"SerUc/iteti Jeannette Coppens wint prijs met verhaal P L I T I E PpS MP mm IkÊ m PAGINA 10 UITKIJKPOST - 6 DECEMBER 1995 r 1 M 4 v*V Sr i i if Hockeyvereniging De Terriërs Oecumenische kerkdienst Gratis HSV- seizoenkaarten Beurs en Beleggen Zo schaakte Oppositie Mensendieck- conditietraining Lezing 'Kracht van positief denken' Kerstsamenzang in de Witte Kerk Kerstavond KVG Zwembad Loos Foresters dendert door Biljartlessen voor jongeren Christen Vrouwenbond Programma Radio 80 Radio 80 op kerstmarkt Oliebollenactie Scouting Rurik Heilooër Bridgeclub De Zonnebloem Open dag in Dorpshuis Hans wijk Het monster De UitHijhpost. Hét gratis weehblad voor Heiloo en omstrehen. HEILOO-LIMM EN-AKERSLOOT V HEILOO - Tijdens de surveillance wer den 6 bestuurders gecontroleerd op het gebruik van alcohol. Niemand had teveel alcohol gedronken. In een slagerij aan de Stationsweg werd getracht via een bovenlicht in te bre ken. Bij een praktijk voor homeopathie in de Loet werd uit de spreekkamer een geldbedrag ontvreemd. De spreekka mer was niet afgesloten. In een woning op de Biender werd ingebroken. De schuifpui werd gefor ceerd. In de woonkamer werd een wandkast doorzocht. Op de eerste ver dieping werd een werkkamer door zocht. Tot op heden wordt er niets uit de woning vermist. Op de Westerweg werd in een woning en een daarbij gevestigde schoonheids salon ingebroken. Toegang werd ver schaft door een bovenlichtje van de salon te forceren. Uit de woning wer den onder andere een jas, portefeuille en telefoons weggenomen. Uit de salon werden enkele duren merken zonne crèmes en body creams weggenomen. In een woning aan de Fontein Verschuirlaari werd ingebroken. Aan de achterzijde van de woning werd, na enig klimwerk, een klein bovenlicht geforceerd. Vermist worden ondermeer een computer, fotocamera's. Op de Kennemerstraatweg vond een aanrijding plaats waarbij drie perso nenauto's waren betrokken. Oorzaak van de aanrijding was het niet voldoen de afstand bewaren. Er was alleen materiële schade. In een winkel in 't Loo werd een win keldievegge aangehouden. Zij had getracht een videoband ter waarde van f 19,95 te ontvreemden. Proces verbaal werd opgemaakt. Bij een bedrijf aan de Hoefsmid wer den vermoedelijk op 24 november twee geldkistjes uit een kantoor ontvreemd. Het kantoor was niet afgesloten. Door de bewoner van een woning aan de Kruijsakker werd een inbreker overlopen. De jongeman zag kans op de fiets weg te rijden. Hij had getracht met een schroevendraaier een kozijn te forceren. In een woning aan de Zeeweg werd getracht in te breken. Een raamkozijn aan de achterzijde van de woning werd geforceerd. Op de kruising Lagelaan-Oosterzijweg vond een aanrijding tussen twee perso nenauto's plaats. Oorzaak van de aan rijding was het niet verlenen van voor rang. Bij een warenhuis in 't Loo werd getracht een reiskoffer ter waarde van f 139,00 te ontvreemden. Proces verbaal werd opgemaakt. In een woning aan de Werkendelslaan werd ingebroken. Met een schroeven draaier werd een kozijn geforceerd. De gehele woning werd doorzocht. Op dit moment is nog niet bekend wat er woning wordt vermist. In een woning aan Op de Wieken werd ingebroken. Een raam werd gefor ceerd. De gehele woning werd door zocht. Vermist worden onder andere sieraden. Op de Kennemerstraatweg vond een aanrijding tussen een personenauto en een motorfiets plaats. De bestuurster van van de personenauto reed uit een parkeerstrook weg en liet de motorrij der niet voor gaan. De motorrijder raakte licht gewond. Op de Kerkelaan vond een aanrijding plaats tussen een fietster en een perso nenauto. Bij het afslaan werd de fietster van achteren aangereden door de bestuurster van de personenauto. Er was geen letsel. De fiets raakte licht beschadigd. Op de Kerkelaan werd op 1 december een personenauto van het merk Renault, type 4, kleur geel aangereden door de bestuurder van een bromfiets. De bromfiets is na de aanrijding weg gereden. Eventuele getuigen worden verzocht met de politie contact op te nemen, telefoonnummer 072-5337676. Bij een winkel aan de Stationsweg werd door middel van een gestolen bankche que enkele goederen gekocht. Door de politie werd nog naar de dader