Ophef over houding van NS bij gemeente en middenstand M Schilder Jean Thomassen toont passie voor Anna Pavlova in fraai boekwerk Bij Macïank stopt u een tijger in de tank! Jubileumconcert Oratoriumyereniging Nieuw Leven CHARME, Voelt u zich ook 'Uitgekleed'... als de bomen kaal worden?? Merkbenzine..? de goedkoopste dag-en-nacht pomp van Noord Holland staat in Akersloot...! 072-5 127 127 Redactieacquisitie en administratie: De Hoefsmid 5 - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon: 072 533 01 75 Telefax: 072 533 56 44 Openingstijden kantoor: maandag t/m donderdag: 08.30-16.30 uur vrijdag 08.30-15.00 uur. Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 072 533 01 75. MMm JTL JU j Drukkerij uitkijkpost bv 60e JAARGANG NO. 46 OMSTREKEN UWSBLAD VOOR 15 NOVEMBER 1995 Intocht Sint Nicolaas SCHONG SCHILDERWERKEN B.V. 02205-3062/072-338472 tel. 072 331895 Bevolkingsonderzoek naar borstkanker Videopresentatie over Nepal Welfare verkoop Lederwaren Bi|outerieèri Winkefhofloo 51 Tel 072 5337275 Dames-Heren- en Kinderbeenmode Winkelhof 't Loo 68 Tei 072 5340285 Modestoffen, Fournituren Handwerken Winkeihof'f Loo 59 Tel 072 5330199 Alleman Modeman 'Wij denken in Mode' CEES HACHMANG LOODGIETERS Cursussen bij Aktief IVN-excursie •I «1 De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 15.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Rinnegom en Egmond aan den Hoef. Redactionele kopij en advertentie-opgaven moeten uiterlijk maandag om 17.00 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 75 cent (excl. BTW). Bij adverteren op contractbasis gelden aanzienlijk lagere mm-prijzen. verzorgt tevens al uw drukwerk; van briefpapier tot full-color brochures. Vraaa offerte! HEILOO - Het was een opgewonden stemming, na afloop van de hoorzitting over Wizzl, maandagochtend in het gemeentehuis. Een ieder die een be zwaarschrift of steunbetuiging had ingediend bij de gemeente, kreeg spreekrecht. De ondernemers van het Stationscentrum werden vertegen woordigd door een woordvoerder van de belangenorganisatie voor het Midden- ert Kleinbedrijf. Hij zette nog eens de veel gehoorde argumenten tegen de Wizzl-winkel op het NS-sta- tion in Heiloo uiteen. Ook van de kant van Stichting Heiloo Houden Zo! kwa men weinig nieuwe argumenten. De heer Van der Meulen verklaarde 'als trouw treinreiziger' zeker te weten dat Wizzl 'het niet zal redden' in Heiloo. Vooral de vraag naar gegevens over reizigers werd door meerdere partijen geuit. De heer Dudink, business-manager van NS-stations Noord-Holland, had hier over echter geen documentatie bij zich, hoewel hij beweerde dat er uitgebreid onderzoek had plaatsgevonden naar de wensen van reizigers, opstappend in Heiloo. De houding van de heer Dudink creëerde een gespannen sfeer tussen zowel de winkeliers als gemeen te en de vertegenwoordiger van de NS. In een toespraak noemde hij de hou ding van de middenstanders tijdens een presentatie in april van dit jaar 'bescha mend'. Hij zei ook 'niet te begrijpen waarom dit allemaal zo lang moet duren' en: 'De NS heeft al veel geduld gehad. Het houdt een keer op.' Commissievergadering Maandagavond volgde de commissie vergadering. De heer Dudink had zijn betoog aangepast en enkele woorden vervangen door minder beledigende. Dat dit nodig was, bleek wel uit opmer kingen zowel van de kant van het publiek als van de commissieleden, die onder andere spraken over de 'arrog ante houding van de NS'. „Allemachtig, met wat voor firma hebben we