Studiebijeenkomst samen werking HELA-gemeenten I c lJ I HEILOO PAGINA 4 UITKIJKPOST - 28 FEBRUARI 1996 Alles beweegt Maandag 19 februari kwamen de gemeente raden van de HELA-gemeenten Heiloo EgmondLimmen en Akersloot) en vertegen woordigers van de provincie Noord-Holland bij elkaar voor een gezamenlijke studiebijeen komst, Onderwerp van deze bijeenkomst vormde het rapport 'Pantha Rhei'. Onderzoek naar samenwerkingsmogelijkheden tussen de gemeenten HeilooEgmondLimmen Akersloot en lof de provincie Noord-Holland'. Prof. Dr. Th. A. J. Toonen (Rijksuniversiteit Leidende heer J. Feijtel (directeur Bestuurlijke en Financiële Organisatie Binnenlandse Zaken en prof Dr. J.A. van Kemenade (Commissaris van de Koningin in Noord-Holland) verzorgden inleidingen. De discussie tussen raadsleden stond onder lei ding van drs. J.C. de Wildt. Geen Alliantie De burgemeester van Heiloo, N. Schoof, opende de studiebijeenkomst met de uit spraak dat er geen sprake is van een alliantie Heiloo-Alkmaar: 'Pure onzin'. Hij deed deze uitspraak naar aanleiding van een bericht in de Alkmaarsche Courant van vrijdag 16 febru ari jl. Hij gaf ook te kennen in geen weken een journalist te hebben gesproken over dit onderwerp. Verder sprak hij het motto 'Samen sterk voor onze inwoners' uit. De burgemeester bedankte de onderzoekster, mevr. drs. M. van Houts, en de stuurgroep, bestaande uit vier gemeentesecretarissen, die het onderzoek begeleidde. De wetenschap De heer Toonen gaf aan, dat het belangrijk is als gemeentebestuur een bewuste keuze te maken. Gemeentebestuurders moeten zich dan ook afvragen welk type gemeente zij wil len zijn. Hij maakte daarbij een onderscheid tussen de varianten: kleinschalige- of groot- schalige gemeente en de gemeente als loka le belangenbehartiger of dienstverlener. Verder gaf de wetenschapper aan, dat samenwerken moeilijker is dan gedacht wordt en waarschuwde hij voor verwarring van een samenvoegings- met een samenwerkingssce- nario. Raadsleden moeten,zich bewustzijn dat interbestuurlijke samenwerking een poli tieke aangelegenheid is en geen ambtelijke. De spreker sloot af met de woorden 'wees niet voorzichtig, maar ambitieus'. Het ministerie De heer J. Feijtel van het ministerie van Binnenlandse Zaken gaf aan dat het Kabinet zich nu vooral richt op het oplossen van pro blemen in stedelijke gebieden, de 20 cen trumgemeenten (C20-steden) waartoe ook Alkmaar behoort. De topambtenaar zei verder dat het departement een houding 'met de rug naar Alkmaar toe' niet erg zou verwelkomen. Samenwerken moet een hulpmiddel zijn, ondergeschikt aan de hoofdstructuur. Als de samenwerking zwaar beleidsmatige aspecten gaat vertonen dan leidt dat tot minder bevoegdheden van de gemeenteraad. Dit zou een verkeerde ontwikkeling zijn. Zijn gemeenten te zeer afhankelijk van de samenwerking, dan is samengaan van Avondopenstelling gemeentehuis Het gemeentehuis is op 4 maart 1996 van 18.00 - 20.00 uur geopend voor de inwoners van Heiloo. De volgende afdelingen zijn open voor het publiek: Burgerzaken Sociale Zaken en Huisvesting Bouw- en Woningtoezicht - inzien van bouwplannen - indienen van bouwaanvragen - informatie over bouwplannen etc. Voorlichting Indien u graag met leden van de raad en/of van het college zou willen spreken tijdens de avondopenstelling, wordt u verzocht vooraf gaand aan deze avond contact met hen op te nemen. gemeenten