Bewoners omgeving Driestal verontrust over woningbouwplannen Mascotte /Hocle na Harry Abel neemt afscheid na 36 jaar onderwijs Dalgar opent eerste expositie Btoem6iwCerij 't Loo UITVERKOOP KORTINGEN TOT Jfcj Vos Makelaardij Amels Makelaardij (072) 533 533 0 De Allerbeste Service re JU J Drukkerij uitkijkpost bv Redactieacquisitie en administratie De Hoefsmid 5 -1851 PZ - Heiloo Postadres: Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon: 072 533 01 75 Telefax: 072 533 56 44 Openingstijden kantoor: maandag t/m donderdag: 8.30-16.30 uur vrijdag 8.30-15.00 uur Redactie, ma. t/m vrij. 9.00-12.00 uur Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 0251 657350 61e JAARGANG NO. 25 19 JUNI 1996 Kaartverkoop timmerdorp Milieu-organisaties ongerust over plannen Alkmaar Choral Evensong in de Witte Kerk Collecte Astmafonds HEILÖO - De collecte voor het Ast mafonds, die gehouden werd van 20 tot en met 25 mei, heeft in totaal f 6.634,75 opgebracht. Het Astmafonds bedankt alle gulle gevers en collectanten voor hun bijdrage. zaterdag zondag 22 23 juni a.s. Kunstgroep Dalgar van 13.00 tot 19.00 uur Industrieterrein Oosterzij 7 Stationsweg 85 Heiloo Geesterduin 54 Castricum Kennemerstraatweg 129 Heiloo NVM Boekelermeerweg afgesloten JOHN MOEN GOED GEZIEN voor al uw bloemwerk, tel. 072 - 5332308 CEES HACHMANG LOODGIETERS 4"4> i, f Ma 8* -ff iff 8 n m De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 15.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Rinnegom en Egmond aan den Hoef Redactionele kopij en advertentie-opgave moeten uiterlijk maandag om 16.30 uur In ons bezit zijn Advertentieprijs per mm 79 cent (excl.BTW) Bij adverteren op contractbasis gelden aanzienlijk lagere mm-prijzen verzorgt tevens al uw drukwerk; van briefpapier tot full-color brochures. Vraag offerte! (Argus Reclamediensten en Distributiecentrum bv) HEILOO - Zaterdag 22 juni vindt in de Hobbyfarm (in de voormalige Hofdijk- school) de kaartverkoop voor het tim merdorp plaats. De verkoop begint om 9.30 uur. Er kunnen dit jaar in totaal 450 kinderen in de leeftijd van zes tot en met twaalf jaar aan het timmerfes- tijn deelnemen. Het timmerdorp begint dinsdag 6 augustus en eindigt vrijdag 9 augustus. De deelnameprijs bedraagt f 15,00 per kind, inclusief spijkers en verf. Gezien de grote vraag naar kaarten kan men maximaal vier kaarten per persoon meenemen. Tijdens het .timmeren zullen 35 vrijwil ligers en een aantal EHBO-ers toezicht houden op de gang van zaken. Wees er op tijd bij, want de belangstelling is groot. HEILOO - In brieven aan Provinciale Staten heeft een aantal milieu-organi saties hun ongerustheid uitgesproken over de gemeentelijke herindelings plannen van Alkmaar. Het gaat om een gezamenlijke actie van Milieu Contact Heiloo, de Vere niging Natuurmonumenten, de Milieu federatie Noord-Holland, Stichting Het Noordhollands Landschap, de Stichting Hart voor Egmond, de Stichting Heiloo Houden zo! en bewonersorganisatie De S.midt. De briefschrijvers maken zich grote zorgen over de Alkmaarse bouwplan nen in de richting van Heiloo: 'Deze plannen dreigen het landelijk gebied verder aan te tasten met alle gevolgen van dien voor natuur en milieu en land schappelijke waarden.' De opstellers van de brief verwijten de gemeente Heiloo en de andere ge meenten in Noord-Kennemerland 'het veel te passieve beleid wat betreft een doelmatiger gebruik van de gebouwde omgeving (gebouwen en verkeersin frastructuur)'. Verder zijn de organisaties bang dat Alkmaar beslag gaat leggen op zowel de Oosterzijpolder als de polders aan de westzijde van Heiloo. De briefschrij vers vragen Provinciale Staten om ver dere aantasting van