Aad Kweldam doet vinding van mondiaal belang School-voetbal Finale BCoem6incferij 't Loo Stichting Heiloo Houden zo! biedt handtekeningen aan Kuillaan langer afgesloten S3 Redder in nood PlcilltClClvdifl VlCCS* wacht grote toekomst Vos Makelaardij Schoof:Geen sprake van annexatie Laatste broedseizoen voor zwanen Amels Makelaardij (072) 533 533 0 Redactieacquisitie en administratie: J Drukkerij uitkijkpost bv 61e JAARGANG NO. 16 17 APRIL 1996 Nieuwe Ouderenpostzegels te koop Concert in Witte Kerk Ongevallen op A9 IVN-excursies Vrijdag 19 april a.s. Kindje verdronken voor al uw bloemwerk, tel. 072 - 5332000 Haalt Heiloo het jaar 2000? VAN DER BORDEN InformatieveArt ikelenlnformati eveArtikelenlnf j Kennemerstraatweg 129 Heiloo Muziek en dans in 't Loo Werenigingsnie uwsVereniging snieuwsWeremi CEES HACHMANG LOODGIETERS Bijdrage Ouderenpostzegels voor nieuwe Trefpunt De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 15.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen Rinnegom en Egmond aan den Hoef De Hoefsmid 5-1851 PZ - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon: 072 533 01 75 Telefax: 072 533 56 44 '.■A.y.v.v .V.SV.'.V.V.V Redactionele kopij en advertentie-opgave moeten uiterlijk maandag om 16.30 uur in ons bezit zijn Advertentieprijs per mm 79 cent (excl.BTW) Bij adverteren op contractbasis gelden aanzienlijk lagere mm-prijzen. Openingstijden kantoor: maandag t/m donderdag: 8.30-16.30 uur vrijdag 8.30-15.00 uur Redactie, ma. t/m vrij. 9.00-12.00 uur verzorgt tevens al uw drukwerk; van briefpapier tot full-color brochures. Vraag offerte! Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 0251 657350 (Argus Reclamediensten en Distributiecentrum bv) )D - On woensdag 27 maart O HEILOO - Op woensdag 27 maart stapte het meisje Eva Stet mis tijdens het spelen en raakte te water in een vij ver bij Vredenoord. Haar broer Daan (8 jaar) trad snel handelend op en trok haar op het droge, zodat ze drijfnat maar met de schrik vrijkwam. Deze winter redde Daan al eerder iemand: Jasper van de Heuvel, die door het ijs gezakt was. Daan ging hierbij - zoals het hoort - liggen op het ijs en trok Jasper uit het ijskoude water. Een ware redder in nood, deze Daan. HEILOO - Vanaf 23 april zijn de nieu we ouderenpostzegels weer te koop. Het thema is 'Maatschappelijke partici patie', dat wil zeggen een actieve betrokkenheid van ouderen bij het leven van alledag. Ook contacten tus sen jongeren en ouderen, ouderen en jongeren zijn belangrijk. Daarom zijn speciaal in deze serie ouderenpostze gels tevens prentbriefkaarten gemaakt. Jongeren worden opgeroepen zo'n kaart naar hun grootouders te sturen. Op deze manier wil het Fonds Ouderenpostzegels solidariteit tussen de generaties bevorderen en uiteraard komt ook deze actie ten goede aan het welzijn van ouderen. Naast de zegels is er jaarlijks een assor timent wenskaarten te koop. De ver koop is in handen van 250 plaatselijke afdelingen, waarbij ruim 6000 vrijwilli gers zijn aangesloten. Een deel van de netto-opbrengst mag de plaatselijke afdeling besteden aan een zelf uit te kiezen project. Heiloo heeft dit jaar gekozen voor de rolstoelbus van Zorgcentrum de Loet. De ouderenpostzegels en wenskaarten zijn van 23 april tot en met 2 mei te koop bij de speciale verkoopstand in 't Loo bij Albert Heijn, in 't Trefpunt voor aanvang van de activiteiten en in het postkantoor. HEILOO - Het bekende Alkmaarse koor Sine Nomine zal onder het motto 'Denn wir haben hie keine bleibende Statfl op enkele plaatsen een concert