M) W \\ét nieuwe Heb jij nog nieuwtjes? Beroep van de week Scouting in je vrije tijd Tfaat de SW SW Colofon PAGINA 10 UITKIJKPOST - 13 MAART 1996 'De 'Uitsmijtertjes' verschijnt eens in de twee weken. Coördinatie: Sandra Verhaaf Fotografie, vormgeving en eindverantwoording: redactie Uitkijkpost Correspondentie adres: De Uitsmijtertjes p/a Drukkerij Uitkijkpost bv De Hoefsmid 5 1851 PZ Heiloo Tel: 072 5330175 Fax: 072 5335644 2e jaargang nummer 3 Dé jeugdrubriek van de Uitkijkpost, elke drie weken in deze krant 13 maart 1996 We zouden het hart stikke leuk vinden als jij onze pagina De Uitsmijtertjes mee naar school neemt en in de klas laat zien. Misschien wil de juf of meester er wel met de hele klas over praten. Stel het maar eens voor! We horen graag wat jouw klas ervan vindt. Doe maar of je verslaggever bent en stuur een verslagje naar ons toe! mm mm m - Natuurlijk kunnen wij van de jeugdredactie een heleboel dingen verzinnen om over te schrijven. Maar wij weten ook niet alles. Of er een leuke uitvoering is op school. Of een spannende sportwedstrijd. Misschien heb jij wel de leukste hobby van de hele wereld. Of Heb jij een tip vóór de agenda? Weet jij een leuk onderwerp? Schrijf dan even een brief je naar ons. Ons adres is: De Uitsmijtertjes Postbus 68 1850 AB Heiloo Elk jaar heeft de volleybalvereniging Effect een volleybaltoernooi voor kinderen van groep 7 en 8. Dit jaar was dat op woensdag 21 februari. Je speelt met 4 kinderen. Elke groep speelt 2 keer 10 minuten. Je zit in een poule van 4 teams en je speelt allemaal 3 wedstrijden. Elk team mag een eigen naam bedenken. Er waren leuke namen bij: zoals de Radboutrangers en de Toitoigirls. Wij heetten Vliegende Stuiterende Volleyfreinetters. Het is altijd erg gezellig. We werden dit keer derde van onze poule. Je krijgt een vaantje en een oorkonde en de winnaars krijgen een bekertje. Ik zit nu in groep 7 dus gelukkig kan ik volgend jaar ook nog meedoen. Nanne. Bezoek aan boer Brouwer de Koning Nanne en ik gingen op bezoek bij boer Brouwer de Koning die een boerderij heeft aan de Kennemerstraatweg. Als eerste werden we rondgeleid tot de fotograaf er was, toen werd de foto gemaakt. De boer heeft ongeveer 250 dieren: 25 pinken (dat zijn koeien die ouder zijn dan kalfjes maar jonger dan volwassen koeien), 25 kalfjes, 2 stieren, 9 schapen, 7 lam metjes en 100 kippen. Er zijn net nieuwe lam metjes geboren. Boer Brouwer heeft 37 hectare land. Hij heeft de boerderij van zijn vader overgenomen. De boer heeft geen werknemers in dienst. Hij hoopt dat één van zijn zoons het bedrijf later overneemt. De koeien geven op een dag gemiddeld 8000 liter melk (alle koeien bij elkaar). Die melk gaat meestal naar de kaas- fabriek. De boer heeft ook beesten voor de slacht, vooral koeien die geen melk meer geven, 's Zomers eten de koeien 120 kilo gras, 's winters eten ze 25 kilo kuilgras, tien kilo maïs en ongeveer 120 liter water. Om boer te worden heeft boer Brouwer na de lagere school de lagere en de middelbare land en tuinbouwschool gedaan, dat duurde in totaal zes jaar. Daarna heeft hij nog diverse cursussen gedaan, dat duurde drie jaar. Ondanks dat hij het ontzettend druk heeft, gaat boer Brouwer elk jaar een week op vakantie. Een stageloper of een jongen uit de buurt neemt het dan over. De koeien worden met 13 tegelijk gemolken, dat gebeurt met een machine. De boer ver bouwt geen groente of fruit. Zijn vrouw is een beetje boerin. 