Tomatenkweker Ligthart zet sluipwespen en hommels in Effect Volleybal TIJDEN VERANDEREN DB ME®»® 399 238 1Ö98 sua Jury kiest ontwerp Egelshoek ffcl Vos Makelaardij BCoembincCerij 't Loo Familie toernooi De Schrijverij Amels Makelaardij (072) 533 533 0 HAPPY HOUR Donderdag van 19.00 tot 20.00 uur Roomboter Invries Page zilverwikkel ijslollies toiletpapier E3B3jjja'g» HEILOO - Zuivel proeven, praten met een boer of tuinder, kalfjes aaien of genieten van orchideeën. Dat kan aan staande zaterdag tijdens de Landelijke Fietsdag. Tussen 9.00 en 16.00 uur zet ten diverse land- en tuinbouwbedrijven hun deuren open voor belangstellend publiek. Ook het bedrijf van tomatenkweker Ligthart aan het Maalwater is zaterdag open voor leergierige fietsers. „Vorig jaar deden we ook al mee. Maar helaas lagen we toen niet op de route, dus kwamen er niet zoveel belangstellen den. Dit jaar verwachten we er veel meer," aldus mevrouw Ligthart, die enthousiast over het bedrijf vertelt. Ligthart teelt op een oppervlakte van ruim 9000 vierkante meter tomaten en sla. Op het bedrijf wordt biologische gewasbescherming toegepast. Dat bete kent dat ziekten en plagen met behulp van natuurlijke vijanden worden bes treden. Bij de tomaterikweek worden bijvoorbeeld sluipwespen ingezet. De poppen daarvan worden aan kartonne tjes in de tomatenplanten gehangen, vooral ter bestrijding van witte vlieg, een veel voorkomende ziekte. Voor deze manier van gewasbescher ming is Ligthart met het bedrijf Koppert uit Berkel en Rodenrijs in zee gegaan. „Wij hebben hiervoor gekozen omdat we niet wilden spuiten. We hoe ven zelf niets te doen, Koppert regelt alles. Zij plaatsen en vervangen de sluipwespen. Voor de bestuiving wor den hommels ingezet. Over de kassen verdeeld staan grote witte dozen, met daarin steeds dertig hommels en hun koningin, dat is een grote dikkerd. Die vinden genoeg voedsel, we hoeven ze niet meer, zoals vroeger, bij te voede ren met honingwater. Deze dozen wor den ook geregeld vernieuwd." Slappe Jouwtj es De tomatenkweek gebeurt voorname lijk van april tot november. Er wordt met tussenperiodes van drie weken geplant, zodat er ook in delen geoogst kan worden. Vorige week zijn de nieu we planten de grond in gegaan. „Wij trekken de planten niet zelf op, maar betrekken ze van een kweker. Zelf optrekken kost gewoon te veel tijd en energie. Daar hebben we gewoon niet genoeg personeel voor." Over perso neel zijn de Ligtharts overigens minder te spreken. „Vroeger stonden de vakantiewerkers in de rij om hier te komen werken. De hele zomer hadden we dan mensen genoeg. Tegenwoordig werken de jongelui liever een paar weken keihard in de bollen en gaan ze daarna met vakantie." M F.ph vun de kussen uun het Muulwuter wuuï Ligthurt tomuten kweekt. De tomatenplanten staan ongeveer een halve meter van elkaar. Erboven han gen aan staaldraad allemaal touwtjes. Een merkwaardig gezicht. „Die touw tjes hangen nu nog slap. De planten worden er steeds omheengedraaid, dat heet 'draaien en dieven'. Dieven is het steeds verwijderen van uitlopers uit de oksels van de plant, uitlopers die anders te veel kracht van de plant zou den vergen. De plant groeit nu recht omhoog en trekt het touw vanzelf strak. Bovenaan gekomen wordt de plant vervolgens weer naar. beneden geleid. De eerste oogst is over drie maanden." Na het sorteren verdwijnen de tomaten in kisten naar de veiling in Zwaagdijk. De bewering dat de tomaten van tegen woordig