Nieuwbouwhuis staat in twee dagen Muziek- en Dansschool Heiloo <Ze zeggen dat ik gek ben... UITKIJKPOST - 1 NOVEMBER 1995 Veel meer kleine huisjes Paul Haenen met 'Smakelijke Voortzetting' in De Beun Ingezonden Van Kooten en De Bie onder de loep Info-uur D66 Middenstanders Stationscentrum: 'Wizzl is oneerlijke concurrentie' Buk Buk zoekt vrijwilligers Komst van Wizzl in Heiloo nog niet zeker jaap- Wim van derjiorsl Heb je net zwaar gemotiveerd besloten om je huis te verkopen en de boel de boel te latendan barst plotsklaps het verhuisgeweld om je heen los. Een broer met een nieuw pandjeeen vriendin naar de grote stad, weer een ander op zoek en de onderburen blijken gelijktijdig met jou te vertrekken. Dozen worden af en aan gesleept, er ontstaat een levendige ruilhandel in aanhangers, bestelbusjes en overgebleven lam pen en planken. Gemeenschappelijke afvalcontai ners op de hoek van de straat wor den volgepropt met oud tapijt en spullen die men in de nieuwe woning toch maar liever niet meer tegenkomt. Grof vuil bellen doet men liever niet: dan staat de afge dankte rotzooi voor je eigen deur en zullen passanten zeggen 'Nou, nou, die hebben kennelijk centen zat als ze dit allemaal weggooien Ik zou bijna op het idee komen om maar gewoon te blijven zitten waar ik zitware het niet dat het onmoge lijk is. Wat is dat toch in mensen, dat ze van het ene huis naar het andere willen gaan? Hebben ze nu echt allemaal in de letterlijke betekenis van het woord meer ruimte nodig tussen de muren om zich heen? Moet het nu werkelijk alsmaar steeds groter? Ik ga van m'n flatje naar een tent, die vooral gevuld wordt met een slaapzak en een matje en voor de rest zal ik er zelf zo af en toe inkruipen. Ik heb zoiets van: als de wereld van bin nen nu eens wat kleiner wordt, komt de wereld daarbuiten dan juist niet veel ruimer over, heb je daarin dan niet veel meer vrijheid? Het is een wat andere optie dan de meeste makers van huisvestings plannen voor welke gemeente dan ook hanteren. Zoveel mogelijk kleine huisjes bou wen, dat is mijn devies. Natuurlijk heeft dat als gevolg dat de prijzen van de stapels steen met balken en dakpannen erop een stuk lager kunnen en moeten worden. Natuurlijk heeft het als resultaat dat de lijsten met woningzoekenden sterk inkrimpen en zelfs geheel ver dwijnen. Wat zal dat overigens een malaise geven bij gemeentelijke woonbure&us, bij woningbouwcor poraties en bij huizenbouwers. Want er is minder werk te verrich ten in de nu nog altijd winstgeven de sector woningbouw. Dat is, wan neer mijn idee navolging krijgt, over een paar jaar verleden tijd. Ik noem dat een neveneffect, want het gaat me nu even vooral om de filo sofie achter mijn plan. Klein bouwen om de wereld lekker groot, vrij en ruim te laten zijn. Veel mensen willen een groter huis om daarin nog meer spullen op te slaan. Kinderen bijvoorbeeld, maar ook auto's, bankstellen, boekenkas ten en afwasmachines. Er moet kunst aan de muur, planten voor het raam, een aparte kast voor alle schoonmaakmiddelen, rekken voor de voorraden levensmiddelen en kelderkasten om de reserve Franse wijn aan het oog te onttrekken als er bezoek komt. Vooral ook grote keukens om bij verjaardagen zoveel mogelijk mensen in te ont vangen om te laten zien hoeveel ruimte en zooi je hebt. Want nogmaals: hoe groter het huis, hoe voller het wordt gestouwd. Eigenlijk is het belachelijk. Want hoe meer spullen je hebt, des te minder gauw ben je tevreden. Neem nu eens een ander, zeker herken baar aspect van een verjaardags feestje, dat goed wordt bezocht. Het varkentje in kwestie, groot