uitgeke ken echter zonder resusltaat. Het onderzoek is gaande. In de gereformeerde kerk aan de Nóordergeeststraat werd ingebroken. Via een vernield raampje werd toegang tot de kerk verschaft. Uit de keuken werd o.a. een televisietoestel weggeno men. Verder werd uit de hal bij de bar de kaslade overhoop gehaald. Op het Zevenhuizen werd de bestuur der van een bromfiets staande gehou den. Hij reed zonder verlichting en had ook nog alcohol gebruikt. Hij kreeg voor beide overtredingen een proces verbaal. De bromfiets werd voor een technisch onderzoek overgebracht naar het politieburo. In een bedrijfspand aan de Hoefsmid werd ingebroken. Een hoekraam werd ingeslagen waarna toegang tot het pand werd verschaft. Voorzover nu bekend werd een computer weggeno men. In de periode van 27 november tot en met 3 december werden 5 fietsen ont vreemd. De politie van Noord-Holland Noord heeft een nieuw regionaal servicenum mer: 072-5122222. Dit nummer dient u te gebruiken wanneer de komst van de politie gewenst is, maar er geen sprake is van een levensbedreigende situatie. Is dat wel het geval, gebruik dan het landelijke alarmnummer: 06-11. - i - v. A 'Het eerste damesteam van Terriërs in de nieuwe outfit. HEILOO - Op de eerste winterkoude zondag stonden de hockeydames van het eerste team er stralend bij. Reden was de nieuwe, prachtige outfit. Mooie blauwe trainingspakken en heldergele shirts. Dat alles was te danken aan een nieuwe sponsor: De Boer Tenten. Uiteraard zulen de dames ze met ple zier dragen en hopelijk zullen de resul taten navenant zijn. Hoewel De Boer Tenten volgend jaar wel aan de Olympische Spelen in Atlanta mee doet, zal dat voor dit team hoogst waar schijnlijk niet weggelegd zijn. Maar het spelplezier, dat deze dames hebben is wel van wereldklasse. ALKMAAR - Onder het thema 'Waar liefde is, is ook God' wordt op zondag 17 december een oecumenische kerk dienst met verstandelijk gehandicapten gevierd. De dienst begint om 15.00 uur in de Trefpuntkerk, Louise de Coligny- straat 20 in Alkmaar. Iedereen is hierbij van harte welkom. HEILOO - Op de vrijwilligersmarkt donderdag 7 december in winkelhof 't Loo presenteert HSV zich natuurlijk ook. HSV is een Heilooër traditie van wel 65 jaar, een prachtige voetbalclub met veel vrijwilligers, maar toch kun nen we op enkele onderdelen nog medewerkers plaatsen. Uiteindelijk is dat ook de reden van onze aanwezig heid in 't Loo. Tevens trachten we die dag het overbekende motto uit te dra*- gen van hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Onder de mensen die zich vrijdag 8 december telefonisch melden tussen 12.00 en 13.00 uur en twee namen noe men van personen die de HSV stand bemanden, verloot de club 10 seizoen kaarten. Voor het eerst binnenkomen de telefoontje hebben we ook een fles heerlijke wijn in de aanbieding. Het telefoonnummer is 072-5333909. HEILOO - Op 17 januari start een nieuwe cursus "Beurs en Beleggen". Onze Hollandse gulden doet het goed. Met nog enkele andere munten in omringende landen vormt zij een hech te kern op de Europese wisselmarkt. Een waardevaste gulden betekent geen of een geringe inflatie. De rente op spaartegoeden en nieuwe obligaties is daarom niet hoog en velen vragen zich af of de spaarcenten op een andere, meer lucratieve manier kunnen worden belegd. Misschien toch een poging wagen op de aandelenmarkt? Vanaf 17 januari wordt in 8 lessen inzicht verschaft in de vele mogelijkheden van de beleggings- markt. Aan de hand van actuele ge beurtenissen worden de koersen op de voet gevolgd en merkt men al snel, dat een zorgvuldige afweging van risico en opbrengst een verstandige raadgever is en blijft. De cursus wordt gegeven op woensdag middag van 14.00 tot 16.00 uur in 't Trefpunt. De kosten bedragen f. 55,00. Aanmelding in 't Trefpunt, Westerweg 294 of telefonisch 5331297. HEILOO - Op maandag 8 januari start de nieuwe cursus Mensendieck-condi- tietraining, welke duurt tot en met 27 juni. Deze vorm van training bestaat uit oefeningen die bewust worden uitge voerd en als doel hebben het aanleren van een goed houdings- en bewegings patroon met daarbij de juiste ademha lingstechniek. Tegelijkertijd wordt er aan verbetering