hier te maken?"vroeg mevrouw Worm-de Moei zich af, waarna ze haar verbazing uitsprak over hoe de NS zich manifes teert. Dudink moest verder toegeven dat het reizigersonderzoek niet was uitge voerd. Ook andere informatie die 's ochtends verstrekt was, bleek niet te kloppen. Zo is er geen sprake van een zogenaamd bestelsysteem voor boeken en cd's, maar zal van beide produkt- groepen een beperkt aanbod gevoerd worden: zo'n dertig pockets en de top- 10 en enkele aanbiedingen op het gebied van compact discs, aldus de heer Van der Sluis, namens de NS. Van mevrouw Worm-de Moei van het CDA kwam de vraag of het mogelijk is de locale middenstand in de gelegen heid te stellen in te schrijven op een gedeelte van de verkoopruimte, 'als een soort kiosk-idee'. Volgens de heer Van der Sluis, projectleider van Wizzl, is dit niet mogelijk, gezien de landelijke opzet van het project. Op het moment dat het service-aspect van de Nederlandse Spoorwegen ter sprake kwam, rees de vraag over de overdekte wachtruimte op het station. Aangezien Wizzl gepland staat voor het gebouw dat nu als wachtruimte dient, zou de reiziger buiten moeten wachten. Volgens Dudink zal er echter achter het huidige gebouw een nieuwe, ver warmde en moderne wachtruimte gebouwd worden. Op de vraag of dit ook gebeurt wanneer slechts voor een periode van anderhalf jaar toestem ming wordt verleend voor Wizzl, ant woordde'hij 'dat dit reeds op het pro gramma staat, volgens de landelijke vernieuwingen op perrons'. De heer van Yperen (PvdA) zei hierover als mening. Op die manier zou er wat het belastingbetaler verontwaardigd te kostendekkende aspect betreft geen zijn. reden zijn voor Wizzl. Reizigersbelangen De woordvoerder van Rover (Reizi gersorganisatie Openbaar Vervoer), de heer Maat, verklaarde dat Rover vóór het idee van de Wizzl is. Het argument is dat bij de komst van een Wizzl-win kel de garantie bestaat dat het loket voor kaartverkoop geopend blijft. De heer Maat haalde de degradatie van het NS-station in Anna Paulowna aan als voorbeeld. Van de commissieleden kwam nog maals de vraag naar documentatie over de wensen van de Heilooër reizigers. Zowel Maat als Dudink hadden hierop geen antwoord, noch op de vraag naar gegevens omtrent het aantal reizigers dat behoefte heeft aan een verbinding van Heiloo met Haarlem en Den Haag. Volgens Rover zal de trein vanuit Alkmaar in de richting van Den Haag stoppen op station Heiloo, 'zodra meer reizigers dat willen'. Meerdere commis sieleden waren van mening dat dit aan tal reeds omvangrijk is. Wanneer deze verbinding er komt, neemt het aantal reizigers toe en wordt de loketkaartver koop meer rendabel, waren ze van Tijdens de vergadering bleken alle commissieleden, op de heer Daas van Heiloo 2000 na, tegen de komst van Wizzl te zijn. Heiloo 2000 is in zoverre voör, dat het toestemt in de mogelijk heid van een proef voor anderhalf jaar, met daarbij de garantie dat de winkel wordt gesloten bij een negatieve uit komst van de evaluatie. HEILOO - Op zaterdag 25 november zal Sint Nicolaas een bezoek brengen aan Heiloo. Na een tocht door de gemeente, die om 11.00 uur van start gaat op het parkeerterrein tegenover de Willibrorduskerk aan de Westerweg, zal de goedheiligman om ongeveer 11.45 uur verwelkomd worden op het bordes van het gemeentehuis door wet houder Tom ten Hoope. Aan de intocht verlenen diverse verenigingen hun medewerking. Volgende week zal de redactie van de Uitkijkpost de route, de deelnemers en het middagprogramma