een betere optie, aldus de heer Feijtel. De provincie: dialoog De gemeente Alkmaar stelt op dit moment een notitie op waarin zij zal aangeven hoe Alkmaar zich als centrum van de regio de komende 25 jaar denkt te ontwikkelen, welke problemen Alkmaar ondervindt en aan welke oplossingen Alkmaar denkt. Daarbij komt ook de vraag aan de orde in hoeverre gemeente lijke herindeling een oplossing biedt voor de gesignaleerde problemen en in welke richting deze dan zou moeten gaan. De notitie wordt eind februari in de raadscommissie van de gemeente Alkmaar besproken. In de tweede week van maart moet de notitie bij de provin cie liggen. De notitie van Alkmaar zal de basis vormen voor een open gedachtenwisseling tussen de gemeenten (Alkmaar en randge meenten) onder leiding van de Commissaris van de Koningin. Begin april zal de de Commissaris van de Koningin de staatssecre taris informeren over de stand v&n zaken. De standpunten van de randgemeenten maken deel uit van de afweging die de pro vincie zal maken. Inbreng vanuit Heiloo De burgemeester, N. Schoof, staat positief ten opzichte van samenwerking op uitvoerend niveau. Wil je ambitieus kunnen kiezen dan is daarnaast een onderzoek naar samenvoeging wenselijk. Heiloo zit in de situatie dat het tegelijkertijd de begeerde bruid, maar in andermans ogen ook de begerende bruide gom is. De burgemeester is van mening dat een krachtige partner aan de zuidkant van Alkmaar ook mee kan werken aan de oplos singen van problemen van Alkmaar en onze regio. Raadsleden wezen de inleiders erop dat de discussie over samenwerking niet vanuit emo tionele overwegingen is gestart. Geconstateerde knelpunten waren de aanlei ding. Gemeentelijke herindeling is niet per definitie de oplossing. Ook is Heiloo bereid om problemen van Alkmaar mee op te lossen. Dat is in het verleden toch wel gebleken. Samenwerking? Ja. Maar alleen als er effi ciencywinst te behalen valt, was ook een veel gehoord geluid. Ook werd naar voren gebracht dat de betrok ken gemeenten niet in een discussie moeten blijven steken. Samenwerking hoeft niet te wachten op eventuele samenvoeging (geef het de tijd), is ook een standpunt. Maar zei den anderen, het is wel verstandig om, als je samenvoeging wilt, dat ook uit te spreken. De gemeente Heiloo moet zich niet laten for ceren door de 'hete adem in de nek' van de discussie rondom Alkmaar. Laat Heiloo voor zichtig van onderop beginnen. Heiloo kan naar samenvoeging toegroeien, maar het begin ligt bij samenwerking. Ook werd gepleit voor het behouden van de autonomie van de gemeente, immers bestuur lijke schaalvergroting maakt de afstand tussen bestuur en burgers groter. Conclusie Op dit moment zijn er nog geen standpunten ingenomen door de gemeenteraden over samenwerking in HELA-verband. Deze stand punten moeten wel zo gauw mogelijk, maar in ieder geval voor de zomervakantie ingenomen worden. In de tussentijd zouden samenwer kingsvoorstellen uitgewerkt kunnen worden. Voor een onderzoek naar samenvoeging lijkt op dit moment geen meerderheid in de gemeenteraden te vinden te zijn. De teneur is wel dat de HELA-gemeenten niet kunnen blij ven rondzingen. Samenwerking met buurge meenten werd over het algemeen positief ont vangen, maar Limmen en Akersloot willen graag nog de gelegenheid hebben zich op eventuele andere partners (Uitgeest en Castricum) te beraden. In het