of klein, wordt overladen met geschenken. En voor een geschenk sloven we ons altijd uit: het zou eens te klein, te weinig kunnen zijn. Bij het eerste presentje nog blij en enthousiast, maar al bij de derde of vierde gave is de aandacht tot een minimum teruggebracht. In de ban van het eerste cadeau natuurlijk, want dat was de grootste verrassing. Mogen we dan niets meer bezitten? Ik zou bijna 'ja' zeggen. Want wat moet je met al die handel? Inpakken en uitpakken, in een grote koffer van de ene naar de andere plaats slepen. Maar het is niet eerlijk om de vraag met 'ja' te beantwoorden. Want ik ben zelf een rasechte verzamelaar. Ik heb albums vol met postzegels, ik zou er een boek over kunnen schrijven, maar daar vind ik zeker geen uitge ver voor. Ik heb ook al stapels boe ken, cd's, meubels en kookgerei. Binnenkort wordt het minder, maar van alles afstand doen is ook niet voor mij weggelegd. Bekijk ik de voorraad goederen die ik meezeul echt kritisch, dan blijft er weinig over, maar zo kritisch kan ik wer kelijk niet zijn. Voor iemand die is afgestudeerd in de kunst van het verzamelen - ooit volgde ik drie jaar de opleiding tot bibliothecaris, tot boekenhoeder - valt het niet mee om met niets op reis te gaan. Nee, het is niet eerlijk om te zeggen dat iedereen z'n spulletjes maar van de hand moet doen. Je ontneemt een kind niet zo gauw z'n speel goed, dus waarom zou je dat bij volwassenen dan wel doen? Maar ga toch eens bij je zelf na: wat is het leukste om aan andere mensen te laten zien? Natuurlijk: de dingen die je zelf gemaakt of bedacht hebt, de foto-albums met de daarbij behorende verhalen, de souvenirs uit vreemde oorden, verre landen. Van die dingen afstand doen is een hele heisa, zeker ook voor mij. Het gaat me slecht af. Maar al die andere dingen, zo gewenst in ons luxe leventje, kan ik missen. Iedereen mag me op deze uitspraak vastpinnen en me verwij ten dat ik toch wel met een mooie fiets en allerlei kapitaalvretende attributen op reis ga. Maar het is altijd zo dat de pot de ketel verwijt dat-ie zwart ziet. Ik wil best even voor ketel spelen hoor, daarmee heb ik niet zoveel moeite. Vooral omdat ik zeker weet, dat ik geen huis vol meer heb. Wat wil ik nu eigenlijk zeggen? Natuurlijk dat we niet als een stelle tje idioten alles maar moeten kopen waarvan we denken dat we het eventueel nodig zouden kunnen hebben. En als we niet zoveel zooi hebben, dat we sowieso met een veel minder groot huis genoegen kunnen nemen. En als we minder grote huizen nodig hebben, dan blijft er veel meer ruimte over voor natuur en milieu. En als er meer natuur en milieu is, dan kunnen we veel meer en beter genieten van het buiten zijn, van vrijheid. En als we vrijer zijn, dan is het ook makkelij ker om met anderen om te gaan. En dan, tenslotte, is er minder con flict, minder ruzie, minder oorlog, en hoeft niemand ooit nog een kernproef te voltrekken. Zo leidt de bouw van kleinere woningen tot een vreedzamer wereld. Het is bijna een sprookje maar die eindigen altijd met 'En ze leefden nog lang en gelukkig...' Dat is een zin in de verleden tijd. Ze 'leefden' en 'leven' dus niet meer. Dat is de pest van sprookjes. Ze kunnen niet waar zijn omdat ze altijd in het verleden of in de toe komst plaatsvinden. Want science fiction-verhalen zijn toch wezenlijk niet anders dan hoopvolle verzin sels voor de toekomst van de mens heid, terwijl we weten dat we op dit moment er alles aan doen om die 'toekomstdromen' nooit uit te laten komen. We kunnen het immers zo goed bedenken met z'n allen. We bouwen de prachtigste theorieën en verzin