Kopij HZV - de Landbouw Drukbezochte inspraakavond Kerntakendiscussie SILHOUET BCoembinderij 't Loo Amels Makelaardij (072) 533 533 0 FALKLAND TONEEL Vos Makelaardij voor de Uitkijkpost 't Vennewater 61 e JAARGANG NO. 11 13 MAART 1996 Kennemerstraatweg 129 Heiloo i Vrijdag 15 maart a.s. SCHONG SCHILDERWERKEN B.V. 06-52893094/072-5338472 CEES HACHMANG LOODGIETERS Mode Nieuwe etrents NUeuwe oïSsr voor al uw bloemwerk, tel. 072 - 5332bOb PRESENTEERT: het toneelstuk 'Het proces Mary Dugan' Dit jaar weer Uitmarkt Heiloo Excursie Heilooërbos Zaalvoetbal: 20.40 uur Bezorging Uitkijkpost Caecilia luidt de lente in BINNENHUISARCHITECTUUR (L cJ^U JDrukkerij uitkijkpost bv tmt 0m Uw aktieve partners bij: aan- en verkoop onroerend goed, hypotheekanalyse, huur en verhuur, taxatie. MAKELAAR Erkend schilder - Wandafwerkingsbedrijf. Bel voor vrijblijvend offerte dient-voorzien van afzender en telefoonnummer-op maandag vóór 16.30 u. ingeleverd te zijn. Aanleg - Onderhoud - Gas - Water - C.v. - Sanitair - Dakwerk - Rioolreiniging Holleweg 19, t.o. Albert Heijn, tel. 533 50 85. van Bayard Veiller in theater De Beun. (Zie adv. elders in dit blad). FALKLAND TONEEL Redactie, acquisitie en administratie: De Hoefsmid 1851 PZ - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon: 072 533 01 75 Telefax: 072 533 56 44 Openingstijden kantoor: maandag t/m donderdag: 8.30-16.30 uur vrijdag 8.30-15.00 uur Redactie, ma. t/m vrij. 9.00-12.00 uur Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 0251 657350 (Argus Reclamediensten en Distributiecentrum bv) HEILOO - Van zaterdag 27 april tot en met donderdag 2 mei ontvangt de Stichting Stedenband Heiloo-Swie- tochlowice voor de derde maal in het vierjarig bestaan een delegatie van de Poolse vereniging Vrienden van Heiloo. In totaal 52 Polen, onder wie tennissers, schakers, leden van de schietvereniging, een kwartet, een gra ficus, een houtsnijder, een modelbou wer en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en het onderwijs zullen worden ondergebracht in gastgezinnen in Heiloo. De Stichting Stedenband zorgt voor een uitgebreid programma, zodat de gasten veel van Heiloo en omgeving te zien krijgen. Voor het welslagen van deze uitwisse ling is nog behoefte aan gastgezinnen. •Een groot aantal deelnemers spreekt een beetje Engels of Duits, maar ook wanneer dat niet het geval is, blijkt de taal geen onoverkomelijk probleem. Voor de gastgezinnen is er speciaal een eenvoudige woordenlijst gemaakt met de meest voorkomende Poolse woor den. Uit 'de ervaringen van gastgezin nen blijkt dat 'met handen en voeten' ook veel duidelijk gemaakt kan wor den, zoals u hieronder kunt lezen. Nog voor de Poolse gasten arriveren zal door de Stichting" Stedenband een voorlichtingsavond belegd worden om de nieuwe gastgezinnen te informeren - omtrent bijvoorbeeld Poolse gewoon ten en het programma voor de hele week. Programma Op het voorlopige programma staan diverse uitwisselingen tussen sportver enigingen uit Heiloo en Swietochlo- wice. Er zal een bezoek worden georga niseerd, aan de Radboudschool en aan een kaasboerderij vlakbij Wormer. Op koninginnedag wordt de vrijmarkt op het Raadhuisplein bezocht en zal éen optreden verzorgd worden door Harmonieorkest Caecilia. Het Poolse kwartet, dat bestaat uit een viool-, fluit- gitaar- en chromatische klokkenspe ler. zal de bewoners van De Loet, Overkerck en de Hout met een optre den plezieren. Verder zal de 'histori sche driehoek' Hoorn - Medemblik - Enkhuizen met bus, stoomtram en boot worden afgelegd. Voor de gastgezinnen betekent dit dat de gasten op"bepaalde tijden op afge sproken plaats aanwezig moeten zijn en weer kunnen worden opgehaald. Verder hoeft er weinig of niets onder nomen te worden, tenzij de leden van het gastgezin dit zelf graag willen. Uiteraard wordt er samen gegeten en