licht van het C20 traject zal een poging worden ondernomen om in ieder geval voor overleg danwel een gezamenlijk standpunt in te nemen voor de open gedachtenwisseling tussen gemeenten eind maart onder leiding van de Commissaris van de Koningin. Binnenkort gaat de stuurgroep, bestaande uit de secretarissen van de HELA-gemeenten, met de burgemeesters om tafel zitten. Op de agenda staat evaluatie van de studiebijeen komst en afstemming verdere procedure. Belangrijkste conclusies onderzoek samenwerking HELA De belangrijkste conclusies uit het rapport op een rij: O Partners in samenwerking De samenwerkingscombinatie Heiloo Egmond en Limmen komt het meest in aanmerkingTussen deze gemeenten bestaat een maatschappelijke samehhang maar ook de bestuurlijke samenhang wordt steeds groter. De gemeente Akersloot zou zich af kunnen vragen of niet beter een samenwerkingsverband aangegaan kan worden met Uitgeest en/of Castricum. De meerwaarde van samenwerking De meerwaarde van samenwerking zit in het verminderen van de kwetsbaarheid van de ambtelijke organisatie, een beter begrip/communicatie met buurgemeenten, het kwalitatief beter bereiken van doelen en financiële voordelen. Samenwerking starten wat betreft uitvoe ring Samenwerking kan het beste gestart wor den op uitvoerend niveau. Bij een goed verloop is doorgroei naar samenwerking op meer beleidsmatig niveau mogelijk. Op het gebied van uitvoering zou begonnen kunnen worden met onderhoud, tractie en machines, inkoop en groenonderhoud. O Samenwerking met provincie Een snellere en betere informatie-uitwisse ling met de provincie kan de winst zijn van een gebiedsgerichte samenwerking. Gebieden die hiervoor in aanmerking komen zijn: vervoerregio, ruimtelijke orde ning (herziening bestemmingsplannen bui tengebied) en milieu. Samenwerking formeel uitwerken Bestuurders geven bij het samenwerken de voorkeur aan het sluiten van convenan- ten. Het rapport doet ook andere sugges ties, zoals het goed regelén van formele en functionele bindingen. Bovendien moeten volgens het rapport <ra vorderingen regel matig worden geëvalueerd. Bouwvergunningen Verleende bouwvergunningen en geaccepteerde meldingen bouwvoornemen Door het college van burgemeester en wet houders zijn de hieronder vermelde bouwver gunningen verleend en meldingen positief bevonden; De Ronge 61, S.P. Zandhuis - plaatsen dak kapel Groot Barlaken 10, F.J. de Jager - plaatsen berging Deze bouwvergunningen/meldingen met de bijbehorende tekeningen en overige stukken liggen ter inzage bij de afdeling VROM, Raadhuisplein 1, maandag t/m vrijdag tussen 08.00 en 12.30 uur (op andere tijden alleen na telefonische afspraak, nummer 072 - 531 32 17 of 531 32 16). Degene, die de bouwvergunning/melding bouwvoornemen heeft aangevraagd, krijgt bericht van de afdeling VROM, wanneer de bouwvergunning gereed is en wat de kosten zijn. Pas nadat de bouwleges zijn betaald en de vergunning is ontvangen, mag met de bouw worden begonnen. Het begin van de bouwwerkzaamheden moet nog wel tevoren bij de afdeling VROM wor den gemeld; dit kan telefonisch onder de nummers 072 - 531 32 17 of 531 32 16. Indien u het niet eens bent met het besluit tot het verlenen van een bouwvergunning of het accepteren van een melding, kunt u hierte gen binnen 6 weken na deze publicatie een gemotiveerd bezwaarschrift indienen bij bur gemeester en wethouders van