Koetsrit voor tachtigste verjaardag BOSCH Waterscouts van Victoriegroep paraat tijdens Wereld Jamboree Verzekerd van rechtshulp met een rechtsbijstandverzekering Z& zeguy&v cfat? iA;c/i'A iiir m GOED GEZIEN IOHN MOEN ASSURANTIËN PAGINA 6 UITKIJKPOST - 23 AUGUSTUS 1995 Odysseus Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen presenteert programma Mannenkoor Orpheus Droogteschade bij bomen mm Tri-Chem textiel dekoratie Open dagen bij Creatief Centrum Voor een goed en eerlijk advies voor al uw verzekeringen, hypotheken, sparen en pensioenen. Iedere donderdag - adviesavond van 19.00 tot 21.00 uur. -Wi/rt oost c/er EZlor*\Y 'We gaan weer naar school!' Ik lees de kreet op de doeken, die op ver schillende plekken in het dorp tus sen bomen vastgeknoopt zijn. De zomervakantie is voorbij, tenminste voor de schoolgaande jeugd. Ze hebben zes weken lang mogen zwemmen in Het Baafje, kunnen darren op het strand van Egmond of stripboeken lezen op de achter bank van de auto, met hun ouders op weg naar een nog warmer oord in het zuiden van Europa. En nu moeten ze weer naar school, wel licht tot grote vreugde van vooral hun ouders: terug in het gewone ritme, bijtijds naar bed, de handen- vrij om (Ie 'zomerschade' in het huis te herstellen en wellicht te star ten met een creatief cursusje. Het is lang geleden dat ikzelf zes weken achter elkaar vrij was. De afgelopen dertien jaar sowieso niet. En daarvoor nog eens tien jaar niet, want met bollen pellen, onkruid wieden, boeken afstempe len en ander vakantiewerk heb ik menige vrije week benut om een nieuwe fiets of stereo-installatie bij elkaar te sparen. Niet dat ik dat zelf altijd even leuk vond, maar mijn ouders stonden bepaald niet te jui chen bij het idee gedurende een kleine twee maanden een luierende puber over de vloer te hebben. Ruim twintig jaar geen langere vakantie dan twee tot vier weken: o, was ik maar een 'basiskind' of was ik maar onderwijzer, zoals meer dan de helft van mijn familie! Wat zit ik te klagen. Slaat de lange, hete zomer tenslotte dan toch toe? Heb ik geen lering getrokken uit de zonnesteek na een dagje fietsen door Noord-Holland? Ik zei tegen mezelf dat ik ervan genoot, terwijl het zweet op en het bonken in m'n hoofd een ander liedje zongen. En ik fantaseerde over een wekenlange fiets reis naar zo'n Zuideuropees landschap tot ik vlakbij huis was en met knikkende knieën de trap naar de voordeur beklom. Ik stortte neer op m'n bed, een golvende zak met water, waar ik het liefste in wilde kruipen om de warmte te verdrij ven. Die tocht was een soort testcase en een goedmakertje in enen. Ik was immers van plan het zuidwesten van Frankrijk te doorkruisen met m'n Hollandse karretje op twee banden. Het ging niet door, maar die fonkelnieuwe fiets stond toch al wel te blinken in de schuur. Ik moest kilometers maken, ik moest genieten van zon, zee en wind, ik moest sterker zijn dan de hitte, die ons land in haar greep hield en nog steeds houdt. Het is dinsdagoch tend wanneer ik dit schrijf en zojuist heeft een flinterdun nevel gordijn het eerdere blauw van de lucht aan het gezicht onttrokken; het is echter beloofd: de zon zal terugkomen!) De afgelopen weken heb ik een reeks boeken gelezen, waarin juist het omgekeerde gebeurt. Op een bedachte wereld leveren menselijke wezens en naar onze maatstaven sprookjesfiguren hun onderlinge strijd in het decor van een aanhou dende en alsmaar strenger worden de winter. Eén of andere IJskoning wenst de macht over die wereld en haar bewoners te krijgen en jaagt de ene sneeuwstorm na de andere over woestijnen en langs warme