nen oplossingen die zonder meer voor de hand liggen. Ze zijn zelfs zo simpel dat het welhaast onmoge lijk is om er geen gevolg aan te geven. En wat doen we dan? We zien de eenvoud niet, want eenvou dig is niet meer genoeg. Zelfs onze gedachten moeten groter en groter, meer en meer. We stoppen onze hoofden vol met ingewikkeldheid, terwijl er met een beetje eenvoud en directheid zoveel meer opgelost kan worden. Neem nu de plannen voor De Egelshoek. De ingezonden brieven in deze krant waren duidelijk. Veel mensen zijn het er niet mee eens, wat er in de gemeenteraad werd beslist. Wat er werd beweerd is dan ook niet logisch. Schermen met exploitatiecijfers en zo zorgt voor enorme mistbanken, die de echte wensen verbergen: 'Bouw voor ons een heleboel kleine huisjes, die we kunnen betalen. Laat ons maar tevreden zijn met minder ruimte, want een beetje ruimte is altijd beter dan geen ruimte'. Het begin is er. Het morren van de inwoners moet toch een teken zijn voor degenen, die 'ruimtelijk orde nen'. En de inwoners dragen op deze manierzonder dat ze het wel licht beseffen, bij aan een wereld die meer op het open buitengebied en minder op het afgeschermde binnenwereldje is gericht. Iemand moet het voorbeeld geven. Gemeente Heiloo: grijp je kans! HEILOO - Op de hoek van de Hoogeweg en de Groenelaan werd afgelopen donderdag en vrijdag hard gewerkt door acht medewerkers van Bouwbedrijf Bakker en Borst Heer- hugowaard-Heiloo. In twee dagen werd een woning geplaatst, door middel van de redelijk nieuwe bouwmogelijkheden 'houtskeletbouw' en 'prëfab-bouw'. Dit houdt in dat het houten skelet van de woning in korte tijd op de fundering gezet wordt, waarna de wanden en dak panelen kant en klaar vanuit de fabriek naar de bouwplaats worden gebracht en met behulp van een kraan worden geplaatst. Wanneer alles op z'n plek staat, worden de muren eromheen gemetseld. Ook aan de binnenkant wordt er zodanig afgewerkt dat er achteraf niets te zien is van de gebruikte bouwmethode. Deze methode doet dus niet onder aan de traditionele bouw. Houtskeletbouw heeft een groot aantal voordelen. Allereerst is het een misvat ting dat deze huizen alleen in stan daardtypes kunnen worden uitgevoerd: dit huis is geheel op maat gemaakt. De isolatiewaarde is hoger dan bij tra ditionele woningen. Het kostenaspect is een belangrijke factor: al het tijdro vende werk wordt in de fabriek al gedaan. Op de bouw komt men niet voor onverwachte extra kosten of tijds- verlies te staan. „De kritieke fase wordt behandeld in de fabriek," aldus aanne mer Kees Borst. „Daar wordt het huis in feite gemaakt." Tijdswinst De tijdswinst is voor veel bouwonder nemingen en kopers een belangrijk pluspunt. In deze tijd van het jaar is het ideaal dat het huis binnen twee dagen dicht is, zodat loodgieter, metselaar, schilder, stucadoor en ieder ander aan het werk kan zonder gehinderd te wor den door slecht weer en vorst. Nico en Margriet Bakker, opdrachtge vers voor de bouw van dit huis, ver- Donderdagochtend was dit nog een kale vlakte; vrijdagmiddag rond twaalf uur werd de vlag in de top van het huis gezet, ten teken dat het hoogste punt bereikt was. wachten half januari het huis te kunnen betrekken. In iets meer dan een half jaar tijd zijn ze dan bewoners geworden van een prachtig vrijstaand huis op een mooie locatie in Heiloo. Achter het huis is ruimte voor het paard van de twee dochters; de hond is alvast aan het genieten van zijn vrij heid. Dat moet voorlopig nog even in de modder. In de komende maanden zal een groot deel van de tuin negentig centimeter opgehoogd moeten worden