vinden de gasten het erg leuk om geza menlijk het winkelcentrum te bezoe ken. Eén van de gastouders die twee jaar geleden twee jongens van 15 jaar in huis" had, vertelt dat ze met haar 'zonen' alle sportzaken in Heiloo heeft bezocht. De voorraden cola, bier, cho cola en chips die bij de supermarkt voor thuis werden ingeslagen, bleken al snel verorberd te zijn. Ajax-stadion De groep die twee jaar geleden naar Heiloo kwam, bestond vooral uit voet ballers die tussen de veertien en twintig jaar waren. Voor hen was het bezoek aan het Ajax-stadion in Amsterdam het absolute hoogtepunt. De drie jongens uit het gastgezin Bolten waren enorm enthousiast over het stadion, maar ook over de rondvaart en de motoren die ze onderweg gezien hebben. Het was een gezellige drukte, vertelt Ria Zoon. De vrienden van Adam, Michal en Mariusz werden uitgeno digd, net als neefjes, nichtjes en buren van de familie. Een gitaar erbij, wat te drinken en de taal bleek geen pro bleem: plezier is universeel. „We heb ben het boekje met vertalingen haast niet hoeven gebruiken," aldus Ria. Het viel haar óp hoe makkelijk de jongens zich aanpasten in het gezin. Dat deze jongens tussen de achttien en twintig jaar oud waren, ongeveer dezelfde leef tijd als de kinderen van het gastgezin, was handig. Toch is het niet nodig, want bij een echtpaar van zeventig met drie Het Poolse elftal van de technische school uit Swietochlowice tijdens het voetbaltoernooi bij HSV in mei 1994. Het was een gezellige drukte bij de familie Zoon tijdens de uitwisseling in 1994. HEILOO - Op 31 augustus wordt de tweede Uitmarkt Heiloo gehouden. De reacties naar aanleiding van de eerste Uitmarkt Heiloo (gehouden op 2 sep tember '95) waren zo positief dat de organisatie ook voor '96 de beslissing heeft genomen een dergelijk'feest voor jong en oud' te organiseren. De deelnemers in '95 zijn reeds aange schreven met het verzoek ook dit jaar weer van de partij te zijn. Daarop zijn al vele positieve reacties ontvangen. Naast culturele organisaties is de Uitmarkt Heiloo er voor educatieve instellingen. Deze twee vullen elkaar aan en hebben beide een programma te bieden, waarmee de inwoners van Heiloo het winterseizoen '96-'97 weer goed door kunnen komen. Hoewel de meeste culturele en educa tieve organisaties rechtstreeks zijn benaderd, is het heel waarschijnlijk dat er nog tal van educatieve of culturele instellingen of personen zijn (zoals bands, cursusinstituten) die nog geen bericht hebben ontvangen maar wel graag door middel van een informatie stand en/of een optreden op het podi um op deze Uitmarkt Heiloo van de partij willen zijn. De organisatie roept hen van harte op contact op te nemen met de heer R. de Graaf (informatie stand) of mevrouw A. Timmer (podiu moptreden) van de Stichting Openbare Bibbliotheek Heiloo (tel. 072-5330670). HEILOO - Anderhalf uur wandelen en op zoek gaan naar lentebodes, dat kunt u zondagmorgen in het Heilooërbos. Op 17 maart staat om 10.00 uur bij de Kattenberg aan de Kennemerstraatweg in Heiloo een natuurgids van het IVN klaar om u daarbij te begeleiden. Voor de excursie wordt een vrijwillige bijdra ge gevraagd van f 2,50, voor kinderen f 1,00. Nadere inlichtingen kunt u krijgen op tel. 072-5337736. jongetjes in huis was het ook erg gezel lig, weet Ria. Bij de familie Molenaar logeerden twee voetbaltrainers, broers van 36 en 40. Monièk Molenaar vertelt dat ze het erg leuk vond en blij is dat ze met haar man besloten had zich op te geven als gast gezin. „We waren van te voren een beetje zenuwachtig, vooral omdat we geen woord Pools spreken. In het begin hielden we de woordenlijst en het boekje erbij, maar na een paar uur waren we doodmoe van het opzoeken en uitleggen. Daarna zijn we op 'geba rentaal' overgegaan en dat ging meteen veel makkelijker. Het is ook wel heel grappig, wanneer