van de algehele spierconditie gewerkt, zonder dat daarbij het lichaam te zwaar belast wordt. De Mensendieck-condi- tietraining is ook geschikt voor dege nen die snel last hebben van een over belasting van de rug, schouder en/of nek. Voor verdere inlichtingen: Praktijk voor Oefentherapie Mensendieck, tel. 072-5338114. HEILOO - Op uitnodiging van de Stichting voor Natuurgeneeskunde Arbor Vitae verzorgt Henny Bakker op maandag 11 december een avond over positief denken. Haar lezing begint om 20.00 uur in de zaal van de gerefor meerde kerk aan de Noorder-gesst- straat te Heiloo, de entree kost f 10,00 per persoon. Voor verdere informatie: tel. 072-5330523. Tijdens de lezing zal Henny Bakker op de volgende aspecten van positief den ken ingaan. Gedachten bezitten een enorme kracht, zowel positief als nega tief. Ze zijn als de zaden waaruit je gevoelens, daden en gewoonten groei en. Er wordt dan ook gezegd: je bent wat je denkt. Zijn er positieve gedach ten, dan zullen je handelingen ook posi tief zijn. Is er een negatief gedachten- patroon, dan is er negatief gedrag. Positieve gedachten zijn gebaseerd op vrede, respect, liefde, waardering, rust en tevredenheid. Door te leren je aan dacht positief te richten breng je stabi liteit en geluk in je leven. HEILOO - De twee extern spelende teams van Oppositie moesten dinsdag 28 november beide aantreden voor hun derde Bondswedstrijd. Het eerste team ging op bezoek bij buurclub Bakkum, het tweede speelde thuis tegen Pur- merend. Gezien de laatste plaats op de ranglijst, die Bakkum innam, ging het eerste team er een beetje van uit dat er, na de laatste misstap tegen Weenink (3-5), nu wel gewonnen zou worden. Bakkum nam de leiding na verlies van Maas, Bosma trok de stand gelijk. Van Etten verloor, Manni en Langereis speelden remise en Groot, aan bord 1, trok de stand wéér gelijk: 3-3. Helaas verloor ook Kerst, na beter gestaan te hebben, en kwam alles aan op Jongkind. Ogenschijnlijk had hij een winnende combinatie op het bord, maar kon net steeds de juiste voortzet ting niet vinden. Gezien de gelijke materiële situatie werd tot remise besloten. Verlies voor Oppositie 1 dus: 3 1/2-4 1/2. Het tweede team speelde thuis en verl oor, na twee gelijke spelen, met 2 1/2-5 1/2. Alleen Bos wist te winnen; Kracht, Sauer en De Jager remiseerden, de rest verloor. Door deze twee bondswedstrijden lag de A-poule bijna stil. Slechts twee par tijen werden verspeeld. Petricevic won voor de tweede keer van Heeringa, Ligthart versloeg Koenders. In de B- poule blijft Van Hoek winnen en pakt de le plaats. Overige uitslagen B-poule: Lamberts - Kraayenbrink 0-1, Horninge - Vonk 1- 0, Vd. Brink - Vd Veer 1/2 - 1/2, Ooyevaar - Moll 1-0, Beyers - Brink 0- 1, Van Hoek - Twinstra 1 - 0, Niehaus - Plas 1-0, Hassing - Jonkheer 1/2 - 1/2, Hageboom - Oosterbaan 1-0. Voor informatie over Oppositie: C. van Etten, tel. 072-5333543. HEILOO - Op zondag 17 december vindt er om 19.00 uur een kerstsamen zang plaats in de sfeervol verlichte Witte Kerk. Hieraan zullen drie koren meewerken: de cantorij van de Witte Kerk en het kinderkoor, beide onder leiding van Gerard Leegwater, en het koor One More Voice onder leiding van Margot Endel. Na afloop is er warme chocolademelk. De toegang is gratis. Een ieder is van harte uitgeno digd om te komen luisteren, maar voor al ook om mee te zingen. HEILOO - Op woensdag 20 december houden het Katholiek Vrouwengilde Heiloo St. Monica haar kerstavond. We beginnen om 18.30 uur met een geza menlijke broodmaaltijd, waaronder sfeervolle kerstmuziek zal worden gespeeld. Daarna brengt het Sint Pancratiuskoor uit Castricum een kerstprogramma. Opgave is tot 10 december mogelijk bij mevrouw R. Schaap, Kennemerstraatweg 412, of bij mevrouw G. Panis, De Moestuin 10. Voor deze avond zijn de kosten f 12,50 (gaarne bij opgave te voldoen). HEILOO - Dinsdag 28 november was er afzwemmen voor het A- en B-diplo ma in zwembad De Beeck in Bergen. De official van de Nationale Raad Zwemdiploma's had afgebeld maar gelukkig vonden we de heer Bijkerk, ook een official, bereid deze taak op zich te nemen. Na afloop vertelde de heer Bijkerk dat de kinderen van Zwembad Loos allemaal geslaagd