um Agenda Heb jij nog nieuwtjes? Een Ibezoek Colofon In de klas De snoepmnk van Zeven slot 'De snoep winkel van Zevensloten' van Koos Meinderts PAGINA 8 UITKIJKPOST-15 MEI Tendenz Op 1 juni is er weer een Basedance avond in tienercentrum Tendenz. Als vanouds is de entree gratis en mag er niet gerookt worden. De drankjes zijn goedkoop. De avond is spe ciaal voor de groepen 8 van de basisschool. Het begint om 19.30 uur en eindigt om 22.00 uur. Stuur je agenda naar: De Uitsmijtertjes Postbus 68 18S0 AB Heiloo tn is je konijn dood gegaan, maar willen de tra nen niet komen? Geen nood, want de tranen- trekdrop van Batist is er beslist niet alleen voor de lekkere trek! Meneer Flik heeft veel geld over voor het recept, maar Peer en Pien willen het niet verko pen. Zelfs een koffer, gevuld met honderddui zend gulden, nemen ze niet aan. Het scheelde trouwens weinig of Nicodemus de geit, had alle bankbiljetten opgepeuzeld. Ten einde raad besluit Flik het hard, te spelen. Hij ontvoert Columbus de Tweede, de kip van Peer en Pien, die is genomineerd voor de titel Kip van het Jaar. De ontvoerder doet een voor stel: Columbus in ruil voor het familierecept. Hoe deze wonderlijke geschiedenis afloopt? Dat moet je zelf maar lezen. De zuurstok loopt niet weg Koos Meinderts kreeg bij het schrijven hulp van honderden leerlingen van basisscholen in Hoi, wij zijn naar circus Aladdin geweest, daar hadden wij een interview met directeur Wim den Otter. Wim den Otter heeft als artiesten naam: WIM BERDINI. Drie jaar geleden las hij in de krant een advertentie waarin een kok gevraagd werd bij het circus, dat leek hem erg leuk dus hij ging solliciteren en werd aangeno men. Hij was maar een kort tijdje kok want al gauw werd hij bedrijfs leider, en toen de direc teur. Hij is de jongste-direc teur van Nederland, hij werkt er nu 3 jaar. Het circus is het langst rei zende circus van Nederland, ze reizen al 14 jaar zonder onder breking. Zë komen in heel veel landen: Duitsland, Zwitserland, Roemenië, Polen, Hongarije en Engeland. De tent opzetten duurt ongeveer 5 uur en het afbreken 2 uur. Zijn familie reist niet mee, die ziet hij maar 5 of 6 keer per jaar. Natuurlijk hebben ze veel dieren in het circus, er zijn honden die op hun achterpoten kunnen lopen en over hekjes springen en van een glij baan glijden, katten lopen over een touw en springen door een brandende hoepel. Er zijn ook papegaaien maar die doen op dit moment nog niets, zij zijn aan het oefenen voor een nieuwe act. Dan hebben ze ook nog kamelen, lama's, goudvissen, pony's en een aap. Hoe leren zij die die ren al die kunstjes? Dat gebeurt door te belonen als het goed gaat en te straffen als ze iets niet goed doen, net als bij kleine kinde ren. Wim houdt van alle dieren maar Donald de lama vindt hij toch het liefst. Er werken 20 mensen bij Aladdin. Na het inter view gingen wij op de foto met aap Rosie. De volgende dag gingen wij naar de voorstelling kijken, wij vonden dat erg leuk. Bedankt Wim den Otter. Willemijn en Jennifer. CICftll - - Nico Bakker, hij is degene die tien jaar terug de paddentrek heeft opgezet. Het lijkt ons leuk om hem eens te interviewen. Jammer genoeg heb ben we geen salamandertjes gezien. De week voor dat wij in het bos liepen, regende het en op die avond hadden ze zeker 400 padden overgezet. Door het koude weer en de droogte waren de beesten dit jaar veel te laat met hun trek. Gelukkig mag de slagboom in het Heilooërbos nog tot half mei blijven staan, want ze hopen dat nog steeds padden de weg naar het water zullen zoeken. En de andere padden zijn op dit moment natuurlijk aan het terug trekken. Wij vonden deze avond heel erg interessant, span nend en leerzaam. Gelukkig komen er steeds meer mensen die helpen. Het is echt de moeite waard om te helpen, je redt veel paddenlevens, het is goed werk, je voelt je daarna een held, dus... HELP! Nog even dit: haal geen kikkervisjes uit de sloot om in je eigen vijver te doen. Volgend jaar zullen die weer naar hun geboorteplaats trekken. Hoe de beesten dat weten te vinden en waarom ze dat doen is een raadsel, maar ze doen het. Als ze dan naar hun geboorteplaats terug gaan en ze moeten drukke wegen overste ken zullen ze toch nog dood gaan. Hilde en Marije. 