het landelijk gebied te voorkomen, onder meer door 'het bevorderen van duurzame ontwik keling in de regio'. Het gebruik van de term 'grenscorrec ties' door het provinciaal bestuur noe men de milieu-activisten een 'te roos kleurige voorstelling van zaken', waar bij de indruk gewekt zou worden dat het om 'onbetekenende overhoekjes' zou gaan. Henk Kracht en Yvonne Brinkman maken zich zorgen over de plannen van de gemeente met dere bebouwing van de Driestal. HEILOO - Op zondag 23 juni zal in de Witte Kerk een Choral Evensong (naar Anglicaanse traditie) plaatsvinden. De ze Evensong zal worden verzorgd door de Leidse Cantorij onder leiding van de bekende cantor-organist Joop Brons. De thuisbasis van de Leidse Cantorij is de Hooglandse Kerk te Leiden, waar met name medewerking wordt ver leend aan cantatediensten en concer ten. Elders in het land treedt deze can torij op in onder andere de Hervormde St. Bavo te Haarlem. De beroemde Engelse koortraditie vindt ook in ons land steeds meer ingang. Belangrijke Nederlandse expo nenten hiervan zijn de Leidse Cantorij en de Martinus Cantorij, waarvan de laatste deze schitterende koormuziek reeds eerder in de Witte Kerk ten geho re heeft gebracht. In gezamenlijk overleg zijn beide koren bezig om volgend jaar tot een uitwisse ling te komen met een aantal Engelse Kathedrale kóren (St. Albans en Rochester). Eén van deze koren zal dan zeker een concert verzorgen in de Witte Kerk. Voor dit moment echter bent u in ieder geval van harte welkom in de Witte Kerk op zondag 23 juni, aanvang 19.00 uur. Eventuele nadere informatie wordt u gaarne verstrekt door de fam. Wijsma, Kennemerstraatweg 442, tel. 072- 5335852. 50% Expositie aankondiging aangeboden door: MAKELAARS &TAXATEURS ONROEREND GOED Uw aktieve partners bij: aan- en verkoop onroerend goed, hypotheekanalyse, huur en verhuur, taxatie HEILOO - De bewoners van de Driestal, de Laan van Muijs en de Wes- terweg zijn zeer verontrust over het voornemen van de gemeente om óp de plaats van het gesloopte gymnastieklo kaal aan de Driestal de bouw van twin tig woningen te realiseren. Het is voor de bewoners onbegrijpelijk dat het college op die plek een zo groot aantal woningen wil bouwen, nota bene in een wijk waar uitsluitend laagbouw voorkomt. De Driestal vormt als het ware een carré van rijtjeswoningen. De bewoners denken dat het proppen wordt om op de opengekomen plaats twintig woningen te bouwen. Ze gaan er dan ook van uit dat er een vorm van hoogbouw zal komen. Een vervelende ontwikkeling, zo menen de bewoners, omdat de wijk hierdoor behoorlijk 'uit het lood komt te hangen'. In een gesprek met de wethouder van volkshuisvesting, mevrouw J. Wuijster- Schuddeboom, hebben de bewoners hun ongerustheid kenbaar gemaakt. Mevrouw Wuijster gaf in die bijeen komst aan dat er nog geen plannen lig gen, maar dat er eerst een 'uitgangs puntennotitie' moet komen waarin de randvoorwaarden (om op de openge komen plek te bouwen) zijn vastgelegd. Pas daarna wilde zij met de omwonen den overleggen, aldus de bewoners. Juist hierover zijn de bewoners onge rust, omdat, zo menen zij, het juist die randvoorwaarden zijn waarover zij mee willen praten. Zij willen, nog vóór dat er plannen getekend worden, mee praten over de te verwachten toename van de parkeerdruk, de groenvoorzie ning, de geluidsoverlast, om wat voor woningen het gaat etc. Geen gekrakeel De heer Kracht, woordvoerder van de verontruste bewonersgroep: „De ge meente heeft meermalen aangegeven dat er gebouwd gaat worden, maar ver der weten we nog helemaal niets. We hebben inmiddels met een aantal poli tieke partijen gesproken en een aantal daarvan heeft ons geadviseerd