waren en kon het diploma boven in het restaurant in ontvangst worden geno men. De geslaagden voor het A-diploma: Michel Bakkum, Annesophie v.d. Borden, Jasper Corts, Elbert Frantsen, Dennis v. Heuven v. Staerling, Jos Hoebe, Danker-Jan Kolijn, Milo Lambers, Eva Nortier, Laila Peper- koorn, Lennard Schaap, Joeri Sloo, Geert Terluin, Bart de Waal, Shireen de Winter, Merlijn Blok, Sander Bakker. De geslaagden voor het B-diploma: Annick de Beurs, Maudy Dekker, Jaap Gallee, Anne v.d. Hoogen, Cynthia Hurts, Pieter Kerssens, Marlies Kwee, Steven Lub, Gijs Metselaar, Guus Nijman, Dionne Pekel, Richard De Rooij, Thijs de Boer. HEILOO - Verleden week, thuis tegen Victoria Obdam met een hoop inval lers, een makkelijke 3-1 overwinning voor Foresters. Veel supporters dach ten: een leuke uitschieter, een eenmali ge zaak. Maar het lijkt erop dat de rood-witten het geraamte hebben neer gezet voor een uitgebalanceerd elftal. Ook afgelopen zondag uit tegen Go Ahead in Alkmaar wederom een team met andere spelers dan de week daar voor, maar Bert Onclin heeft een gelukkige hand met zijn keuze voor alternatieven. Nu kon Tom Leguyt niet spelen. Peter Baard, een gewaardeerde kracht in het tweede, was zijn vervan ger en kopte de eerste belangrijke treffer in de touwen uit een corner van Arne Meyer (0-1). Voor rust tikte Arne Neyer nog een strakke voorzet binnen van Mark Niesten. Niesten maakt dit seizoen een zeer gedreven indruk. De rust werd bereikt met een 0-2 voorsprong voor Foresters. Ook na de pauze bleven de Heilooënaren het beste van het spel hebben, ook al hadden ze de eerste minuten van de tweede helft het even moeilijk. Tot Mark Niesten zijn schot kracht liet zien aan de Alkmaarders; zijn schot belandde op de lat. In de vijfenzestigste minuut was het wel raak toen Arne Neyer uit een corner van Niesten de vrijstaande Vincent Doesburg bereikte. Deze schoot de bal droog in de touwen voor 0-3. Even daarna bepaalde Mark van Twuyver de eindstand op 0-4 met een verwoestend afstandsschot, na een overstapje van Doesburg. De stand is nu als volgt: 1. Limmen 11-23, 2. Foresters 12-21, 3. Egmondia 11-17, 4. Ilpendam 11-16. Komende zondag moet het eerste team thuis tegen Dynamo om 14.00 uur. Het tweede team van Foresters verloor de broederstrijd tegen HSV met 3-0 en zal een weekje met gebogen hoofd door Heiloo moeten lopen. Ook al is het logisch dat dit team onder leiding van Peter Keyzer het moeilijk heeft, daar bijna alle spelers al in het eerste team hebben moeten spelen. HEILOO - Een initiatief van de biljart vereniging Egmond stelt jongeren uit onze omgeving in staat biljartlessen te gaan volgen. Een aantal seniorenleden van de club is bereid gevonden dit les geven op zich te nemen. Het behoeft inmiddels geen betoog meer dat biljar ten een sport is voor iedereen, jong of oud, man of vrouw en dat er in onze regio een groot aantal specifiek voor sportbiljarten ingerichte zalen zijn. Ook in Heiloo, waar de vereniging haar biljartactiviteiten ontplooit, in de sport hal 't Vennewater. Bij voldoende aanmeldingen zullen de lessen omstreeks januari/februari star ten. De lessen zullen plaats vinden op zaterdag van 11.00 tot 13.00 uur en op zondag van 10.00 tot 12.00 uur. De con- tibutie bedraagt f 60,00 per jaar. Voor meer informatie kunt u bellen met Joop Baltus, tel. 072-5063908. HEILOO - De ledenavonden van zowel oktober als november werden goed bezocht. De onderwerpen vielen bij de aanwezigen zeer wel in de smaak. De heer Verhoeven (hoofd Monumen tenzorg - Alkmaar) vertelde op geani meerde wijze en met grote betrokken heid over de restauratie van de Grote Kerk in Alkmaar. Mevrouw Otten- spoor (kinderrechter te Alkmaar) kwam in onze novembervergadering spreken over jeugdcriminaliteit. Zij kon ons heel veel vertellen over haar werk (vooral de alternatieve straffen kwamen aan de orde). Dinsdag 19 december is onze kerst avond: liturgie, broodmaaltijd en kerst verhaal, aanvang 18.30 uur in de grote zaal van de gereformeerde kerk aan de Noordergeeststraat te Heiloo. Maandag Lokaal totaal 00.00 Ochtend in Egmond 06.00 Hits aan de lopende band 09.00 Tussen de middag 12.00 Kroniek der muziek 14.00 Willens en wetens 16.00 Avondprogramma 