verzorgen. Gezien de goede acoustiek in de Witte Kerk is deze kerk uitgeko zen voor een concert op zaterdag aan staande. Uitgevoerd worden werken van Leonhard Lechner (1550-1606) en Hugo Distier (1908-1942): zijn bekende 'Totentanz' met gesproken stemmen en koorzang, waarbij tevens diaprojectie zal plaatsvinden. Na de pauze vindt de uitvoering plaats van Heinrich Schütz's (1585-1672) 'Musicalische Exequiem'. Al met al een zeer mooi programma, de moeite van het beluisteren zeker waard. De werken worden - gedeelte lijk - begeleid door orgel, contrabas, cello en fluit. Aanvang 20.00 uur, toegangsprijs f 15,00 (65+ enz. f 12.50). HEILOO - Op 13 april om 4.30 uur werd een 61-jarige bestuurder van een personenauto op de A9 onwel. Zijn naast hem zittende echtgenote kon de auto via de vangrail tot stilstand bren gen. Hoewel de man ter plaatse nog gereanimeerd werd overleed hij aan de gevolgen van een hartaanval. Op dezelfde A9 reed de bestuurder van een personenauto tegen een verplaats bare vangrail. Door de klap van de aan rijding sloeg de auto over de kop en kwam op de vluchtstrook tot stilstand. De bestuurder werd overgebracht naar het MCA alwaar geen ernstige verwon dingen werden geconstateerd. HEILOO - Een bordje met daarop een gebakken, platte schijf. Het is geen vlees, maar ook geen vis. Maar wat is het dan wel? Een voorzichtig hapje, gevolgd door nog eentje. Het doet in de verte denken aan een karbonaadje, maar ziet er uit als gaar kippevlees. „Hoe smaakt het," vraagt Aad Kweldam, „wat vind je ervan?" Heilooër Adriaan Kweldam (72) is de uitvinder van het plantaardig vlees. Het woord 'uitvinder' is misschien wat oneerbiedig, want dit is niet zomaar een uitvinding. Eigenlijk heeft Kweldam hier dertig jaar aan gewerkt. „Wat je nu proeft, is recept 417. Dit is niet zo maar een bedenksel, dit is een levenswerk." Kweldam, gepensioneerd levensmidde lentechnoloog en laatstelijk in dienst bij Unilever als research and develop manager, kan het werken niet laten. Altijd is hij bezig met het ontwikkelen van nieuwe receptuur, die hij verkoopt aan de industrie. „Eigenlijk is het alle maal begonnen toen de industrie ging koken voor de mensen, tóen je sommi ge grondstoffen niet meer los kocht maar in verpakking. Steriliseren, pas teuriseren, drogen, invriezen, noem maar op Hij ontwikkelde een flink aantal pro ducten, die inmiddels gemeengoed zijn geworden. Soepen, sauzen, toetjes, ze zijn niet meer weg te denken uit onze moderne keuken. „Het is altijd een ide aal van me geweest om een vervanger te ontwikkelen voor dierlijk vlees. Als je het goed beschouwt is het toch eigen lijk onnozel dat we al onze beesten aan het opeten zijn. Ik heb indertijd meege werkt aan de productie van TVP, een soort kunstvlees van soja-achtig eiwit, dat nog steeds te koop is." Flinke rommel Als bijkomend voordeel maakt Kweldam gewag van het feit dat hij in componenten kan denken. „Ik hoef dus niet steeds allerlei experimenten te doen. Ik kook eigenlijk met mijn hoofd." Dat neemt niet weg dat het in zijn keuken geregeld een flinke rom mel is. Zijn vrouw lacht erom. „Als ik er niet in zou geloven, was het misschien anders. Dit hoort er gewoon bij. Maar ik hoop wel, dat hij het binnenkort eens een beetje rustiger aan gaat doen en van zijn pensioen gaat genieten. Want er zijn nog zoveel leuke dingen te doen. Fietsen, wandelen..." Kweldam vertelt enthousiast verder. „Het nieuwe aan het product dat ik nu ontwikkeld heb, is dat het honderd pro- nuitiniill De heer Kweldam toont vol trots zijn