je er een kwartier over doet om één zin duidelijk te maken. Vooral wanneer je dan het ant woord moet afwachten..." lacht ze. Schoon en groen Wat alle gasten zo bijzonder vonden in Heiloo was hoe groen, mooi en schoon het dorp is. „Er ligt hier geen dikke laag zwarte roet op de straten, de planten, de muurtjes. De huizen zijn niet grijs en grauw, de lucht stinkt niet. De mannen die hier in huis waren, wilden steeds naar buiten omfte fietsen of te wande len. Ze vonden het prachtig om hier in de Noorderneg te zijn." De omstandigheden in Swietochlowice zijn niet te vergelijken. In deze grote stad wordt nog steeds mijnbouw bedre ven, zodat de" lucht dagelijks vervuild wordt, terwijl er geen maatregelen wor den genomen om de omgeving schoon te maken. Kinderen worden, als dat financieel haalbaar is voor de ouders, enkele weken per jaar uit logeren gestuurd om letterlijk op adem te komen. Aan de kinderen die in Heiloo verblijven is al na een paar dagen te zien hoe ze opknappen, vertellen de gastouders. Pyjama Een mevrouw die in mei 1994 twee jon gens in huis had, vertelt lachend hoe de Nederlanders en de Polen even aan elkaar moesten wennen. „Ze kwamen aan het einde van de middag aan in Heiloo en we haalden ze op bij de voet balkantine. Eenmaal thuis wees ik ze hun slaapkamer en de badkamer, zodat ze zich even konden wassen. Toen ze na drie kwartier nog niet naar beneden kwamen, riep ik ze om te zeggen dat het eten klaar was. Daar verschenen ze: twee jongens van een jaar of vijftien, keurig in pyjama." Met enige moeite wisten ze de jongens duidelijk te maken aankondiging aangeboden door: MAKELAARS <fr TAXATEURS ONROEREND GOED dat dat nog niet nodig was. „Ze hebben zich weer aangekleed e*n na het eten zijn we lekker naar het strand gegaan. Ze vonden het prachtig." Ook in andere gastgezinnen werd erva ren dat de Polen vaak op de kamer blij ven zitten, wanneer ze niet expliciet uitgenodigd worden om te komen eten of tv te kijken. „Ze willen gewoon niet lastig zijn," is de verklaring van de meeste gastouders.. Moniek Molenaar moest dan ook aan dringen bij de twéé poolse broers om even naar huis te belieft. „Ze wilden er niet van weten, dachten dat het veel te duur zou zijn. Uiteindelijk waren ze wel erg blij toen ze hun vrouw en kinderen hoorden." Contact Veel gastouders geven aan dat de band dié in enkele dagen ontstaat heel bij zonder is. Er wordt regelmatig contact gehouden, door het sturen van kaarten, brieven en cadeautjes. Sommige gastge zinnen zijn al eens naar Swietochlowice geweest voor een tegenbezoek, ande ren zijn het nog van plan. Maar zelfs de mensen die geen behoefte voelen om naar Polen te gaan, geven aan deze ervaring niet te hebben willen missen. De redenen zijn divers: 'Wij hebben het zo goed, dan wil je anderen daarin laten delen', zei iemand. Een ander gaf aan: 'zo'n week levert heel veel op. Je leert meer over andere mensen en jezelf. Wat ook de reden is om gastgezin te worden, zeker is dat het een goed gevoel geeft dat dé Polen even weg kunnen uit de zwaar vervuilde stad. Ze krijgen in deze korte week de kans om bij te komen en eenmaal weer thuis terug te denken aan en te praten over wat ze hier gezien en beleefd hebben. De gasten doen hier energie op, die ze kunnen delen met familie en vrienden. Aanmelden als gastgezin De Stichting Stedenband Heiloo- Swietochlowice roept de inwoners van Heiloo op zich aan te melden als gast gezin voor de Poolse gasten die op 27 april zullen arriveren. Bij voorkeur worden er twee gasten per adres geplaatst, zodat ze aanspraak aan elkaar hebben. Vooral voor de jongere kinderen is dat prettig. De Stichting Stedenband ziet uw aan melding graag tegemoet op een van de volgende adressen: E. de Boer, tel. 072- 5335867, J. Braam, tel. 5336419, E. Smit,- tel. 5066300, G. Vleeming, tel. 5335765. HEILOO - Na