's Ochtends begint de boer met melken, daarna gaat hij de koeien voeren en als dat gedaan is haalt hij gras uit de graskuilen en geeft dat aan de koeien. Om vijf uur worden de koeien weer gemolken. We liepen nog even rond en gingen toen naar 'huus'. Daan H. en Nanne. Op vrijdag 23 februari gingen wij een interview houden met de beroemde boekenschrijver Sjoerd Kuyper. Voor Daan was het zijn eerste werk want hij zit nog maar pas bij de redactie. Best wel heel spannend. Sjoerd Kuyper is de schrijver van het boek 'Het Zakmes'. Hij is 44 jaar, getrouwd en heeft twee kinderen en woont in Bakkum. Toen we aankwamen mochten we eerst zien hoe hij werkt. Achter zijn huis heeft hij een werkplaats en daarin heb je t^en héél mooi uit zicht over allemaal land. Je kan er lekker rustig werken en er staat een hele oude computer. Als Sjoerd Kuyper zijn boek op papier heeft geschreven dan tikt hij het op de computer in. Hij heeft al aardig wat boeken geschreven. In totaal eenendertig. Acht daarvan zijn voor vol wassenen en drieëntwintig voor kinderen. Met sommige boeken heeft hij ook al prijzen gewonnen. De Zilveren Griffel voor 'Robin en Suze', 'Het eiland Klaasje' en natuurlijk 'Het Zakmes'. Van dat boek is ook een tv-serie gemaakt en misschien hebben jullie die wel gezien. De tv-serie heeft weer een hele beroem de prijs gewonnen in Amerika. Verder heeft het boek 'Majesteits ontbijt' de 'Vlag en Wimpel' gewonnen. Van Sjoerd Kuyper zijn al 75.000 boeken ver kocht. Niet alleen in Nederland maar ook in Duitsland en België. We kregen koek en drinker! en toen gingen we onze vragen stellen. Wilde u altijd al schrijver worden of heeft u ook ander werk gedaan? Nee, hij heeft nooit ander werk gedaan. Toen hij klein was wilde hij eigenlijk al schrijver worden, maar hij wist niet dat je er geld mee kon verdienen. Als hij geen schrijver was geworden dan waarschijnlijk schoolmeester. Is er een school waar je kan leren om schrijver te worden? Nee, er is geen school voor schrijvers, maar je kan wel 's avonds les krijgen van een mevrouw die je een beetje helpt. Wat was uw eerste boek en wat vindt u uw beste boek? Wat zijn beste boek is weet hij niet, maar zijn eerste boek was 'Gedichten voor grote mensen'. Berber en ik zijn zaterdag 2 maart naar de Buk Buk geweest om te luisteren en kijken naar het jongste bandje van Heiloo. Het zijn elf kinderen en twee volwassenen. Het bandje bestaat één maand. Ze zingen drie nummers en bespelen gitaar, drum en key board. Er zijn alleen zangeressen, geen zangers. Van alle liedjes (ook van de andere bands die daarna speelden) werd een cd gemaakt. De muziek was wel keihard. De liedjes heten: 'Ga niet op mijn tenen staan', 'Het is een nacht' en 'Nee, nee, nee nee nee nee'. 'Ga niet op mijn tenen staan' vonden wij het leukst. Wat ik ook wel leuk vond was dat de kinderen zelf de instru menten bespeelden. Gert-Paul van der Horst, degene die het bandje begeleidt, schrijft sommige teksten zelf. Esther en Berber. Wat vindt u leuker om te doen: voor vol wassenen of voor kinderen schrijven en waarom? Voor kinderen schrijven is veel leuker. Volwassenen vinden zijn boeken een beetje gek want die houden vaak niet van sprookjes. En sprookjes schrijven vindt hij juist heel leuk. Wat vinden uw kinderen uw mooiste boek? 