18.00 Het hol van de leeuw 22.00 Dinsdag Lokaal totaal 00.00 Ochtend in Egmond 06.00 Hits aan de lopende band 09.00 Tussen de middag 12.00 Kroniek der muziek 14.00 Willens en wetens 16.00 Horoscopen 18.00 Baksteen 20.00 De rechtop in je bed show 22.00 Woensdag Lokaal totaal 00.00 Ochtend in Egmond 06.00 Hits aan de lopende band 09.00 Tussen de middag 12.00 Kroniek der muziek 14.00 Willens en wetens 16.00 Avondprogramma 18.00 Radio 80 dierenbrigade 20.00 Easy listening 22.00 Donderdag Lokaal totaal 00.00 Ochtend in Egmond 06.00 Hits aan de lopende band 09.00 Tussen de middag 12.00 Kroniek der muziek 14.00 Willens en wetens 16.00 Avondprogramma 18.00 Halte 107 20.00 Classics 22.00 Vrijdag Lokaal totaal 00.00 Ochtend in Egmond 06.00 Hits aan de lopende band 09.00 Tussen de middag 12.00 Kroniek der muziek 14.00 Willens en wetens 16.00 Interactief 18.00 Het Duinrijk 20.00 Easy listening 22.00 Zaterdag Lokaal totaal 00.00 Rob in de morgen 07.00 Muziekmijn 08.00 De geeuw van de meeuw 10.00 Dubbel D 12.00 In de middag 14.00 Lukraak 16.00 Weekje 80 18.00 De juiste toon 20.00 Easy listening 22.00 Zondag Lokaal totaal 00.00 Ronde van Egmond 10.00 Muziekmuseum 12.00 Zondagsport 80 14.00 Happy Hour 17.00 P.S. 18.00 De echo van het weekend 20.00 Nighttime 22.00 Radio 80 is in de ether te ontvangen op 107 FM en op de Egmondse kabel op 96.5 FM in stereo. EGMOND - Op zaterdag 9 en zondag 10 december wordt in hotel 't Zuiderduin voor de derde maal de jaar lijkse kerstmarkt gehouden. Onder de 55 kramen bevindt zich dit jaar ook de kraam van Radio 80, de lokale omroep van de gemeente Egmond. Radio 80 zal op deze dagen op ver scheidene manieren van zich laten horen. Op de kerstmarkt, door het ver zorgen van de muziek en presentatie van de diverse artiesten die zullen optreden. Tevens zal Radio 80 op de markt diverse kinderspelen organise ren, waaronder de bekende spiraal. De prijsuitreiking van de ballonnen wedstrijd, welke op zondagochtend tus sen 10.00 en 11.00 uur plaats vindt op het podium in Zuiderduinzaal zal gelijktijdig op de radio worden uitge zonden. Bij de Radio 80 stand kunt u tevens de formulieren van de rebus inleveren. De prijsuitreiking vindt plaats op zondagmiddag. Op de kerstmarkt zullen, behalve het bovengenoemde, ook stands aanwezig zijn met een aanbod van kinderkleding tot kerststukjes en van schilderijen tot speelgoed. Ook diverse artiesten, waar onder Ab Glas en Dries Roelvink zul len gedurende deze dagen hun stem laten horen. U bent van harte welkom op de kerstmarkt op zaterdag 9 en zon dag 10 december van 10.00 - 18.00 uur. De toegang is gratis. HEILOO - Volgens een al 7 jaar oude traditie zal Scouting Rurik Heiloo ok dit jaar weer oliebollen gaan bakken. Op 30 december zal ons clubhuis aan De Kistemaker geheel naar oliebollen geuren als deze voor u gebakken gaan worden. Maar voordat het zover is zul len eerst onze leden bij u langs komen om uw bestelling op te nemen. Tussen 8 en 15 december zullen daarom alle woningen in Heiloo en Egmond bezocht worden. De opbrengst van deze actie zal gebruikt worden voor de verbouw van onze natte ruimten. Op dit moment worden de toiletten en douches geheel gerenoveerd, zodat ook gehandicapten hiervan gebruik van kunnen maken. HEILOO - Uitslagen dinsdag 28 november: A Lijn Kloots-Kramer 61.30, Moscou-Weehuizen 57.10; B Lijn Schipper-Tonino 59.40, Leegwater- Uiterl. 55.20. Donderdag 30 november: A Lijn Arnold-Huting 64.60, Brinkhuis- Schram 57.10; B Lijn fam. Moscou 59.60, Hopman-Klerk 59.20; C Lijn de Jong-Nielen 56.70, v.d. Molen-Staal 55.80; D Lijn Faber-Oud 60.40. HEILOO - In de maand juni heeft de afdeling Heiloo van de Zonnebloem loten verkocht, als onderdeel van de landelijke actie die eens per jaar wordt gehouden. In Heiloo is op de volgende nummers een prijsje gevallen: 005279, 034344, 092618 en 093355 (opgave De Zonnebloem Heiloo, red.). De trek kingslij sten zijn op de verkooppunten opgehangen. Voor eventuele nadere informatie kunt u bellen: 072-5333551 of 072-5330748. EGMOND - Het dorpshuis Hanswijk in Egmond aan den Hoef is klaar. De uitbreiding en realisering daarvan zijn op tijd gereed. Het mag gezien worden. Het is een huis voor het