Beroep van de week \aatste nieuwe II Een bezoek aan Iris Fernée in de ïpsalon Vogels in de winter Prijsuitreiking kleurplaat £cAe*t> vMnatetlen Colofon In de klas PAGINA 10 UITKIJKPOST-21 FEBRUARI 1996 Beste lezers van de Uitsmijtertjes Zoals jullie gelezen hebben heeft Anoukh de jeugdredactie verlaten. Wij bedanken haar voor alles wat zij heeft gedaan, zij zorgde ervoor dat er in de Uitkijkpost een fantastische pagina voor de jeugd kwam. Anoukh, bedankt voor alles! Helaas hebben nog meer redactieleden ons moeten verlaten, zij hebben het te druk gekregen met andere activiteiten. Sebastiaan, Alain en Annemiek, bedankt voor jullie inzet en jullie zijn natuurlijk altijd van harte welkom op de redactie. Gelukkig hebben andere enthousiaste kin deren zich opgegeven, dus de jeugdpagina gaat door! Welkom Daan van de Laarschot, Daan Hoytink, Mariska Buys en Willemijn Hackenitz, wij zijn blij dat jullie in de jeugdredactie komen en wij wensen jullie veel succes. de redactie. 'De 'Uitsmijtertjes' verschijnt eens in de twee weken. Coördinatie: Sandra Verhaaf Fotografie, vormgeving en eindverantwoording: redactie Uitkijkpost Correspondentie adres: De Uitsmijtertjes p/a Drukkerij Uitkijkpost bv De Hoefsmid 5 1851 PZ Heiloo Tel: 072 5330175 Fax: 072 5335644 2e jaargang nummer 8 Dé jeugdrubriek van de Uitkijkpost, elke drie weken in deze krant 21 februari 1996 We zouden het hart stikke leuk vinden als jij onze pagina De Uitsmijtertjes mee naar school neemt en in de klas laat zien. Misschien wil de juf of meester er wel met de hele klas over praten. Stel het maar eens voor! We horen graag wat jouw klas ervan vindt. Doe maar of je verslaggever bent en stuur een verslagje naar ons toe! Op 10 februari zijn wij naar theater De Beun geweest om naar Pinokkio te kijken. De voor stelling was heel leuk, maar volgens ons waren er teveel liedjes. Het verhaal: Een houthakker had een mooi groot stuk hout had gevonden. Hij wou het kapothakken, maar dat lukte niet. Gepetto kwam binnen en die zei tegen de houthakker: ,,Ik zoek een mooi stuk hout om een marionet van te maken." Hij mocht het hebben. Toen het zware blok einde lijk binnen stond, begon hij meteen aan het maken van een mooie marionet. Na een tijd was de marionet af en ging Gepetto slapen, maar eerst wenste hij dat Pinokkio een echte jongen werd. Die nacht kwam de fee en zij maakte van de marionet een echte jongen van hout. De jongen maakte meteen Gepetto wakker om te dansen en de volgende dag ging hij samen met Paulien naar school. Op weg naar school kwamen ze reclameborden tegen van een poppenkast en Pinokkio ging kijken. De Kat en de Vos kochten een kaartje voor Pinokkio in ruil voor zijn schoolboek. Hij vond de voorstelling niks en ging toen zelf dansen. Iedereen gooide geld naar hem en hij kon vier goudstukken te pakken krijgen. Toen hij naar huis wilde lopen, zeiden de Kat en de Vos tegen hem: ,,Als je naar het toverveldje gaat en je begraaft je munten dan groeien er geldbomen." Pinokkio geloofde het en hij ging naar het veldje. De Kat en de Vos waren er al en ze bonden Pinokkio vast. Gelukkig kon de fee hem weer bevrijden. Toen kwam Pinokkio een man tegen die zei: ,,Wil je mee naar Plezierland? Daar kun je doen watje wilt." Pinokkio ging mee en zodra Gepetto dat hoorde ging hij de zee op. Ondertussen was Pinokkio aangekomen bij Plezierland. Hij ging eerst bier drinken, daarna ging hij vechten en als laatste ging hij alles kapot maken. Even later viel iedereen in slaap. De mensen veranderden in ezels, maar Pinokkio niet omdat hij kon ontsnappen