FSL-horloges bij Simon Peek 'Heiloo voor en na Willibrord': naslagwerk voor iedere Heilooër Bijzonder ontspannen bij Helios <Ze zeggen dat ik gek ben Rob Luybé: 'Inlijsten is een ambacht' Het geheim van Sinterklaas Korenfestival in kerstsfeer Opening Ranzijn tuin dier Glasgraveren in 't Loo Sint Nicolaas-middag bij Anbo/Kbo PvdA Heiloo Muziek- en Dansschool Heiloo Duinkaarten Prijswinnaars Zuivelservice Expositie HAF Unicef-artikelen 4 Jaap- Wim mn der/borst Geheimen: de meeste mensen heb ben ze, willen ze vertellen en zijn vervolgens boos, wanneer een ander het geheim in kwestie aan de wereld verkondigt. Bijvoorbeeld bewaren ouders het geheim van Sinterklaas zo lang mogelijk voor hun jonge kinderen. Ze weten dat op een zeker moment verteld moet worden dat het allemaal een verzin sel is. Maar dan komt hun eigen kind op een dag van school en ver teld doodgemoedereerd: „Mam, Sinterklaas bestaat niet, hèDe moeder heeft er de pest in: al wekenlang aan het oefenen op dat ene zinnetje om het kind in één klap een illusie armer te maken. Afgelopen zaterdag was ik zelf op bezoek bij Sint Nicolaas. Nee, beter: de sint maakte zijn entree in Heiloo en ik mocht daarvan getuige zijn. Het maakte niet uit dat z'n snor een beetje los zat. De verschijning was imposant genoeg om honderden kinderen bij het gemeentehuis naar hem te laten staren. De ouders zon gen uit volle borst de liedjes mee en zelfs de dirigent van de gezamenlij ke muziekverenigingen, wiens snor absoluut niet scheef stond, moest blozen door de opmerkingen van de goedheiligman. De redactie van de Uitkijkpost stond in de hal van het gemeente huis te discussiëren over de juiste teksten van de verschillende liedjes. Vroeger waren die geen geheim, maar na verloop van tijd verdwij nen de juiste bewoordingen uit het direct oproepbare geheugen. Eenmaal maakte ik de fout niet eens te herkennen dat 'Zie de maan schijnt...' binnen een minuut of tien voor de tweede keer werd gespeeld. Maar goed dat Sinterklaas hiervan niets merkte. Het had me een min netje opgeleverd in het boek vol geheimen. Voor de zekerheid ver trok ik maar snel alvorens de Spaanse gast in de raadzaal met zijn jaarlijkse toespraak begon. Stel dat hij me wel had gehoord en zou verklappen dat ik een geheugen heb als een zeef Geheimen. Zo nu en dan verneem ik er wel eens eentje. Dat is heel eenvoudig wanneer mensen gebruik maken van de electroni- sche snelweg'. Oftewel het netwerk van aan elkaar geschakelde compu ters binnen een bedrijf of organisa tie. Het is heerlijk om een memoot- je in te tikken over iets dat absoluut niet waar is. Een verzinsel om reac ties uit te lokken. En in die reacties zitten dan de geheime boodschap pen verborgen van degene, die reageert. Het is niet eerlijk zo'n spelletje, maar je komt wel een hoop te weten. Dan is het altijd beter om zelf iets te verzinnen, want een waarheid aan die snelweg toever trouwen kan te makkelijk nadelige gevolgen hebben. En dat is niet alleen het geval bij een computer netwerk, waarbinnen mensen het nodig vinden om in de bestanden van anderen te spitten. Je ziet het effect bijvoorbeeld ook bij roddel bladen: daarin wordt wat rondge- spit in het leven van anderen. Wat in die bladen staat, wordt als waar aangenomen en de gevolgen kun nen zeer verstrekkend zijn. Aan dat circuit doe ik toch maar liever niet mee. Niet om mezelf te beschermen, maar vooral om anderen niet het slachtoffer te laten