kuststreken. Zo nu en danwanneer de warmte me teveel is geworden en ik zwetend op de bank toch liever binnen blijf, ben ik jaloers pp de verzonnen sneeuw in de zomer. In het zogeheten fantasy-genre' kom je meestal helden tegen, die vele ontberingen doorstaan en grootse omzwervingen maken. Het goed en het kwaad zijn vanaf de eerste zin duidelijk en je weet ook wel hoe het afloopt. Je worstelt door de duizenden pagina 's heen en bent tenslotte tevreden met het happy end. Op en top vakantielite ratuur: niet te ingewikkeld en boor devol reizen. Vooral dat laatste trekt me aan. In mijn boekenkast staan vijf verschillende vertalingen van Homerus' Odysseus, de Griekse held uit de oudheid. In mijn dro men heb ik een bedrijfje opgericht: Odyssee, voor publicitaireevene menten. Want zwerven doe ik natuurlijk met woord en daad. In de loop der tijd is het 'Grote Plan' ontstaan. Op een dag kom ik in het vroegere Troje en maak van daaruit de zwerftocht van Odysseus door de wateren van de Middellandse Zee. Bij voorkeur iets sneller dan de naar ik meen twintig jaren, die mijn 'held' ervoor nodig had, en met een ander uitgangspunt dan 'op weg naar huis', maar toch, een zwerftocht zonder haast, zon der ander doel dan de tocht zelf. Het was een bedenksel, ik schreef mijn eigen fantasy-roman met een knipoog naar en veel schatplicht aan Homerus. Ik had er immers de tijd niet voor: twee tot vier weken vakantie achtereen, daarmee kom je niet zo ver. Maar nu, er is iets veranderd. In plaats van zes weken vakantie voor de boeg heb ik nu nog zes weken geen vakantie voor me. Begin okto ber start mijn grote afwezigheid, mijn allergrootste vakantie sinds ik als vierjarige de kleuterschool in Zaandam binnenstapte. De eerste maanden mag ik nog wat wennen en uitrusten, zodat een ieder zeker tot het eind van dit jaar op deze plek nog wel de wekelijkse column kan lezen, maar daarna schrap ik voor een tijdje de 'werk'-woorden uit mijn woordenboek. Vast en zeker dat ik de komende tijd nog wel eens op dit onderwerp terug kom. Even naar de kinderen: zij gaan weer naar school. Dat betekent dat het nu en dan op straat weer krioelt van overstekende kleine medemen sen, al dan niet vergezeld door hun ouders. Sommigen hebben net de spannende allereerste schooldag beleefd. Kan ik die van mij nog voor de geest halen? Nee, dat kan ik niet. Ik kan er wel wat bij fanta: seren, maar dat schiet niet op. Al die indrukken gedurende 35 jaar, eigenlijk had ik alles moeten opschrijven en bewaren. Maar dan ben ik niet meer dan een grijze mus, een saaie accountant of secre taris van mijn eigen leven. Laat mij maar zweven, zwerven en vergeten. Elke dag nieuwe impressies, elke dag een verrassing, elke dag voor het eerst naar school. HEILOO - Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen is weer met een geva rieerd programma gekomen. Dit jaar is er weer een uitgebreid cur susaanbod. Het is mogelijk lessen te volgen in onder andere gymnastiek, muziek, kunstgeschiedenis en koken. De deelnamekosten zijn voor alle cur sussen laag gehouden. Van september tot en met januari is het mogelijk om deel te nemen aan allerlei activiteiten. Zo is er bijvoorbeeld don derdag een excursie naar de Broeker Veiling; er wordt een lezing gehouden over botontkalking, er is een thema avond over kinderopvang in Heiloo, de leden gaan bowlen en briggen en er zal een Sint Nicolaasmiddag zijn. Voor informatie kunt u bellen met mevr. J.L. Bouma-Naninga, tel. 331203. ALKMAAR - Na een warme zomer gaan de zangers van Orpheus weer aan de repetities beginnen. Op maandag 28 augustus kunt u de ongeveer 60 heren