plantaardig vlees'. Foto Parakalo cent plantaardig is. Dat is nog niet eer der gebeurd. Ik kan binnen dit recept variëren met de structuur en de stevig heid ervan. Ik kan het in vaste vorm maken, maar ook vloeibaar, bijvoor beeld als room. Paté, kaas, alles is mogelijk." Over hoe, hij zijn product maakt, laat Kweldam zich üever niet uit. Hij wil alleen kwijt dat hij de grond stof voor zijn 'plantaardig vlees', zoals hij het genoemd heeft, vindt in eiwit houdend plantenzaad. Culinaire wetenschap Niet alleen Kweldam is bezig met het zoeken naar een volwaardige vervan ger van vlees. Veel wetenschappers bui gen zich momenteel over de vraag of de vleesconsumptie teruggebracht of zelfs verdrongen kan worden door nieuwe eiwitrijke producten die voor de consu ment net zo aantrekkelijk zijn. Eiwit is een essentieel bestanddeel van onze voeding. De steeds toenemende welvaart is van invloed op het eetpatroon van de mens. Door de steeds groter wordende groep eenpersoons huishoudens, de groeien de groep ouderen en de multiculturele samenstelling van de bevolking komt er steeds meer vraag naar nieuwe en 'snelle' producten. Voor het project Novel Protein Foods (=nieuwe eiwit- houdende produkten) is door een aan tal ministeries en grote bedrijven drie miljoen gulden beschikbaar gesteld voor onderzoek naar de mogelijkheden van vleesverdringers. Uitgangspunt is onderzoek naar de mogelijkheid om met eiwithoudende producten in het jaar 2040 in dezelfde behoefte te voorzien als vlees, maar waarvan de productie twintig keer milieu-efficiënter is. Achterliggende reden is de enorme aanslag van de vleesproductie op het milieu in de vorm van mestoverschotten (35 miljoen kilo in Nederland!), ongewenste emissies en overmatig gebruik van energie, ruimte en grondstoffen. Geen geknoei Vanaf het moment dat een groot, lan delijk dagblad aandacht besteedde aan Kweldams geesteskind, heeft de tele foon niet stilgestaan. „Er is heel veel belangstelling voor. Fabrieken hebben interesse getoond, vegetariërs reageer den enthousiast, koks zagen tal van mogelijkheden." Hij oriënteert zich nu op de verdere ontwikkeling. „Want ik wil weten hoe het verder gaat met mijn product. Dat laat ik niet zo maar aan de eerste de beste over. Ik heb een redelij ke vleesvervanger gecreëerd, waarnaar ik jaren en jaren onderzoek heb gedaan. Alle eigenschappen en de voe dingswaarde van vlees heb ik daarbij weten te bewaren." „Ik wil mijn vinding begeleiden tot in de fabriek. Want het kan nodig zijn dat tijdens het productieproces de recep tuur aangepast moet worden, of dat de structuur moet worden verbeterd. En eerlijk gezegd, om besmetting en geknoei te voorkomen denk ik dat dit product ook niet in een vleesverwer kende fabriek thuishoort. Bovendien, er wordt steeds meer geprefabriceerd. De consument moet beschermd wor den tegen fouten die gemaakt kunnen worden tijdens het productieproces." Kweldam heeft geen last van valse bescheidenheid. „Ik durf gerust te zeg gen dat ik een nieuw, volwaardig voe dingsmiddel heb uitgevonden, dat van mondiaal belang kan zijn." Hij doelt daarmee op de honger in veel ontwik kelingslanden. „Het gaat bijna altijd om warme lan den, waar je dus, vanwege de bederfe lijkheid, niet met vlees aan hoeft te komen. Mijn plantaardig vlees kan wel bederven, maar dan wordt het alleen zuur. Na sterilisatie zou het heel goed lange tijd houdbaar zijn." Omdat zijn vinding al gepubliceerd is, kan Kweldam er geen patent meer op aanvragen. „Dat was ik ook niet van plan. Eiwit is een levensbehoefte, iets