De toegangsprijs is f 15,00 p.p. incl. kof fietafel. Leden van de fanclub van DirkJan betalen f 7,50 p.p. Restaurant Klein Varnebroek ligt aan de Omloop 22 te Heiloo. Het concert begint om 11.00 uur; u kunt zich hiervoor opgeven bij Frans van Marsbergen, tel. 020-6904667. De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 15.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Rinnegom en Egmond aan den Hoef. Redactionele kopij en advertentie-opgaven moeten uiterlijk maandag om 17.00 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 75 cent (excl. BTW). Bij adverteren op contractbasis gelden aanzienlijk lagere mm-prijzen. verzorgt tevens al uw drukwerk; van briefpapier tot full-color brochures. Vraag offerte! a

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1995 | | pagina 1