aantreffen aan de Vondelstraat 27 te Alkmaar. Aanvang repetitie 19.30 uur. Heren uit de regio die interesse hebben om enkele weken eens de repetitie bij te wonen zijn zonder enige verplichting welkom. Tevens starten voor alle leden de gratis lessen in stemvorming onder leiding van een zangpedagoog. Voor inlichtingen kunt u bellen 072-610796 of 02207-15172. «Sjjf REGIO - Het is volop zomer, maar in veel straten in Nederland lijkt het wel herfst. De aanhoudende droogte brengt veel bomen in de problemen. De blade ren hangen slap en hebben bruine ran den. Sommige bomen laten hun blade ren vallen. Vooral bomen die opper vlakkig wortelen, als beuk en berk, heb ben het moeilijk. De Bomenstichting constateert dat de schade aan de bomen veel groter is dan in andere jaren. De gevolgen van de droogte zijn het best zichtbaar op plaatsen waar de bomen afhankelijk zijn van regenwater, zoals op de hogere zandgronden. In gebieden als de Veluwe, 't Gooi, de Peel en in Drenthe, is met name onder jonge bomen de uitval groot. Bij jonge bomen is het wortelstelsel nog onvoldoende ontwikkeld, zodat regelmatig regen of begieten noodzakelijk is. Ook in steden hebben bomen problemen met hun watervoorziening, doordat deze vaak in te kleine plantgaten staan. Bomen zijn in deze tijd van het jaar bezig met de aanleg van hun reserves voor volgend jaar. Wanneer ze nu hun bladeren al laten vallen, raken ze een hoop van hun energie kwijt. De kans op minder goed ontwikkelde knoppen vol gend jaar wordt daardoor groter. De droogte van de afgelopen zomers kan de conditie van bomen steeds verder doen verminderen. De gevolgen van deze droogte kunnen jaren later nog zichtbaar zijn of in het ergste geval de dood van een boom betekenen. Bomen begieten Om te zorgen dat bomen geen blijven- ■wrnmm^ 1 WËÈMm*: Mevrouw Sombroek werd in stijl van huis afgehaald voor de viering van haar tachtigste verjaardag. HEILOO - Afgelopen zondag werd de te maken in een koetsje. De tocht voer- den en bekenden. „Ze was erg verrast tachtigste verjaardag gevierd van de langs haar voormalige huis aan het door het koets-tochtje. Ze vond het mevrouw Sombroek van De Klooster- Vennewater, via 't Putje naar Klein enig en heeft genoten van de hele dag," hof. Om elf uur werd zij opgehaald om Varnebroek, waar ze opgewacht werd aldus haar jongste dochter, mevrouw met twee dochters en een zoon een rit door zo'n tachtig familieleden, vrien- Houtenbos. HEILOO - Pronken met exclusiviteit en originaliteit en...dan ook nog goed koper uit zijn dan kant en klaar gekocht, dat is de wens van elke consu ment. Vindt u het daarbij ook leuk om zelf iets te maken en bezig te zijn, dan komt u niet meer om de grootste han- denarbeid-hobby heen. U hoeft beslist geen kunstenaar te zijn om met tri-chem creatief, origineel en besparend te werken. Tri-Chem staat voor een totaalhobby waarmee u al het denkbare kunt verfraaien en versieren. Het maakt niet uit of het nu om textiel, hout, glas, metaal of kunststof gaat, met trichem lukt het altijd. Oorspronkelijk lag het accent van de hobby op het ver fraaien van mode en huishoudtextiel, maar inmiddels is geen enkele hobby- sektor meer veilig voor tri-chem. Bent u eenmaal tri-chem hobbyist, dan valt u van de ene verbazing in de andere. Bij de kreet 'Schilderen op stof verble ken velen. Geen angst: bij tri-chem ver bleekt niets. Het is natuurlijk een hele fijne eigenschap wanneer u zelf creatief bent, maar is dat niet zo, dan zult u van meet af aan versteld staan van uw opzienbarende resultaten. De Tri- Chem collectie is zo compleet en kwali tatief goed opgebouwd, dat