waar iedereen recht op heeft. Maar ik ben wel reëel. Ik hoop dat ik aan dit levenswerk wel wat overhoud." HEILOO - Eén van de meest in het oog lopende activiteiten van het IVN is het organiseren van excursies en wan delingen, waarbij de aandacht geves tigd wordt op natuur en milieu. Naast de maandelijkse zondagochtend wandeling door het Heilooërbos, waar u op het ogenblik, met een verrekijker bewapend, hoog in de bomen de reigers kunt zien broeden, is er in de zomer maanden een wandeling door het groengebied in Heiloo-West langs het moerasje waar vorig jaar diverse waad- vogels te zien waren en langs de aan alle kanten bedreigde polder. Zondag 21 april is iedereen welkom om 10.00 uur 's ochtends bij de Kattenberg aan de Kennemerstraatweg voor de wandeling door het bos en de dinsdag daarna, 23 april, 's avonds om 19.00 uur bij zwembad Loos voor de wandeling door Heiloo-West. Er wordt van de deelnemers een (vrij willige) bijdrage van f 2,50 gevraagd (kinderen f 1,00). Gemikt wordt op een wandeling van ongeveer anderhalf uur. Voor inlichtingen kunt u bellen: 072- 5337736. HSV~complex; vanaf 16:30 uur aankondiging aangeboden door: MAKELAARS 4TAXATEURS ONROEREND GOED HEILOO - Op 5 april verdronk een twee-jarig jongetje in een sloot in Tuinenhof. Het jongetje werd door buurtbewoners in de sloot aangetrof fen. Ondanks reanimatie en alle verde re medische inspanningen overleed het ,kind zaterdagmorgen in een ziekenhuis te Amsterdam. V 'f. HEILOO - De heer van der Meulen, voorzitter van Stichting Heiloo Hou den zo!, heeft maandagavond 2.982 adhesiebetuigingen aangeboden aan burgemeester Nico Schoof. Deze hand tekeningen zijrï verzameld in de twee weken durende actie waarin gepleit wordt tegen 'aantasting door de gemeente Alkmaar van het grondge bied van Heiloo'. In de korte actieperiode kwamen maar liefst 4.400 handtekeningen binnen. Per adres is er slechts één adhesiebon geno teerd, om zodoende een eerlijk beeld te verkrijgen. Volgens Van der Meulen hebben het Ministerie van Binnenlandse Zaken en de Provincie haast en is actie geboden. Het Streekplan Noord-Holland-Noord, waaronder ook Heiloo en Limmen val len, zal op zeer korte termijn worden beslist. Op 8 mei vindt een openbare hoorzitting plaats, waarbij Heiloo Houden zo! als eerste inspreker de bezwaren naar voren zal brengen. Er is door een woordvoerder van de Provincie medegedeeld dat direct na deze bijeenkomst besluitvorming zal plaatsvinden. „Iedere vorm van protest tegen die plannen is later nutteloos," aldus Van der Meulen. Hij is van mening dat de gemeente Heiloo niets anders rest dan het hou den van een referendum. Burgemeester Schoof ging hier niet op in, maar gaf wel aan vrede te hebben met de hand tekeningenactie. In eerste instantie had hij deze voorbarig genoemd. Gevolg van de actie is dat veel inwoners van Heiloo op de*"hoogte zijn van de ont wikkelingen. Ongerustheid is niet nodig, meent Schoof. „Heiloo wil niet samengaan met Alkmaar. Er is geen sprake van annexatie, niemand is dat van plan." HEILOO - Door het weken later op gang komen van de natuur, waardoor ook de jaarlijkse paddentrek later op gang kwam, heeft de gemeente Heiloo op verzoek van de paddenwerkgroep besloten de slagboom die 's avonds en 's nachts de Kuillaan afsluit, tot 15 mei te laten functioneren. Mocht de voor jaarstrek toch sneller gaan dan ver wacht, dan wordt de slagboom eerder buiten werking gesteld. De massale trek van amfibieën is rond 9 april op gang gekomen, toen er een avondtemperatuur van zo'n 7,5 graden