met Paulien. Ze gingen Gepetto zoeken in een rubberboot, maar ze werden opgeslokt door een walvis. In de buik van de walvis zagen ze een zeehond. Ze dachten dat ze er niet meer uit konden komen, tot ze plotseling Gepetto tegenkwamen. Ze waren allemaal dolgelukkig. De zeehond zei: ,,De walvis kan niet tegen kietelen." Dat gingen ze dus doen: de walvis juist wel kietelen. Ze werden uitgehoest en kwamen op het land terecht. Daar was iedereen heel blij dat ze terugwaren. Even later pakte de veldwachter ook nog de Kat en de Vos op. En ze leefden nog lang en gelukkig. Einde. Remco en louke. Wij gingen naar de Ypsalon waar kinderen tekenles krijgen van Iris Fernée. Deze dag maakten de kinderen maskers, ze mochten zelf weten wat voor een masker dat zou worden. Eerst maakten ze een tekening hoe het er uit zou komen te zien. De week daarna zouden ze in de maskers gips gieten. Als het gips droog is komt er een laagje papier maché overheen. Het werden leuke maskers van stripfiguren, zoals Mickey Mouse, Sneeuwwitje, Roodkapje, Pinokkio, Goofy, Robin Hood, Bambi en Dombo. Ook maakte een aantal kinderen een kalender, Iris schreef de dagen en de maanden op. De kinderen kleurden zelf de kalenders in. Andere kinderen hadden een bord van huis mee en zij gingen dat beschilderen, maar niet alleen borden, ook glazen. Om die te beschilde ren hadden ze speciale verf nodig. De kinderen hadden voor de bibliotheek een groot puzzel stuk gemaakt. Elk kind kreeg een groot stuk karton in de vorm van een puzzelstuk en dat mochten ze versieren of mooi inkleuren. Al de puzzelstukjes werden in de bibliotheek als een grote puzzel opgehangen. Zaterdag 27 januari gingen alle kinderen en Iris naar de bibliotheek waar ze als dank iets lekkers van de mensen van de bibliotheek kregen. Jennifer en Johan. De rioolwaterzuivering Wij zijn woensdag 7 februari naar de riool waterzuivering geweest. We werden vriendelijk ontvangen door meneer van Duivenbooden. We mochten aan een tafel gaan zitten, en wij stel den hem enkele vragen. Een paar van onze leuk ste vragen waren: Lopen jullie altijd met een knijper op jullie neus?" Meneer van Duivenbooden moest hier erg om lachen maar antwoorde gewoon: „Iedereen die hier werkt moet maar aan die lucht wennen." Alleen wij konden niet zo goed aan de lucht wennen. BAH! (Soms moesten wij dus echt onze neus dicht knijpen). Wij wilden nog natuur lijk nog meer weten, want hoe halen ze de poep en plas uit het water? Dat wordt door bacteriën gedaan, die eten de poep en de plas op en zo zuiveren ze het water. Na de vragen kregen we een rondleiding. Als eer ste gingen we bij de bak met bacteriën kijken. Er draaide ook een soort brug en ze zorgen dat het water lekker warm blijft, dat is goed voor de bacteriën. Daarna keken we in een soort contai ner met slib. Slib is zand dat in de riolen blijft liggen en dan zit er natuurlijk ook nog troep in wat door de w.c. is gespoeld. Hierna gingen wij naar de machinekamer, daar staan grote machines die helpen het water ver der te zuiveren. Daarna zagen we een harkroos- ter, dat is een soort vork maar dan veel en veel groter. Het harkrooster schept alle troep uit de riolering. De hark ging even omhoog en wij kon den dus zien wat er allemaal in hing, vooral maandverband en tampons dus. Maar mensen: doe dat dus please niet! De riolen raken verstopt en dan kunnen de w.c.'s in Heiloo en Alkmaar niet meer worden doorgetrokken. De troep die na het schoonmaken nog blijft liggen wordt door G.P. Groot Recycling opgehaald. Daan en Hilde. Tendenz Op 9 maart is er weer een