nergens naar smaken, bestrijdt mevrouw Ligthart. „Dat zijn tomaten die op steenwol gekweekt worden,, daar zit geen smaak aan. Het gaat juist om de grond, die is essentieel voor de smaak. Sensoren Ook bij Ligthart heeft de computer zijn intrede gedaan. Het bedrijf is al gerui me tijd volledig geautomatiseerd. „In de kassen hangen sensoren die de luchtvochtigheid meten en aan de com puter doorgeven. Die regelt vervolgens de beluchting en beregening." Beregend wordt er overigens met water uit het Heilooërbos, omdat het water uit de Egmondermeer veel te zout is. Ook de fauna is in de kas vertegen woordigd. De kas is een ideale broed plaats voor zwaluwen en 's nachts zijn er honderden kwikstaarten te vinden. De familie Ligthart zit al 28 jaar aan het Maalwater. „Er is wel het nodige veranderd. Vroeger werkte je van 's ochtends vier uur tot 's avonds bij tie nen. Gelukkig is dat er niet meer bij. Het telen was vroeger wel gemakkelij ker. Je wordt vanwege de milieu-eisen nu zeer streng gecontroleerd en de opbrengsten lopen de laatste jaren behoorlijk terug." De sluipwesp. HEILOO - Vorige week vrijdag heeft wethouder J. Wuijster-Schuddeboom het juryrapport over de stedebouwkun- dige plannen voor Egelshoek gepresen teerd. Daarin heeft een externe jury zich eenduidig uitgesproken voor het plan van J.G.Nelis/Hospej-Du inker van der Torre uit Haarlem. Mevrouw Wuijster is enthousiast over de keuze van de jury. „Het gaat om een uniek punt in Heiloo. Egelshoek is de parel van ons dorp. Daarom hebben we voor een prijsvraag gekozen, om de kwaliteit van de invulling te stimuleren. De belangstelling vanuit de bevolking voor de bebouwing van Egelshoek is enorm groot. Dat is gebleken tijdens de twee presentatieavonden die we ge houden hebben in De Beun en in de schriftelijke reacties. Daarbij viel overi gens op dat er niet zozeer gekeken werd naar de visie op het gehele plan, als wel naar de details." Het bewuste plan biedt naar de mening van de jury een toegevoegde waarde, omdat het voldoende mogelijkheden heeft om een voor Heiloo, en zelfs voor Nederland, unieke woonwijk te realise ren. De externe jury bestond uit architect A. Bhalotra (ontwerper van de Amers- foortse wijk Kattenbroek), ir. M. As- selbergs (architectonisch coördinator van Ypestein) en ir. I. de Boorder (architect en lid van de welstandscom missie). De jury heeft haar oordeel in een beoordelingsrapport vastgelegd. De drie plannen zijn op basis van diverse criteria beoordeeld, zoals stedebouw- kundige en programmatische uitgangs punten (aantal woningen, prijsklassen, openbaar gebied, samenhang) en kwa litatieve aspecten (belevingswaarde in relatie tot bewoning, architectonische kenmerken en inrichting van de open bare ruimte). Integratie Naar de mening van jury is in het plan van J.G. Nelis op een unieke wijze inte gratie van architectuur, stedebouw, landschap en ecologie nagestreefd en tot stand gebracht. „Het plan is even wichtig en uitdagend tegelijkertijd. Evenwichtig omdat het gebaseerd is op reeds aanwezige kwaliteiten in Heiloo en op een samenhangende diversiteit in ruimte, vorm en inrichtingswijzen. Uitdagend omdat het, op een naar tijd en vorm en inhoud tijdloze wijze, eenn nieuwe dimensie tracht toe te voegen aan deze kwaliteiten," aldus de jury. Het plan kenmerkt zich door een klein bos bij de ingang in het noorden, uitko mend in een open middengebied waar water en groen overheersen.In het wes telijk deel bevinden