worden. Ik las gisteravond in een boek iets over macht: werkelijke macht ont leen je niet door het af te dwingen, maar door de macht van anderen in stand te houden. Even over nadenken, vertalen naar het com puternetwerk of het roddelcircuit en wellicht voor jezelf iets mee doen. Kijk: nu verklap ik zomaar een geheim. Maar ik zal er niet om treuren dat een ander dit weet. Sommige mensen wisten het allang. Sint Nicolaas bijvoorbeeld. Tijdens zijn verwelkoming in Heiloo deed de heilige enkele inte ressante uitspraken, die nauw ver band houden met mijn opmerking over macht. Zo betreurde hij het dat niet burgemeester Schoof hem kon begroeten en dat hij hierdoor ook de traditionele erwtensoep moest missen. Pijnlijk voor Schoofs plaatsvervanger Ten Hoope? Integendeel: de fraai met de ambst- keten omhangen loco-burgemeester kreeg een eigen puntje van de machtstaart, want, zo meende de sint, hij had vast en zeker gezorgd voor overheerlijke pannekoeken. De 'burrie' imiteren was niet nodig, maar wel een eigen invulling van het moment. Sint Nicolaas liet iedereen in zijn eigen waarde, de loco-burgemeester incluis. Ook bemoeide Sint Nicolaas zich nog even met de cao-onderhande lingen tussen ministerie en politie bonden. De agenten te paard moch ten zaterdagavond ook hun schoen tje zetten en wat hem betreft zou daar twee procent loonsverhoging in belanden. De sint doet zelf natuurlijk alleen in speelgoed en dergelijke cadeaus. Hij kon de poli tiemensen niet tevreden stellen, maar gunde het hen wel van harte. Dat is ook weer zo'n aspect van macht: ken je eigen beperkingen. Over dit soort zaken hoefje hele maal niet geheimzinnig te doen. Het is zelfs beter van niet. Open en bloot omgaan met macht, met ver houdingen, zal het er alleen maar een stuk duidelijker op maken hoe mensen ten opzichte van elkaar staan. Machteloosheid bestaat niet, dat is een illusie, niet eens een ide aal. Maar het maakt het leven er wel wat makkelijker op als je weet hoe mensen denken en/of voelen over bepaalde onderwerpen. Wie heeft de macht om over Wizzl te besluiten? Wie maakt het plein bij 't Loo autovrijWie bepaalt wat voor huizen er bij De Loet of op De Egelshoek worden gebouwd, voor wie en wat gaat het kosten? Dit is allemaal politieke macht. Maar er is ook emotionele macht, sociale macht enzovoort. Bij Sint Nicolaas is er geen twijfel mogelijk. De Sint is de baas. Als die aan kin deren iets belooft dan gebeurt het ook zo. Ook al bestaat de man in kwestie niet, zijn goedheilige macht is onweerlegbaar. Daarom moet Sint Nicolaas blijven. Dat is het laatste waar ik een geheim van maak. Rob Luybé in zijn lijstenmakerij aan de Raadhuisweg. (Foto Ab Baart.) HEILOO - Op 9 december heeft lijs tenmakerij Inzet aan de Raadhuisweg een feestje te vieren. Dan is het een jaar geleden dat eigenaar Rob Luybé hier met zijn team een lijstenmakerij vestig de. Lijstenmakerij Inzet is inmiddels uitgegroeid tot hét adres, waar de vele professionele en amateurkunstenaars die deze regio rijk is, hun werk laten inlijsten. Zo heeft Luybé met zijn team een naam weten op te bouwen in ambachtelijk vakmanschap. Luybé: „Ik denk dat onze cliënten het waarderen dat wij met onze deskundig heid en jarenlange ervaring een goed persoonlijk advies kunnen geven. Onze lijsten worden naar maat gemaakt en geheel aan de smaak van de klant getoetst." Het meest verkocht worden momen teel de moderne houten lijsten. Voor wat