om gelijk te komen met het peil van de weg. Dit om te voorkomen dat huis en tuin in regenachtige tijden onder water komen te staan. „We hebben er echt zin in om hier te wonen," vertelt Margriet. „Het is prachtig om te zien hoe je huis zomaar uit de grond verrijst." Nico en Margriet hebben dat kunnen aanschouwen, net als vele geïnteresseerde buurtbewoners en kennissen. Margriet lacht. „Alleen de buurvrouw was er donderdag de hele dag niet. Ze wist wel dat er gebouwd zou worden, maar toen ze 's avonds ineens een heel huis zag staan, was ze toch wel erg verrast!" HEILOO - Zaterdag 4 november zal de succesvolle voorstelling 'Smakelijke Voortzetting' van Paul Haenen te aan schouwen zijn in theater De Beun. Dit negende theaterprogramma van Hae nen betekende zijn definitieve door braak naar een zeer groot publiek en is al in heel wat theaters te zien geweest. De pers heeft de voorstelling met lovende kritieken ontvangen. In 'Smakelijke Voortzetting' legt Haenen zich meer dan ooit toe op aan de actualiteit en aan het publiek ont leende invallen en improviseert hij rechtstreeks op wat kranten en het publiek hem aanreiken. Het publiek kan ook öp het toneel een woordje meespreken, dus de voorstelling is elke avond anders. Men houdt van zijn directe, absurde kijk op het leven. Hij leest het publiek nooit de les, zegt vanaf het toneel nooit •hoe men leven moet. Hij gaat er van uit dat het publiek dat zelf wel weet. Wat niet uitsluit dat je na een avondje Haenen wellicht wat meer zelfinzicht krijgt en het dagelijks leven makkelij ker aankan. Voor de pauze staat Paul Haenen zelf op het toneel en na de pauze is hij als Margreet Dolman de ster. Ook geeft dominee Gremdaat acte de presence. Er wordt veelvuldig gebruik gemaakt van audiovisuele middelen en ook de telefoon blijft waarschijnlijk niet onbe nut. Met 'Smakelijke Voortzetting' brengt Haenen journalistiek, actueel en interactief theater, datje als een warm bad ondergaat. De voorstelling op 4 november begint om 20.15 uur. Kaarten kosten f 25,00 Paul Haenen komt met 'Smakelijke Voortzetting' naar De Beun. (Foto: Steye Raviez) (f 22,50 voor CJP en 65+) en zijn van dagelijks van 13.30 tot 17.00 uur ver krijgbaar aan de kassa van De Beun. Voor meer inlichtingen kunt u bellen met 072-5333156. PvdA en Egelshoek De ingezonden brieven in de Uitkijk post van 18 oktober lezend, valt het ons op dat de briefschrijvers discussie over de volkshuisvesting in Heiloo lijken te beperken tot het onlangs in de raad vastgestelde besluit over de Egelshoek. De Egelshoek is één van de locaties waar gebouwd wordt: een grote locatie, zeker, maar bepaald niet de enige. Er wordt in deze en de komende jaren ook verder gebouwd in Ypestein, aan de Pastoor van Muijenweg, bij de Loet, op het Trefpunt-terrein achter de firma Klaasse aan de Westerweg, aan de Driestal en aan de Holleweg (voorma lige Rhehoboth-school). Allemaal loca ties waar goedkopere woningen, juist ook huurwoningen, gerealiseerd zullen worden. Voor de bouw aan de Pastoor van Muijenweg en het bouwplan voor het Trefpunt-terrein zijn, naast het inzetten van reserves van de gemeente, subsi dies van de provincie verworven. Hiermee kon de vermindering van sub sidie van de Rijksoverheid worden goedgemaakt. De provincie zet deze subsidies in voor stads- en dorpsver nieuwing, zoals het renoveren van dorpskernen. Een uitbreiding van het dorp, zoals op de Egelshoek, valt er niet onder. Wij hebben ook overwogen dat de lager geprijsde koopwoningen aan de Egelshoek straks doorstroming vanuit huurwoningen op gang brengen. Wij hebben ervoor gepleit