ervoor te zorgen direct bij de plannen betrok ken te worden. Want, zo zeiden ze, kom je er in een later stadium bij dan zit je al in de formele fase en ben je te laat." De bewoners zijn niet van plan zich voetstoots bij de plannen neer te leg gen. „Wij willen het begrip inspraak meer inhoud geven. En daar verstaan wij onder: nu al meepraten en niet pas als er al een kant en klaar plan ligt. Volgens mevrouw Wuijster stelt de gemeente die randvoorwaarden op, maar daar zijn wij het helemaal niet mee eens. We willen nü meepraten. Begrijp me goed, we willen beslist geen gekrakeel, maar juist op basis van zake lijke argumenten meedenken. Per slot van rekening gaat het om onze wijk, waar wij met veel plezier wonen en dat willen we graag zo houden. Het kan niet zo zijn dat de bewoners in onvol doende mate worden betrokken bij het ontwikkelen van plannen die hun wijk betreffen." De gemeente laat in een reactie weten dat de ongerustheid van de bewoners over de toekomst van de Driestal eigenlijk wat voorbarig en dus onte recht is. Voorlichter van Voorst: „Er lig gen nog helemaal geen plannen, behal ve het besluit dat de vrijgekomen plek een inbreilocatie is waar woningen gebouwd gaan worden. In het najaar start de afdeling met een studie naar de mogelijkheden. Daarbij is de gemeente 'zeker van plan om met de omwonen den over die randvoorwaarden te gaan praten, dus over het groen, verkeer en parkeren, wat voor woningbouw moge lijk zou zijn." Volgens de gemeente staat ook nog helemaal niet vast dat er twintig wonin gen moeten komen. „Pas als de uit gangspunten bekend zijn, worden er verdere plannen gemaakt. Dan pas gaan we kijken naar typen woningen en aantallen." HEILOO - Vrijdagavond wordt een bijzondere expositie geopend bij Inter- weld, een bedrijf gespecialiseerd in roestvrij staal aan Industrieterrein Oos terzij 7. De in januari verrezen kunste naarsgroep Dalgar ('door anders leven groei aan rijkdom' en de eerste letters van de kunstenaars) presenteert in deze unieke ruimte haar schilderijen, collages, keramiek en objecten. De werkplaats van het bedrijf, nu nog vol machines, wordt vrijdag omgetoverd in een mooie, lichte en zeker aparte ruim te waar de werkstukken goed tot hun recht zullen komen. De groep, bestaande uit zes vrouwen uit Alkmaar, Castricum en Heiloo, tim mert in korte tijd al flink aan de weg. Ze zijn het komende jaar al helemaal volgeboekt met exposities. Op 3 juli vertrekken ze in een camper naar Denemarken, waar promotor Gerrit Sijpheer uit Bergen een expositie heeft geregeld in een museum in Holstebro. Na een maand zullen de werkstukken nog enige tijd op andere plaatsen in Denemarken te zien zijn. De zes leden van Dalgar werken gewoon thuis of in hun atelier, maar bespreken samen het werk van elkaar en dankzij de goede verhoudingen werkt de kritiek opbouwend, vertelt de Heiloose kunstenares Duuf de Waard. „Het is een hele leuke groep, het klikte meteen. Het grote voordeel is dat je als groep sterker staat, meer dingen voor elkaar krijgt. Dat zie je aan die exposi ties in Denemarken!" Het enthousias me straalt eraf wanneer ze het over het werk en de andere kunstenaars heeft. Bijzonder aan de groep is dat er, naast het schilderen, met zoveel verschillen- HEILOO - De Boekelermeerweg in Alkmaar en Heiloo is vanaf 17 juni afgesloten voor het verkeer. Het ener giebedrijf Energie Noord West begint dan een project ten behoeve van de levering van elektriciteit aan het indus triegebied Boekelermeer. De vraag naar elektriciteit in de Boekelermeer en omgeving groeit gestaag. Om de betrouwbaarheid van de stroomlevering te kunnen garande ren, is ENW genoodzaakt kabelwerk uit te voeren