Heiloo, Postbus 1, 1850 AA Heiloo. Indien u bezwaar maakt, kunt tevens om een voorlopige voorziening vragen bij de pre sident van de rechtbank te Alkmaar, Postbus 251, 1800 BG Alkmaar. Nadere informatie over de mogelijkheden om bezwaren in te dienen of een voorlopige voorziening te vra gen kunt in inwinnen bij de afdeling VROM. Inspraakverslag Kerntakennota ter inzage De resultaten van inspraak en overleg over de Kerntakennota van de gemeente zijn vastge legd in een verslag. Dit verslag is inmiddels vastgesteld door het collegevan burgemees ter en wethouders. Het verslag ligt ter inzage in het gemeentehuis en in de bibliotheek. Het eindvoorstel van het college kunt u vol gende week lezen in deze informatierubriek. Bij het bepalen van een standpunt laat het college de inspraakreacties meewegen. Maandag 11 maart a.s. om 20.00 uur komt de commissie Heroverweging in een aparte bij eenkomst in de raadzaal bijeen. Organisaties, instellingen en individuele burgers die gere ageerd hebben, krijgen dan de gelegenheid gebruik te maken van het spreekrecht. Zij hebben het verslag thuis gestuurd gekregen en zijn op de mogelijkheid van spreekrecht gewezen. Maandag 18 maart komt de com missie weer bij elkaar om een definitief advies uit te brengen over de Kerntakennota. De behandeling wordt uiteindelijk afgerond in de raadsvergadering van 1 april 1996. Het inspraakverslag bestaat uit twee delen: a. een overzicht van de belangrijkste punten uit de binnengekomen reacties en de gehou den overleggen; b. de binnengekomen reacties en verslagen van overlegbijeenkomsten. Inzage Het inspraakverslag ligt ter inzage: in het gemeentehuis, op werkdagen tus sen 08.00 en 12.30 uur in de bibliotheek, Het Malevoort 13, tijdens de openingsuren: dinsdag 10.00-12.00 uur en 14.00-20.30 uur, woensdag 14.00-16.00 uur, donderdag 10.00-12.00 uur en 14.00-20.30 uur, vrijdag 10.00-12.00 uur en 14.00-20.30 uur en zaterdag tussen 10.00 en 12.30 uur. Kortere procedures, sneller antwoord De gemeenteraad heeft een belangrijke stap gedaan ter verbetering van de dienstverle ning. De gemeenteraad heeft namelijk beslo ten meer gebruik te maken van de mogelijk heden, die de Gemeentewet biedt, om een aantal van zijn bevoegdheden over te dragen aan burgemeester en wethouders. Burgemeester en wethouders en ook de bur gemeester hebben met hetzelfde doel voor ogen een aantal van hun bevoegdheden over gedragen aan daarvoor aangewezen ambtelij ke medewerkers. Door deze overdracht van bevoegdheden kan sneller worden gewerkt. Procedures kunnen aanzienlijk worden bekort, omdat de behandeling niet meer afhankelijk is van de vergaderdata van de ver schillende gemeentelijke bestuursorganen. De gemeenteraad, burgemeester en wethou ders en de burgemeester hebben bij de over dracht van bevoegdheden een aantal spelre gels vastgesteld. Zij krijgen via rapportages inzicht in de gevallen, waarin van deze bevoegdheden gebruik is gemaakt en kunnen daarop dus controle uitoefenen. Zij blijven wel verantwoordelijk voor de uitvoering van de overgedragen bevoegdheden. Het is uiteraard wel zo, dat procedures en ter mijnen, die op grond van bijzondere wetten gelden, zoals bijvoorbeeld de Wet op de Ruimtelijke Ordening en de Wet milieubeheer, van kracht blijven. De overdracht van bevoegdheden verandert hier niets aan. Alleen de tijd, die daarna nog nodig is voor de besluitvorming, wordt