dat het percenta ge lager geprijsde koopwoningen te verhogen. Wat dat betreft is de 60-20-20 verdeling waartoe besloten is (60% lager geprijsd, dus) naar onze wens. Het is tegen deze achtergronden dat de opstelling van de PVDA-fractie in het raadsdebat van 2 oktober gezien moet worden. PvdA-fractie Heiloo HEILOO - Op maandag 6 november organiseren de Openbare Bibliotheek en de Muziek- en Dansschool Heiloo êen lezing door Patrick van de Hanenberg over het fenomeen 'Van Kooten en De Bie'. Van de Hanenberg, werkzaam als recensent bij de Volkskrant, zal deze avond een leven dig verhaal afsteken, met gebruik van vele videobeelden, over de invloed van Kees van Kooten en Wim de Bie op het cabaret in Nederland. Voor de liefheb bers een avond, die men niet mag mis sen. Kaarten zijn nog verkrijgbaar bij zowel de bibliotheek als de muziek- en dansschool. De toegnagsprijs bedraagt vijftien gulden per persoon. De avond begint om 20.00 uur precies. HEILOO - Vrijdag 3 november houdt de D66-gemeenteraadsfractie in Heiloo haar maandelijkse info-uur. Tijdens dit uur kunt u uw mening kwijt over zaken die u aanspreken en u kunt vragen stellen over het gemeentelijk beleid en het D66-standpunt inzake diverse onderwerpen. Aansluitend op dit info-uur vergadert de D66-(steun)fractie over de onder werpen die in de gemeenteraadsverga dering van maandag 6 november aan de orde komen, zoals 'Bestemmings plan Centrumgebied 't Loo' en 'Vast stelling concept-begroting 1996'. Ook deze vergadering is openbaar en natuurlijk mogen de aanwezigen, wel of geen lid van D66, hun mening geven over de te behandelen onderwerpen. Aanvang: 19.30 uur, plaats: gemeente huis. Meer informatie: 072-5334695 en 5335443. Wethouder Bos en de vier sponsors van Muziek- en Dansschool Heiloo. HEILOO - Afgelopen vrijdag is op feestelijke wijze de verbouwde zaal van Muziek- en Dansschool Heiloo in gebruik genomen. Na enkele inleiden de woorden van de directeur, die ver telde hoe een en ander tot stand kwam, werd de opening verricht door de wet houder, de heer R. Bos. In zijn speech ging hij in op het belang van goed en goed geoutilleerd muziek onderwijs. De wethouder noemde het belang van de sponsors, zonder wier bijdragen de verbouwing onmogelijk zou zijn geweest. Hij prees de school voor zijn vindingrijkheid en feliciteerde haar met het succes. Helaas moest hij ook wat minder pret tige geluiden laten horen: de bezuini ging, die de gemeente Heiloo heeft opgelegd gekregen uit Den Haag, zal ook het Welzijnswerk, waaronder de muziekschool valt, niet ongemoeid laten. De heer Bos zei zich er voor in te zetten dat de school niet onevenredig zwaar getroffen zal worden en de ruim te behoudt om de problemen creatief te lijf te kunnen gaan. Daarna onthulde hij een wanddecora tie waarin de namen van de vier groot ste sponsors waren opgenomen. Vanaf dat moment klonk er muziek. Een groot orkest, speciaal voor deze avond samengesteld, speelde een selectie uit The Phantom of the Opera. Vervolgens was het de beurt aan een keur van solis ten. Sommigen hadden slechts kort les, anderen waren ruim ervaren. Allen leverden een fantastische prestatie in de overvolle zaal. Spelers en publiek noemden het podium een aanwinst voor de school en waren het roerend eens over de st^rk verbeterde akoes tiek. Dat laatste was een extraatje. Men had hier niet op durven rekenen. De zaal speelt nu heel licht. Zeker voor leerlingen, maar ook voor vakmusici is dat prettig. De avond werd besloten met een zeer geslaagd optreden van het Kwintet Cosmopolitan onder leiding van Paul Heijn. De Muziek- en Dansschool Heiloo kan terugzien op een in alle opzichten geslaagd openingsconcert. Vervolg van de voorpagina, voor deze winkel." Ze vraagt zich af wat het belang van Wizzl is. „Als je de treinreizigers erover hoort: die noemen het onzin. 