zich twee evenwij dig lopende waterpartijen. Het feit dat het plan Egelshoek precies op de scheidslijn strandwal-strandvlak- te ligt, is in het plan uitgewerkt, om twee verschillende landschaps- en woonsferen te realiseren. Een 'water land' met woningen langs singels en een 'boslandschap' met wonen in bos- villa's. Er zijn drie woningtypes ontwikkeld: de bosvilla, de duo-villa en de schakel woning. Het plan gaat uit van de bouw van 182 woningen, waarvan 106 in de prijsklasse van circa f 225.000, 39 woningen in de prijsklassen van f 275.000 tot f 350.000 en 37 van f 350.000 en meer. Aanbevelingen De jury doet ook een aantal aanbeve lingen aan de gemeente, wanneer deze besluit het plan nader uit te laten wer ken. De ruimte voor aanplant van eiken in het bosgedeelte zou aangepast kunnen worden, om een betere lichtval in de woningen te creëren. Ook de op relatief grote afstand gelegen parkeer gelegenheid voor de schakelwoningen zou bekeken moeten worden. Verder adviseert de jury om voor de bestaande stolpboerderij een bijzonde re bestemming te zoeken. Het rapport wordt op 20 mei aan de raadsleden gepresenteerd. Eind mei zal het college van burgemeester en wet houders een besluit nemen over de drie plannen aan de hand van het juryrap port en de binnengekomen inspraakre acties. In juni zal dit besluit worden voorgelegd aan de commissie. De bedoeling is dat de gemeenteraad ver volgens begin juli een besluit neemt. Daarna zal het gekozen plan tot in detail uitgewerkt worden. De verwach ting is dat de bouw in 1998 zal starten. Uitmarkt Heiloo HEILOO - Ter opening van het cultu rele seizoen wordt zaterdag 31 augustus van 10.00 tot 15.00 uur in en rond de bibliotheek en winkelcentrum Het Hoekstuk de tweede Uitmarkt Heiloo georganiseerd.Tijdens de Uitmarkt zul len zich meer dan vijfentwintig organi saties presenteren met hun culturele en educatieve aanbod voor het komend seizoen. De Uitmarkt is er voor ieder een die wil weten wat het culturele leven in Heiloo te bieden heeft of zich wil oriënteren op de mogelijkheden om binnen Heiloo actief te zijn in de vrije tijd. Vanaf 10.00 uur zullen op het podium onder meer de volgende organisaties en verenigingen demonstraties geven uit hun programma voor het nieuwe seizoen: volksdansgroep Pridini, de Muziek- en Dansschool Heiloo, Mu ziekvereniging Eensgezindheid, Falk land Toneel, het Jeugdtheater, Dansschool Ranzijn, Percussiegroep, T'ai Chi en het Heilooër Har monieorkest Caecilia. Daarnaast pre senteren zich evenals vorig jaar in en rond winkelcentrum Het Hoekstuk en de openbare bibliotheek en langs het Malevoort in kramen en stands vele organisaties met hun uitgebreide aan bod aan culturele en educatieve activi teiten. De meeste culturele en educatieve organisaties zijn reeds benaderd. Zij die nog geen bericht hebben ontvan gen, maar wel graag met een informa tiestand aan de Uitmarkt Heiloo deel willen nemen kunnen contact opnemen met de heer R.C. de Graaf van de Stichting Openbare Bibliotheek Heiloo, telefoon 072-5330670. Fietsen voor een gevangene HEILOO - China en Nederland zijn allebei landen waar veel gefietst wordt. Daarom fietst Amnesty International regio Noord-Holland mee op de natio nale fietsdag van zaterdag 11 mei in het kader van de China-actie. Noordhollandse Amnesty-groepen sluiten aan bij een route in hun omge ving om zo de schendingen van de men senrechten in China onder de aandacht te brengen. De Amnesty-groep