dan soms bekort. Vanaf april vorig jaar is met deze regeling proefgedraaid en deze blijkt aan de verwach tingen te voldoen. Aan de hand van de proef zijn de besluiten van de raad, burgemeester en wethouders en de burgemeester tot over dracht van bevoegdheden nogmaals onder de loep genomen en waar nodig aangepast. De lijst met het totaal-overzicht van de over gedragen bevoegdheden ligt ter inzage in het gemeentehuis in de centrale hal bij de recep tie en in de openbare bibliotheek. Voor meer inlichtingen kunt u bellen met de heer A.C. van der Jagt van de afdeling Bestuurszaken, tel. 072 - 531 31 20. Voorbereidingsbesluit De burgemeester van Heiloo maakt ter vol doening aan het bepaalde in artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat het college van burgemeester en wethouders heeft besloten te verklaren, dat een bestem mingsplan wordt voorbereid voor het perceel Rector Frederiklaan 9. Het besluit ligt met de daarbij behorende tekening voor een ieder ter inzage in het gemeentehuis, afdeling VROM, op werkdagen geopend tussen 08.00 en 12.30 uur (op ande re tijden alleen na telefonische afspraak, Tel.nr. 072 - 531 31 52). Burgerlijke stand Informatie tot en met 22 februari 1996 Geboorten Denise, dochter van B.G. Blom en J. Hoedjes Nienke, dochter van J. Spaans en E.M. Voorthuizen Jacqueline C.A., dochter van R.M.J. Opdam en A.E. Wesselius Gaby G., dochter van M.H. de By en G.M.M. Neuhuijs Sterre L.M., dochter van P.F. de Haan en A.J.M. Ruiter Daan D., zoon van B. van der Loon en G. Sloterdijk Elders geboren Thimo S., zoon van H.J.M. Dekker en J.W. Heijkoop Bibi F., dochter van H.F. Volger en J.W.M. Keyzer Isaak, zoon van J. Kerst en F. Kruit Friso A., zoon van J.A.J.I. Spruit en S.E. Hoogstins Óscar M.W., zoon van A.J.A. Fransman en N.M. Karhof Johan F., zoon van J.N. van Tiel en Julia Maria Martinus A., zoon van A.P.A. Kooien en J.W. Hagoort Camilla M., dochter van O.A. Son-A-Hing en W.M. Remken Huwelijksaangiften R.A.J. Béun en M.A.M. Liefhebber P. van der Zei en A.J.M. Versteijne G.J.P. Stolwijk en M.C. van Velzen R. Looij en P.M. Wijn Huwelijken A.L. Konijn en D. Dikkeboom Overleden N.G. Boermans J.B. Kraakman W.M. Groefsema H.j.A. Rijnierse Elders overleden B. Roubos C.W. Valk, wv Schreuder F.J. van Eikeren A.J.'Kutterink F.D.M. Ribberink J. Wijker A.J. Souverein Bouwaanvragen Burgemeester en wethouders maken bekend op grond van het bepaalde in artikel 41 van de Woningwet, dat de hieron der vermelde bouwaanvragen zijn ingediend. Opgemerkt wordt, dat in dit stadium nog niet bekend is of aan de verzoeken meegewerkt kan wor den. Eventuele bouwvergunningen alsmede voornemens om vrijstelling te verle nen zullen te zijner tijd worden gepubliceerd, waarna de mogelijk heid bestaat de bouwplannen in te zien en eventuele bezwaren in te dienen. Rosendaal 4 en 6, F.W. Bosch - vergroten woonhuis Sportpark Het Vennewater, S.V. de Foresters - oprichten trainingszaal, kantine kleed- en wasruimten Frederica's Hof 1, J.A.A. Snel - plaatsen dak kapel Munnickenhof 2, D.L. van Houten - vergroten woonhuis Warmoezierslaan 6, P.J.J. Veldt - vergroten woonhuis De Waard 30, M.J.A. van Wieringen - plaat sen dakkapel Raadhuisplein I Postbus I 1850 AA Telefoon Afdeling Voorlichting 53 13289 Open van 8.00 tot 12.30 uur Informatierubriek

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1996 | | pagina 4