dorp gewor den. Men kan het publiek op waardige wijze ontvangen. Bestuur en organisatie hebben ge meend een open dag te houden, opdat ieder de gelegenheid heeft het geheel te bekijken. Er is gekozen voor zondag 24 december van 14.00 tot 16.00 uur. Er zal dan ook een enquête worden gehouden, want de zalen en locaties hebben nog geen namen. Het publiek zal gevraagd worden om suggesties aan te dragen. LIMMEN - De Vereniging Vrienden van het Schrijven is een vereniging voor mensen, die het schrijven van ver halen en/of gedichten als hobby heb ben. Er zijn verschillende activiteiten, waaronder ook een wedstrijd voor proza en poëzie. De slotronde hiervan vond op 19 november plaats. Jeannette Coppens uit Limmen won bij de afde ling Noord-Holland van de vereniging de eerste prijs van de jury en ontving tevens de publieksprijs. Ieder verenigingslid mag proza en poë zie insturen naar de redactie van het tweemaandelijkse tijdschrift van de vereniging, 'Schrijfsels'. De inzendin gen worden altijd geplaatst, dit vooral om de leden te stimuleren om te blijven schrijven. Daarnaast is er iedere twee maanden een bijeenkomst, waar men eigen werk kan voorlezen en waar bij voorbeeld woordspelletjes worden ge daan. De vereniging verzorgt ook workshops, die onder leiding staan van bekende schrijvers, zoals Simon Vinkenoog en Aya Zikken. Daarnaast is er eens per twee jaar de uitgave van een verzamelbundel. Hiervoor worden de inzendingen wel geselecteerd. Voordrachtmiddag Eenmaal per jaar wordt er in de Remonstrantse Kerk in Alkmaar een voordrachtmiddag gehouden voor de leden van de Noordhollandse afdeling. Zo bok op zondag 19 november. Om hieraan mee te doen mag ieder lid van de vereniging verhalen en gedichten door Jeannette Coppens Pak Atmo lag op zijn slaapmatje en luisterde naar de steeds wisselende geluiden in het oerwoud. Het hoge geluid van een riang-riang in een boom vlakbij mengde zich met de schorre kreet van een nachtvogel. Vuurvliegjes dansten onder de daklijst van zijn huis. Vanaf zijn plaats op de slaapmat kon hij door de raamopening zien hoe ze oplichtten in het donker met een helder wit licht. Naast hem was het donkere, warme lichaam van zijn vrouw. Ze bewoog in haar slaap en hij voelde even haar lange haren over zijn schouder glijden. Verderop kon hij de rustige ademha ling horen van zijn kinderen. De baby, in zijn schommelhangmat, kreunde even. Pak Atmo was wakker gebleven om te waken. Er gebeurden vreemde dingen. Iedere ochtend was het gras rond de drie huizen platgetrapt, waren er mod- dersporen. Gele modder uit het meer. En iedere nacht werd er een kip gesto len. Gisteren had er een dode aap gele gen, afschuwelijk verminkt. Iets moest 's nachts uit het water komen, heel stil naar hun dorp sluipen en zich vergrij pen aan de dieren. Pak Atmo luisterde of hij iets anders hoorde naast het gewone gezoem en gezing. Misschien sloop er nu, op dit moment onder de palen waarop zijn huis gebouwd was een grote gestalte. Van generatie op generatie kende men in de dorpen van het oerwoud de ver halen over het grote monster dat in het meer woonde. Het moest zo groot zijn als tien boten bij elkaar. Het had het lichaam van een slang, de kop van een tijger en het gewei van een hert. Het spuwde vuur en vlammen. Toen Pak Atmo met de twee andere mannen, hun vrouwen en kinderen op deze plek in het oerwoud een nieuw dorp gesticht had, offerde hij voedsel om het monster gunstig te stemmen. Op een klein bamboevlot had hij wat bananen en rijst gelegd. Onder het uit spreken van gebeden en spreuken had hij het vlot van de kant afgeduwd, het meer op. Het vlot was niet gezonken. Het monster had de óffergave geaccep teerd. Waarom nu dan deze dief in de nacht, die onopgemerkt kon komen om al zijn kippen te stelen? Was de nachte lijke bezoeker het monster? Maar dan zou de vloer van hun huis opgetild moeten worden, wanneer het dier eron der door sloop. Er had lawaai moeten zijn en vuur, niet deze stilte. Pak Atmo draaide zich op zijn zij en keek door de spleten van de bamboe vloer. Er was niets te zien, alleen het donker van de nacht. Geen beweging, geen geluid. Toch was de volgende morgen weer een kip weg. De bruine met het