nader toelichten. Erkend schilder - Wandafwerkingsbedrijf. Bel voor vrijblijvend offerte Schilderij van Anna Pavlova door Jean Thomassen. HEILOO - Nog voor het boek officieel overhandigd is, is er al interesse voor een Franse vertaling: 'Anna Pavlova, Triomf en tragedie van een mega-ster' is een groot succes. Jean Thomassen, de schrijver van het unieke document, blijft er rustig onder. „Het zou wel leuk zijn wanneer er een Engelse vertaling komt,!' zegt hij. „En waarschijnlijk zul len er meer talen volgen. Anna Pavlova heeft namelijk in 44 landen opgetre den, en overal waren haar uitvoeringen een groot succes." Het produktiebureau van Henk van der Meijden heeft al belangstelling Anna's debuut als fille de Pharaon'. Tekening van Jean Thomassen. getoond voor het maken van een musi cal. Thomassen heeft ook al een com- pleet script klaarliggen voor een docu mentaire, waar hij zich graag mee wil bezighouden. De belangstelling voor Pavlova is groot, blijkt uit de reacties op het boek. Mythe Gedreven vertelt Thomassen over de beroemdste ballerina aller tijden, die leefde van 1881 tot 1931. In 1899 debu teerde Anna bij het Keizerlijk Russisch Ballet. Tien jaar later kreeg ze wereld naam, toen ze in Parijs optrad met het Diag^ilevballet. Jarenlang was ze op tournee door Europa, tot ze zich met een eigen gezelschap in Londen vestig de, op het landgoed Ivyhouse. Gedurende haar leven creëerde ze een mythe, schrijft Thomassen. Hij denkt even na over de vraag wat hem zo boei de dat hij een boek over Pavlova wilde schrijven. „Het is zo wonderlijk aan haar, dat zij altijd gaf om andere men sen. Hoeveel rijke mensen zijn er die aan een ander denken? Zij wel. Ze heeft bijvoorbeeld enorm veel geld geschonken aan Russische leefgemeen schappen in allerlei landen. En vele tientallen kinderen in weeshuizen wer- den door haar onderhouden." Met het schrijven van het boek denkt Thomas sen recht te doen aan deze bijzondere vrouw. Lezend in het boek is de liefde van Thomassen voor de danseres voelbaar. De vele illustraties tonen hoe hij haar ziet: prachtig, dramatisch, gratieus en onbereikbaar. Op de houtskoolteke ningen, gemaakt naar foto's die niet gepubliceerd mochten worden, staat de ballerina veelal afgebeeld met een dro merige blik. Laatste wens In 1990 kwam kunstenares Ine Veen op het idee om een tentoonstelling in te richten over haar idool Pavlova. Thomassen raakte nauw betrokken bij de organisatie en ontdekte een aantal feiten over de danseres, die niet strook ten met de boeken die tot nu toe over haar waren verschenen. Zo besloot hij om met een nieuw boek te komen, veertig jaar na het verschijnen van het laatste document over Pavlova. Gedurende het onderzoek bleek onder andere dat Anna een kind was uit een buitenechtelijke relatie, die haar moe der had met een schatrijke joodse ban kier. Ook de oorzaak van haar eenza me overlijden in Hotel Des Indes in Den Haag blijkt anders te zijn dan tot nog toe werd aangenomen: Anna Pavlova stierf aan een acute bloedver giftiging, niet door longontsteking. De inspanningen van Jean Thomassen en Ine Veen om de as van Pavlova, vol gens haar laatste wens, terug te brengen naar Moskou, hebben geleid tot een hernieuwde belangstelling in Rusland voor 'hun balletdanseres'. Zo is er al een museum voor haar opgericht en een theater naar haar vernoemd. Beide instituten vechten om het recht de urn van Anna te mogen huisvesten. Thomassen verwacht deze zaak, die al jaren loopt, binnen een jaar