letterlijk iedereen hiermee kan werken. In de afgelopen jaren ontwikkelden we vele schildertechnieken en mogelijkhe den. Door deze verscheidenheid is het voor vele duizenden afnemers een hobby geworden, die ze niet meer kun nen en willen missen. Heeft u interesse of wilt u meer weten, bel voor een gra tis proefles met Jos Manni, telefoon 336282. Kook Kook is blij met alle gebruikte kleding, huishoudelijke artikelen en meubels. Zij verkoopt ze en de opbrengst gaat naar een project in de Derde Wereld. De goederen kunnen worden afgege ven of neer gezet bij C. de Boer, Schuine Hondsbosschelaan 2, Heiloo, tel. 335314. Ophalen: tel. 072-117891 (werkdagen van 9.00-17.00 uur). Vaste verkooptijden: maandag en woensdag 10.00-12.30 en 13.30-15.00 uur. Amnesty International Iedere vier tot zes weken worden door enkele leden van Amnesty International afdeling Heiloo brieven samengesteld, die overgeschreven en verzonden kunnen worden voor (poli tieke) gevangenen. Iedereen kan hier aan meedoen. Inlichtingen: Denise Janssen (333094) of Jan Moolhuijsen (334925). Gered Gereedschap Gered Gereedschap stelt zich ten doel gebruikte gereedschappen in te zame len, te herstellen en te verzenden naar projecten in de Derde Wereld. Inleveradres: Wereldwinkel, Stations weg 105 te Heiloo, maandag 13.30- 17.00 uur, dinsdag t/m vrijdag 9.00- 12.00 en 13.30-17.00 uur en zaterdag 10.00-16.00 uur. Museum Psychiatrisch Centrum Het museum van het Psychiatrisch Centrum Willibrord aan de Kennemer- straatweg 464 is iedere eerste zaterdag van de maand geopend tussen 14.00- 16.00 uur. De toegang is gratis. Openbare Bibliotheek Heiloo Maandag 28 augustus in Zorgcentrum Overkerck: lezing door G. v.d. Berg, schrijfster van streek- en familier omans. Aanvang: 14.30 uur; kaarten a f 7,50 zijn verkrijgbaar aan de balie van de bibliotheek en bij de uitleenposten in de Zorgcentra De Loet en Over kerck tijdens de openingstijden op dinsdag en vrijdag van 9.30 tot 11.30 de schade oplopen door de droogte, moeten ze tijdig van water worden voorzien. De Bomenstichting sluit zich aan bij de oproep zuinig met water te zijn. Sla het autowassen een keer over en geef een noodleidende boom water! De Bomenstichting geeft al 25 jaar informatie en adviezen over boombe- houd en onderhoud. De Bomenstich ting geeft onder andere de folder 'Bomen en Begieten' uit. Deze folder geeft een overzicht van de watervoor ziening van een boom en er wordt in uitgelegd wanneer een boom 'dorst' heeft. De folder is te bestellen door f 3,00 over te maken op postbank 2108755 ten name van de Bomenstich ting te Utrecht, onder vermelding van 'Bomen en Begieten'. ALKMAAR - Iedereen die les wil vol gen in tekenen, schilderen, grafiek, of keramisch vormgeven, is van harte wel kom tijdens de open dagen. U kunt een kijkje nemen in de werkruimte en ken nis maken met de docenten en hun werk. Tevens zullen er demonstraties op draaischijf zijn. Het Creatief Centrum ligt aan de Terborchlaan 15 in Alkmaar (Hoef- plan). De openingstijden zijn zaterdag 26 augustus van 12.00 tot 17.00 uur en zondag 27 augustus van 14.00 tot 17.00 uur. Voor meer informatie kunt u bel len met Chris van der Hoeven, telefoon 072-123038, of Rettie Maree, telefoon 072-401714. Nooit vergeet ik de blik in z'n ogen. 'Ze zijn drooggekookt', zei hij beteuterd. 