wit aan de vleugels. Hij vond de veren drijvend op het water aan het uiteinde van de houten steiger. Sumi, de vrouw van Pak Atmo, was aan het zingen. De baby in zijn doek op haar rug en heupen en van het liedje dat ze zong. De groene rok met de rode bloemen viel bij iedere pas open, zodat haar stevige jonge benen te zien waren. Haar zwarte lange haar had zij vanwe ge de warmte opgebonden in een wrong, waardoor je haar kleine ronde oren zag. Wanneer je naar Sumi keek, kreeg je het gevoel een vrolijke, felge kleurde bloem te zien in een veld van eentonig groen. Pak Atmo zat gehurkt op de rode aarde en schuurde het hout van een nieuwe blaaspijp tot het glad en wit was. Hij hoorde zijn vrouw zin gen. Hij zag haar kleurige kleding, haar soepele bewegingen. Hij was trots op zijn vrouw, omdat ze zo anders was dan de andere twee vrouwen in het dorp. Die hadden het korte, kroezige haar van oerwoudbewoners, dat als een dikke muts om hun hoofd lag. Ze waren daarbij gedrongen van postuur, waar Sumi tenger en rank was. Pak Atmo legde de blaaspijp weg en stak een kreteksigaret op. De kruidige geur vulde zijn neusgaten. Een jonge man kwam over de grijshou ten steiger aanlopen. Zijn silhouet stak donker af tegen het licht van de zon. Maar Pak Atmo wist dat het Lasak moest zijn. Hij zag het aan de wat trage manier van lopen, hoorde het aan het sloffende geluid van de voetstappen op de houten planken. Die ochtend had hij gezien op wat voor manier Lasak naar Sumi gekeken had. De baby, die weggekropen was tussen de hibiscusstruiken achter bij de schuur, was door Lasak opgepakt en aan Sumi teruggegeven. Vanonder het huis, waar hij bezig was vallen te repa reren, had hij die twee goed kunnen zien. Hij had naar Sumi gekeken, die er zo jong en vrolijk uitzag. Terwijl Lasak de baby aan Sumi overhandigde, op het moment dat hun handen elkaar, om het kind gevouwen, raakten, had hij de stralende glimlach op Sumi's gezicht gezien. Even had het geleken of de wereld stil stond. Er was iets aan die glimlach dat hem waakzaam maakte. Van het gezicht van zijn vrouw had hij toen naar dat van Lasak gekeken. De man had er knap uitgezien, sterk en jong, een rode hibiscusbloem opzij in zijn haarband gestoken. Het was alsof Pak Atmo de vonken had kunnen zien, die uit de ogen van Sumi en Lasak naar elkaar oversprongen. "Nog één die de kippen onder mijn gat komt stelen," dacht Pak Atmo. Hij was uit de schaduw onder het huis vandaan gekomen. Zijn komst maakte dat het beeld voor hem veranderde. Sumi boog zich zorgzaam over de baby heen. Lasak keerde zich om en liep weg, naar de bananenbomen achter op het landje. Niets aan Pak Atmo's lichaam of gezicht deed ook maar vermoeden dat hij gezien had wat er zoéven voorgeval len was. Terwijl Lasak van de steiger de oever op liep, door het dichte, stevige gras, kwam Pak Atmo langzaam overeind uit zijn hurkhouding. Met een kort gebaar gooide hij zijn sigaret weg. "Kom eens mee, ik moet je wat laten zien,' zei hij. Hij wees Lasak de plek waar de kippeveren nog in het water dobberden. "Zie je dat?" vroeg hij. "Hij is weer gekomen vannacht." "En weer niets gezien?" vroeg Lasak. "Misschien wel, misschien ook niet," zei Pak Atmo. "Maar ik denk toch dat het een van die grote varanen moet zijn, die we vorige keer zagen. Er waren vanmorgen vroeg nog duidelijke spo ren in de modder, waar het beest aan wal is gekropen. Ga mee om dat mon ster te zoeken, ik wil niet nog meer kip pen kwijt." Ze duwden samen een van de platte, van een uitgeholde boomstam gemaak te boten langs de steiger het water op. Het was het seizoen van de lotussen. Het hele meer was bedekt met grote rose en witte bloemen, zodat het water op een enorme bloementuin leek. Met lange stokken duwden ze de boot voor uit, riet en lotusbladeren opzij buigend. Boven hun hoofden, hoog in de lucht, zeilde een geelwitte arend. Ze voeren de rivier op, langs de man groven die met hun hoekige bruine wortels hoog in het water stonden. Een week geleden waren er wel vijf varanen geweest. Mooie dieren met krachtige klauwen en vlijmscherpe tanden. Op de plek waar ze de dieren gezien hadden, meerden ze aan. Pak Atmo voelde het mes, dat tussen zijn riem gestoken