'Robin en Suze'. Schrijft u de boeken alleen of helpt iemand u? Bedenkt u alles uit uw hoofd? Sjoerd Huyper bedenkt alles uit zijn hoofd. Bij het schrijven helpt niemand hem. Zijn vrouw leest alles ria. Wie maakte de mooie tekeningen in 'Het Zakmes'? Sandra Klaassen. Hoe lang doet u ongeveer over een boek? Als hij heel hard werkt dan schrijft hij op een dag twee bladzijden. Als je voetballer bent, word je steeds beter door te trainen. Is dat ook zo als je schrij ver bent? Ja, precies. Als je veel schrijft gaat het steeds beter. We hebben gelezen dat u ook voor televi sie schrijft. Voor welke programma's? Vindt u dat leuker dan boeken schrijven? Hij schrijft voor de tv-serie 'De Freules' en natuurlijk 'Het Zakmes'. Voor de tv schrijven is leuk, maar boeken schrijven is veel leuker. Toen Sjoerd Kuyper klein was las hij heel veel boeken en vooral Paulus de Boskabouter. Nu leest hij niet meer zoveel. Zijn hobby's zijn muziek luisteren en maken en vroeger een beetje sporten. Hij wil graag heel oud worden en nog heel veel boeken schrijven. Hij is bezig met een nieuw boek, maar hij weet nog niet wanneer het uitkomt. Het heet in ieder geval 'De rode zwaan'. In maart komt er ook een nieuw boek uit van Robin. Dat heet 'Robin en God'. Ramon had zijn boek 'Het Zakmes' meegeno men en daar zette Sjoerd Kuyper nog iets leuks in. Dat schreef hij in kippentaal. Wij vonden het een heel gezellig interview en Sjoerd Kuyper een hele koele vent. En als je van lezen houdt moet je zeker een boek van hem kopen of lenen in de bibliotheek. Tot de volgende keer. Ramon T. en Daan vd L. Sjoerd Kuyper kan ook heel goed voorlezen. Het liikt erov dat Daan en Nanne de lammeties wel mee naar huis zouden willen nemen. Wij zijn naar een gasboorto- ren in de Boekeler-meer geweest. We moesten ons melden bij de portier, die gaf ons een helm en een bril voor de veiligheid. We moesten wachten op Paul Verburg, die zou ons een rondleiding geven. Meneer Verburg bracht ons naar een keet, daar maakte hij een foto en gaf ons een wegwerpcamera, dan konden wij zelf foto's maken. Maar eerst gaf hij een simpele uitleg wat ze daar doen, gas boren dus. Ze boren in totaal zes gaten, en één gat duurt ongeveer één maand. Ze gaan ongeveer twee kilometer diep per gat. Hoe boren ze een gat? Als ze gaan boren met de beitel dan wordt die gloeiend heet. Daarom spuiten ze door de buis (want die is hol) een vloeistof die lijkt op milk shake om de beitel koel te houden. M^ar die vloeistof is ook ergens anders voor. Als je gaten schiet van boven af in de beitel, loopt de vloeistof uit de beitel, door de druk komt de vloeistof naar boven en neemt zo al het gruis mee, handig hè! Dan pompen ze de vloeistof naar een zeef, die haalt het gruis eruit, dan kan de vloeistof weer opnieuw gebruikt worden. Als het gat klaar is, zetten ze er een pijp in, zodat het niet instort, en dan sluiten ze het gat af met kranen zodat er geen gas kan ontsnap pen. Zo'n beitel waar ze mee boren kost wel f 75.000,00! De rondleiding Meneer Verburg gaf ons een rondleiding over het hele terrein. We gingen naar het laboratori um, daar controleren ze die vloeistof of het wel goed is, want voor verschillende lagen steen heb je ook verschillende vloeistoffen nodig. Toen gingen we naar de archeoloog. Die liet ons door een microscoop gruis zien. Dat is een heel mooi gezicht. Daarna gingen we kijken hoe het er uitziet od de eerste verdieping van de Ik zit op scouting en wil daar graag iets over schrijven. Ik ging de leiding interviewen. Hier volgen mijn vra gen en de ant woorden. - Wat doe je bij de padvinderij? Vroeger was het de padvinderij en nu heet het scouting. We zijn bezig met de natuur. Het is prettige vrije tijd. - Hoe heten de groepen? De bevers is van 5 tot 7 jaar, dat zijn jongens en meisjes. Kabouters en welpen zijn van 7 tot 10 jaar. Scouts van 10 tot 15 jaar, dat zijn ook jongens en meisjes. Explorers die zijn van 15 tot 18 jaar. Pufo's zijn van 18 tot 23 jaar. - Krijgt