Heiloo staat met een informatiestand bij het VW-kan- toortje in Heiloo. De vrijwilligers delen Chinese thee uit en zijn herkenbaar aan T-shirts met de Chinese mensenrech- tentekens. Natuurmonumënten: 'Uitbreiding Alkmaar mag niet ten koste gaan van landgoed Nijenburg' HEILOO/REGIO - De Vereniging Natuurmonumenten wil voorkomen dat de gemeente Alkmaar zich na 2005 gaat uitbreiden ten koste van het waar devolle landgoed Nijenburg. Hoewel de discussies nog in een vróeg stadium verkeren ziet Natuurmonumenten zich genoodzaakt om door middel van een brief aan de gemeentebesturen van Alkmaar en Heiloo haar zorgen te uiten. Onlosmakelijk geheel Landgoed Nijenburg vormt een natuurlijke buffer tussen Alkmaar en Heiloo. Het landhuis en omgeving vor men een onlosmakelijk geheel met het Heilooërbos en de omliggende weilan- den. De eerste aankoop dateert uit 1928 en vond destijds plaats met financiële ondersteuning van de gemeente Alk maar en Heiloo. Met het veiligstellen van de natuur in de directe omgeving waren deze twee gemeenten voor die tijd zeer vooruitstrevend. Door de jaren heen heeft Natuurmonumenten het landgoed verder veilig kunnen stel len. Het is nu vier keer zo groot als in de beginperiode. Karakteristiek Het landgoed Nijenburg is 280 hectare groot en bestaat voor 90 hectare uit bos en 190 hectare uit weilanden. Het is een goed bewaard gebleven achttiende eeuws landgoed met een zeer karakte ristiek landhuis, koetshuis, diverse woningen en monumentale boerderijen met bijbehorende landerijen. Het is cultuurhistoriesch een belangrijk gebied maar ook landschap, natuur en recreatie kunnen elkaar hier bijzonder goed vinden. Het bij recreanten gelief; de Heilooërbos is gelegen op een strandwal. Dit biedt prachtige verge zichten, maar ook broedgelegenheid voor reigers en andere vogels. In de herfst wordt het bos druk bezocht van wege de vele soorten paddestoelen die er groeien. Lezing over vossen HEILOO - De Dierenbescherming organiseert op maandag 13 mei een lezing over de vossen in het duinge bied. De heer A. Swaan zal spreken over de vossen in onze omgeving en het onderzoek dat het Provinciaal Water leidingbedrijf Noord-Holland onlangs heeft gestart naar de invloed van de vos op de andere in het duingebied levende diersoorten en de eventuele schadè die door de vos wordt aangericht. Hierover woedt ook in onze regio een verwoede discussie. Iedereen is welkom tijdens deze (gratis) lezing die om 20.30 uur begint in het Golden Tuliphotel, Kennemerstraatweg 425. Luisteren naar klassieke muziek HEILOO/LIMMEN/AKERSLOOT - De gezamenlijke bibliotheken van Heiloo, Limmen en Akersloot organi seren op drie avonden in september, oktober en november van dit jaar de cursus 'Luisteren naar Klassieke Muziek' in elk van de drie samenwer- kenden bibliotheken wordt één avond gehouden. Wim van der Zwan behandelt op speel se wijze de muziekgeschiedenis van de afgelopen duizend jaar aan de hand van geluidsmateriaal en interviews die hij de afgelopen jaren had met diverse musici. Wim van der Zwan is muziek- journalist en gitaardocent te Bilthoven. De cursus is bedoeld voor alle liefheb bers en nog-niet-liefhebbers van klas sieke muziek. Voorkennis is niet nodig. Muzikaliteit ook niet. In de cursus wordt geleerd te luisteren naar muziek. De aanpak van Wim van der Zwan is interactief. Hij is actief bezig met de deelnemers. Door middel van deze cur sus ontdekken de deelnemers hoeveel prachtige muziek