betreft de merken in lijsten biedt Inzet een wel heel groot assortiment. Meer dan 2000 profielen zijn beschik baar. Voorkeur voor een bepaald merk heeft Luybé niet, maar genoemd kun nen worden de lijsten van Da Vinei, het Engelse Cottage, Aicham en Nielsen Barth. Lijstenmakerij Inzet besteedt naast het gebruikelijke inlijstwerk ook veel aan dacht aan het inlijsten volgens bijzon dere technieken. Zo wordt de meer dan 100 jaar oude techniek van het inlijsten met een houten binnenlijst toegepast voor het moderne, maar ook het meer traditionele werk. Exposities Bij Lijstenmakerij Inzet zijn regelmatig exposities te bewonderen van bekende en minder bekende kunstenaars. De meeste kunstenaars melden zich zelf aan, omdat zij hebben gemerkt dat hun werk op vakkundige wijze tentoonge steld wordt en dat er veel belangstelling is van vaste klanten voor betaalbare kunst. Momenteel exposeert Marianne Lambeck uit Heiloo bij Inzet en gaan Marianne Eugster en Ineke Ligtermoet nog enige zaterdagen voor de kerst door met het tekenen van portretten van volwassenen en kinderen. In het kader van de eerste verjaardag wil Lijstenmakerij Inzet de klant graag laten meedelen in de feeststemming via een interessante aanbieding: gedurende de gehele maand december zijn de zil ver- en goudkleurige lijsten extra voor delig. HEILOO - In de gereformeerde kerk aan de Noordergeeststraat in Heiloo wordt op zaterdag 9 december een kerstconcert gehouden. Daar werken achttien Noordhollandse koren aan mee. Dit korenfestival wordt georgani seerd door de Bond van Zangkoren in Noord-Holland, waar alle deelnemen de koren bij aangesloten zijn. Alle koren brengen tijdens hun 20 minuten durende optreden bijna uit sluitend kerstnummers. Gemengde, dames-, senioren- en mannenkoren doen mee aan dit jaarlijkse bondscon- cert. Verreweg de meeste koren zingen met pianobegeleiding, een enkel koor zingt a capella. Het festvial is onderverdeeld in een middag- en een avondprogramma. Het concert start om 13.30 uur en duurt tot 17.30 uur. Om 19.30 uur vangt het avondprogramma aan. Rond 22.30 uur wordt het festival afgesloten. De entree bedraagt f 7,50. Voor het middag- en het avondgedeelte moet apart worden betaald. ALKMAAR - Woensdag 29 november opent Ranzijn tuin dier haar nieuwe dierenwinkel aan de Omval te Alk maar. Voor deze gelegenheid zijn een week lang verschillende activiteiten georganiseerd. In deze feestweek komt iedereen aan zijn trekken, er is bijvoor beeld een springkussen aanwezig en deskundigen die advies geven over de verzorging van huisdieren. Donderdag, tijdens koopavond, geeft een deskundige van de leverancier Beaphar advies over de verzorging van honden en katten. Hij geeft bijvoor beeld vrijblijvend tips over voeding, voedingsstoffen, huid-, vacht- of tand- verzorging. Vrijdag en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur is er een speciaal huisdierenspel. Dit spannende spel met elektronische dobbelstenen test ieders kennis van huisdieren. Natuurlijk zijn er voor de deelnemers mooie prijzen te winnen. Een speciaal hondenbëhendigdheids- team geeft zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur demonstraties. Goed getrainde honden laten zien wat zij allemaal in hun mars hebben. Ook is het mogelijk om zaterdag van 9.00 tot 16.00 uur een rondje op een pony van Manege Poelenburgh te rijden. In april van dit jaar is de eerste paal voor de nieuwbouw geslagen. Ruim een half