afgewik keld te hebben. „Het blijkt niet mee te vallen de urn weg te krijgen uit het cre matorium in Londen. Maar er zijn weer nieuwe contacten gelegd. Hopelijk kan Pavlova's laatste wens binnenkort ver vuld worden." Schilderen en schrijven Thomassen is een schilder in hart en nieren. Het maken van absurde voor stellingen neemt het grootste deel van zijn tijd in beslag. Enige jaren geleden besloot hij om na het schilderen, wan neer hij moest bijkomen van de beel den en de energie die vrijkomen tijdens het werken, te gaan schrijven. Een groot aantal artikelen van zijn hand is al verschenen in voornamelijk Engelse vakbladen. De onderwerpen waar hij voor kiest zijn regelmatig van archeologische aard. Momenteel is hij bezig met een nieuw boek, terwijl hij de onderwerpen voor een aantal grote schilderijen ook al aan het uitwerken is. Thomassen is een hard werkende man, met uitgesproken ideeën. Dat maakt het begrijpelijk dat hij door de één als geniaal en door een ander als gek wordt beschouwd. Zeker is dat zijn werk 'een eigen gezicht heeft', zoals de schilder het zelf uitdrukt. Het boek 'Anna Pavlova, Triomf en tra gedie van een megaster' is verschenen bij Uitgeverij Van Soeren Co uit Amsterdam. Van dezelfde uitgever is het boek over Thomassen, genaamd 'De absurde realiteit van Jean Thomassen', geschreven door zijn per soonlijke vriend, museumeigenaar en componist Gerard van Hulst. Beide uit gaven zijn in de boekhandel verkrijg baar. MAKELAARS ^TAXATEURS ONROEREND GOED HEILOO - Op dinsdag 28 november zal de Heilooër Oratoriumvereniging Nieuw Leven een jubileumconcert geven ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan. Het concert zal plaatsvinden in de Moeder Godskerk aan de Holle- weg in Heiloo. De aanvang is om 20.00 uur. Uitgevoerd zullen worden: de Messe in Es-dur opus 80 van Johann Nepomuk Hummel en het Stabat Mater van Gioacchinno Rossini. De sopraan Hanneke Kaasschieter, alt Myra Kroes, tenor Robbert Overpelt en bas Henk van Heijnsbergen zullen als solisten optreden. Het inmiddels vertrouwde orkest Philharmonia Amsterdam zal haar medewerking verlenen; het geheel zal onder leiding staan van Marcel Joosten. In augustus van dit jaar was het 50 jaar geleden dat de Heilooër Oratorium vereniging opgericht werd. De eerste 25 jaar werd een gevarieerd muziek genre uitgevoerd. In het begin van de zeventiger jaren was de kwaliteit van het koor zodanig gestegen, dat vanaf dat moment uitsluitend werken geschreven voor oratoriumverenigin gen werden uitgevoerd, zoals composi ties van Bach, Fauré, Haydn, Mozart en Puccini. Vijftig jaar bestaan is voor een koor een hele tijd en zeker een gelegenheid om te vieren. Inmiddels heeft het koor dit met haar leden reeds gedaan mid dels een groot feest waarvoor de voor gaande 10 jaar de financiële middelen werden gespaard door de leden. Het koor wil nu graag ook op muzikale Het koor van Oratoriumvereniging Nieuw Leven. wijze uiting geven aan haar gevoelens van vreugde en dankbaarheid. De keuze van het programma van het jubi leumconcert is daar dan ook op gericht. Primeur voor Noord-Holland De Messe in Es-dur opus 80 van Hummel wordt pas voor de tweede maal in Nederland uitgevoerd en is een primeur voor Noord-Holland. De com ponist leefde van 1778 tot 1837 en werkte in Wenen, Eisenstadt en Wei- mar. Hij studeerde bij Mozart, Haydn en Salieri. Tot 1830 was Hummel een zeer gewaardeerd en bewonderd com ponist, dirigent en pianist; daarna ver bleekte zijn roem echter. De mis in