HEILOO- Een prachtig stel zwanen met maar liefst zeven jongen zwemt statig rond in de vijver achter de oude Willibrordusschool, waar het huidi ge Trefpunt gevestigd is. Onder de hoogstamfruitbomen - vroeger van meester Tamis - genieten zij vein elk beetje zon. Het is waarschijnlijk het laatste jaar dat de eenden in deze vijver kunnen zwemmen: voor volgend jaar staat er een weg geplandvan de Westerweg langs het spoor naar de nieuwbouw van Hoog en Laag. Tot die tijd genieten de zwanen en andere watervogels van de rustieke omgeving. Foto Parakalo Celsius was. Na 'normale' winters is in het algemeen de trek naar de paai- plaatsen rond half april voorbij en begint de grootscheepse terugtrek. Leden van de paddenwerkgroep gaan, in overleg en met goedvinden van Natuurmonumenten, langs de oever van de Zandersloot tien uitklimplaat- sen aanbrengen. Door de lage waters tand is een groot deel van de westelijke oever momenteel te hoog en te steil om de dieren probleemloos uit het water te laten komen. HEILOO - Onder dit motto houdt Heiloo 2000 op dinsdag 23 april om 20.45 uur een openbare bijeenkomst in sporthal 't Vennewater. Na een inlei ding door fractievoorzitter J.G. Daas zal er een discussie plaatsvinden over de vraag of Heiloo als zelfstandige gemeente het jaar 2000 haalt. Hoe wordt Heiloo betrokken bij de ruimtebehoefte van de gemeente Alkmaar? Als zelfstandige gemeente of kiezen het provinciebestuur en de staatssecretaris voor samenvoeging met Alkmaar? Wat is aanvaardbaar voor het bouwen op rfeiloo's grondge bied van nieuwe (regionale) bedrijf sterreinen en woningbouwlokaties? Daarnaast speelt de vraag of Heiloo positief inspeelt op een mogelijk toe komstig samengaan met de gemeente Egmond, al dan niet in combinatie met Limmen en Akersloot. Als lokale partij wil Heiloo 2000 graag weten, hoe de inwoners tegen deze mogelijke ontwik kelingen aankijken. Heiloo 2000 hoopt dat velen van de gelegenheid gebruik zullen maken om antwoord te geven op de genoemde vragen of uiting geven aan hun bezorgdheid over de toekomst van Heiloo. MAKBLAARrai VFRZ|3<3?RIN<,EN - HYPOTHEKEN Al meer dan 60 jaar uw makelaar en taxateur onroerende goederen. Ook specialist in verzekeringen en hypotheken. Privé: 072 5330550, Kennemerstraatweg 63 Kantoor: 072 5141000, Kennemerstraatweg 33 Uw aktieve partners bij: aan- en verkoop onroerend goed, hypotheekanalyse, huur en verhuur, taxatie. NVM MAKELAAR HEILOO - De komende maanden zal de Muziek- en Dansschool Heiloo in samenwerking met de winkeliersver eniging 't Loo enkele speelavonden organiseren tijdens de koopavonden in het winkelcentrum. Tijdens deze avon den zal er in het winkelcentrum op ver schillende plaatsen muziek te horen zijn van samenspelgroepen, solisten, duo's en trio's. Een gevarieerd pro gramma rondom de verschillende acti viteiten die de Muziek- en Dansschool Heiloo biedt zal te beluisteren zijn op 19 april, 17 mei, 7 juni en 28 juni. Vrijdag zullen tijdens de eerste avond leerlingen van Fred Lodder (piano en keyboard), Wim Madderom (piano) en JanJaap Langereis (blokfluit) te horen zijn. Ook treedt het Barock-Rock- ensemble o.l.v. Peter Duinmeijer op. Tijdens de volgende avonden kunt u, naast gedeeltes van de Disney-speel- avond, ook deelnemers van het muziekschool-concours en andere samenspelgroepen beluisteren. Lees het elhe meed in de Uithijhpost. Hét gratis weekblad voor Heiloo en omstreden. Aanleg - Onderhoud - Gas - Water - C.v. - Sanitair - Dakwerk - Rioolreiniging Holleweg 19, t.o. Albert Heijn, tel. 533 50 85. HEILOO - De plaatselijke afdelingen van de ANBO, de KBO en de Stichting Ouderenwerk Heiloo hebben elk een bijdrage van f 15.000 gekregen van het Fonds Zomerpostzegels. De bijdrage is bestemd voor de inrichting van het nieuwe ontmoetingscentrum 't Tref punt aan de Pastoor van Muijenweg. Tijdens de ledenvergadering van de ANBO vorige week woensdag maakte mevrouw Op den Kelder van het Fonds Zomerpostzegels de bedragen bekend. Het Fonds onderkent het belang van diensten en activiteiten voor ouderen, waardoor deze langer zelfstandig kun nen blijven wonen en contacten met anderen kunnen onderhouden. Op die manier kunnen zij optimaal blijven par ticiperen in de maatschappij. Het fonds geeft daarom graag een financiële bij drage voor een goed geoutilleerd dien stencentrum. De verkoop van ouderenpostzegels en wenskaarten levert jaarlijks meer dan drie miljoen gulden op. Dit bedrag wordt in zijn geheel besteed aan allerlei projecten voor ouderen in Nederland. Als gevolg van de strenge winter, waar door de bouwwerkzaamheden bijna drie maanden stil kwamen te liggen, zal de oplevering van het nieuwe Trefpunt op zijn vroegst in december plaatsvin den. De Stichting Ouderenwerk, die wekelijks zo'n 1250 cursisten ontvangt, krijgt de beschikking over twee flinke lokalen. De bonden, onlangs door het Julianafonds bedeeld met een bijdrage van f 10.000 voor de inrichting, krijgen twee grote zalen, die met behulp van schuifwanden gemakkelijk naar be hoefte groter of kleiner te maken zijn. Het nieuwe ontmoetingscentrum aan de Pastoor van Muijenweg wordt k gebouwd in opdracht van de gemeente. Woningstichting Heiloo is de verhuur- I der. De overhandiging van de bijdrage van het Fonds Ouderenpostzegels. V.l.n.r. dhr. B.Oud (KBO), dhr. A.Cahn (ANBO), mw. M. Op den Kelder (Fonds Ouderenpostzegels), dhr. Verheugen (Stichting Ouderenwerk) en mw. A. Stenneberg (Fonds Ouderenpostzegels). Foto Parakalo Rooskleurige toekomst Voor de Stichting Ouderenwerk ziet de toekomst er weer rooskleurig uit. De gemeenteraad besloot onlangs de voor genomen bezuiniging op het ouderen werk terug te brengen van f 15.000 naar f 8000. Directeur Zeeman is tevreden over deze ontwikkeling. „Dat is over vier jaar verspreid een bedrag van f 2000 per jaar. Gezien ons aantal cur sisten valt dat reusachtig mee. De clubs die hier draaien doen eigenlijk alles zelf. De stichting helpt mee met het in gang zetten van activiteiten en geeft zoveel mogelijk steun in de startfase. Maar daarna doen de ouderen alles zelf. Eigenlijk zijn ze tegelijk producent -ze bedenken en geven de cursussen immers zelf - én consument. Wij hoeven daar helemaal niets aan te verdienen, waardoor we de kosten zo laag kunnen houden." Van de activiteiten van de Stichting Ouderenwerk gaat volgens Zeeman ook een preventieve werking uit. „Wie nu meedoet, actief en zelfstandig blijft, hoeft (later) geen beroep te doen op allerlei voorzieningen. Kijk maar eens naar activiteiten als gymnastiek en zwemmen. Ouderen die daar nu aan meedoen, onder begeleiding van de vrijwilligers van de UW, blijven fit en dus langer gezond." De activiteiten van de Stichting Ouderenwerk zijn voor alle Heilooërs toegankelijk, voor de activiteiten van de bonden moet de deelnemer vanzelf sprekend lid zijn van ANBO of KBO. „Maar de ontmoetingsruimte in 't nieu we Trefpunt is er voor iedereen," bena drukt directeur Zeeman, „en daardoor komen mensen weer in aanraking met alle andere activiteiten in 't Trefpunt."

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1996 | | pagina 1