'Ze', waren zijn contact lenzen. Vroeger, zo'n 20 jaar gele den, kookte je je contactlenzen nog uit in een speci aal potje. Zo kregen bacte riën geen kans. Tegenwoordig gaat dat geluk kig ietsje an ders. Als u con- i tactlenzen gaat dragen, krijgt u gelijk de juiste onderhoudsmiddelen mee. Die kunnen per type contactlens ver schillen. Voor zachte lenzen die lan gere tijd meegaan zijn er onder- houdssystemen die uit verschillende vloeistoffen bestaan. Bijvoorbeeld één voor het reinigen, één voor het inzetten en nog een derde om de lenzen in te bewaren. Voor zachte lenzen die snel vervangen worden, zoals bij halfjaar- of maandsystemen worden veelal all-in-one vloeistoffen gebruikt. Eén flesje voor alle hande lingen. Ook voor harde contactlen zen bestaat nu een dergelijke gemakkelijke all-in-one vloeistof. Vergeet alleen niet ook met zo'n 'gemakkelijke' vloeistof uw lenzen goed schoon te maken. Goed reini gen is het behoud van uw lenzen, maar 't is ook 'lekkerder' voor uw ogen. uur. Tentoonstellingen in de bibliotheek: tot 28 augustus in de afdeling voor volwas senen en in de jeugdafdeling 'VOC en de Gouden Eeuw' en in de kleuterafde ling 'Berend Botje ging uit varen'. In de maand augustus is de bibliotheek op zaterdag gesloten. Boekverkoop Het Trefpunt Zaterdag 26 augustus van 9.00-12.00 uur: tweedehands-boekenmarkt. In het seizoen 1995/1996 zal dat iedere laatste zaterdag van de maand plaatsvinden. Er is ook een permanente boekver koop in Het Trefpunt, Westerweg 294, tijdens kantooruren. Als u uw oude boeken kwijt wilt, kunt u bellen: tel. 331297. Stedelijk Museum Alkmaar Tot en met 10 september is in het Stedelijk Museum, Doelenstraat 5 te Alkmaar, de expositie 'Wie verre reizen doet...' te zien met werk van schilders uit de Bergense School en hun tijdge noten; openingstijden: dinsdag t/m vrij dag 10.00-17.00 uur, zaterdag en zon dag 13.00-17.00 viur. Orgelzaal Booy Vrijdag 25 augustUS: orgelconcert door Teke Bijlsma in Orgelzaal Booy, Daalmeerpad 13 te Alkmaar; aanvang 20.00 uur; entree f 6,00. Galerie Amber Tot en met 17 september is er bij Galerie Amber, Dusseldorperweg 18 te Limmen een expositie met werk van Jan Buys (handgevormde vazen) ën Irene Maas (kleuretsen) te zien tijdens de openingsuren op donderdag tot en met zaterdag van 14.00-17.00 uur. Expositie Gemaal 1879 In het Gemaal 1879 aan de Fielkerweg te Akersloot kan men tot en met 27 augustus schilderijen bekijken van Hans ten Broeke op zaterdag van 13.00-17.00 uur en zondag van 11.00- 17.00 uur. Expositie in Merlet In restaurant-hotel Merlet, Duinweg 15 te Schoorl is een expositie te zien met aquarellen van Jacqueline Vermey. Gemeentehuis Heiloo In het gemeentehuis van Heiloo is tot en met 31 augustus een expositie te zien van foto's van Gerben van der Meulen. Bezichtiging is mogelijk tij dens de kantooruren. Zomerexcursie in duinen Alle dinsdagen (19.00-20.30 uur) en zondagen (9.30-11.00 uur) in augustus organiseert de NV PWN wandelexcur sies in het Noordhollands Duinreservaat. Deelname maximaal 25 personen, f. 2,50 bijdrage per persoon. Aanmelding: bezoekerscentrum De Hoep, tel. 02518 62235. (NB: Geldig toegangsbewijs duingebied verplicht). Tennisvereniging Heiloo Van 26 augustus tot en met 10 septem ber vinden op het sportpark aan De Dors de jaarlijkse clubkampioenschap pen plaats. Zondag 8 oktober: racketdag van 10.30 -15.30 uur. SV De Vrijheid Zaterdag 2 september: open dag bij schietsportvereniging De Vrijheid in het teken van '1300 jaar Heiloo' en het eigen verenigingsjubileum van 10.00- 17.00 uur in het onderkomen op sport park Het Zevenhuizen (naast/achter de badmintonhal). De scouts van de Victoriegroep zeilden ter gelegenheid van de Wereld Jamboree met hun buitenlandse gasten over het Alkmaardermeer. HEILOO - Negentien waterscouts van de Victoriegroep uit Heiloo, hebben van 1 tot 11 augustus deelgenomen aan de achttiende