'Alles is hier toch verkrijg baar?' zeggen ze. 'Laten ze eerst maar eens zorgen dat die treinen een beetje op tijd rijden', voegen ze er dan aan toe. Dat moeten de NS doen om de service te verbeteren," aldus Marianne Tilburgs. Andere winkeliers vragen zich af waar om Wizzl zoveel vrijheid krijgt. „Wij moeten ons aan allerlei regels houden, mogen bijvoorbeeld niet verbouwen, en daar kan alles," zegt Wim Sinnige hierover. Jef Letschert moet diploma's hebben om bepaalde artikelen te ver kopen, terwijl in Wizzl een drogisterij gedeelte ingepland kan worden. Zonneveld mag in de BP-shop na 18.00 uur bepaalde artikelen, die wel in het assortiment zijn opgenomen, vanwege de winkelsluitingswet niet meer verko pen. Bij Wizzl zijn zulke regels echter geen probleem. Communicatie moeizaam Simon Peek is van mening dat het Stationscentrum steeds meer wordt weggedrukt. „De verlichting is beroerd, we hebben hier al maanden losliggende en omhoogstekende tegels, en daar wordt amper iets aan gedaan. Voor Wizzl is echter alles mogelijk, lijkt wel." Waar Peek echter meer mee zit is dat de communicatie tussen gemeente en ondernemers moeizaam is verlopen. „Met elkaar praten, dat had de gemeente moeten doen. Zo'n burge meester moet gewoon eens de winkels binnen lopen en een praatje maken met de winkeliers. Dan weet je tenminste wat. Nu vernemen we allerlei ontwik kelingen via de kranten/' Vorige week werd Peek aangesproken door een medewerker van NS. „'Die Wizzl-win- kel gaat al snel open, hè?' zei hij. Ik vroeg wat hij bedoelde. Hij had in het NS-blad gelezen dat Wizzl in Heiloo op 11 november open zou gaan, zei hij. Dan sta je raar te kijken," vertelt Peek. Er zijn meer mensen die zich afvragen of de procedures wel goed verlopen. Via het MKB, de belangenorganisatie voor Midden- en Kleinbedrijf, is een bezwaarschrift opgesteld. Door een aantal winkeliers is dat ingediend bij het college. „We hopen dat dan in ieder geval de normale procedures gevolgd zullen worden, via de Provincie en de Raad van State," vertelt Marianne Tilburgs. Verder is er een handtekenin genlijst aangeboden met de namen van 200 tegenstanders. Artikel 17 Volgens Simon Peek is er met het gebruiken van Artikel 17 sprake van misbruik van overheidsgezag. „Het col lege zegt dat het dan om een proefpe riode zal gaan, dat Wizzl wordt toege staan. Maar wat gebeurt er als wij na een jaar met cijfers kunnen aantonen dat de omzet gedaald is? Als de NS, de gemeente en de reizigers tevreden zijn, wordt Wizzl dan toch gesloten, als de ondernemers dat willen? Ik denk het niet," beantwoordt hij zijn eigen vraag. Voor de ondernemers van het Stations centrum is het zaak hun bezwaren tegen de komst van Wizzl op 13 novem ber tijdens de hoorzitting, welke die avond om 20.30 uur wordt gehouden, nogmaals naar voren te brengen. Daarna worden de belangen gewogen door de raadsleden van de commissies grondzaken en bestuurszaken tijdens een gezamenlijke vergadering. Eind november wordt een definitief besluit verwacht van het college van burge meester en wethouders. HEILOO - Jongerencentrum Buk Buk organiseert het gehele jaar allerlei acti viteiten voor jongeren uit Heiloo en wijde omgeving. Bandoptredens, caba ret, theater, danceparty's en vele ande re activiteiten passeren met grote regel maat de revue. Om deze avonden goed te laten verlopen, zijn vrijwilligers