zat. De pijltjes voor de blaaspijp zaten in de koker. Die morgen had hij iedere punt zorgvuldig met gif ingesmeerd. De oever was hier glad. Gebruik makend van de lange, neerhangende lianen en boomtakken, wisten ze stevi- insturen. Hieruit wordt door een vak kundige jury en door de lezers van 'Schrijfsels' een keuze gemaakt. De genomineerde verhalen worden tijdens de voordrachtmiddag voorgelezen. De jury, bestaande uit Dana Con- standse (lerares schrijversvakschool Het Colofon te Amsterdam), Gerard Kooistra (directeur van de Vereniging van Amateurtoneel) en Agnes Klitsie (bibliothecaresse), koos uit alle inzen dingen als winnaar van de poëzieprijs een gedicht van Metin Üzdemirkan. Winnares van de prozaprijs werd Jeannette Coppens uit Limmen met het verhaal 'Het Monster'. Zij kreeg tevens de publieksprijs. Het prijswinnende verhaal publiceren wij hierbij in de Uitkijkpost. ger grond te bereiken. Tussen de enor me, tientallen meters hoge bomen, gloeien varens en mossen groen op. "Ik heb geen sporen meer gezien," zei Lasak, die voor Pak Atmo uit liep, tak ken en struiken opzij buigend. "Misschien zijn ze er niet meer." Pak Atmo nam een van de lichte pijltjes uit de koker en duwde die in het mondstuk van de blaaspijp. Hij was bezig de pijp naar zijn mond te brengen, toen Lasak naar hem om keek. Zijn ogen verwijd den zich. "Wat doe je?" vroeg hij onge- lovig. "Ik wil het monster doden, dat mijn bezit wil stelen," antwoordde Pak Atmo. Lasaks adamsappel ging even naar boven en toen weer naar beneden. Zweet drupte tussen het donkere kroeshaar over zijn voorhoofd. Hij zag er jong en hulpeloos uit. "Dat monster is hier niet," zei hij hees. "Je bezit is veilig, Atmo." "Weet je dat zeker?" Pak Atmo zette de blaaspijp aan zijn mond. "Ik weet het heel zeker. Maak je geen zorgen. Je kippen zullen veilig zijn." Na een kort ogenblik liet Pak Atmo de blaaspijp zakken. De spanning ebde weg uit Lasaks gezicht. Op dat moment zagen ze allebei de langzame beweging van de varaan. Hij lag verscholen onder wat takken. Zijn geschubde huid had de kleur van de schaduw én van de bruine, donkere tak ken. Van staart tot kop was hij wel twee meter lang. Misschien nog langer. Zijn gevorkte tong schoot razendsnel uit en in zijn bek. Onder een van zijn geweldi ge klauwen lagen wat bruine kippeve ren. Lasak en Pak Atmo kwamen tegelij kertijd in actie. Pak Atmo zette de blaaspijp razendsnel aan zijn mond en mikte op de kop van de varaan, op de plek tussen de twee trouwhartige rood bruine ogen. Lasak greep zijn mes en sprong op het dier af. Seconden nadat het pijltje de schedel van de varaan doorboorde, sneed hij de keel van het dier open. Nog een laatste stuiptrek king, een laatste zwaai met de machtige lange staart, een laatste haal met de grote voorpoten, en het dier zakte met een doffe bons opzij. De jonge man sneed met snelle bewegingen de huid van het nog warme dier open en vilde het. Pak Atmo, die toe had staan kijken, nam een stuk van het vel tussen zijn vingers en voelde hoe soepel het was. In gedachten zag hij al de schoenen die hij voor Sumi's kleine voeten zou maken. In de hitte van de middag droegen ze de huid naar de boot, waar ze hem opgerold op de bodem neerlegden. Bloed maakte donkere vlekken op het grijze hout. Het gonsde meteen van de vliegjes en muskieten, die zich tegoed deden aan huid en bloed. Toen zij vanuit het duister van de mod derige rivier het meer opvoeren, lag dat te fonkelen in de zon. Duizenden lotus sen, rose en wit afstekend tegen het donkere water, de blauwe schittering van ijsvogels en het langzame zweven van adelaars hoog in de lucht. Pak Atmo voelde zich voldaan. Lasak had zijn les geleerd, dat was duidelijk te zien aan de manier waarop hij voor in de boot staand hen voortduwde. Zijn houding was niet meer zo fier. Die zou niet meer durven aanpappen met Sumi. Zou Lasak werkelijk gedacht hebben dat hij hem een pijltje in het hoofd zou schieten? Het had hem in ieder geval goed bang gemaakt. Pak Atmo stak een kretekje op. Twee monsters gedood. Het was een goede dag. Terwijl hij inhaleerde zag hij de steiger van zijn dorp al.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1995 | | pagina 10