Base Dance-avond in tienercentrum Tendenz. Als vanouds is de entree gratis en mag er niet gerookt worden. De drankjes zijn goedkoop. De avond is spe ciaal voor de groepen 8 van de basisscholen en begint om 19.30 uur en eindigt om 22.00 uur. Gym Gymnastiek- en Turnvereniging Heiloo heeft zondag 25 februari een wedstrijd van de keurploeg in de gymzaal aan het Slimpad te Heiloo, van 9.00 tot ongeveer 15.30 uur. Iedere donderdag van 18.00 tot 19.00 uur hebben ze een trampolinespring-uur. Kinderen vanaf 10 jaar (jongens en meisjes) kunnen hieraan deelnemen. Stuur je agenda naar: De Uitsmijtertjes Postbus 68 1850 AB Heiloo Elke dag zien we allemaal wel een vogel, of het nu een merel, een roodborst of een pimpelmees is. Ook in de winter dus, maar dan zijn veel bomen kaal en is er dus geen voedsel voor ze. Gelukkig maar dat veel mensen vaak brood of andere dingen strooien. Maar wat is nou eigen lijk goed voor de vogels en hoe gedragen ze zich 's winters? We hebben het gevraagd aan Els Swart van de Vogelvoedering. Laten we beginnen met de trekvogels en de wintergasten. Trekvogels heten zo, omdat ze voordat de winter begint naar het zuiden vlie gen. Wintergasten zijn vogels die in Nederland overwinteren. Het zijn vogels uit het Noorden. Nederlandse vogels vertrekken naar het zuiden, omdat het hier voor hun te koud begint te wor den. Zo schuiven ze mooi door. Op welk moment de vogels zoiets moeten gaan doen, vertelt hun instinct. Het instinct vertelt ze ook wanneer ze van menu moeten veranderen. Het veranderen van menu heeft te maken met jaargetijden. In de winter eten zaadeters zoals de huismus, de vink, de koolmees en het roodborstje vooral vruchten en zaden. Ook hangen veel mensen pindakettingen op. Dit is een goede manier van voeren, omdat de vijanden van de vogel, zoals katten, er niet bij kunnen. Meestal zie je aan de pinda's koolmeesjes op Vlaamse gaaien hangen. Mussen en merels eten liever het brood en het andere voedsel dat op de voedertafels ligt. Ook worden er natuurlijk ieder jaar veel vetbollen gekocht die goed hoog in de boom opgehangen worden. Als het in de winter erg hard vriest en er veel sneeuw valt, komen ook veel meeuwen het land op. Ze vliegen krijsend door de lucht als ze door hebben dat er ergens iets te eten voor ze ligt. Heeft één het ontdekt, dan 'vliegt' het als een lopend vuurtje door de kolonie heen. En voor je het weet zijn alle kleine vogeltjes ver jaagd door die joekels van zeemeeuwen. Ook zitten er vaak kraaien in de toppen van hoge bomen. Ze zijn meestal wat schuw, maar als ze merken dat alles veilig is, duiken zij ook o.p het eten af. Toch zijn de watervogels nog altijd het zieligst van allemaal. Veel vaders en moeders komen in de lente en de zomer met hun kinderen eendjes voeren. Dat is natuurlijk hartstikke leuk, vooral als er ook pulletjes bij zwemmen, maar in de winters zie je die ouders met hun kinderen niet meer omdat het te koud is. Op het moment dat eenden en meerkoeten enzo vooral voedsel nodig hebben kunnen ze het niet vinden en vaak is wat ze krijgen te weinig. En als het dan ook nog vriest is de ellende helemaal niet te overzien, omdat deze vogels juist water onder zich nodig hebben. Hoewel grote kolonies met z'n allen bii elkaar zitten, sterven er veel vogels. Maar niet alleen door honger en kou, ook als ze schuivelend op hun buik drukke wegen oversteken. Gelukkig maar dat mensen van de vogelbe scherming er flink achteraan gaan. Gewonde vogels worden naar een vogelopvangcentrum gebracht, waar ze goed worden verzorgd. Op sommige plaatsen worden