langs de Boekelermeer weg. Dit karwei begon op 17 juni en wordt naar verwachting op 19 juli vol tooid. Het werk wordt zo omvangrijk, dat de politie de Boekelermeerweg tussen de Kanaalweg te Heiloo en het Industrie terrein Boekelermeer voor alle verkeer moet afsluiten. De politie zal ook de noodzakelijke omleidingen regelen. Eén van de werken van Duuf de Waardwaaraan ze meer dan 100 uur heeft getekend. de technieken vorm gegeven wordt. De Alkmaarse Agatha Bekker werkt met speksteen en staal, ze maakt collages en schrijft verhalen en gedichten. Haar zus Lisette maakt spirituele schilderijen en beelden. Voorfnalig galeriehoudster in Alkmaar Gretha Beelenkamp expo seert heel veel met haar pentekeningen en schilderijen. Aaltje van Wieringen schildert in haar atelier in Egmond- Binnen, treedt op met verhalen en gedichten en geeft tekenles aan kinde ren. Rosemary Thöne maakt sprookjes achtige figuren van keramiek en papier-maché. Duuf de Waard tenslot te, werkt met aquarelpotlood, maakt ook collages, schrijft veel en treedt hier regelmatig mee op. Naast al deze bezig heden maken de dames schilderijen in allerlei stijlen en technieken. De expositie bij Interweld is alleen dit weekend te bezoeken; maandag wordt er gewoon weer gewerkt. Zaterdag 22 en zondag 23 juni is de ruimte geopend van 13.00 tot 19.00 uur. Bij mooi weer zal er buiten een bandje spelen. Wie zaterdag en zondag verhinderd is, is welkom tijdens de opening op vrijdag avond, om 20.30 uur, verricht door Jan Hilarius. T Geesterduin 37, Castricum. 0251-656695 Winkelhof 't Loo 49, Heiloo. 072-5332595 i. Aanleg Onderhoud - Gas - Water - C.v. - Sanitair - Dakwerk - R.oolre.n.g.ng Holleweg 19, t.o. Albert Heijn, tel. 533 50 85. HEILOO - Hij weet nog niet wat-ie over een jaar doet. Grote plannen heeft hij vooralsnog niet gemaakt. Harry Abel (59), basisleerkracht van de Radboudschool, gaat aan het eind van dit schooljaar met invaliditeitspen sioen. Maar hij is zeker niet van plan stil te gaan zitten. Fietsen, lezen, muziek luisteren, misschien wat vrijwil ligerswerk met kinderen doen... „Eigenlijk ben ik al een tijd geleden gestopt met werken. In 1991 ben ik met ziekteverlof gegaan." Harry Abel zat als kind in het jappenkamp en kwam in '46 naar Nederland. Hij vertelt er kalm, bijna zakelijk over. „Over wat er in Indië is gebeurd, heb ik nooit kunnen praten. Zelfs niet met mijn broers. Er was eenvoudigweg geen tijd en geen gelegenheid om je te uiten. Ik heb het altijd weten weg te stoppen, weten te verdringen." Maar zo tegen zijn vijftig ste ('dat schijnt normaal te zijn') begon het toch op te spelen. „Ik zat echt hele maal vast. In de persoonlijke sfeer kreeg ik veel moeilijkheden, veel stress en spanning. Ook in de klas begon zich dat te manifesteren." Omdat het zo niet langer ging nam hij contact op met het Centrum '45 in Oegstgeest. Drie jaar lang ging hij er twee dagen in de week naar toe. Ontmoette er lotgenoten, die aan een half woord genoeg hadden. „Die her kenning, merken dat je niet uniek bent maar datje die herinneringen deelt met zoveel anderen. Ik heb nog steeds con tact met mensen die ik daar ontmoet heb." Hij verwoordt het wat aarzelend. Veel baat had hij ook bij de creatieve therapie, waarin hij zich goed kon uiten. De bewijzen daarvan zijn in de woonkamer terug te vinden. Verspreid staan enkele beeldjes en aan de wand hangt het schilderij dat hij van zijn moeder maakte. Een portret zonder echt gezicht maar met veel emotie geschilderd. Een schilderij dat veel voor hem betekent. Zo veel, dat hij er bij poseert voor de foto. Onderwijsland L- Toen hij zich weer wat beter voelde ging hij het toch weer proberen op school. „Ik ben