Wereld Jamboree. Gedurende deze periode verbleven zij niet in Dronten, maar op de Sublocatie De Stierop aan het Alkmaardermeer. Aan de officiële opening op 2 augustus in Dronten, die ook op tv te zien was, mochten de Victoriescouts deelnemen. Dat was een hele ervaring. Je maakt zoiets maar één keer mee in je leven: in een knalgeel, rood of blauw pak zwaai en en lachen naar scouts uit de hele wereld. Diezelfde avond hadden de Victoriescouts hun eigen opening op De Stierop. De opening werd gevolgd door een klein feestje, want de volgen de dag moest er gewerkt worden. De wekkers van het Horecateam liepen af om half zeven. Het ontbijt werd tus sen half acht en half negen genuttigd. Om half tien arriveerden de bussen uit Dronten in Akersloot en Uitgeest. Per dag kwamen ongeveer 350 bezoekers uit Dronten om een dagje te mogen zei len. De bezoekers bestonden uit 169 nationaliteiten. Gehuld in zwemvest gingen 3 k 4 bezoekers onder begelei ding van twee waterscouts zeilen in een lelievlet. Direct na de lunch kon men zwemmen in het meertje of deelnemen aan Hollandse spelen zoals zaklopen en aardappplrace. 's Middags kon men kie zen uit zeilen, vlotjesrace, zeilkorfbal of een zeilwedstrijd. Om half vier stonden de bussen weer klaar vóór vertrek naar Dronten. Terug op De Stierop namen de Victoriescouts een verfrissende douche en gingen in de rij staan voor hun eten waarna ze aan het avondprogramma deelnamen. De zogenaamde entertain- ment-crew zorgde ervoor dat er iedere avond weer een ander programma was zoals Highlandgames, Karaoke, video, volleybal, casino etc. Dit dagprogram ma werd gevolgd tot aan het eind van het festijn. Zondag 6 augustus was een vrije dag. Toen mochten de Victoriescouts het World Jamboree-terrein in Dronten verkennen. Er werd Chinese en Koreaanse thee geproefd. Italiaanse spaghetti en Nederlandse pannekoe ken gegegeten. Er werd gedanst met Tahitianen, Koreanen, Denen en Schotten. Balspelen werden gespeeld met Mexicanen en Amerikanen. Natuurlijk mocht het 'swoppen' (ruilen met scoutartikelen) niet vergeten wor den. Terug op De Stierop werden de meest uiteenlopende verhalen verteld: er waren t-shirts, uniformen en petten ges- wopt, dasringen gemaakt en Jamboreespullen gekocht. Op 11 augustus was dit fantastische kamp voor de waterscouts van de Victorie groep ten einde en was het tijd om naar huis te gaan, lekker te douchen en dan in bed te duiken, dromend van alle avonturen. Heb jij nu ook zin om actief te zijn op of bij het water? Neem dan contact op met Victoriegroep Alkmaar/Heiloo. De Victoriegroep heeft de volgende spel- takken: welpen (7-11 jr.), de verkenners (11-15 jr.), de wilde vaart (16-18 jr.) en de stam (18 jr en ouder). Tevens zoeken wij naar enthousiaste mensen die bereid zijn leiding aan welpen of ver kenners te geven. Daarnaast wordt gezocht naar mensen met belangstel ling voor bestuurlijke of ondersteunen de functies. Voor nadere informatie kunt u terecht bij Aline Coolegem (072-335427) of bij Jeroen Röling (072- 332749). Natuurlijk kunt u ook onze informatiestand op de Heilooër Uitmarkt op 2 september bezoeken. Heerenweg 234A 1851 KZ Heiloo Telefoon 072-335285 Telefax 072-339172 Lid V.A.K. HEILOO - Voetballend in de straat schiet het buurjongetje een bal door de ruit. Ongelukje, kan gebeuren, maar wat als het niet zo wil vlotten met de afwikkeling van de schade? De huisbaas vindt dat lekkende dak helemaal niet zo belangrijk en doet er dus niets aan. U wordt zomaar ontsla gen, of... zo zijn er veel voorbeelden te bedenken. Kleine en grote conflicten, vaak loopt het met een sisser af, maar