lange tijd de versprei ding van de Uitkijkpost in eigen beheer te hebben gehad, is de verantwoording hiervoor deze week overgegaan naar Argus Reklamediensten bv uit Castri- cum. Argus draagt zorg voor de gehele distributie, zowel voor de krant als de folders. Eventuele klachten over de bezorging kunnen voortaan gemeld worden bij Argus Reklamediensten en Distri butiecentrum bv, Castricummerwerf 134, 1901 DC in Castricum; tel. 0251- 657350, fax 0215-650998. HEILOO - Afgelopen maandag was het de beurt aan belangstellenden en instellingen om hun zegje te doen over de voorstellen met betrekking tot de kerntakendiscussie. Het was een druk bezochte avond. Veel belangstellenden en vooral verenigingen en instellingen grepen deze karis om aan de 'commis sie heroverwegingen' nog eenmaal aan te geven welke gevolgen voor de samenleving mogen worden verwacht als de beoogde plannen (bezuinigingen in de vorm van kortingen) doorgaan. De rij van sprekers werd geopend door de heer Gomes namens de NCPN. Deze politieke groepering vindt de bezuinigingen maar onzin. Er is geld zat, alleen de richting is eenzijdig. Ook in Heiloo is genoeg geld. Gomes zou graag zien dat Heiloo de meest strijd vaardige (naast de groenste gemeente) van Europa zou worden. Hij roept het gemeentebestuur dan ook op tot verzet tegen Den Haag. De Filmliga wijst erop dat zij voor meer dan 50 procent voor verhuur van De Beun verantwoordelijk is. Waarom dan het hoogst aangeslagen? De huur wordt te hoog om door te berekenen; daarom pleit de Filmliga voor een rede lijker huur. De heer Kaandorp, namens de recre atiehouders, vindt een meer dan trend matige verhoging van de toeristenbe- Tijdens de inspraakavond bij de commissie Heroverweging Kerntakennota voerde de heer W. Scholts het woord namens de Filmliga. lasting niet acceptabel. Er zou volgens hem juist geld voor het toerisme be schikbaar moeten worden gesteld. Lees het elhe uieeh in de Uithijhpost. Hét gratis uieehblad voor Heiloo en omstrehen. HEILOO - Op zaterdag 16 maart zal het Heilooër Harmonie-orkest Caecilia weer zijn beste beentje voor zetten, want dan brengt de vereniging haar jaarlijkse voorjaarsconcert in Theater de Beun te Heiloo. Dit concert wordt uitgevoerd door het Jeugdorkest (45 leden) en het A-orkest (51 leden). Het Jeugdorkest zal zich voor de pauze laten horen met werken van Enio Morricone, Harold Walters en anderen en staat, zoals bekend, onder leiding van Wim Klaver. Hij heeft met het Jeugdorkest in deze twee jaar, gesteund door een aantal actieve leden van de vereniging, een grote sprong vooruit gedaan en een grote groei doorge maakt. Dat het Jeugdorkest actief is binnen de vereniging blijkt wel uit het feit dat zij op een gegeven moment zelf hebben gekozen voor wat meer zeggen schap en een Jeugdbestuur hebben samengesteld, dat zich actief met zaken rondom het Jeugdorkest bemoeit. Het Jeugd- en het A-orkest samen brengen voor de pauze twee werken. A-orkest Na de pauze is het de beurt aan het A- Het A- en het jeugdorkest van orkest. Zij spelen werken van Neder landse componisten, zoals Gerard Boe- dij n, Pi Scheffer, Ted Huggens, Kees Vlak en Harm Evers. Henk van Veldhuizen zal vcor de vijftiende keer het voorjaarsconcert van het A-orkest dirigeren. Ook het A-orkest is het afge lopen jaar actief geweest. Zo ging zij in november een hele zondag aan het Caecilia in mei vorig jaar. werk om de klankverhouding wat beter onder controle te krijgen. Dit onder lei ding van componist Kees Vlak. Nieuwe leden zijn natuurlijk ook van harte wel kom, het A-orkest heeft vooral grote behoefte aan mensen die de schuif- trombone een mooie instrument vin den en wel zin hebben om samen met anderen muziek willen maken. De aanvang van het concert is om 20.00 uur. Kaarten van dit concert kunt u a f 7,50 verkrijgen aan de kassa van theater de