jaar later zijn de panden aan de Omval in gebruik genomen. De bouwactiviteiten hebben het aanzicht van Ranzijn tuin dier sterk veran derd. Vooral het vanaf de ringweg goed zichtbare torentje geeft het tuincen trum - en de dierenspeciaalzaak een eigen karakter. De nieuwbouw bestaat uit twee verdiepingen. Op de begane grond is de nieuwe dierenwinkel met een oppervlakte van 1.100 m2, die aan alle eisen voldoet, die de klant stelt aan een prettig winkelklimaat. Bovendien is de ingang van de winkel gerenoveerd en is een geheel nieuwe kassagroep geplaatst. In drukke tijden^ kan bij 10 kassa's tegelijk worden afgerekend. Op de tweede verdieping zijn de kantoren van de hoofdvestiging van Ranzijn. Hier is tevens de boekhouding van alle filialen van Ranzijn (Heiloo, Aalsmeer, Almere, Zaandam en de Omval (Alkmaar) gevestigd. HEILOO - Cathrien Steenbeek uit Castricum zal op de koopavonden van vrijdag 1 en maandag 4 december in Winkelhof 't Loo een demonstratie glasgraveren geven. Met een diamant- boor graveert zij op alle soorten en vor men van glas afbeeldingen van bloe men, ranken, bladeren, dieren en der gelijke. Een inscriptie of logo met datum in een glas gegraveerd zorgt voor een speciaal geschenk. Voor wie iets bijzonders wil geven met Sinterklaas of kerst, is het zeker aan te raden om bij Cathrien even een kijkje te gaan nemen. Drie modellen uit de collectie sporthorloges van FSL. HEILOO - FSL-sporthorloges is het nieuwste merk van de Amerikaanse horlogefabrikant Fossil. Het is gemaakt voor de extreme sportenthousiasteling en vormt de weerslag van de eisen die gesteld worden door deze zelfbewuste mensen die hun eigen gang gaan en met hun voorkeur voor uitersten tegen de stroom in zwemmen. Dit revolutionaire type voelt zich thuis in de funsportsce- ne: snowboarden, mountainbiken, sur fen, skaten enzovoort. Voor de uiterst veeleisende fun-sporten - vooral afkomstig uit de Verenigde Staten - zijn tot nu toe 31 verschillende FSL-horlogemodellen ontwikkeld in de categorieën 'Sweat', 'Wet', 'Dirt' en 'Street'. Deze categorieën behoren tot de volgende fun-sporten: 'beachvolley- bal/basketbal', 'surfen/snowboarden', 'sandboarden/mountainbiken' en 'snake-/skateboarden'. FSL-horloges staan voor duurzame hardware voor mensen voor wie een uurwerk geavan ceerde technologie, functioneel design, soliditeit en modegevoeligheid in zich moet verenigen. Een FSL-horloge is bestand tegen een val van een surfplank of mountainbike. Door de roestvrijstalen horlogekast- deksel zijn ze waterproof tot op een diepte van meer dan 100 meter en ze zijn uitgevoerd met een krasbestendig gehard horlogeglas. De goed zichtbare fluorescerende wijzers maken gemak kelijk lezen onder de moeilijkste omstandigheden mogelijk. Ook FSL-horlogebanden zijn opgewas sen tegen extreme condities. Alle ban den geven de drager daarbij bewe gingsvrijheid, zijn flexibel en laten de huid ademen. FSL is de nieuwe genera tie sporthorloges. Horloges met een hoog prestatievermogen, onconventio nele vormgeving en stilistisch onge bruikelijke combinatie van materialen. Deze horloges zijn verkrijgbaar bij juwelier Simon Peek aan de Stationsweg in Heiloo. HEILOO - Op donderdag 30 novem ber organiseert de activiteitencommis sie van de Anbo en Kbo een gezamen lijke Sint Nicolaas-middag in 't Trefpunt aan de Westerweg. Deze mid dag wordt muzikaal opgeluisterd door een accordeongroep. Daarnaast wor den twee ronden bingo