heel erg goed opgevan gen op de Radboudschool. Ik kwam terug om één ochtend in de week te werken, maar het ging gewoon niet meer." Met als gevolg dat hij uiteinde lijk afgekeurd werd. Harry Abel blikt met plezier terug op zijn onderwijscarrière. In 1972 kwam hij naar Heiloo, rechtstreeks uit de Bijlmer vandaan ('dat waren toen nog maar een paar flats'), en begon op de Lidwinaschool aan de Pastoor van Muijenweg. „Je had het in die tijd voor het uitkiezen. Waar zal ik eens gaan wonen en werken? Dat kun je je nu ook niet meer voorstellen." In '83 ging de school fuseren met de Mariaschool en een collega werd direc teur. „Ik was teleurgesteld dat ik niet werd benoemd. Het voordeel was wel dat ik veel meer vrije tijd kreeg." Hij ging studeren voor het diploma speci aal onderwijs. „Een baan bij het speci aal onderwijs lukte niet, maar ik heb er bij mijn werk veel aan gehad." „In 1988 werd ik, zoals dat zo mooi heet, boventallig door eèn teruglopend leerlingenaantal. Naast de Radboud school ging ik ook les geven aan de Benedictusschool. Vanaf '89 weer alleen op de Radboudschool." Van zijn beslissing om onderwijzer te worden heeft Abel nooit spijt gehad. Als jongetje van negen jaar, net uit het toenmalige Indië terug, doorliep hij de lagere school in een sneltreinvaart. Die inhaalslag wreekte zich op de middel bare school: op de mulo bleef hij twee keer zitten. „In 1955 ging ik naar de kweekschool. En toen wist ik het meteen: dit vind ik leuk, ik wil onder wijzer worden." Ontzag afdwingen Of de kinderen van nu anders zijn? „Zoals ik het zie,, zijn de kinderen dezelfden gebleven, maar ze reageren nu anders. De afgelopen twintig, vijfen twintig jaar is er het nodige veranderd in onderwijsland. Vroeger gaf je klassi kaal onderwijs. De klas was muisstil en zat ijverig te werken, terwijl de meester schriftjes corrigeerde. Als kind heb ik het zelf als behoorlijk star ervaren. Wij waren als kinderen nog wel eens bang voor de meester. Het lesgeven nu is veel intensiever. De kinderen zijn veel vrijer en hebben niet meteen ontzag voor je. Dat moet je eerst maar eens verdienen, of afdwingen, zo kun je het ook noemen." Al met al vindt de bijna gepensioneer de 'meester' het lesgeven voor de lera ren van tegenwoordig heel erg ver moeiend. „Er is zoveel bijgekomen. De kinderen nemen alles mee naar school. Problemen thuis bijvoorbeeld, daar bemoeide je je vroeger niet zo mee. Nu speelt dat op school een belangrijke rol. En verder zijn de onderwijsmetho den natuurlijk veranderd. Vroeger moest je veel uit je hoofd leren, nu leren ze veel meer inzicht te krijgen, én ze leren waar ze informatie kunnen vin den." Terugblikkend constateert hij toch met een lachje dat hij altijd 'lek ker' heeft gewerkt, maar van het 'gedoe.' eromheen niet hield. Abel neemt binnenkort in besloten kring afscheid van zijn collega's. „Ik houd niet van recepties en zo, maar ik heb in Oegstgeest geleerd dat het belangrijk is om iets af te sluiten. Dit interview zie ik eigenlijk ook als een soort afsluiting. Nu is het definitief voorbij." De stap die hij vijfjaar geleden maakte naar het Centrum '45 noemt hij een 'wijze beslissing'. „Het was bij tijd en wijle heel erg moeilijk, maar het heeft mijn leven veranderd. Ik heb toch alles weer op een rijtje gekregen. Ik ben nu huisman, ik ga echt genieten van mijn vrijheid en ik heb geen stress meer." Of hij nog eens terug gaat naar Indonesië? „Ik weet het niet. Ik heb er niet zo'n behoefte aan. Nu niet in ieder geval..." besluit hij peinzend. /'■/Sit 0 M II Harry Abel gaat van zijn welverdiende rust genieten. foto Parakalo)

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1996 | | pagina 1