'De Uitsmijtertjes' verschijnt eens in de drie weken. Coördinatie: Sandra Verhaaf Fotografie vormgeving en eindverantwoording: redactie Uitkijkpost Correspondentie adres: De Uitsmijtertjes p/a Drukkerij Uitkijkpost bv De Hoefsmid 5 1851 PZ Heiloo Tel: 072 5330175 Fax: 072 5335644 Dé jeugdrubriek van de Uitkijkpost, elke drie weken in deze krant 2e jaargang nummer 6 We zouden het hart stikke leuk vinden als jij onze pagina De Uitsmijtertjes mee naar school neemt en in de klas laat zien. Misschien wil de juf of meester er wel met de hele klas over praten. Stel het maar eens voor! We horen graag wat jouw klas ervan vindt. Doe maar of je verslaggever bent en stuur een verslagje naar ons toe! (Uitgeverij Ploegsma. Leeftijd: 10 tot 12 jaar.) Eind vorig jaar verscheen De snoepwinkel van Zevensloten, een nieuw boek van Koos Meinderts. Meinderts werd in 1953 in Den Haag geboren en volgde een opleiding voor onderwijzer. Hij heeft nooit voor de klas gestaan, maar begon al snel met schrijven. Zo schreef hij teksten voor liedjes, die te horen zijn in Sesamstraat. De langspeelplaat Roltrap naar de maan werd bekroond met een belangrijke prijs (in 1985 een Edison). Koos Meinderts schreef meer dan tien kinder boeken, waarvan sommige ook in het buiten land in vertaling zijn verschenen, zoals Mooi meegenomen en De club van lelijke kinderen. Op de vraag waarom hij schrijft, zegt hij: ,,Ik wil de lezer, jong en oud, ontroeren en aan het lachen maken." Dat maakt hij zeker waar in De snoepwinkel van Zevensloten. Het verhaal Het verhaal speelt zich af in het dorpje Zevensloten (een plattegrond is in het boek afgedrukt) waar de snoepwinkel van Peer en Pien Batist goede zaken doet. Het moet gezegd worden: het eigengemaakte snoepgoed van de familie Batist is bijzonder lekker. Zelfs de heer Flik, directeur en eigenaar van de grootste snoepfabriek in het land, moet dat tot zijn spijt bekennen. Het geheim van al het lekkers, zoals de bijde handjes, de roomsmoezen, de pruilines en de kandijenkletsers schuilt in een zorgvuldig geheim gehouden, eeuwenoud familierecept. Maar de zoetwaren zijn niet alleen zalig om te eten! Er is meer. Stel je eens voor: van de babbelaars ga je aan de babbel en praat je tot je erbij neervalt! Daarmee doet Engel Buwalda haar voordeel wanneer ze op school een spreekbeurt houdt over paarden. Ze krijgt een negen, terwijl ze niets had voorbereid. De Graaf van Zevensloten vindt, kauwend op een mazzeltoffee, bij Jhiet zoeken naar de poort naar Australië een pot met goud. Dat is nog eens mazzel hebben! Ik ben op stap geweest. Ja, op stap geweest! Naar Tendenz. Tendenz is een disco voor jongeren onder de 16 en boven de 12 jaar. Ik heb zoals gewoonlijk vragen gesteld dus hier komt het dan. - Wat voor avonden organiseert Tendenz? Elke vrijdag is er Tendenz voor jongeren van 12 tot 16 jaar. Elke drie weken is er Basedance en elke drie weken is er Bridgedance. Basedance is voor kinderen uit groep 8 van de basisschool. Bridgedance is voor kinderen uit de brugklas. - Hoe lang bestaat Basedance? Het bestaat nu drie jaar. - Hoe is Tendenz opgericht? Het leek de gemeente een leuk idee dat de Buk Buk ook iets voor de jongeren deed. Zo is Tendenz ontstaan. - Hoeveel mensen werken er bij Tendenz? Er werken 14 vrijwilligers en 1 betaalde kracht. De helft van de vrij willigers is boven de 16 jaar, de andere helft is daar nog onder. Ik kom altijd op de Basedance avonden, dan is het meestal heel erg rus tig, maar een enkele keer ook gezellig druk. Ze draaien veel housemu ziek, helaas weinig punk. Ga zelf maar eens kijken hoe gezellig het is. Dit was dus weer mijn intrigerende en imposante interview. Jouke alias Joji. Natuurlijk kunnen wij van de jeugdredactie een heleboel dingen verzinnen om over te schrijven. Maar wij weten ook niet alles. Of er een leuke uitvoering is op school. Of een spannende sportwedstrijd. Misschien heb jij wel de leukste hobby van de hele wereld. Of Heb jij een tip voor de agenda? Weet jij een leuk onderwerp? Schrijf dan even een brief- je naar ons. Ons adres is: De Uitsmijtertjes Postbus 68 1850 AB Heiloo 'Een paddentrek, daar doe ik niet aan mee!'