gespeeld. De middag begint om 14.00 uur en de toe gang kost f 2,50 per persoon. HEILOO - Vanavond, woensdag 29 november, houdt de afdeling Heiloo van de PvdA een openbare (ledenver gadering. Deze vindt plaats in de verga derzaal van Blakborn aan de Raad huisweg. De aanvang is om 20.00 uur en een ieder is welkom deel te nemen. Gespreksonderwerpen zijn ondermeer de kerntakendiscussie, het woning bouwbeleid in Heiloo (De Egelshoek, De Loet) en de komst van Wizzl in onze gemeente. Op donderdag 30 november komt de gemeenteraadsfractie van de PvdA bij een in de kamer van wethouder Roelof Bos in het gemeentehuis. Van 19.30 tot 20.00 uur kan een ieder die daaraan behoefte heeft suggesties doen, bij voorbeeld met betrekking tot de onderwerpen, die op de raadsagenda van 4 december staan. Bent u verhin derd, dan is het ook mogelijk telefo nisch een afspraak te maken: 072- 5336281. HEILOO - Vanavond, woensdag 29 november zullen de leerlingen van Peter Duinmeijer een speelavond ver zorgen. U kunt luisteren naar uitslui tend akoestisch gitaarspel. Door de muzieksoort en het nieuwe podium zal een intiemere sfeer ontstaan, waarin het gitaarspel volledig tot zijn recht komt. De aanvang is om half acht, de toegang gratis. De Goedheiligman zal op maandag 4 december een bezoekje brengen aan de Muziek- en Dansschool. Wie er bij wil zijn, koopt (voor f 0,50) muziek bij de Muziekschool, neemt op maandag zijn instrument en lessenaar mee en speelt in het grote leerlingenorkest. Wij begin nen om half vijf. In het kader van 100 jaar film caba ret organiseren de Openbare Biblio theek Heiloo en de Muziek- en Dansschool Heiloo op zaterdag 9 december een wel heel speciale film voorstelling in de Muziekschool aan Het Veld 1. Niet allen worden de bekende film 'The Kid' en vijf andere Chaplin-films vertoond, maar deze films worden bovendien live begeleid door de bekende pianist Hugo van Neck. Een buitenkansje, zowel voor de liefhebbers van cinematografische kun sten als die van muziek. Toegang f 15,00 en kinderen tot 15 jaar betalen f 7,50. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de Openbare Bibliotheek Heiloo en Muziek- en Dansschool Heiloo. Telefonisch reserveren is mogelijk: 072- 5332460. Aanvang: 19.30 uur. HEILOO - 'Wat in zichzelf verdeeld is, zal niet bestaan'. Deze spreuk staat op een plaquette in de hal van het (oude) raadhuis van Heiloo. Het zijn ook de laatste woorden van het boek 'Heiloo voor en na Willibrord', dat vorige week het levenslicht zag. De spreuk wordt aangehaald door gemeentesecretaris Frans Mencke, die het slotdeel van het boek op persoonlijke titel op zich nam. Vier pagina's tekst, waarin de actuali teit van de gemeente beschreven wordt en waaruit men mag afleiden, dat de geschiedenis van de gemeente Heiloo absoluut nog niet voltooid is. Wat er aan het heden vooraf ging, daarover handelt het overgrote deel van de luxe uitgave, die bij de twee Bruna-boek- handels (Stationsplein en 't Loo) en bij Deutekom (Heerenweg) te koop is voor f 59,90. Na het voorwoord van burgemeester Nico Schoof, waarin met name aan dacht wordt geschonken aan het jaar 'Heiloo 13 eeuwen na Willibrord' (of zoals doorgaans wordt gezegd 'Heiloo 1300 Jaar'), wordt in min of meer chro nologische volgorde de historie van Heiloo beschreven. Onder leiding van een vijfkoppige redactie heeft een vier keer zo groot schrijversteam zich sinds de eerste bijeenkomst verdiept in tal van