de leiding geld? Nee, het is vrijwilligerswerk. - Bestaat er ook professionele scouting? Nee, dat bestaat niet. -De geschiedenis van de scouting: is het nu anders dan vroeger? Het idee is van Lord Baden Powell. Hij verzon het scoutingspel aan het begin van deze eeuw. Het is nu wat moderner geworden en nog steeds erg populair. - Heeft u ook bij de kabouters gezeten? Rinte, onze leider, heeft bij de kabouters gezeten. - Hoe kwam u op het idee om leiding te gaan geven? Je wordt er voor gevraagd. De leiding die er is vraagt andere mensen om ook leiding te wor den. - Hoeveel voorbereiding zit er in 't kamp? Je bent vier maanden bezig om een zomerkamp voor te bereiden. - Heeft u dan ook nog vrije tijd? Voor het zomerkamp niet. Maar scouting is eigenlijk je vrije tijd. - Is er een wachtlijst om er bij te komen? Ja, voor de kabouters en de welpen wel, maar voor de gidsen en verkenners niet. - Wat voor uniform draag je? Een pet en een blauwe spijkerbroek, een blouse met insignes en een zwart met gele das en ring. Je hebt een uniform aan zodat iedereen kan zien dat je bij elkaar hoort. - Wat doen jullie tijdens de scouting? Alles wat leuk is, bijvoorbeeld knutselen, bos- spelletjes, pionieren, speurtochten, kamperen en nog veel meer. Mariska. boortoren. Er was daar een Amerikaanse meneer die uitleg gaf, maar wij verstonden er niets van want hij sprak Engels. Maar meneer Verburg was zo aardig om het te vertalen. We hebben er veel van geleerd. Toen gingen we met de auto naar het andere terrein. Daar gin gen we een gebouw in naar een kantoor en daar hielden we het interview. Het interview We hebben ook nog vragen gesteld aan meneer Verburg. Amoco boort niet alleen naar gas, maar ook naar aardolie (op de Noordzee voor de kust bij Den Haag). Ze boren wel 2100 meter onder de grond naar gas. Ze kunnen wel 3000 tot 4000 meter diep boren. Voor de veiligheid dragen ze helmen, schoenen of laarzen met stalen neu zen, oordoppen tegen het lawaai en een veilig- heidsbril. Op de twee terreinen werken 150 a 200 men sen. Amoco is een Amerikaans bedrijf, daarom werken er zoveel Amerikanen. In Den Haag is het hoofdkantoor. Ze werken dag en nacht op de boring. Als al het gas afgetapt is halen ze de kranen weg en vullen het gat met cement. Amoco is een eigennaam en heeft geen betekenis. Amoco bestaat ruim hon derd jaar. De boortoren (42 meter hoog) staat er al vanaf begin januari en op 20 augustus gaat hij weg. Het gas wordt gecon troleerd door Amoco zelf en de Gasunie. Ze werken samen met Dyas en Vebra. We hebben het heel leuk gehad en we hebben ook veel geleerd. Op het laatst kregen we een mooie pet. Meneer Verburg, bedankt voor het interview. kindertelefoon Kindertelefoon: 06-0432 Er bestaat een speciaal telefoonnummer (06- 0432) waar je mensen aan de lijn krijgt die ant woord kunnen geven op jouw vragen. Je kan het ook aan die mensen vertellen wanneer je iets vervelends hebt meegemaakt, bijvoorbeeld als je gepest wordt of als iemand je slaat of aan je zit terwijl je dat niet wil. Het is een gratis telefoonnummer en het komt niet op de rekening van je ouders te staan. Je hoeft dus niet bang te zijn dat ze boos worden, want ze komen er niet achter. Natuurlijk kan je ook bij een vriendje of bijvoorbeeld je oma bel len. De mensen van de Kindertelefoon zijn er elke dag van twee uur 's middags tot acht uur 's avonds. Kai en Wim Er zijn veel ingewikkelde apparaten nodig om gas te kunnen boren. m Interview met Sjoerd Kuyper Gasboringen Amoco

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1996 | | pagina 12