. Dat is wat heel veel mensen denken, want zij vin den dat padden en kikkers eng en glibberig zijn. Oké, je moet er een beetje MOED voor hebben, maar het is echt de moeite waard! Wij zijn dus bij de paddentrek gaan kijken. Daar liepen we, in het donker met zo'n gek kar retje waar allemaal lichten op vast zitten, in het bos. In de emmers vlak bij de ijsbaan van Heiloo zat geen één pad. Jammer! Wij liepen het hele pad af maar echt wij zagen helemaal niets, dus besloten wij om maar weer terug te gaan. Wij waren best wel teleurgesteld, maar ja, niets aan te doen. Plotseling zag Christel een pad op de weg lopen, hoe kan dat nou? Is hij (volgens ons was het een mannetje) soms onder het gaas doorgekropen? Wij hoefden hem niet echt over te zetten want hij volgde de juiste weg. Marije durfde hem op te pakken zodat de fotograaf Utrecht. Zij bedachten de snoepnamen, maak ten tekeningen en verzonnen spreekwoorden die Peer in een speciaal schrift noteert. Ken je bijvoorbeeld de betekenis van uitdrukkingen als 'de zuurstok loopt niet weg', 'opgeven doe je raadsels', of 'geld maakt geit gelukkig'? Ze worden uitgelegd in dit verhaal, dat dus voor een deel werd gemaakt door kinderen. De snoepwinkel van Zevensloten is echt een heerlijk boek. Het verhaal is om van te smullen en de tekeningen zijn verrukkelijk. Kortom, lees-smakelijk! Rob van Veen. een foto kon maken, en daarna zetten wij hem over. Met de lampen van het karretje sche nen wij in de sloot, daar zagen wij heel veel parende padden. Daarna kwamen wij nog meer vrijwilligers van de paddenoverzet tegen. Het waren echte natuurliefhebbers want een van de mannen ver- Johan. telde ons van alles over de geluiden die wij op dit moment hoorden. Hij wist precies wat voor een uil er rondvloog. Dat kon hij dus horen. Er vlogen ook nachtvlinders rond het licht van ons karretje en ook die wist hij bij naam. Een van de mannen was meneer Hallo, ik ben dinsdagmiddag 30 april naar het Oranjebal in Ypestein geweest. Elk jaar staat dichtbij de scholen een grote tent, waar 's mid dags en 's avonds wordt opgetreden door artiesten uit Heiloo en omge ving. Ik ben sinds een paar weken bij de 'Blommenkinders', dat is een zangkoor uit Heiloo. Wij oefenen een keer per week in het Oosthonk, dat is in plan Oost. Gert-Paul van der Horst is de oprichter en hij zorgt voor de begeleiding tijdens ons optreden. Gert-Paul speelt gitaar en zijn broer Henk-Jan speelt op het drumstel. Soms spelen ze in de Buk Buk maar mijn eerste optreden was dus in de tent. Ik was eerst best wel zenuwachtig maar toen ik op het podium stond was dat zo weer over. De groep was in twee groepjes verdeeld, de jongere kinderen moesten eerst optreden, dat duurde ongeveer 25 minuten, daarna was er een korte pauze. In de tent kon je drinken kopen en buiten de tent stond een patatkraam en een ijskar, dus daar gingen wij even wat halen. Toen mochten wij dus optreden. Wij zongen liedjes zoals 'Het is een nacht' en 'Ga niet op mijn tenen staan'. Het ging allemaal heel goed. Als je op het podium staat kan je niet goed de gezichten van de mensen zien, dus zie je ook niet of ze het mis schien niet zo leuk vinden. Daan Sabel begeleidde ons met zijn electfi- sche gitaar tijdens het optreden en Lionn van der Horst op het drum stel. Later kwam Henk-Jan erbij om ons te begeleiden. Het ging best goed, we kregen in ieder geval een dik applaus. A911 rjr Pimgsmts x f|f N fff

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1996 | | pagina 8