aspecten van de locale geschiede nis. De aanpak lijkt erop dat het alle maal tot op de bodem is uitgezocht. Natuurlijk is dat ook het geval, maar, zoals de redactie zelf al aangeeft, 'de beschikbare bronnen zijn nog lang niet alle geëxploreerd. Het boek heeft veeleer tot doel een aanzet te geven tot verder onderzoek.' Voor Willibrord De eerste drie hoofdstukken behande len met name de periode, die vooraf ging aan de komst van Willibrord naar Heiloo. Want dit laatste blijft natuurlijk wel de kern van het verhaal. Aan het einde van de zevende eeuw, in 695, werd Willibrord aartsbisschop der Friezen en in die hoedanigheid bezocht hij omstreeks 720 het toenmalige Heiloo. J.H.N. Raat geeft in het eerste hoofdstuk weer waarom het alleszins aannemelijk is dat de bewoning van de zogeheten tweede strandwal, zich uits trekkend van Alkmaar via Heiloo tot Limmen, al 2.000 jaar voor Christus begon. De geschiedenis van de onder grond van Heiloo en het ontstaan van de strandwal wordt duidelijk beschre ven. T. de Ridder heeft zich verdiept in de oudste bewoners. Tal van archeologi sche vondsten worden beschreven, zoals de vijf sikkels op het terrein nabij de Krommelaan, de prehistorische akker bij de Oosterzijweg en de restan ten van een woning bij de Holleweg. In ruime mate aanwezig zijn vondsten uit de tijd der Romeinen en uit de vroege middeleeuwen. In die tijd kwam ook Willibrord naar Heiloo. Zijn levensloop en de historische gebeurtenissen tij dens zijn leven komen aan de orde in het door A.H. van Berkum geschreven derde hoofdstuk, 'Willibrord en Heiloo'. In dit hoofdstuk wordt duide lijk welke relatie de aartsbisschop wer kelijk had met Heiloo en haar omge ving. Kerkhistorie 'Willibrord gaf Heiloo haar kerk', het is een veel gehoorde opmerking, zeker in het afgelopen jaar. De geschiedenis van die kerk, de alom bekende Witte Kerk, wordt uitgebreid beschreven door J.K. Haalebos. Daarin is niet alleen aan dacht voor het gebouw, maar ook voor afbeeldingen en vermeldingen van de Heilooër kerk. F.D. Zeiler gaat hierna in op de niet-kerkelijke macht in Heiloo tot 1795: het bestuur over en de rechtspraak voor Heiloo. C. Streefkerk, tevens voorzitter van de redactiecom missie van het boek, beschrijft de histo rie van de waterschappen, die in de loop der tijd werkzaam zijn geweest in Heiloo. Het blijft zeker niet beperkt tot Het Lange Rond en Hollands Noorderkwartier. In totaal zijn er twaalf waterschappen actief geweest. Definitief verleden tijd is het klooster De Blinken, een imposant en belang wekkend klooster, dat heeft gestaan op de huidige grens tussen Alkmaar en Heiloo, nabij de knik in de Westerweg. J.F. Neefjes geeft in zijn bijdrage aan het boek de historie en het belang weer. Een logisch vervolg is het hoofd stuk over de heilige plaatsen van Heiloo, van de hand van P.J. Margry, waarin natuurlijk het verhaal wordt verteld van de bedevaartsplaats Onze Lieve Vrouw ter Nood aan de zuidzijde van de gemeente. matie aan de al bekende wordt toege voegd. De familie Fontein Verschuir is ook al een naam die veelvuldig opduikt wanneer men zich in de Heilooër histo rie verdiept. B. en Th.G. van der Feen de Lille, telgen uit deze familie, beschrijven hun voorouders op per soonlijke wijze. Twee o's Na het hoofdstuk over het onderwijs in Heiloo in de negentiende eeuw, door H. van Felius, volgt een zakelijker onderwerp: de naam, het wapen en de grenzen van Heiloo, waarin opnieuw