nodig. Buk Buk heeft veel vrijwilligers, maar kan op bepaalde posities nog enkele mensen gebruiken. Zo kunnen de werkgroepen Programmering en Publiciteit nog een paar 'specialisten' gebruiken. Tevens zijn er nog plekken vrij achter de bar en zoeken we ook nog een computerbeheerder. De algemene eisen die we aan onze vrijwilligers stellen, zijn gevoel voor verantwoordelijkheid hebben, in team verband kunnen werken, binnen de leeftijdscategorie van 17 tot en met 28 jaar vallen en een redelijke hoeveel heid tijd kunnen besteden aan het medewerkerschap van Buk Buk. Ten aanzien van de bovengenoemde te ver vullen functies zijn er nog enkele voor waarden. Het gaat te ver om die hier te noemen. Lijkt het jou wel wat om vrijwilliger van de Buk te worden, neem dan con tact met ons op om meer informatie te verkrijgen of om je meteen aan te mel den. Daartoe kun je op de donderda gen 9 en 16 november tussen 20.00 en 22.00 uur bij de Buk langskomen (Pastoor van Muijenweg 12) of even bellen (tel. 072-5335242). Als je niet op donderdag kan, kan je op de woensda gen 8 en 15 november met Sevgi Gerger bellen tussen 11.00 en 12.00 uur (tel. 072-5113240). Overigens ligt er bij de Buk een folder klaar met meer informatie over 'medewerker worden'. Vervolg van de voorpagina. wachtten op dat moment - zomer 1995 - zonder meer een vergunning voor Wizzl in Heiloo. Het college was het hier nadrukkelijk niet mee eens en wilde aan het NS-experiment een dui delijke vergunningseis verbinden. Binnen de Wet op de Ruimtelije Ordening werd een mogelijkheid gevonden voor het verlenen van een tij delijke toestemming: artikel 17. Hiermee zou de gemeente de bevoegd heid houden om na de experimenteer fase van Wizzl de toestemming in te trekken, wanneer werd aangetoond dat de middenstand een onevenredig nadeel zou ondervinden van de winkel op het station. In gesprek blijven Dit voorstel werd door de betreffende raadscommissie opnieuw negatief beoordeeld, zo werd in augustus duide lijk. Ook in de raadsvergadering van vorige week gaven de meeste fracties nog maar eens te kennen niet positief te staan tegenover het Wizzl-plan in de vorm die de NS voorstaat. Maar tegelij kertijd wil de NS wel van start gaan en mogelijk in december de Wizzl-vesti- ging in Heiloo openen. Het risico v,an bestuursdwang (verbod) wil het college bij voorkeur niet nemen, men blijft lie ver in gesprek met de belanghebben den. Het college heeft besloten, nadat de Nederlandse Spoorwegen hiervoor een verzoek hadden ingediend, de Artikel 17-procedure in werking te stellen. Binnen deze procedure kunnen bezwa ren worden ingediend. Inmiddels zijn er vier negatieve reacties gekomen (twee van de Stationscentrum-onder nemers, één van de Stichting Heiloo Houden Zo! en één van de belangenor ganisatie MKB); twee positieve reacties werden ontvangen. Openbare hoorzitting Op maandag 13 november zal het col lege voor de aanvrager (NS) en dege nen die binnen de bezwarentermijn hebben gereageerd om 08.30 uur een (openbare) hoorzitting houden worden in het Heilooër gemeentehuis. Daar kunnen de indieners van de bezwaar schriften en de voorstanders van Wizzl hun argumenten nog eens mondeling toelichten. Vervolgens zal er in een gecombineerde commissievergadering bestuurszaken en grondzaken op maandag 13 november over gesproken worden met de politieke vertegen woordigers (eveneens een openbare bijeenkomst). De uitkomsten van zowel de hoorzit ting als de commissievergadering zul len moeten leiden tot een definitief besluit van het college van burgemees ter en wethouders, dat in deze de uit eindelijke