Es was Hummels eerste mis, voltooid in 1804, zo'n tien weken nadat hij in Eisenstadt in dienst was getreden aan het beroemde hof van Estherhazy. Recensies uit die tijd leren ons dat het zeer enthousiast ontvangen werd. Tot 1880 werd het regelmatig uitgevoerd. Daarna raakte het in de vergetelheid, tot uitgeverij Doblinger in 1993 met een heruitgave kwam. Het stuk is qua sfeer vergelijkbaar met de grote missen van Haydn, maar het heeft een geheel eigen karakter. Gioacchinno Rossini Rossini leefde van 1792 tot 1868 en was tussen 1810 en 1829 een zeer produk- tief componist. Hij schreef in deze periode alleen al 40 opera's. Rossini componeerde enorm snel en noteerde ook in een geweldige vaart. Zo wordt verteld dat hij, toen hij op bed lag te componeren, een blad liet vallen. In plaats van op te staan en het op te rapen, koos hij er voor om het opnieuw te noteren op het volgende blad. De bijzonder succesvolle première van het Stabat Mater vond op 7 januari 1842 plaats in Parijs. Wat opvalt bij het beluisteren van de Stabat Mater, is dat hij afscheid neemt van de Italiaanse muziek van zijn jeugd. Hij rouwt om de Italiaanse opera, die hij haar laatste melancholische en bevallige roccoco- zuchten laat slaken. Wanhoop is echter niet Rossini's sterkste kant; dit is meer een afscheid met een glimlach dan vol tragiek. De toegangsprijzen van het concert zijn: f 25,00, f 22,50 voor CJP en 65+ en f 17,50 voor donateurs. In de voorver koop geldt op alle prijzen een korting van f 2,50. Kaarten zijn reeds verkrijgbaar bij de volgende adressen: Bruna-boekhandel Avis, Stationsplein; Bruna-boekhandel Braam en bij Disc't Loo, beiden in win kelcentrum 't Loo. Telefonisch kunt u ze bestellen bij mevr. Lamers, tel. 072- 5338669. HEILOO - Het jaarlijkse bevolkings onderzoek naar borstkanker bij vrou wen tussen de 50 en 69 jaar wordt in Heiloo gehouden tot en met 22 januari 1996. Alle vrouwen die in aanmerking komen voor dit onderzoek ontvangen twee weken van tevoren een schriftelij ke uitnodiging, om in de speciale onderzoekswagen röntgenfoto's te laten maken. Vrouwen jonger dan 50 jaar komen niet in aanmerking voor het onderzoek. In het bericht dat u over dit onderzoek heeft kunnen lezen in de informatier ubriek van de gemeente in de Uitkijkpost van vorige week, stonden verkeerde tijden vermeld. Voor meer informatie kunt u op werkdagen alleen tussen 9.00 en 12.00 uur (dus niet tot 16.00 uur) bellen met de GGD in Alkmaar, 072-5662652. HEILOO - Donderdag 23 november zal Nico Mantel op uitnodiging van de Culturele Commissie van ANBO, KBO en Stichting Ouderenwerk Heiloo een grootbeeld videopresentatie verzorgen HEILOO - Vrijdag 17 november houdt de Welfare van het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Heiloo een verkoopdag van handwerkprodukten. Deze ver koop wordt gehouden in de Grosmarkt in Ypestein, van 9.00 tot 17.00 uur. De deelneemsters van de handwerkmidda- gen hebben allerlei fraaie artikelen ver vaardigd. Van de opbrengst wordt weer nieuw materiaal aangeschaft. De natuur heeft met storm en regen een andere kleur gekregen, 'opeens' moet u zich wat warmer gaan kleden, wij van Alleman Modeman kennen dit gevoel én tonen u graag - onder het genot van een kopje koffie - de kleding waarin u zich prettig en behaaglijk voelt! Stationsweg 61 - Heiloo - Tel. 072 5330068 Aanleg - Onderhoud - Gas - Water - C.v. - Sanitair - Dakwerk - Rioolreiniging Holleweg 19, t.o. Albert Heijn, tel. 533 50 85. over Nepal. Na beelden van de