er bestaat. Een thuis kan men nog eens rustig nagenieten want veel van de behandelde muziek is in de bibliotheek aanwezig. Inschrijving is mogelijk tot 15 mei (tijdens de ope ningsuren) bij de bibliotheken in Heiloo, Akersloot en Limmen. De deel namekosten bedragen f 40,00. Vlag gestolen HEILOO - Een bewoner van de De Wildtlaan keek zondagavond wel heel vreemd op toen hij de vlag, die hij ter ere van het Bevrijdingsfeest had uitge stoken, wilde binnenhalen. De nationa le driekleur bleek gestolen, en ook was de houder waarin deze bevestigd was, geheel vernield. Van de dader(s) van deze laffe daad ontbreekt elk spoor. Zaterdag 11 mei a.s. 't Vennewater, van 16.00 - 22.00 uur DRINGEND VERZOEK Verkooptentoonstelling DIRK FILARSKI Vogelexcursie Ter Coulster HEILOO - Heeft u ook zo'n moeite vogels aan hun zang te herkennen? Dan is nu de gelegenheid daar wat aan te doen. Op donderdag 9 mei om 19.00 uur staan gidsen van het IVN (u weet wel, de vereniging voor natuur- en milieueducatie) klaar onder de monu mentale leeuwen, die de ingang van het Ter Coulsterbos, tegenover het ge meentebosje aan de Kennemer straatweg in Heiloo markeren. Zij zullen u zeker wijzen op het harde geluid dat het kleine winterkoninkje voortbrengt, met halverwege het liedje de lange roller, die ook in z'n naam voorkomt (winterrrrrkoninkje). Wat er allemaal te zien is, het blijft (ook voor de gidsen) een verrassing! Tijdens de wandeling door het bos zullen de gid sen proberen hun kennis op u over te brengen. Waar kan dat beter gebeuren dan op dit oude landgoed, dat vijf eeu wen geleden al vermeld werd? Belangstellenden zijn van harte wel kom en mogen f 2,50 bijdragen (hoeft niet). Wie een kijker heeft neemt die natuurlijk mee! Nadere inlichtingen tel. 072-5337736. Nieuwe openingstijden Maandag 08.30 - 1 8.00 uur. Dinsdag 08.30 - 1 8.00 uur. Woensdag 08.30 - 1 8.00 uur. Donderdag 08.30 - 21.00 uur. Vrijdag 08.30 - 21.00 uur.* Zaterdag 08.30 - 17.00 uur. Koopavond Extra Koopavond SCH0NG SCHILDERWERKEN B.V. 06-52893094/072-5338472 CEES HACHMANG LOODGIETERS 2 pakjes 2 pak a 10 stuks 2 pak a 8 rol nrrrrrgigl voor al uw bloemwerk, tel. 072 - 555280Ö Kennemerstraatweg 129 Heiloo INVM C1000 Overbeke Het Hoekstuk 6 Heiloo Mé*'2 aankondiging aangeboden door: MAKELAARS TAXATEURS ONROEREND GOED De redaktie van de Uitkijkpost wil via deze oproep het volgende ver zoek doen aan alle schrijvers en schrijfsters van kopij: WILT DE TEKST BIJ VOOR KEUR GETYPT INLEVEREN BIJ DE BEKENDE ADRESSEN? Dit voorkomt eventuele fouten en bespaart de redaktie veel tijd Open; vrijdagzaterdag van 14.00 - 18.00 uur en op afspraak. RENEE SMITHUIS KUNSTHANDEL Stationsweg 83 Heiloo 072 5337766 b.g.g 072 5339663 Associatie Uitvaartverzorging Alkmaar en Omstreken wordt NUVA Associatie Uitvaartverzorging Alkmaar en Omstreken is onderdeel van NUVA Uitvaartcentrum Alkmaar Uitvaartcentrum Bergen Telefoon 072-5154544 NUVA Hoofdkantoor Informatie Afdeling Telefoon 0522-235500 woensdag 15 mei vanaf 12.30 uur tot maandag 20 mei WEGENS VAKANTIE GESLOTEN STATIONSCENTRUM - HEILOO Erkend schilder - Wandafwerkingsbedrijf. Bel voor vrijblijvend offerte Aanleq - Onderhoud - Gas - Water - C.v. - Sanitair - Dakwerk - Rioolreiniging Holleweg 19, t.o. Albert Heijn, tel. 533 50 85. I T R Uw aktieve partners bij: aan- en verkoop onroerend goed, hypotheekanalyse, huur en verhuur, taxatie MAKELAAR

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1996 | | pagina 1