ook wakken gemaakt waar het water met een pomp in beweging wordt gehouden, zodat het wak niet dicht vriest. Met zulke acties worden veel dieren van de dood gered. Maar de vogelbescherming is natuurlijk heel blij als mensen de vogels probe ren de winter door te helpen. Honderden vogels zijn ons hier dankbaar voor. Als je niet zeker weet of je de dieren wel goed voer geeft of als je denkt dat je het brood mis schien op een verkeerde plek legt, kun je de vogelbescherming opbellen, of de dierenbe scherming. Je kan ook naar de bibliotheek gaan, waar ze er een boekje over hebben. Je kan zelfs een rondleiding in een vogelopvang centrum krijgen. De dichtstbijzijnde is in Bergen. Veel succes met het voederen. Je moet nooit vergeten: de natuur is onze grootste vriend. Willemijn en Maartje. Als je gaat bowlen en je gooit de kegels om dan komen die in grote bak en in die bak worden ze even apart gehouden totdat je klaar bent met gooien. Als je klaar bent worden alle kegels weer opnieuw neergezet. De bal gaat onder de grond terug naar het begin van de baan en de volgende speler kan beginnen.* Dit alles wordt door machines gedaan. In de bowling werken zeven mensen in vaste dienst en dan nog wat 'losse' werknemers. Aan het einde van ons interview gingen we naar boven, daar zijn de sjoelbakken, de dartborden, de bar en het snooker-centrum. Wij mochten het ook een keer proberen. Snookeren en Canadees sjoelen vinden wij het moeilijkste. Wij bedankten meneer Dick Hommes voor dit interview, keken nog even rond en gingen toen naar huis. Daan en Kaï. Op 31 januari kwamen de winnaars van de kerstkleurplaatwedstrijd hun cadeau in ont vangst nemen. Jouke mocht namens de jeugdre dactie de prijzen overhandigen. Op de foto van links naar rechts Noortje Hamer, Leontine Warmer, Jorien Voogt en Jouke Piepenbrink. Bezoek aan Bowling Heiloo Wij gingen vrijdag 2 februari naar Bowling Heiloo aan de Kennemerstraatweg. We mochten daar Dick Hommes interviewen. Voordat we dat deden kregen we een rondleiding door het gebouw. Achter de bowlingbaan mochten we kijken en in de Pro-Shop waar de ballen ver kocht worden. Daarna begonnen wij met onze vragen en meneer Hommes vertelde ons het een en ander over deze sport. Het Bowlingcentrum bestaat al bijna 20 jaar, je kan er bowlen voor de sport en voor de recre atie (dan is het niet echt een wedstrijd). Je kan er ook snookeren, darten, Canadees sjoelen en Hollands sjoelen in een vier meter grote sjoel bak en Vlotbruggen. Op zaterdagochtend kun nen kinderen les krijgen. Er worden ook kam pioenschappen gehouden. Iedereen kan komen bowlen. In mei worden er kinderkampioen schappen gehouden. De ballen hebben niet allemaal hetzelfde gewicht. Er zijn lichte bowlingballen van acht pond maar de zwaarste is zestien pond! Bowling Heiloo heeft eigen wedstrijdteams, één voor dames en één voor heren. Een kegel is van hout gemaakt met een plastic jasje eromheen, dat heet een coating. Het woord 'bowling' komt uit de zeventiende eeuw en het stamt af van 'Jeu de Boules'. Een paar Engelsen gingen in die tijd öp reis naar Frankrijk en daar zagen ze een paar mensen 'Jeu de Boulen'. Toen ze weer terug waren in Engeland vonden ze het zo'n leuke sport dat zij er een spel van maakten dat er een beetje op leek. Dat noemden zij 'boulen' en daar werd later 'bowlen' van gemaakt. Er zin verschillende soorten ballen: de kinder ballen zijn rood van kleur maar soms ook blauw. De zwarte ballen met sterren zijn voor volwassenen. Pinokkio

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1996 | | pagina 10