hoofd stad Kathmandu, neemt Mantel de kij ker mee de bergen van het Himalaya in voor een trektocht. Verder is er gefilmd in een natuurgebied en een klein stad je, waar de dagelijkse gang van de bewoners werd gevolgd. De presentatie begint om 14.00 uur en vindt plaats in Het Trefpunt, Westerweg 294. De toe gangsprijs bedraagt f 3,00. HEILOO - 'Doe het zelf', al vele jaren de slogan om in en rond het huis zelf aan de slag te gaan. Ook steeds meer vrouwen werpen zich op allerlei klus jes. Het is de huidige tijd, die steeds meer zelfstandigheid vraagt, onafhan kelijk van de jammer genoeg tanenen- de familie- of nabuurhulp. Aktief, trefpunt voor 55+, wil hierbij een helpende hand reiken door het organiseren van een eerste 'doe het zelf-cursus'. Hierbij worden in het bij zonder de vrouwen uitgedaagd tot deelneming. De cursus zal zich richten op eenvoudige reparaties aan electra en waterleiding, het omgaan met elec- trische hulpmiddelen zoals een boor machine en andere klusjes, waaraan bij de cursisten behoefte bestaat. De cursus wordt gehouden in Het Trefpunt op donderdag 23 en 30 november van 14.00 tot 16.00 uur. De kosten voor deze middagen bedragen in totaal f 20,00. Opgave bij het Trefpunt, Westerweg 294, telefoon 5331297. Film op zondag Zondag 8 en 29 oktober werden de eer ste twee films gedraaid, 's middags in De Beun. Er staan er nog acht op het programma. Er zijn nog een aantal kaarten beschikbaar. Voor de resteren de 8 films, waarvan de eerste op zondag 26 november, betaalt u f 40,00. Bij het abonnement ontvangt u een recensie van de film met aanduiding van de film lengte. Opgave: 't Trefpunt, Westerweg 294, telefoon 5331297. Genealogie Een moeilijk woord voor een interes sante hobby. Om met het groot woor denboek Van Dale te spreken: de leer van de ontwikkeling en verwantschap van geslachten. Speuren naar de stam boom van onze afstamming. Een hobby, die steeds meer mensen boeit. Aktief wil deze liefhebberij graag hel pen ontwikkelen door het organiseren van een cursus. De heer Ger Kalverdijk, oud-docent, zal deze cursus verzorgen. Een drietal middagen zal hij u wegwijs kunnen maken op welke wijze een stamboomonderzoek wordt opgezet en welke mogelijkheden er zijn tot speuren in het verleden. De vierde cursusdag organiseert de heer Kalverdijk een rondleiding in het Regionaal Archief van Alkmaar. Er is aan de cursus enig huiswerk verbon den. De cursus wordt gehouden in het Open Huis, de kosten bedragen f 50,00. De cursus gaat van start op maandag 15 januari 1996 's middags van 13.30 tot 15.30 uur. U kunt zich nu al opgeven bij 't Trefpunt, Westerweg 294, telefoon 5331297. Voor alle zorgaanvragen en inforrhatie over zorg kunt u vanaf 10 oktober dit éne nummer bellen. Dag en nacht, zeven dagen in de week! REGIONALE THUISZORG ALKMAAR HEILOO - Zondag 20 november zul len enkele natuurgidsen van het IVN afdeling Noord-Kennemerland geïnte resseerden meenemen op excursie door het Heilooërbos. Hoewel het bijna winter is, valt er genoeg te zien. De bomen hebben dit jaar opvallend veel vruchten, waarschijnlijk als gevolg van de extremen in de afgelopen zomer. Nog niet alle bladeren zijn afgevallen, toch zijn bijvoorbeeld bij els en haze laar de bloeiknoppen voor volgend vooijaar al gezien. De excursie begint bij de Kattenberg aan de Kennemerstraatweg in Heiloo om 11.00 uur en is (dit jaar nog) gratis. Voor inlichtingen kunt u bellen: 072- 5337736.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1995 | | pagina 1