Beun vanaf 19.30 uur of bij de voorverkoopadressen; Kantoorvak handel 'de Schrijverij' Heerenweg 140 en bij Disco Heiloo in Winkelcentrum 't Loo. De voorgestelde lagere korting voor de muziekschool (f 60.000,00 in plaats van f 80.000,00) is prettig maar blijft deson danks een ramp en zal ongetwijfeld gevolgen hebben voor het voorzienin genniveau van de school. De muziek school is blij met de nieuwe taak in de richting van de basisscholen, maar vindt dat de subsidie hiervoor - onder voorwaarde - aan de muziekschool moet worden gegeven. Aantasting basis Ook mevrouw Timmer van de biblio theek voorziet door de bezuinigingen een fundamentele aantasting van de basis. De kostenverhoging kan niet wor den opgevangen. Zij wijst erop dat het leenrecht landelijk aanmerkelijk wordt verhoogd (van 6 cent per uitleen naar 25 cent). Na de bezuinigingen van de afge lopen jaren is de dienstverlening al tot een minimum beperkt. Ook de gebrui kers van de bibliotheek hebben bezwaar tegen een contributieverhoging. De bibliotheek moet laagdrempelig blijven. Nu zijn er al zo'n 700 leden uitgeweken naar Alkmaar. De stichting Heiloo Houden zo! is ver heugd over de bijstelling, maar vindt het teleurstellend dat de geplande bezuini ging als gevolg van grotere efficiency en effectiviteit met f 100.000,00 is terugge bracht. Het zou grote waardering ople veren als dit bedrag alsnog zou kunnen worden gerealiseerd, zodat er een ton extra beschikbaar zou komen voor onoplosbare problemen. Namens de Beun uitte mevrouw Bos haar verontrusting over de voorstellen. „We hebben nu een goedkope voorzie ning voor allerlei educatieve en recratie- ve activiteiten. De vraag is echter voor hoelang." Kleine particuliere huurders zullen uitwijken en dat kan leiden tot sluiting. Oplossingen zijn het hanteren van een lagere rente voor de lening of alle investeringsgelden ineens afschrij ven. De Beun vraagt dan ook herover weging van de taakstelling in de vorm van een constructiever plan. Het ouderenwerk is zeer erkentelijk dat de oorspronkelijk voorgestelde korting van f 23.000,00 is teruggebracht naar f 8000,00 want het gaat immers om acti viteiten voor senioren met een vaak bescheiden inkomen. Met het nieuwe Trefpunt in zicht ziet de toekomst er goed uit. Z wemclub de Spetters bestaat al 25 jaar en hoopt nog 25 jaar door te gaan. Maar dat kan niet met de huidige voorstellen. Dat brengt het voortbestaan in gevaar. Jeugdleden betalen nu al f 242,50 aan contributie, baar kan niet veel bij. Bijstelling van de bezuiniging naar f 5000,00 zou daarom al wat licht geven. De rij van sprekers en spreeksters werd positief afgesloten door de Stichting Peuterspeelzalen. Het laatste voorstel van het college luidt dan ook dat de peu terspeelzalen ongemoeidi moeten wor den gelaten, en daar kun je als betrok kene toch moeilijk bezwaar tegen maken. Het vervolg is gepland op 18 maart. Dan zal de commissie Heroverweging inhou delijk advies geven. Tevens zal bekend worden of de inspraakavond nog wat voor de instellingen heeft opgeleverd. De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 15.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Rinnegom en Egmond aan den Hoef. Redactionele kopij en advertentie-opgave moeten uiterlijk maandag om 16.30 uur in ons bezit zijn. Stichting Stedenband ontvangt weer Poolse gasten Kennemerstraatweg 99 -1851 BC HEILOO tel: (072) 533 11 99 - fax; (072) 533 11 99 Advertentieprijs per mm 79 cent (excl.BTW) Bij adverteren op contractbasis gelden aanzienlijk lagere mm-prijzen. verzorgt tevens al uw drukwerk; van briefpapier tot full-color brochures. Vraag offerte! 127z jaar Silhouet Een bronzen jubileum. Op zaterdag 30 en zondag 31 maart vieren wij dat (vanaf 12.00 uur). U bent van harte welkom in onze winkel.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1996 | | pagina 1