het kan ook zijn dat er deskundige hulp nodig is om het probleem op te lossen: juridische hulp. Vormen van rechtsbijstand Er zijn in Nederland heel wat mogelijk heden om aan juridische hulp te komen, zoals bijvoorbeeld via advoca ten, notarissen, deurwaarders, consu mentenorganisaties, vakbonden, bur eaus voor rechtshulp en rechtsbijstand- verzekeraars. Rechtsbijstand kost geld, veel geld soms. De overheid heeft daarom regels gesteld aan het verlenen van rechtsbij stand aan mensen met lagere inko mens. De overheid regelt de tegemoet koming in de kosten van rechtsbijstand als het inkomen beneden een bepaalde grens ügt. Op dit moment is de grens voor gezinnen 3000 gulden netto en voor alleenstaanden 2.100 gulden netto per maand. De gefinancierde rechtsbij stand kunt u aanvragen bij bureaus voor rechtshulp. Helemaal gratis is die hulp niet. Afhankelijk van de hoogte van het inkomen moet een eigen bij drage worden betaald. Komt het tot een gerechtelijke procedure dan moet u bovendien de gerechtskosten zelf betalen. Rechtsbijstandverzekering Als er al zoveel vormen van rechtsbij stand zijn, waarom bestaat er dan nog een rechtsbijstandverzekering? Dat zit 'm eigenlijk in het woord 'verzekering'. De rechtsbijstandverzekering dekt het risico van hoge kosten en geeft altijd recht op hulp van een juridische des kundige van de rechtsbijstandverzeke- raar op de gebieden die door de verze kering zijn gedekt. Als het nodig is wor den ook andere deskundigen ingescha keld: een schade-expert bijvoorbeeld, medische deskundigen, een deurwaar der of een advocaat. Dergelijke extra kosten worden door de verzekeraar betaald. Voor de particulier bestaan er twee hoofdvormen van rechtsbijstandverze kering: motorr ij t uig-/verkeersrechtsbij - stand en gezinsrechtsbijstand. Daar naast bestaat er voor ondernemers een rechtsbijstandverzekering voor bedrij ven en beroepen. De motorrij tuigrechtsbijstandverzeke ring geeft recht op juridische hulp bij problemen met een motorrijtuig. Bijvoorbeeld bij het verhalen van scha de of in geval van een conflict over een reparatie. De meer uitgebreide vorm, de ver- keersrechtsbijstandverzekering, geeft recht op hulp bij problemen die met het verkeer in zijn algemeenheid te maken hebben. Dus niet alleen met motorrij tuigen. Ook in geval van schade die ontstaat als u bijvoorbeeld met de bus naar Spanje of op de fiets naar de supermarkt gaat, kan de rechtsbijstand- verzekeraar van dienst zijn. Conflicten De gezinsrechtsbijstandverzekering geeft recht op hulp bij allerlei conflic ten waar uzelf of uw gezinsleden mee te maken kunnert krijgen. Een onterechte huurverhoging, een slecht gelegd par ket, de veel te hoge schutting van de buurman. Maar ook conflicten die met inkomen te maken hebben, zoals ont slagzaken, uitkeringskwesties, pen sioenaanspraken enzovoort. Kortom, de rechtsbijstandverzekering geeft recht op juridische hulp in vrijwel alle conflictsituaties waarmee een gezin of een verkeersdeelnemer te maken kan krijgen. Er zijn maar weinig pro bleemgebieden uitgesloten. Meestal zijn dat zaken die te maken hebben met echtscheiding, belastingzaken en zaken die al door een andere verzekering zijn gedekt. Uitsluitingen staan altijd expli ciet in de polis vermeld. De meeste rechtsbij standverzekeraars bieden keuzepakketten aan met een bepaalde basispremie. Afhankelijk van het pakket dat u kiest kunnen bepaalde toeslagen of kortingen worden bere kend. Voor meer informatie kunt u terecht bij Bosch assurantiën, Heerenweg 234A, Heiloo, tel. 335285.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1995 | | pagina 6