W.A.M. Admiraal zich in heeft ver diept. Leuk is te vernemen hoezeer er in het verleden werd gediscussieerd over 'Heilo' of 'Heiloo'. Wie zal niet eens gezegd hebben bij het opgeven van zijn of haar adres: 'Heiloo, met twee o's!' In het midden van de vorige eeuw stond Heiloo korte tijd landelijk in de belangstelling. De Kring van Heiloo onder 'leiding' van schrijver-predikant Hasebroek was hier de oorzaak van. Maar ook de participatie van Nicolaas Beets bleef niet opgemerkt, zoals uit de bijdrage van H.G. ten Berge. De laatste hoofdstukken handelen, vanzelfsprekend, over de meest recente geschiedenis. De uitbreiding van de gemeente in de negentiende en twintig ste eeuw, bijvoorbeeld, door M.N.J. Lucassen. Ook het hoofdstuk over de middenstand overbrugt de tijd naar het heden, waarbij door J.H. Zoon de recente gebeurtenissen bij 't Loo en in het Stationscentrum worden aange Schoonheidsspecialiste Sandra Bakker bij de floatation cabine. HEILOO - Beauty Center Helios, het schoonheidscentrum dat enige weken geleden werd geopend bij Sauna Het Vennewater aan de Westerweg, beschikt over een apparaat dat uniek is voor Noord-Holland: een floatation cabine ('to float' is Engels voor 'drij ven'). Het floatarium is een heerlijk verwarmde ruimte, met douche, wasta fel, toilet en een floatation cabine. Dit is een soort overdekt, ruim ligbad met een laagje water van 34 graden Celsius. Het zoutgehalte van het water is hoger dan dat van de Dode Zee, zodat je als een kurk op het water blijft drijven. Door het drijven beleef je in het floata rium de unieke ervaring van gewicht loosheid. Hierdoor kunnen je spieren zich ontspannen en valt een groot deel van de mogelijk aanwezige stress van je af. Door heerlijk rustig in de cabine te drijven ontstaat bij veel mensen een diepgaande en natuurlijke ontspan ning, welke met oefeningen of medita tietechnieken zelden wordt bereikt. Naast deze ontspannende werking heeft het hoge zoutgehalte een positie ve werking op huidziektes zoals psoria sis. Een uurtje ontspannen op deze bijzon dere wijze is voor veel mensen een ver ademing in de drukke december maand. Bij Beauty Center Helios kunt u op nog meer manieren ontspannen: bijvoorbeeld door een gezichts- of lichaamsbehandeling in de schoon heidssalon, sportmassage, alphamassa- ge of een bezoek aan de privé-sauna. Voor meer informatie of voor het maken van een afspraak kunt u contact opnemen met Sandra Bakker, 072- 5334258. Platteland Wie het over Heiloo anno 1995 heeft, zal niet zo snel meer zeggen dat het om platteland gaat met de landbouw en veeteelt als belangrijkste middelen van bestaan. Eens was dat beduidend anders, zoals blijkt uit het hoofdstuk over de landbouwgeschiedenis, ge schreven door A.C. van Oorschot. En waar handel wordt gedreven, is vervoer van groot belang. De ontwikkelingen van de wegen en vervoer over (Heilooër) land komen aan de orde in de bijdrage van,Th.P.M. van der Fluit. De hoofdstukken 11 en 12, geschreven door J.G. Landstra en W.A.M. Admiraal, handelen weer over een deel van de kerkelijke geschiedenis van Heiloo. De geschiedenis van Nijenburg, van de hand van R. en E. Snethlage-van Foreest, en het Heilooërbos, door G.G.M. Tjaden, zijn evenals andere onderwerpen in het boek al eens in andere geschriften vastgelegd. Toch mogen ze in het gedenkboek 'Heiloo voor en na Willibrord' niet ontbreken. Daarbij geldt zeker voor de beschrij ving van Nijenburg dat er