beslissingsbevoegdheid heeft. Dit besluit wordt in de tweede helft van november verwacht. Wizzl-formule De stemming sloeg volledig om toen in april van dit jaar de Nederlandse Spoorwegen de landelijke Wizzl-for- mule presenteerde aan de media. De werkelijke bedoelingen met de winkel annex verkooppunt voor vervoersbe wijzen vernam het Heilooër gemeente bestuur uit de landelijke en regionale pers. Direct hierna heeft het college negatief gereageerd: 'Wij zijn zeer onaangenaam verrast', schreef men aan de NS, en 'Wij zijn het hier niet mee eens en willen dat de plannen terugge bracht worden naar de oorspronkelijke bedoeling'. Een scherpe reactie, die aan duidelijk heid niets te wensen overliet. Geen winkelcomplex op het Heilooër station, geen uitgebreid assortiment van con sumptieve en (luxe) cadeau-artikelen. Kóffie, broodjes en verwante zaken, aan de verkoop hiervan wilde het gemeentebestuur wel meewerken, maar de uitgebreide Wizzl-formule stuitte tegen de borst. De reactie van de NS bracht de partijen om de tafel, waarbij de NS-vertegenwoordigers pal stonden voor hun plannen, terwijl het college het gemeentelijke distributie plan en het eigen beleid verdedigden. Men kwam niet nader tot elkaar. In dit gesprek heeft het college sterk afstand genomen van de opmerkingen van de kant van de Nederlandse Spoorwegen dat de status van het sta tion Heiloo in het geding zou komen wanneer men niet zou willen meewer ken aan Wizzl. „Daar wilden wij niet over praten," aldus portefeuillehouder Schoof. „De zaak zelf - de komst van Wizzl - was voor ons het onderwerp van gesprek." Hoewel de NS het niet nadrukkelijk als pressiemiddel ter spra ke bracht, werd de mogelijke conse quentie op termijn bepaald niet onder stoelen of banken gestoken: öf Wizzl of kaartverkoop via automaten. Reactie ondernemers In deze periode (april 1995) kwamen ook de middenstanders van het Stationscentrum in het geweer. Zij schreven een uitgebreid bezwaarschrift aan het college. Hierbij waren belang rijke elementen de ruimere opening stijden van Wizzl ten opzichte van de winkels rondom het station en het uit gebreide assortiment. Deze zaken wer den als concurrentie-vervalsend aange merkt. Daarnaast kwam er een positie ve reactie van Rover, de vereniging van reizigers in het openbaar vervoer. Zij juichten (en juichen nog steeds) de uit breiding van de voorzieningen voor treinreizigers toe. Het college besloot de belanghebbende partijen - NS, middenstand en gemeen te - om de tafel te brengen. In dit over leg bleken de wederzijdse belangen niet overbrugbaar. Zo is het betrekken van de locale middenstand bij de inkoop van goederen voor Wizzl erg moeilijk. NS wilde dit wel, maar afspra ken met landelijke leveranciers sloten dit grotendeels uit, mede omdat een aantal hiervan in Heiloo en in het bij zonder in het Stationscentrum geen vestiging hebben. Na deze gesprekken zat het college gevangen tussen de verschillende belangen. Tegelijkertijd realiseerden burgemeester en wethouders zich, dat zij wel aan zet waren. Men besloot mee te willen werken aan het experiment van de NS. Argumenten hiervoor waren de betrekkelijke omvang van de Wizzl-verkoop (70 m2, binnen de muren van het huidige stationsge bouw), het positieve advies van de rijksconsulent van het ministerie van economische zaken, de belangen van de reizigers en de sociale veiligheid. Het collegevoorstel - gevat in een Artikel 19-procedure om de bestem ming van het gebied te wijzigen - werd door de raadscommissie negatief ont vangen.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1995 | | pagina 6