nieuwe infor- REGIO - Vanaf heden zijn reeds de duinkaarten 1996 voor het Noord hollands duinreservaat verkrijgbaar. Bij de VVV-kantoren in Castricum, stipt. Twee hoofdstukken verder is het Egmond en Heiloo, als ook bij de Willibrordusstichting, nu Psychia- Johanna's Hof in Bakkum en het trisch Centrum Willibrord, welke wordt ANWB-kantoor in Alkmaar worden de beschreven door J.S. Oosterbaan. kaarten verkocht. De prijzen zijn ten opzichte van 1995 niet verhoogd. Het Een koppie doen Noordhollands Duinreservaat (het Een aparte plaats neemt de bijdrage duingebied van Egmond tot Wijk aan van J.A. Pannekeet in over het oude Zee) is alleen met èen geldige duin- Kennemer dialect. Met zeer veel voor beelden maakt hij de lezer duidelijk, dat we in 'ons dorp' wel degelijk een afwijkend taaltje gesproken hebben en het van tijd tot tijd nog steeds doen. Want 'een koppie doen' is toch echt geen A.B.N.! Tot slot het in de inleiding reeds genoemde hoofdstuk van gemeentesecretaris F.G. Mencke, dat voor de goede lezer veel actuele infor matie biedt. 'Heiloo voor en na Willibrord' is, gelet op de veelzijdige inhoud, verplichte kost voor een ieder die wat meer wil weten over het dorp waarin hij of zij woont, werkt of recreëert. Misschien is sommige informatie aan de lezer al bekend, maar veel informatie wordt aan het bekende toegevoegd. Tel hier bij op de vele illustraties in zwart-wit en kleur en we mogen via de gemeentese cretaris - als aanstichter van het 'Heiloo 1300 Jaar'-gevoel - de schrijvers van het boek dankbaar zijn voor het vastleggen van een (groot) deel van de Heilooër historie. kaart toegankelijk en/of fietsers. voor wandelaars HEILOO - Ter gelegenheid van de ingebruikname van de nieuwe rijdende winkel van Henk Kaandorp (Zuivel service Heiloo) werd er een Coca Cola- doppenwedstrijd gehouden. Inmiddels zijn de winnaars bekend en de prijzen aan huis bezorgd. Een sweatshirt werd gewonnen door C. Sprenkeling, t-shirts gingen naar R. van Haneghem, de familie Houtenbos en de familie Beerta. Gratis toegangskaar ten voor de Coca Cola-tentoonstelling in de Beurs van Berlage in Amsterdam werden bezorgd bij P. Winnips, D. Glorie, W. Waleson, de familie De Lange, het Julianaklooster en J. Zoon. HEfLOO - Gedurende de maand december exposeert de H.A.F. onder het motto 'Heiloo 1300 Jaar' door haar leden gemaakte foto's van Heiloo in de foyer van het Open Huis. Deze ten toonstelling is gratis te ^bezoeken tij dens de openingsuren van het Open Huis. Raadpleeg hiervoor de elders in de Uitkijkpost vermelde Agenda Open Huis of bel van te voren het Open Huis: 072-5333368. Wilt u meer over de H.A.F. weten, vraagt u dan op tel. 072-5331207 een brochure en een jaarprogramma aan. Op 12 december hebben wij onze twee de fotobespreekavond in het Open Huis, aanvang 20.15 uur. Belangstellenden zijn welkom. HEILOO - De najaars- en wintercol lectie van Unicef, met ondermeer wens en kerstkaarten, kalenders, agenda's, puzzels, spelletjes en t-shirts, is in Heiloo op de volgende adressen te koop: mw. Ramler, Spoorlaan 13 (tel. 072-5338625), fam. De Vries, Kruijs- akker 13 (tel. 072-5332471) en Wereld winkel Heiloo, Stationsweg 105 (tel. 072-5339443). Tevens staan vrijwilligers van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, op vrijdag 1 en zater dag 2 december met een stand bij Albert Heijn in winkelhof 't Loo.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1995 | | pagina 6